Doğu Ekspresi'nde Cinayet

Doğu Ekspresi'nde Cinayet
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1934 Sayfa Sayısı:171 ISBN:9789754050945 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:22,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Doğu Ekspresi'nde Cinayet - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim, Gizem Orjinal Adı:Murder on the Orient ExpressÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Doğu Ekspresi'nde Cinayet Özet

Polisiye romanların efsane ismi olan Agatha Christie’nin Türkiye’de yazdığı roman olan Doğu Ekspresinde Cinayet romanı okurlara kusursuz bir cinayet planı sunuyor.

Agatha Christie 1933 yılında Türkiye’yi ziyaret etmiş ve burada gördüklerinden etkilenecek İstanbul’daki Pera Palas Otel’de İstanbul’dan Londra’ya kadar giden Doğu Ekspresi’ni kullanarak Doğu Ekspresinde Cinayet kitabını yazmıştır.

Her zamanki gibi kitabın ana kahramnı olan ünlü dedektif Hercule Poirot İstanbul’u ziyaret etmiş ve acil olarak geri dönmesi gerekmektedir. Trenin sahibi olan Bay Bouc yakın arkadaşıdır. Tren’in özel bölümünde hiç yer yoktur fakat Bay Bouc’un ısrarı üzerine Poirot’a yer açılır ve böylece Poirot da trende yolculuk eder.

Poirot’un trende olduğunu gören zengin Bay Rachett ona iş teklifinde bulunur. Son zamanlarda oldukça fazla ölüm tehditleri almaktadır ve Poirot’dan onu koruması ve mektupların kaynağını bulmasını ister. Fakat Poirot bu tarz basit davaları kabul etmez ve adamı ret eder. O gece Poirot’un uykusunu bölen bir dizi olay yaşanır. Bay Rachett kabus görmüş ve yardım zilini çalmıştır, biri kompartımanında birini gördüğünü şikayet etmiş, birisi gürültülü olarak lavaboya kullanmaya gitmiştir. Sonunda gürültüler durur ve Poirot uyuyabilir.

Sabah olduğunda kimse Bay Rachett’e ulaşamaz. Kompartıman kapısı açıldığında Bay Rachell’in cesedini bulurlar. Bunun üzerine Bay Bouc Poirot’dan olayı çözmesini ister. Arkadaşının isteği üzerine de Poirot soruşturmayı kabul eder. Tam da bu sırada tren karlar nedeni ile yolda kalmıştır. Poirot yollar açılıp polis devreye girene kadar olayı çözmesi gerekmektedir.

Poirot arkadaşı Bay Bouc ve doktor ile birlikte ip uçlarını toplamaya başlar. Doktora göre kurban gece yarısı ile 2 arasında öldürülmüştür. Kurbanın saati de tam 1:15’de durmuştur. Bu yüzden 1:15’i ölüm saati olarak kabul ederler. Kurban toplam 12 kez bıçaklanmıştır. Dahası ses çıkartmaması için onun öncesinde zehirlenmiş ve uyanması engellenmiştir. Odada yanık bir mektup ve üzerinde H harfi olan bir mendil bulunmuştur.

Poirot, yanan mektuptan özel bir yöntem ile kurbanın asıl adının Rachett olmadığını, Cassetti olduğu çıkartır. Cassetti beş yıl önce bir çocuk kaçırma ve öldürme suçlusudur ve ortadan kaybolmuştur. Çocuğun ölmesi sonrası anne ve baba acıya dayanamayıp ölmüş, suçlu sayılan hizmetçi gururuna yenik düşüp intihar etmiştir. Dahası anne ölürken hamiledir ve doğmamış çocuk da ölmüştür. Bir anlamda Cassetti 5 kişinin ölümünden sorumludur.

Poirot ilgili bölümdeki kişileri sorgulamaya başlar. Hepsinin birbirinden farklı hikayeleri vardır ve daha da ilginci bazılarının direk olarak ölen kızın ailesi ile ilişkisi bulunmaktadır. Bu da şüpheleri onların üzerine kaydırır.

Zamanla yeni ip uçları bulunur. Gece odasında birinin olduğu iddia eden kadının odasında bir kondüktör elbisesinin düğmesi bulunur fakat bu mevcut kondüktörün elbisesinden kopmamıştır. Daha sonra bu elbise de bulunur. Katil kondüktör elbisesi ile cinayeti işlediği ortaya çıkar. Bir tane pipo temizleyicisi bulunur ve ilgili bölümde sadece bir kişi pipo içer fakat temizleyici ona ait değildir. Üzerinde H harfi bulunan mendil sadece bir kişiyi işaret eder ama mendil onun değildir.

Poirot tüm delilleri değerlendirir ve tüm kişileri sorguladıktan sonra ilgili bölümdeki tüm yolcuların toplanmasını ister. Katili bulmuştur ve katili herkese açıklayacaktır. Bu kadar karmaşık ip uçlarından katilin çıkartılması herkesi şaşkına çevirir.

Poirot tüm yolculara neden ona sürekli yalan söylediklerini sorar. Ona göre katil tüm yolculardır. Hepsinin ölen çocuğun ailesi ile bir ilişkisi vardır ve birlik olup kusursuz bir plan yaparak kurbanı öldürmüşlerdir. Hepsi toplam 12 kişidir ve bu yüzden vücutta 12 bıçak izi vardır. Hepsi sırası ile intikamlarını almışlardır. Poirot’un uyuyamadığı gece bilerek gürültü yapmışlar ve üzerlerindeki şüpheyi kaldırmayı amaçlamışlardır. Sorgularda farklı ip uçları sunarak olayı daha fazla karmaşık hale getirmeye çalışırlar ama başarılı olamazlar.

Şark Ekspresinde Cinayet kusursuz bir Agatha Christie romanı. Romanın sonuna kadar sürekli kimin katil olabileceğini düşünüyorsunuz ve her bir kanıt ile fikriniz değişiyor. Sonra gerçeği öğrendiğinizde ise her şey yerli yerine oturuyor.

Doğu Ekspresi'nde Cinayet Yorumları

bunu tavsiye ederim ♡♡☆👍

16-10-2018 23:10

güzel bir kitaba benziyo daha okumadım ama...

10-12-2018 17:56

ben googleda doğu ekspresinde cinayeti kitap özeti arıyordum buraya gönderdi özet güzel olmuş yardımcı oldunuz sağolun

05-08-2019 10:58