Beyaz Gemi

Beyaz Gemi
Kitabın Yazarı:Cengiz Aytmatov Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1970 Sayfa Sayısı:169 ISBN:9789754370439 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 192

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:45,50 TL D&R:48,50 TL KitapYurdu:50,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Öykü/Hikaye Orjinal Adı:Ак кеме : Ak KemeÇeviren:Refik Özdek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beyaz Gemi Özet

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengin Aytmatov’un ilk olarak 1970 tarihinde yayınlanan öykü tadında romanı olan Beyaz Gemi, tarihi bir efsane ile günün dünyasının mükemmel bir harmanlamasıdır.

Mümin Dede tarihine bağlı ve yaşına rağmen çalışmaya devam eden biridir. Çalışmasındaki en önemli etken ise anne ve babasının terk etmesi ile ona kalan küçük torunudur. Mümin Dedenin torunu kitapta çoğunlukla çocuk olarak geçer ve tam bir hayalperesttir. Hayalperest olmasındaki en büyük etki de dedesinin anlattığı efsanelerdir. Bunlardan bir tanesi de Maral Ana efsanesidir.

Maral Ana efsanesine göre zamanında Kırgızlar ölen hanları için tören düzenlerken kalleşçe bir saldırıya uğrarlar ve tüm Kırgızlar öldürülür. Fakat tören sırasında ormana gitmiş olan bir kız ve bir de erkek sağ kalır ve saldırıyı yapanların peşinden onları takip ederler. Yakalandıklarında ise öldürülmek için uçurum kenarına götürülürler ve tam uçurumdan aşağı atlamaları gerekirken beyaz bir Maral Ana çıka gelir ve çocukları himayesine almak ister. Düşman çocukları öldürmek istemez fakat Maral Ana’yı da insanlar konusunda uyarır. Bugün himayesine aldığı çocuklarının atalarının gün gelip Maral Ana’nın soyunu da öldüreceğini belirtir. Maral Ana buna rağmen çocukları himayesine alır ve onları Isık Gölü kenarına kadar getirir. Burada yeniden çoğalmalarını sağlar ve Kırgızlar ile Marallar barış içinde burada yaşarlar. Fakat yıllar sonra insanlar Maral soyundan geldiklerini belli etmek için arayış içine girerler ve gösteriş meraklısı iki kardeş beyaz bir maralı öldürür ve boynuzlarını babasının mezarının üzerine koyar. Böylece Maral soyundan gelmenin simgesi bu olur. Bu çok ilgi görür ve insanlar maralları öldürüp aynısını yapmaya başlar. Bunun üzerine beyaz marallar Isık Gölünü terk ederler ve o zamandan beri kimse beyaz maral görememiştir.

Çocuk bu hikaye ile büyür ve marallara karşı büyük sevgi besler. Anne ve babasının onu terk etmesi ile zamanını dedesinin dürbününü alıp dağın eteklerinden çevreyi izleyerek geçirir. En büyük hayali ise Beyaz Gemidir. Her gün aynı saatte bir beyaz gemi Issık Gölünde görünür ve geçip gider. Çocuk yıllar önce onu terk eden babasının o gemide çalıştığını hayal eder. Bu yüzden de bazen kafası insan bedeni balık olan bir canlıya dönüştüğünü hayal eder. Böylece nehre atlayabilecek, yüzerek göle ulaşacak oradan da Beyaz Gemiye çıkacak ve babası ile buluşacaktır.

Çocuğun okul çağına gelmesi ile Mümin dede ona bir çanta alır. Her şeye bir isim takan ve onlarla insanmış gibi konuşan çocuğun en yakın arkadaşı bu kez çantası olur ve ona tüm bildiği hikayeleri ve hayalleri anlatır. Okul onun için yeni bir başlangıçtır fakat okul çok uzak olduğu için onu dedesi götürüp getirmesi gerekmektedir.

Mümin dede Orozkul adında damadının yanında çalışmaktadır. Orozkul orman işçilerinin amiridir ve işlerinde Mümin dedeyi de kullanmaktadır. Çocuğu olmadığı için sürekli Mümin Dedenin kızı suçlar ve bu yüzden sürekli içer ve onu döver. Mümin dede ise buna pek ses çıkartamaz çünkü torunu büyüyene kadar çalışmak ve ona bakmak zorundadır. Bu yüzden Orozkul ne yaparsa yapsın alttan almak zorunda kalır.

Orozkul yine bir gün dağdan tomruk getirir fakat nehirden geçirmeye çalışırken tomruk taşlara sıkışır. At çok yorgun olduğu için tomruğu çekip çıkartamazlar ve Mümin dede atı dinlendirmeyi ve bu sırada da kendisinin gidip torununu okuldan almasını önerir. Fakat Orozkul kendisine akıl verilmesine çok sinirlenir ve tomruk çıkmadan bir yere gidemeyeceğini söyler. Mümin dede bu şekilde tomruğun çıkarılmasının mümkün olmadığı bilir ve hayatında ilk kez Orozkul’a karşı çıkarak torununu almaya okula gider. Bunun üzerine Orozkul çok sinirlenir ve yaşlı adamı kovar. Dahası Kızını da boşadığını belirterek onu da evden kovar. Kızı da evden kovulma nedeni olarak Mümin Dedeyi suçlayınca Mümin dede kendini daha da kötü hisseder.

Dedesinin halini gören çocuk Orozkul’dan nefret eder ve Maral Ana’dan ona bir bebek getirmesi için dua eder. Çocuğu olunca onun yumuşayacağını ve her şeyin düzeleceğini düşünür. Bu sırada da rüyasında beyaz Maral Ana’nın boynuzunda bebek sepeti ile ona doğru geldiğini görür ve mutlu olur. Daha sonrada çocuk beyaz maralları nehrin diğer yakasında görünce her şeyin düzeleceğini düşünmeye başlar. Marallar ve Maral Ana geri dönmüştür.

Orozkul nehirde kalan tomruğu çıkartmak için kamyon ve adamları ile gelir. Mümin dede de affedilmek umudu ile onlara yardımcı olur. Tam bu sırada nehrin diğer tarafından ikisi yetişkin biri yavru iki tane beyaz Maral görürler. Hepsi şaşırır ve onları izlerler. Buna şükretmek yerine akıllarında başka bir şey vardır ama önce tomruğu sudan çıkartmaları gerekir.

Çocuk hasta olduğu için o gün evde kalır ve yatar. Uykusu sırasında bir adet silah sesi duyar ama uykusuna devam eder. Uyandığında ise dışarda bir hareketlilik vardır. Ateş yakılmış ve ziyafet hazırlanmaktadır. Mümin dedesi de çok içmiş ve pişman pişman ateşin başında oturmaktadır. Çocuk ne olduğuna anlam veremez fakat kesik başı gördüğünde donup kalır. Kesik baş Maral Ana’ya aittir ve Orozkul ile arkadaşları onun etini yiyerek ziyafet yapmaktadır.

Çocuğun tüm hayalleri ve umutları yıkılmıştır. Artık burada daha fazla kalamayacağını anlar ve balık olup beyaz gemiye yüzerek babasına ulaşma hayalini gerçekleştirmek için nehrin kıyısına gelir ve kendini bırakır...

Yazan: Kitap Kurdu

Beyaz Gemi Konusu

Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi kitabı ile okurlara masal tadında oldukça duygusal bir hikaye sunmaktadır.

Beyaz Gemi konusu itibari ile Kırgızların bir efsanesi olan Maral Ana’ya dayanır. Efsaneye göre Kırgızların hepsi bir saldırıda öldürülür ve sadece bir kız ve bir erkek sağ kalır. Onları da beyaz bir Maral Ana kurtarır. Fakat insanlar büyüyüp yeniden çoğalınca maralları öldürmeye başlar. Bunun üzerine beyaz marallar artık ortalıklarda görünmez.

Kitabın ana karakteri olan Mümin Dedenin torunu da bu masal ile büyür. Mümin Dede damadı Orozkul’un yanında çalışır fakat Orozkul pek de insaflı biri değildir. Bunun en büyük nedeni de bir türlü çocuğunun olmamasıdır. Orozkul’un dedesine kötü davranması üzerine çocuk Maral Ana’ya dua eder ve ona bir çocuk vermesini ister. Böylece dedesine iyi davranacağını düşünür. Bir gece de rüyasında Maral Ana’nın boynuzunda bebek sepeti taşıdığını görür.

Bir gün nehirde kalan tomruğu çıkartmaya çalışırken biri yavru biri yetişkin iki tane beyaz maral görürler. Maraller geri dönmüştür ve çocuk da buna çok sevinir. Fakat çocuk bir gün hastalanır ve sürekli yatmak zorunda kalır. Bir gün uyandığında yaşadığı yerde ziyafet vardır. Dedesi ise çok pişman görünmektedir. Çocuk buna anlam veremez ama sofrada kesik başı görünce şok geçirir. Kesik baş beyaz marala aittir.

Çocuk bu şoka dayanamaz ve hayattaki tek hayalini gerçekleştirmeye karar verir. Bir zamanlar babasının bir beyaz gemi ile gittiğini düşünür ve uzaktan Issık Gölünden geçen beyaz gemiye gitmek ister. Bunun üzerine hasta bedenini yataktan çıkartır ve bir balık olacağını ve beyaz gemiye gideceğini düşünerek bedenini göle çıkan nehre bırakır.

Beyaz Gemi Soruları ve Cevapları

Beyaz Gemi kimin eseri?

Cengiz Aytmatov

Beyaz Gemi türü nedir?

Yabancı Romanlar, Öykü/Hikaye

Beyaz Gemi kaç sayfa?

169

Beyaz Gemi Yorumları

ben sonunda ağladım keşke insanlar hep çocuk kalsa çocuk kalbi olsa çok yazık çok

07-01-2015 00:05

sonunda çocuk ölüyor mu gerçekten yaa off için daraldı gerçekten çok acı bitiyor

09-01-2015 23:31

sonunda neden ölüyor bu yazar kimin tarafında
aynen katılıyorum yazarın içi acımadımı bu sonu bulurken acaba

22-03-2015 17:17

süüüperdi ama sonu acikli

06-04-2015 21:04

süper bir kitap bnde var

09-04-2015 16:45

kitabın başını anlamdım çok saçma ayrıca bişe dicem gerçktn ağladnmı :d

20-04-2015 20:44

bana kalırsa mükemmel bi kitap özeti yerine kitabı okursanız daha eğlenceli gelir. en başları biraz sıkıcı fakat 5-10 sayfa sonra çok sürükleyici bi kitap . herkese tavsiye ederim :)

10-05-2015 13:29

güzel bir kitap çocuğu keşke annesi ya da babası yanına alsın ne biçim anne babalar çocuk onların sevgisine muhtaç büyüyor yani sonu çok acıklı o yüzden

18-05-2015 21:00

çok çok çok ama çok saçma bir kitapdı !! sadece sonu güzeldi

21-05-2015 15:50

bu kitaptan bende var cok guzel
cengiz aytmatovun kitaplari 2 tanesi var biri bu digeri toprak ana okumanizi tavsiye ederim arkadaslar

30-05-2015 18:07

güzel hende çok
iyi cok müthiiş
çok güzel ama sonu çok acıklı ağladım

17-10-2015 10:52

adam iyi bir yazar böyle konuşamazsınız

19-10-2015 15:55

aytmatov buyuk bir yazar. anlayana...

20-10-2015 00:23

hayat bu kadar acı mı?saf çocuklar gerçekten bir hayale kapılıp umutsuzluktan ölür mü?

02-11-2015 21:13

aytmatov'u herkes anlayamaz . saçma ve sıkıcı bir kitap değil kesinlikle .

03-11-2015 17:57

çocuk sonunda balık oluyomu

04-11-2015 16:36

okuyup bitiremediğim tek kitap çok dolandırıyor özeti gibi akıcı değil hatta sıkıcı buldum

06-11-2015 03:06

çoook güzelmişş

09-11-2015 13:36

ya acayip birsey ama sonu çok kötü ya 😢

11-11-2015 16:35

mükemmel bir kitap bende
de var

19-11-2015 23:22

o kadar guzel yorumlanmis bi kitapki o pskolojiyi insana yansitiyor

22-11-2015 22:28

muhteşem bir kitaptı ama sonunu hiç böyle beklemiyordu :'(

29-11-2015 21:33

kitabi almayi dusuneneler bence vazgecsin uani paraya bile deymez kitabi okudum cok sacma sapan bisey

03-12-2015 22:41

sonu çok kötüydü :(

04-12-2015 12:01

evet çok güzel bir kitap ama keşke sonuda mutlu bitseydi

05-12-2015 20:22

cok begendim sonu cok acili.....

08-12-2015 20:15

yeni baskiyi bilmiyorum ama ben eski baskilardan okudum bundan dolayimi bilmem ama bana cok saa be anlamsiz geldi

10-12-2015 18:59

Ćok guzel bir kitap ben kitap okumayi cok severim tebrik ederim ve bu kitabi yazan kişiyi kutlarım

10-12-2015 22:29

böyle sıkıcı kitap görmedim hayatımda inşallah başka kitap yazamazsın cengiz aymatov!!!

17-12-2015 21:44

harika super ama sonu biraz acikli

20-12-2015 10:32

kitap güzel ama sonu kötü bitmiş

20-12-2015 22:16

beyaz gemi geniş özet lazımdı süper yazmışsınız teşekkür ederim ödevimi sizin sayenizde yaptım

25-12-2015 20:15

bana beyaz gemi kısa özeti lazım okumaya zamanım olmadı o yüzden acil verebilecek biri var mı

25-12-2015 21:10

gercekten acikli bi kitap ama cook guzel ve macera doluydu tebriler

26-12-2015 16:26

beyaz gemi yazarı bu kitap ile ne anlatmak istemiştir söyler misiniz

27-12-2015 18:51

muazam
helal mümin dedeye

29-12-2015 19:20

çok güzel bi kitap sonu acıklı ama ne mutlu çocuğum diyene!!!!

30-12-2015 12:59

bence güzeldeğildi harikaydı
ama nasıl maral anayı yiyer ya

03-01-2016 13:34

kitap güzeldi ona sözüm yok fakat bir eleştirim olursa oda şudurki kitapta gerçeklik payı yok denecek kadar azdı masal gibi olmüş 5 üzerinden 3 ...

03-01-2016 20:15

başı güzel sonu acıklı

05-01-2016 07:30

kitap berbat hic akici deyil bosa para israfi

05-01-2016 08:02

mükemmeldi beyaz gemi romanı beni çok etkiledi çok beğendim herkes okusun

05-01-2016 13:02

arkadaşlar beyaz gemi yazarı kim yazar hakkında bilgi verebilir misiniz ne zaman yazmış bu kitabı ve neyden esinlenerek yazmış

05-01-2016 16:03

kitabi bitirdim bişey anlamdım ama özetini okuyunca anladım güzelmiş haketen duygulandım

05-01-2016 22:07

arrkadaşlar
arkadaşlar ben daha 24 . sayfasındayım ama şimdiklik mgüzel sonunuda mereak edeyorum tavsiye edrem

10-01-2016 11:58

kitapin sonu acıklı olsada çok güzel bir kitap okumalısınız***

10-01-2016 16:37

bu kadar sıkıcı bir kitap görmedim hayatımda

10-01-2016 18:24

toprak anadada aynı böyle oldu karakterlerin birisi öldü

10-01-2016 19:29

ayy çok üzüldüm ya vicdansiz orozkul........

10-01-2016 22:37

arkadaşlar tavsiye ederim
ahmet çok teşekkürler bu kitap için

12-01-2016 18:16

yaa sonu çoook acıklı bigiyor sonunda çok agladım herkese tavsiye ediyorum herkes okusun

13-01-2016 17:16

yani guzel bir kitap ama cok guzel. deil

13-01-2016 18:17

sevgiye aç bir çocuğun hazin dolu hikayesi...

20-01-2016 20:37

bu kitaptan sınav olacağız o yüzden muhtemel beyaz gemi soruları paylaşabilecek var mı illaki bu kitaptan daha önce sınav olan vardır sorular sorular hakkında bilgi yazsanız çok yardımcı olur

06-02-2016 16:50

beğendim şahsen.bir solukta biturdim....

06-02-2016 21:12

güzel bi hikaye ama sonu kötü

08-02-2016 22:20

ber hikayenin sonu iyi bitecek diye birşey yok

09-02-2016 09:46

sadece sonu güzel. çocuk ölünce hayal dünyasından çıkıp gerçekliğe dönüyorsunuz.

18-02-2016 22:09

cok guzel bir kitap
ben bek beğenmedim tarzım değil
cok guzel bir. kitap bayildim

01-03-2016 14:01

çok mükemmel bir kitap

02-03-2016 18:49

maral ana destanını anlatabilirmisiniz

13-03-2016 14:04

çok saçma ben böyle iğrenç kitap görmedim

14-03-2016 20:03

düzgün kitap yapın lütfen bune yaa çok sıkıcı...

17-03-2016 22:33

cok beğendim superdi

23-03-2016 09:20

lütfen beyaz gemi kitap özeti gerekli bir sayfa olması yeterli kitabı okuyacak zamanım olmadı yardım lütfen

27-03-2016 01:06

süper bir kitap bayıldım

29-03-2016 18:51

eminim güzel kitaptır ama okumak için fazla uzun bana sadece beyaz gemi özet lazım kısa olması tercihim ama çok da kısa olmasın çok da uzun olması paylaşana şimdiden teşekkür ederim

29-03-2016 19:50

çok güzel bir kitap ama ; farklı bi şekilde anlatılmış .. :))

01-04-2016 20:30

nanii biraz guzel toprak ana daha guzel ✌✌☺

06-04-2016 10:52

çok acayippp güzel ve acıklı gerçekten...

11-04-2016 22:02

cengiz aytmatov'kitapları hep güzel bu kitabı çok beyendim

20-04-2016 16:33

kitap çol güzeldi ama gidip kitabı dışardan almayın nasıl olsa internet var yani internetten bakın hem daha iyi anlarsınız
kitap güzel ama gidip dışardan almayın internet var nasıl olsa yani internetten bakın hem daha iyi anlarsınız kitabı alırsanız üç ayda zor bitirirsiniz parada verirsiniz bide kitabı bitirdiğinizde kitaptan bir şey anlamadığınızda öyle kalırsınız

25-04-2016 19:05

maral ana bir hayvanmiymis yaaa
ya bu kitaptan performans mi olir cok skici yaaaaa bn pek begenmedim en iyisi cengizaytmatovun toprak ana kitabi daha guzel onu okumanizi tavsiye ederimmm

25-04-2016 21:44

okumuyordum ama sizden duydum okumaya başladım bitmemesi için yavaş okuyorum harika ve duygusal

01-05-2016 20:15

gercekten cok guzel bir roman helal olsun...

03-05-2016 11:54

öldü kurtuldu cocuk walla ama devami nasil olurdu ölmeseydi merak konusu

05-05-2016 20:26

bende okumuştum çok güzel bir kitap

07-05-2016 16:35

bence çok güzel bir kitap çok beğendim yazarında insanları etkilemesi için sonunu acıklı halde yazmış

25-05-2016 21:39

kitabın başları cidden biraz sıkıyor.fakat 1 günde 40-50 sayfa okursanız kitap kendini açıyor.açıkçası kitabın başlarında kitabı okumak için direndim :)fakat sonra çok güzel bir kitap oluyor ve sonu gerçekten çok hüzünlü.almanızı tavsiye ederim.

hasan • 30-05-2016 21:27

yazarın betimlemeleri ve kişileri hissettirmeleri oldukça güzel ama açıkçası kitabın yarısına kadar sıkılarak okudum ama sonunda beni de etkiledi açıkçası

booksofmel • 04-08-2016 15:10

cengiz aytmatovun 2tane kitabıni okudum beyaz gemi ile toprak ana sizede tavsiye ederim çok güzel ama çocuğun adı ne
biri söyleye bilirmi

28-08-2016 11:39

beyaz gemi kitabının konusu tam olarak ne özet olarak yazabilir misiniz sıkıcı bir kitap hepsini okumak istemiyorum konusu ve özeti yeterli benim için teşekkürler

07-10-2016 20:48

kitap gayet güzel okumanızı öneririm değerli bir yazar gerçekten..

17-10-2016 21:59

kitap çok güzelde sonu çok duygusal yazar kimin tarafında ayrıca

26-10-2016 18:42

pskolojik bozuldu hayatımda hiç böyle saçma kitap görmedim ya 😂

30-10-2016 21:32

sacma diyenler kitap tan anlamaiş herhalde böyle muhteşem kitaba sacma denilemez

01-11-2016 01:28

nasıl balık oluyo anlamadım ama okunması gereken bir kitap

02-11-2016 22:13

hic guzel bir kitap degil

05-11-2016 13:30

bence kitap saçma değil.ama gerçekten sonu çok acıklı bir kitap ama yinede güzel.

09-11-2016 23:51

iğrenç sıkıcı bir kitap yeminle 4 haftada can sıkıntısıyla zorla okudum hoca demeseydi zaten bu kitabı elime bile almazdım

11-11-2016 18:52

acıklı ve anlamsız bir son
acıklı ve anlamsız bir son

17-11-2016 23:29

ben bayıldım ama çok acıklı

20-11-2016 17:40

çok güzel ama acıklı çocuk babasını görebilmek için kendini denize bırakmış çok acıklı benim arkadaşım ağladı

20-11-2016 17:49

kitabi okumaya zamanim olmadi bana ozeti lazim onuda okudum baslarinda anlasilmiyor ama mukemmel bir kitap

28-11-2016 19:43

kitabın kendini aldım hatta sınavım var diye (kitaptan) ilk 45 syfayı sıkıla sıkıla okudum çok fazla dolandırıyo ve iğrnç gibi geliyodu ama özeti okuyunca belki... dedim.

12-12-2016 22:06

bana beyaz gemi özet uzun olarak lazımdı her yerde aradım hepsi kısa kısa yazmış siz çok güzel yazmışsınız tam istediğim gibi

13-12-2016 11:31

sonu çok kötü ama en sonunda çocuk ölüyor.

14-12-2016 11:56

aslında kitapta gerçeklik payı yok diyenlerin bir konuay dikkat etmesini isterim ki kitap çoğunlukla çocuğun hayalleriyle ilgili. kitabın sonunda çocuk balık olmuyor fakat balık olup babasına kavuşma hayalini gerçekleştirmeye çalışırken ölüyor. bi yönden çocuğun inandığı değerlerin zarar görmesindense oradan ayrılmayı ve en azından inandıklarıyla onurlu bir şekilde ölmeyi tercih etiğini anlatıyor. herkesin yorumuna saygı duyarım fakat şunu da unutmamalıyız ki kitap pek çok açıdan yorumlanmaya müsait ,bir de öbür pencerelerden bakmayı denerseniz daha anlamlı bulursunuz) n.

18-12-2016 20:21

sonu çok acıklıydı keşke güzel bitseydi

24-12-2016 16:57

ck güzel bır ozet yapılmış dıger sıtelerden ıyı

26-12-2016 22:44

bence harika dalga gecmeyin

29-12-2016 17:28

kitabın yazarı siz olsaydınız sonunu nasıl ayarlardınız

31-12-2016 21:03

hgbfg
ben anlayanadım çocuk yüzüyormu,ölüyormu

01-01-2017 15:43

cok guzel bir kitap sayfada cok yardimci oldu sagolun:*

01-01-2017 16:15

yazar son cümleyi çok güzel yazmış

04-01-2017 17:35

kitap çok güzeldi fakat ilk başı biraz sıkıcıydı.yabancı kelimeler fazla kullanılmış bu yüzden biraz sıkıcı olmuş.ama yine de çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

04-01-2017 18:38

cok guzel cok begendım

05-02-2017 21:45

çok güzel
kitabı beğenmeyenler çok iyi okumamış bence çok iyi

09-02-2017 08:05

kitap güzeldi ama sonunda mümin dede hainlik yaptı . bence mutlu son ile bitmeliydi 🐶🐕🐇

19-02-2017 11:44

kitap gerçekten süper cocuk sonunda ölüyomu

12-03-2017 12:24

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi beyaz gemi özet de çok güzel olmuş yazanın eline sağlık romanın sonunda ağlıyorsunuz çok hüzünlü bitiyor mutlaka okuyun romanın konusu sizi çok etkileyecek

16-03-2017 22:54

çocuk kim bilen varmı

27-03-2017 18:01

bence güzel ama sonu acıklı

06-04-2017 07:30

çok saçmaydı sakın almayin

16-04-2017 11:10

ya bana göre sıkıcı anlaması zor başgaları beğenebilir herkesi bir zevki var ama benlik değil

18-04-2017 22:05

çok güzel bir kitaptır
herkese tavsiye ediyorum

23-04-2017 21:19

öyküye bayıldım cengiz aytmatov çok güzel bir kitap yazmış, anck maralları yemeselerdi iyiydi

28-04-2017 10:14

yaw çok acıklı beaa . çok ağladım seviyorum bu kitabı 56 kere okudum.

28-04-2017 22:55

kitabı tam okumanız lazım o zaman daha da etkilenirsiniz

30-04-2017 18:44

ben sınav için okudum ama gerçekten güzel kitapmış

21-05-2017 18:38

keşke büyülerde çocuklar kadar iyi kalpli olabilse...bende sınav için okudum iyikide okumuum.
okumuşum.

22-05-2017 18:07

bende sınav ıcın okudum kitaba bayıldım yaaa

02-10-2017 22:04

kitabı okumaya üşendim ama burada çok güzel yazmışlar

23-10-2017 18:44

güzel bir roman , ama romanın ismi ile pek alakası yok beyaz gemi romanda çok az bahsedilmiş. yinede tavsiye ederim.

02-11-2017 22:06

kitabin son sayfalarinda hep bi mutlu bisey olsun diye bekledim ama hayal kirikligina ugradim cok uzucu oldu bir kac sayfa daha olsaydi da su orozkulun cocugu felan olsaydi cocugun anasi felan gelseydi de kotu bitti

08-11-2017 23:19

kıtap tek kelimeyle super ve anlamlı

14-11-2017 19:48

cok guzel adamların yazdıgı kitap bu kdar guzel olurmu ya

19-11-2017 21:18

hayatimda gordugum en kotu final korktum ya bu nasil bir finaldir allahım!

29-11-2017 19:57

beyaz gemi kitabının özeti için çok teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız çok işime yaradı tam not aldım süpersiniz

06-12-2017 19:06

çok güzel bir kitap gerçekten ben gün olur asra bedel kitabını da okudum çok güzell

11-12-2017 21:02

roman çok güzel okuyun yorumlarda bakmayı unutmayın

14-12-2017 14:01

igrenc sacma diyen arkadaslar neye gore sacma igrenc saygisizlik yapmayin ve adam gibi kitabi okuyun elestirmeyin demiyorum ama elestiriyle saygisizlik arasindaki o ince cizgiyi gecmeyin eger sacma bir kitap olsaydi emin olun boyle bir sitede yayimlanmazdi

17-12-2017 22:32

gerçekten çok güzel bencee bende kitabın kendisi va aslında ama bugun kipaptan sınav olcağız kitabın yazıları çok küçük bneim gözüm biraz rahatsız o yüzden okuuyamamıştım ama son dakka özeti okudugum için çok mutluyum ok güzel bir kitap

29-12-2017 12:18

çoooook uzun ben kısaltarak yazdım
ama iyi

31-12-2017 21:37

bu ne yaa bize beyaz gemi kısa özet lazım siz kitabı yazmışsınız çok uzun daha kısa halini yazın lütfen acil lazım

02-01-2018 00:53

super bir kitap herkese tavsiye ediyorum

06-01-2018 13:26

bende bu kitaptan var oku oku üzgünüz bitmiyor bir türlü

07-01-2018 22:27

kitabın sonunda ağladım

09-01-2018 14:31

kıtapı okurken ben maaf oldum cok uzucu bence ınsan ıyıkı defter bulmus da ıcını dokmus

09-01-2018 18:28

bana beyaz gemi özet kısa ve öz olarak lazım buradaki çok uzun olmuş daha kısa ve öz hali yok mu?

31-01-2018 16:41

çok az heyecanlı dahada fantastik olmasını isterdimmm😴😴😶

04-02-2018 14:09

çünkü çok acıklı
of yaa ağlıycam😷😖😖😖k

04-02-2018 14:49

sonu çok acıklıydıı

04-02-2018 19:58

oldukça dandik okumaya bile çalışmadım genede mürekkep harjanmış emek var her ne kadar israfta olsa

04-02-2018 20:50

ehhhhhh
çocuğun ismini tam anlamasmda ilginç bir kitap aynı zamanda kitapın kapağı güzel tasarlanmış ince detaylara yer verilmiş o kadar uzun olmayan bi kitap hoca sınav yapcakta bende okumadım daha

05-02-2018 21:08

bence çok güzel bir kitap okumak isteyen herkese tavsiye ederi

06-02-2018 18:25

kitap güzelmiş bence bayıldım

13-02-2018 13:26

ben sonunda ağladim . başlar sıkıcı ama sonu guzel.agata..

17-02-2018 16:28

çok güzel bir kitap herkese tavsiye edebilirim.

tuğçe • 19-02-2018 08:53

keske kucuk cocuk orozkulun cocugu olsa idi

06-03-2018 22:09

çok güzel bir hikaye 😢

26-03-2018 17:50

yarın sınavım var acil okumam gerekiyordu inşaallah
yardımcı olur

03-04-2018 01:11

hani hikayeler güzel sonla biterdi ??

18-04-2018 22:31

sonu gerçekten çok güzel

25-04-2018 20:17

ya kitabın baş kısmı bana göre saçma ama olaylar aslında o saçma yerden sonra başlıyo bende kitabıda var ama kitabın sonu çok güzel olmuş :)

26-04-2018 09:26

sonu daha iyi bitebilirdi ama iyi olmus kitap
yarın sınavım var acil okumam gerekiyordu inşaallah
yardımcı olur

01-05-2018 12:41

çok ama çok güzel cengiz aytmatova h
elal olsun

07-05-2018 18:41

10 numara kitap herkese tavsiye ederim

17-05-2018 21:04

en iyi okuduğum hikayeydi

22-05-2018 10:38

yani okurken içinde kaybolduğum, sonunda da büyük bir hüsranla ağladığım ender romanlardan biridir.

29-05-2018 10:36

bu kitap bende var ve cooook guzel

03-10-2018 23:56

heryerde aynı anlatıyor'bi farkı yok bence kısa ve öz olabilirdi veya sadece kıtabın önemli yerleri yazılabilirdi.yinede teşekkürler....

15-10-2018 19:31

kitabın önemli yerleri özet olarak yazılmış zaten. site kurallarını okursanız iyi olur.

16-10-2018 22:38

bu özet için size teşekkür ediyor um aytmatov

23-10-2018 19:57

sonu üzücü olmasına rağmen akıcı ve güzel bir kitap okuyun derim.

Eray Kara • 09-12-2018 23:13

çocouğun suya kendini bırakıp ölmesi çok üzücü ve baya üzüldüm

11-12-2018 23:22

çok güzel ama baya da uzunmuş

13-12-2018 19:16

çocuk kaç yaşında metinde

28-12-2018 21:09

çok ğüzel ve üzücü bir roman

10-02-2019 17:10

sonunda ağlaya ağlaya öldüm.😢 herkese tavsiye ederim.✔

maNga • 25-02-2019 09:40

sıkıcı bir kitap malesef ama okumalıyım :/

25-02-2019 17:50

tek kelimeyle müthiş ✔✔✔

20-03-2019 18:46

aytmatov yine yeteneğini göstermiş, farklı bir dünyadaymışım gibi, sanki olayları ben yaşıyormuşum gibi hissettiriyor. dilinin akıcılığı kitabın da sonunu getirmekte oldukça etkili. diğer kitapları gibi bu kitabını da kitaplığımın baş köşesine yerleştirdim.

Hatice Küçükaltay • 08-07-2019 17:35

mükemmel bir kitap.özellikle maral anayla ilgili olan bölüme bayıldım.sonuda çok acıklı.

fatma • 06-09-2019 22:32

kitabın ilk başları sıkıcı sadece gerisi akıcı ben okudum , bu arada kitaba saçama diyenler kendileri yazsında bi kitap görüyüm

24-10-2019 12:43

çok beğendim ayrıca teşekkürlerimi iletirim fakat çocuğun son kısımda ölmesi baya kötü olmuş okurken gözlerim yaşardı :) :d :(
bu kitabin aynisi bende var hoca kitaptan sinav yaptirmak için aldirtmişti

25-11-2019 17:06

arkadaşlar beyaz gemi kitap okuma yarışması soruları neler paylaşabilir misiniz

14-12-2019 14:19

kitabı beğenmedim10/6 en fazla sonuda çok sıkıcı ayrıca çok hareketsiz bir kitap

03-07-2020 11:06

oldukça kötü bir kitap hiç beğenmedim çocukların pskolojisineyse hiç uygun olmadığını düşünüyorum almanızı ve okumanızı hiç tavsiye etmiyorum rezalet!

18-01-2021 20:39

kitapta özetle annesi ve babası tarafından terk edilmiş ve mümin dedeyle büyümüş küçük bir çocuğun yaşam hikayesi anlatılıyor. bu ufak çocuğun hayalleri, hayal kırıklıkları ve hisleri ifade ediliyor. destanlar ve masallarla zenginleşen kitapta aytmatov aynı zamanda “ağaç yaşken eğilir.” mesajını veriyor. değerlere çocukların büyüklerden daha fazla bağlı olduğunu da gözler önüne seriyor. bu yüzden de bu değerlerin çocukken öğretilmesi gerektiğini hatırlatıyor bu kitap.

e.z.a • 26-02-2021 03:11

cengiz aytmatov'un sıkıcı bir kalemi var aslında ama kesinlikle etkileyici. göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız kitabın sonunda.

nonamelibrary • 18-05-2021 11:28

cengiz aytmatov'un beyaz gemi adlı bu kitabı için fantastik tadında yazılmış diyebiliriz. kitapta mümin dede torununa maral adında bir efsaneyi anlatır. bu efsaneye göre kırgızlar'ın köyü basılır ve hepsini öldürürler. bu saldırıdan iki çocuk mağarada olduğu için kurtulur. köylerini yakıp yıkanları takip ederler ve yakalanırlar. efsaneye göre maral ana çıkar gelir ve çocukları kurtarır.

buyakamoz • 24-04-2022 10:53

şu ana kadar okuduğum en kötü kitap hiç kimseye tavsiye etmiyorum zaten yukarıda da beğenmemiş bazıları konusu yazarının diğer kitapları gibi sıkıcı ve anlamsız 1/10 (evet o kadar kötü)

01-08-2022 18:21

bir üstteki arkadaşa tamamen katılıyorum bencede çok kötü bir kitap kimseye okuması veya satın almasını tavsiye etmiyorum zaten yorumlara bakarsanız beğenmemiş önemli bir çoğunluk

20-08-2022 18:24

ortalamanın çok altında bir kitap hiç sevmedim tavsiye etmiyorum kimseye sakın almayın saçma saçma olaylar var

13-09-2022 13:28

bu ve benzeri kitaplar bence okullarda belirli yaşa gelmemiş çocuklara okutulmamalı mesela benim kızım 4.sınıfa gidiyor morali bozuldu bu kitabı okuduğu için öğretmeni okutmuş dönem boyunca bence böyle olmalı yani bende okudum benimde moralim bozuldu

20-11-2022 12:11

daha detaylı özet gerekiyor kompozisyon şeklinde

25-02-2023 20:13

kitabın sonu nasıl bitiyor çocuk ölüyor mu

28-05-2023 23:14

sonu çok kötü bitti yaa sonunda çocuk ölmese olmazmıydı

03-08-2023 19:44

yorumlarda sonunu neden yazıyorsunun insanlar okuyacak bunu fikir almak için buraya geliyor sonunu buluyor ayıp yaptığınız

03-11-2023 15:06

6. sınıf öğrencisiyim bu kitaptan sınav olucaktık vaktim yetmedi özet okudum. hikayesi çok güzel ancak anlatımını sıkıcı buldum

07-12-2023 17:52

sonu büyük süpriz oldu hiç beklemiyordum

06-03-2024 19:58

Yüz Yüze Gün Olur Asra Bedel İlk Öğretmen Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Sultan Murat Kızıl Elma Selvi Boylum Al Yazmalım Kassandra Damgası Dişi Kurdun Rüyaları Elveda Gülsarı Cengiz Han'a Küsen Bulut Toprak Ana Cemile Beyaz Gemi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gizem Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Şiir Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları