1984

George Orwell 1984
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1949
Sayfa Sayısı:352
ISBN:9750718533
Kitap Puanı:
6 / 10 | Oy: 1000 | Yorum: 59
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:20,43 TL
D&R:21,45 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Politika
Orjinal Adı:Nineteen Eighty-four
Çeviren:Celal Üster

Arka Kapak Bilgisi

1984 Özeti

George Orwell 1984


Dünya yönetim açısından üç bölüme ayrılmıştır. Avrasya, Doğuasya, Okyanusya…Bu üç devlet sürekli birbirleri ile savaş halindedir, kimi zaman da aralarında birleşip karşılarında duran devletlere savaşlar açarlar ve bundan en çok halkları etkilenir.

Okyanusya kendi içinde neredeyse üç bölüme ayrılmıştır. İç parti üyeleri, dış parti üyeleri ve proleterler. İç parti üyeleri diğerlerine göre daha ferah yaşamaktadır, dış parti üyeleri kendilerine söylenen her şeyi eksiksiz yapmak zorundadır, proleterler ise gözden çıkarılmış basit halk konumundadır.

Kitabın ana karakteri Winston Smith Okyanusya’ da yaşayan bir vatandaştır. Dış partinin Gerçek Bakanlığı bölümünde görev almaktadır. Bütün gün yaptığı iş tarihteki yaşanmış, gerçekleşmiş olaylar zincirini gün şartlarına göre yeniden düzenlemektir. Tek partili rejim gibi görünen Okyanusya’ nın başında Büyük Bilader isimli biri yer almaktadır. Onu kimse görmemiştir, ne zaman doğduğu belli değildir ve ölümsüzdür. Fakat onun söylemleri her zaman hatta tarihin akışına ters düşse de doğru olmak zorundadır. Bir gün önce söylediğini ertesi bambaşka bir şekilde söyleyebilir, işte buradaki belgeleri anlık olarak düzenlemek yani geçmişi değiştirmek Gerçek Bakanlığı’ nın yani Winston’ un görevidir.

Dönemin şartlarına göre her zaman her yerde insanları izleyen tele-ekranlar yer almaktadır. Evlerde, caddelerde, iş yerlerinde. Dahası aile kavramı yok edilemediğinden, küçük yaştaki çocuklar belirli eğitimlerden geçirilir ve yeri geldiğinde aile bireylerini bile ihbar etmek üzere eğitilirler.

Tele-ekranlar, düşünce polisleri her an ensenizdedir. Çalışmak ve uyumak dışında boş vakit olması bir suçtur çünkü Büyük Bilader’ in gözü üzerinizdedir. İnsanların sohbet etmesi, bir gün önceyi düşünüp tartışmaları yasaktır. Tek bilinen gerçek o gün Büyük Bilader’ in tele-ekrandan yaptığı yayındır. Rüyaların dahi denetim altında olduğu böyle bir zamanda evlilikler bile PARTİ’ nin ayarlaması ile gerçekleşir. Zaten evlilik dışı ilişki kurmak yasaktır. Çocuğun dahi ne zaman yapılması gerektiği tamamen partinin isteklerine bağlıdır.

Tüm bu olayların arasında Winston kendini kapana sıkışmış gibi hisseder. Bazen aklına geçmişte yaşadığını düşündüğü olaylar gelir fakat bunların hayal mi, yoksa gerçekten kendi geçmişi mi olduğunun ayırdına varamaz. Herkesten gizli bir günlük tutmaya başlar ve aklına gelenleri yazmaya koyulur. İlk cümlesi ; Büyük Bilader’ den nefret ediyorum olur. Bundan yola çıkarak etrafını gözlemlemeye başlar, kendisi gibi geçmişi ve günü sorgulayan birisini bulmaya çalışır. Gözüne çarpan tek kişi İç Parti üyesi olan, son derece sert görünen O’Brien’ dir. Fakat karşılıklı konuşmak yasak olduğundan ve her yerde kendisini izleyen ekranlar, dinleyen gizli mikrofonlar olduğu için bu adama nasıl yaklaşması gerektiğini bilemez.

Kafasında bunlarla beraber bir gün iş çıkışı yolu proleter mahallesine düşer. Sokakları hızla geçerken gözüne eski, pis bir dükkân çarpar ve içeri girer. Tehlikeli olmasına rağmen, antika eşyalar satan bu dükkândan çıkmayı asla istemez ve o günden sonra gizli gizli buraya gelmeye başlar.

Bu eski yerde tele-ekran olmadığı için, izlenilmediğine güvenerek kendisini bir süre rahat hisseder. Bu sırada kısa bir süredir dikkatini çeken genç bir kız vardır. Kimi zaman içindeki duygular yüzünden onu öldürmek istese de aslında tek isteği böyle biri ile beraber olmaktır. Fakat herkesin casus olabildiği zamanda, bu kıza asla güvenemez. Lakin bir gün iş yerinde kendisinin yapamadığı hareket o kızdan yani Julia’ dan gelir. Küçük bir notta Winston’ u sevdiği ve görüşmek istediği yazar. Bu nota kayıtsız kalamayan Winston ilk fırsatta Julia ile buluşur ve beraber olurlar.

Aralarındaki ilişki güçlendikçe duyguları da birleşir. En büyük ortak noktaları ikisinin de Parti’ den nefret ediyor olmasıdır. Görüşmelerinin de sıklaşması ile buluşacak gizli yere ihtiyaç duyarlar ve Winston’ un proleter mahallesindeki antikacının üst katını günlük olarak kiralarlar.

Bu sırada O’Brien ile konuşma fırsatı yakalayan Winston artık onun da partiyi sevmediğini öğrenir. Beraber doğruyu bulmak için ilerlemeyi kararlaştırırlar.

Sıcak bir akşamüstü gizli yerlerinde buluşan Winston ve Julia parti aleyhine konuşurken hiç tanımadıkları bir sesle irkilirler. Sesin duvardaki tablodan geldiğini anladıklarında kaçacak başka bir yer olmadığını görürler. Düşünce polisi ikisini de yakalamıştır ve yolun sonu bellidir. Winston teslim olduğunda polislerin başındaki kişinin de O’Brien olduğu ortaya çıkar.

Winston’ un kendisinin dahi ne kadar olduğunu bilemediği bir zaman boyunca işkenceden geçirilir. Beyni tamamen yıkanır. Kalbindeki aşk ve düşünceleri sökülüp alınır. Aynaya bakınca kendi vücudunu bile tanıyamaz.

Çok uzun zaman sonra ölümü bekleyen Winston serbest bırakılır. Üstelik artık onu ne bir izleyen ne de bir dinleyen vardır. Winston’ un ise tüm yaşananlardan sonra aklındaki şey; 2 + 2 = 4 değildir. Belki beş belki üçtür. Fakat en güvenilir cevap partinin verdiği cevaptır. Bilmemek gerçekten özgürlüktür. Kendisi bile inanamasa da artık kalbi Büyük Bilader’ i seviyordur…

Kült eserler arasına girmiş olan 1984 kitabı okumak kimi zaman sürükleyici, kimi zaman sıkıcı oldu. Aslında yazarın dili gayet açıktı. Yazıldığı zamana göre çok çok ileri tarihlerde olabilecekleri gerçekten iyi tahlil ettiğini söyleyebilirim. Yine de bana göre kitapta eksik olan bir şeyler vardı. Belki olay örgüsü daha aksiyonlu olabilirdi. Tabi kitaba bakınca amacın aksiyon değil başka şeyleri belirtmek amacı ile yazıldığı ortada. Kitap bittikten sonra, üzerine düşünmeyi gerektiriyor. Bazı olayların, bu kadar zaman önce yazıldığına şaşırdığım anlar bile oldu. Sonuç olarak yer yer sıksa da okunmayı hak ediyor.

Yazar: Betül PALACI

1984 Konusu

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - 1984

İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan George Orwell’in dünya tarihine damgasını vuran 1984 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanı politik anlamda devrim niteliği taşıyan bir romandır. Büyük Birader ve Düşünce Polisi gibi kavramları kazandıran ve günümüze kadar gelmesini sağlayan ünlü romanda politika ve beyin yıkama üzerine mükemmel bir konu işleniyor.

İlk olarak 1949 yılında yayınlanan ve ilk adı Avrupa’daki Son Adam (The Last Man in Europe) olan roman daha sonra pazarlama amacı ile 1984 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adını almıştır. Hayali bir gelecekte geçen ve tek parti dönemini işleyen zaman diliminde insanların düşünmesi yasaktır ve kendilerine ne denirse ona inanmaları ve yapmaları gerekmektedir. Düşünmek, hissetmek, aşık olmak, sorgulamak tamamen yasaktır.

Kitabın ana karakteri olan Winston Smith her vatandaş gibi ona ne söyleniyorsa yapan sıradan bir vatandaştır. Çevresinde yaşananlara tam anlam veremeden kendisine ne söyleniyorsa yapan, propagandalara katılan fakat evine gittiğinde gizli gizli düşüncelerini yazmaktadır. Yaptığının suç olduğunu bilmektedir fakat neden olduğunu bilmeden arzularını dinleyerek yazmaya devam eder.

Hayatına bir gün Julia adında gizemli bir kadın girer. Partiye bağlı ve propagandalarda aktif yer alan kadının ona gizemli bakışları dikkatinden kaçmaz. Bir gün Julia Winston’a mesaj gönderir ve onunla görüşmek istediğini söyler. Kadın erkek ilişkisinin yasak olduğu bir zamanda ikili aşklarını itiraf eder ve gizli bir şekilde birlikte olurlar.

Yaptıklarının suç olduğunu bile bile düşünce polisinden gizlenerek bir araya gelmeye ve hayatın tadını çıkartmaya çalışırlar. Fakat birliktelikleri uzun sürmez ve düşünce polisi tarafından yakalanırlar. Hemen öldürülmek yerine beyin yıkama işlemine sokulurlar. Winston’a dört parmak gösterilerek kaç parmak gösterildiği sorulur. Dört cevabını verdiğinde ise işkence görür. Zamanla gördüğün şeyin zihninin bir oyunu olduğunu söyler ve dört parmak gördüğü için zihnini sorunlu görmeye başlar. Seanslar bu şekilde devam eder ve Winston parmaklar gösterildiğinde ne cevap vermesi gerektiğini öğrenmek ister. Bazen 3 bazen ise 5 cevabını verir fakat işkenceleri durduramaz. Sonunda ona sorulduğunda bilmediğini söyler ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Winston’un çeşitli işkencelerden geçerek beyni yıkanır. O da propagandanın bir parçası olur. Fakat kalbinin derinliklerinde bir aşk vardır fakat zihninden tamamen silinmiştir.

1984 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanı özgürlüğü iki kere ikinin dört olduğunu söyleyebilmek olarak tanımlıyor. Winston’un yaşadığı dünyada ise iki kere iki parti ne derse odur anlamına geliyor. Farklı bir şey düşünmek suçtur ve cezası ölümdür. İnsanlar onlara ne söylenirse inanmak zorundadır ve ne istenirse yapmak zorundadırlar.

1984 Yorumları

1984 Yorum okurken bu kadar sıkıldığımı bu kadar bunaldığımı hatırlamıyorum sonu ne olacak diye meraktan okudum öylesine bitti kitap nesini beğenmişler anlamadım ki

10-06-2014 21:56 !!

1984 Yorum hayatımda okuduğum en saçma sapan romanlardan bir tanesiydi özellikle sonu kelime saydım bitsin diye o derece ya ben okumaktan anlamıyorum yada sinema dünyasında olduğu gibi bu bir sanat kitabı ve bana hitap etmiyor

16-06-2014 02:59 !!

1984 Yorum okuduğum en saçma kitaplardan bir tanesiydi zamanıma yazık oldu 1984 george orwell ın en kötü kitabı bence

18-06-2014 07:51 !!

1984 Yorum internetten 1984 george orwell pdf olarak buldum ve okudum. günümüzede deyinen ve çok güzel mesajlar içeren bir kitaptı. severek okudum

26-03-2015 19:55 !!

1984 Yorum çok güzel bir sistem eleştirisi george orwell 1984 ile mükemmel göndermeler yapmış mükemmel bir hayal gücü mükemmel bir betimleme

12-04-2015 16:02 !!

1984 Yorum çok güzeldi bu kadar sistem eleştiren bir kitap daha bu güne kadar yazılmamıştır kitaba kötü diyenler bence kitabı anlamadan okumuşturlar

23-04-2015 14:46 !!

1984 Yorum bu kitap aslında bir felsefe kitabıdır. george orwel'in bir karanlık kurgu ütopyasıdır. onun ütopyasında toplumun dayandığı son nokta yer yer olmasını istediği ve istemediği şeyler anlatılmıştır.

21-05-2015 19:52 !!

1984 Yorum ben pek begendigimi soyliyemicem biraz fazla karisk bi kitap sonunu baglayamamislar

31-05-2015 23:06 !!

1984 Yorum beğenmeyenlerin kitabı anlayamadığı ortada muhteşem bir klask bu kitap

13-06-2015 12:08 !!

1984 Yorum bence cok guzel ve diktatorluk ve insanlari zihin altina yerlestikleri insanlarin makinelesmedini anlatiyor

06-12-2015 00:23 !!

1984 Yorum gerçekten beğenmeyenler neyin kafasını yaşıyor anlamıyorum.insan biraz kafa yorar kitap üzerine.bence tamamen beğenmeyenlerin düşüncelerini da doğrusu düşünememelerini aniatmış.tek kelimeyle mükemmeldş

16-12-2015 13:47 !!

1984 Yorum felsee hocamin bana zorla okuttuğu yetmezmiş gibi birde sinav yaptigi iğrenç ötesi bir kitap kimseye önermiyorum vrdiğiniz 25 lraya yazik sinavdan sonra kesinlikle geri dönüşüme aticağim bi kitap

10-01-2016 22:06 !!

1984 Yorum dünemeyenlerin okuyacağı bir kitap degil tesekkurler george orwell tesekkurler celal üster cahillik güctür :)
düşünemeyenlerin okuyacagi bir kitap degil tesekkurler george orwell tesekkurler celal üster cahillik güçtür :)

21-01-2016 17:25 !!

1984 Yorum bu kitabı beğenmeyenler ya kitaptan anlamıyorlar ya da kitap okumayı bilmiyolar, gerçekten anlayarak okusalardı çok güzel bir şekilde anlarlardı, kitap 1948 yılında yazılıyo ama hala günümzde en çok okunanlar listesinde bu kitabın boş bir kitap olma olasılığı var mı

25-01-2016 00:06 !!

1984 Yorum özetini okumak bile,birçok şeyi anlatmaya yetiyor.siyasetten hoşlanmayan ve kapasitesi zayıf karakterlerin okusada anlamiycgi kadar etkili ve guclu bir kitap.

06-02-2016 17:08 !!

1984 Yorum bence çokkk guzel bir kitap cok etkileyici bir kitappp ve herkes okumalı bence

13-03-2016 19:46 !!

1984 Yorum mükemmel bir klask. kitabın neresi sıkıcı anlayamadım. mutlaka okunmalı. bu kitapla beraber "cesur yeni dünya" "biz" ve " fahrenheit 451" adlı kitaplar da okunursa daha iyi anlaşılır.

14-03-2016 00:35 !!

1984 Yorum mükkemmel bir kitap o dönemde insanlara baskıyla insanlara parti fikirlerinin dayatılmasnı doğru olmadığını anlatıyor
19.03 2016

19-03-2016 14:24 !!

1984 Yorum kitaptan anlamayanlar okumasın bu kitabı lütfen. ne sanat kitabı ne de roman değil bu. sonunu da gayet iyi bağlamışlar çünkü adam gerçekleri anlatmış ve sistemi eleştirmiş. mutlu sonla bitmesini mi bekliyodunuz

19-03-2016 14:58 !!

1984 Yorum kitabı okurken sıkılan anlamayanlar ülkemizin bugünkü haline baksın tabi anlarlarsa

29-03-2016 21:58 !!

1984 Yorum ne kitabı okurken sıkıldınız mı? gerçekten inanamıyorum. ileride okuyacak olanlar bu yoruma baksın, kitabı elinizden bırakamayacaksınız emin olun.

02-04-2016 07:37 !!

1984 Yorum arkadaşlar 1984 kitabında savunulan görüşler nelerdir acaba?

05-04-2016 20:22 !!

1984 Yorum ben 17 sene once okudum cok etkilendigim bir kitap gunumuze ve gelecegimize ait bulgularin teshisi vurgulanmis!!

07-04-2016 01:06 !!

1984 Yorum kitap gerçekten muhteşemdi. elime aldım ve gece ikiye kadar kesintisiz okudum. müthiş bir sistem eleştirisi.

02-05-2016 21:50 !!

1984 Yorum her kes her seyi beyenmek zorunda deyil,ben begenmedim.

Nafe • 02-06-2016 17:31 !!

1984 Yorum çok güzel sistem eleştirisi yapan ve farklı bir bakış açısına sahip olmamız adına yol gösteren george orwell ' ın en iyi kitaplarından diyebilirim.

14-07-2016 02:56 !!

1984 Yorum hayatımda okuduğum en güzel kitaptı ama özeti kitabı sıkıcı göstermiş herkesin okuduktan sonra yorumlaması gereken bir kitap

18-07-2016 14:49 !!

1984 Yorum 1984 konusu ile beni çok etkiledi baştan aşağı etkileyici bir kitap mutlaka okunması gereken bir hikayesi var yazara helal olsun diyorum okunması gereken bir esere imza atmış

06-10-2016 21:20 !!

1984 Yorum ben bin dokuz yüz seksen dört özetini okudum harika ötesi birkitap günümüzdeki yaşantımızda ki gerçekler yarın hemen alacağım bu kitabı

10-10-2016 22:36 !!

1984 Yorum yazar tam da bu kitabi okuyupta begenmeyenleri anlatmis sorgulayamayan derinlemesine düsünemeyen elestiri getiremeyen ve bellegi sistem tarafindan silinip yok edilen bir distopya toplumunu anlatmaktadir..

17-10-2016 17:52 !!

1984 Yorum 1984 tam bir başyapıt. sanki bugünleri anlatmış üstat.tıpkı kitapdaki gibi karanlıkta kalıp, çevresini göremeyen yaşayan ölüler gibiyiz. herkesin zihninin bir köşesinde de daima bulunması gereken eserlerden biri.
1984 deki en sevdiğim aklımda yer edinen cümle:
bilinçleninceye dek baş kaldırmayacaklar, baş kaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenemeyecekler.
çok etkileyiciydi.

thebookthief • 19-10-2016 09:59 !!

1984 Yorum çok detaylara girilmiş, gereksiz bir detay.. şu anda 101. sayfadayım. sıkıldım demekten kendimi alamıyorum.

korsika38 • 24-11-2016 15:07 !!

1984 Yorum mükemmel bir kitap 1960 yılında illimünatinin dünya krallığının nasıl olacağını hayal edebilmek.

19-12-2016 15:43 !!

1984 Yorum basit düzeyde kitap okumaya alışmış, ya da yeni yeni kitap okumaya başlayanlar için çok uygun bir kitap olduğunu düşünmüyorum. biraz ağır ilerleyen ve ikinci bölüme geçildiğinde bir nevi anlam kazanmaya başlayan sonlarına doğru ise bu kitap tamamdır dediğiniz türden bir kitap. winston'un beyninde yaşadıklarını belli bir süre sonra hücrelerinizde hissediyorsunuz. geçmişten geleceğe ayna tutan bir yapıt. özellikle her şeyi gören, duyan tele-ekranları günümüzün sosyal medyasıyla bağdaştırabiliriz. bizden olmayanı dışlamak en büyük özelliğimiz her zaman. kitapta en çok hoşuma giden cümle ise şu şekilde: "insan kendi belleği dışında hiçbir kayıt olmayınca en belirgin gerçeği bile nasıl kanıtlayabilirdi ki?"

emlzskl • 10-01-2017 01:10 !!

1984 Yorum evet bu kitabı okuyabilmek için okumayı ve düşünmeyi bilmek gerekiyor; çoğunuz bunu başarmışsınız; sizle ancak gurur duyulur...
diğerleri için de şunu söylemek isterim; kitap okuyorsunuz ya; bu da önemli bir adımdır. ileride bakış açınız değişecek veeeee düşünerek, yorumlayarak okumanın keyfine varacaksınız . hepinize başarılar ve güzel gelecekler diliyorum.
huriye hanım teyzemiz-ışıklar içinde yatsın- seksenin üstünde elinden kitap düşmezdi ve torununun üniversiteli arkadaşlarını uyarırdı; 'seviyeli kitaplar okuyun' diye...

29-01-2017 17:47 !!

1984 Yorum cok güzel bir kitap

07-02-2017 09:27 !!

1984 Yorum felsefe hocam odev olarak verdi okudum begendim faqat biraz agir bir kitap siyasi dusuncesi ilerlemis insanlar kitabi sever ve anlar

01-03-2017 22:16 !!

1984 Yorum harika idi

16-03-2017 09:50 !!

1984 Yorum böylesine iyi kurgulanmış bir kitap bu kadar gerceği yansıtan inanılmaz...

16-03-2017 13:43 !!

1984 Yorum kitabı saçma bulan ve okurken sıkıldım diyen, edebiyattan, edebiyatla politikanın karışımının yansıtılma şeklinden anlamayan insanların varlığı ne kadar da üzücü, sadece romanın aşk kısmına odaklanıp ne olacağını merak edip sonunda bir şey olmadı deyip üzülenlere sesleniyorum, kitabın amacı o dönemdeki insanların duygularının, düşüncelerinin, doğru bildiklerinin, geçmişlerinin nasıl yok edildiği ve yaşadıkları hayatı yaşamk zoruda oldukları ve boyun eğmekten başka çarelerinin olmadığını gösteriyor, muhteşemdiiii

25-03-2017 00:21 !!

1984 Yorum kitaba çoğu arkadaşımız iyi demiş ama ben beğenmedim detay çok fazla.

Batuhan • 02-04-2017 20:33 !!

1984 Yorum bunu okuyan suryenin savaşı niye başladığını bilir

14-04-2017 10:56 !!

1984 Yorum iğrenç bir kitap tavsiye etmem. hiç de söyledikleri gibi güzel değil
ve de çok ağır 16 yaş üstü için bence

28-04-2017 12:14 !!

1984 Yorum benim performans öevimdi ben araştirdim fakat hikayeye bakmadim sonra merak edip okudum çok etkilendim ve çok ağir basan be hikaye :)

04-05-2017 22:47 !!

1984 Yorum herkesin okuyup sevebileceği veya anlayabileceği bir kitap kesinlikle değil.. beğenenin hayran olduğu, beğenmeyenin ise kitabı bitirmesi eziyettir. şahsi görüşüm gelmiş geçmiş en iyi 10 kitaptan biridir kesinlikle. böylesine bir öngörü sahibi olmak hayret verici.

11-05-2017 09:42 !!

1984 Yorum avrupadaki son adam - 1949 (ilk basım)...
ve ticari bir düşünüş gibi açıklaması yapılsa da 1984 adı için , ütopik bir bakış her zaman dikkat çekici olabilmiştir...
bunu başarmış gibi de görünüyor...
öyle veya böyle okumadıysanız bile okuyun...
okumaya zaman ayıramıyorsanız filmini izleyin ama yalnız olmayın... çünkü tartışmalısınız ki , anladıklarınızı ve kurgulananları bir yere oturtabilin...
tek başınıza eksk kalırsınız diye düşünüyorum. ..
---kurgu güzel ... anlatim pek akici olmasa da skici sayilmaz ...kolay gelsin. ..

20-05-2017 14:14 !!

1984 Yorum okurken aklınızı kullanarak yorum yapmanızı gerektiren kitaplar. bunu yapamayanların beğenmemesi gayet normal. beğenmeyenler gitsin kötü ü çocuk okusun. gayet kaliteli bir yazarın yazdığı muhtemeşem bir kitap. hayvan çiftliğini de sakın unutmayın.

21-05-2017 13:15 !!

1984 Yorum kitabı okurken başra akıcı gitmeyodu ama sonunda ne ılacak diye okudım ama perfect

25-05-2017 13:14 !!

1984 Yorum kitap günümüz türkiye'sini ve türkiye gibi ülkeleri çok güzel anlatmiş korku imparatorluğu

31-05-2017 13:57 !!

1984 Yorum çooooooook merak ediyorum yaa

20-06-2017 19:47 !!

1984 Yorum insanlarini baskı ve korkuyla yoneten bir parti. gerçeği kavrayamasınlar diye çiftdüşün sistemi: cehalet güçtür dayatması gibi. kölelik özgürlüktür aldatmacası gibi. sorgulamayan insan modeli oluşturma hedefi. ki güç hep aynı kişilerin elinde kalsın. sözün kısası, nesiller boyu hep baş yapıt olacak bir kitap.

02-07-2017 16:57 !!

1984 Yorum bence o kadar abartmaya gerek bile yok o kadar güzel değil

24-09-2017 07:55 !!

1984 Yorum biz bu kıtaptan haftaya sınav olucaz ve haftada 150 civarı sf. okumam ımkansızdı ve özet oyurak anladım çok sağ olun ...

11-11-2017 16:50 !!

1984 Yorum biraz ağır ama güzel

04-02-2018 16:12 !!

1984 Yorum bana görede bazı yerleri hariç çook saçma ama emeğe saygı.

17-04-2018 12:27 !!

1984 Yorum okumadığım bir kitap ve kuzenimin dilinden düşürmediği kitap not aldım
ve başlarda wattpad diyen saçma uygulamadan kitap okurdum birara sonra benden büýük abim komuşumuz olur kitap canavari ogün elinde kitap vardı yanına oturdum ne okuyorsun abi diye sordum elime ne geçerse en güzelerini bulup okumaya devam dedi yasen bende wattpad kitabi demeden sözümü kesti sen ona kitapmı diyorsun iyi bir okur alır eline bir kitap okur wattpad okuyorsan ona okuma denilmez konular iyi diyil ve yazarın yazdı kitabı bir başka olur dedi ve bende biraz düşünüp ona hak verdim ciden kaldırdım uygulamayı eskisi gibi kitap alıp okumaya devam ediyorum gercekten iyi yapmışım diyorum😎

Deniz▪▪▪Şuara • 24-04-2018 23:26 !!

1984 Yorum kitap güzel ama sorun bende ben anlamıyorum kitabı yaa

02-05-2018 17:03 !!

1984 Yorum insanlar bu kitabin ne mesai verdigini anlasa ertesi gün sokaklara dökülüp modern köleliklerin sonu gelirdi. ama anlamasalar hayvan cifligi misali devam olurdu netice itibari ile milgram deneyi tam ve daha korkuncu gelecektir derinden sorgulamaszak.

05-09-2018 12:50 !!

1984 Yorum saçma diyenler içindeki anlam derinliğini kavrayamamislar, bence kitap özgür düşünce ile yazılmış efsane bı kitap

13-09-2018 08:42 !!

Yorum Yaz

:: George Orwell ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.