Şeker Portakalı

Şeker Portakalı
Kitabın Yazarı:Jose Mauro De Vasconcelos Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:183 ISBN:9789755100326 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 472

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:97,20 TL BKM:97,50 TL D&R:101,85 TL Babil:116,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:O Meu Pé de Laranja LimaÇeviren:Aydın Emeç

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şeker Portakalı Özet

Zeze, henüz 5 yaşında olan başkahramanımızdır. Oldukça zeki ve hassas bir çocuk olan Zeze ailesinin yoksulluk nedeniyle çektiği sıkıntılardan dolayı ihmal edilmiş ve hayatı kendi başına keşfederken çoğu zaman hatalar yapmıştır. Hata diye kastedilen ise her çocuğun büyürken yaptığı kimi yaramazlıklardan ibarettir. Zeze bu yaramazlıklarından dolayı şeytan, rengi bozuk ve itin teki gibi bir takım yakıştırmalara maruz kalmaktadır.

Kitabımızın ismi ise Zeze ve ailesinin taşınmayı planladığı evin bahçesindeki küçük şeker portakalı fidanından gelmektedir. Zeze’nin ağabeyi ve ablaları bahçedeki ağaçları Zeze’den önce kapmış Zeze’ye de bu küçük şeker portakalı fidanı kalmıştır. Zeze başlarda bu durumdan memnun olmasa da Minguinho adını verdiği şeker portakalı ağacı zamanla onun sırdaşı olacak ve Zeze’yle ikili sohbetlerine bol bol şahit olacağız.

Bir Noel sabahı Zeze ayakkabısının yine boş olduğunu görüp Noel Baba’nın ona hediye getirmemiş olduğuna öfkelenip fakir bir babanın oğlu olmakla ilgili serzenişte bulunmuştur. Babasını tam karşısında gören Zeze bu duruma öyle üzülmüştür ki küçücük bedeniyle omzuna sandığını asmış ve ayakkabı boyamaya koşmuştur. Bütün gün çalışıp oradan oraya koşturup para kazanmış ve babasına kaliteli bir paket sigara alıp evin yolunu tutmuştur. Babasının gönlünü aldığını düşünen Zeze rahat bir uyku çekmiştir.

Zeze’nin çok zeki olduğu bir söylenti değildir. Küçük yaşına ve bedenine rağmen Zeze ona söylenen hiçbir şeyi unutmaz pek bilgili Edmundo dayısından öğrendiklerini adeta kafasına kazır hatta tek başına okuma yazmayı bile öğrenmiştir. Okula başladığında ise sınıfının en küçüğü olmasına rağmen zekasının hakkını vererek çok başarılı olmuştur. Öğretmeni Dona’yı çok sevevn Zeze’nin minik yüreği diğer tüm öğretmenlerin masasındaki vazonun çiçekle dolu olmasına rağmen belki de gözünün üstündeki et beninden dolayı öğretmeninin vazosunun hep boş olmasına dayananmaktadır. Öğretmenine çiçek alacak parası olmasa da çeşitli bahçelere girip öğretmeni için çiçekler almaktadır. Öğretmeni, Zeze’ye çörek alması için ara sıra harçlık verir fakat Zeze hep kendine vermemesini sınıftaki diğer fakir arkadaşlarına da vermesini ister.Öğretmeni bu minik bedenin taşıdığı sevgi ve merhamete o kadar şaşırır ki ağlamaktan kendini alıkoyamaz.

Zeze haftanın günlerini öğrenir öğrenmez bir sokak şarkıcısı olan Zacarias Efendi’yi dinlemeye gider. Her Salı gelen bu adamın şarkılarına bayılır en beğendiği şarkısı ise Fanny ismindeki eseridir. Zeze adama yardım etmeyi teklif eder böylece şarkıları beraber satabileceklerini karşılığında da yalnızca çok sevdiği ablası Gloria’ya ya şarkı sözü götürmek ister. Zacarias Efendi teklifi kabul eder, gerçekten de satışlar çok artar. Bir takım haline gelen ikili her Salı buluşup şarkılar söyler. Hatta Zacarias efendi bir süre sonra Zeze’yi kazandığı paraya ortak eder. İkili arasında gerçek bir sevgi bağı ve dostluk başlar.

Portekizli o civardaki en güzel arabaya sahip zengin iri yarı orta yaşlı bir adamdır. Bütün çocuklar onun arabasının peşine asılıp yarasa gibi yolculuk etmenin hayalini kurar fakat Portekizli öyle korkutucudur ki buna kimse cesaret edemez. Zeze, bir gün tüm çocukların hayalini gerçekleştirip kahraman olmaya karar verir ve Portekizli’nin arabasının peşine takılır. Kulaklarındaki müthiş yanmanın etkisiyle kendine gelen Zeze, Portekizliye yakalanmış ve iki kulağından tutularak bütün mahallenin önünde bir güzel haşlanmıştır. Zeze’nin kalbi büyük bir utanç ve öfkeyle dolar.

Bahçeden meyve çalmak isteyen Zeze kaçarken bacağını koca bir cam parçasına kestirir. Dayak yemekten korktuğu için kimseye söyleyemez ancak Gloria’yayı yalnız yakalayınca yardım isteyebilir. Bacağını sürüye sürüye oula giderken Portekizlinin arabasının yanında durduğunu fark eder. Portekizli minik Zeze’ye büyük bir şefkat gösterir, onu doktora götürüp yarasına baktırır, bir güzel karnını doyurup şekerlemeler ısmarlar. Zeze’nin pek nadir rastladığı bu şefkat dolu davranışlar onun minik yüreğini adeta fetheder. Portekizli ile aralarında sağlam bir dostluk başlar hatta o güzelim araba ikisinin arabası olmuştur. Portekizli ise bu minik bedeninin taşıdığı sevgi ve merhamete parlak zekaya hayran kalır. Zeze’nin sürekli dayak yiyip sevgiden bu kadar yoksun büyümesine de yüreği dayanamaz. Bu bağlar öyle kuvvetlidir ki Zeze kendini ilk defa mutluluk ve şefkat dolu hisseder.

Zeze bir gün abisi ve ablasından çok ağır bir dayak yer. Hatta tam iyileşecekken babasından da dayak yer. Gloria engel olmaya çalışsa da Zeze yataklara düşer. Zeze, Portekizli’yi öyle özler ki onun babası olması durumunda bir daha hiç yaramazlık yapmayacağını söyler. Zeze okuldayken Portekizlinin arabasını trenin altında kaldığını ve Portekizli’nin öldüğünü öğrenir. Kendini sokaklara atar. Bir de abisi Totoco’dan şeker portakalının kesileceğini öğrenince yataklara düşer. Herkes onun öleceğini düşünür. Zaten çelimsiz olan bedeni iyice küçülür. Günlerce gecelerce başında beklenir. Bütün mahalleli Zeze’ye merhamet duymaya başlar.

Zeze yavaş yava iyileşirken minik portakal fidanının çiçek verdiğini öğrenir. Bu çiçeğin anlamının bir veda olduğunu çok iyi bilir. Şeker portakalı da tıpkı kendisi gibi artık büyümüştür. Çocuk yaşta yüreği türlü türlü acılar tatmıştır, Zeze’nin. Kötü bir çocuk olarak kendini bilip tanrının nefretine sahip olduğunu düşünür. Yoksullukla boğuşur yüreği zavallı annesinin geceler boyu çalışmasına, babasının da boynu büküklüğüne dayanamaz. Kimi zaman haksız yere yediği amansız dayaklar da cabasıdır. Sevgiyi, şefkati bulduğunu sandığında ölüm acısıyla sarsılmıştır.

Zeze bizi çocukluğumuza götürüp türlü türlü türlü duygulara sürüklüyor. En önemlisi ise kimseler tarafından fark edilmeyen masumiyeti sevgi dolu ve bir o kadar da sevgiye aç küçük yüreği içinizi urkuyor. Kimin içinden Zeze’ye şöyle bir sarılmak geçmez ki.

Zeze’ye olmasa da içinizdeki çocuğa sarılmak için hala geç değil. Bu muhteşem eserle bir an önce tanışmanızı tavsiye ederim. Kitabın devamı niteliğindeki Güneşi Uyandıralım ve Delifişek eserlerini de keyifle okuyabilirsiniz.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Şeker Portakalı Kitap Özeti

Şeker Portakalı 5 yaşındaki Zeze isimli bir çocuğun acı hikayesini anlatıyor. Çok fakir bir ailenin çocuklarından biri olan ve 5 yaşında olmasına rağmen hayal gücü ve zekası çok gelişmiş olan Zeze çok yaramaz bir çocuktur ve o yüzden mahalle için şeytan olarak anılmaktadır.

Çok meraklı olan ve çevresindeki her şeyi keşfetmeye çalışan bu çocuğun diğer ilginç noktası ise okumayı çok erken çözmesidir. Bu yüzden öğretmeni tarafından sevilen ve Zeze’nin şeytan olmadığı bir tek öğretmeni kendisi gibi sarışın olan ablası inanmaktadır.

Zeze’nin babası işsizdir ve aile bu yüzden büyük bir fakirlik çeker. Taşınmak zorundadırlar ve bu Zeze’ye acı verir. Bu acısını azaltmak içinde Zeze’ben bir şeker portakalı fidanı seçmesi istenir. Zeze’ de bir tane seçer ve kendi ağacı olduğu için ona ilgi gösterir. Fakat bu şeker portakalı fidanının başka bir özelliği daha vardır. O da Zeze ile konuşmasıdır. İkili bu sayede çok iyi arkadaş olur ve Zeze tüm gün yaptıklarını şeker portakalı fidanına anlatmaya başlar.

Yeni yıl yaklaştığında Zeze de her çocuk gibi hediye bekler. Fakat ailesi çok fakir olduğu için pek umudu yoktur. Buna rağmen pabuçlarını kapının önüne koyar ve odasında beklemeye başlar. Gelenek olarak babası kapının önüne hediye koyması gerekir ve Zeze merakına yenilerek hediye var mı diye kapıyı açar. Tahmin ettiği gibi hediye yoktur fakat karşısında babası ıslak gözler ile ona bakar. O an babasının acısını hisseder fakat artık çok geçtir. Yaptığı bu davranışı ile babasını çok üzmüştür ve bunu telafi etmek için babasına hediye almaya karar verir. Bunun içinde ayakkabı boyama kutusu alır ve yollara düşer. İşler pek iyi gitmez ama yine de bir şekilde hediye için gerekli parayı bulmayı başarır. Hediyeyi alıp babasına verdiğinde artık ondan mutlusu yoktur. Onun içinde hem bir şeytan hem de bir melek vardır.

Bir taraftan herkes yaramazlıkları ile ona bela okurken diğer taraftan öğretmeninin masasındaki vazo boş kalmasın, öğretmeni üzülmesin diye çabalayan bir çocuktur Zeze. En büyük hayallerinden bir tanesi ise yarasa gibi kasabanın en havalı arabası olan Portekizlinin arabasının arkasına asılarak rüzgarı hissetmektedir. Bir gün cesaretini toplar ve bunu dener. Fakat denemesi ile başarısız olması ve Portekizliden dayak yemesi bir olur. O gün büyüdüğünde Portekizliyi öldüreceğine dair yemin eder.

Bundan sonra günlerini artık Portekizliden saklanarak geçirir ve Portekizli ona pek rahat vermez. Arabası ile hava yapması Zeze’yi daha da kızdırır ama elinden bir şey gelmez. Bir gün yaramazlık ederken kendini keser ve bunu dayak yememek için ailesinden gizler. Okula toparlayarak giderken Portekizli bunu fark eder ve onu arabasına alır. Okula gitmek yerine Zeze’yi eczaneye götürür ve yarasına baktırır. Daha sonrada ona limona ile pasta ısmarlar. Portekizlinin kötü biri olmadığını anlayan Zeze onunla dost olmaya karar. Bundan sonraki günlerini de sürekli Portekizli ve arabası ile geçirir. Portekizli ile öyle yakınlaşmışlardır ki artık onu babası gibi görmeye başlar. Hayatında sevdiği tek kişi Portekizli olmuştur.

Zeze yaramazlıklarına devam eder ve ailesi de onu sürekli döver. Artık Zeze’yi dövmek alışıla gelmiş bir hale gelir. Fakat zamanla dayağın dozu kaçar ve ablası ile babası Zeze’yi çok kötü döver. Öyle ki Zeze dışarı çıkamaz hale gelir. Bir anlamda artık ölmeyi istemektedir ve bunun için tek yok olarak da trenin önüne atlamayı düşünür. O bunun planını kurarken kötü haber gelir. Portekizli arabasının içinde iken tren arabasına çarpmıştır. Araba paramparça olmuştur ve Portekizli ölmüştür. Hayatındaki en sevdiği kişiyi kaybetmek Zeze’yi yaşayan bir ölü haline getirir. Tam o sırada şeker portakalının yol yapımı için kesileceği söylentisi de çıkmıştır. Tüm aile Zeze’nin bu yüzden bunalıma girdiğini düşünür. Zeze öyle kötü olur ki tüm kasaba haline acır ve bir zamanlar şeytan diye çağırdıkları Zeze’yi ziyarete gelirler. Fakat hiç bir şey Zeze’yi kendine getiremez. Bir tek en iyi arkadaşı olan şeker portakalı fidanı ile konuşur. Fakat onun da ömrü artık sınırlıdır. Zeze bir şekilde hayatına devam etmek zorundadır.

Şeker Portakalı Konusu

Jose Mauro De Vasconcelos edebiyat dünyasının en ilginç yazarlarından biri. Nedeni ise yazarlık yeteneğini uzun yıllar keşvedememesi ve hayatın onu bir çok birbirinden alakasız işlere sürüklemesi ve yaşadıkları ile içinde barındırdığı hikayesini yazmaya karar vererek edebiyat dünyasında yeri alması.

Hayatında bir çok farklı işte çalışan ve içinde kendine göre bir hikaye geliştiren yazar en sonunda bunu kağıda dökmeye karar verir ve 12 gün gibi kısa bir sürede kitabını tamamlar. Bu kitabı sayesinde de en çok satanlar listesine giren yazar bir anda kendini farklı bir dünyada bulur. İşte bu kitabın adı Şeker Portakalı.

Aydın Emeç tarafından Türkçeye çevrilen bu değerli romanda yoksul bir ailenin oğlu olan bir çocuğun yüzmeye daha yeni başladığında ilerde yüzme şampiyonu olma hayalini kurmasını ve bu hayali için ilerlerken hayatın ona nasıl oyunlar oynadığını ve onu nasıl farklı yerlere sürüklediğini anlatıyor.

Şeker Portakalı okuyucularına tam bir hayat dersi sunuyor ve hayata dair gerçekleri su yüzeyine çıkartıyor. Bunu yaparken de okuyucunun kendi geçmişinden parçaları bulmasını ve hayatı daha iyi anlamasını sağlıyor.

Şeker Portakalı Soruları ve Cevapları

Şeker Portakalı kimin eseri?

Jose Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Şeker Portakalı kaç sayfa?

183

Şeker Portakalı Yorumları

şeker portakalı kitabı benim okuduğum en güzel kitaptı zezenin hikayesini okudukça kendimden birşeyler buldum ben de çok kötü bir çocukluk geçirmiştim babam biraz alkolikti ve çok dayak yedim kitabı okurken sanki kendi hikayemi okuyor gibi hissettim ne olursa olsun çocuklar şiddet görmemeli bunu çok iyi anlatıyor

13-01-2013 14:20

Ben bu kitabı evlatlarımın da okumasını istedim, kendim okuduktan sonra Onlar için sakladım.

16-01-2013 10:43

burada özey yok yazarla ilgili bilgi varr

18-01-2013 22:03

igrenç burada yazardan bahsedilio kıtap ozeti yok

18-01-2013 22:04

şeker portakalı yazarı kim çok merak ediyorum çocuk kitabı yazmış ama içini küfürler ile doldurmuş çocuklar bunu nasıl okusun akıl var mantık var bana göre okuduğum en kötü kitaplardan bir tanesi şeker portakalı sözleri falan çok küfürlü neden yasaklandığını daha iyi anlıyorum

18-01-2013 23:23

içinde küfür var okumayın bence

20-01-2013 12:02

çocuğunuzu kardeşinizi belki de kendinizi anlamak istiyorsanız alın okuyun çocukken yaptığğınız hissettiğiniz ve size manasız gelen şeylerin cevabını bulacaksınız o zavallı yumurcağı kucağınıza almak gözyaşlarını ellerinizle silmek isteyeceksiniz ...

01-02-2013 13:57

BENCE GÜZEL BİR KİTAP

08-02-2013 14:48

ee hani yok bişey kitabın özeti verilmemiş

10-02-2013 10:26

ödevim olduğu için okuyorum süper kötü kitap

11-02-2013 20:07

bence kötü sakın okumayın! yoksa intağar edersin

11-02-2013 20:10

kitap iyi ama bunun özeti hiç iyi değil arkadaşa katılıyorum haaaaaaaaaaaaa bide özet yok

12-02-2013 21:12

hemde çok küfür var

14-02-2013 13:51

bencede güzel ama yazardan bahs aedilmiş iğren buraya birda girmicem

14-02-2013 18:26

bana göre şeker portakalı özeti çok basit çocuklar dövseniz bile hayallerini yıkmayın çünkü ne kadar döverseniz dövün o hayalinde mutluluğu ve teselliyi buluyor ama hayalini yıkarsanız çocuğunuzu tamamen yitirirsiniz zezenin başına gelen de bundan ibaret işte

19-02-2013 16:35

Ne kadar içinde argo kelimeler ve küfürler olsada kendini okutan bir kitap.Zaten eyer bir kitap beğenildikten sonra her türlü o küfürlü yerlere göz yumarak ta okunabilir!!!!!!!!!!!!

21-02-2013 20:20

tam istediğim kadar özet diyerleri çıkartıyor yazsan 3 sayfalık ne zmna kdr yazcam onu bu spr :D

24-02-2013 20:26

da bu özeti deyilmiş adamın düşüncesi gibi bişiy

24-02-2013 20:35

allahım ne biçim kitap biraz kitapsevgisi vardı o da gitti

02-03-2013 15:14

çok küfürlüymüş . alt tarafı bi p.ç diyor o kadar

05-03-2013 20:25

çok küfürlü ve sıkıcı bir kitap bence
ama bize bundan karneyi etkilicek sınav olcak
çok saçma

08-03-2013 18:54

normal düzeyde biraz da sıkıcı bir kitap beğenmedim.

11-03-2013 19:23

güzel b küfürü severim

15-03-2013 16:30

küfür olabilir ama bu bir insanın hayatı, kitabı okursanız bu acıyı anlarsınız ve kitabı beğenirsiniz

25-03-2013 21:03

Bu kitabı mahkemeye veren insanları çok KINIYORUM.İçinde bir veya iki tane kötü kelime olması bu hikayenin yasaklanması anlamına gelmez.Bu kitabı okuyan herkes merak ediyodur acaba bu kitabı yasaklamaya çalışan kişi ağzina hiç küfür almamışmı.Ayrıca bu yazara bir ödül verilmelidir.

28-03-2013 18:21

aboww süper bu kitap biliyonuz mu

05-04-2013 22:36

bu güzel bi kitap ama küfürlü sınav olcak mecburum okumaya

13-04-2013 13:37

özeti yok nasıl okuyacaz

13-04-2013 22:50

başları çok sıkıcı bir kitap

18-04-2013 20:08

ayyy bnce çok güzel bir kitap okurken alıcaktım o kadar

24-04-2013 20:57

çok İğren ötesi aşırı sıkıcı 10 sayfa zor okudum özte netten baktım

02-05-2013 21:52

pöffff hayatımda ennn son okuyacağım kitabı gençliğimin baharında:) okudummmmm iğğğrençç

03-05-2013 17:06

pöffff insanın içine karartıyooooo bu ne yaaaa!!!!!!!!

03-05-2013 17:07

ilk 2. sayfadan sonra sıkıyo

08-05-2013 18:12

çok güzel 1 kitap küfür falan vr ama bu sayfa ne böyle yha hiç özet yok

15-05-2013 20:28

muhteşem.............

20-05-2013 09:10

aradığım kitap hakkında bilgi yokkkkk

29-05-2013 14:15

kitap gerçekten çok güzel. içinde birkaç tane kötü kelime var diye yasaklanması gerekmezdi. sonunda ağladım.gerçekten muhteşem bir kitap

03-06-2013 17:24

bu ne be biz öze dedik bunlar gidip yazar hakkında bilgi yazmışlar

04-06-2013 22:07

karagülde duymuştum ilgimi çekti

15-06-2013 17:45

küfürlü ama güzel

15-06-2013 17:47

argo kelimeler var ve çok sıkıcı tavsiye etmiyorum

21-10-2013 19:03

içinde küfür var zaa xd

19-11-2013 18:39

süper çok güzel

20-11-2013 15:09

çok güzel bir kitap ve bazılarının küfür var olay çıkarması çok saçma kitap çok duygusal ve süper

30-11-2013 19:03

istediğim gibi değil beğenmedim

03-12-2013 14:38

iğrenç tavsiye etmem

09-12-2013 16:24

çok güzel kitap ama küfürlü

28-12-2013 19:51

hayatımda gördüğüm en güzel kitap okumadan geçmeyin

30-12-2013 15:32

öğretmenim ödev verdi özet olarak güzel bir kitap :))

05-01-2014 17:07

çok güzei bir kit
ap.

09-01-2014 21:53

çook güzel bir kitap

10-01-2014 19:17

burda yazardan bahsediliyooo

19-02-2014 21:22

Gayet güzel ve kitabı okumadan bunu okumayın

02-03-2014 20:58

bnce güzel anlatyrr neresi iğren hayret bişi yaaaa!!!!

15-03-2014 10:28

hayatımda böyle güzel roman okumadım bir coçuğun acısı ancak böyle anlatılırdı.

16-03-2014 11:02

özet yazardan sonra bahsediyo gözünüz körmü...!

16-03-2014 11:07

bunun neresi iğrenç be okumayı bilmiyenler bu siteyi dahi açmasın

16-03-2014 11:08

şeker portakalı ilginç başlık

17-03-2014 17:57

birce- birol AŞK

17-03-2014 18:02

şeker portakalı çok güzel kitap ya

23-03-2014 10:07

ben EBRU şeker portakalı hayranıyım

23-03-2014 10:08

ben niye kötü kelime görmüyom sadece siz mi?görüyonuz biz niye görmüyoz gari

23-03-2014 10:15

Bir şeye nasıl bakıyorsan öyle görürsün, küfürü içinde bastırırsan her şeye o gözle bakarsın.İçinde küfür var diye kitap yasaklama ancak oligraşi veya monarşi ile yönetilen ülkelerde görülür.

23-03-2014 22:54

bence insanlara özellikle ebeveynlere çok iyi bir çağrışımda bulunur. çok güzel bir kitap . insanların bu kitaptan ders alabileceğini düşünüyorum. herkese tavsiye ederim. mutlaka okumalısınız...

24-03-2014 20:12

süperr sonunda ağladım :(((

30-03-2014 16:56

hic begenmedim.:-(:-(:-

Veysel • 02-04-2014 20:50

ama yinede işiize yarıyor

03-04-2014 21:07

aynen ya niye ödev veriyorlar anlamıyorum yaaaa

03-04-2014 21:30

herkese tavsiye ediyorum beğenmeyenleri de cidden kınıyorum.

05-04-2014 21:20

yıldızdan sonraki kısım özet

05-04-2014 21:22

aBİ ÖZET yok mu çok zekisiniz ozaman buyurun sizyapın

07-04-2014 14:03

daha okumadım ama okuyasım da gitti

07-04-2014 15:20

Arkadaşlar bu kitap harika kitabın konusu = GÜNÜN BİRİNDE ACIYI KEŞVEDEN BİR ÇOCUĞUN Hikayesi rkadaşlar kitabın ilk sayfasında yazıyor konusu aynen yazdığım gibi yazıyordu

Ela • 07-04-2014 21:53

bence gayet acıklı ve hoş sürükleyici benim ödevim olmasa okumayacaktım fakat keşke daha önceden okusaymışım :( ama bence süper harika bir kitap ama biraz daha kısaltılabilirdi kitap özeti herşey anlatılmış ama yazanın eline sağlık teşekkürler :) ve bende çocularımın okuması için saklayacağım annemde benim için saklamış.

09-04-2014 20:35

gayet güzel nesi var sanki çokk güzel harika

12-04-2014 20:08

Küfür olabilir. Sanki günlük hayatınızda hiç küfür etmiyorsunuz da? Bence çok güzel bir kitap.

16-04-2014 21:51

harika herkese tavsiye ediyorum ama biraz acıklı

16-04-2014 22:03

çok harika tam istediğim gibi

18-04-2014 15:59

aman hayatınızda hiç küfür görmeedinizmi bu kitapta o kadarda küfür yok ayrıca çok güzell ve etkileyici bir kitap

20-04-2014 17:22

Çok :D Uzun :) LÜtfen :D Biraz :) Daha :D Kısa :) Yazın :D Olur :) Mu ????????

21-04-2014 17:09

şeker portakslı çok güzel bir kitapmış yaaaa

23-04-2014 19:43

içindeki bilgiler benim için çok iyi olmuş sağolun

23-04-2014 19:44

çok iyi çok iyi hala çok iyi

23-04-2014 19:45

ben melek kitap çok iyi

23-04-2014 20:21

bence çok güzel bir kitap iyrenç diyenler kitabı anlamamışlar demektir kitabı birdaha okusunlar

29-04-2014 10:07

Aslında kitap çok güzel ama burada sadece kitap değilde yazar hakkındabibilgi varrr...

02-05-2014 10:04

çok güzel ve harika

05-05-2014 19:27

baranımda bunu okuyor

06-05-2014 19:47

karagüldeki sevgilim aşkım baranım yakışıklım da bunu okuyor skişmek istediğim ilk erkek hayatımın anlamı yavrum aşkım onu çok seviyorum

06-05-2014 19:49

bız ozet arıyoruz

11-05-2014 13:07

Arkadaşlar biraz aşağıda özet kısmı var dikkatli bakın :)

18-05-2014 18:45

Yıldızlı yerin altında

18-05-2014 18:46

özeti çok uzun yazmaktan geberdim :

02-06-2014 16:04

küçük ağayı izleyen varmı kızlarrr

29-06-2014 14:18

hangi sayfada küfür var

13-08-2014 11:19

mutlaka okunması gereken kitap çok etkileyici

08-09-2014 23:57

bnce gayet güzel bir kitap küfürlü olmasınnı saymassak

17-09-2014 10:27

çok sıkıcı bir sey yaaaaaaa ama mecbur okuyacaz ödev işte

20-09-2014 11:50

off yaa çok sıkıcı bide bundan sınav olucaaaz :(

28-09-2014 16:10

Zezenin hahati cok guzeldi gercekten .
Ayni gercekler yansitilmisti.....

28-09-2014 22:40

Ben ibrahimi çok seviyorum o çok tatlı...

28-09-2014 22:44

Hayatın gerçekleri
Kitaba yansıtılmış gerçekten .......

28-09-2014 22:45

küfür nerde yaw bakıom bulamadım ama bulacam :Dddd ::)

03-10-2014 13:44

Ben kitabı bugün bitirdim bazı yerlerde küfür yazıyo ama mükemmel ve özeti full doğru tüm sınıfca okuduk

10-10-2014 15:01

hem acıklı hemde küfürlü nasıl bir kitap anlamadım ama güzel yani

kalpp • 18-10-2014 13:00

ben aylardır bu kitabı arıyorum . o kadar merak adiyorum ki.. ama yorumlar pek iç açıcı değil .

20-10-2014 17:04

bu kitabı çok beyendim herkese öneririm

anabet • 26-10-2014 00:51

güzel gibi ama hiç anlamadım

27-10-2014 21:26

gerçekten de okunmaya değer bir kitap

28-10-2014 10:13

çok güzel bir kitap ve kitabın sonu çok acıklı sen seviyorum zeze ŞEYTAN ÇOCUK :D

29-10-2014 14:34

hemde kitabı hiç sevmedim çok sıkıcı bir kitap yani

01-11-2014 16:25

tavsiye ederim çok güzel bir kitap

02-11-2014 13:59

Kitaptan hiçbir şey anlaşılmıyor bitirdim çok kahramanlı olduğu için hiçbir şey anlaşılmıyor özet çıkaracam ama çıkaramıyorum çok karmakarışık tavsiye etmem sıkıcı bir kitap bir şey anlaşılmıyor verilen para boşa bence

05-11-2014 20:55

dıkkat ettıysenız kıtaba kotu yorum yapanlar kıtabı okumamıs ozet arayan bosss kesım

11-11-2014 10:39

bu kitabın çok ününü duydum yani çok güzelmiş hakikaten BAYILDIM

11-11-2014 19:23

Çocukluğumun yapı taşlarından biri diyebileceğim bir kitap.gözyaşlaryla defalarca dönüp dönüp son satırlarını okumuştum.şuan Avukatm hala bile elime alır
gözyaşma engel olamam.

15-11-2014 00:09

başları güzel ama sonrası sıkıcı ama ginede ilgimi çekti bence çok güzel bir kitap

16-11-2014 14:18

arkadaşlar kitap başlarda sıkıcıydı ama okuyunca çok güzel olduğunu anladım 1 adet küfür var diye çok küfürlümü olcak

17-11-2014 16:43

tek kelimeyle kötü

gizem arslan • 17-11-2014 18:22

çok kötü bence

20-11-2014 22:25

BİŞEY SORCAM BU ESERDE KULLANILAN DİL HAKKINDA NE DİYEBİLİRİZ ??

30-11-2014 15:51

Kardeşlerim küfürlü okumayın çocuklara zararlı diyosunuzda. bu dönemde küfür etmeyen çocuk mu var?

01-12-2014 16:20

hoca bizi sınav yapacakmış illaha okuttu 1 küfürden geçilmiyo 2 de çok karmaşık bir kitap hiç bişey anlamadım çarşamba günüde sınav var :((((

01-12-2014 20:13

hoca bizi de sınav yapacak ben hiçbir kitabı okumadım o yüzden hepsinin özetlerini okuyorum.sevda aksoy hoca polis amca

02-12-2014 18:36

çok güzel anlatılmış tam aradığım teşekkürler

04-12-2014 14:33

bunu yazma amacınızı sorabilirmiyi neden bu kitabı yasakladınız aynı zamanda kitabı beğenmedim

11-12-2014 13:10

hala okumadım ama guzel bir kitaba benziyor :) :)

13-12-2014 20:49

çok güzel bir kitap ben kitabınıda okudum sizde okuyun ama özetindede güzel anlatılmış tavsiye ederim

14-12-2014 19:38

bu kitap yasaklanmış diyorlar doğrumu??

16-12-2014 20:46

ben kitabı çok beğendim belki başları sıkıcı ama bütün kitaplarda bu zaten böyledir sonlarına doğru ise insanı duygulandıran ve üzen bir durum var hele kitabın sonu muhteşem!!

18-12-2014 20:27

bu kitaba kötü diyenlerin kitap okuma kültürü yok.susun bence.

22-12-2014 00:40

kitap gayet güzel ve acıklı özetide iyi vermiş ben çokbeyendim

23-12-2014 20:40

tek kelimeyle muhteşem bir yapıt....bir çocuğun gözünden dünya,insanlar,iyi-kötü öyle güzel işlenmiş ki....her çocuğun ve büyüğün kendinden bir şeyler bulacaği, çocuklara nasil yaklaşmak gerektiği, onlarin yaraticiliğinin nasil keşfedilmesi gerektiği,
öyle güzel anlatılmış ki....bence, her anne -baba bu kitabı okumalı, okutmalı...çocukların büyülü dünyasını anlamada çok yararlı olacaktır..

23-12-2014 23:12

zeze gibi muhteşem bir çocuğun anlatıldığı bu kitap iğrenç olamaz. ders alınması gereken bir yapıt

24-12-2014 12:39

bence güzel bir kitap olmuş

24-12-2014 18:23

güzel ama biraz saçma tavsiye ettikleri gibi değil

25-12-2014 10:21

çok küfürlü bir kitap

25-12-2014 17:58

iğrenç bunun yerine sol ayağım okuyun çünkü jarika

25-12-2014 19:32

çok uzun ve çok sıkıcı :d
bu ne ya
ve de bu bir özet değil
ve de yazarı anlatıyor çok saçma

25-12-2014 20:10

güzel değilll
kötüüü

27-12-2014 13:52

kitap çok üzücü:(
hem üzücü hem güzel bir kitap çoook beğendim kitabı herkez okusun tabi bence:):(
filmini izleyinnnn
:)

29-12-2014 19:16

kitap iyi ama sol ayağım berbat

07-01-2015 14:45

fragmanını izleyin özeti ookuyun işte size kitap

07-01-2015 14:53

bence çok güzel bir kitap özellikle son bölümlere doğrus kendimi tutamadım ve apladım hikayede küçük bir çocuğun yaşam hikayesi var çektiği sıkıntılar var insan o bölümleri okudukça gerçekten haline bir kez daha şükrediyor çok seviyorum bu kitabı :)

08-01-2015 19:47

kitabı yeni okumaya başladım güzel bir kitaba benziyor

10-01-2015 13:39

çok kufurlu diyenler gunde onnlarca defa kufretmiyor mu acaba ? akilsizlar . sanata saygisizlik e ihanettir bu
aşki memnuyu saatlerce izleyebilirler , muhtesem yuzyili ve onlarin yatak odasi maceralarini izlemekteb cok zevk alanlar bir kitaba mi dusman kesildiler . guldurmeyin beni :)

11-01-2015 10:59

bence muhteşem sizde oraları okumayın

11-01-2015 11:11

bence bu kitap bize ders çok güzel bir kitap

12-01-2015 16:14

öğretmenimiz vermişti ve bundan sınav yapacağım dedi bende okudum çççookk güüzzeellll

13-01-2015 15:16

çok güzel bir kitap evet küfürlü ama sizde küfürün üzerinde çok durmayın sizde öğretmenim sayesinde harika bir kitap okumuş oldum
yarın şeker porakalı fidanı kitabından sınav olcam bu özet işime ço yarıycak

melike • 13-01-2015 20:17

güzel di çok beyendim

14-01-2015 22:01

etkileyici bulmamış olabilirsiniz sıkıcı da gelebilir ama bu kitabın kötü olduğu anlamına gelmez. çok da güzel bir kitap hissedebilene.

14-01-2015 23:26

güzel ama çook uzun
daha kısa olsadaha güzel daha 1 tne daha özet yazıcam

15-01-2015 21:03

bakın arkadaşlar,ben bir öğretmenim.bu gayet uygun ve çocukların okuyabileceği bir kitap.yaşamımızda karşılaşabileceğimiz zor şatlar anlatılıyor.yıldızlardan sonraki bölümü okursanız kitap hakkında bilgi alabilirsiniz.sadece yazarla ilgili bilgiler yok.zevkle okursanız kolaylıkla anlarsınız.melike'nin söylediği gibi de küfüre takılıp kalmayın.bu bir sanat.bu kitap hakkında düşünülen kötü şeylere karşıyım.

16-01-2015 11:02

bu kitap bence süper küçükken annem bu kitabı abime almıştı sonrasında benim elime geçti ve çok beğendim iki üç kez okudum sizlerede tavsiye ederim serileri devam ediyor iki kitabı daha vaar
siz bu kitaba küfürlü diyosunuzda kim bilir günlük hayatınızda ne küfürler söylüyorsunuz önce aydadan kendinize bakınnn

17-01-2015 12:35

bu kitabı beğenmeyenlerin kafasından istiyorum

22-01-2015 22:54

benim öğretmenim okumamı istedi, çok güzeldir.

25-01-2015 19:35

sizin bir şeyden anladıgınız yok sanki hayatında hiç argo kelime kullanmayan birisiydi.gibi konuşuyorsunuz ve saçma denilen sizin o komik yorumlarınız

26-01-2015 20:58

super herkes okusun 63 style gecio

30-01-2015 21:34

bayıldım hem üzücü hem güzel hayatımda gördügüm en güzel hikayelerden biri

06-02-2015 12:27

ben okudum kufur yoktu ki
nerede kufur geciyo ya
nerede 63 styla anlamadım...

06-02-2015 15:54

küfürlü bir kitap okuyuculara göre değil ... hoca ödev vermezse okumazdım...
en çok şarkılarını sevdim hani varya ey denizcim denizcim

07-02-2015 18:32

guzel ama icinde kufur olmasa daha iyi olacal

07-02-2015 18:36

kitap süper bence yasaklanmamalıydı içinde 2 küfür var diye sanki bu devirde küfür etmeyen mi var hatta yasak kalkmalı

08-02-2015 03:12

kitap bir yerden sonra skici oluyor ama baya ünlü bir kitap.
yasak kalkti zaten

08-02-2015 12:50

küfür olması, kitabın güzel olmadığı anlamına gelmez. ayrıca paragrafları dikkatlice okursanız anlayabilirsiniz. sadece ilk paragrafta yazarın hayatından bahsediliyor. onun dışındaki tüm paragraflar kitabın özeti. bence mükemmel bir kitap ve sizlerin kötü yorumlarını hak etmiyor. ha bir de siz sanki hayatınızda hiç küfür veya argo kullanmamış gibi davranmayın! bu kitap hayatın gerçeklerini anlatıyor...

08-02-2015 12:52

bnde beğenmedim filmini deizledim çok saçma geldi okadar da övülecek bir kitap değil çocuk kalbi bu kitaaba nazaran çok çok guzel ve eğitici çocuklara tavsiye ederim:)

gülşah • 08-02-2015 14:32

bikere küfür vaar olabilir ozaman sizde üstünü karalıyın kitap ben ce harika harika mı harika bile değil mükemmel 08.02.2015 16.49

08-02-2015 16:49

harika bir kitap.. iyiki okumuşum. bir kaç küfür var diye bu kadar abartmaya gerek yok. bazı kitaplarda neler neler var burada sadece iki üç kıytırıktan küfür var. kitabın konusu harikaa. müthiş bir kitap. iyiki okumuşum herkese herkese tavsiye ediyorum. kesinlikle okumalısınız... ^-^

09-02-2015 20:31

kitap adı gibi şeker olsa keşke:)
keşke adı gibi şekerde olsaydı(:

11-02-2015 19:31

bu kitabı arkadaşımdan gördüm, direk özetini okudum. bayildim. özeti bile muhteşem, kitabı düşünemiyorum. küfürlü diyen arkadaşlara çok kızdım. siz hiç küfür etmediniz mi de buraya gelip küfürlü bu kitap diyorsunuz? yazıklar olsun. emeğe saygi.

18-02-2015 18:53

harika bir kitap ağladım

18-02-2015 19:38

harika bir kitap kesinlikle okunmali.
lütfen begenmedim diyenlere bakmayin siz kitap zevkleri yok onlarin,okuyun cok güzel anlamli bir kitap.

19-02-2015 17:34

çoook güzel ben okudum şahsen bayıldım

03-03-2015 17:57

bakın arkadaşlar,ben bir öğretmenim.bu gayet uygun ve çocukların okuyabileceği bir kitap.yaşamımızda karşılaşabileceğimiz zor şatlar anlatılıyor.yıldızlardan sonraki bölümü okursanız kitap hakkında bilgi alabilirsiniz.sadece yazarla ilgili bilgiler yok.zevkle okursanız kolaylıkla anlarsınız.melike'nin söylediği gibi de küfüre takılıp kalmayın.bu bir sanat.bu kitap hakkında düşünülen kötü şeylere karşıyım.

07-03-2015 12:03

alın işte size süper bi kitap neresini bğenmiosunuz mükemmel özet çocuklarınıza tavsiye ederim

18-03-2015 11:09

bu hayatımda okuduğum en güzel kitap. herkese tavsiye ederim.

19-03-2015 01:55

biraz okursanız anlayacaksınız sadece yazardan bahsetmediğini !!

Aybike • 30-03-2015 17:32

çok güzel :
)
siz anlamıyorsunuz oysa çok anlamlı bir hikaye
:) :)
çok güzel ve anlamlı bir hikaye

06-04-2015 19:44

cok guzel ama cok kufurlu bence biraz olsafa begendim
bence cocuklara kufurlu kitap etmemeleri lazim hpcalarin

12-04-2015 14:09

çokkk güzel hiç küfür yok yemin ederim okumanızı tüm islam ailemine tercih ederim canlarım..!
şeker portakalını dil ve anlatım öğretmenim enes aydın söylemişti okudum ve beğendim seda ebru selma teşekkürler ve elaya
okuyun

14-04-2015 12:24

çok güzel bir kitap okumaya doyulmaz ve ayrıca o küfürlü diyenler kitabı açıp bakmaya bile zahmet etmemişler

15-04-2015 09:00

aynen katılıyorum arkadaşlar maceralı olsa bile içinde küfür var

19-04-2015 13:43

fazla dramatik pek inandırıcı değil ama yine de güzel

23-04-2015 11:30

tek kelimeyle harika bir kitap tavsiye ediyorum

24-04-2015 15:51

aynen şekerportakalı harika bir kitap herkese tavsiye ederim

24-04-2015 20:45

ben kıtabı okudum ve cok güzel ayrıce ozetın ıcınde kufur gormedım ben ve cok guzel
bayıldımmm tavsıye ederımmm
yarın bundan sunav olucaz ve bundan 100 bekliyorum

27-04-2015 20:28

acaba siz gerisini de okudunuz mu? yada kitabı hiç okudunuz mu?bence bilip bilmeden bir şeyler yazmayın.önce kitabı okuyun ondan sonra ne yazacağınıza karar verin.

04-05-2015 14:56

zezeye en çok kim güvenir
zeze nin en çok sevdiği 2 oyun

19-05-2015 18:31

küfürlü olan yerleri bir söyleyin ayrıca bazı yorumlarda hiç hoşuma gitmedi terbiyenizi takının adam akıllı konuşun millet bazılarınızın terbiyesiz yorumlarını grmek zorunda değil.

19-05-2015 20:05

arkadaşlar bu şekilde kitabı iyi yada kötü yorumlamanızla sizleri kınıyorum çünkü bu kitabı okuyacak bir kişiyi vaz geçiriyorsunuz...

24-05-2015 19:45

bence kitapta abartilacak derecede kufur yok cok cok guzel degil ama gideri var

26-05-2015 22:07

küfürlü diyenlere gülüyorum ve beğenmeyenlere de şaşırıyorum bir çocuğun dünyası ancak bu kadar güzel anlatılır özet de kitabın gerçek ruhu anlaşılmaz zaten kısa kitap okuyun diyorum başlarında sıkıcı ama kesinlikle okunması gereken bir kitap gözyaşlarınızı tutamayacaksınız

11-06-2015 14:37

sanki küfürü ilk defa bu kitapta duymuş gibi rahatsız olmuşlar. daha intihara ''intiğar'' beğenmedime ''beyenmedim'' diye yazanlar kitap hakkında eleştiri yazabiliyor. çok komik!

21-06-2015 16:29

çok güzel bir kitap... herkese tavsiye ediyorum

30-06-2015 01:23

çok güzel bir kitap herkes okusun
çok begendim muhteşem
çok beğendim muhteşem
çok beğendim muhteşem

11-07-2015 18:11

bazi bolumlerin guzel olmasina ragmen akici bulmadim. beklentim yuksekti sanirim..

05-08-2015 01:11

başlar kötü sonlarda kötü küfürlü beğenmdim

07-08-2015 15:40

arkadaslar neresinde kufur var ben okudum ve cok hosuma gitti nasil igrenc ya ve rastlamadimbenim okidugum kitap mi farkli acaba

09-08-2015 22:57

arkadaşlığı anlatan çok güzel bir kitap

17-08-2015 16:52

hiç küfür yokki nerde hani küfür nerde??

03-09-2015 00:12

hayatımda okuduğum en güzel kitap

03-09-2015 13:57

çok güzel bir kitap.çocuklar kadar büyüklere de...

15-09-2015 23:03

ilkokulda okumuştum hala etkisindeyim keske bende saklasaydim herkese tavsiye ederim

15-09-2015 23:25

gerçekten çok güzel bir kitap.
burada kötü diye yorum yapanların kitap okumadığı zaten yazdıkları türkçeden belli oluyor.

12-10-2015 16:20

bu kitap kesinlikle islam ahlakına aykırı ve turk aile yasantısına karsidır baska kultur beni ilgilendirmez ama kesinlikle bu kitabın islam ilinin cocuklarin okutulmasını siddetle kınıyorum ve bunu yasaklıyanlardan da allah razı olsun diyorum 👆👌👍

17-10-2015 02:38

cok güzel bir kitap. kendi çocuklugumu animsadim bazi sayfalarda kendimi buldum. tavsiye ederim. herkes okumalı.

22-10-2015 17:52

bu kitap cok guzel iyi ki almis ve okumusum cocugun haline aciyorum.boyle bi cocuklugun olmadigi icin cok mutluyum sansli ilduguma seviniyorum ikumaya deger bi kitap
super bi kitap tavsiye ederim

31-10-2015 16:16

bence çok iyi kitabın tıpatıp aynısı tek kelime bayıldım

09-11-2015 19:03

kitapta küfür olsada onları atlarsan yani okumassan çok duygusal

15-11-2015 12:05

çok güzel bir kitap okurken ağladım

26-11-2015 14:35

ben bu kitabı özetini okurken sıkıldım kitabı nasıl okıyım hem küfür yazıyo bence hiç güzel değil

28-11-2015 16:17

harika kitap ben bayıldım aldığıma hiç pişman olmadım benden size tavsiye bence bu kitabı alın çokk güzel

28-11-2015 19:38

güzel bu kitapla alakalı bir sınavım varr

29-11-2015 11:06

bnce gayet sıkıcı bir kitap

29-11-2015 13:22

çok duygulu bir kitap tek yönü kötü içinde küfür olması☺

01-12-2015 08:46

bence güzel ama işi bozan küfürler ve ağacıyla konuşması bu bir roman değilmi

03-12-2015 18:35

bu kitap yasak mı??

05-12-2015 16:54

okadar kötü değil ama güzelde değil

05-12-2015 21:30

hayat boyle acitaraflari cok agir mutluluk kismi cok az insan oglu azla yetinmek zorunda maleseffff

08-12-2015 07:49

çok güzel ve anlamlı bir kitap herkeze tavsiye

11-12-2015 15:25

bunu okurken ağladım 😢😢

11-12-2015 17:46

tek kelimeyle harika :):):):):)
müthişş

13-12-2015 15:35

kitap çoook güzel kötü diyenler bence ya kitap okumayı sevmiyor yada zevk alarak okumamışlar ben kitap okumayı seviyorum ve 100 sayfadan az bir kitap okursam zevk almıyorum çünkü hemen bitiyor

14-12-2015 19:02

çok begendim okumayanlar okusun biraz küfür var ama hoca sınaf yapçak mecbur

16-12-2015 21:55

kıtap cıok guzel hoca sınaf-v yapcak mecburum okumaya ama superr son ıtırafa gelmek ıcın heyecanlıyım arkadaslar hhr kese tafsıye edıyorum

19-12-2015 22:50

çok güzel bir kitap tavsiye

20-12-2015 15:56

ogretmenimizin dediği gibi çok güzel bir kitap gerisinde suz tahmin edin onlar nasıl tahmin efiyorlarsa sizde oyle ya..teşekkür edeceguniz yere bide küfür ediyorsunuz cok ayip bişi

21-12-2015 19:29

kusura bakmayın ama mal degilsenuz zaten sayfanın en üstünde yazarin adi yaziyor ve bazi bilgiler var bide küfür ederek güzel değil diyosunuz ben sibel çelik
ve beyenenlere katiliyorum♡☆

21-12-2015 19:37

ayyy bayıldım çok güzel bir kitap herkese öneririm

22-12-2015 20:05

cok guzel vede acikli
cok guzel

22-12-2015 20:39

güzel bende bu kitabı okudum çok acıklı bir kitap bizim gibi şanslı olmayan kişiler de var kitaba iğrenç diyenler ya kendilerini çok beğeniyorlar ya da çok acımasızlardır.

23-12-2015 22:02

bu kitap o kadar anlamlı o kadar insana içten vuruyor ki bu kitabı yazmak çok büyük bir başarı
hayatımda okuduğum en anlamlı ve en güzel kitap kitaplığımda gizli " şeker portakalı"...

28-12-2015 17:03

bence cok güzel bı kıtap ♡☆

29-12-2015 16:31

kitap bi 2 yıl önce almıştım ama bir türlü okuyamamistim bilmiyorum bir turlu sevememiştim ama bu sefer ödev olarak okumam gerekiyo.evet küfür içerikli bi kitap ama verilmek isteneni alırsanız size ve hayatınıza abakan katar

30-12-2015 21:01

cok guzel bir kitap herkez bu romanı okumalı

02-01-2016 13:15

itabin ozeti var six okumaya kasamamissiniz ve bu gayet guzel bir kitap sizin okuma alginiz yok.

03-01-2016 11:26

kitap çok uzun ama güzel

10-01-2016 19:11

çok acıklı bir kitap insanın ağlayası geliyor ama ben bu kitapta küfür bulunduğunu duymuştum.
,

11-01-2016 21:29

içinde küfür var diyosunuz evet var ama o kitapta küfür edilmemesi gerektiğinide söylemekte!

14-01-2016 05:50

2-3-4-5. sinifa giden bebeler burada bir halt anlamadiklari kitap hakkinda yorum yapiyorlar. once turkceyi duzgun kullanmayi deneyin, sonra elestirin. boylesi bir basyapit hakkinda zerre fikri olmayanlar tolstoy'muş gibi yazari elestirmesinler.
daha nice kufurlu icerikler goruluyor, ana baba yanlarinda kufur ediyor sorunolmuyor, kitapta iki satir kufur olunca mi problem oluyor? allah askina isinize gidin ya.

15-01-2016 23:43

performans ödevim olduğu için okuyorum . ama küfürlü kitap ilk defa okuyorum.

17-01-2016 13:34

ama bu kitap nerde satılıyor almalıyım öğretmen dedi yaa
adı çok güzel özetide güzel

18-01-2016 00:01

kitap güzel ne istiyorsunuz anlamadım oku geç ben bu siteye zaten siteleri denetlemek için girdim ve de yorumlarınizi gorunce kendimi tutamadim.kitabi okudum.begendim herkese tavsiye ettim kafanıza göre yorum yapamazsıniz bence duyarlı olun vudumduymz değil 😠😠😠😠
siteleri denetlemek derken,kendime gore kurum degil yanlis anlamayın

07-02-2016 15:13

harika ve hüzünlü sürükleyici bir kitap

08-02-2016 08:43

aynısı bende var anlatılmakla bitmez harika

08-02-2016 17:42

bu kitabın yasaklanması pek doğru değil çünkü çok anlamlı bi kitap bazı yerlerinde küfür olması kitabın özelliğini gösteriyo bence çok güzel "şeker portakali":|

08-02-2016 20:11

bende o kitabın aynısı var.bana babam getirdi.ben 10 yaşındayım.çocuk kalbini de okuyun.bu tür kitaplar çocuk edebiyatının ilk 2 kitabıdır.şeker portakalı . çocuk kalbi ise 2. olmuştur. ☺☺☺

10-02-2016 12:00

kitaba kötü diyen arkadaşlarım siz içinizdeki çocukluğu yitirmişşiniz. ben bi çocuğun çektiği acıların bu kadar güzel anlatıldığını daha önce görmedim. kitaba kötü derken bi daha düşünün bence. ayrıca eminim sizin anne babanız da (hatta siz bile olabilirsiniz) küfür ediyorsunuzdur. bu bi bahane değil. piyasada ne kitaplar var ki daha da müstehcen ve eminim siz bunları okuyorsunuzdur. ben bu kitapda hiçbir aşırılık görmedim. etrafımızda bu çocuğun yaşadıklarını yaşayan bir sürü çocuk var. tamamen gerçek bi kitap. harikaydı,mükemmeldi,şahaneydi...

11-02-2016 16:02

harika bir kitap küfürlü olabilir ama önemli olan o değil kitabın konusu

20-02-2016 18:32

okuduğum en güzel kitaplardan biri ve de kütüphanenizde de bulunması gereken bir kitap

doğa uğur • 27-02-2016 12:03

ya of kitabin ozetini ezbrlemek cok zor

27-02-2016 21:46

kitap çok güzel bayıldım

07-03-2016 13:40

çok güzel herkese tavsiye ederim

07-03-2016 19:25

kitabın son baskisinda küfur cok az.. ayrıca muhtesem bir kitap

15-03-2016 15:20

lan müthiş bir kitap içinde küfür var diyenler sanki hayatında hiç küfür etmemiş ve burada yazarı anlatmış diyenlerse sadece sayfanın başını okumuş diğer yarısında özet var

15-03-2016 16:56

hani hiç küfür yok birde zezeden baska birsey anladıysam namerim ya
ya ne oluyo biri bana hangi küfür çıktığını yazsın yoksa inti,har edçem

17-03-2016 18:58

arkadaşlar peki biri 2 bölüme kadar anlata bilirmi

22-03-2016 18:01

ben çok beğendim

27-03-2016 20:45

diyoki okumayın kfr var acaba haytında hiç küfür etmemişmi biride diyoki anlmadım ozamn senn bynnle alakalı

28-03-2016 17:02

bize türkçe öğretmenimiz belirli zamanda kitablar veriyor ve bizde o kitapları alıp, okuyoruz.ve bence küfür var diye okumamak çok kötü bir şey evet küfür var bende okudum fakat çok güzel bir kitap.birde bunu kim yaptıysa çok iyi olmuş. teşekkür ederim. ellerinize sağlık. kitabı tavsiye ederim

28-03-2016 21:10

romandaki yerler ve zamnlar nelerdir yazarmısınız

02-04-2016 17:52

bu kitabı ben okudum fakat bazı yerler eksk ama geri kalanlar dogru bir şekilde yazılmış bence güzel

03-04-2016 18:22

güzell ama sanoi yarım kalmış özet(;

06-04-2016 07:56

bencede ben filmini izledm çok güzel bir kitap

17-04-2016 16:54

bu kitapta küfür ve sapıktır okumanız tavsiye edilmez ama çocuğun hayatı eylencelidir

19-04-2016 15:31

içinde sadece bir tane küfür var kimi kandiriyonuz

28-04-2016 11:37

herkesin okumasi gereken bir kitap yapilan kotu yorumlara aldiris etmeyin o kişiler kitap ödev verildiği için kotu yorumda bulunuyorlardir bundan eminim ayrıca yapisinda çok küfür bulundurmuyor kaldi ki çocuklar bu kufuru kitaptan değil anne baba gibi yakin çevrelerinden öğreniyorlar bir annenin gidip çocuğuna bu kitabi ödev veren öğretmeni şikayet etmesi zihniyetsizlikten başka bir şey olamaz

01-05-2016 12:33

bence küfür falan yok ve çok güzel bir kitap siz çocuklar küfüre alıştığınız için her yerde küfür görüyor olmayasınız
bence küfür falan yok ve çok güzel bir kitap siz çocuklar küfüre alıştığınız için her yerde küfür görüyor olmayasınız

04-05-2016 09:59

çok güzel bir kitap bundan sınav olacağız türkçe hocası bize hep kitap okutturur önceden pek sevmezdim ama artık seviyorum

04-05-2016 21:38

en başta kitabı okudum. ama sıkıcı buldum. özeti güzeldi.

04-05-2016 22:39

arkadaşlar bence bu kitabın ilk başları çok sıkıcı çünkü il başlarda ful kahramanlar tanıtılmış kitabın ilk başları bana çok sıkıcı geldi inşallah devamı güzeldir

11-05-2016 22:57

çok güzel
gözelmiş bin görkem boran

12-05-2016 18:00

ne diyorsunuz ya iki kelime küfür kullanıldı diye bu kadar muhteşem bir esere böyle yorumlar,eleştiriler yapıyorsunuz. yazıkk
gören diyecek siz hiç küfür etmiyorsunuz.
malesef ki böyle bir ülkede yaşıyoruz...

18-05-2016 18:44

kitap benim ilk kitaplarımdandır iste bu tür kitaplar sayesinde kitap okuma alışkanlıgı kazandım şeker portakalından sonra delifişek i de okuyun ama bu kitabın tadını vermez simdiden söyleyeyim :))

Tuzlu Vanilya • 26-05-2016 09:27

şeker gibi bir kitap

26-05-2016 13:34

bukadar sıkıcı olduğunu bilseydim okumazdım

30-05-2016 15:20

benim için çok özel bir kitap çok kötü bulanlar bence anlamamış. ayrıca içinde küfür abartılacak kadar değil olabilirdide. okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum..

06-06-2016 00:06

her çocuğun,herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. kötü diyenleri de anlamıyorum. küfür denilen şey hayatın içinde yok mu?

07-06-2016 00:32

tek solukta okuduğum bir kitap. her bireyin okuması gerekir.

10-06-2016 16:27

siz bu kitabi okurken nasil okudunuz acaba kufurleri okuyup gecmis gibi gorunuyorsunuz bence insanlarin hayatini anlatan cok guzel bir kitap

24-06-2016 17:49

ağladım donunda oturdum bir düşündüm.cocuk aileden hep dışlanmş ona sevgi veren adama tertemiz sevgisini vermiş.cok acı bi kitep herkes okumalı bence.

10-07-2016 13:13

totoca ve babasının dövdüğünde gloria kurtarıo isyan ediyo ya orda bayaa ağladım ya ve zayıflayıp kustuğu bölümde ağlayacaktım ama arkadaşlar sırf duygusallığımı görmesinler die ağlamadım ama evde ağladım herkese tavsiye ederim okuyun ...

11-08-2016 14:06

kitap fakir ama dahi bir çocuğu anlatıyor bence bu kitap süper olmuş...

17-08-2016 16:57

2.kitap güneşi uyandıralım çok daha güzel

20-08-2016 00:06

küçükken okuduğum şeker portakalım hala aynı tadın var kendini herşeyden sıyrılmıs ve yeni hayatın içinde gezintiye çıkmışım gibi hissettiriyor ..

belalıprenses • 21-08-2016 11:25

saçmalamayın bu kitap bütün çocuklara tavsiye edilen bir kitap ve çok güzel bir okuyun ve görün

25-09-2016 15:50

kitabı özetleyecek pek birşey yok. bence vasat bir kitap. okumanızı tavsiye etmiyorum.brezilyadaki aşırı yoksullugu anlatıyor. is yok para yok bi sürü çocuk var. cocuklarin ne sucu var.

25-09-2016 18:04

bence gayt güzel
özeti böyle güzel olan bi kıtabın kim bilir içeriği nasıl güzeldir

27-09-2016 14:24

süper yaaaaaa
okurken ağladımm
tavsiye ederim

ECRİN ERVA • 02-10-2016 17:57

merhaba arkadaşlar şeker portakalı neden yasaklandı bilen var mı kitabı okudum çok beğendim daha sonra kitap yasaklandı diye duydum ama nedenini bir türlü anlamadım normal çocuk kitabı yasaklanması saçma geldi

09-10-2016 11:50

harika bir kitap bence çok beğenerek ve zevkle okudum☺☺

10-10-2016 18:40

ben şuanda bu kitabı okuyorum sadece ne olucağını merak ettim

15-10-2016 15:24

kesinlikle muhtesem bi kitap. yalniz ben kitabin ilk elli sayfasina kadar zezenin kiz mi erkek mi oldugunu bilmiyordum. sonu o kadar duygusal ve guzeeldi ki hungur hungur agladim ve ara ara acar kitabin sonunu okurum. bana gore sol ayagimda muhtesem ama bu ayri bi guzel. evet baslarda skiciydi hatta bana bi komsum okudugu icin bana hediye etti. ilk 3 ay kitap evin bi kosesinde durdu . o kadar skici gorunuyordu ki okumak istememistim ama daha sonra okuyunca ne kadar muhtesem oldugunu anladim.. tavsiye ederim.

16-10-2016 11:31

umarım çizgi filmi de çıkar birgün gerçi izlenecek çizgi film kanalı bırakmadılar

16-10-2016 12:13

şu anda sadece kitabın özetini okuduğum halde bile çok kötü oldum.bu kitabı çocuklarımıza nasıl okutucaz sürekli dayak yiyen bir çocuğun hayatını? öldürmeyi ve ölmeyi düşünen bir çocuğun hayatını?

27-10-2016 20:21

son yorumu yapan kisi buyuk bi ihtimalle buyuk birisin . kesinlikle o mantikla dusunme . evet dayak yiyor ve olmeti dusunuyor ama sabki gercek bi hikaye gibi . bence dunyada zeze gibi bircok cocuk var sevgi gormemis . bak ben 13 yasindayim genelde bu tarz kitaplari severim ama fazla okumam. ama bu kitabi iyki okumusim hayat boyunca zezee karakterini unutmayacagim..

05-11-2016 20:49

çok güzel bir kitap tavsiye ederim hem duygusal hem sürükleyici kitaplığınızda yeri olmalı

07-11-2016 20:34

bence çok güzel bir kitap küfür var diyorlar ne küfürü ya hayatinizda hicmi duymadiniz en azından sevişme öpüşme yok orhan pamuk elestirmis bu kitabi okumayin demiş kendi kırmızı saçlı kadınına baksın evli bir kadın 16 yaşındaki çocuktan hamile kalması doğru oluyorda zezenin babasini mutlu etmek için sigara almasimi yanlış yoksulluğun ve yardım etmenin çocuğun dunyasinda oyuncaklar ve paradan çok sevginin önemli olduğunu anlatiyor.

08-11-2016 13:28

bence harika, beğenmeyenlere zeze'ye olanlar olsa ve hikayeniz yayınlansa içinde 1-2 küfür var diye kitabı bırakırsanız anlayamazsınız çünkü
bu kitap gerçek bir çocuğun üzerine yazılırsa ona acımaz mısınız?

24-11-2016 19:07

çok güzel kitap ama baya küfürlü..

24-11-2016 19:52

kitabın özeti yazıyo ve kitap küfür etmek için yazılmamış bu yüzden ben size kitabın içindeki kötü kelimeleri değil de kitabın anlamını düşünmenizi tavsiye ederim

28-11-2016 22:58

gerçekten efsane bir kitap olunmayacak gibi değil tam okuyamadım ama internetten okuyunca çok begendim kitaptan en kısa sürede okuyacağım ve herkese tavsiye ederim !:-):-);-)

29-11-2016 18:51

bir kitab o kitabı yazan yazarı anlatır içinde kötü söz olan kitabı daha önce okumadınızmi gerçekten yaptığınız utanç verici siz şu anda bu kitabın yazarini eleştirip alay ediyorsunuz hayatında sorun yaşayan bir çocuğu anlatıyor özelliklede ailesi tarafından darp yemek bir çocuğun piskokolisını çok kötü etkiler bu kitabın sadece bu tarafını okudum devamını bilmiyorum ama müthiş bir şekilde anlatılmıştır bence yukarıda da söylediğim gibi çok güzel ve herkese tavsiye ederim bir yazarı anlayan okuyucu yazarın duygularını belli belirsiz anlar ve olur yabancı yazarların ve türk yazarlarının kitapları gerçekten çok güzel ben o kitabı okuduğumda önce o kitabın konusuna bakarım ve olurum böyle düşünmemi sağlayan arkadaşım ılknura teşekkür ederim ... :-)

29-11-2016 19:08

kitaba kötü diyenleri anlamıyorum, küfür var veya üzücü gibi özelliklerin yanı sıra okumadan yargılayanlar var. küfür yerinde kullanıldığında edebiyata katkı sağlar. her çocuğun, büyüğün, yaşlının okuması gereken sayılı eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.

05-12-2016 19:14

şeker portakalı kitabı bende var okuyorum ve harika bir kitap.
şeker portakalı kitabı bende var okuyorum ve harika bir kitap.
ama baya bir küfür etmiş zeze.
ve bu arada şeker portakalının filmide ıkmış.
ben tamamını izledim.

10-12-2016 13:49

şeker portakalı kitabı benim okuduğum en güzel kıtap ama biraz küfürlü
şeker portakalı kitabı bende var. ama baya kufür var. ama yinede güzel kitap
şeker portakalı kitabı bende var. ama baya kufür var. ama yinede güzel kitap
herkese davsiye ederim
herkese davsiye ederim
mustafa m.

13-12-2016 19:10

güzel kitap hemde bir iki tanecik küfür var diye yasaklanamaz öğretmenler de tavsiye ediyor

18-12-2016 11:32

ben lise üçüncü sınıftayken yasaklandı bu kitap. merak ettim acaba neden yasaklanmış diye. zaten 18 yaşından küçüğüm hapse de atamazlar hahhaa dedim arkaşıma ve okudum. siyasi nedenlerden dolayı yasaklandı dediler siyasi hiçbir şey bulamadım ben. filmini de izledim kitabı kadar olmasa da yine de çok güzeldi. biraz dramatik bir kitap. yazarın anlatımı içten ve akıcı bir üslubu var. iki günde tüm okul derslerime rağmen okuyup bitirdim. küçük yaşta acıyı keşfeden bir çocuğun hayatı bu kadar mı güzel anlatılır? şimdi beş yıl aradan sonra tekar okuyorum ve hala çok beğeniyorum. kitapta küfürlü sözler var kısmına gelince... zeze 5 yaşında bir çocuk veçevresinde duyduğu sözleri söylüyor ve onların ne anlama geldiğini bilmiyor. çoğu zaman da bu yüzden dayak yiyor. son olarak şimdiye kadar okuduğum en güzel romandı. yazar zezenin duygularını çok güzel ifade etmiş.

19-12-2016 10:53

bu kitabin yardimci fikiri nedir?

19-12-2016 18:25

ben sedat sungu bence bu roman harikalar ötesi bir şey.

20-12-2016 14:00

çok hoş duygulu bir kitaptı güzeldi yaaaaa

22-12-2016 19:09

muhteşem ve acılı bir kitap
okudum tavsiye ediyorum
lütfen okuyunuz

24-12-2016 16:37

küfürlü kitapları nasıl kontrol edmeden yayınlıyorlar anlamadım???

26-12-2016 16:06

bence çok güzel bir roman ben çok duygulandım bir kızın acı ve hüzünlü hikayesi anlatılıyor bu romanda
bu roman hayatımda okuduğum en acı romandı şuan bile göz yaşlarımı zor tutuyorum......

27-12-2016 18:19

ben çooook beğendim

29-12-2016 18:47

ben çok beğendim

31-12-2016 09:40

kesinlikle çok etkileyici bir kitap ben öğretmenim ve 4 yaşında ikiz öğrencim var ikisi de aile içi şiddet görüyor burda bir öğretmene düşen sorumluluk çok önemli onlara umut olabilir ellerinden tutabiliriz ya da kitapta geçen portekizli gibi bir dost olabiliriz çocuklar yaramaz olabilir bu onların şeytan olduğunu göstermez kitap bize zezenin o masum kalbini gösterdi zezenin yıkılışı dayak yemesiyle değil hayallerinin bir bir yerlebir edilmesiyle oldu umarım yetişkinler bunun farkına varır ve çocuklarına köstek olmak yerine destek olurlar...

31-12-2016 15:25

seker portakali cok guzel ama cok kufurlu
cok fena kufurlu

01-01-2017 18:56

çok güzel küfür yok ve yarın bundan sınavım var 6. sınıfın

01-01-2017 23:45

kitap cok küfürlü ve sacma isimlervar

02-01-2017 18:52

fena degil ama kufur kullaniliyo o kotu olmuş

05-01-2017 20:49

çok güzel bir kitap herkesin okuyabileceği bir kitap süper

05-01-2017 21:00

kitap çok sıkıcı geldi bana pek beğenmedim kadro çok kalabalık zaten

05-01-2017 22:17

güzel bir kitap mı evet herkes okuyor mu evet. o zaman küfrünü göz önünde bulundurmayin görmezden gelin ne olmuş yani kufuru var diye . düşünün bize de okuldaki türkçe öğretmenimiz verdi yani bir şey

09-01-2017 23:18

bence cok cok guzel bisey ve insanların okumadan yargilaması da kötü kitaba küfürlü diyenler sankı hayatlarında agizlarına küfür almamışlar bu kıtabı herkese tavsiye ederim

11-01-2017 20:48

süper çok beğendim sizi seviyoruz

24-01-2017 22:32

arkadaşlar bu kitap kaç sayfa biliyorsunuz??

26-01-2017 14:35

özette seu ariovaldo dan hiç bahsetmemişsiniz

26-01-2017 18:37

bence şeker portakalı çok güzel küfür içerdiği halde

29-01-2017 14:06

kitap güzel ama aşırı küfür var abii

30-01-2017 14:44

önemli olan kitabın kufurlu olması değil kitabı okumak yerine elestirmeseniz ne demek istediğini anlayacaksınız kitabı 2 kez okudum 10 kez daha okuyabilirim ve bence dünyada zeze gibi birçok çocuk var.

02-02-2017 14:47

oncelerden dayak yiyip duruyodum bu ıtabı okuduktan sonra dayak yememeye başladım .

02-02-2017 15:55

kitabi okudum çok süper

05-02-2017 11:39

kitap çok acıklı arkadaşlar okumanızı tavsiye ediyorum

06-02-2017 18:23

içinde cok fala küfür var okumayın sıkıcı

08-02-2017 18:59

muhteşemmmm bir kitap harika zeeezeee yaaa👊👊

08-02-2017 23:06

kitap yasaklı mı ya da yasak kalktı mı hala 100 temel eserde duruyor mebin önerdiği kafam çok karıştı bir aydınlatın arkadaşlar...

09-02-2017 20:02

güzel bir kitap öğretmenim sayesinde okudum bayıldım herkese tavsiye ederim.küfür olması birşey farketmiyor
harika

09-02-2017 21:56

ben bu kitabı sevdim. eğer sizde okudunuz ve içinde kötü sözler olmasına rağmen beğenmediyseniz, sizde görmezden gelin. ben kader bu kitabı sizlere tavsiye ederim.

12-02-2017 20:28

ben bu kitabı sizlere tavsiye ederim. ben kader olmak üzere bu kitabı okudum ve bu kitapta kötü kelimeler olmasına rağmen hala okuyan vardır. eğer kötü kelimeleri istemeseniz, onları görmezden gelin. ama şunu bilin ki sizler istersen sev, istersen sevme ama elbet bir gün sende seveceğini göreceksin...

12-02-2017 20:35

okumanız gerek bu 100 temel eserden birisidir

12-02-2017 20:47

ayyy çok güzeldi hayatim boyunca unutmicam zeze çok sevimli bi karakter 2 kez okudum tekrar tekrar okurum ve küfür bulunuyor evet ama kitabı severseniz zaten küfür falan umrunuzda olmaz...

18-02-2017 07:59

kitap küfürlü ama şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaplardan birisi
bu kitabı tavsiye ederim
özetini çok güzel vermişler

21-02-2017 21:23

okuduğum en güzel kitap bide özetini görmeyenler bu sayfanun yorumdan önceki yerine baksın

21-02-2017 23:32

ben bir okuyucu olaraktan kötü bir kitap olduğunu düşünüyorum ama bu benim düşüncem.☺☺😊😊
bence kötü bir kitab çünkü küfür içeriyor bununda çocuklara ait bir kitab olduğunu düşünmüyorum çünkü şiddet içeriyor... okumanızı tavsiye etmiyorum. 😇😇😇😇

09-03-2017 14:21

küfürlü diyenlere evet küfürlü ama hayat mükemmel değil. bir insanın yaşadıklarını anlatıyor bu . bir çocuğun hayatını. sevmek ne demek bilmek isterseniz bunu okuyun. ve bir insan nasıl başka birine bağlanır öğrenin. ama yok ikinci sınıf romantik saçmalıklar ya da aşkım bitanem senden önce ben yasamiydum... saçmalıklarını istiyorsanız başka yere gidin. hayat adil değildir. ve kalp birini çok sevebilir . küçük bir çocuk hele. bu kitabı 17 kez okudum . 17 kez daha okurum. sadece şu cümle için portugo onu öldürecemerak öyle silahla değil yüreğimde öldürecem. sevmeyerek" müthiş bir kitap . küfürlü diyenler zuhal topal izlemeye devam.

15-03-2017 01:06

biraz uzun olsada sağolun

15-03-2017 21:57

çok ama çok kötü bir kitap okumanızı asla ve asla tavsiye etmem!

18-03-2017 13:23

ben genelde bütün kitapları çok severim ama bu kitabı hiç ama hiç tavsiye etmiyorum emin olabilirsiniz ama yazara saygısızlık etmek istemem...

18-03-2017 13:32

ben değilim bu kitaptan kendime ders çıkardım üstelik çok etkileyici ve acıklı

20-03-2017 21:13

bu kitabı bulmak için çok uğraştım ve sonunda buldum ama onca zaman arama değdi bu kitap çok etkileyici ve acıklı kendi hayatımda bazı olaylarla bağdaştırdım

20-03-2017 21:18

bence şeker portakalı güzel bir kitap çünkü zeze nin hayatını çok güzel bir şekilde anlatmıştır

23-03-2017 15:47

kitap gayet güzel ve küfür olması normal çünkü bir ergen hikayesi veya masal değil gerçek bir öykü gibi yazılmış ve ailesinin ortamı da mutlu bir aile değil içinde kendinizi bulabilirsiniz özette birkaç hata var ve portakal şekerini okumanızı tavsiye ederim

30-03-2017 18:50

çok güzel bir kitap.

03-04-2017 11:14

bence çok eylenceli bir kitap.

04-04-2017 22:58

ben bu kitabı okumadım ama yorumlardan anlaşır ki çok güzel bir kitap

06-04-2017 00:35

ben bu kitabı cok begendim herkese tavsiye ederim

07-04-2017 21:51

bence dünyanın en güzel kitabı tabi küfür olucak küçücük bir erkeğin hikayesi ma sizin hayatınızda küfür edilmemişmi bence edilmiş çünkü her çoçuğa ve insanlara küfür edilir çüüünkü çoçğun hayatı hem fazla küfür edilmemiş hangi havayı yaşıyorsunuzz

10-04-2017 23:31

çok kötü bir kitap tavsiye etmemmm

11-04-2017 07:59

ama bu özet değil ki yaa ben neler yaşadıklarını istemiştim.

11-04-2017 20:47

çok güzel bir kitap ama özeti olmasın

14-04-2017 19:31

bu kitabin daha baslarindayim hikaye güzel ama çok sıkıcı kitab bi turlu bitmiyo.olurda öğretmen anlat derse diye buraya baktim.kiatbin kendisi sıkıcı ama ozetine bakılırsa güzel ve bide küfür yok sadece bi kaç argo var

18-04-2017 21:07

hayatımda okuduğum en güzel kitap

20-04-2017 16:46

şeker portakalı çok güzel bir kitap okuma yarışmasına iyiki girmişim yoksa bu kitabı ogrenmemis ve okumamış olacaktım herkese oneririm

20-04-2017 22:29

içinde küfür olsada dayak yada çocuklara kötü örnek olucak şeyler olsada bence çok ama çok güzel bir kitap her kitap güzel ama bu başka bir güzel bu kitapi okudukudukca insanın içine adeta huzur veriyor

Kamera kuşağı • 21-04-2017 06:42

bazı arkadaşlar içinde küfür var okumayın yazmış ama şuda var kitap ta küfür olabilir çnki zaten zeze küfür edince dövülüyor yani küfür ün kötü birşey olduğu yansıtılıyor. ve ayrıca kusura bakmayın nekadar çok küfür içersede bu bir dünya klasiği...

22-04-2017 15:55

bence hiç güzel değil okuduğum en iğrenç kitap bi dediği bi dediğini tutmuyo ingiliz yazarlarını ve kitaplarını hiç sevmem

23-04-2017 21:02

gerçekten harikaaaaa bir kitap. yazar sade ve güzel bir dille anlatmış .küçük bir çocuğun hüzünlü hayatını konu alan bir kitap .bir çocuğun aslında göründüğü gibi olmadığını ve o çocuğun kendi dünyasını anlatmış. bazı arkadaşlar 10 sayfa falan okumuş diyor ki kitap iğrençti. şunu bilsinler ki her kitabın ilk sayfaları kötüdür.ama eminim ki o arkadaşlar kitabı bitirseydiler asla böyle yorum yapmazlardı. bence kesinlikle yasaklanması aksine ödül almalı .gerçekten okumayan çok şey kaybeder

25-04-2017 19:18

arka kapak bilgisini okudum supermisssss......

02-05-2017 17:03

kitap gerçekten cok harika.kitabın sonunda gözyaşlarınızı durduramayacaksınız.o kadar abartıyorsunuz ki küfür çok az var.

08-05-2017 20:05

bence çok güzel bir kitab küfür olsun küfür olan yerleri okumayın ama sadece özeti yook

17-05-2017 22:45

bence güzel bir kitap küfür olsun birşey olmaz...

23-05-2017 16:21

bence de güzel bir kitap. küfür olsun olmasın çok hoş bir kitapmış .sonunda ağlarsanız anlayın ki kitabı sevmişsinizdir...

25-05-2017 11:00

iyi bir kitap ama bana hitap etmiyor sürükleyici değil maceralı değil ama çok da kötü sayılmaz......

01-06-2017 23:58

ben o kadar beğenmedim ama güzel 📚👍

01-08-2017 17:34

ben okudum üstte küfürden bahsetmiyor? kitap güzel aslında okurum ama çok severek değil.
bu kitap madem yasaklandı niye sınav olucaz acaba ?

28-09-2017 20:02

hayatim boyunca okuduğum en güzel kitaplardan biriydi ve bence herkesin okuması ve ders çıkarması gereken bir kitap kimsenin kötülemeye hakkı olduğunu sanmıyorum

08-10-2017 20:43

bu kitaba küfürlü sıkıcı diyen insanlara elif şafak verin:)

13-10-2017 14:35

yeni okumaya basladigim bir kitap daha😄 çok çok çok begendim kitabi okudugum kadariyla✌zezenin kardesiyle beraber sehire gelen oyuncak dagitan arabaya yetisemedigi kisimda çok duygulandim. daha önce hiç bir kitapta o kadar duygulandigimi hatirlamiyorum. 😔çok güzel yazmis yazar kitabi 😊ve lütfen kitabi basan yayinevleri düzgün çevirip düzgün bassinlar ya gerçekten zor anliyorum bazen kelimeleri cümleleri. imla kurallari sifir zaten bari yazarken harf yalnisi çok yapmayin😤okuyabilelim rahat rahat kitaplari

KıRK YıLDa BiR GiBiSiN • 16-10-2017 01:12

bence çok güzel bir kitap😇😇😇😇😇

13-11-2017 23:39

çok eğitici ve öğretici bir kitap..kitabım kötüsü olmaz zaten..kötü okur kötü yorumcu olur...şiddetin çocuk ruhundak izlerinin ömürboyu taşıdığını şiddetin insani bir şey olmadığını anlatıyor ..

15-11-2017 00:07

şeker portakalı bana kitap okuma sevgisi kazandıran kitap. bu kitap sizi belki hüzünlendiricek, belki ağlatacak ama inanın buna değecek. ömür boyu unutmayacağım. zeze karakterini, o küçücük kalbiyle çektiği sefillikleri aklımın ucundan hiç gitmiyor. sevgi görmemiş, sevgiye muhtaç bir çocuğun hikayesi. okuyunca bana öyle büyük bir ders verdi mi? hayır. peki yazar muhteşem bir edebiyat yapmış mı? hayır. peki öyle mükemmel bir kurgusu mu var? hayır. lakin o kadar yoğun bir duygu seli var ki ben bu kitabı sıradan bir kitap olarak görmeyeceğim. eminim ki hayatim boyunca hep aklımın bir köşesinde zeze karakteri var olacak... bir umut belki kendine de hediye gelmiştir diye kapının önüne bakması ve bomboş bir görüntü ile karşılaşınca ve tam karşısında babasının yüzünü görünce o acı dolu bakışları var ya. sanırım o anı ömür boyu unutmayacağım. sadece birazcık sevgi görmek istiyor ya azcıcık. kendisine yeni dost buluyor. ve onu babası yerine koyuyor. o küçücük kalbiyle nasıl o kadar seviyor anlayamıyorum. keşke mutlu sonla bitseydi dedim kitabı bitirince. ama hayır bu kitap okuduğum en gerçekçi kitap ve hayatımızda elbette yüzlerce zeze var... bu kitabı yasaklayan kişilere lafım bile yok resmen.eğer hala okumadıysanız kesinlikle okuyun derim. eminim içinizde bazı duygular hiç olmadığı kadar beliricek ve bu kitabın büyüsüne siz de kapılacaksınız...

15-11-2017 19:24

çook beğendim burda bir çocuğun duyguları anlatılıyor

16-11-2017 14:53

kitap cümleleri karşık ve anlamsız ayrıca güzel değil bence okumayın

ork1234 • 22-11-2017 21:53

bu kitap gerçekten harika kesinlikle okunmalı ince bir kitap ama emin olun o sayfalardan çok daha fazla bir sey var icinde .ve bunu ancak okuyan anlayabilir 👍👍👍(sb)

04-12-2017 20:48

kitap küfürlü olabilir ama hikayesi her insana ders verir
kitabını okumayı tercih ederim

06-12-2017 19:33

çok güzel bir roman olduğunu dusunuyorum herkesin ikumasini tercih eder

09-12-2017 17:35

acıklı ama güzel bir hikaye zeze yaramazlıklılar yapıyor ama ginede ailesini seviyor yani ailesini düşünen bir çocuk

23-12-2017 18:06

zeze kız mı erkek mi

02-01-2018 20:00

bence çok güzel olmuş ve bazı yerlerini okudum çok güzeldi

04-01-2018 20:59

kitap guzel gibi filmi cok guzel

05-01-2018 19:25

şu artık saçma sapan yorumlariniza bi son verin yok çok küfür var yok intihara kalkıstırır falan küfür olabilir evet ama bu sizin gerçek hayatta ettiklerini kadar değil sadece bazı yerlerde argo kelime kullanılmış o kadar hem de kitap gerçektende güzel bir konuyu ele almış. boyle bir kitabi neden ya saklarlar anlamış değilim.

07-01-2018 18:45

bence ozeti değil kitabı okuyun

09-01-2018 20:52

ben böyle güzel bir kitap görmedim çok güzeldi heleki en sevdiği arkadaşının ölmesi çok acı verir

18-01-2018 11:27

kitabı aldım ama bir türlü başlayamıyorum:/ sanki biraz sıkıcı gibi ya bilemedim şimdi okusam mı diye? 😏

18-01-2018 17:06

bugün 3 saat gibi bir sürede bitirdiğim, bu kadar geç okuduğum için kendime kızdığım, boğazım düğüm gözlerim dolu dolu okuduğum harika bir kitap. eminim okuyan herkes kendi hayatından bir şeyler az da olsa bulacaktır bu hikayede. ve eminim ağlamamak için kendinizi zor tutup sonunda dayanamayacaksınız. bitirdin beni zeze.

Seda Gökçe KAYA • 20-01-2018 22:48

bence guzel bir kitap❤📙

31-01-2018 15:02

çoook güzel büğüdüğümde çocuğum olursa saklıycam ve olduklarında vericem

04-02-2018 16:42

bence çok güzel kitptır

04-02-2018 20:15

kitabı okudum iyi ki de okumuşm çok çok güzel bi kitap küçük zezenin hayatı doğrusu çok etkiledi beni ilk başta giremedim kitaba ama sonradan zezenin zekiliği ilgimi çekmeye başladı .. ve sorduğu sorular mesela "insan şarkı söylemeden şarkı söyleyebilir mi?" bu soruyu ilk başta anlamadım sonradan farkettim orda zezenin demek istediği insanın iç sesiyle şarkı söylemesi ve şekerportakalıfidaniyla sohbetleri bay portugayla geçirdiği zamanlar ailesinden sürekli şiddet görmesi bi yaramazlik yapip ardından bunu ben yapmıyorum şeytan giriyo içime demesi ya inanılmaz güzel di gerçek yaşanmişlik olduğu çok belli..sonu benim için süpriz oldu babasından bile çok sevdiği bay portuganin ölmesi onu çok yaralıyo en sonunda "son itiraf" diye bitiyo ben o sayfada inanılmaz duygulandım..bi insanın değerini o yaşarken bilinmeli bazen çok geç olabilir çünkü :(

Bahar🍁 • 11-02-2018 13:16

sağolun yani ama inşallah işime yarar diyorum başkabir şy demiyorum

12-02-2018 18:24

kitabı muhteşemdi işime de yarasa dahada muhteşem diyebilirim
küçük prens diye bir kitapta vardı oda çok güzeldi.

09-03-2018 13:19

bu kitaptan çok şey anladım teşekkürler

11-03-2018 10:45

kitabın ilk başlarını okurken çok sıkıldım. ilk 30 sayfayı günlerce okuyamadım. sonrasında hikaye oturunca bikaç saatte bitirdim kitabı. harikaydı gerçekten😍 bay portuga'nın ölümüyle bitmesini istemezdim. kitabın son sayfasına gelene kadar o ölümün gerçek olmadığına inanmak istiyordum. ne bileyim portuga yine aynı sokakta arabasında zeze'yi bekler diye umut ediyordum hep. gerçekten muhteşem bir kitaptı:) zeze'nin yaşadıklarını duygulanmadan okumak mümkün değildi zaten. sırf o öğretmeninin masasında gül yok diye birinin bahçesinden gül çalarak ögretmenine verdiğini okuduğunda bile duygulanıyor insan. zeze inanılmaz bir çocuk:)

Miharistanin Arzu'su • 11-03-2018 21:34

iğrenç kitap başından başlıyo hiç sürükleyiçi değil

13-03-2018 18:24

çooook güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

18-03-2018 20:59

kitabi herkese tavsiye ederim zeze ye benzer olaylarla ilgili hikayeler var özellikle şeker portakalını tavsiye ederim

28-03-2018 17:09

çok güzel kitap çok'ta üzücü😢

08-04-2018 18:44

küfür olabilir ama insanlar hep bu yönlerine bakıyor birazda anafikire yogunlasirpn kitap güzel bence

16-04-2018 17:53

çok kötü bir kitap. arkadaşlar 137. sayfada çok kötü bir şey yazıyor okuyunca kitabın ne kadar kötü olduğunu anlayacaksınız
:(

16-04-2018 20:42

berbat bir kitap ama özet çok güzel olmuş

16-04-2018 21:05

şeker portakalı... adını söyleyince bile gözlerim doluyor. 😢 kalbimin en derin köşelerinde saklarım bu kitabı. burada anonim olarak onlarca yorum yazdım ama dayanamadım bir kez daha yazacağım. amacım bu kitabı herkesin okuması. çok anlamlı bir kitaptır kendisi. en az 5 kez okudum bu hikayeyi. okuyun okutturun. en sevdiğim kitaptır şeker portakalı. küçük bir çocuğun saf ve temiz duyguları ancak bu kadar güzel betimlenebilir. bir de alıntı bırakayım.

"daha çok anlat” dedim.
“hoşuna gidiyor mu?”
“çok. elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”
“bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
“gider gibi yaparız." ''

esma nida. • 23-04-2018 11:32

çok güzel ve garip bir kitaptı herkese öneririm

06-05-2018 14:07

muhteşem bir kitap herkese tafsiye ederim eğer biraz içten okusak insan hayatında neler var olduğunu anlarız evet bazılarınız haklı biraz argo kelimeler var ama biz bunların günlük hayatta 10 katını kullanıyoruz bebgotamsexjjehefd
,üsteki yorumun son kelimesini dikatli oku anlayan anladı ipucu ..hecelere ayır

20-05-2018 17:17

bence çok iyi bir kitap.

27-05-2018 22:23

muhteşem ötesi bir kitap

29-05-2018 21:20

kitabın sonu hic istedim gibi bitmedi ama ciden başarılı bir kitap herkesin okumasi gerekenlerden küfür var diyen kitapta okadarda abartilicak derecede argo kelimeler yok ve burdaki yorumlara baktimda kötü yorum yapanin çoğunlu bir kişi tarafından oldu beli yazılanlar onu ele veriyor zevkler renkler tartişılmaz tabiki kimine kötü gelir kimine iyi 😉herkese iyi okumalar

Deniz▪▪▪Şuara • 14-06-2018 04:16

ben hala okumadim inşallah güzeldir

10-07-2018 14:21

hayatımın en güzel kitabıydı bunun 2 ve 3 kitabı da var zezenin hayatının devam ettiği. beğenmemiş olabilirsin ama bir emeği kötülemeni gerektirmez

27-08-2018 09:52

sanki gerçek hayatta hiç küfür duymuyoruz faanusta yaşıyoruz.pazarda dolaşırken pazarcıların küfür ettiklerini duyuyoruz.dayım maç izlerken küfür eder.bu kitabın hikayesi mesajı kötü birşey aşılasa yasaklanmasını anlarım ama içindeki kelimeye takılmak resmen şekilcilik,çok dar bir zihin

05-09-2018 00:05

okurken uykum geldi bende direk ozetini okudum bide küfürlü biraz azıcık beyendim

14-10-2018 17:12

zaten abla olarak zeze nin luis (okuyanlar bilir luis zeze nin kardeşi)için verdiği mücedeler bana gerçekten anlamlı geldi . başini beğenenler kürleri görmezden gelebilir bence.

19-10-2018 01:17

hani küfür filan yok bence çok güzel bir kitap okuyun tavsiye ediyorum acayip güzel yaaa yok bu kadar güzel bir kitap coook sevdim ben bu kitabı

31-10-2018 16:20

şeker portakalı, küçük bir çocuk olan zeze'nin yaşadıklarını konu alıyor. fakir bir ailenin yaramaz çocuğu olan zeze, her zaman her şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını yaşadığı birçok olayla okurun yüzüne çarpıyor. kitapta dostluk, aile ilişkileri ve toplumun etkileri gibi konular yoğun bir şekilde işleniyor. kitap, özellikle ortaokul çağındaki çocuklara ve daha büyük okurlara hitap ediyor.

okursayazar • 12-12-2018 18:49

içinde küfür ve argo kelimeler de olsa da bana göre gayet güzel bir kitap.

19-01-2019 23:33

kitabı okurken ağladım

08-02-2019 11:18

hiçbir esere "kötü" denilemez. sadece kusurludur. bu kitabın kusuru akıcılık ve kurgu yönünden olumsuz olmasıydı. zeze'nin cinsiyeti bir süre yorumsuz kalabiliyor. öyle hemen çerez gibi okuyacağınız bir kitap değil. rahat bir anınızda sakince düşünerek okumalısınız. olmazsa zorlamayın. sizi bekleyen tonlarca kitap var. sevgilerle...

maNga • 08-02-2019 16:45

şeker portakalının yasaklı kitaplardan çıkarılması ve bizim bu güzel romana zezé ve portuganın arkadaşlığına eşlik ediyor olmamız ne kadar güzel.zezénin bahçesi nesli şeker portakalı ile konuşması kitaba masalsı bir hava vermiş olsada etkilendiğimi kitaplardan biridir.zezé portuga ile otururken portuga söylediği şu sözleri hiç unutmadım"eğer bir kişiyi sevmeyi bırakırsan o kişiyi içinde öldürürsün ben babamı öldürdüm." ne kadar güzel bir cümle . kitabı okurken fazla olay yoktu günlük şeylerden bahsediyordu sona doğru hareketlenmeye başladı ve çok ilginç çok şaşırtıcı bir sonla başbaşa bıraktı yazar bizi keyifli bir kitaptı.okurken biraz sıkılsamda tavsiye ediyorum.keyifli okumalar
.kitaplı günler.

Tellidefter • 13-02-2019 18:18

okuduğum en tatlı kitaplar arasında yerini aldı. zeze, ne msum ne güzel bir çocuksun.

Ugur09 • 13-02-2019 21:28

baş ucu kitaplarımdan biridir. kitap tavsiyesi isteyen kişilere ilk söyleyeceğim kitaptır. zeze

Belkibirgun • 13-02-2019 22:26

kitabın içeriği küçük bir çocuğun ailesinde bulamadığı sevgiyi dışarıda tesadüfen tanışıp ilk başta nefret ettiği bir adamdan bulup ona değer vermesidir. babası açısından umutsuzluğa düşen zeze'nin başından geçenleri sanki o olayları yaşayan benmişim gibi ağlayarak okudum. kesinlikle başarılı bir romandı. bence favorilerime girmeye hak kazandı. şeker portakalı'nın devamını okumak için sabırsızlanıyorum. sevgilerimle..

Büşra Aylan • 23-05-2019 00:00

roman, zeze adlı bir çocuğun gözünden anlatılması yönüyle oldukça ilginçtir ve okuyucuyu masalsı geçmişe götürür.

Murat • 29-05-2019 16:40

şeker portakalı benim çok küçük yaşta okuduğum ve en çok keyif aldığım kitaplardan birisi. zeze adındaki sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı beş yaşındaki bir çocuğun haşarılıklarla dolu hayatına eşlik ediyoruz kitapta. kimi zaman kahkaha atıyoruz, kimi zaman gözlerimiz doluyor. yalnızca çocuklar için yazılmamış bu kitap, eğer yetişkinlerin dünyasına çocuk gözüyle bir bakmak isterseniz, şeker portakalı tam sizlik demektir.

Berfin B. • 10-06-2019 15:36

ablam tarafından bana hediye alınan kitap güzeldi

5parasızkitapsever • 25-07-2019 16:46

bir çocuk kitabı olmasına rağmen herkesin okuması gerekir. okuduğum en güzel çocuk kitaplarından biriydi.

Irem Can • 31-07-2019 08:28

ilk okurken sıkılsam da devamında kitap beni o kadar kendine bağladı ki elimden bırakamadım.cidden okuduktan sonra kimsenin pişman olmayacağını düşünüyorum. zezenin çocuk olmasına rağmen büyüklerden daha zekice düşünmesi ve şarkıcıyla geçirdiği zamanlar çok hoşuma gitmişti.her okuyan mutlaka kendine ders çıkarabileceği bir kitap.bazen güldüren bazen ise çok duygulanacağınız bir kitap.

Hayalperest • 06-08-2019 19:11

güzel ve insanın içini urkan bir öykü. yasaklana kısıysa çok mantıksız.

tuba • 31-08-2019 14:09

bir çocuğun yaşadıklarını okuduğunuz, okurken de yerine göre duygulandığınız, insanın sevdiklerine karşı yanlış davranışını ve bunun ortaya çıkarabileceği sorunları gözlemliyorsunuz. birisine kötü davrandıkça siz de bulamadığı huzuru ve mutluluğu başkasında aradığını göreceğeniz güzel ve akıcı bir kitap. kesinlikle okumalısınız.

Abdullah • 19-10-2019 14:47

harika çok güzel bütün kitap sevenlere tavsiye ederim

02-12-2019 21:44

her kitap güzeldir çünki hayal gücümüz onun içinde saklidir

03-12-2019 17:07

ben çocukluğumdan beri okuyorum bu kitabı. şu anda bilinen bir doktorum bu kitabı okuyun çok güzel bir kitap okuyun benim gibi doktor olun meslektaşlarım.

11-01-2020 10:06

çok duygusal on numara bi kitap. ne olur çocuklara şiddete hayır diyelim hep beraber

25-03-2020 02:18

o kadar duygusal bir kitap ki. her bölümün sonunda ağladığımızı söyleyebilirim. kitabı okurken içimde bi boşluk oluşmaya başladı ve kitabı okudukça o boşluk daha da büyüdü ve beni içine çekti. diğer kitaplarini da bir an önce okumak için sabirsizlaniyorum.

Zehra • 04-05-2020 17:03

şeker portakalı, içimizdeki çocuğun acıklı hikayesi. sanılanın aksine bence çocukların değil yüreğinde çocukluğun acısını taşıyan bütün yetişkinlerin okuması gereken bir kitap. okurken 9 yaşındaki zeze'nin kırılmışlıklarını derinden hissettim ve bunları ifade ediş şekline hayran kaldım. kesinlikle okumalısınız.

cedisera • 20-08-2020 01:41

okuduğum en güzel kitaplardan biriydi hayata küçük bir çocuğun penceresinden baktırıyor.yasaklanmasının sebebini pek anlayamıyorum evet kitapta bir kaç küfür var ama şimdi okunan kitapların içinde hiç mi küfür yok hiç değilse bu kitapta cinsel içrikler yok çoğu kitaplar cinsel içerik içeriyo onlar sizi rahatsız etmiyoda bu kitapta küçük bir kaç küfür olmasımı sizi rahatsız ediyo

Zeynep sude • 28-09-2020 17:12

bu kitap çok güzeldi

13-11-2020 12:15

kitabı küfürlü diye önermeyenler her gün küfür ediyordur
bu arada kitap çok iyi bi çocuğun acısı anca böyle anlatılırdı
kitabı ben beğendim okunmasını tavsiye ederim

16-11-2020 04:08

kitap küfürlü diye yorum yapanlar bir kitaptan ne almak isterseniz o dikkatinizi çeker siz kitabı okumayı değil küfürlere karşı yorum yapmak için okumuşsunuz kitap anlamak isteyene çok güzel şeyler anlatıyor kaç kere ağlayarak okudum her seferinde daha da bir zevkle okuyorum bu yüzden kitaba çamur atmayı kesin çok güzel bir kitap her yaşa hitap eden bir kitap şu ön yargılarınızdan kurtulun

30-11-2020 16:06

ben bu şeker portakalı'nın tiyatrosuna gittim çok güzeldi bu kitabın güzel olduğunu umuyorum

25-12-2020 21:01

güzel bir kitap ama katılıyorum çok küfürlü devamı olan güneşi uyandıralım kitabını dsha çok seveceksiniz bence

31-01-2021 17:14

beni çok fazla etkileyen bir kitap şeker portakalı. çocuk kitabı adı altında anılıyor olsa da kesinlikle yetişkinlerin de okuması gerektiğini düşünüyorum. zeze'nin hissetikleriyle, bakış açısıyla aslında çocukların hislerini, onların kırılgan ve hassas kalplerini daha yakından görebilmek için muhteşem bir objektif tutuyor yazar. okuyan herkesin mutlaka bu çocukta kendi içinden bir parça bulacağına eminim. kardeşlerine, öğretmenlerine, komşularına hatta bahçesindeki bitkilere kadar bir çok şeye çok farklı bakış açılarıyla bakan bir çocuğun içindeki cevherin aslında nasıl fark edilemediğini de görüyoruz bu kitapta. her yaş grubundan insanın çok değerli hayat dersleri çıkaracağı bir eser. mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Phoenix • 26-02-2021 23:22

o kadar etkilendim ki anlatamam,mutlaka okuyun ve çocuklarınıza okutun evet başlarda sıkıcı geliyor ama sonrasında inanın hikayenin tamda içine düşüyorsunuz. bugüne kadar okuduğum hiçbir kitapta bu kadar ağladığımı bilmiyorum.(((

09-03-2021 15:07

cok guzel bir kitap bence özet de var allah askına biri bir yalan uydurmuş diğerleride pesinden gitmis lütfen begenmesen bile bu kadar kötü yorum yapmazsin insan olduğumuzu hatırlayalim !

16-03-2021 23:24

altı çocuklu, kalabalık fakir bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen zeze,biraz haylaz bir o kadar da akıllı ve duygusal bir çocuk. ailenin başta ekonomik sorunları ve kalabalık nüfusu,zeze'nin her çocuk kadar dikkat çekme ve sevilme arzusu ile yaptığı bazı davranışlar, arada yaramazlıkları ile başetmede oldukça zorlanırlar. fakat kitapta sevgi ve ilginin altı öyle güzel çizilmiş ki. her çocuk özel ve biriciktir. çocuklar açlıktan değil ama ilgi ve sevgisizlikten ölürler. zeze'de başta babası olmak üzere kalbinde sevdiği bir çok şeyi öldürüyor, tek arkadaşının ölümü üzerine.

Esma dereli • 21-03-2021 08:01

kitabı şimdiye dek okumadığım için kendime çok kızdım. gerçekten yalnız çocuklar değil yetişkinlerin de okuması gereken muhteşem bir kitap. fakir bir mahallede beş çocuklu bir ailenin yaramaz ve haylaz çocuğu olarak anılan zeze'nin başından geçenler, bir çocuk masumiyeti ile onun gözünden anlatıyor.

Esma dereli • 21-03-2021 16:01

çok güzel bir kitap herkez okusun kötü yorum yazanalrı aldırmayın kendi kendilerine konuşsunlar çook an çok güzel bir kitap ve harika herkez okusun.tavsiye ederim.

25-03-2021 18:55

bu kitap muhteşem ben ilk istemedim annem istedi sonra argo var okımıyım dedim ama okudum okudum muhteşem çokkkk ön yargıcısınız herkese tavsiye ederim yaşım 10 sanki hiç küfür etmiyorsunuz ödev olduğu için okuyup beğenmeyenler oh olsun okuyun👍👏👏çok başarılı

26-04-2021 22:26

vay be çocuk ne büyük acılar çekmiş

21-05-2021 22:28

küfür bizim hayatimizda yok gibi yorumlar gelmiş

15-09-2021 16:04

boş yapmayın oradan harika bir kitapki beğenmediyseniz sitenin ne suçu var?

08-11-2021 00:28

çok güzel bir kitap 1 sayfasında kufur var diye kötülemeyin bence denemelisiniz siz sanki küfür etmiyorsunuz

02-01-2022 21:49

şeker portakalı herkesin okuması gereken bir kitap. zeze'nin hikayesini okuyacaksınız. zeze biraz yaramaz biraz çılgın ama akıllı ve zeki bir çocuktur. kitaba ismini veren şeker portakalı zeze'nin en yakın arkadaşıdır. kitaba göre bu ağaç onunla da konuşur. zeze babası abisi ve ablasından sürekli dayak yer. ama bu onun yaşama sevincini hiç bir zaman çalamaz. ilk başlarda hiç sevmediği portekizli adında bir adamla arkadaş olur. onu babası gibi çok sever. o da onu çok sever. birgün onun ölüm haberini alır ve bu haberle adeta yıkılır. zeze artık büyümüştür ve çocukluk günleri artık geride kalmıştır. şekeker portakalı da zeezeyle birlikte büyümüştür. çocukken herkesin eline geçmiş bu kitap aslında çogu çocuğun yaşadığı bir hayat hikayesidir diyebiriz. bu kitapta kendiizden de bir parça bulacaksınız.

buyakamoz • 19-04-2022 15:39

herkese marhaba
kitap çok güzel bence çünkü okurken farkli duygular hisserdesiniz örneğin zeze'nin mutluluğu ile mutlu olursunuz başina bir şey geldiğinde üzülürsünüz.
şahsen ben en sonda portekizlinin ölümünden çok üzüldüm ama minguinho gibi bir hayali arkadaşi olduğu için mutluyum.
genel olarak çok beğendim ve devam kitaplarini (deli fişek,güneşi uyandiralim) de okumak isterim. tavsiye ederim herkese her yaşta okuyucuya farkli şeyler öğretir.

Parniya • 08-08-2022 16:49

kitabın kısaca konusu ve ana fikri lazım

16-11-2022 20:18

birşey anladıysam arap oliyim.(birde arap oluyomuşum.)

05-02-2023 19:46

özet kısa olsa on numara olurdu biraz fazla uzun kendim kısalttım

13-05-2023 22:53

ayrı olarak zeze'nin özellikleri gerekiyor kısaca yazacak biri var mı

13-08-2023 19:31

yorumlara bak bazıları kısa özet istemiş bazıları uzun olsun demiş kız buraya 3 tane özet yazmış teşekkür edeceğine emeği beğenmiyorlar utanmasalar kelime sayısını söyleyip ona göre yaz diyecekler

11-11-2023 14:17

zeze erkek mi kız mı

13-02-2024 22:13

giriş gelişme sonuç lazım

01-06-2024 16:26

Kristal Yelkenli Kayığım Rosinha Yaban Muzu Kırmızı Papağan Japon Sarayı Güneşi Uyandıralım Delifişek Şeker Portakalı Güneşi Uyandıralım Güneşi Uyandıralım Delifişek Delifişek en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar