Sait Faik Seçme Hikayeler

Sait Faik Seçme Hikayeler
Kitabın Yazarı:Sait Faik Abasıyanık Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9786053607243 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:7,20 TL BKM:15,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sait Faik Seçme Hikayeler - Sait Faik Abasıyanık

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sait Faik Seçme Hikayeler Özet

Sait Faik Abasıyanık’ın çeşitli eserlerinde geçen hikayelerden bir kısmının yer aldığı Seçme Hikayeler adlı kitabı, yirmi hikayeden oluşmaktadır. Kitapta yer alan hikayeler şu şekildedir: Stelyanos Hrisopulos Gemisi, Zemberek, Çamaşır İpleri ve Don Gömlek Hayaletleri, Ben Ne Yapayım?, Havuz Başı, Uzun Ömer, Kraliçenin Evinde, Açık Hava Oteli, Diş ve Diş Ağrısı Nedir Bilmeyen Adam, Bir İlkbahar Hikayesi, Fındık, Eftalikus’un Kahvesi, Sinağrit Baba, Son Kuşlar, Sivriada Geceleri, Sivriada Sabahı, Haritada Bir Nokta, Bir Kaya Parçası Gibi, Hişt, Hişt!, Dülger Balığının Ölümü. Bu hikayelerden bazılarının özeti şu şekildedir:

Stelyanos Hristopulos Gemisi adlı hikayede yaşlı Rum balıkçının geriye kalan tek aile ferdi olan torunu Trifon tarafından kendisine bir metre uzunluğunda bir gemi yapılır. Trifon gemiye dedesinin adını verir. Gemiyi suya saldığı esnada Burgaz adasındaki diğer çocuklar taş atmaya başlarlar. İsabet eden taşlarla gemi batar.

Zemberek adlı hikayede bir sınıfta saat sahibi olan tek kişinin hikayesi anlatılır. Bu kişinin adı Celil’dir. Sınıfta ondan başka kimsede saat olmadığı için derslerden sıkılan öğrenciler sürekli ona dersin bitmesine ne kadar kaldığını sorarlardı. Bir gün psikoloji dersinde son derece sıkılan öğrenciler ona saati sorarlar. Hoca dersi çok monoton anlattığı için kimse dersi dinlemez. Bir süre sonra dersin hocası, evladım kaç dakika kaldığını söyle de ben de kurtulayım der. Celil mahzun bir şekilde, efendim saatin zembereği kırılmış der. Bunun üzerine arka sıralardan çocuklar, yuh zembereği mi diyerek bağırırlar. Sonra vay zemberek vay! Şeklinde konuşurken Celil’in lakabı Zemberek olur. Celil bir süre sonra babasına bir mektup yazar ve saate ihtiyacı olmadığını, tamir edildikten sonra babası tarafından kullanılmasını istediğini belirten bir mektup yazar.

Çamaşır İpleri ve Don Gömlek Hikayeleri isimli hikayede olaylar bir mahkeme salonunda geçer. Bir kişi çaldığı pardösüyü “acil para lazım” diyerek arkadaşına düşük bir ücrete satar. Ancak pardösü sahibi ve elbiselerinin çalındığını düşünen diğer bazı kişiler olaylardan habersiz olan gencin üzerinde pardösüyü görünce onu şikayet ederler. Mahkemede genç sorgulanır ve masum olduğuna kanaat getirilir. Asıl suçlu olan pardösüyü kendisine veren gerçek hırsız arkadaşı idi. Hikayenin sonunda yazar suçlu olan gencin iç dünyasına iner ve bir çözümleme yapmaya çalışır.

Ben Ne Yapayım? isimli hikayede yazı yazmak dışında bir meziyeti olmayan birisinin hikayesi anlatılır. Gazetelere yazı yazıp geçimini sağlayan kahraman bir süre sonra kazandığı para ile iktifa etmemeye başlar. Bunun üzerine babadan kalma mirası tamamen tüketmemek için bir işyeri açmaya karar verir. Bu durum duyulunca eskiden babası ile iş yapmış ve babasını dolandırmış birisi bir mektup yazar kahramanın babasına. Mektupta oğlunun bir işyeri açacağını duyduğunu ve eskiden yaptıklarından dolayı son derece pişman olduğunu dile getirir. Baba oğul duygulanıp bu teklifi kabul ederler. Kahraman babasının parasıyla dükkan açar ve babasının eski ortağını yanına alır. İki katlı dükkanın alt katında bazı gıda maddeleri satılır. Üst katta ise elli çuval fasulye istif edilir. Kahraman akşamları eve erken gider. Ortağı da “git, git. Şimdi sen gençsin çok yorulma. Yarın ben yaşlandığımda da sen çalışırsın.” deyip onu eve gönderir. Üst kattaki fasulyeler satıldı mı sorusuna da sürekli “ne gezer?” diye cevap verir. Bir gün üst katta dolaşırken ayağı takılır ve çuvallardan ses geldiğini anlar. Bunun üzerine çuvalı kontrol eder ve içinde ceviz olduğunu görür. Ortağına sorunca bazı kişiler ardiye için bıraktı diye cevap alır. Akşam durumu babasına anlatır. Sabah babası ile dükkana gelir ama nafile. Ortağı onu da dolandırıp bir daha dükkana gelmez.

Diğer hikayeleri de Sait Faik’in usta kaleminden dökülen Seçme Hikayeler adlı eser zevkle okunacak bir temel eserler dizisi yapıtıdır.

Yazan: Şahin Yıldız

Sait Faik Seçme Hikayeler Soruları ve Cevapları

Sait Faik Seçme Hikayeler kimin eseri?

Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Seçme Hikayeler türü nedir?

Öykü/Hikaye

Sait Faik Seçme Hikayeler kaç sayfa?

136

Sait Faik Seçme Hikayeler Yorumları

içinde çok güzel hikayeler var

25-12-2019 19:27

çamaşır ipleri ve don gömlek hayaletleri çok güzel çok beğendim

14-01-2020 15:02

öğretmen bizden sadece çamaşır ipleri ve don gömlek hayaletleri özeti istedi sadece onu okudum güzeldi boş olunca geri kalanını da okurum

12-04-2022 15:40

ben ne yapayım özeti lazımdı allah sizden razı olsun

13-06-2022 14:57

bir kaya parçası gibi öyküsünün özetini de ekler misiniz

25-08-2022 00:36

kraliçenin evinde özeti yookkk

31-10-2022 16:09

hişt hişt hikayesi özeti gerekli neden yok

28-12-2022 20:45

kitabın içinde bir sürü öykü var hepsinin özetini nasıl yazsınlar kepsi kısa kısa zaten gerekli hikayeyi okuyun 5-10 dakikanızı alır

26-03-2023 22:27

Kumpanya Şahmerdan Mahalle Kahvesi Sarnıç Havada Bulut Sait Faik Seçme Hikayeler Semaver Son Kuşlar Alemdağ'da Var Bir Yılan Kayıp Aranıyor Lüzumsuz Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli