Sait Faik Seçme Hikayeler

Sait Faik Seçme Hikayeler
Kitabın Yazarı:Sait Faik Abasıyanık Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9786053607243 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:7,80 TL BKM:14,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sait Faik Seçme Hikayeler - Sait Faik Abasıyanık

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sait Faik Seçme Hikayeler Özet

Sait Faik Abasıyanık’ın çeşitli eserlerinde geçen hikayelerden bir kısmının yer aldığı Seçme Hikayeler adlı kitabı, yirmi hikayeden oluşmaktadır. Kitapta yer alan hikayeler şu şekildedir: Stelyanos Hrisopulos Gemisi, Zemberek, Çamaşır İpleri ve Don Gömlek Hayaletleri, Ben Ne Yapayım?, Havuz Başı, Uzun Ömer, Kraliçenin Evinde, Açık Hava Oteli, Diş ve Diş Ağrısı Nedir Bilmeyen Adam, Bir İlkbahar Hikayesi, Fındık, Eftalikus’un Kahvesi, Sinağrit Baba, Son Kuşlar, Sivriada Geceleri, Sivriada Sabahı, Haritada Bir Nokta, Bir Kaya Parçası Gibi, Hişt, Hişt!, Dülger Balığının Ölümü. Bu hikayelerden bazılarının özeti şu şekildedir:

Stelyanos Hristopulos Gemisi adlı hikayede yaşlı Rum balıkçının geriye kalan tek aile ferdi olan torunu Trifon tarafından kendisine bir metre uzunluğunda bir gemi yapılır. Trifon gemiye dedesinin adını verir. Gemiyi suya saldığı esnada Burgaz adasındaki diğer çocuklar taş atmaya başlarlar. İsabet eden taşlarla gemi batar.

Zemberek adlı hikayede bir sınıfta saat sahibi olan tek kişinin hikayesi anlatılır. Bu kişinin adı Celil’dir. Sınıfta ondan başka kimsede saat olmadığı için derslerden sıkılan öğrenciler sürekli ona dersin bitmesine ne kadar kaldığını sorarlardı. Bir gün psikoloji dersinde son derece sıkılan öğrenciler ona saati sorarlar. Hoca dersi çok monoton anlattığı için kimse dersi dinlemez. Bir süre sonra dersin hocası, evladım kaç dakika kaldığını söyle de ben de kurtulayım der. Celil mahzun bir şekilde, efendim saatin zembereği kırılmış der. Bunun üzerine arka sıralardan çocuklar, yuh zembereği mi diyerek bağırırlar. Sonra vay zemberek vay! Şeklinde konuşurken Celil’in lakabı Zemberek olur. Celil bir süre sonra babasına bir mektup yazar ve saate ihtiyacı olmadığını, tamir edildikten sonra babası tarafından kullanılmasını istediğini belirten bir mektup yazar.

Çamaşır İpleri ve Don Gömlek Hikayeleri isimli hikayede olaylar bir mahkeme salonunda geçer. Bir kişi çaldığı pardösüyü “acil para lazım” diyerek arkadaşına düşük bir ücrete satar. Ancak pardösü sahibi ve elbiselerinin çalındığını düşünen diğer bazı kişiler olaylardan habersiz olan gencin üzerinde pardösüyü görünce onu şikayet ederler. Mahkemede genç sorgulanır ve masum olduğuna kanaat getirilir. Asıl suçlu olan pardösüyü kendisine veren gerçek hırsız arkadaşı idi. Hikayenin sonunda yazar suçlu olan gencin iç dünyasına iner ve bir çözümleme yapmaya çalışır.

Ben Ne Yapayım? isimli hikayede yazı yazmak dışında bir meziyeti olmayan birisinin hikayesi anlatılır. Gazetelere yazı yazıp geçimini sağlayan kahraman bir süre sonra kazandığı para ile iktifa etmemeye başlar. Bunun üzerine babadan kalma mirası tamamen tüketmemek için bir işyeri açmaya karar verir. Bu durum duyulunca eskiden babası ile iş yapmış ve babasını dolandırmış birisi bir mektup yazar kahramanın babasına. Mektupta oğlunun bir işyeri açacağını duyduğunu ve eskiden yaptıklarından dolayı son derece pişman olduğunu dile getirir. Baba oğul duygulanıp bu teklifi kabul ederler. Kahraman babasının parasıyla dükkan açar ve babasının eski ortağını yanına alır. İki katlı dükkanın alt katında bazı gıda maddeleri satılır. Üst katta ise elli çuval fasulye istif edilir. Kahraman akşamları eve erken gider. Ortağı da “git, git. Şimdi sen gençsin çok yorulma. Yarın ben yaşlandığımda da sen çalışırsın.” deyip onu eve gönderir. Üst kattaki fasulyeler satıldı mı sorusuna da sürekli “ne gezer?” diye cevap verir. Bir gün üst katta dolaşırken ayağı takılır ve çuvallardan ses geldiğini anlar. Bunun üzerine çuvalı kontrol eder ve içinde ceviz olduğunu görür. Ortağına sorunca bazı kişiler ardiye için bıraktı diye cevap alır. Akşam durumu babasına anlatır. Sabah babası ile dükkana gelir ama nafile. Ortağı onu da dolandırıp bir daha dükkana gelmez.

Diğer hikayeleri de Sait Faik’in usta kaleminden dökülen Seçme Hikayeler adlı eser zevkle okunacak bir temel eserler dizisi yapıtıdır.

Yazan: Şahin Yıldız

Sait Faik Seçme Hikayeler Kitap Özeti

Stelyanos Hrisopulos Gemisi

Trifon, dedesi ile birlikte yaşıyordu. Dedesi Stelyanos Hrisopulos adındaki bir balıkçıydı. Kızı Yuanna öleli 4 sene olmuştu. Eşinin ölümünden sonra vereme düşmüş bu çocuğu da kendisine bırakmıştı. Elinde kalan tek insandı ya Trifon. Trifon, okula gitmiyordu. Evde gemi yapmayı çok seviyordu. Becerikli bir çocuktu. 12 yaşındaydı. Bir gün yine bir gemi yaptı. Adına Stelyanos Hrisopulos adını vermişti. Bu gemi yaptığı diğer gemilerden farklıydı. Büyüktü, motorluydu. Kasabanın tüm çocukları bu gemiyi çok sevmişti. 3 gün üst üste yüzdürdü bu gemiyi Trifon. Kasaba çocukları 3. Gün bu gemiyi batırmayı başarmıştı.

Çamaşır İpleri ve Don Gömlek Hayaletleri

Küçük bir hırsız vardı ortada. Bu mahkeme o hırsız için kurulmuştu. Dört davacı vardı mahkemede. İkisinin don gömleğini çalmıştı. Birinin jarse yorganı birinin de ampul ve pardösüsünü çalmıştı. Bir de bu pardösüyü satın alan bir çocuk vardı. Bu çocuk bilmiyordu ki hırsızlık malı olduğunu. Mahkeme herkesi dinledi. Kaç ay verdi peki bu küçük hırsız çocuğa? Onu kimse bilmiyordu işte. Bunu düşünmemek gerekirdi. Ne de olsa o bir çocuktu. Annesi dul bir hanımdı. Herhalde fazla yük yüklemişti çocuğun üzerine. Cezası düşünülmemeliydi. Unutmalıydı don gömleği.

Ben Ne Yapayım?

Tüm işi yazmaktan ibaretti. Böyle de geçirmek istiyordu zaten. Haftalık 2 lira kazanıyordu yazdığı gazeteden. Önceleri bir anasıyla kendisine yetiyordu bu para ancak artık yetmez olmuştu. Geçenlerde gördüğü bir arkadaşı ticarete atılmıştı. Eski memurdu halbuki. Fakirdi. Artık ticaret sayesinde zenginlemişti. Kendisi de düşünüyordu ticarete atılmayı. Babası yaşarken denemişti bir kere. Ortak oldukları kişi dolandırmıştı kendisini. Sonra da kapatmak zorunda kalmışlardı dükkanı. Yine dönmek istiyordu ticarete.

Havuz Başı

Aşık adam. Kör kütük aşık. Tüm dünyaya kör olan gözleri bir tek onu görünce açılıyor ancak nafile çabalar. Göremiyor o gün. Sırf onu görmek için binmiş olmasına rağmen tramvaya göremiyor onu. Derken bir adam gülümsüyor kendisine yanında da bir kadın var. İlk başlarda aşkını düşünmekten karşılık veremiyor bu gülümsemeye ancak sonradan farkına varır varmaz veriyor karşılığını adam da kadın da geliyor yanına. Kadın ilk kez geliyormuş İstanbul'a. Adam da gezdirmeye çalışıyor, camileri gösteriyormuş. Birkaç yeri tarif ediyor onlara, tanıtıyor İstanbul'u ancak aklı hep aşkında gözleri hep onu arıyor.

Uzun Ömer

Ömer, 2.25 boyunda 170 kg gelen bir adamdı. Adı Uzun Ömer 'e çıkmıştı. Herkes cüssesinden korkardı. Ancak cüssesi kadar büyük bir kalbi vardı. Kendi halinde, iyi bir insandı. Ne var ki insanlar ona canavar gibi bakıyor çoğu zaman uzun boyuyla iri cüssesi ile dalga geçiyorlardı. Büyümesi 3 yıl önce durmuştu esasen. Artık evlenmek istiyordu. Ancak hiçbir kız kendisine yanaşmıyor, yanaşanlar ise dalga geçiyordu. O da kendisiyle dalga geçen kimseyi etrafında istemiyordu. Dedesi de böyle iri biriymiş ninesi öyle diyordu.

Kraliçenin Evinde

Güzellik nedir? Neyle tanımlarız güzeli? Kaşları keman, dudakları kiraz, yanakları elma olan bir kız güzel midir? Peki bunun yanına cilveli de eklersek? O zaman güzelliğin tanımı değişir. Pek çirkin ama çok cilveli olan bir hanım da güzel sayılabilir. Kişiden kişiye değişir güzellik dediğin. Herkes farklı bir tanım yapar. Herkeste farklı bir tanım geçerli olur. İnci hanım çok güzeldi. Sanatçıydı. Kerime Nadir okurdu. Çiçeklerden Fesleğen kuşlardan Serçe'yi severdi. Güzeldi. Evlenmek istiyordu ancak kriteri yoktu. Sanırım aşık olmak istiyordu.


Değerlendirme: Sait Faik Abasıyanık, büyük hikâyecimiz, üstadımızın kaleminden olan hikâyeleri beğenmemek mümkün değil. Sanki her bir hikâye ayrı bir roman. Ayrı bir hayat. Öyle içine işliyor ki insanın sanki benimle konuşuyorlar karakterler, sanki izliyorum onları gerçekten. Öyle geliyor ki çok uzakta değiller bu karakterler. Hep yakınımızdalar. Bir hayal kadar yakınımızda.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Sait Faik Seçme Hikayeler Soruları ve Cevapları

Sait Faik Seçme Hikayeler kimin eseri?

Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Seçme Hikayeler türü nedir?

Öykü/Hikaye

Sait Faik Seçme Hikayeler kaç sayfa?

136

Sait Faik Seçme Hikayeler Yorumları

içinde çok güzel hikayeler var

25-12-2019 19:27

çamaşır ipleri ve don gömlek hayaletleri çok güzel çok beğendim

14-01-2020 15:02

öğretmen bizden sadece çamaşır ipleri ve don gömlek hayaletleri özeti istedi sadece onu okudum güzeldi boş olunca geri kalanını da okurum

12-04-2022 15:40

ben ne yapayım özeti lazımdı allah sizden razı olsun

13-06-2022 14:57

bir kaya parçası gibi öyküsünün özetini de ekler misiniz

25-08-2022 00:36

kraliçenin evinde özeti yookkk

31-10-2022 16:09

hişt hişt hikayesi özeti gerekli neden yok

28-12-2022 20:45

kitabın içinde bir sürü öykü var hepsinin özetini nasıl yazsınlar kepsi kısa kısa zaten gerekli hikayeyi okuyun 5-10 dakikanızı alır

26-03-2023 22:27

hişt hişt hikayesi neden yok

22-06-2023 19:33

kraliçenin evinde özetini uzatırmısın acil lazım

27-09-2023 19:11

kısa hikaye özeti nerde

29-12-2023 19:19

stelyanos hrisopulos gemisi özetini biraz uzatın

06-04-2024 18:15

Tüneldeki Çocuk Kumpanya Şahmerdan Mahalle Kahvesi Sarnıç Havada Bulut Sait Faik Seçme Hikayeler Semaver Son Kuşlar Alemdağ'da Var Bir Yılan Kayıp Aranıyor Lüzumsuz Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları