Sarnıç

Sarnıç
Kitabın Yazarı:Sait Faik Abasıyanık Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:124 ISBN:9786053607724 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:7,80 TL Amazon:8,03 TL D&R:8,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sarnıç - Sait Faik Abasıyanık

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sarnıç Özet

Sarnıç kitabında on altı hikâye bulunuyor. Her hikâye farklı konulara dikkat çekiyor. Bu konular arasında arkadaşlık, yalnızlık, hilekârlık, çaresizlik, vicdansızlık, ahlak dışı ilişkiler, harp, kıtlık gibi pek çok konu bulunuyor. Hikâyeler kısa diyaloglar ve bir kısım sıradan olaylardan oluşsa da derinlerde pek çok anlam barındırıyor. Sait Faik’in sade dili ve sıradan şeyleri bile etkileyici kılan anlatımı güzel olsa da bazı hikâyeler içerik bakımından herkese hitap edecek nitelik taşımıyor.

Sarnıç

Yapayalnız kalmış bir adam ve anıları… Yazar bu hikâyeyle okurlara eşi tarafından terk edilmiş bir adamın duygularını yansıtıyor. Geçmişe dalıp giden adamla birlikte okurlar da pek çok hisse kapılıyor.

Kalorifer ve Bahar

Capon, Hödük, kalorifer, elektrik, telefon, sinema… Kenar mahallede yaşamın gerçekleri ve bu mahallede yaşayan herhangi bir çocuğun hikâyesi. Bir gün Capon, sinemanın ne olduğunu arkadaşlarına soruyor. Hiçbiri sinemaya gitmemiş olan çocukların her biri farklı farklı şeyler söylüyor. Daha sonra Capon, kendisi de hiç sinemaya gitmemiş olmasına rağmen arkadaşlarını kandırmak için sinemanın karanlık bir yer olduğunu söylüyor. Bir gün şehir merkezine gidince oradaki bir adam Capon’u sinemaya sokuyor. Capon o gün sinemayı da kaloriferi de ilk defa görüyor. Mahalleye dönünce gördüklerini mahalleliye anlatıyor. O günden sonra da adı Kalorifer’e çıkıyor. Daha sonraları ise yine şehir merkezine gidiyor ve orada çalışmaya başlıyor. Böylece Kalorifer mahallelinin takdirini bir kez daha kazanıyor.

Beyaz Altın

Kâtip, Eskicizade Nedim, aç insanlar, kesesini şişirenler, kıtlık, harp yılları, hilekârlık, buğday… Kâtip ile hilekâr tüccarın ilişkisi okura pek çok şey anlatıyor. Ama hikayenin asıl can alıcı kısmı hilekârın insanları aldatarak kazandığı paralarla yaptırdığı platin dişlerinin öldükten sonra mezarından çalınması oluyor.

Bir Karpuz Sergisi

İki adam, yoksulluk, hayaller, imkânlar… Karpuz sergisi açmayı düşünen iki adamın hikâyesi hayaller ile gerçekler arasındaki engelleri okurun yüzüne çarpıyor.

Mavnalar

İki arkadaş, yokluk, bozulan dostluklar…

Gece İşi

Ömer, Mavro, İdris, gizli konuşmalar, esrarengiz işler...

Hancının Karısı

Loğusa

Hasan Ağa, Rüstem, Boşnak kızı Zehra, bozuk aile ilişkileri...

Ormanda Uyku

Kim Kime

Berber, iskele memuru, zavallı kadın, hamal kâhyası… Evi ıssız bir yerde olan adam bir gün ölüyor. Adamın karısı, kocasını gömdürmek için meydana inip önce iskele memurundan yardım istiyor. İskele memuru, çaresiz kadını hamal kâhyasına gönderiyor. Hamal kâhyası da insafsız çıkınca kadıncağız doktordan yardım istiyor. Ama doktorun da kadına hiçbir yardımı dokunmuyor. Böylece kadıncağız ölen kocasını bir çarşafa sarıp uçurumdan aşağı yuvarlıyor. Günler sonra yine meydana gidip vapura biniyor ve iskelede inmiyor.

Kitaptaki hikâyelerden belki de en etkileyicisi olan “Kim Kime” çaresiz bir kadının hikâyesini anlatıyor. Kimseden yardım göremeyince çaresizliği artan kadının sonu okuru hem üzüyor hem düşündürüyor.

Park

Ali Efendi, Dilber, Sedat, ahlak dışı ilişkiler, bu ilişkiler sonucunda mahvolan hayatlar…

Gaz Sobası

Kahveci Recep, gaz sobası, numaralı kilit, cep feneri… Kahveci Recep köyde kahve işletiyor. Bir gün Bursa’ya gidince bir gaz sobası alıp kahveye kuruyor. Gaz sobası köylülerin biraz ilgisini çekse de çok geçmeden önemsizleşiyor. Daha önce de Bursa’dan değişik şeyler alan ve bunların da kısa sürede etkilerini kaybetmelerine alışık olan Recep buna pek aldırmıyor. Başka bir zaman yine Bursa’ya gidip bir lamba alıyor ama lambanın etkisi de uzun sürmüyor. Aldığı değişik şeyleri gözünde büyüten Recep’in hikâyesi okura pek çok şey anlatıyor. Genel olarak bir köy kahvesinde geçen hikâye, köy yaşamından ve köylülerden çeşit çeşit izler taşıyor.

Plaj İnsanları

Telefon şirketi memuru, Leh delikanlısı, Janet, memur kız...

Davut’un Anası

Ali, Davut, Ruhiye Hanım, Ali’nin hayaller ile gerçekler arasında gidip gelişleri...

Grenoble’da İtalyan Mahallesi

Marsilya Limanı

Editör: Firdevs AÇAR

Sarnıç Yorumları

bu özet değil ki sadece başlıklar yazılmış sanki

16-01-2020 20:31