Gün Olur Asra Bedel

Cengiz Aytmatov Gün Olur Asra Bedel
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Ötüken Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1991
Sayfa Sayısı:426
ISBN:9754370095
Kitap Puanı:
6.5 / 10 | Oy: 150 | Yorum: 13
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:13,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Çeviren:Refik Özdek

Arka Kapak Bilgisi

Gün Olur Asra Bedel Özeti

Cengiz Aytmatov Gün Olur Asra Bedel


GÜN OLUR ASRA BEDEL
GÜN OLMAZ ONURSUZSA EĞER


“Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gelir gider… gelir giderdi…
Bu yerlerde demiryolunun her iki yanında ıssız, engin,
sarı kumlu bozkırların özeği Sarı-Özek uzar giderdi.”


İşte sık sık böyle geçer Cengiz Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” isimli kitabında Sarı-Özek insanlarının yaşadıkları yerler. Kırgızistan’daki yüzlerce ovadan biri gibi gelebilir sizlere Sarı Özek Bozkırı. Ama bilin ki bizim de yaşadığımız yerlerin acılarına ve sevinçlerine çok benzemektedir oradakiler de.

Kitapta “Asra Bedel Olan”; kitabın kahramanı Yedigey’in deve sırtında, dostu Kazangap’ın vasiyetini gerçekleştirmek üzere tabutunu Ana Beyit Mezarlığı’na götürmek için yola çıktığı “Gün” dür. Sabahtan akşama kadar süren karlı ve soğuk yol boyunca bir demiryolu işçisi olan Yedigey’in gençlik yıllarından o günlere kadar geçen zamandan ve anılarından yola çıkarak, ulusal ve toplumsal sorunlara göndermeler görürüz kitap boyunca.

“…Sizin iyi ya da kötü olmanız bozkırın umurunda değildi. Ama insanın çeşitli tutkuları, arzuları olurdu. Başka yerlerde, başka insanların arasında daha iyi bir hayat süreceğini, buraya onu kör talihin sürüklediğini düşünürdü…”

Eminim ki hepimiz bu romanda da bahsedildiği gibi başka yerlere gitmenin arzusunu derin hissettiğimiz zamanlar yaşadık. Hep daha iyisinin, daha güzelinin var olduğu yerlerin hayalini kurduk.

Yazar romanında ikinci dünya savaşında Yugoslav Partizanlar tarafından kurtarıldıktan sonra onlarla birlikte faşizme karşı savaşan öğretmen Abutalip’in başına gelenleri anlatır. Ama aslında anlatılan; herhangi bir ülkenin faşizm uygulamalarının arttığı dönemlerde, herhangi birimizin başına gelebileceklerden pek farklı değildir. Çünkü Abutalip’in tek amacı çocuklarını en güzel şekilde yetiştirmektir. Onlar için yazılı bir tarih ve kültür çalışması yaparak, onları en iyi şekilde yetiştirerek, nereden geldiklerini bilerek büyümelerini sağlamaktır.

Romanda anlatılanların Stalin döneminde geçmesi; ilk başta Sovyetler Birliği döneminde yaşanan sosyo-kültürel sorunların bir özeleştirisi gibi görülebilir. Ama bence böyle düşünmek, bu romanı biraz küçümsemek olur. Bu kitap yeryüzündeki tüm insanların değişimler karşısında yaşadıklarını içimize dokunarak anlatır bize, bu kitap doğallığını geleneklerinin güzel taraflarını korumak isterlerken bir yabancı gibi aniden ve hızla evlerinin içine giren değişimin günlük yaşamlarındaki yansımalarını anlatır:

Efsanesi nesilden nesile aktarılan Ana Beyit Mezarlıklarına o topraklara ait insanlara hiç sorulmadan uzay üssü yapılmıştır… Hayatın başlangıcını ve sonunu kapsayan dualarını unutmaları istenmiştir onlardan… Onları Sarı-Özek’e bağlayan bütün değerler, hayaller, düşünceler, bütün bir tarih bir “mankurt” (1) gibi hafızalarından kazınmak istemiştir…

Kitabı okuyan birçok kişi yer yer geçen uzay üssü ile bir başka gezegen arasındaki iletişim ağının bilim kurgu özelliği taşıdığını düşünebilir. Ama bana kalırsa “İyi yazar tipik insan ortaya koyma ustalığına erişen yazardır.”, diyen Aytmatov’un niyeti farklıdır. Yazar, romanındaki bu bölümlerle; burunlarının dibinde uzay üssü kurulan, roketler atılan, uzayın derinliklerine astronotlar gönderen bir gelişim sürecinin topluma katkısının olmadığına dikkat çekmektedir. Değişimlerin ve gelişimlerin toplumu içine alamadan ve toplumundan kopuk bir şekilde sürdüğünü gözler önüne sermektedir. Bunu yaparken de evrensel ahlak yasaları içerisinde huzur içinde yaşayan bir dünyanın özlemini dile getirmektedir.

Yer yer boğazım düğümlendi ve ağlamaklı oldum bu romanı okurken. Yazar iki dostun şakalaşması arasında; “…Elinden varını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur.”, der.

En onurlu yaşadığımız günün, bir ömür sürmesi dileğiyle iyi okumalar dilerim.

(1)Mankurt: Türk, Altay ve Kırgız efsanelerinde bahsedilen bilinçsiz köle. Mankurt haline getirilmek istenen kişinin başı kazınır, başına ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak Güneş altında bırakılır. Deve derisi kurudukça gerilir. Gerilen deri başı mengene gibi sıkar ve inanılmaz acılar vererek aklını yitirmesine neden olur. Böyle bir kişi bilinçsiz ve her istenen şeyi sorgusuzca yapan bir köleye dönüşür. (Vikipedi)

Gün Olur Asra Bedel Yorumları

Gün Olur Asra Bedel Yorum mükemmel bir roman cengiz aytmatovun en güzel kitabı zaten

04-02-2015 21:14 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum hayatımda okudugum en güzel kitablardan birisidir bu..gün olur asra bedel romaninin cok ustalikla yazildigini düsünüyorum.hele mankurta verdikleri o azabları inanılmaz derecede güzel tesvir etmis ve o olaylarin hepsini gormus gibi oldum kitabi okurken.sarı özbek colundeki o sicak havayi duymus oldum.mankurt demek dilsiz havan demektir.kitabin sonunda mankurt kendi annesini yani nayman anneni öldürüyor. ve nayman annenin öldüğü o yer sonralar ana beyit mezarligi adlaniyor..

YASEMİN • 16-04-2015 17:20 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum ben bu kitabı okudum ilk başta olayları anlasılmıyor amam sonu cok güzel bitiyor kesinlikle okumalısınız

18-05-2015 19:47 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum güzel bir kitap ama sonunu okuyacak zaman bulamadım

25-05-2015 12:55 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum güzel bir ve etkileyici bir kitap her bir satırını okurken ne olacak diye çok merak ediyordum. bu hikayenin günümüzle ilgili pek birşey anlatılmıyor. çünkü, o dönemde ,hep idam ve işkenceden bahsediliyor ama günümüzde sadece hapis cezası veriliyor. gerçektende çok güzel bir kitap. kesinlikle okumanızı tavsiye ederim... neslihan caylan

14-12-2015 19:54 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum güzel bı kıtap cengız aytmatov a teşekkürler bu ıyı yazarlığı ıcın en sevdıgım yazarlardan ısının gercek ustası benım tarıfımle

18-02-2016 22:41 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum hayatımda okuduğum en muhteşem kitap

22-02-2016 21:23 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum nasıl güzel bir kitap gün olur asra bedel konusu çok iyiydi mutlaka okuyun siz de çok beğeneceksiniz ben 10 üzerinden 10 verdim

05-03-2016 19:53 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum çok güzel bir kitapya keşke bitmeseydi

10-03-2016 19:40 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum süper bir kitap okunması gereken kitaplardan olmali

11-06-2016 02:22 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum öğretmenimiz gün olur asra bedel özet istediği için okudum çok beğendim yazar bu romanı mükemmel yazmış çok sürükleyici

07-11-2016 22:03 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum kitapsever arkadaşlar merhabalar. gün olur asra bedel kitabını lisedeyken okumuştum, bir gün üniversite' ye geldiğimde de okuyacağımı tahmin etmemiştim. kitaba başladım tekrar ama yarım kaldı çünkü vizeler başladı devam edemedim.. vizeler bitti derken sunum ödevleri, onun ardından finaller.. yani bir türlü devam edemedim ama en kısa zamanda okuyup bitireceğim.

CaRpE DiEm • 05-06-2017 21:44 !!

Gün Olur Asra Bedel Yorum aytmatov un bu kitabını okumadım ama beyaz gemi kitabını okudum gnlük yaşamı böyle sade anlatması kitaba olan hayranlığımı bir kez daha artırdı. sonu her ne kadar beni üzse de beyaz gemi kitabının yeri ben de başkadır.

Khushi kee ipkknd • 31-12-2017 11:10 !!

Yorum Yaz

:: Cengiz Aytmatov ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.