Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği
Kitabın Yazarı:George Orwell Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1945 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789750719387 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 176

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:39,20 TL BKM:42,25 TL D&R:44,15 TL Babil:50,38 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Hayvan Çiftliği - George Orwell

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Politika Orjinal Adı:Animal FarmÇeviren:Celal Üsterİngilizce:Animal Farm Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hayvan Çiftliği Özet

George Orwell’ın mükemmel anlatımı ile var olan bu romanı, gerçek kişilikleri açıkça belirtmese de keskin zekâsıyla aslında gayette açık bir kitap olmuştur. Her ne kadar hayvanlar üzerinden kurgulanmış bir hikâye olsa da politikanın gerçek yüzünü, iktidar mücadelesini korkusuzca ortaya dökmüştür. Başkahraman olarak Napoleon adlı domuzu yerden yere vururken gerçekte bahsettiği kişinin Stalin olduğu kabul edilmiştir.

Hayvanların Bay jones’u devirerek devrim yaptıkları çiftlik hikâyesi, birçok ülkede sansüre uğramış, İngiltere ve Amerika’ da engellenmeye çalışılmış ve bazı bölümlerde cümle değişikliğine uğratılmış olmasına rağmen yine de içeriğinden, gerçek anlatmak istediğinden uzaklaştırılamamıştır. Bu yönüyle Orwell’ın en iyi yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir.

Bay Jones Beylik Çiftliği’nin sahibidir. Yine çok sarhoş olduğu bir gece yatmaya gittikten sonra Koca Reis dedikleri domuz bir rüya gördüğünü ve onu anlatmak istediğini söyler. Çağrısı üzerine Bluebell, Jessie, Pincher adlı köpekler, diğer domuzlar, tavuklar, güvercinler, Boxer ve Clover adlı iki araba atı, beyaz keçi Muriel, Benjamin adlı eşek ve diğer tüm hayvanlar toplanır. Koca Reis konuşmasında, yaşadıkları hayatın yoksulluk, açlık, sabahtan akşama koşturmaca içinde geçtiğini söyler. Sefillik ve kölelikten ibaret olan hayatlarına dikkat çeker. İngiltere’de hiçbir hayvanın özgür olmadığını ve insanların üretmeden tüketen tek yaratık olduğunu anlatır. Asıl meseleye gelir: “Bu sefilliğe neden boyun eğelim?” Ve tek sorunlarının insan olduğu kararına varmalarını sağlar. Tek gerçek düşmanları vardır: İnsan!

Koca Reis sonunda gördüğü düşü açıklar. İnsanın ortadan kalktıktan sonra yeryüzünün nasıl bir yer olacağını görmüştür. Bir de İngiltere’nin Hayvanları adlı bir şarkının ezgisini duymuştur. Şarkı hayvanların içine müthiş bir coşku salar ve hep birlikte söylerken tüm çiftlik inler. Ne yazık ki gürültüye Bay Jones uyanır tüfeğini kaptığı gibi karanlığa saçmalar yağdırır ve çok geçmeden tüm çiftlik uykuya dalar.

Birkaç gün sonra Koca Reis uykusunda ölür ve yaptığı konuşma diğer hayvanlarda yeni bir çığır açmıştır. Hayvanların en zekileri olarak bilinen domuzların ve onlardan da en yeteneklileri olan Snowball ve Napoleon’a eğitme ve örgütlenme işi verilmiştir. Yoğun toplantılar sonucu ayaklanmaya karar vermişler ve bir gün Bay Jones’un hepsini aç bırakması ve birkaç işçinin hayvanları kırbaçlaması sonucunda isyana geçerler. Ayaklanma başarıyla sonuçlanmış, Jones çiftlikten kovulmuştur. Artık Çiftliğin adı Hayvan Çiftliği olmuştur.

Domuzlar üç aylık çalışmalar sonucunda hayvancılığın temel ilkelerini belirlemiş ve yedi emir altında toplamışlardır. Tüm hayvanlar bu kuralları kabul eder.

Zaman zaman analarından emdikleri süt burunlarından gelir. Aletler hayvanlara göre uygun değildir o yüzden büyük zorluk çekerler. Sadece zeki domuzlar her işin üstesinden gelmesini başarmışlardır. Çünkü doğrudan çalışmıyor öbürlerini yönetmek ve denetlemekle meşguldürler. Ekinlerin biçilip toplanmasında tüm hayvanlar çalışıyorlardı. Sadece kısrak Mollie sabahları erken kalkamıyor, yaşlı eşek Benjaminde uyuşuk ve dik kafalılığını sürdürüyor ve kedi bir iş çıktığında genelde ortadan kayboluyordu. Snowball’un yaptığı resmi bayrakları her Pazar göndere çekiliyor böylece tüm hayvanlar toplantı denilen genel kurula katılıyorlardı. Bir sonraki haftanın işleri konuşulurken kararlar tartışılıyordu. Toplantıların en ateşli konuşmacaları Snowball ve Napoleon’du. Ötekilere gerekli açıklamaları yapmak için Squealer adlı domuz görevlendirilmişti.

Olup bitenleri yaz sonunda bütün ülke duymuştu. Diğer komşu çiftliklerin hayvanlarına ulaşılıp ayaklanmanın öyküsü anlatılıyor ve İngiltere’nin Hayvanları şarkısı öğretiliyordu. Öteki çiftçiler ise Jones’un uğradığı talihsizlikten nasıl yararlanacaklarını düşünüyorlardı. Komşu çiftliklerden olan Foxwood’un sahibi Bay Pilkington ile Pinchfield Çiftliği’nin sahibi Bay Frederick de birbirleri ile hiç geçinemiyorlardı. Napoleon ilerleyen zamanda her ikisinden de faydalanmayı başarmıştı. Bir gün Jones, adamları ve bu çiftlik sahipleri Jones’un çiftliğini geri almak için baskın yaptılar ve aralarında müthiş kanlı bir savaş çıktı. Sonucunda zafer hayvanlarındı.

Zamanla Snowball ve Napoleon arasında anlaşmazlıklar çıksa da yönetim hep zeki olan domuzlardaydı. Snowball’in fikriyle yel değirmeni yapmaya karar verildi böylece işleri kolaylaşacak sadece üç gün çalışacaklardı. Napoleon buna karşı çıkmıştı ve köpeklerini saldırtarak Snowball’un kaçmasına sebep oldu. Yaptığı bu taktikle başa sadece o geçti ve yel değirmeni çalışmasını başlattı.

Koca bir yıl köle gibi çalışmışlardı ama her şey gelecekleri içindi. Napoleon zamanla çiftlikte kuralları değiştiriyordu ve her konuşmasıyla çiftlik hayvanlarını ikna edip kendine bağlıyor ve hayran bırakıyordu. Ne var ki domuzlar yavaş yavaş Jones’un evine yerleşip diğer hayvanlara göre daha lüx yaşama geçmişlerdi. Diğerleri kendi aralarında itiraz edecek olsa da domuzların mutlaka bir açıklaması vardı. Öyle ki artık diğer hayvanlar, Napoleon’ un çiftlik evinin bahçesinde piposuyla dolaşmasına, Bay ve Bayan Jones’un kıyafetlerini giyinip hem şaşaalı hem eğlenceli bir hayat yaşamalarına şaşırmıyorlardı.

Bir akşam çiftliğe gelen çiftçiler her şeye özellikle yel değirmenine hayran kalmışlardı. Akşamleyin kahkahalar şarkılar yükselirken diğer hayvanlar evin bahçesinden gizlice izlemeye başladılar. İlk kez hayvanlar ve insanlar eşit koşullara gelmişti. Bay Pilkington masada esprisini patlattı: “Sizler aşağı kesimlerden hayvanlarınızla uğraşmak zorundaysanız bizlerde bizim aşağı sınıflardan insanlarımızla uğraşmak zorundayız.” Espri masayı kahkahaya boğmuştu ve bardaklar Hayvan Çiftliği’nin şerefine kalktı. Napoleon’un yönetmekten onur duyduğu bu çiftlik bir kooperatif girişimiydi.Bugüne kadar çiftlikteki hayvanlar arasında birbirlerine “yoldaş” demek salakça bir alışkanlıktı. Bu alışkanlığa son verilecekti. Bayrakları artık tek renk olacaktı ve çiftlik yeniden Beylik Çiftlik adıyla bilinecekti. Gecenin sonunda evde büyük bir patırtı kopmuştu. Oynadıkları kağıt oyununda Napoleon ve Bay Pilkington’ın aynı elinde maça ası çıkmıştı. Diğer hayvanlar için artık tek bir görüş vardı: Domuzların yüzlerine bir de insanların yüzlerine baktılar ama onları birbirinden ayırt edemediler…

Yazan: Pınar Çağlayan

Hayvan Çiftliği Kitap Özeti

Bay Jones, Beylik Çiftliği’nin sahibidir. Her gece olduğu gibi o gece de oldukça sarhoş olan Jones, tavukların girip çıktığı delikleri kapatmayı unutmuştu. Son bir bardak daha bira içip Bayan Jones’un yanına yattı. Işıkların kapanmasıyla Koca Reis (erkek domuz) herkesin samanlıkta toplanmasını istedi. Herkes toplandığında Koca Reis konuşmaya başladı: ‘’Yoldaşlar, dün gece garip bir düş gördüğümü hepiniz biliyorsunuz. Düşe sonra geleceğim. Evet yoldaşlar, yaşadığımız hayat nasıl bir hayattır? Şu kısa ömrümüz yoksulluk içinde, sabahtan akşama kadar uğraşıp didinmekle geçip gidiyor. Dünyaya geldikten sonra yaşamımıza yetecek kadar yiyecek verirler; ayakta kalanlarımızı canı çıkana kadar çalıştırırlar, işlerine yaramaz duruma geldiğimizde de korkunç bir acımasızlıkla boğarlar.’’ diyerek ‘’insan’’ın kendilerinin en büyük düşmanı olduğunu ilan edip Beylik Çiftliği’nde bir ayaklanma başlattı. ‘’İngiltere’nin Hayvanları’’ şarkısını tam beş kez söyleyen hayvanlar çok fazla ses çıkarmaları sebebiyle Bay Jones’u uyandırdılar. Jones karanlığa saçma yağdırarak herkesi dağıttı ve böylece çiftlik kısa bir süre sonra uykuda daldı.

Koca Reis bu konuşmadan üç gün sonra uykusunda vefat etti. Haziran gelmişti, otlar biçilmeye neredeyse hazırdı. Bay Jones, yine sarhoş olunca çiftliğe ancak öğle saatlerinde dönebildi. Bu sırada hala aç olan hayvanlar sonunda dayanamadılar. İneklerden biri boynuzuyla ambarın kapısını kırdı; içeri dalan hayvanlar yem kovanlarından karınlarını doyurmaya koyuldular. O sırada gürültüye uyanan Bay Jones, dört işçisini de yanına alarak hayvanları kırbaçlamaya başladı. İşte beklenen ayaklanma o saniye başladı. Hayvanlar önceden hazırlık yapmamalarına rağmen topluca insanlara saldırdılar, Jones ve işçilerine dört bir yandan tos vurup çifte attılar. Baktılar olacak gibi değil tabanları yağladılar. Böylece ayaklanma zaferle sonuçlandı. Snowball yönetimi ele aldı. Önce Bay Jones’a ait ne varsa onlardan, daha sonra da esaretlerini ve insanları anımsatan her şeyden kurtuldular. Çiftliğin adını ‘’Hayvan Çiftliği’’ olarak değiştirdiler. Zamanla oturan düzenleri sayesinde Bay Jones’un olduğu zamandan çok daha iyi durumdalardı ve en önemlisi özgürlerdi.

Ekim başlarıydı; ekinler biçilip istiflenmiş, harman büyük ölçüde kaldırılmıştı. Posta güvercinleri, Jones ve adamlarının çiftliği geri almaya geldiklerini haber verdiler. İnsanlar çiftlik binalarına yaklaştıkları sırada, Snowball ilk saldırıyı başlattı. Tüm çiftlik canla başla mücadele verdi. Tüm insanlar kaçmıştı ve böyleye Hayvan Çiftliği yeniden kazanmıştı. Zaferi kutlamak için hemen oracıkta bir tören düzenlediler. Snowball ve Boxer ‘’Birinci Dereceden Kahraman Hayvan’’ nişanı aldılar. Savaşta hayatını kaybetmiş olan koyuna ise ‘’İkinci Dereceden Kahraman Hayvan’’ nişanı verdiler. Savaşa ne isim vereceklerini uzunca tartıştılar fakat sonunda ‘’Ağıl Savaşı’’ koydular.

Snowball, bir pazar günü toplantısında yel değirmeni fikrini ortaya koydu ancak Napoleon her şeyde olduğu gibi Snowball’a karşı çıktı. Toplantıda oylama yapıldı ve yel değirmeninin yapılmasına karar verildi. Tam o sırada Napoleon ayağa kalktı ve o güne kadar kimsenin duymadığı kadar tiz bir çığlık attı. Bunun üzerine, çivili tasmalarıyla dokuz iri köpek zıpkın gibi içeri daldı ve Snowball’u hedef aldılar. Snowball, bir domuzun koşabileceği kadar hızlı koşuyordu, köpeklerle arasında neredeyse bir karış kalmışken son bir çabayla ileri atıldı ve çitlerden kaçıp gitti. Bir daha kimse onu görmedi. Böylece Napoleon yönetimi devralmıştı. Yönetime geçer geçmez Snowball’ı hain ilan etti ve yel değirmeni fikrini çalmasıyla suçladı.

Napoleon başa geçtiğinden beri daha az yemekle daha uzun süre çalışan hayvanlar günler geçtikçe iyice özgürlüklerini kaybettiler. Bu sırada köpekler sayesinde çiftlikteki hayvanları korkuyla susturan Napoleon ise lüks içinde yediği önünde yemeği arkasında yaşamaya devam ediyordu. Yel değirmeni yapılmaya başladı, hayvanların iş yükü iyice arttı. Şiddetli bir fırtına sonucu yıkılan yel değirmeni, iki katı kalınlıkta tekrar yapılmaya başlandı. İkinci yel değirmenini Frederick ve adamları barutla yıktılar. Bütün bunlar olurken Napoleon çiftlikteki birkaç hayvanı idam ettirdi. Çiftlikteki hayvanlar Jones zamanını hatırlamıyor bu yüzden daha iyi koşullarda olduklarını düşünüyorlardı.

Napoleon içki içmeye, kağıt oyunu oynamaya başlamış ve insan ilişkilerini iyice ilerletmişti. Bir gün Bay Pilkington ile çiftlikte ziyafet verip toplantı yaptılar. Bunları gören hayvanlar insanların düşman olduğunu, asla birebir görüşülmeyeceğini hatırladıkları için Napoleon’un bu yaptığına şaşıp kaldılar. Çiftlik evini izleyen hayvanlar, kağıt oynandığını ve içki içildiğini gördüler. Tek bir sorun vardı. Domuzlarla insanların yüzlerini birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.

George Orwell’ın siyaseti, siyasetin iç yüzünü, gücün bir insanı nasıl değiştirebileceğine dair verdiği mesajlar çok netti. Seçilen hayvanların verdiği mesajlar çok ince olsa da günümüzle bağdaştırdığımızda anlaşılabiliyor. Okuması keyifli, verilmek istenen mesajların net olduğu bu kitaba 10/10 veriyorum. Herkesin okuması gereken kitaplardan bir tanesi.

Yazan: Öykü Biricik

Hayvan Çiftliği Konusu

Politik iğneleyici ve solcu kişiliği ile tanınan İngiliz yazar George Orwell’in gelmiş geçmiş en iyi romanı olarak kabul edilen ve okurlarına politika üzerine mükemmel bir kara mizah hikayesi sunan Hayvan Çiftliği okunması gereken harika bir roman.

George Orwell Hayvan Çiftliği romanı ile aslında politikanın gerçek yüzünü sevimli hayvanlar üzerinden herkesin anlayabileceği bir dille anlatıyor. Birçok ülkede sansüre uğramış, İngiltere ve Amerika da bile engellenmeye çalışılmış, bazen ise konusu değiştirilerek sunulmaya çalışılmıştır. Buna rağmen gerçek konusunu korumuş ve birçok insanın politikacılara olan görüşünü değiştirmeyi başarmıştır.

Hayvan Çiftliği gerçekten kusursuz işlenmiş bir hikayeyi anlatılıyor. Özellikle hayvanların seçimi ve sunulması George Orwell’in ince zekasının mükemmel bir örneği. Zaten kitabı okudukça hangi hayvanın neden seçildiğini çok daha iyi anlıyorsunuz.

Kitabın yazıldığı dönem itibarı ile Stalin yönetimine gönderme yaptığı belirtilmektedir. Bu yüzden kitapta geçen hayvan karakterler Stalin dönemindeki kişilere benzetilmiştir.

Çiftlikte yaşayan hayvanların tek arzuları kendilerine iyi davranılmasıdır. Fakat borç batağında bulunan ve kendini alkole veren çiftlik sahibi hayvanlara kötü davranır ve dahası sıklıkla onlara yemek vermeyi unutur. Bunun üzerine hayvanlar sitem eder ve Koca Reis ya da Binbaşı lakaplı yaşlı domuz önderliğinde ayaklanma çıkarmayı planlarlar. Fakat planları gerçekleşmeden yaşlı domuz ölür ve hayvanlar öndersiz kalır.

Bir gün yine aç bırakıldıklarında daha fazla dayanamazlar ve ayaklanma çıkartırlar. Çiftlikteki tüm insanlara saldırıp onların kaçmalarına neden olurlar. Böylece çiftliği ele geçirirler ve önder olarak yaşlı domuzun yakını olan Napolyon lakaplı domuzu seçerler. İlk iş olarak yaşlı domuzun söylemlerinden kendilerine bir kanun çıkartırlar. Asla insanlar gibi olmayacaklar, asla başka bir hayvanı öldürmeyecekler, asla insanların yaşadığı yerde yaşamayacaklar, yattıkları yataklarda yatmayacaklar ve onlar gibi giyinmeyeceklerdir.

İlk başta her şey yolunda gider ve kendi aralarında yaptıkları eşit iş dağılımı ile çiftliği mükemmel bir şekilde işletirler. Snowball adındaki domuz okumayı öğrenir ve diğer hayvanlara da öğretir. Hayvanlar içinde düşünen biri olduğu için zamanla liderliğini kaybetmekten korkan Napolyon’un kinini kazanmaya başlar. Napolyon gücünü koruyabilmek için gizliden olarak yavru köpekleri polis gibi eğitip kendi himayesine alır. Gücü eline geçirdiğinde de ilk olarak Snowball’u hain ilan ederek çiftlikten attırır.

Napolyon gücün verdiği ihtiras ile kendine göre kararlar almaya başlar. İlk olarak kelime oyunları ile anayasada ufak değişikliklere gider. Örneğin çok çalıştıkları için insanların yaşadığı yerde yaşayabileceklerini söyler, insanların yattığı yerde sadece çarşaf varsa yatılamayacağını belirtir. Bunun gibi ufak değişiklikler ile kendini haklı çıkartmayı her zaman başarır. Fakat bu zamanla çiftlik üzerine rahatsızlık yaratır. Bunun üzerine çiftliğe televizyonu getirir ve sürekli kendini haklı gösteren ve öven yayınlar ile diğer hayvanların beynini yıkamaya başlar.

Çiftlikte bir sorun olduğunda bir zamanlar kovdurduğu ve ortalıkta görünmeyen Snowball’a suçu atar ve gizliden sabotaj yaptığını belirtir. Güzel bir şey olduğunda da kendi marifeti olduğunu bağıra bağıra anlatır. Karşı görüş olduğunda ise polis köpekleri ortaya salarak korku yaratır.

Bir keresinde çiftlikte kıtlık başladığında tavukların yumurtalarını satmaya karar verir. Fakat tavuklar karşı çıkınca onları hain ilan eder ve hepsine ölüm cezası verir. Anayasada da maddeyi değiştirir hiçbir hayvan öldürülemez, hainler hariç olarak belirtir. Bunun üzerine tüm tavuklar öldürülür.
Napolyon başkan olmanın konforunu sonuna kadar yaşamak ister ve bu yüzden bir zamanlar çiftlikten kaçırdıkları insanlar ile anlaşma yapar. Kendi keyfi için çiftliğin ürünleri onlara satar ve ihtişam içinde hayatına devam eder.

Çiftlikte işler iyice kötüye gitmiştir ve artık hayvanlar iyice rahatsız olmuştur. Daha fazla dayanamayan bir grup çiftliği terk ederek canlarını kurtarırlar. Kötü yönetim dolayısı ile çiftlik iyice batmıştır ve sonunda domuzlar dahil hepsinin mezarı olur.

Çiftliğin insan sahipleri değişir ve kaçan hayvanlar bir umutla geri dönerler. Umdukları şey yönetime gelen yeni insan sahiplerinin onlara iyi davranmasıdır. Döngü başa dönmüştür.

Hayvan Çiftliği Soruları ve Cevapları

Hayvan Çiftliği kimin eseri?

George Orwell

Hayvan Çiftliği türü nedir?

Yabancı Romanlar, Politika

Hayvan Çiftliği kaç sayfa?

152

Hayvan Çiftliği Yorumları

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi zihin açısı bir kitap

10-06-2014 02:27

george orwellin romanları çok ağır oluyor kitap kısa ama imaları çok ağır bazen ne ima ettiği anlamak için kafa yormanız gerekiyor ama çok güzel konulara el atıyor benzetmeleri mükemmel yapıyor vermek istediği mesajı mükemmel veriyor zaten adam o yüzden büyük yazar hayvan çiftliği de bence en iyi kitabı olmasa da ilk üçte diyebilirim konuyu mükemmel işlemiş ama dediğim gibi imalar ağır olduğu için okumamış adamın anlaması ve mesajı alması zor

10-06-2014 20:55

sonda kendi kendilerini yok olmaları olmamış mükemmel kurgulamış ama sonunu bitirememiş o da olsaymış süper olurmuş tüm politikacılar aynı halk da aynı ya neyse

16-06-2014 02:00

Yo bu politikadada aynı işliyor

04-11-2014 20:59

hiç güzel bir kitab değil

17-11-2014 12:06

hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi.. kitabı elime almamla bitirmem bir oldu. 3 saat boyunca bu kitabı hiç sıkılmadan okudum. tavsiye ediyorum...

24-12-2014 19:19

kardeşim bu ne yaa saçma sapan bişe
gerçekte domuz bunları yapsa biz ozaman perttik kardeşim

24-12-2014 21:15

çookk güselmişşş

04-01-2015 18:08

kitabi okudum, televizyon kelimesi bile gecmiyordu ve bazo yerler cok degisk anlatilmis ama yinede yaziliya girecek arkadasla icin güzel anlatilmis. (sözlüsü vs. olanlar, televizyonu söylemesinler)

04-01-2015 22:52

bakmasını ve düşünmesini bilene çok güzel bir kitap. yazar çok başarılı betimlemeler yapmış. 1984'ü okumayanlar varsa tavsiye ederim. (bende kitapta televizyon diye bir bölüm görmedim)

08-01-2015 03:26

kitap çok güzel ama televizyon geçmiyor sadece bununla ilgili bir şeyler yaptığı yazıyor.

12-01-2015 21:36

kiabı okumadım ama yazılı için özetine baktım sadece fena değildi (televizyondan bahsediyordu yani özette)
kitabı çok beğendim tam bana göre bir kitap (televizyondan bahsetmesi bile ilginç)

15-01-2015 10:54

kitapta elektrik üretmek için rüzgar gülü felen tasarlıyo snowball ve televizyon yok

08-02-2015 13:15

ben kitabi pek begenmedim

15-02-2015 14:06

ben bu kitabı daha önce okuduğum zaman kucuk yastayım, ama yinede cok guzel gelmişti. aklım daha iyi erince tekrar okudum ve kitap mükemmel. herkese tavsiye ederim. ve bende televizyon diye bir sey hatırlamıyorum.

10-03-2015 18:40

arkadaşım siz hiç mi okula gitmiyorsunuz ya tabi ki gerçekte domuz öyle bir şey yapmaz ama fabl bu hayvanlar kişileştiriyor işte

10-03-2015 19:36

bu kitabı ben yarısına kadar okumuştum ama devamını bitiremedim.bitirmeyi çok istemiştim.

05-04-2015 22:33

tek kelimeyle mükemmel
ne diyelim adam yapmışyaaaaaaaaa adam yapmış hayvanlar insanların bilmediği neler yapıyorlarmış
herneyse burdan hayranlaıma sesleniyorum yarın dönecem

07-04-2015 16:40

kitabı daha yeni okudum bilgilri tazelemek için özete bakıyrdum da. benim okuduğum kitapta televizyon geçmiyor. ve kitbın sonu anlattığınız gibi de bitmiyor. acaba kitabım mı ekskti.

13-04-2015 12:56

kitabi çok güzel yazmiş bravo :d :)

13-04-2015 18:47

bu kitabı öğretmanim bana ödev olarak verdi. okudum ve çok beğendim. kitabın tek bir cümle ile açıklanması gerekirse ''bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha çok eşittir.''

15-04-2015 19:13

çok güzel herkese tavsiye ederim

09-05-2015 21:09

ben bu kitabı begendim. güzel yazılmış herkese tavsiye ederim
.....

11-05-2015 16:17

bu kitap çok güzel herkese tavsiye ederim
bir çiftlikte olanları anlatıyor domuzlar falan var ama biraz uzun

11-05-2015 22:40

kitap güzel gerçekten güzel ama burda anlatıldığı gibi televizyon felan yok

12-05-2015 17:59

okuduğum en iyi kitaplardan biri anlayana çok şey anlatmış george orwel mükemmel bi anlatım...

01-06-2015 03:17

bnce kitap guzel kitap okumayi sevmeyenlerdenm ama tek haftada bitirdm tavaiye ederm

01-06-2015 05:30

var olan gerçeğin hayvanlar aleminde uygulanmış muhteşem bir kurgu farklı bir yaklaşım

16-06-2015 12:25

gayet güzel.çünkü günümüz insanını anlamak için hayvanları anlamak gerekir.hayvanlar belki insanlar gibi düşünemezler ama onların aleminde her şeyin (insanlar & hayvanlar) birlik ve beraberlik içinde olması gayet güzel.bende bu yüzden romanın yazarını tebrik ediyorum...

13-10-2015 13:57

kitaba bayıldım...

19-10-2015 20:20

super bir kitap butun arkadaslara tavsiye ederim

20-10-2015 01:46

tarih şimdide tekrar ediyor.

31-10-2015 13:42

türçe dersinde sözlü olacağımız kitap çok güzel öneririm

31-10-2015 22:36

anlaya bilene çok iyi bir kitap!

15-11-2015 15:31

kitap politikayla alakalı bir kitap eğer politikanın arka sahnesini bilmiyorsanız anlaşılması zor olsa gerek terimlerle gerekse sembollerle

21-11-2015 14:21

bu kitabı dört yıl önce(sosyoloji bölümü birinci sınıftayken) felsefe hocamızın tavsiyesi üzerine okumuştum ve çok beğenmiştim. şimdi de ben farklı bölümleri okuyan on kişilik bir arkadaş grubuna okumaları için tavsiye ettim . nasip olursa kitabın kritiğini yapacaz. bir iki saate sığdıramayız diye yatılı bir program dahilinde ele almaya karar verdik. o kadar derin bir kitap yani. herkesin muhakkak okuması gereken temel eserlerden olduğunu düşünüyorum.. ayrıca zaten ince ve akıcı bir kitap sadece özeti okumakla yetinip kendinizi bu güzellikten mahrum etmeyin derim... ayrıca 1984 kitabı da harika ;)

25-11-2015 01:33

kitap çok güzel ama televizyon yok ve sonu öyle bitmiyor. insanlarla savaşıyolar bi süre sonra domuzlar dışındaki tüm hayvanlar aç kalıyor ve insanlarla barış sağlanıyor sonrada insanlar ve domuzlar arasında bi fark kalmıyor

08-12-2015 19:00

çok güzelmiş bana fen öğretmenim tavsiye etti. öğretmenim zevkliymiş ve iyi ki bu kitabi bana tavsiye etti onun sayesinde güzel bir kitabı daha sonlandırdım.

14-12-2015 19:00

kitap tek kelime ile harika hiciv tarzında bir fabl örneği herkese tavsiye ederim

15-12-2015 13:17

kitabı çok beğendim ama kitabın sonuçok farkli bitiyor yani çiftlik felan yok olmuyor

15-12-2015 13:34

o kadar da mükemmel değil

22-12-2015 09:51

çok saçma ama yedi madde iyiydi

28-12-2015 22:35

harika bir kitap, livanelinin son ada isimli kitabını da okumanızı tavsiye ederim. gidişatı benziyor.

03-01-2016 16:47

tek kelimeyle muhteşem

09-01-2016 11:57

bence çok güzel bir kitap harika

19-01-2016 15:11

politik bi kitabı fabl seklinde yazıp sıkıcılıktan kurtarmak harika bir fikir çok beğendim

18-02-2016 02:30

kitap sanki bugünün politikasına atfen yazılmış.harika bir kitap.kütüphanenizde mutlaka olmalı.

19-02-2016 13:27

arkadaşlar bana hayvan çiftliği pdf olarak lazım çok okumak istiyorum maddi imkanım yok lütfen yardımcı olun ben de bu kitabı okumak istiyorum arkadaşlar hep tavsiye ediyor konusu çok güzelmiş bulabilsem ben de okuyacağım

01-03-2016 11:48

valla ben okuyunca uykum geliyo

06-03-2016 19:31

çok sıkıcı bi kitap biz o zamanin şartlarını nasıl yönetildiğinı bilmedigimiz için öyle geliyodur bilsek sıkılmayiz her okuugumuzda farklı anlamlar cikartiriz

20-03-2016 16:08

cok gozel bence kitap in kendin okumag lazim

21-03-2016 00:06

sosyalizmi bu kadar güzel anlatan başka bir kitap okumadım en güzel tarafı herkesin anlayacağı bir şekilde yazılmış

01-04-2016 10:10

harbiden güzel ya...

04-04-2016 19:32

cok sacma bir kitap😱
pardon cok guzel bir kitap okursaniz emin olun cok mutlu olrsunuz

08-04-2016 12:06

domuzun da neden haram olduğu belli oldu arkadaş :)

11-04-2016 00:18

anlayana cok sey anlaticak harika bir kitap

03-05-2016 01:07

çok güzelmiş teşekürler

03-05-2016 12:23

çok güzel bir kitap ama yanlış yerde ve zamanda

09-05-2016 14:56

niye bununla ilgili sorular hazırlamdınız

16-05-2016 22:00

bnce de guzel kitap hayvan çiftliği özet yetiyor zaten kitabın güzelliğini göstermek için bence özeti okuyun sonra zaten kitabı okumak isteyeceksiniz böyle güzel bir tanıtım için siteye teşekkür ederim

18-05-2016 10:34

ben kitabı pek beğenmedim okudum ama bana saçma geldi biraz

19-05-2016 16:33

sürükleyici ve aynı zamanda etkileyici bir eser, yazarın hakkını vermek gerek. tavsiye ederim.

21-05-2016 23:06

bence okuduğum en güzel kitap herkese öneririm

22-05-2016 11:38

okuduğum en saçma kitap

23-05-2016 10:36

hayatımda okuduğum en kötü kitaplardan birisi

23-05-2016 20:01

çoook güzel bir roman çok işime yaradı tşklerrrrr

24-05-2016 21:26

cok saçma diyen arkadaslar siz gidin de kötü çocuk kitabınızı okuyun bu tür kitaplar size fazla gelir :) bqkmayın arkadaslar kötü yorumlara kitap bir harika tabi bu tür hazinelerin degeri herkes tarafından bilinmez!

Tuzlu Vanilya • 26-05-2016 09:20

öğretmen bu kitabın kısa özeti gerek dedi ben de hayvan çiftliği pdf olarak buldum okudum bana saçma geldi buradaki uzun özet işimi gördü onu kısalttım bana göre saçma bir kitap birincisi hayvanlar konuşamaz bir de insanlar neden kaçıyor hayvanlardan alır vururlar yani ne var ki tiyatro gibi resmen saçmalık

29-05-2016 01:48

güzel etkileyici bir kitap👌

30-05-2016 09:45

çok güzel bi kitap reel sosyalizmin elestirisini ve ayni zaman da çok iyi yergi yapan bir kitaptır tabi bukitabi anlayabilmek için de belli bi zeka seviyesinde olmak gerekir çünkü ilk okunduğunda bir çocuk kitabi gibi gelebilir ama çok zekice kaleme alinmistir ...

31-05-2016 21:39

çok güzel bir kitap ama neden milli eğitim bunu tercih etti ki

31-05-2016 23:22

çok iyi bir kitap,iyiki bu kadar güzel bir kitap edebiyat sınavımızda çıkacak 😊 😁

Ruşen Teyfur • 01-06-2016 08:28

özetine baktığımda yani denilecek kadardi okudugumda süper rrrrrr...

09-06-2016 09:07

özeti yapan arkadaş bazı yerleri kendi koymuş sanırım. televizyon yok. hayvalar çiflikten kaçmıyor, geri gelip insanlardan ümit de beklemiyor. insanlara çok benzeyen domuzların yönettiği bir çiflik olarak bitiyor kitap.

22-08-2016 03:07

tavsiye etmiyorum. artık çok satan kitapları okumayı bırakacağım bu yayıncılar yüzünden.

25-09-2016 17:56

gerçekten iyi kitap yazmış george orwell hayvan çiftliği okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesiydi hikayesi oldukça etkileyici hayvanlar üzerinden yaptığı gönderme çok yaratıcı

27-09-2016 13:17

bence ders niteliğinde çok güzel ve akıcı bir kitap

30-09-2016 16:27

kitabi alamiyacak maddi imkani olmayn arkadasa kitabi ben hediye edebilirim.cok guzel bir kitap butun hayvanlar eşittir bazi hayvanlar daha çok eşittir

12-10-2016 17:13

george orwelldan da hayvan çiftliği kitabı gibi kitap beklenirdi yine mükemmel yazmış daha önce 1984 romanını okumuştum çok hoşuma gitmişti ardından yazarın kitaplarını okumaya başladım hayvan çiftliği konusu 10 numara olmuş favori kitaplarından bir tanesi oldu

16-10-2016 06:01

ben filmini izledim çok güzeldi roman olduğunu bilmiyordum hayvan çiftliği romanını da alıp okumak isterim çok güzel bir hikayesi var

26-11-2016 14:05

çok güzel kısa ama çok düşünme gerektiriyo şimdi ben neden bunu okudum çünkü yarın özet çıkartmamız lazımdı bende bu siteye girdim ve bu kitabı seçtim çok güzel bşr özetim oldu teşekkür ederim

28-11-2016 19:55

mükemmel bir roman çok beğendim benzetmeler bence yüzde yüz tutuyor

29-11-2016 17:57

harika ve komik bir roman

03-12-2016 21:24

bu nasıl kıtap berbat
çok kötü
iğrenç

04-12-2016 22:02

çoooook guzel herkese tavsıyeeeee

05-12-2016 19:36

arkadaşlar yarın bu kitaptan sınav olucaz bunu okusam kitabı anlamış olur myum

05-12-2016 20:11

okuman anlamana yardimci olur fakat, yeterli olmadiginin kanaatindeyim.cunku bende kitap okuma sinavlarina katildim ve ayrintili soru soruyorlar.✋

26-12-2016 20:38

okuduğum en güzel roman. insanı eğiten düşündüren bir yanı var.herkesin okuması gerektiğine inanıyorum. okumamış olanlar için büyük kayıp..eğlendirerek gerçek yaşanılanları gösteriyor.

26-12-2016 21:12

ben ve saygıdeğer izzet kardeşim romanı okuyup ve analiz ettiğimizde aynı zamanda filmini izlediğimizde roman politik açıdan derin ve isabetli mesajlar içermektedir ve çok güzel bir romandır. okumanızı önemle tavsiye ederiz.saygilar ben cebbar :)

28-12-2016 19:16

kitap oldukça güzel ve bana kalırsa eğitici bir kitap. gerçekten herkezin okumasını tevsiye ederim.
yukardaki özette de bazı hatalar var arkadaşlar. örneğin kitapta hayvanların televizyon izlediğini hiç hatırlamıyorum ben.izlemeyi bırak adı bile geçmedi. ve en sonda yazan
"çiftlikte işler iyice kötüye gitmiştir ve artık hayvanlar iyice rahatsız olmuştur. daha fazla dayanamayan bir grup çiftliği terk ederek canlarını kurtarırlar. kötü yönetim dolayısı ile çiftlik iyice batmıştır ve sonunda domuzlar dahil hepsinin mezarı olur.

çiftliğin insan sahipleri değişir ve kaçan hayvanlar bir umutla geri dönerler. umdukları şey yönetime gelen yeni insan sahiplerinin onlara iyi davranmasıdır. döngü başa dönmüştür." kısmı yok. aksine hayvanların hali içler acısı olsa dahi önceki rahatlığı unutan hayvanlar yönetime baş kaldırmayı düşünemeyecek kadar korku içindedirler. hiçbiri kaçmamış çoğu, zamanla ölse de yerine genç hayvanlar gelmiştir.
ve sonunda insanlarla iş ilişkisi kuran domuzlar insanlara benzemiş, bir masada bulunan domuzlarla insanların yüzleri birbirine benzemeye başlamıştır, öyleki hayvanlar onları ayırt edemeyecek hale gelmiştir.

05-01-2017 16:29

zekice yazılmış bir kitap. anlayabilene çok şey katar.

09-01-2017 21:17

muhteşem bir kitap

29-01-2017 18:10

su ana kadar okudugum en guzel kitap tekrar tekrar okuyabilirim cooooooook güzel

13-02-2017 23:25

cok guzel bir kitap.doganin yasasını ve insanları ahlak yasasını kasilastiriyor

19-03-2017 11:09

bu kitabin sonu bu kadar mi ?

07-04-2017 15:01

bence korku ütopyasının en güzel örneklerinden bir tanesi. ancak o zaman ütopyayken günümüz kuzey kore si aynı olayı yaşamakta. mükemmel ve fazlasıyla yaratıcı bir eser. okunmasını binlerce kez tavsiye ederim.

10-04-2017 10:41

çok güzel bir kitap kesinlikle tavsiye ediyorum.aynı yazardan 1984 de mutlaka okuyun oda çok güzel

20-04-2017 18:03

bence çok sıkıcı ve gereksiz bir kitap
bence çok sıkıcı ve gereksiz bir kitap zorla okul sınavımızda çıkıcak

07-05-2017 20:19

tek kelimeyle bir başyapıt ve çarpıcı, düşündürücü bir politika!

08-05-2017 10:29

süper herkese tavsiye ederim.. banada öğretmenimiz tavsiye etti..

13-05-2017 19:27

bence harika bir eser çok beğendim

25-05-2017 09:53

sonu bekledigim gibi degildi ama etkileyiciydi

26-05-2017 11:00

türkçe öğretmenim olmasaydı hayatta okuyamazdım acayip güzel

01-06-2017 23:16

kitap çok güzel arkadaslar.benim rürkçe öğretmenim yaz tatili için 5 kitap okumamızı istemişti ama isim vermedi.bende kırtasiyeye gidince tesadüfen buldum.ayrıca size 'sakiz sardunya' kitabınıfa tavsiye ediyorum mutlaka okuyun.kiraba gelince hayatım boyunca okuduğum en güzel 3. kitap.ayrıca mutlaka okumabız gereken bir diğer kitapta 'gümüş kanat' .kitapta ağır bir anlatım bicimmi kullanılmiş hayvan sevgisinde.ama kitap cok güzel 20tl parasını hak ediyor..mutlaka okuyunnn

12-06-2017 18:47

roman gayet güzel fakat düşüncem odur ki sıkıcı bulan arkadaşlar eserin alegorik özellikte olduğunu bilmiyorlar. kitap rus devriminin en güzel hicivlemesini yapıyor aslinda bakalım oradaki hayvanlarin tek tek kimleri sembolize ettiğini anlayabilecek misiniz. dili hiç ağır değil bu arada hatta haddinden fazla sade.

11-08-2017 17:29

böyle güzel kitabı ilk defa okudum

27-11-2017 21:17

hikaye diye değil gerçeklere uyarlayarak okursanız seveceksiniz. bilip bilmeden konuşup böyle önemli bir kitabı kötülemeye hakkınız yok.

10-12-2017 23:00

arkadaşlar bu kitabın eski halini bilen var mı? hani üzerinde 3 domuz var ve biri koltukta oturuyordu kapak resmi bu şekildeydi yardımcı olabilecek var mı?

11-12-2017 10:46

hariak mükemmel bir kitappp

13-12-2017 07:56

harika bir kitap ben şahsen bayildim ama sonu kötü bitiyor buna cok uzuldüm ...bu arada domuzlar vahsi hayvanlar..😢

14-12-2017 20:36

özeti çok iyi anlatılmış okurken anlayabildim
ama kitabını okurken sıkılıyorum ve anlamıyorum
o yüzden bence direkt özetini okuyun kitabı okuyunca kafanız karışabilir

22-12-2017 21:00

kitabı okudum bölümün sonlarında boxer ölüme gittiğinde mihralı fon müziği geldi aklıma yaaa o kadar üzüldüm hayvana

25-12-2017 19:18

bence çok güzel bir kitap ama eski sevgilimin kitabıydı. okudukça acı veriyor şimdi

28-12-2017 16:33

kitabı hiç beğenmedim bu ne biçim bir kitap böyle şimdiye kadar okumadığım için çok mutluyum keşke şimdi de okumasaydım ama ne yapalım bu kitaptan sınav olacağım.

11-01-2018 20:57

son derece anlaşılır yazılmış harika bir distopik eser. hicivler, benzetmeler büyük bir ustalıkla yapılmış. sıkılsanız bile elinizden bırakmadan sonuna kadar gitmelisiniz pişman olmazsınız

Seda Gökçe KAYA • 20-01-2018 22:58

mükemmeldi-nefes-kesici

01-02-2018 15:45

çok teşekkür yapana çok zihin açıcı ehendim

02-02-2018 20:07

bn bu kıtabı hıc begenmedım ve cok sıkıcı

16-02-2018 07:42

yönetim konusuyla okuduğum en harika kitap

22-02-2018 19:37

çok güzle tavsiye ederim

26-02-2018 19:06

bu kitap gerçekten stalin dönemi şartları nice baskıcı yönetimini çık güzel bir şekilde hayvanlar üstünden anlatmis ileride yönetim ile ilgili bir şeyler düşünenler mutlaka okumalı

30-03-2018 01:13

harika bir kitap . okumayanlarada önerebilirim .ama kitapta hiç televizyonla ilgili bir yazı geçmiyor

19-04-2018 15:52

ya siz neyini anlamìyosunuz burda fabl bir anlatìm var.fabl hayvanlarìn konustugu haraket ettigi hikayelere denir.okula gitmeyenler var herhalde aramizda yani.tabiki domuzlar gerçekte konußmaz oink oink deyip dururlar.

25-04-2018 23:32

kitap reel sosyalizmi eleştiriyor

03-05-2018 14:10

baş kahramanın özelliklerini anşatırmısınız?

06-05-2018 20:41

george orwell kitapları kısa ama çok etkili oluyor. bu kitap da çok güzel ve etkiliydi kitaptan biraz bahsedecek olursam
bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerine zulmeden, emeklerini sömüren çiftlik sahibini domuzların planıyla devirip, yönetimi ele geçirirler. amaç; eşit ve daha iyi koşullarda yaşayabilmektir. başta her şey iyi gider. her hayvan gücünün yettiği kadar çalışır, güçsüz ve zayıflar korunur. zamanla domuzlar yeni yasalar koyar ve üstünlüğü ele geçirirler. sözde bunları onların iyilikleri için yaptıklarını söylerler. eşit bir hayat için başkaldırmış olan hayvanlar için bir şey değişmez. domuzlar yönetici, diğer hayvanlar yine işçi muamelesi görür.

hayvan çiftliği sosyalizme, stalin dönemi' ne ve çarlık devrimine yapılmış bir eleştiridir. ama aynı zamanda bugünü ve bugünün sistemini de tahmin edip eleştirmiş gibi. orwell yine öngörüsünü konuşturmuş. diktatör yönetimi, kokuşmuş düzeni, eşitsizliği, adaletsizliği,ayrımcılığı,sömürüyü net bir şekilde görüyorsunuz kitapta. yazar öyle başarılı betimlemeler yapmışki kendiniz yaşıyor ve kahramanların hayvanlar olduğunu unutuyorsunuz. tıpkı günümüzdeki gibi kitapta da körü körüne mutlak bir inançla, sorgusuz sualsiz biat eden koyunlar okuyucuyu çıldırtıyor. domuzların adaletsizliği, emek hırsızlığıysa iki kat çıldırtıyor.
kitapta günümüz türkiye'sini de gördüm. neyse güzel kitap herkese tavsiye ederim

Arry • 29-05-2018 11:40

bazı yazarlar gerçekten iti şeyler yazabiliyor

09-06-2018 10:50

bu özetle kitabın ne alakası var

14-07-2018 13:37

okumayı en çok istediğim george orwell kitaplarından biri ve başladım okumaya. kitap dönemin şartlarını ve politikasını çok iyi yansıtıyor. yazar zekasını kullanarak farklı şekillerde dönemindeki bazı yönetimleri ve sosyalizmi eleştirmeyi başarmış harika bir kitap. herkesin anlayabileceği bir üslup kullanması yazarın daha çok okunmasını sağlamış. daha tam bitiremedim ama kitapseverlerin okuması gereken dünyaca ünlü bir yapıt:)

Eylül🍓 • 21-07-2018 00:37

çok güzel bir kitapmış

04-10-2018 18:52

lanet olsun cok güzel

29-10-2018 12:47

çok ama çok ama çok sıkıcı bir kitappp

13-11-2018 22:11

bir dönem hayvanlar kişileştirilerek ancak böyle anlatılabilirdi. birçok kişinin okuduğunu kitaplar arasında olması gerektiğini düşünüyorum

Clairdefemme • 23-11-2018 14:47

çok güzel bir kitap yazarı george orwell e çok tşk ediyoruz...

09-01-2019 23:05

bencede güzel bir kitap.mutlaka okuyun.iyi okumalar:)

13-01-2019 11:19

şuanki içinde bulunduğumuz siyasi düzenin hayvanlardaki hâli üzerinden bir eleştiri diyebiliriz. bir çeşit distopya da sayılabilir. beylik çiftliği'nde koca reis isminde bir domuzun ayaklanma çağrısı üzerine hayvanlar sahiplerini gönderip kendi düzenini kuruyor. kendi yasalarını ve yöneticilerini belirliyorlar. zamanla yasalardan uzaklaşarak ve başkanlarını napolion'un uyanıklıkları, yalanları ve boş vaatleri yüzünden çöküş dönemine giriyorlar. hayvanlar üzerinden gerçekler anlatılıyor. okumadıysanız kesinlikle okuyun.

esma nida. • 19-01-2019 18:34

çok güzel bir kitap bu kitabı almanızı tavsiye ederim.

Aliayhan • 06-02-2019 20:28

üniversite yıllarında severek okuduğum bir kitaptı. kitaptan aklımda kalan bir cümle beni çok etkilemişti. “bütün hayvanlar eşittir. bazıları daha eşittir.” birçok mesajı içinde barındırıyor.

Ugur09 • 13-02-2019 21:20

kitbı çok beğendim. arkadaşlar tarafından tavsiye ettiler ve aldım. gerçektende çok beğendim. umarım siz de beğenirsiniz. tabsiye ediyorum.

İrem 1234 • 29-03-2019 01:29

domuzların zekasını ortaya koyması , sosyalizmi kafamızda çizgi filme çevirip bu kadar basite indirgeyip ancak bu kadar güzel anlatabilirdi. kitap kesinlikle çok güzel mükemmel, herkes okumalı ve sürükleyici. özellikle domuzların her çarşamba günü ambarı alışıp sonra ambarı kitlemesi bölümü beni en çok etkileyen yer oldu . herkes muhakkak okumalı . şimdiden herkese iyi okumalar.

Sezen • 21-04-2019 14:38

bazenleri bu kitabın son sayfasındaki resmi birilerine benzetiyom .d kitap iyi bu arada okuyun

19-05-2019 10:22

george orwell’ın belki de en bilinen romanı hayvan çifliği. başlangıçta olaylar bir çiftlikteki hayvanların başına gelen olaylar gibi görünse de bütün bunların aslında bir metafor olduğu gerçeği bizi karşılıyor ilerleyen sayfalarda. distopyanın oldukça güzel bir örneği olan kitap bize keyifli bir dönem siyasi hayatı eleştirisi sunuyor. “bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar biraz daha eşittir.” gibi kültleşmiş bir cümle kalıyor kitabı bitirenlerin kafasında.

Berfin B. • 10-06-2019 15:26

lenin- stalin dönemine göndermede bulunan bir distopya. çok akıcı ve hızlı okunan bir kitap çünkü türevi 1984'e göre oldukça basit yazılmış, herkesin anlayabileceği türden bir kitap. bana göre herkesin okuması gereken bir kitaptır. oldukça ucuz olmasının yanında kısa olması da çekici kılan bir özelliktir.

Abdullah • 20-06-2019 00:45

hayvan çiftliği çok sürekleyici bir kitaptı. kitap, karakterler açısından çok eğlenceli ve çok anlamlıydı. anlayanlar anladı bence.

Irem Can • 31-07-2019 08:20

o kadar güzeldin ki hiç bitme istedim.

Sezenil • 21-09-2019 01:42

bu kitabı okuyunca bir yönetim uğruna yapılabilecek hileleri görüyorsunuz. hatta okudukça acaba hangi ülke hükümeti örnek alınarak yazıldı bu kitap diyorsunuz. ama hak etmediğin ve yalanlarla başına geçtiğin bir yerde sonunun ne olacağını gösteriyor. insanın kendi hayatı için de ders çıkarabileceği güzel bir kitap.

Abdullah • 19-10-2019 14:43

tek kelimeyle muhteşem

27-10-2019 23:46

hayvan çiftliği özeti için teşekkür ederim iki tane eklemişsiniz süper olmuş birini yazıp vereceğim

28-01-2020 22:14

yine bir orwell klasiği kurgusu akıcılığı efsane bir yapıt her yaşta okunması ayrı bi zevk

Keremonerrr • 25-04-2020 04:15

george orwell'in okuduğum tek kitabı. kitap muhteşemdi. usanmış çiftlik hayvanlarının çiftliği ele geçirecek bir başkaldırı ile birleşmelerini konu alan bu hikayeyi koca koca insanlara okutturabilmiş muhteşem bir eser. bütün hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir sözü de günümüzü tanımlıyor adeta. bütün insanlar eşittir ama bazı insanlar daha eşittir. bütün insanlar özgürdür ama bazı insanlar daha özgürdür. bütün insanlar özeldir ama bazı insanlar daha özeldir. bütün insanlar değerlidir ama bazı insanlar daha değerlidir...
yüzyıllardır birilerinin birilerinden üstün olduğu bu dünya için fazlasıyla güzel bir kitap.

Rabia DEDE • 11-06-2020 15:15

ii. dünya savaşı bitiminde yayınlanan kitabın dönemin politik ortamına bir eleştiri niteliğinde yazıldığı aşikar. bunun dışında karakterler 'hayvan' olsalar da ellerine güç geçtiği zaman bunu nasıl kullandıklarını görmek aslında insan doğasına da bir vurgu gibi gelmiştir bana. siyasette de çok önemli bir hareket geçirici faktördür 'güç'. özellikle bu alanda çalışan/okuyan insanların okuması gereken bir kitap.

dnsblt • 11-06-2020 16:05

yalan bilgi verilmiş tamamen telovizyon saçmalığı ne kardeşimn? bunun yanında çiftiğin sahipleri falan da değişmiyor

25-11-2020 09:38

yavaş yavaş okuduğum hatta aralara başka kitaplar alarak uzun zamanda okuyup bitirdiğim bir kitaptır kendisi. kitap bittiğinde garip bir hisse kapılmış ve çok etkilenmiştim. kitabın içeriğine gelecek olursak eğer hayvanların hikayesini anlatıyor görünse de aslında günümüz insanlarını anlatmış. günümüz insanının hırsı kibri bencilliği domuzlar üzerinde yansıtılmış kitaba. bundan 75 yıl öncesi bu kitabı yazan insanın zekasına bir kez daha hayran kaldım. kısacası çok etkilendiğim ve elime geçirdiğimde hafızamı tazelemek için tekrar okumak istediğim bir kitaptır kendisi.

Fadime AYHAN • 10-02-2021 01:39

kitap george orwell'a ait okuduğum ilk kitapdı. çok güzel kurgulanmış çağdaş sovyetler birliği'ni ve stalin yönetimini ustaca eleştirir. başlangıçta herkesin eşit hak ve hürriyete sahip olacağı belirtilsede ilerde hiç de öyle olmaz. herkesin okuması gereken değerli bir eser. yazarın diğer kitaplarınıda okumak için sabırsızlanıyorum.

Esma dereli • 24-03-2021 13:10

kitap gerçekten çok guzeldi. bazı bölümler aklınıza hemen günümüz hayatı gerçeklerini getiriyor.olaylar o okadar gerçek işlenmis ki. siyasi olayları bu şekilde anlatabilmek büyüleyici gerçekten. kesinlikle yavaş yavaş anlayarak okumali. olay akışı çok iyiydi. kitabin tek kötü yani cok fazla karakter olduğundan akılda tutması zor olabiliyor. onun dışında kesinlikle mükemmel bir kitap. herkesin okuması gerek.

Elfb • 01-06-2021 13:06

gerçekten kitabı anlamak için bazı yerlerinde o kadar kafa yordum ki. oldukça zihin açıcı bir kitap. ama genel olarak bence çok güzel.

kitapokumayısevenbiri • 17-07-2021 15:42

çok güzel bir kitap tavsiye ederim

01-12-2021 18:07

bu kitabı okudum çok güzeldi özete bayıldım konusuda iyiydi ama kitabın içindekiler baya güzeldi okumanızı terciz ederim

28-01-2022 23:18

üst üste tam 2kez okudum son kısmı anlamaya çalışıyorum yine de güzel bir kitap

11-04-2022 09:19

hayvan çiftliği aslında il başlarda fabl romanı gibi gelsede aslında georg orwell farklı bir bakış açısıyla dünya ülkeleri siysal sistemlerine atıfta bulunmuş. her bir hayvan karakteri ülkede yaşayan insan topluluklarının davranşsal teorilerinden yola çıkarak hayvanlar üzerinden bir bakış açısı oluşturulmuş diyebiliriz. her siyasal sistemin eksi yanları elbette vardır. hiç bir siyasal sistem dört dörtlüktür diyemeyiz. kitapta ise hayvanların çiftlik hayatında yaşadığı olumsuzluklara karşı bir başkaldırış sergilenmiş. kitaba göre bu sistem yıkılıp yerine daha eşitlikçi bir sistem getirilmelidir. hayvanlar bir araya gelerek varolan sistemi değiştirmiş olsa da zamanla bir çok şeyin yürümediğini görecekler ve eski sistemi arayacaklardır. gelen gideni aratır sözü tamda bu kitaba göre diyebiliriz. okurken zevk alacağınız sürükleyici bir kitap herkese tavsiye ederim.

buyakamoz • 19-04-2022 15:00

sınavdan birinci oldum 100 aldım çok teşekkürler

23-04-2022 10:53

2 3 defa okunca anlanılan bir kitap severek aldım ama beklentimi karşılamadı

01-05-2022 12:56

kitabı çok sevdim kitaptaki en sevdiğim cümle şu “maymunlar diğer maymunları koklar aslansa yalnızca avını”.
bir diğer sevdiğim cümleyse “kuşlar uçarken maymunlar gülüyordu maymunlar yürürkense aslan onlara kükrüyordu”
bence de köpeğin insan çocuğu ısırması kötü oldu. bunun dışında 2 kelimeyle çok mükemmel
şu cümlesi de oldukça ilginç “ineklerin çok olduğu yerde sütler her zaman ekşidir ve yılanlarsa onlar yumurtlarlar”

01-08-2022 18:41

böyle kitapları hiç tavsiye etmiyorum özelliklede çocuğu olanlar için çocuğum bunu okudu ve inanın pskolojisi bozuldu 6 aydır saçma sapan davranıyor kitaptaki hayvanlar gibi davranıyor pskoloğa götürdüm o fark etti bu kitaptan kaynaklandığını sorunun en azından 13 yaş üzeri bir kitap bende okudum sevmedim hep bir hainlik var kitapta iç karartıcı bir dünyası var çocuğum 10 yaşında bu kitaptaki hayvanların cümlelerini kopyalıyor herkese söylüyor ve gece uyuyamıyor yasaklanılmalı

13-09-2022 13:39

bir üstteki yazan kişi çok doğru yazmış benim küçük kardeşime de bunu okutmuşlar okulda artık kendisi tuvalete gitmekten korkuyor bir yaş sınırlaması olmalı bence bu kitap yasaklanmalı çok kötü rezil bir kitap sakın almayın

16-10-2022 18:13

eğitici öğretici veya eğlendirici hiç bir tarafı olmayan kitap çok rahatsız edici olaylar var ve çoğu saçma keşke almasaydım tavsiye etmiyorum

23-10-2022 05:45

çok güzel beyendim ve aldığıma pişman değilim

30-10-2022 16:25

bir ustteki yazani dinlemeyin kitap rezalet sakin almayin ozet falan okuyun illa okuyacaksaniz

06-11-2022 00:15

çok kötü bir kitap sakın okumayın

20-11-2022 12:05

bu kitap çocuklar için uygun değil asla almayın büyükler için bile uygun değil isteyen özet okusun asla almayın

04-12-2022 12:13

özet kısa olsa daha iyi olur çok uzun yazmışsınız okuması zor kağıda nasıl geçireceğiz

07-03-2023 22:44

günümüz siyaseti bu kadar mükemmel anlatılabilir baş şahaser

09-06-2023 22:41

kitap neyi anlatıyor bir ara yasaklanmış okuyanlara kötü şeyler öğretmiyor değil mi

18-09-2023 20:15

efsane kitap verilmek istenen mesaj çok açık politikacıların neden sevmediği de çok açık yazana helal olsun siyaset bu kadar güzel anlatılabilirdi

20-12-2023 21:49

rezil ötesi kitap bu site gibi doğru dürüst reklamlar koyun sitenize

09-02-2024 09:25

siyasete gireceklerin zorunlu olarak okuması gereken kitap olması gerek bir düzen ancak bu kadar harika anlatılabilir

18-05-2024 19:34

Aspidistra Solmasın Selam Olsun Katalonya’ya Wigan İskelesi Yolu Aspidistra Paris ve Londra'da Beş Parasız 1984 Hayvan Çiftliği Papazın Kızı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar