İntibah

İntibah
Kitabın Yazarı:Namık Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Türk Edebiyat Vakfı Yayınlandığı Yıl:1876 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789756186541 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 22

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Pandora:44,00 TL D&R:70,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İntibah - Namık Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İntibah Özet

İntibah romanı, bilindiği üzere Namık Kemal’in en ünlü eserlerindendir. Sadece bununla kalmayıp ilk Türkçe romanlardan da biridir ve asıl adı Mehmet Kemal olan bu yazar tarafından 1870’li yıllarda yazılmıştır. Romanın birinci bölümü Çamlıca’nın ilkbahardaki güzelliğinin anlatımından oluşur. Bu bölümde bolca betimleme kullanan yazar, bölümün sonunda tarifin güzelliğine kendini kaptırdığını söyler ve özür diler. Fakat buna rağmen ikinci bölümde de aynı şekilde Çamlıca’ya olan hayranlığından bahseder ve üçüncü bölümde ise romanın ana karakterlerinden biri olan Ali Bey’i tanıtmaya başlar.

Ali Bey yirmili yaşlarının başında, zengin bir ailenin çocuğudur. Babası çocuk sevgisine çok önem verir ve Ali ile de bolca ilgilenmiştir. Ali Bey; babasının sevecen, yumuşak ve şefkatli halinin yanı sıra sinirli, aşırı derecede hırslı ve tutkuludur. Yalnız, Ali Bey’in bir olumlu yönü vardır ki: derslerine çok önem vermektedir. Tüm dünyasını derslerinin üzerine kurmuştur. Bir fedakârlık yapacaksa bu, pahalı bir kitap almak olabilir. Ya da ağlarsa okuduğu kitapta zor bir olayı çözemediği için ağlar. Babası ise Ali Bey yirmi yaşındayken vefat eder. Babasının ölümünden sonra Ali Bey çok üzülür, çok etkilenir. Günlerce evden çıkmaz, tamamen içine kapanmıştır. Eskiye yönelik birçok özelliğini kaybetmiştir. Annesi oğlunun bu durumuna çok üzülür. Onu eski haline döndürmek için canını vermeye hazırdır. Zavallı kadın çareler ararken en sonunda oğlunu zorla da olsa dışarı çıkarıp gezdirmeye ikna eder. Hemen her gün zor da olsa bunu yapar ve gün geçtikte Ali Bey’in dışarı çıkmamak için ettiği inat azalır. Gün gelir, artık eski sosyalliğine kavuşmaya başlar, çalıştığı kaleme gidip arkadaşlarıyla zaman geçirir.

Bir gün arkadaşlarıyla bir buluşma düzenlemeye karar verirler. Buluşma yeri için de Çamlıca’yı seçerler. Gittikleri cadde kalabalıktır ve bu caddedeki erkeklerin geneli kendilerince eğlenmek için yalan da olsa tanımadıkları bayanlara karşı onu çok sevdiklerini, aşklarından öleceklerini söylerler. Bunların arasında Ali Bey’in arkadaşları da vardır fakat Ali Bey durumdan hoşnut değildir. Bir köşede oturup onları izlerken ortama ayak uydurması gerektiğini düşünür. Babasının verdiği terbiyeye ve isteklerine uygun olmasa da bir arabaya doğru bu amaçla yaklaşır. Fakat arabanın perdesi hafif aralanarak Ali Bey’in bilmediği bir işaret yapılır ve perde kapatılır. İrkilen Ali Bey, anlamını bilmediği bu işaretin arkadaşlarından “Etrafta yabancılar azalmadan konuşmamız mümkün değildir” anlamına geldiğini öğrenir. Kendini çarpılmış gibi hisseder. Günlerce arabanın içindeki bu namuslu bayanı düşünür ve hayal eder. En sonunda o bayanı bulabilmek için tekrar Çamlıca’ya gitme kararı alır. Gittiğinde ise arzu ettiği kadının arabası oradadır. Kadın arabadan indiğinde Ali Bey donakalır, konuşamaz. En sonunda dayanamayan kadın ilk konuşmayı kendisi yapar. Kadının adı Mahpeyker’dir. Mahpeyker yalancı, sahte ve oyunculara taş çıkaracak cinsten oyuncudur. Ali Bey, kötü bir bayanla izdivaç kurmak üzere olduklarının farkında değildir.

Ali Bey ile Mahpeyker’in görüşmeleri günden güne sıklaşmaktadır. Öyle ki, bir zaman sonra Mahpeyker’e doyamayan Ali Bey kadının evinde kalmaya başlar. Yeri gelip haftalarca oğlunu göremeyen Ali Bey’in annesi duruma çok üzülmektedir. Ali Bey’i eve bağlamak için bir çözüm arar durur ve günler sonra eve bir cariye alıp Ali Bey ile görüştürmenin yararlı olacağına karar verir. Ali Bey ilk başlarda bu cariyeye yan gözle bile bakmazken bir zaman sonra Mahpeyker’in onu aldattığını fark eder ve cariye Dilaşub’un güzelliğine tutulur. Bunun üzerine Mahpeyker, Ali Bey’den ne kadar özür dilese de beyefendiyi geri kazanamaz. Dilaşub’u kıskandığı için bu çifte karşı hain planlar tasarlar ve çeşitli hilelerle Dilaşub’un Ali Bey’i aldattığına efendiyi inandırır. Bunu duyan Ali Bey hışımla eve giderek suçsuz kızı kanlar içinde bırakana kadar döver ve evden gitmesini sağlar. Bu süreç içinde de annesi vefat eder ve Ali Bey kalemdeki işini de bırakarak kendini eğlence dünyasına verir. Mahpeyker ise Ali Bey’in evden kovduğu Dilaşub’u evine hizmetçi olarak almıştır ve gencecik kıza çeşitli işkenceler etmektedir. Hala Ali Bey’i geri kazanamayan Mahpeyker kötü planlarına devam eder ve en az kendisi kadar kötü olan bir arkadaşının tavsiyesini dinleyerek Ali Bey’i öldürmeye karar verirler. Hazır öldürmüşken Dilaşub’a da sevdiği adamın kanlı cesedini gösterip acı çektirmeye karar verirler ve planın uygulanacağı yere Dilaşub’u da götürürler. Dilaşub ise Mahpeyker ile anlaşma yapan katil arasında geçen konuşmayı gizlice dinler. Amaçlarının Ali Bey’i öldürmek olduğunu öğrenince buna razı gelmez ve Ali Bey’in yerine geçer. Anlaşma yapılan katil Dilaşub’u Ali Bey sanarak sırtından vurur ve öldürür. Buna şahit olan Ali Bey ise hemen ardından Mahpeyker’i öldürür ve hapse atılır. Kendisi de hapiste bir müddet zaman geçirdikten sonra vefat eder.

İntibah Konusu

Namık Kemal’in sansürlenmiş kitaplarından bir tanesi olan İntibah, gerek içeriği ile gerekse kitabın adı ile oynanmış eserlerden sadece bir tanesidir.

Namık Kemal İntibah kitabını Kıbrıs’ta sürgün olduğu zamanlarda yazmış ve 1876 tarihinde yayınlamıştır. Kitabın adını Son Pişmanlık olarak koymuştur fakat uygulanan sansür sonucu İntibah – Sergüzeşt-i Ali Bey olarak değiştirilmiştir. Daha sonra Sergüzeşt-i Ali Bey kısmı da atılmış ve İntibah olarak günümüze gelmiştir. Dahası kitabın içeriğinde de birçok sansür uygulanmıştır. Bu yüzden Namık Kemal’in yazdığı orijinal metinin dışına çıkmıştır.

Namık Kemal İntibah romanını Osmanlıca dilinde de roman yazılabileceğini göstermek için kaleme almıştır ve kitapta Ali Bey adında bir gencin hikayesini anlatmıştır. Ali Bey baskıcı ve koruyucu bir ailede yetişmiştir ve bu yüzden yaşamın zorlukları ile yüzleştiğinde hayata uyum sağlayamamıştır. Karşılaştığı olaylara karşı ani kararlar vererek hareket eden ve bu yüzden çok fazla hata yapan genç git gide daha fazla pişman olacağı şeyler yapmaya başlar. Namık Kemal de bu yüzden kitabının adını Son Pişmanlık olarak koymuştur.

İntibah Soruları ve Cevapları

İntibah kimin eseri?

Namık Kemal

İntibah türü nedir?

Yerli Romanlar

İntibah kaç sayfa?

160

İntibah Yorumları

mükemmel bir kitap namık kemal kitapları her zaman güzel tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederim

01-10-2015 20:15

ben sanırım yanlış romanı okudum orjinali her halde dili çok ağırdı anlamakta çok zorlandım konu güzel ama zor okunuyor

17-12-2015 07:44

öğretmenimiz yeni yıl sonrası için intibah özeti istedi okurken bunaldım resmen

30-12-2015 22:16

henüz bitirmediğim ve okumakta olduğum bu roman tanzimat döneminin emekleyişini ve roman mevzusunda ne kadar basit denemeler kaleme aldığımızın bir delilidir. romandaki aşırı romantizm ve gereksiz tasvirler gerçekten insanı sıkan bir raddeye getiriyor; ama ilk romanlardan olduğu için bu tarz amatörlükleri tabii karşılamak gerekir. bu ekskliklerin haricinde pskolojik tahlillerini fena bulmadım. o dönemin zihniyetine göre gayet başarılı. hatta ilk pskolojik roman denemesi olan ''zehra'' dan bile daha sağlam buldum. bu gibi tanzimat romanlarını ne kadar amatör olsa da, ne kadar okuyucuyu sıksa da alıp okumakta yarar vardır. çünkü bunlar bizim şimdi okuduğumuz türk romanlarının kısık birer sesidir. bebeklikten olgunluğa doğru nasıl büyüdüğümüzü teşhis etmemiz için böyle bir roman laboratuvarının içinde olmak insana müthiş tecrübeler kazandırır.

12-08-2016 09:51

intibah namık kemal in en güzel romanı bir vatan yahut silistre bu romanın denginde mükemmel bir romandı

24-11-2016 00:54

bu sayfadan allah razı olsun intibah özeti lazım burada buldum çok işime yaradı çok teşekkür ederim

28-11-2016 04:50

bana hada kısa intibah kitap özeti lazım kıza versiyonu yok mu lütfen yarına lazım acil olarak

24-05-2017 21:01

harika bir kitap çok beğendim mutlaka okuyun namık kemalin diğer kitaplarını da merak ettim mutlaka okuyacağım

31-07-2017 20:41

romanın ana fikrini paylaşabilir misiniz?

09-11-2018 17:07

namık kemal romanını beğenmeyenler de var belli ki zorla okutmuşlar okuma ile alakaları yok önyargı ile olunca pek olmuyor namık kemal sözünde haklıymış

22-12-2018 19:17

allah sizden bir kez daha razı olsun intibah roman özeti lazımdı yine imdadıma yetiştiniz sizin sayenizde az da olsa kitap okuyoruz

20-05-2019 20:37

kitapta çamlıca tasvirini yazarın da kabul ettiği gibi fazlaca bulunması biraz sıkıcı olsa da romanı bir yana bırakıp bir zamanlar çamlıca nasıldı diye düşünürek okunduğunda ilgi çekici oluyor. kitap boyunca ali bey'e karşı bir öfke oluşmuştu içimde. biraz bencil bir kahramandı, kitabın sonunda yaşadığı ızdırap da onun hakkındaki bu olumsuz düşünceyi silmeye yetmiyor bence. masum bir şekilde onu seven bir kadın ile ali'nin annesinin yaşadıkları karşısında ali'nin hapse girmesi bir nebze yürek ferahlatıyor. ali'nin intibahı (uyanışı) maalesef çok geç gerçekleşiyor..

okuyanyazar • 18-08-2019 00:17

ben intibah özet ödevi için okudum okurken de çok sıkıldım anlaması zor bir konusu var dahası oldukça sıkıcı neden tavsiye edilen kitaplardan olduğunu pek anlamadım kısa özetini çıkarttım ama severek yaptığım bir ödev olmadı

14-01-2020 22:29

kısa özet paylaşsanız olmuyor mu özetleriniz gereksiz uzun ya da hem kısa hem uzun özet paylaşın öğretmenler bu kadar uzun özet pek istemiyorlar

19-03-2022 21:36

muhakkak okunması gereken bir eser

buyakamoz • 15-04-2022 15:58

intibah romanının konusu tek paragraf olarak istedi hoca

17-07-2022 21:48

özet için teşekkürler uzun bir özet olmuş o yüzden biraz kısalttım ama daha iyi öğretmen kopyaladığımızı anlamaz

09-11-2022 22:21

romanın özeti neden bu kadar uzun kendisi bile bu kadar değil

08-02-2023 23:14

intibah yazarının okura vermek istediği mesaj nedir diye bir soru var cevabını bulamadım

09-05-2023 22:47

kitabın baş kahramanı kim

06-08-2023 15:54

intibah ilk ne romanı olarak kabul edilir diye soru var

05-11-2023 18:33

özet kısa olabilir mi uzun yazıyorsunuz öğretmen de okumak istemiyor

08-02-2024 19:22

Zavallı Çocuk Gülnihal Cezmi Vatan Yahut Silistre İntibah en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları