Suç ve Ceza

Suç ve Ceza
Kitabın Yazarı:Dostoyevski Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kitap Zamanı Yayınlandığı Yıl:1866 Sayfa Sayısı:687 ISBN:9799944353099 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 274

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Suç ve Ceza - Dostoyevski

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Prestuplenie i nakazanieİngilizce:Prestuplenie i nakazanie Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Suç ve Ceza Özet

Suç ve Ceza, kendini kanıtlamış herkes tarafından okunmasa da bilinen Rus Edebiyatı klasiklerinden birisidir. Kitap, Raskolnikov isimli karakterin bir cinayet işlemesi üzerinde döner. Kitap boyunca Raskolnikov’un işlediği cinayetin ardından geçirdiği psikolojik buhranlar ve içsel çatışmalar konu edinilmektedir. Cinayet kavramının toplumun büyük bir çoğunluğu için anlamı aynıdır. Kabul edilemez bir eylemdir. Dostoyevski ise altı yüz seksen yedi sayfa boyunca bir cinayetin iyi amaçlar için işlenebilme, hakkaniyetli suç kavramının var olabilme ihtimali üzerinde duruyor. Dostoyevski’nin böylesi bir konuyu ele almasında kuşkusuz Hegel’in fikirleri ile tanışmış olmasının etkisi mevcuttur. Hegel; bir davranışın doğruluğunu ya da yanlışlığını ancak kişinin vicdanının belirleyebileceğini savunuyor. Bu herkes kendine doğru geleni yapabilir anlamına gelmiyor yani biri sırf canı istedi diye birini öldüremez çünkü vicdan davranışın arkasındaki motivasyonun ‘acı vermek’ olduğunun farkında olacaktır. Birilerini kurtarmak ya da bir toplumun yararını sağlamak için işlenen bir cinayet eyleminin motivasyonu iyi niyetli olduğu için takdir etmek gerekebilir. İşte Raskolnikov’un işlediği cinayetin ardındaki motivasyonu tamamen iyi niyetlilikten gelmektedir ya da o buna inanmaktadır. Belki de işler planladığı gibi gitseydi biz Raskolnikov’un iç dünyasına şahit olamayacaktık çünkü o kendisini haklı görecek ve acı çekmeyecekti. Öldürdüğü koca karı tefecilik yapmakta dara düşen borçluların mallarına el koymakta ve insanlara acılar çektirmektedir. Hesapta olmayan şey ise koca karının kız kardeşi olan zavallı Lizaveta’nın cinayet sırasında çıkıp gelmesi ve Raskolnikov’un mecburen onu da baltayla katletmesidir. Raskolnikov’un cinayeti işlerken ki motivasyonlarından birisi de annesinden almış olduğu mektuptur. Mektupta kız kardeşi Dunya’nın Lujin isimli bir adamla evlenecek olduğu, adamın maddi durumunun iyi olduğu kendilerini içinde bulundukları zor durumdan kurtaracak olduğu ve hatta Raskolnikov’a bir de iş bulabileceği yazılmıştır. Raskolnikov, mektubu okuyunca kendisini adeta kaybeder ve sefaletin pençesinden kurtulmak için bir yol düşünür. Kendisi aslında bir hukuk öğrencisidir fakat içinde bulunduğu buhran sebebiyle derslerini takip etmeyi bırakmıştır; annesi ve kız kardeşine karşı da içinde bunun burukluğunu taşımaktadır. Cinayeti işlediği gün koca karının para kesesini ve rehin tuttuğu kıymetli eşyaların ne olduğuna bile bakmaksızın bir taşın altına saklamıştır.

Raskolnikov için işler hiç yolunda gitmez. Yakalanma kaygısıyla içi içine yerken karakola çağırılır. Her şeyin bittiğini düşünür fakat karakola çağırılma nedeni kirasını ödeyemediği için ev sahibinin şikayetçi olmasıdır. Raskolnikov tam oradayken öldürülen koca karı ve zavallı Lizevata’nın konusu açılır. Yaşadığı stresi daha fazla kaldıramayan Raskolnikov bayılır. Bir suçlunun psikolojisinin bu kadar etkileyici yansıtılması insanda ürperti uyandırır. Raskolnikov’un olayın ardından cinayeti işlediği eve dönmesi duvarları temizlemesi için tutulan boyacıyla gerçekleştirdiği pek de akıllıca olmayan fakat bir suçlunun hiç tanımadığı birine suçunu itiraf edip kısmen rahatlamasını yansıtan konuşma yüzünden başı tekrar belaya girmiştir. Şüpheyi üstünde taşıyan iki kişi vardır: Birisi Raskolnikov diğeri de cinayet günü alt katta çalışmakta olan genç boyacıdır. Polisin sorgulama ve oyunlarına daha fazla g-dayanamayıp geçirdiği hezeyan sonucu boyacı genç işlemediği cinayeti itiraf eder. Raskolnikov aklanır fakat onun haklılığına inanmayan tek bir kişi vardır, polis memuru Porfori, Raskolnikov’un karakolda bayıldığı günden beri onun katil olduğundan emindir fakat elinde bir kanıtı olmadığından onu tutuklayamamaktadır.

Kitaptaki önemli ve etkileyici karakterlerden birisi de Sonya’dır. Sonya babasının ölümünün ardından veremli üvey annesi ve kardeşlerinin bakımını sağlamak için hayat kadınlığı yapmaktadır. Babasının cenazesinde yolu Raskolnikov ile kesişir. Raskolnikov bu zavallı çelimsiz kızın gözlerinde Lizeveta’nın gözlerinde gördüğü aynı masumiyeti görür ve Sonya’dan çok etkilenir. Sık sık Sonya’yı ziyaret eder ve hatta bir ziyaret sırasında Sonya’ya cinayeti itiraf eder. İtirafı yan odadan duyan ve Raskolnikov’un hiç haz etmediği birisi vardır: Svidrigaylov. Svidrigaylov, Dunya’ya adeta takıntılıyı. Dunya’nın evlerinde hizmetçilik yaptığı zamanlara kadar uzanan mazileri vardı. Svidrigaylov, Dunya’ya Raskolnikov’un işlediği cinayeti söyler ve bunu kimseye söylemediğini Dunya’nın onunla olması gerektiği söyler, Dunya ise her şeye rağmen bu isteği kabul etmez. Svidrigaylov, kendini başından vurarak intihar eder.

Raskolnikov, kendisini suçlayan hiçbir delil olmamasına rağmen içinde bulunduğu durumun yükünü daha fazla kaldıramaz. Vicdanı sonuna kadar haklı olduğunu düşündüğü bu eyleme rağmen onu hiç rahat bırakmaz. Gidip suçunu kelimesi kelimesine itiraf eder. Cinayeti itiraf etmesi, daha önce pek çok insana iyilik etmiş olması vb. hafifletici sebepler sayesinde 8 yıl kürek cezasına çarptırılır. Onun her şeye rağmen kendini suçlu bulduğu tek bir nokta vardır: Sonuna kadar dayanamayıp teslim olmasıdır. Kendini niçin öldürmediği sorusu da ona acı veriyordur. Kendini aşağıda akan suya bakarken düşünür fakat kendisini öldürmek yerine gidip teslim olmuştur. Yaşama isteğinin çok güçlü, bu isteği bastırmanınsa, çok güç olması mıydı bunun nedeni? Ölümden onca korkan Svidrigaylov bu güçlüğün üstesinden gelmişti ama?

Böylesine kalın bir kitabın genel havası oldukça kasvetlidir. Yine de okuru içine çekerek kendine bağlar. Hep bir ikilemde bırakır: Raskolnikov’a kızmalı mı yoksa ona hak mı vermeli?

Kitabın sonunda Sonya ve Raskolnikov beraber olur. Kürek cezası bittiğinde yeni bir hayatı olacaktır. Fakat bu yeni hayat yeni bir öykü demekti. Raskolnikov’un yeni bir dünyaya geçmesi, hiç bilmediği yepyeni bir gerçekle tanışmasının öyküsü.. ve bu tabi ki yeni bir öykünün konusu olabilecek kadar uzaklıkta.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Suç ve Ceza Konusu

Dünya edebiyat tarihinin başyapıtlarından biri olan Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanı mükemmel dili ile dünya edebiyatını oldukça etkilemiş bir romandır. Mutlaka okunması gereken kitapların başında gelen ve herkesin kütüphanesinde bulunması gereken naçizane bir romandır.

Dostoyevski Rusya’da yaşanan siyasi ve ekonomik olaylar sonrasında gözlemlediği hayatlardan esinlenerek 1866 yılında yazdığı eser ilk olarak Rus Habercisi isimli edebiyat dergisinde yayınlanmıştır. Büyük beğeni toplayan eser daha sonra kitap haline getirilmiş ve o günden beri birçok kitap ve sinema filmine konu olmuştur. Suç ve Ceza Dostoyevski’nin başyapıtı sayılır.

Kitabın başkahramanı olan Raskolnikov Rusya’nın St. Petersburg şehrinde hukuk fakültesinde okuyan başarılı bir öğrencidir. Fakir olduğu için hayatını ve öğretimini devam ettirmekte oldukça zorlanır ve hukuk fakültesini bırakmak zorunda kalır. Yaşadığı hayat iç dünyasında kalıcı zararlar vermeye başlar ve kendi içinde birçok çelişkiye düşmeye başlar.

Okumak için geldiği St. Petersburg şehrinde kirasını ödeyemez. Yakınlarda bulunan hiç kimsenin sevmediği tefeci kadına giderek saatini satar. Karşılığında aldığı para ile de meyhaneye gider. Bir taraftan içerken diğer taraftan meyhanedeki insanların hayatları içini daha da karartır. Fakirler ile zenginler arasında acımasız ayrıma bir anlam veremez.

Raskolnikov içindeki çatışmalara daha fazla dayanamaz ve içindeki şeytana kulak verek eline bir balta alarak tefeci kadının evine gider. Baltayı kadının kafasına indirerek onu orada öldürür. Tam bu sırada yaşlı kadının kız kardeşi gelir ve Raskolnikov o anda onu da öldürür. Tefeci kadının kötülüğünün yanında bir masumun ölmesi pek önemli değildir. Ne yapacağını bilmeden Raskolnikov birkaç altını alarak oradan uzaklaştı.

İşlediği cinayet sonrası Raskolnikov’un durumu daha da kötüye gider. Bir zamanlar iç çelişkiler yaşamasına neden olan şeytan ortadan kaybolmuş fakat ondan daha da kötü olan vicdan azabı gelmiştir. Duyduğu pişmanlıklar ve iç çekişmeler Raskolnikov’u iyice bitkin düşürür ve hastalanır. İmdadına en yakın arkadaşı olan Razumikin yetişir. Ona destek olur, doktor bulur ve elinden gelen her şeyi yapar.

Raskolnikov’un kötüye giden durumuna bir de şüphecilik ve korku eklenir. Sürekli birilerinin onu izlediğini düşünür. Cinayeti birilerinin gördüğü yada en azından onun yaptığını bildiğini düşünür. Bu tedirginlik onun durumunu daha da kötüye sürükler. Raskolnikov bu duruma daha fazla dayanamaz ve işlediği cinayeti Sonya’ya anlatır. Ardından polise teslim olur ve cezasını çekmek üzere hapse gönderilir.

Suç ve Ceza Soruları ve Cevapları

Suç ve Ceza kimin eseri?

Dostoyevski

Suç ve Ceza türü nedir?

Yabancı Romanlar

Suç ve Ceza kaç sayfa?

687

Suç ve Ceza Yorumları

kitap okuyorum diyenlerin ilk okuması gereken kitap mükemmel

13-05-2014 09:28

bence abartılacak bir kitap değil ben okudum ama pek tat alamadım klask bir hikayesi var eskiler yazınca klask oluyor işte günümüzde bunun gübü bin tane var

16-05-2014 21:06

tam bir şahaser çok beğendim

18-05-2014 09:49

ödev olarak öğretmen verdi bu haftasonu okudum bitirdim gerçekten güzel yazılmış dili sade ama pskolojik kısmı kafa yoruyor

19-05-2014 23:55

bana bir kitap söyleyin diye sorulursa ilk ve tek vereceğim kitap adı kesinlikle budur...çünkü tek kelimeyle mükemmmelllll...herkesin okuması gereken bir yapıttır kesinlikle

26-05-2014 11:02

tek kelimeyle şahane bize türkçe öğretmenimiz okuttu ve sınav yaptı iyiki okutmuş yoksa ben okumazdım müthiş bir kitap OKUYUN :)))))))))))))

03-06-2014 15:44

tam bir pskolojik gerilim yani iyilik ile kötülük arasındaki ince çizgiyi, vicdan kavramını mükemmel anlatıyor çok güzel bir esermiş gerçekten söyledikleri kadar var

05-06-2014 21:25

ödev olarak okudum internetten pdf buldum okudum etkiliyici bir roman ama 8. sınıf öğrencisine verilecek kitap değil belki lisede olur pskolojiyi kaldırmak zor

10-06-2014 21:04

bana sadece suç ve ceza konusu konusu lazım bunun için tüm kitabı okumak istemiyorum kafam kadar kalın kitap oku oku bitmez biri konusunu paylaşsa yeter bana bir de suç ve ceza kahramanları olursa çok iyi olur

15-06-2014 13:23

pskolojik gerilim sevenler için mükemmel kitap benim çok hoşuma gitti ama çok uzun belli bir süre sonra baymaya başlıyor

18-06-2014 06:53

okudum gerçek bir yapıt

20-08-2014 14:12

bu kitap çok güzel ayrıca özette güzel olmuş elinize sağlık arkadaşlar

08-10-2014 17:48

Okunmasi gerekn bi eser

13-10-2014 13:38

Rus edebiyatı bir numara

16-10-2014 08:45

ben yeni okumaya başladım çok da abartılacak gibi değile benziyor.en azından olaya geldim

21-10-2014 15:42

arkadaşlar ben suç ve ceza pdf arıyorum elinde olan varsa paylaşabilir mi acaba bana çok lazım kitap çok pahalı ve alacak imkanım yok ama okumak istiyorum

30-10-2014 19:17

Çok güzel hayran kaldım

30-10-2014 22:04

kitabı okudum güzel

01-11-2014 19:24

çok da güzel degil ben sıkıcı ve uzun buldum acıkcası

02-11-2014 14:37

kitaptaki karakterleri detaylı açıklayabilir misiniz karakter analizi gerekli bana

03-11-2014 21:36

Kitap gerçek bir yapıt. Pskoloji kısımları çok iyi ve çok güzel anlatılmış. Ortaokul değil de lise öğrencilerinin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve bitirmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekse de kesinlikle sıkıcı değildir

08-11-2014 11:03

suç ve ceza özet için teşekkür ederim kitap gerçekten çok uzun güzele benziyor ama o kadar uzun kitap okumak sıkar beni pek okuyan insan da değilim ama merak etmiyor da değişim zaten özeti okuyunca okuma isteği oluştu diyebilirim

14-11-2014 02:24

bence mükemmel bir kitap suç ve ceza yazarı çok iyi iş çıkartmış karakterler ve kitabın konusu 10 numara helal olsun

15-11-2014 18:32

kesin yalan çünkü bu kitap çok güzel ve bahalı bir kitap

19-11-2014 18:56

Dunya klasklerinin eşi benzeri olamaz . Bu kitabi okumayan kitap okumayi biraksin bence

23-11-2014 18:38

çok sıkıcı :((
edebiyat hocam verdi okumam için varya çok üşeniyorum offf :((
kesin 0 alacam yaa
yinede emege saygı yani adam o kadar kafa yormuş yazmak için :)

26-11-2014 18:25

687 sayfalık kitabı 3-4 günde bitirdim. Çok güzel bir kitap gerçekten ama o kadar sürede bitirmemin sebebi öğretmenimin bu kitabı o sürede bitirmeme zorlaması :D Özet de güzel olmuş ama bence biraz detaylara girmeliydiniz hani annesigilden falan :)

27-11-2014 20:48

Bu Kitap Bende Vr süper :D :D :D :D

02-12-2014 18:42

Çok güzel bir kitap

04-12-2014 15:11

özeti daha güzelmiş
kitabı okumaya kalktığımda bitmek bilmedi, çok sıkıcı geldi ama çevremde ki herkes çok güzel olduğunu iddia ediyor bu nasıl iş...

06-12-2014 20:33

bence güzel ama nısana kadar okuyabileceğimi samıyorum

06-12-2014 22:29

bunu mene mellimim meslehet gordu.oxudum.sadece super

07-12-2014 10:58

çokkk güzelll :d

10-12-2014 18:03

bence güzel bir kitap daha okumadım ama iyiye benziyor
bence güzel bir kitap daha okumadım ama iyiye benziyor

10-12-2014 23:42

çok ama çook sıkıcı

12-12-2014 15:03

çok güzel bir kitap sürükleyici ve harika

17-12-2014 15:12

mükemmel bir kitap çook etkilendim

21-12-2014 20:31

bu kıtabın 300 sayfasını okudum kalan kısmını seslı dınledım uzun mu uzun evet bu sıkabılır ama ınanın cooook basarılı. begenmeyen halt etmıs.

23-12-2014 12:01

bu kitabi ödevim olmasydi öldürseler okumazdim

23-12-2014 18:42

kısa ve anlaşılır çok güzel bir site bana ok yardımcı oldu

25-12-2014 20:45

cok siradan ve anlamsiz

27-12-2014 16:24

çook güzelll ama keşke adam sonunda kendini öldürseydii :):)))

28-12-2014 11:24

bence kitabı kalın diye okumamazlik ymayin muthis bir kitap

29-12-2014 18:38

gerçekten çok güzelll

04-01-2015 20:17

çok iyi yaaaa bayıldım. harika ötesi

10-01-2015 13:20

kitabı okudumm herkese tafsiye ederim

10-01-2015 22:46

çok uzun bir kitap biraz kısa olsaymış ama çok güzel

11-01-2015 19:35

687 sayfa beni biraz sıkar fazla kitap okumadığım için bunu da okuyamayacağımı düşünüyorum sınıfa girdiğimde hemen hemen herkesin elinde bu kitap vardı buda bende okuma hissi uyandırdı suç ve ceza*yı herkese tavsiye ediyorum.çok sürükleyici bir kitap gerçekten.

13-01-2015 20:20

harika ötesi bir kitap herkese okumasını tafsiye ederim

14-01-2015 19:33

hikaye akıcılık karakterler 10 numara kitap hep merak ederdim herkes neden dostoyevskiyi övüyor diye kitabını okuyunca anladım gerçekten dedikleri gibi dostoyovski okumadan kitap okumuş sayılmazsınız

17-01-2015 01:49

çook iyi ilk defa okudum teşekkürler

17-01-2015 12:22

pozitif yorumlardan dolayı şuanda okuduğum sherlock holmes serisine bir ara verip suç ve ceza ya başlayacağım :)

23-01-2015 01:12

ya arkadaslar ben 4. sınıfa gidiyorum bunu okudum ve anladım yani benim yasıma uygunmudur? ögretmenime söyledim ögretmende anlamadıgı yerleri bugünlerde okuyormuş. ögretmenim biraz 40 yaslarında....

23-01-2015 13:01

muhteşem tavsiye ederim sıkılanlarda kitap okumayı bilmedikleri için ve az okudukları için sıkılıyorlar

30-01-2015 15:04

çok güzel bir kitap değil

30-01-2015 21:31

gerçekten çok beyendim süperdi

01-02-2015 18:39

bencede süper bir kitap

03-02-2015 21:05

dosteyevski dunya klasklerinden biridir ama begenmeyenlerde ola bilir tabii bu gayet dogal herkes herseyi begenemez ama benim icin harika bi sey bence bu kitabi okumayanlar cok sey kayb etmis olur rus edebiyati sahanedir zaten.

03-02-2015 21:59

ya bu kitaptan hiç bir şey anlamadım çünkü yaşım uygun değil türkçe öğretmenimin zoruyla okudum..:)

04-02-2015 20:08

çok güzel bir kitap deneyin

06-02-2015 19:57

bu kitabı okumadım fakat bu yorumları çok güzel buldum benimde okuyası geldi bende suç ve ceza kitabını aldım ve okodum iyikide okumuşum

06-02-2015 20:02

çok güzel çok akıcı teşekkürler

06-02-2015 20:05

teşekkür ederim çok güzel :d

07-02-2015 12:22

tam bir skicilik yani aklınız varsa okumayın sıkıntıdan çatlar patlarsınız özet çıkarmak zorunda olmasaydım asla asla ve asla okumazdım

09-02-2015 21:12

okadar güzelki anlatamıyorum dünyanı en güzel romanı
çoook gzl

10-02-2015 12:00

çok güzel bir kitap okumayanlara tavsiye ediyorum...😊😊😊

14-02-2015 17:19

harika bi roman tiyatrosunuda tercih ediyorum mükemmel olmuş

15-02-2015 00:30

bence her cümlesinden bir roman yazilir

16-02-2015 11:52

ben 6. sınıfım ve bu kitabi okudum bitirdim. gerçekten süper bir kitap. tavsiye ederim.

18-02-2015 19:31

ben bu kitabı okuyupta konuşuyorum arkadaşlar ve;
tek kelimeyle mütişşşşşşşşşş ve yine tek kelimeyle süpeeer
:) bayildimmm,,
:)tek kelimeyle süperrr herkeze tavsiye benden :)

01-03-2015 19:26

hüseyin aygut okunmasi gereken kitap

05-03-2015 14:09

çok gereksiz bir kitap eski olduğu için okuyucularin pskolojisini etkiliyor yariya kadar normal sonra bayiyor kesinlikle okumayin boşuna zaman gidiyo
rumuz : dosdo boşuna yaşamiş

16-03-2015 21:28

hikayeyi çok beğendim dostoyevski

17-03-2015 14:55

ben okumadım ama öğretmenim tavsiye etti o çok okumuş biri ve o bence bir harika hem o tavsiye etmişse bana kesin güzeldir

17-03-2015 19:00

çok guzel bir hikaye teşekkürler diler :)

25-03-2015 19:52

dostoyevski bir efsanedir zaten:) bu kitabin her cumlesinden roman olur:) cok degerli bir yazarin, dunyaca unlu bir romani. dostoyevski dunya klasklerinden bir tanesi ama onun eserlerini herkes anlayamaz. ben cok,cok,cok,cok,cok begendim yani okudugum zaman cok begenmisdim orjinal dilinde okumak ayri bir zevk.

31-03-2015 22:08

heyecanlı bir kitap düzgü n okusaydınız anlardınız
aynen demek ki neymiş düzgün okusaydı anlardı
yorumlar çok güzel bazılarının yorumları dışında

08-04-2015 07:05

ben hâlâ okuyorum çünkü güzel bir kitap

08-04-2015 07:40

cokk süper akıcı, ayrıca o atmosferi yasatiyor adeta

08-04-2015 23:51

felaket bişi yaa bu kitap okuyunca içinde kayboluyor kitabın içinde hissediyorum kendimi dostoyevski yazarımızın eline sağlık böyle bir şaheser yarrattığı için

17-04-2015 19:12

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederimm

19-04-2015 19:55

tüm lise ögrencilerine tavsiye ederim müthiş ve sürükleyici bir kitap o kadar çok roman okudum ama en çok bunu begendim tüm gençlere çagrım kesinlikle okuyun okumadan ölmeyin !!

19-04-2015 20:01

gördügüm en skici romanlardan biri cok detay arti yanlis dusunceler var mükemmel diyenler neye gore böyle bir dusunce ortaya attilar dogrusu anlamadim . bunun yerine turk klaskleri cok daha güzel

26-04-2015 17:41

gördügüm en skici romanlardan biri cok detay arti yanlis dusunceler var mükemmel diyenler neye gore böyle bir dusunce ortaya attilar dogrusu anlamadim . bunun yerine turk klaskleri cok daha güzel

26-04-2015 17:41

gerçekten süper bir kitap bence

27-04-2015 18:27

hapisteyken annesi ölür.raskolnikov un kız kardeşi razumukin le evlenir. ve o sıralarda da sonya ya tamamen aşık olur

27-04-2015 18:39

bence mutlaka okunmasi gereken klaskler. okuyun pişman olmazsiniz

29-04-2015 20:55

kitap çok güzel ama uzun

06-05-2015 19:19

hayatı bu kitapla anladım

09-05-2015 11:49

bu kitabı çok beğendim

09-05-2015 17:13

bence bir *aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık olamaz*

15-05-2015 14:40

ılk once hoca tavsıye ettı aldım ve okudum mutjıs begenmeyene sozum yok ama okunulması gerkıo gercekten :)

17-05-2015 13:22

harika bir kitap mükemmel ötesi bişey 2 defa kitabı okudum 3 defada okuma şansım ola bilir hem suç hemde ceza ikisi bir arada süper ya

24-05-2015 01:06

oxuya oxuya doya bilmediyim .axirinci defe bu kitabi iki gune oxuyub bitirdim

28-05-2015 08:43

çok güzel bir kitap bana türkçe öğretmenim okuttu sınav yaptı iyi ki de okutmuş çok güzel bir kitap

28-05-2015 16:36

necati göksel. hayat askida - gece gündüz. bu kitaplardan başkasi yalan derim.

28-05-2015 17:44

cooooooook güzel olmuş :)))
kitabı cooook beyendim sevgilimede alacagım:))

31-05-2015 12:33

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederimm:))

01-06-2015 18:04

gerçekten güzel bir kitap herkes okumalı bence

13-06-2015 11:39

okudugum en guzel kitap

17-06-2015 16:30

valla bayıldım harika bir kitap. okuyanlarrın yaşamında müthiş bir iz bırakıyor:-)

23-06-2015 17:47

kendini verince su gibi akan bir roman. kesinlikle tavsiye ediyorum.

25-06-2015 20:15

sesli kitapini dinledim cok gozel,kitab daha maraqlidi yeqin

07-07-2015 11:43

kafa yorucu ama süper

15-07-2015 18:28

ilk baslardayim güzel gözüküyor

09-08-2015 18:05

bu kitap adina ders acilmali okullarda!!!
bu kitap sadece güzel değil,herkes icin gerekli bir yapit,ilac gibi...

14-08-2015 19:41

bu kitabi oxuyanda insan heyati anlayir.ve her zaman yaxsilix elemek isteyirsen.oxumaw ucun mukemel kitapdi

17-08-2015 10:35

kafa yorduran güzel bir kitap

Beyaz mantolu kadın • 25-08-2015 13:24

okuduğum en güzel kitap.zaten dostoyevskinin tüm kitapları güzel 13yaşında okumuştum

10-09-2015 16:20

süper bir kitap ilkokulda okumustum halen saklarim.

14-09-2015 00:03

muhteşem ,tek kelimeyle...bu kitap dostoyevski nin hukukçu tarafini da çok iyi ortaya koyuyor.en sevdiğim kitaplardandır. mutlaka okunmalı..y.

15-09-2015 23:02

kitap güzel ama karekterlerin birden fazla isimleri olması biraz karıştırmış

23-09-2015 22:00

özeti bile güzel en lisa zamanda okuyacam
dünya klasklerin den değil mi

03-10-2015 00:02

hikaye güzel ve zevkli ama cok uzatılmış cok ince detaylara girilmiş

06-10-2015 14:55

hali- siyah ozetini nasıl bulabilirim

15-10-2015 15:11

kitap okumada pek kararlı yapısı olmayan kişiler için yararlı okunaklı ve sürükleyici bir roman dosto bu romanda usta bir yazar olduğunu bize göstermiştir özellikle de çeşitli önem gösterilmeye değer sınavlarda türkçe de takılanların paragraf yönünden bu kitabın onlara pek çok yararının olacağını düşünmekteyim iyi okumalar

17-10-2015 13:40

okurken sıkıntıdan çatladım içinde bir sürü karakter var.

29-10-2015 21:18

bu roman hayatım da okuduğum en anlamlı romandır herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum

04-11-2015 19:10

çok güzel bir kitap tavsiye ediyorum .

06-11-2015 14:13

ya kitap çok farklı bi kitap şuan okuyorum ama kafa karıştırıyor ödevím olmasa okumam yani 😐

08-11-2015 19:48

suç ve ceza romanı okuduğum en harika romandı yazar mükemmel kurgulamış elimden bırakamadan okudum süperdi

12-11-2015 21:41

guzel kitap herkes okusun

14-11-2015 12:40

bence abartılıyor 500 sayfa ruh tasviri abartılı yayın evinin baskısıyla yazılmış bir roman sonuçta aynı tasviri albert camu 100 sayfada daha iyi yapabiliyor bence fazla büyütülüyor

17-11-2015 23:15

çok güzel
her okurun okuması gereken kitaplar arasında okuyacaklara ve okumuş olanlara

18-11-2015 18:26

sayfası çok okumaya üşeniyorum.ama ödev sonuçta okumak zorundayım alalı 3 hafta oldu ve ben daha 40. sayfadayım :(( nasıl biter bu kitap

23-11-2015 19:39

suç ve ceza karakterleri hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

24-11-2015 15:23

her anlamiyla muhtesem bir eser. ruh tasvirleri ve olay siralamalari insani resmen gerceklesen olaylari yasatan bir yapit.

canan • 25-11-2015 13:34

suç ve ceza kaç cilt acaba yani toplam kaç ciltten oluşuyor?

28-11-2015 10:43

çok müthiş bir kitap

06-12-2015 13:34

ben kitap'ı okumadım ama yorumlardan güzel geliyo en kısa sürede okuyacağım:):):):):)

07-12-2015 16:49

baştan sıkıcıydı ama sonlarına yakın muhteşemdi

09-12-2015 22:18

şu rus isimlerini ezberlemek çok zordu heleki svidrigailov yinede mükemmel bir kitaptı

09-12-2015 23:34

lise sona gidiyorum. hocamiz okuyup ozet cikarmamizi istedi. evet ilk basta cok sıkıldım okuyamadim. sonra bidaha aldim elime kitabi bi sefer ne olursa olsun okiycam yoksa 0 alcaktim. ve okudum süper bi kitap tavsiye ederim.

10-12-2015 15:22

bence bu kitabı hemen okuyun çok güzel

11-12-2015 17:00

çok güzel bir kitap okunacak kitaplardan biri

13-12-2015 17:24

çok ama çok sıkıcı

14-12-2015 17:05

bende defalarca kıtabı okuyup herdefasında sıkıcı bulup yarıda bırakmıstım. bır turlu bıterememıstım. gecenlerde yıne elıme aldım bu defa kesınlıkle bıtırmeyı kafaya koymustum. ve nıhayet bugun bıtırdım. bencede cok guzel bır eser. ilerleyen zamanlarda tekrar okumayı bıle dusunuyorum.

21-12-2015 20:48

bizim kitap okuma yarisi iz var burdan baktım
bizim kitap okuma yarisi iz var burdan baktım

22-12-2015 19:58

bence cok guzel insanîn ilk kitap okurken bunu okumalî

24-12-2015 23:12

ya bırakın adam fakirlikten yazmış boş boş doldurmuş bi diyalog 50 sayfa mı olur

28-12-2015 20:28

güzel kitap ama ayrıntısı yok
eyüppp

02-01-2016 18:55

dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi, en güzel ve en çok üzerine yazı yazılan, en çok satan romanıdır, başyapıt, şahane, ve eşsiz 1 kitap, dünyadaki tüm insanlar bu kitabı okumalı.

03-01-2016 21:56

bu kitabın bende 380 sayfalığı var ve muhteşem

04-01-2016 13:12

kitap şu anda elimde okudum pek bir şey anlamadım ama güzel bir kitap

04-01-2016 13:37

dostoyevski suç ve ceza kitabını ne zaman yazmış acaba?

05-01-2016 18:56

yazarın eserin yazıldığı dönemin koşullarını tek bir şahsiyet üzerinden dile getirebilmesi bana göre büyük bir yetenek. ve şu bi gerçek ki eser günümüzde de güncelliğini, pskolojisini, hayata yansımasını gerçekçi bi yapı içinde gözler önüne serebiliyor. kısaca herkesin özellikle de lise öğrencilerinin mutlaka okuması gereken bir başyapıt. 😊

08-01-2016 05:19

mükemmel bir kitap okuımayanlar hayatta bir şeylerden yoksundurlar

08-01-2016 15:23

hmmm tek kelime ile süper herkese teşskürrler olsun herkese tavsiye ediyorum çocuklar kesinlikle okuyun

13-01-2016 09:12

çok güzel ve sürükleyici bir roman okunması gerekiyor . ben çok etkilendim ve severek oudum.
çok sürükleyici ve etkileyici bir romandı.keşke kitap hiç bitmeseydi. ben zaten dostoyevski nin romanlarını çok beğeniyorum...
süper ötesi...

19-01-2016 14:24

çok gzl bi kitap muhteşem

Semina kocabey • 21-01-2016 20:57

ben 4. sınıfa gidiyorum çokta kitap okuyan biriyim benim seviyeme göre bir kitap olmadığını anladım😀

27-01-2016 19:47

kitabın pskolojik kısımları kesinlikle insanı sıkıp yormuyor, mükemmel bir şaheser.
bu kitabı okumamış insan daha tam olarak insan değildir. şiddetle tavsiye ediyorum yeryüzündeki bu mükemmel şaheseri.

28-01-2016 16:21

çok güzel bir kitap hayatım boyunca okuyup gözümde canlandırdığım ve unutamadığım tek kitap herkesin okuması lazım diyorum..

29-01-2016 11:11

en cok merak ettigim kitaplar arasında simdi özetini okudum güzellll

29-01-2016 18:50

ben okumadım ama bu kitabın ünü tüm dünyaya yayılmış

04-02-2016 14:14

gereğinden fazla abartılan, yabancı bir yazarın eseri olması sebebi ile genellikle aşağılık kompleksi olan tiplerin okur olduklarını göstermek için okuduklarını söyledikleri eser.

04-02-2016 21:20

şimdiye kadar okudugum en guzel kitap

Kamran • 14-02-2016 13:08

12 yaşıma gore ağır ama güzel yaa

14-02-2016 14:14

abi çok sıkıcı yaa. ben 8. sınıfım ve ödev olarak özetini okuyorum ama oku oku bitmiyor.

14-02-2016 14:15

cok guzel bır roman ıcte sıkıcı degıl

16-02-2016 13:43

kitap okurken düşünmek isteyen .. yapılan yorumlara eleştirel yaklaşmak isteyen verilen her şeyi hap gibi kabul edip yutmaktan hoşlanmayan kişilerin seveceği bir kitap .. ortaokulda okuduğumda farklı lisede farklı hissetmiştim .. geçenlerde elime alıp tekrar okumak istedim .. boşuna klask olmadığını her zaman ispat eder

Hülya ben • 17-02-2016 20:53

çok guzel bir kitap herkese tavsiye ederim 😊

21-02-2016 16:14

bazı okullar içindeki piskolojiyi kaldırması zor olsana bu romanaı öğrencilere verip(8.sınıf ve teog zamanında) özet istiyorlar. :(

24-02-2016 22:26

ben çok beğendim kitap okumayı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.sevmeyenler uzun ve sıkıcı bulacaktır.kitabı bitirince kendinizi çok güzel hissediyorsunuz. vay be nasıl bitirdim koskoca kitabı diye.yada yanınızda bilgili kişi varsa konuşacak bir konunuz oluyor. 4. bölümden sonra devam ettikçe hiç durasınız gelmiyor.

25-02-2016 21:02

ben hiç kitap okumadıyı sevmediğim için ne kadar iyi olsada okumam o yuzden bu siteden ödev yapıyom ya tek korkum hoca internetten yaptı mı acaba diye bakması biraz değistirecem ama neyse biz iyi okulun tembel çocuklarıyız
kitabın sayfaları yapışık duruyo daha

28-02-2016 21:35

mukemmel bır kıtap
suc ve cezayı okuduktan sonra dunyaya bakıs acım cok degıstı

10-03-2016 21:08

12 yaş8nda okuyorum ve harika bor kitap macera ve sürükleyici kitap sevenler varsa okumalılar :-) :-o

14-03-2016 18:35

suç ve ceza dostoyevski nin en mükemmel romanı tam bir klasik okumayan çok şey kaybeder

18-03-2016 17:54

bana sadece suç ve ceza kitap özeti lazım kısa özet de olur yeterki olsun

23-03-2016 16:15

ben şu anda dördüncü sınıfa gidiyorum, bu kitap hayatımı değiştirdi. bu kitabı okumak insanın insanlık görevidir. sakın sayfa sayısı fazla gelmesin, kayıp gidiyor.

01-04-2016 23:36

ben bu kitabı yıllar önce okudum tam bir baş yapıt.

03-04-2016 13:06

bu kitabın nesi baş yapıt igrenç ötesi asla okumayın.).).)

08-04-2016 19:31

o kadar güzel değil sıkıcı
güzel olmasına güzel ama sıkıcı insanın uykusunu getiriyor....birde zorunlu okudum bu yüzden pek zevk almadım

14-04-2016 12:52

bu kitabı okuduğumda uykum çok geliyor....bence kitap dediğin insanın uykusunu getirmemeli uykusunu kaçırmalı..uykusunu kaçırmalı dediysem yani aşırı merak uyandırmalı...bu yüzden insanlar kitabı hemen bitirmek istemeli bitirdiğindi de üzülmeli.

15-04-2016 10:10

hocamız zorunlu okutturdu. bu yüzden pek zevk almadım.eminim kendi isteğimle okusaydım daha faydalı olurdu...hocamıza burdan sesleniyorum hocam lütfen bir daha bize böyle kitap okuyun demeyin...çünkü hiç faydası olmuyor. bu kitaba başladıktan sonra 10 kitap bitirdim bunu hala bitiremedim....

15-04-2016 10:21

suç ve ceza yı okumadım henüz ama güzel bir kitap olduğunu duydum en yakın zamanda okuyacağız melek

20-04-2016 07:19

gelmiş geçmiş en iyi roman. başyapıt

23-04-2016 09:35

bu kitapi hevesle okumaga basladim baslarda guzel buluyordum sonra cok detayin verildigini gorunce hem de romanin uzun olmasini goz onunde bulundurursak bi muddetden sonra ister istemez sıkılıyor insan. buna rağmen sona kadar okudum cok da guzel olmasa da okunmaga deger bi roman oldugunu dusunuyorum dostoyevski hukuki cezadan daha ustun bi cezanin vicdanin oldugunu raskolnikov uzerinde en ince ayrintisina kadar cok guzel anlatmis

04-05-2016 22:37

güzel ama kahramanlarını başta tanıtsa

beren melek • 05-05-2016 18:10

benim ilk kidabimdi iki kez okumadan anlamadim binde iyki okudum mutluyum gec kalmadim 6mayisi uzulerek

10-05-2016 04:06

özetiniz için çok teşekkürler ederim, işime çok yaradı allah razı olsun sizden

19-05-2016 17:38

2 cildini de okudum devami olsaydi yine alirdim bana gore dunya klasklerinde bir numara yazar..

29-05-2016 19:52

bence güzel bir kitap çünkü şeytana uyunca neler olduğunu gösteriyor

31-05-2016 18:23

kitap kurduyum diyen herkesin mutlaka suç ve ceza oku ması gerek adam tam bir klasiğe imza atmış ölmeden önce okunması gereken nadir kitaplardan bir tanesi dostoyevski harbiden büyük yazarmış bir kez daha anladım

02-06-2016 18:00

bu kitabi okudum muhtesem bir eser ben raskolinkova hak veriyor bir tarafdan o iyi biri hayla okuyorum devaminda bakalim neler olacak

05-06-2016 11:47

bence çook uzun ama genede çok güzel bir kitab herkese tavsiye ederim ben okudum beğendin sizde okuyun çık beğenceksiniz
bence çook uzun ama genede çok güzel bir kitab herkese tavsiye ederim ben okudum beğendin sizde okuyun çık beğenceksiniz
herkes suç ve cezayı okusun

11-06-2016 15:11

kitabı çok beğendim.1 kere kitapta rusya çok iyi anlaşılıyor. komünist düzen ve herkes bu yüzden meyhanede ve fakir. bunun yanında kitapdeki pskolojik gelirim çok mükemmel. bir cinayet ve sonrasındaki hiç bu kadar iyi anlatılmamıştır. mümkünse bitirdikten sonra tekrar okuyun

19-06-2016 20:26

süper bir kitap herkezin okuması lazım

29-07-2016 17:38

suç ve ceza tam bir klasktir okumaya yeni başlayanlar için konusu biraz ağırdır o yüzden tavsiye edilmez ama okuma alışkanlığı olanların mutlaka okuması gereken kitapların başında gelir zaten kitap okuyorum deyip de dostoyevski okumamış kişi yalan söylüyordur mutlaka okuyun konusu ve içindekiler sizi çok etkileyecek bir çok sayfadan alıntılar yapacaksınız

07-10-2016 20:47

bazıları gösteriş olsun diye okunulduğunu düşünüyor.kitap okumanın gösterişi olmaz.kendimize yeni kavramlar,yeni bakış açıları kazandırmak için okunur.evet bazı yapıtlar ün salmıştır ve bu yapıtları okumayı seven herkesin kütüphanesine eklemesi gerekir.bunlar temel yapıtlar...boşuna başyapıt denmiyor herhelde..bazıları kitapları ellerinde gezdiriri ama okumaz,ya da toplu taşıma araçlarında okur gibi görünürler..bunların yorumlarını dikkate almayalım...

12-10-2016 09:04

guzel bir kitap ama bana gore degildi

12-10-2016 20:38

benim odevimdi ama tek ilgimi ceken sey baltayla kadini oldurmesiydi sonrasi zaten sıkiciydi...

03-11-2016 17:35

kitabi oxudum bu kitaba heyran qaldim cox gozeldi

05-11-2016 10:23

tek kelime ile müthiş..mutlaka okunmalı.

13-11-2016 02:24

ölmeden önce okuyun
ölmeden önce okuyun
çok güzel gerçekten tavsiye ediyorum

14-11-2016 18:53

bu kitap mukemel bir kita

14-12-2016 08:33

ben okudum ve sahsen o kadar abartilacak bir roman oldugunu zannetmiyorum benim tecihim turk klaskleridir.

15-12-2016 12:53

kıtap cok guzel ama vıvıan kadar guzellll olaman

15-12-2016 22:12

kitap super olmus tsk ederim :) <3 oks

27-12-2016 20:05

kral çıplak masalı geldi aklıma..o kadar da muhteşem değil yani...konu gereğinden fazla uzatılmış.bu da romanı sıkıcı yapmış..bu kadar övgüyü hakketmiyor bence..bazen bir şey gereğinden fazla abartılıyor..

06-01-2017 08:38

cok etkileyici bi eser

06-01-2017 22:07

bunu olumsuz eleştiri yapanlara söylüyorum watpad gibisahneler olaydı iyiydi ama

09-01-2017 12:36

kötü değil ama abartılacak kadar da değil .doğrusu bundan cok ama cok daha iyi hikayeler var.bu kitabın okunmasının nedeni suc ve cezayı ben okudum demek.

26-01-2017 02:31

çok abartılacak gibi değil orta

31-01-2017 19:14

suç ve ceza romanı okuduğum en muhteşem romandı kusursuz yazılmış

08-02-2017 13:48

12.10.2016.09:04.tarihli yoruma kesinlikle katılıyorum👏👏👏
dostoyevski kalemi tek kelimeyle efsanedir😃😃😃 bunu dostoyevski eserlerini okuyan ve anlayan herkes bilir.rus rus edebiyatındakı bir çok değerli yazarların eserleri bir başyapıttır.iyi bir okur asla yerli ve yabancı eserler kıyaslanmaz çünkü hepsinin ayrı yeri ayrı önemi ayrı değeri ve anlamı vardır.dünya klasiği olmuş yazarlar eserler populer olduğu için okunmaz ve asla abartılmaz.onların zaten abartılmaya ihtiyacı yoktur.bir başyapıtın bir dünya klasiğinin neden herkesin kütüphanesinde olması gerektiğini neden okunması gerektiğini bilenler bilir zaten...kitap efsane gerçekten okunması gereken bir kitap.

10-02-2017 13:06

mukemmel ama piskolojiyi bozar

12-02-2017 13:52

her cümlesinden bir kitap olur o kadar güzel ve değerli bir eser.bazıları her halde bir başyapıtın bir dünya klasiğinin ne demek olduğunu anlamıyor hayatında hiç kitap okumayan ve ya kitap okumayı yanlış anlayanlar dünya edebiyat tarihinin başyapıtı olan bir eseri eleştirerek iyi bir okur gibi göründüklerini düşünüyorlar...muhteşem bir eser okumayan çok şey kayb eder...dünya edebiyat tarihinin başyapıtı temel eserleri olan bu eserlerden hangisini okursan oku mutlaka insanın bakış açısına kültür seviyesine çok fazla şey katar...ölmeden önce okunması gereken eserler muhteşem eserler.

12-02-2017 14:54

-kitabı sıkıcı ve çok kalın olduğunu idda edenler için yazıyorum- peki bana söylermisiniz hangi ince kitap-özetlenmemiş-taaa geçmişten bugüne kadar okunmuştur ?

12-02-2017 15:13

mükemmel bir kitap, tam bir başyapıt.okuyan asla pişman olmaz.zaten klaskler eşsizdir şahanedir.

12-02-2017 23:10

yorumlara bakılırsa güzel bi kitaba benziyor...okumayı isterim..
kısa sürede okuyacağımda....

26-02-2017 15:37

süper bir kitap. şu an 12 yaşındayım okuduğum en güzel kitaplardan birisi. herkese tavsiye ederim. zaten dostoyevski yazar da güzel olmaz mı?

27-02-2017 14:40

okumadim ama sefiller kadar basarili oldugunu sanmiyorum

28-02-2017 20:00

okudum ve çok sevdim gerçekten hayran olmamak elde değil muthiş bir eser dünyanın büyük ve değerli yazarlarının da şaheser adlandırdığı bu eserde pskolojik açıdan bu kadar derin analizler yapılmış ve bu kadar sayfa sayısı fakat o kadar akıcı ve anlamlıki okurken sıkılmak mümükün değil.dünya klasiği olmuş temel ve başyapıt eserlerden biri zaten fazla söze gerek yok fakat özellikle anlatım dili müthiş.çok başarılı bir eser okunması gereken bir eser.

01-03-2017 15:10

kesinlikle güzel bir hikaye dostoyevskinin deneyimli ve iyi bir yazar olduğunun kanıtı normalde kitap okumayan biri olarak 2 haftamı aldı bitirmek tasvirler çok iyi düzgün bir yayın evinden almak lazım iyi bir çeviri için çok iyi bir pskolojik roman dönemin rusyasını yansıtıyor her yönüyle okumayı bilen biri için okunması gereken bir kitap

09-03-2017 22:18

belli bir dönem daha çok bir keçit dönemi olarakta görüle bilen bir dönemi anlatıyor ama kitab tamamen o dönemin rusyasını yansıtmıyor tarih romanlardan öğrenilmez zaten tarih kitaplarından öğrenilir zaten bir çok roman öyledir tamamen dönemi değil sadece bir kaç hikayeyi ve hayatı anlatır bunlar yarı hayal yarı gerçek ama en önemlisi düşündüren ve hayatı sorgulatan eserler.zaten tarihi türde bir eser değil.ve dünyanın çok önemli yazarlarının da şaheser adlandırdığı bir eser.eserin anlatmak istediği esas konu ve karakterler müthiş.gerçekten okunması gereken ve değerli bir eser.kitabı okuyanlar zaten esas konuyu biliyordur beni de etkileyen bu oldu arka kapak bilgisini görünce ne kadar düşündüren ve anlamlı bir eser olduğu anlaşılıyor pskolojik yaklaşımlar müthiş ve katiyyen de sıkıcı falan değil.

24-03-2017 00:09

anlattığı bir çok konu ve esas konusu çok gerçek ve hala güncelliğini koruyan konular.

24-03-2017 00:15

ben 9. sınıf öğrencisiyim babamin hesabından yazıyorum tam 7 defa okumaya başladım ancak hiçbirşey anlayamadım fakat anladığım kadarıyla çok güzel bir kitab bu gece tekrar okumaya başladım hernekedar anlamasamda bu sefer bitirmeye niyetliyim .........😯😯😯😯😯😯

06-05-2017 03:03

gerçekten kitabı okurken hepsini içinde yasadım kıtap insanı içine çekiyo adeta

07-05-2017 21:13

dostoyewski bana hep kahve rengini hatırlatıyor yanı onun kitaplarını okurken betimlemede hep kahve rengi hakim genel anlamda güzel bir kitap

25-05-2017 13:46

bende yeni başladım gizemli bir roman bu kitabı okuman için en az üç roman bitirmen gerek çok güzel okuyabilenlere tavsiye ederim

26-06-2017 22:40

mükemel bir kitap şidetle okunması gerekiyor okudum en güzel kitaplardan biri buydu etkileyici oldu kesin bence herkesin okumasi gereken kitaplardan....

06-08-2017 17:40

ya ben bu kitabı okumayı o kadar çok istiyorum ki ama bulamiyorum birtürlü:(( inşallah bi gün bulup okurum gerçekten harika bi kitap oldugundan eminim okudugum zmn mutlaka yorumliycam.

08-08-2017 20:04

ben bu kitaba üç dört sefer başladım sonu gelmedi . başı da çok sıkıcıydı

15-08-2017 17:22

harika bir kitap
bakın beyler bu kitabı okuman için en az 3 yada 4 roman bitirmeniz gerek roman müthişti raskolnikovu aklımda hep yer edineceğim hayalımde ve sonyayı

23-09-2017 12:50

muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim

04-10-2017 18:20

eve gidiginde evde kim vardı

20-10-2017 22:58

gercekten cok güzel bır kitap herkez okumasını tafsıye ederım

01-12-2017 08:52

çok sıkıcı bir kitaptır okumanızı önerrmem

18-12-2017 22:04

yok ve ve kaliteli bu kişi yaptı ki bu zaman

09-01-2018 09:25

bence herkes okumalı ve iyi anlamak için türkiye iş bankası kültür yayınlarından okumanızı öneririm çünkü en iyi çeviri yapan kaliteli bir yayındır

16-01-2018 12:41

bir kitap düşünün ki cinayeti başında ayrıntılarıyla verip sonuna kadar ilk heyecanla okunabilsin. bir tutkudur dostoyevski okumak ve onun yarattığı karekterlerde kendini bulmak

09-02-2018 19:32

okunması gereken bir kitap

12-02-2018 17:46

bu kitap çok gûzel

16-02-2018 23:37

mükemmel bir eser herkesin okuması gereken bir kitap...dostoyevski nin çok kitabını okudum hepside çok kaliteli fakat suç ve cezanın yeri başkadır bende....

18-02-2018 01:56

lütfen klaskleri iyi bir çevirmenden tam metin okuyun aksi halde soğursunuz

28-02-2018 01:36

sağ olun ya yarın bu kitaptan yazılım var ben 550.sayfa dayım

26-03-2018 20:29

fakir bir öğrenci olan raskolnikov'un işediği cinayet üzerinde yaşadığı vicdan azabı,kendi iç hesaplaşmaları ve pskolojik sorunları ele almıştır.
güzel kitap

Deniz▪▪▪Şuara • 28-03-2018 19:14

yani işte hoca dediği için okudum bana uuygun değil ama gerilim pskolojik baskı okumayı isteyenlere sevnlere tvsiye ederim

18-04-2018 20:13

tek kelime ile "mükemmel" bir kitap.

15-08-2018 03:28

dehset bi kitap yaa mukemmmelll

25-09-2018 22:16

harika bir kitap diyemeyeceğim çok fazla ayrıntı var.sıktı

04-10-2018 14:15

çok güzel size tavsiyem

24-10-2018 18:29

sürükleyici bir kitap değil fakat olayların akışı raskolnikov un yaşadığı zorlu süreç cok güzel anlatılmış.

Melek • 16-11-2018 21:54

suç ve ceza, en bilinen klasklerden biri olması sebebiyle her dönemde okurlar tarafından yoğun ilgi görmektedir. kitap farklı çevirilerle birçok yayınevi tarafından basıldığından okurların kitap ile ilgili görüşleri çok farklı olabilmektedir. çünkü çevirinin kalitesi kitabın akıcılığını derinden etkilemektedir. kitabın basit sayılabilecek bir konusu olsa da yazarın anlatımı ve betimlemeleri kitabı etkileyici hale getirmektedir. özellikle cinayet kısmında kahramanın duygularının okura çok içten bir şekilde yansıtılması buna bir örnektir.

okursayazar • 09-12-2018 18:14

ilk defa ciddi okuduğum kitaptır kendisi bana çok olgunluk kattı her ne kadar çoğu kişi roskolnikovu sevmese de ben onun karakterini kendi karakterime benzetiyorum cinayeti kendisini kötü bir pskolojiye sokarak yapmıştı ve o pskolojiden kurtulması epey uzun sürdü sonya olmasa o pskolojiden de kurtulamazdı diye düşünüyorum kitap için söyleyeceğim tek cümle harika, kesinklikle herkesin okuması gereken bir kitap, kendinize iyi bakın ;)

imallegria • 11-12-2018 16:47

şu anda okuyorum bayıldım:d

17-12-2018 19:24

böyle güzelkitap görmedim

24-12-2018 21:06

kitap yorumuma kitaptan bir adet alıntı ile başlamak istiyorum

"bütünüyle unutmaya çalışın beni. böylesi daha iyi... benim için bir şeyler yapmaya kalkışmayın. neredeyim, ne yapıyorum, sorup soruşturmayın. gerektiği zaman ben gelir, bulurum sizi ya da... sizi yanıma çağırırım. belki zamanla düzelir her şey! ama şu anda, beni seviyorsanız, bırakın gideyim... yoksa nefret ederim sizden, hissediyorum bunu... hoşçakalın!
suç ve ceza/fyodor mihayloviç dostoyevski"

bu kitabı herkes çok över ozellikle edebiyat camiyasi ama açıkçası bana göre bir kitap olmaksızın herkesin de okuması gereken bir kitap eğer bu kitap çok una kavuştu ise bunun en belirgin sebebi bir insana çok fazla şey ogretmesidir

Gonca • 30-12-2018 21:24

suç ve ceza, ciddi anlamda okuma alışkanlığı kazandığım kitap. ne zaman okuduğun en iyi kitap ne ya da kitap tavsiyesi istense aklıma ilk gelen kitap.suç ve ceza dostoyevski’ nin en güzel eserlerinden biridir. romandaki ana düşünce, başkalarına yapılan suçun cezası mutlaka çekilir esasına dayanmaktadır.

ilayda • 25-01-2019 22:57

hayatım boyunca okuduğum en güzel, kendimi raskolnikov'da bulduğum, ve harika pskolojik tahlilleriyle tam benlik bir kitaptır. okumayan çok şey kaybeder. fevkalâde idi zaten dostoyevski'yi oldum olası sevmişimdir.

Esmavi • 08-02-2019 16:10

hayatımda okuduğum en etkileyici kitaplardan arasında. harika pskolojik tahlilleriyle beni benden aldı. birçok duyguyu öylesine güzel anlatmış ki dostoyevski, hissettim resmen, raskolnikov'da kendimi buldum ve eminim ki herkes kendinden bir şey bulacaktır bu kitapta, fevkalade bir kitap e tabi dostıyevski'den bahsediyoruz olacak o kadar.

Esmavi • 08-02-2019 16:13

hayatımda gördüğüm en mükemmel eser. kitapta kesinlikle öldürme, cinayet vs ağırlık verilmemiş. asıl amaç karakter ***'un o katil olduğu gün sonrası yaşadığı anları anlatmak. kitapta bir katilin hayatı gibi bir konu anlatılmakta. gerçekten bir dostoyevski olmak zor. bunu yazarken zorlanmamış mı merak ediyorum doğrusu. muazzam bir kitap, eşsiz bir yazar.. okumayan kalmasın...

maNga • 08-02-2019 16:41

bu kitabın kalınlığı kesinlikle gözünüzü korkutmasın. rasnolnikov yanınızdaymış gibi heyecanlanıyorsunuz okurken.

Ugur09 • 13-02-2019 21:30

mükemmel bir kitap benim için yeri ayrıdır.tüm dostlarıma ilk seferde önerdiğin tek kitap bence okumayan çok şey kaybeder.

06-03-2019 10:59

bir insanın inandigi bir düşünce ile yapmış olduğu kötü şeyler sonucu , inanmasa bile bu durumdan acı cekmesini anlatan bu eser ; çoğu insana göre , bir insana verebilecek en büyük cezayı kendisi vereceği anlamını çıkartmaktadır .

Mehmet ozan • 20-09-2019 16:16

suç ve ceza okurken vicdan azabını içimde hissettiğim tek roman. raskonikov’un hukuk öğrencisi olup cinayet işlemesi ve işlediği cinayeti sorgulaması çok etkileyiciydi. tefeci kadını işe yaramayan kötü biri olarak görüp onu temizlerse iyilik yapacağını düşünmesi bizim sınıfı ikiye bölmüştü. türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak bu kitabı kesinlikle okumanızı öneriyorum. eser cinayet işleyen bir insanın pskolojik tahlilini gözler önüne sermiş.

10-12-2019 00:05

hayatımda okuduğum en güzel kitap diyebilirim. defalarca okudum. vicdan azabını daha etkileyici bi şekilde anlatan başka bir eser yoktur bence

25-03-2020 01:25

kitap başlarken çok iyi başlıyor ama ortasında ben biraz sıkildım ama sonrasında konu çok iyi bağlanıyor ve akıcılaşıyor

Keremonerrr • 25-04-2020 04:22

harika bir klask fakirlik adaletsizlik ve vicdan...

10-05-2020 03:05

gerçekten harika bir kitap. raskolnikov'un öfke ile yaptığı hata ve sonrasında ki pişman oluşu iliklerime kadar hissettim. herkesin okuması gereken bir kitap.

Meryem • 10-05-2020 12:56

sanat eseri niteliğinde; insan pskolojisini, özellikle suçlu pskolojisini yaşıyormuşçasına okura deneyimleten, üstelik bunu müthiş akıcı bir üslupla yapmayı başarmış bir kitap. gerçekçiliği ve toplum tasviriyle de insana o dönemleri yaşadığını hissettiren bir eser. günümüzde hak ettiği değeri, popüleritesinden değil de edebi ve entelektüel başarısından almasını dilerdim ;)

Edalhiyama • 28-05-2020 15:07

oradaymışım gibi hissettim birçok yazarın kitabını okudum fakat dostoyevski kadar akıcı bir anlatım görmedim hayatımda

26-10-2020 16:05

5. sınıfa giderken okumuştum o zaman bile çok beğenmiştim...

26-10-2020 16:06

okudugum en guzel kitap

27-10-2020 01:58

gercekten super bit kitap kitabsevenlere tafsiye ederim okumak mukembel bit sey

29-12-2021 21:16

arkadaşlar okumaya başlasam suç ve ceza kaç günde biter? çok uzun bir kitap mı okuması kolay mı merak ediyorum ama okumaya cesaret edemiyorum

29-05-2022 12:45

suç ve ceza tekrar tekrar okuyacak harika bir roman okudum ama ikinciye okuyacam 👌👌👌 mükemmel bir eser.

Çiğdem Güvenir • 25-09-2022 14:44

üniversiteyi bitireceksin hala suç ve cezayı okumamışsın diye okumaya başladım ama sıkıcı gidiyor sonradan mı açılıyor kitabın konusu yoksa hep böyle hafif felsefe tadında drama mı yapıyor

10-12-2022 22:56

okumak istediğim bir kitap ama bir türlü cesaret edip başlayamadım

13-03-2023 23:01

kitabın sonunda ne oluyor sadece sonundaki olaylar lazım

15-06-2023 23:49

kitabı inat ettim okudum resmen pskolojim bozuldu bu adam nasıl bir dünyada yaşamışta bunları yazmış

27-09-2023 19:56

bende başladım ama devam etmekte zorlanıyorum anlatım güzel ama bir olay anlatırken birden hiç ilgisi olmayan başka bir olaya atlıyor adam zaten pskopata dönmeye başladı kadın erkek ayrımını rusyadada görmek şaşırttı neyse zorlayacağım bakalım umarım iyiye gider

30-12-2023 20:51

kitabın konusundaki pskoloji çok iyi detaylar yazarın karakteri ne kadar içselleştirdiğini gösteriyor

28-03-2024 16:25

Yoksullar Ecinniler Delikanlı Ezilenler Yeraltından Notlar İnsancıklar Kumarbaz Budala Öteki Karamazov Kardeşler Beyaz Geceler Suç ve Ceza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları