Uzun Hikaye

Uzun Hikaye
Kitabın Yazarı:Mustafa Kutlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Dergah Yayınları Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:115 ISBN:9789759953331 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 186

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:70,30 TL BKM:82,50 TL Babil:86,90 TL D&R:91,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Uzun Hikaye - Mustafa Kutlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Uzun Hikaye Özet

Mustafa Kutlu ,1945 yılında Erzincan'da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde Edebiyat bölümünden mezun oldu. Edebiyat öğretmeni olan Mustafa Kutlu hikayeleri ve denemeleriyle tanınmıştır. Aynı zamanda yazarın incelemeleri ve senaryoları da bulunmaktadır.

Mustafa Kutlu Uzun Hikaye isimli eserini 2000 yılında yazmıştır. Kurgusu dram olan bu hikaye 2012 yılında Osman Sınav yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılmıştır.

Başrollerinde Ali karakterini Kenan İmirzalıoğlu, Münire karakterini ise Tuğçe Kazaz canlandırmıştır. Uzun Hikâye adlı sinema filmi çoğu izleyici tarafından beğenilmiş ve ün kazanmıştır.

Ali hem yetim hem de Bulgar muhaciridir. Dedesi Pelvan Sülüman ile Bulgaristan'dan Türkiye'ye kaçmışlardır. Kendi babasını küçük yaşta kaybeden Ali Türkiye'ye geldikten sonra diğer akrabalarından bir türlü haber alamamıştır.

Pelvan Sülüman İstanbul'a gelince hemşehrileri yardımıyla Eyüp Sultan'da bir ahşap ev bulur. Torunu ile birlikte orada yaşamaya başlar. Bunca sene geçimini hayvancılıkla sağlamış olan Pelvan Sülüman, burada da hayvancılık yapmak ister.

Ahıra bir koyun alır. Zaman geçtikçe koyunların sayısı artar. Dede torun birlikte yaşayıp giderler. Ali de orta okulu bitirmiştir.

Her şey yolunda giderken Pelvan Sülüman'ın vefat etmesi üzerine Ali artık tamamen yalnız kalır. Evdeki bütün hayvanları satar ve bir daha o eve girmez.

Askerliğini bitirir. Avukat yardımcılığı, katiplik gibi mesleklerde çalışır. Yalnız daktilosunu yanından ayırmaz. Hep bir şeyler yazar.

Münire ise Ali'nin sevdiği kızdır. Sarı saçlı ve mavi gözleri onun güzelliğini tamamlayan özellikleridir.

Münire ile Ali Eyüp'ten tanışırlar. Münire'nin ailesinin Eyüp'te bir sineması vardır. Münire'nin ağabeyleri Eyüp'ün belalılarından oldukları için Münire'yi sıkı bir yönetim altında tutarlar.

Münire ile Ali bu ağabeylere karşı birbirlerini severler. Günün birinde ağabeyleri Münire'yi zengin bir adamın oğluyla evlendirmeyi ister. Münire buna karşı çıksa da işe yaramaz. Dayak üstüne dayak yer. Her yeri morluklar içinde kalır.

Bu olayları duyan Ali çok sinirlenir. Herkes sinemada tıklım tıklım film izlerken perdeler tutuşarak yanmaya başlar. Ali sinemayı yakmıştır. Daha sonra Münire ile kaçmışlardır. Ali'nin bu yaptıkları Eyüp'te efsaneleşmiş herkesin dilinde "sinemayı yakıp Münire'yi kaçıran Bulgaryalı Ali'nin efsanesi" dolaşır olmuş.

Bu yaşananlardan sonra ağabeyleri durur mu? İkisinin peşine düşmüşler. Münire ile Ali izlerini bulamamaları için bir yere bağlı olarak yaşayamamışlar. O kasaba bu köy derken günler birbirini kovalamış. Bu yüzden Ali doğru düzgün bir işe girememiş. Bir erkek çocukları olmuş ve o da yollarda büyümüştür.

İkili bir vagon evde geçimini sürdürmeye başladı. Çocukları beş yaşlarındaydı. Ali ise bir kasabada orta okul kâtipliği yapmaya başladı. Çalıştığı yerde yabani otlar içinde kalan bir bahçe vardı. Bu bahçe Ali'nin çok dikkatini çekti. Bahçeye çeki düzen vermek için müdürle konuştu. Müdür ilk başta pek olumlu bakmasa da kabul etti. Ali ve orada çalışan yardımcılar bahçeye güzelce meyveler ektiler. Gün geçtikçe müdür bu olanlardan böbürlenip herkese bahçeyi kendisinin yaptığını söylemeye başladı. Meyvelerden de kimseye vermez oldu.

Ali, haksızlığı kaldıramazdı. En nefret ettiği şey buydu. Müdürün karşına geçip meyveleri herkese eşit olarak dağıtması gerektiğini söyledi. Eşit kelimesini duyan müdür Ali'ye sosyalist misin sen yoksa tarzında bir soru yöneltti.

Aslında Ali sosyalist olmasa bile o sinirle evet sosyalistim dedi. Müdüre diklenen Ali kısa bir süre sonra işten çıkartıldı. Bu olaydan sonra lakabı sosyalist Ali olarak kaldı.

Müdürün yaptıklarını kendine yediremeyen Ali gece yarısı bahçede ekili olan bütün ürünleri toplayıp kaçtı.

Artık burada barınamazlardı. Ailesi ile birlikte kasabayı terk etmek zorunda kaldı. Çocuğu ve karısıyla bir trenin yolunu buldu. Karısı Münire hamileydi. Ali trende istasyon şefi ile ahbap oldu. Bir vagondan evde kalmaları için müsaade etti. Burada günler güzel geçmeye başladı. Ancak hayat bu... Hep güzel gidecek sanılır. Ne yazık ki sonu güzel bitmedi. Münire bir gece ansızın fenalaştı. Evin ağır işlerinden dolayı olacak ki bedeni buna dayanamamıştı.

Ali ile Münire'yi şehre gönderdiler. Oğlu ise bir komsuda annesi ve babasının gelmesini bekliyordu. Günler sonra Ali geldi. Eve tek gelmişti ve ağlıyordu. Münire hayata gözlerini yummuştu.

Günler geçti. Ali'nin oğlu on altı yaşındaydı. Liseye gidiyordu. Ali o dönemler Sarıkaya otelinde dava vekilliği yapıyordu. Emin Sarıkaya ise otelin sahibiydi. Gençliğinde parasının birçoğunu boş yerlerde harcamış olan Emin Efendi'nin şimdilerde evinde pek bir şeyi kalmamıştı. Ama yine de hatırı sayılır bir adamdı.

Baba-oğul bu göçebe hayatlarında her gittikleri yerde ev bulmakta zorluk çektikleri için Emin Efendi'nin yardımıyla Çerçi Abdullah adında bir işportacının evini tuttular.

Çerçi Abdullah'ın Celal adında bir oğlu vardı. Celal'de kas erimesi hastalığı vardı. Yoksulluktan dolayı bir çare bulunamamıştı. Ali'nin oğlu ile hemen arkadaş oldular. Celal bir pencere kenarında oturuyor, boncuk dizip bileklik yapıyordu. İşportacı babası ise bu bileklikleri satıyordu.

Celal ile Ali'nin oğlu aynı kıza aşık oldular. Sanat okulundan savcının kızı Ayla. Okulun en güzel kızlarından birisi. Celal, Ayla'yi görünce uzun süre boncuk takamaz yapacağı işi şaşırırdı. Cemal bir gün Ali'ye yaptığı bileziklerden birisini verip Ayla'ya götürmesini istedi. Celal'in çok az bir sürelik ömrü kalmıştı. Ayla anlayışlı bir kız olduğundan bileziği kabul etti. Ali'nin oğlu ise hem yaptığı işten dolayı mutlu oluyor hem de üzülüyordu.

Çerçi Abdullah, Ali ve Emin Efendi işportacı Çerçi'ye yardım etmek için el ele verdiler. Ona kışın rahat etmesi için el emeğiyle dükkan açacaklardı. Bütün hazırlıklar tamamlanmıştı. Derken çarşı ağası İskender Zapuroğlu zavallı Çerçi'ye aklını taktı. Bu işin olmaması için elinden geleni ardına koymadı. Emin Efendi bu toprağın kendisine ait olduğunu söylese de dinletemedi. Ama esas Zapuroğlu'na direnen kişi Ali'ydi. Çünkü Ali haksızlığa gelemiyordu.

Zapuroğlu Ali'ye takmıştı. Onu rahat bırakmadı. Ali artık gitmeleri gerektiğini anlamıştı. Oysa Ali'nin oğlu ilk aşkı Ayla'yı nasıl bırakıp gideceğini bilmiyordu.

Ali'nin oğlu Mustafa artık liseyi bitirmiş genç bir delikanlı olmuştu. Üniversite sınavına iki kez girmiş ve kazanamamıştı. Büyüdükçe babasına benzetilmekten gurur duyuyordu.

Yeni gittikleri yerde Ali bir kitabevi satın aldı. Buraya yeni kitap türleri getirmek istiyordu. Amacı bir kültür ocağı oluşturmaktı. Zamanla dükkandaki bütün işleri hallettiler. Dükkanın adını küçük kitapçı koydular. Tabelayı yapmak için Turan isminde bir genç geldi. Turan, Osman adında bir ressamın yanında çıraklık yapmış ustası ölünce de dükkanın başına geçmişti.

Mustafa ile dost oldular. Turan, kasabadaki kuaför Mualla'nın kızı Suna'ya aşık olmuştu. Onun için her türlü romantikliği yapmış olmasına rağmen Suna onu sevmemişti. Suna oyuncu olmak, şöhrete kavuşmak istiyordu. Bir gün ansızın kaçtı. Suna'nın kaçması Turan'ın içinde yara açtı. Etkisinden uzun süre kurtulamadı.

Ali ile Mustafa'nın açtıkları kitabevi artık sinek avlar duruma gelmişti. Kimse kitap almıyordu. Kasaba okuyan bir toplum değildi. Ali bir gazetede yazmaya başladı. Yazdığı siyasi görüşleri yüzünden ihbar edildi. Küçücük kasabanın hapishanesine mahkûm edildi. Mustafa ise kimsenin uğramadığı bu kitabevinde yalnız kalmıştı.

Bir gün Selma Hanım ve yanında başörtülü bir kız kitabevine girdi. Kızın ismi Feride idi. Mustafa bu gizemli kızdan çok etkilendi. Feride dükkana tek başına gelmeye başladı. Mustafa ise ona ithafen Çalıkuşu romanını okuması için verdi. Kitabın arasına onsuz yapamadığını yazdı. Feride ise kısa bir süre sonra notuna olumlu bir cevap vermişti. Böylece aralarında bir ilişki başlamış oldu.

Bir gün Feride ile Selma Hanım yolda yürürken kasabanın sarhoşu Selami peşlerine takılmıştı. İki kadın zorla kendilerini kitabevine attılar. Selami cebinden silahını çıkardı ve Mustafa'yı tehdit etmeye başladı. Olaylar büyümeden polis geldi. Selami'yi götürdüler.

Bu olayların üstüne Mustafa ve Feride sokağa çıkamaz hale geldiler. Bu yaşananlar Mustafa'yı cesaretlendirdi. Babasının annesini kaçırdığı gibi o da Feride'yi kaçıracaktı. Ama Feride Mustafa ile kaçmayı kabul etmedi. Mustafa'yı çok sevdiğini ama kocaya kaçan kız olmak istemediğini söyledi.

Bunun üzerine Mustafa babasını ziyarete gitti. Bütün olanları anlattı. Artık bu kasabada durmak istemediğini söyledi. Ali, kendisinin gençliğinde yaptığı cesareti oğlunun da göze aldığına şaşırdı. Gülerek "demek kaçıracaktın he" dedi.

Mustafa'ya bir tanıdığının adresini verip burada ona is vereceklerini söyledi. Oğluyla vedalaştı. Ona daktilosunu verdi. Her zaman daktiloyla yazmasını istedi. Sözlerine, bu alete yazdığında ben konuşuyorum demektir diye ilave etti. Mustafa tren ile İstanbul’a gitmek için harekete geçti.

Babasının ona verdiği daktiloyla ne yazacağını bilmiyordu. Yazsam da neye yarar düşüncesindeydi. Düşündü ve kendi hayat hikayesini yazmaya karar verdi. Gittiği bu yerde de hangi işe girerse girsin başarabileceğinden yüreği emindi.

Uzun Hikâye: Topluma uymayıp, düzene baş kaldırışlığın getirdiği bir göç öyküsüdür. Yazar, hem yaşam koşullarının ağırlığını anlatmış hem de Ali karakteri ile okuyucuya cesareti tanıtmıştır.

Ali, topluma uymayan ve herkes gibi haksızlığa göz yummayan bir adam olduğundan dolayı gittiği hiçbir yerde barınamıyordu. Bu yüzden hayatı göçebe olarak geçti. Ama bundan asla mutsuz olmadı. Çünkü o herkes gibi değildi. Herkes gibi olmaması ona verilmiş en büyük ödüldü belki de.

Eserin dil özelliklerine değinecek olursam Mustafa Kutlu, eserini bir solukta okutan anlatımıyla son derece açık şekilde yazmıştır. Bir kitabın kapağı adı ve içeriği kadar önemlidir. Kitabın yeni basımında 2012 yılında sinemaya aktarılan filmdeki oyuncuların olması daha fazla dikkat çekmesine neden olmaktadır.

Bizlere gerçeği her sayfasında gösteren bu öyküyü özellikle manevi duyguların gücünü görmek isteyenlere tavsiye ediyorum.

Yazan: Elif POYRAZ

Uzun Hikaye Kitap Özeti

Pelvan Sülüman yetim torunu Ali’yle birlikte Bulgaristan’dan İstanbul’a göç eder. Hemşerilerinin yardımıyla Eyüp Sultan’da bir eve yerleşirler. Burada sebze yetiştirip, hayvan bakarak hayata tutunurlarken Ali de bir yandan okula gider. Pelvan Sülüman’ın ölümüyle Ali, dedesiyle yaşadığı eve dönmek istemediğinden her şeyi satıp evden ayrılır. Bu sırada ortaokulu bitirir; kâtiplik, kitapçılık, muhasebe ve avukat yardımcılığı gibi pek çok işte çalışır. Aynı mahalleden tanıştığı Münire’yle birbirlerine âşık olurlar. Münire’nin ailesi sinema işletmektedir ve mahallenin belalılarındandır. Evlenmelerine izin vermeyeceklerini bildiklerinden durumu Münire’nin ailesine hiç açmazlar. Münire de ağabeylerinden korktuğundan kaçamaz. Bir gün aile Münire’yi sinema sahibinin oğluyla evlendirmeye kalkar. Münire karşı çıkınca da onu tekme tokat döverler. Bu olay üzerine Münire, Ali’yle kaçmaya karar verir. Ali hem Münire’yi kaçırır hem de işlettikleri sinemayı ateşe verir. Münire’nin ailesi peşlerine düşer. Çift, aileye yakalanmamak için yıllarca şehir şehir dolaşır.

Şehir şehir dolaşmalarının neticesinde Ali hiçbir işte uzun süre tutunamaz. Bir kasabada ortaokul kâtipliği yaparken ilgisiz, kaba okul müdürüne rağmen okul bahçesini hademelerle birlikte düzenler. Meyve ağaçları diker, havuz yapar, çardak kurar. Güzelleşen bahçeyi gören müdür, kasabanın ileri gelenlerini her gün bahçeye davet ederek kendi yapmışçasına övünür ama Ali’yi ve hademeleri bahçeden yararlandırmaz. Duruma sinirlenen Ali karşısına dikilince de onu “Sosyalist” diye damgalayarak işten atar. Ali de kasabadan ayrılmadan bahçeyi darmadağın eder; tüm mahsulü toplar, dağıtır.

Aile yine yollardadır. Bu sırada oğulları Mustafa 5-6 yaşlarındadır ve Münire ikinciye hamiledir. Bindikleri trenin şefi yardımıyla bir bucakta metruk bir vagona yerleşirler. Ali bir tahıl tüccarının yanına muhasebeci olarak girer. Tüm sıkıntılara rağmen geçen güzel günler Münire’nin doğumda ölmesiyle sona erer. Ali ve Mustafa vagon evi arkalarında bırakarak oradan ayrılır.

Aradan yıllar geçmiş Mustafa 16 yaşına gelmiştir. Yaşadıkları kasabada Ali arzuhalcilik yaparken, Mustafa da bir yandan liseyi okumakta bir yandan da çalışmaktadır. Ev sahibi Çerçi Abdullah’ın kas erimesi hastalığı olan oğlu Celal’le de yakın arkadaştır. İkisi de savcının kızı Ayla’ya âşıktırlar. Mustafa ilk aşkının sarhoşluğu içindeyken Ali, Çerçi Abdullah’a dükkân yapmaya kalkınca Çarşıağası İskender Zopuroğlu ile çatışır. Zopuroğlu, Ali’yi sakıncalı yayın bulundurmaktan polise şikâyet eder. Mustafa, Ali’nin yıllardır daktilosunda yazdığı yazılardan oluşan dosyayı kirli çamaşırlarının olduğu poşette unutunca polis bir şey bulamadan evden ayrılır. Hem yaşanan bu durum hem Mustafa’nın Ayla’yla konuşmasının savcıya bire bin katılarak anlatılması nedeniyle o kasabayı da terk ederler.

Gittikleri Hanyeri Kasabasında bir kitapevini devralırlar. Liseyi bitirmiş, üniversiteyi de kazanamamış olan Mustafa “Küçük Kitapçı”da çalışırken biçki dikiş öğretmeni Sevim Hanımın öğrencisi Feride’yi görür ve ona âşık olur. Ali de açtığı kitapevinin hayal ettiği gibi bir “kültür ocağı” haline gelmediğini görünce kendini yazmaya verir. Artık Yeşil Hanyeri Gazetesinin başyazarıdır. Yazdıklarından rahatsız olanlar tarafından şikâyet edilince hakkında dava açılır, daha ilk duruşmada tutuklanır. Yalnız kalan Mustafa’nın dükkânına bir gün, kasabanın sarhoş fotoğrafçısı Selami tarafından takip edilen Sevim Hanım ve Feride girer. Mustafa, kadınları koruduğu için mahalle dedikodularına malzeme olur. Feride de ev hapsine alınır. Mustafa, babasını örnek alarak Feride’yi kaçırmak ister ancak Feride ailesine laf gelmemesi için teklifi reddeder. Yıkılan Mustafa, babasına her şeyi anlatır ve kasabadan ayrılmak için izin ister. Babasının desteğiyle ve hediye ettiği daktilosuyla İstanbul’a doğru trenle yola çıkar. Aniden gelen bir dürtüyle bilmediği bir istasyonda iner ve gittiği otelde daktiloyla hayatını yazmaya koyulur.

“Pek çok ayrıntıları bulunan, anlatması uzun sürecek, anlatılmadan da anlaşılmayacak olan olay ya da konu” anlamına gelen ve kitabın adını oluşturan Uzun Hikâye, anlatılan dönemin siyasal ve sosyal yapısını aşk ve sevgi çerçevesi içinde ele alan 107 sayfalık anlatımıyla isminin ve türünün hakkını vermektedir. İki bölümden oluşan eserde yazar, hikâyeyi bir çocuğun ağzından aktarır. Aktarılanlardan ve yazarın diğer eserlerinden yola çıkarak kitabın otobiyografik özellikler taşıdığı görülebilir. Yer yer mizahi, akıcı bir dil ve üslupla, adeta bir sohbet havasında ilerleyen kitap, küçük nüanslarla 2012 yılında Osman Sınav tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır.

Editör: Pınar Tufanlı

Uzun Hikaye Konusu

Mustafa Kutlu’nun Türk Edebiyatı Klasikleri arasına giren kitabı olan Uzun Hikaye aslında kısa bir kitap fakat anlattıklarından uzun bir hikaye çıkıyor.

Mustafa’nın gözünden anlatılan hikayenin ana karakteri olan Ali dürüst, namuslu ve hep haktan eşiklikten yana olmuş biridir. Münire isminde bir kızı sever fakat abileri kızı ona vermezler. Bir gün Münire’yi bu yüzden döverler. Onu morarmış bir yüzle gören Ali birlikte kaçmayı önerir ve Münire kabul eder. O günden sonra tren ile yolculuk yaparlar ve kader onları hangi durakta indirirse kısa süreliğine hayatlarına orada devam ederler.

Mustafa 6 yaşında iken tren şefinin yardımı ile eski bir tren vagonunu eve çevirirler. Ali burada okulda işe başlar fakat müdürü çok kötü bir adamdır. Yine de Ali ailesi ile güzel zaman geçirir. Bir gün karısı yeniden hamile kalır ve Ali buna çok sevinir. Fakat Ali’nin okulda yarattığı bahçeyi okul müdürü herkesle paylaşmak yerine sadece kendi keyfi için kullanınca Ali bir gece gizlice bahçeye gider ve tüm sebzeleri toplayıp okuldaki öğrencilerin ailelerine eşit dağıtır. Fakat o gece Münire uyandığında Ali’yi göremeyince panikler ve erkek doğum başlar. Ali de olmayınca Münire’nin durumu kötüleşir ve fazla kan kaybından hayata veda eder. Bunun üzerine Ali oğlunu da alıp yeniden tren yolculuğuna başlar.

Kısa süreli birkaç kasaba gezdikten sonra Ali ve oğlu Mustafa yeni bir yerde yuva bulurlar. Ali çok sevdiği daktilosu ile Emin Efendinin kıraathanesinin bir köşesinde insanların dilekçelerini yazarak geçimini sürdürür. Adamlığı ile yine herkesin sevgisini kazanır. Mustafa da artık 15 yaşındadır ve kemik erimesinden dolayı yürüyemeyen bir arkadaşı vardır. İkisi de aynı kıza aşık olurlar fakat Mustafa arkadaşını üzmemek için duygularını gizler. Dahası arkadaşına bu konuda yardım eder ve onun adına kızla konuşur. Kız gerçeği anlamasına rağmen o da açılamaz ve Mustafa bu yüzden acısını arkadaşının mutluluğu ile bastırır. Bu sırada bela yine Ali’yi bulur. İşler ilerleyince kıraathanenin yanındaki boşluğa kulübe şeklinde ufak bir dükkan yaparlar fakat belediye sorun çıkartır. Eski eşkıya şimdi zabıta olmuştur ve bunu güç kavgası olarak görür. Kanunsuz bir şekilde kulübeyi yıkarlar ve Ali’yi de oğlunu kaçırmakla tehdit ederler. Bunun üzerine Ali oğlunu da alıp yeniden yollara düşer.

Yine kasaba kasaba dolaştıktan sonra Ali ve artık büyümüş olan Mustafa kitap okuma oranı düşük ufak bir kasaba kitapçı açarak hayatlarına devam ederler. Mustafa aşkını ve en iyi arkadaşını bırakmak zorunda kaldığı için babasına kızgındır. Fakat gerçeği öğrendiğinde bu kez birlikte kaçmak yerine mücadele etmek için birbirlerine söz verirler. Bunun üzerine Ali oğlundan güç alarak gazetede yazmaya başlar. Çok geçmeden bela yine onları bulur. Mustafa kasabanın savcısının kızına aşık olur. Baba da buna karşı çıkar. Mustafa vazgeçmeyince savcı Ali’yi gazetede yazdığı bir yazıdan dolayı tutuklattırır ve mahkemenin uzaması için de elinden geleni yapar.

Mustafa artık babasından uzaktadır ve sevdiği kızı da görememektedir. O da babasının yolunda gitmeye karar verir ve sevdiği kıza birlikte kaçmak için teklif götürür. Babasına da son kez veda etmek için hapishaneye gider. Babası ona canı gibi sevdiği daktilosunu hediye eder ve doğru yolda olduğunu söyler. Mustafa savcının kızını kaçırıp trene binerek gider. İlk durakları ise bir zamanlar annesi ile yuvaya dönüştürdükleri eski tren vagonudur…

Uzun Hikaye Soruları ve Cevapları

uzun hikaye kimin eseri?

Mustafa Kutlu'nun bir eseridir.

uzun hikaye kaç sayfa?

Dergah Yayınları baskısı 115 sayfadır.

uzun hikaye türü nedir?

Dram türünde bir romandır.

Uzun Hikaye Yorumları

hem ağlatan hem güldüren mükemmel bir kitap

15-05-2014 23:40

kitabını okumadım ama filmini izledim konusu çok güzel bir zamanlar en aşklar ne adamlar varmış şimdi herşey para

16-05-2014 21:05

kıs bir kitap hemen bitiyor ama gerçekten çok güzel bir hikayesi var

18-05-2014 09:48

gerçekten güzel bir kitap.

26-05-2014 21:17

gercekten güzel uzun hikaye kitabı ben çok beğendim mustafa kutlu lütfen daha fazla kitap yaz çok güzel yazıyorsun

28-05-2014 22:33

elinde hazır uzun hikaye kitap özeti olan var mı ben kitabı okudum ama pek anlamadım komposizyon yazım da çok kötü okuyabiliyorum ama yazamıyorum ne yazıkki

02-06-2014 20:36

bir zamanlar değerlerimiz vardı fakirdik parasızdık ama adam gibi adamlar çoktu komşuluk vardı dostluk vardı sonra sağ sol böldüler bizi oy için birbirimize düşürdüler ki daha fazla oy alabilsinler gücü eline alan diğer tarafı ezdi kitaplar yasaklandı düğünmek yasaklandı işte bunu anlatıyor kitap gerçek bir türkiye hikayesi ilk tanışmamızda çok iyi adam diyebildiğimiz kişi kaldı mı artık

05-06-2014 21:24

kısa kitap ama çok iyi kitap haha bayıldım çok iyi adam

10-06-2014 21:03

böyle kısa bir kitaba böyle mükemmel bir hikaye sığdırmak bir zamanların türkiyesini mükemmel özetlemiş sonu çok hoşuma gitti

16-06-2014 01:57

ben filmi online izledim hikayesi çok güzel

18-06-2014 06:59

ben de kitabını okumadım hatta kitap olduğunu bilmiyordum filmini izlediğimde çok hoşuma gitmişti bir zamanlar böyle çok iyi adamlar vardı ama artık yok

Suzi • 19-06-2014 05:40

mustafa kutlu çok güzel yazmış bir dönemi mükemmel anlatmış çok beğendim

23-06-2014 19:40

hikayenin özetini okudum ve çok beğendim tebrikler mustafa kutluya helal olsun

24-06-2014 16:19

okuduğum en güzel kitap bir dönemi mükemmel anlatmış türk insanının saflığını güzelliğini adamlığını çok güzel vurgulamış aramızdaki çürükler nedeni ile nasıl yozlaştığımızı ama değerlerimizi nasıl kaybetmediğimizi teşekkürler Mustafa kutlu çok uzun bir hikaye anlatmışsın bize

13-08-2014 01:33

filmin yarısını izleyebildim.ama harikaydı....

13-08-2014 12:16

Gerçekten çok guzelmiss
Çıkık güzel bayıldım . Herkese tavsiye ederimmmm

24-09-2014 08:34

çok güzel bir hikaye sevdim

19-10-2014 11:31

çok hoş böyle adamlar kaldı mı ya harbiden adamın dibi helal olsun mükemmel bir kitap okumanızı tavsiye ederim .

29-10-2014 12:27

çok güzel kitap gerçekten...

02-11-2014 12:17

insan kitabı okur bunu okuyan kimse neredeyse tamamı filmden alıntı bir çok yer eksk alinin kasabadan ayrılma sebebi evini polislerin basıp evi aramasıdır

03-11-2014 18:57

çok güzel bir kitap kuum çoook beğendmm:D <3

13-11-2014 19:44

benim istediğim kadar uzun değil.

14-11-2014 15:35

cok guzel bı kıtap yasanılan olay da anlamlı ve hos super bı kıatap.

16-11-2014 15:23

mükemmel bir romandı karakterler döneme çok iyi uyuyor adam tam bir türkiye gerçeğini yansıtmış

16-11-2014 19:38

bayıldım kitabına mustafa kutlu uzun hikaye mükemmel bir kitap olmuş filmini yapsınlar bunun bence tutar konusu çok iyi çünkü

19-11-2014 16:13

ali mustafanın nesi oluyor yaaf :D

19-11-2014 19:32

ali mustafanın babası oluyor

21-11-2014 10:56

çok güzell bayıldım :)

28-11-2014 10:40

Ben pek beğenmemiştim

02-12-2014 20:02

güzel bi kitap baya sarıyo

03-12-2014 20:06

kitap sarıyor bir kerede okudum uzun hikaye konusu mükemmel kurgulanmış bitmesini hiç istemedim çok güzeldi

04-12-2014 19:29

Gerçekten de harika bir kitap çok da acıklı

07-12-2014 14:51

ÇOKGÜZEL KITAP HİÇ SIKICI DEĞİL

07-12-2014 16:30

Tek kelime ile MUHTEŞEM yaaaaa!!!

08-12-2014 18:57

kesinlik okunması gereken bi roman hikayenin akıcılığı etkileyiciliği gayet mükemmel :)

15-12-2014 05:58

bence mükemmel bir kitap özeti olmuş kitabı okumadım fakat filmine gittim ve filmde ne varsa aynıları bu özettede var

15-12-2014 17:32

ben kitabı okudum burda anlatılanların çoğu yanlış ve eksk yazılmış

15-12-2014 23:59

ben kitabını okumadım ama özeti okudum ve çok beğendim ama filmini bulamıyorum
ben kitabını okumadım ama özeti okudum ve çok beğendim ama filmini bulamıyorum

16-12-2014 17:30

hoca bu kitabı okuyun dedi performans ödevi niz bu dedi. özetini okuyom yeter .)

17-12-2014 16:49

bayıldım yaa bu kıtap tamı tamına betımlemeler harıkası

17-12-2014 17:31

çok güzel ile kötü arasında

17-12-2014 17:39

çok güzelsiniz çok yazınız vzr

18-12-2014 16:53

çok güzel olmuş

21-12-2014 21:23

hikaye berbat dah güzel ola bilirdi

27-12-2014 20:54

okuduğum en güzel 2. kitaptı 1. monte cristo kontu ama bu kitapta gerçekten müthiş böyle kitap yazan sayılı yazar var
insanlar artık kitap okunuyor aslında karşılarına böyle kitaplar koysak bırakın kitabı kütüphaneyi alır giderler kitap okumak beyni güçlendirir arkadaşlar bol bol kitap okuyun
son iki yorumu ben yazdım bu 3. kitapları çook seviyorum sosyal medyadan uzağım iyikide uzağım sizede öneririm bol bol kitap okuyun

02-01-2015 23:33

müthişti
müthişti
çok güzel herkese tavsiye ederim

03-01-2015 15:23

bayıldımmmmmm bu kitap çoooooooooook güzel

04-01-2015 16:52

cok güzel bir kitap bayıldım hem ağladım hem güldüm

05-01-2015 21:22

bayıldım hem gül hem ağla nasıl bırşey çok güzeldi böyle aşk olurmu ya sadece mutlu olmaya bakacaksın hayata kiminle baktığının önemı yok bence ;)

06-01-2015 00:35

çok sürükleyici bir kitap harika

06-01-2015 20:30

bi kere kitapla flimin sonu farklı kitapda kix mustafayla kaçmiyor tek basina gidip bi otelde kaliyor flimde ise kiz mustafayla kaciyor ve eski yasadiklari vagona gidiyorlar
bu yuzdendw okudugum en guzel kitap doye yırtmayın okusaydiniz bunu bilirdiniz hemen cok guzel diye atilmazdiniz okuyanlara diyorum milleti kandirmayinda insan gibi elinize kitapalin okuyun.

08-01-2015 01:37

çok güüüzel bir kitap okumaktan doyamazsinis arkadaşlar

09-01-2015 18:30

kitap baya güzel hep başka ülkelerin yazarlarını okurdum ama artım türk yazarlarına daha ilgi duyuyorum

12-01-2015 17:55

kitabını okudum çoooook güzeeell

24-01-2015 14:02

güzel tabi kenan imirzalıoglu oynayınca dahada güzel
güzel tabi kenan imirzalıoglu oynayınca dahada güzel
güzel tabi kenan imirzalıoglu oynayınca dahada güzel
güzel güzel ğüzel

04-02-2015 15:48

müthiş olmuş izlediğim flimi çok güzel bir şekilde özetlemişlerrrrrr

21-02-2015 18:00

bu kitabin filmini izledim çok hoşuma gitti bula bilirsem kitabini okuyacağim

04-03-2015 15:17

kapak kısmından bakınca çok kötü ama okuyunca bütün bu duygularım suya düştü. :d

08-03-2015 16:33

gercekten okuduğum kitapalr içinde anlamlı bulduğum vede günümüz aşıklarınada ders verici bir hikaye okuyanlar şanslı

13-03-2015 23:12

gerçekten çok güzel bir hikaye çok sevdim

18-03-2015 15:03

cok guzell bır hıkaye kıtabı .

30-03-2015 21:28

çok övdüler ama bilmiyorum henüz okumadım

01-04-2015 16:49

ben çok beğendim ayrıca filminide izledim çok güzel herkesin okumasını tavsiye ederim filmde izleyin

02-04-2015 16:04

bunun filmi çıktı izleyin daha güzel :d=

13-04-2015 17:37

insanı saıpsarmalıyo çok güzel bir kitap

04-05-2015 01:43

bu kitabın olayı yer zamanı geleneği zihniyeti nedir

yakup65 • 09-05-2015 09:33

1940 lı yıllar ile 1970 li yıllar
kitapta en çok beğenilen cümleler neler!!!!!!👍
acillllll

24-05-2015 19:31

sonunda mustafa sevdiği kızı kaçırmıyor , kız kabul etmeyince oğlan tek başına gidiyor trenle . yanlış bilgi olmasın :))

25-05-2015 00:55

uzun hikaye ali ve oglu mustafanın iliskisi nasıl dı lütfen cevaplayın

26-05-2015 20:26

çok beğendim bu kitabı herkese okumasını tavsiye ederim...

27-05-2015 17:10

mustafa kutlunun yazdigi osman sinavin yonettigi bas rollerde kenan imirzalioğlunun oynadığı bu film gercekten mukemmel olmus emegi gecen herkese tesekkur ederiz.

30-07-2015 01:17

küçük erkeklerin var mı lütfenn

05-08-2015 17:30

bencede mükemmel bir kitap herkes okusun ve hayatinda uygulasin sewdigini mutlu etsin:-) :-) :-)

17-10-2015 17:04

ya münire özellikleri neler yardımcı olun lütfen

30-10-2015 00:52

bu kitabın degil filmin ozeti. kitap daha farklı

03-11-2015 20:05

kitap böyle bitmiyo yanlız mustafanın sevdiği kız ben kaçtı dedirtmem kendime diyo mustafada baska bi kasabaya gidiyo hikayesini yazmaya basliyo oyle bitiyp

05-11-2015 20:13

yaaa cok guzel bu hikaye cok begendım

05-11-2015 21:16

filme göre yazmışsınız. doğum dam sebze dağıtırken başlamıyordu.

09-11-2015 23:36

acikcasi kitap cok guzel ve surukleyici bn bu kitabin hem kendisini okuyup hem de filmini izledim fakat kitabin kitabin sonuyla filmin sonu ayni bitmiyor.filmi sonunda feride(savcinin kizi) mustafayla beraber kaciyor ve vagon evde hayatlarini surduruyolar ama kitabin sonunda ise feride mustafayla kacmiyo bn kimseye savcinin kizi oglana kacmis dedirtmem diyor bunun uzerinede mustafa bi trenle istanbula gidiyor ve bilmedigi bir durakta iniyor geri kalan hayatini babasj gibi yasamaya devam ediyor..

15-11-2015 14:12

kitabın sonunda kız kacmayacağını söylüyor yani son bölümü yanlış olmuş

26-11-2015 11:49

öyle aşklar veinsanlar kaldı mı acaba ?

02-12-2015 16:49

öyle aşklar bu devirde yok beah olsaydı zaten devir bozulmazdı...

05-12-2015 16:56

cook guzel ya zerşörn muhtesem keske gerçektede boyle olsa

11-12-2015 22:28

herşey sonu guzel biten kitaplar gibi olsa

cemre • 12-12-2015 15:47

kitap çok güzel günde100kere okuyorum çok ağlatıcı kitabına bayıldım

14-12-2015 20:32

hem güldürüyo hemde ağlatıyo

28-12-2015 10:12

kitapta kız ile kaçmıyor ama

29-12-2015 16:46

çok güzel bur kitap

30-12-2015 21:10

iyi anlaman için çok dikkatlı okumak gerek.ama hakkını vermiş yazar.çok güzel...

07-01-2016 15:16

yabanci birisi olmama ragmen kitabi icten okuyarak sevdim cook guzelmis bir zamanlar boyle erdemli ve gercek askla suslenmis insanlar vardi ama artik gittikce azalmaktadir

15-01-2016 10:28

uzun hikayeye çok teşekkür ederim.

17-01-2016 20:21

ya nazım hikmet olması lazım

02-02-2016 21:33

cok guzel bı kıtap arkadası ıcın askından vazgecen bı dost keske herkes boyle olsa

07-02-2016 14:24

oku oku bitmiyor bu ne yaaaaa! ama genede güzellll

12-02-2016 12:22

ben kitabi okudum cok guzel bi kitap tavsiye ederim

14-02-2016 17:44

kitap özeti değil de film özeti olmuş bu. belli ki özeti yazan kitabı okumamış.

23-02-2016 02:08

çok güzel
ben bu kitabı çok sevdim ama bu kitabın şahiri yok kine ben bu kitabı okudum ama hiç güzel değil

03-03-2016 16:55

çok güzeldi içimde o hikayeyi canlandırdım bence sizde canlandırın cok güzel :d

06-03-2016 16:41

öncelikle çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim

07-03-2016 16:36

film ve kitap arasındakı farkı bilen varmı lütfen çok acil

08-03-2016 10:46

mustafa abiye teşekür ederim ben nesibe taşcı

14-03-2016 20:44

müthiş ya bayildim :-)

15-03-2016 11:44

kısa ama yoğun ve anlaşılır bir dil kullanılmış buda onun adına yakışmış

22-03-2016 17:55

peki birşey soracagim çocuk doğuyormu yoksa münire ile ölüyormu

26-03-2016 21:56

harika bir kitappp .
münire ile ölüyor

28-03-2016 21:42

olayın zamanı neresi söylermisiniz

Süleyman • 04-04-2016 21:13

bu kitap okuduğum en güzel kitaplardan biri ,bu kitap bizim sınavımızda da çıktı,bu kitabı okumama vesile olan edebiyat hocamız ahmet p. teşekkür ediyorum.
sınavımızda kahramanlarını sormuştu
filmde mustafa vardı ama kitapta yazmıyordu,bende mustafayıda yazdım hoca puan vermedi😂😂😂

09-04-2016 13:19

pardon da bn kitabi okudum alinin oglu manifaturacinin kizi ferideye ask oluyor fakat feride onunla kacmiyor burda yazilanlar yanlis

09-04-2016 16:10

kitapta yazanlarla özetin bazı kısımları uyuşmuyor!!!

29-04-2016 18:52

kitap harika, filminide izlemek isterimmm...

06-05-2016 22:18

biz bunu sınıfta sosyal öğretmenimizle izlemiştik filmi de kitabı kadar güzel

12-05-2016 14:43

cook guzel bir kitap helal olsun mustafa

27-05-2016 19:24

çok güzel bir kitap tavsiye eserim

02-06-2016 20:07

çok güzel bir kitap ama uzun olmalıydı evin

14-06-2016 11:09

mustafa kutlunun diğer kitaplarını okudum ama bu kitabını okumadım film güzeldi oyuncular kaliteli yönetmen ona keza osman sıvavın yönetmenliğine bayılıyorum.....

20-06-2016 01:15

ahh ahh bu kitap çok güzel sevimli tehlikeli🍗

24-06-2016 21:26

kitabını okumadım. filmini izledim,harika bir filmdi inşallah kitabını da okuyacağım.
gerçekten harika bir zamanlar aşklar ne güzelmiş...

02-07-2016 15:04

çok güzel ama sanki çok uzun

10-10-2016 21:39

kitabinida okudum filminide izledim. cok guzel

23-10-2016 19:44

çok güzel ve mükemmel

16-11-2016 22:46

uzun hikaye'nin kitabı ile filmi'nin arasındaki fark ne ödevim için lazım

28-11-2016 06:51

kitabi okudum mükemmel bir kitap ama özet cıkarmayo üşendigim için özeti burdan bakıyorum

30-11-2016 21:58

süper bir roman çok güzeldi böyle karakterlerin olduğunu bilmek çok güzel

04-12-2016 17:12

kitapda hatalı kelimeler çokdu bu yönden kötüydü.

11-12-2016 19:32

engelli çocuk kısmına geldiğimde açıkcası biraz üzüldüm ama mütiş bi kitab

15-12-2016 19:22

''fakat ali’nin okulda yarattığı bahçeyi okul müdürü herkesle'' cümlesinde yarattığı kelimesi pek hoş olmamış.

20-12-2016 18:38

çok güzel olmus sagolun

21-12-2016 19:01

kitap boyle degil ki iyi misiniz kodin son ibni sirac ve degisim hikayeleri yok burda

31-12-2016 14:53

bence okumayı eksk etmeyin

02-01-2017 23:11

şimdi genelde film ve kitaplar farklı olur. ben kitabı da okudum filmide izledim , ufak tefek de olsa farklılılar veya konusu geçmeyen şeyler olabiliyo. ben bu özeti okuduğumda anki kitabın değil de filmin özetini okumuş gibi oldum yani bence kitap özeti yazmanız çok daha mantıklı olurdu.

08-01-2017 01:44

gerçekten güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim

09-01-2017 13:53

niye roman türünün özelikleri yok birde tanıtımı

10-01-2017 22:56

inanılmaz güzel...

14-01-2017 20:11

çok güzel etkiliyici bence....

24-01-2017 15:59

cok guzel bi kitap mustafa kutlu lütfen izmir kemalpaşyada gel

31-01-2017 15:19

kitabin sonu boyle bitmiyor yalniz, kiz mustafa'ya kacmiyor.

05-03-2017 18:29

mükemmel bir kitap

19-03-2017 16:00

mükemmel bir kitapta ne varsa ondada onların hepsivar bayıldım

11-04-2017 16:18

cok kotu ve sıkıcı bir kitap

02-05-2017 20:55

harika bir kitap çok beğendim

04-08-2017 20:20

bence çok güzel bir hikaye

04-10-2017 16:51

bu kitap tam da okunmalık kitap ve çok güzeldir

24-10-2017 19:23

ya kıtabi tam okuyamadım ve sınavım var cıdden ozeti boylemi ?

25-10-2017 22:13

kitabi cok begendim keske adi gibi biraz daha uzun olsaymis kitaba dalmisim hemen bitti

05-11-2017 19:15

kitabın ana fikri düşüncesi nedir? acil

09-11-2017 19:26

mütiş yanlız ana düşüncesi nedir

09-11-2017 19:48

kitabı okuyanlara bı sorum var mekanları soylermısınız odev varda lütfen
mekanları bilen varmı :)

12-11-2017 14:47

kitapın ana düşüncesi nedir hemen söylermisinniz

27-11-2017 11:50

cok tsekkur ederiz cok guzel olmus

02-12-2017 08:55

çok güzel kitap bayıldım

03-12-2017 21:03

okuduğum en acıklı kitap

10-12-2017 20:08

çok güzel okuyun

21-12-2017 12:55

bu gerçeğe yakin değil mi? sınavım var.

09-01-2018 18:08

kisilerin isimleri cok karisiyor ama yinede cok guzel

10-01-2018 23:03

malesef yarin 3 tane kitap sinavim var biride bu kitap :((

11-01-2018 20:09

bu kitabın özeti değil ki filmin özeti kitap daha farklı bu özete aldanmayın

17-01-2018 20:11

ilk özet kitabı ikinci özet filmi mi

19-01-2018 16:53

filmide çok güzeldi çok ağladım

24-01-2018 15:39

kitapin ilk başları çok sıkıcıydı ama sonuna doğru guzellesti

27-01-2018 20:18

evet ilki kitabın özeti diğeri filmin özeti

28-01-2018 02:22

kitabı almayacam sadece soruları istiyorum

22-02-2018 18:37

kitapta sorularınız geçmiyor maalesef akıl da okuyamadığımız için bu istediğinizi gerçekleştiremeyeceğiz lütfen bir zahmet en azından özetini okuyun

23-02-2018 01:15

filmini izledim şuanda kitabını okuyorum çokta mennun okuyacak arkadaşlara tavsiye ederim. 👈

02-03-2018 20:41

çok güzel kitap vallaha çok beğendim

14-05-2018 18:04

cok guzel bır kitap
nerede simdi ali gibi insanlar
nerede simdi ali gibi insanlar 🤔🤔

29-05-2018 15:09

güzel bir kitap cok begendim 😊

22-09-2018 16:13

kitap gerçekten harika,ali.. senin gibi insanlar şimdi lerde yok! ve ben bu kitaptan sınava girdim,ve kazandim

28-09-2018 18:59

kitap neden boyle bitti ikincisi de olmaliydi ferideyle kavusmaliydi

05-10-2018 22:27

hepsi doğru değil mustafanın ilk aşık olduğu kız feride savcının kızı ayla sonrakiydi

22-10-2018 22:09

film de başka hikayede başka olabilir ama filmde bütün yazılanlar aynı olcak diye bişey yok
film de başka hikayede başka olabilir ama filmde bütün yazılanlar aynı olcak diye bişey yok

23-10-2018 18:29

çok uzun okunmaya usendim kusura bakmayin inş güzeldir

10-11-2018 18:55

uzun hikaye, sayfa sayısı bakımından kısa olsa da okura dolu dolu bir içerik sunuyor. ana karakterlerin farklı yerlerde, farklı kişilerle yaşadığı olaylar kitabı zenginleştiriyor ve kendi içinde bir bütün oluşturuyor. insanlığa ait değişik mesajlar veren kitap gerek anlatımı, gerek konusu itibariyle okuru yormuyor. aynı zamanda birçok duygu ve düşünceyi okura derin bir şekilde hissettiriyor.

okursayazar • 10-12-2018 17:29

filmini izledikten sonra kitabı okumaya nail oldum. çok sevdiğim kitaplar arasında yerini aldı.

15-02-2019 16:30

hoca bu kitaptan sinav yapcakti kitabi alacagima ozetini okuyom yeter :) belkide filmini de izlerim filmide var bu kitabin ;)

14-04-2019 17:32

akıcı ve sıkmayan bir konusu ve de üslubu var.

Baran • 12-10-2019 23:45

güzel bir hikayeydi okumayanlara tavsiye ederim

24-11-2019 16:21

mustafa kutlunun en güzel kitaplarından bir tanesi uzun hikaye adına bakmayın aslında oldukça kısa bir hikaye ama yaşananlar insana uzun gibi geliyor sanırım adını da oradan alıyor mutlaka okunması gereken kitaplardan bir tanesi

17-02-2020 21:51

kitabını da okudum filmini de izledim filmi çok gereksiz ve kitabın olay örgüsünün dışına çıkmış kitabı okumanızı tavsiye ederim kısa bir kitap zaten ama çok şeyi içinde barındırıyor

28-03-2022 13:24

kitabın kahramanları isteniyor kısa kısa anlatmamız gerek ekler misiniz

02-07-2022 22:23

uzun hikaye isimli eser kime aittir?

07-11-2022 15:24

kitabın karakterleri ve özellikleri isteniyor yok mu elinizde

07-02-2023 22:46

aslında çok sade sıradan bir konusu var ama hikaye öyle ince işlenmişki tam bir türkiye hikayesi

14-05-2023 12:22

kitabın adının neden uzun hikaye olduğunu bilen var mı aslında kısa normal bir hikaye anlatıyor yazar neden böyle bir isim vermiş

14-08-2023 18:32

öğrenci arkadaşlar filmini izleyip özet hazırlıyorsunuz yanlış yapıyorsunuz film ile kitap farklı bu hataya düşmeyin

08-11-2023 20:17

bu romanı okuyunca edebiyattan anlamadığımı bir kez daha anladım hikaye çok sıradan ve basit bir anlatım var neden bu kadar beğenildiğini neden klask bir eser olarak kabul edildiğini anlamadım anadoluya gidin bunun gibi hikayeyi her yerde bulursunuz

10-02-2024 23:51

hoca kahramanların ruhsal ve fiziksel özelliklerini istedi nasıl yazıcaz

27-05-2024 16:28

Vatan Yahut İnternet Menekşeli Mektup Rüzgarlı Pazar Hüzün ve Tesadüf Yokuşa Akan Sular Uzun Hikaye Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı Ya Tahammül Ya Sefer İyiler Ölmez Beyhude Ömrüm Mavi Kuş Yoksulluk İçimizde Kapıları Açmak Tirende Bir Keman Dem Bu Demdir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar