Beyhude Ömrüm

Beyhude Ömrüm
Kitabın Yazarı:Mustafa Kutlu Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Dergah Yayınları Yayınlandığı Yıl:2001 Sayfa Sayısı:212 ISBN:9789759953560 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 27

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:113,85 TL Pandora:132,00 TL D&R:136,95 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beyhude Ömrüm - Mustafa Kutlu

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beyhude Ömrüm Özet

Mustafa Kutlu’nun Beyhude Ömrüm kitabındaki hikayede geçen köy, dağ başında, köy kurulacak bir yer olmamasına karşın havası ve çeşmesinden akan suyuyla güzel bir yerdir. Yüksekte olduğu için her tür sebze ve meyve yetişmez. Yetişen sebzeler de çeşme suyundan çekilen sular yoluyla yetişmektedir.

Hikayenin kahramanı (ismi verilmiyor) Gülpaşa Çavuş’un oğludur. Babası savaşta çok cengaver olmasına karşın orada yakalandığı hastalıklar sonrası köyüne döner döndükten kısa bir süre sonra vefat eder.

Gülpaşa Çavuş’un oğlunun bir tarlası vardır. Yığma duvar çekili, kasabaya giden yolun kıyısındaki çukurda. Tarlalar çukurda ve kıraç olduklarından ürünler verimsiz. Yine de iri taneli buğdaylarıyla görkemli ürünler alabiliyorlar. Çavuş’un oğlu, birgün sigarasını yakıp dinlenmek üzere gölgeye çekildiğinde ıslak kayayı fark eder. Aslında hep orada durmakta olan bir kayadır bu fakat bu kez farklı bir şekilde göze çarpar. Kaya daima ıslak ve yosunludur, zaten bu yüzden adı da Islak Kaya’dır. Çavuş’un oğlu bu kaya üzerine düşünürken birden aklına bu kayanın altında su olabileceği ve hayalindeki cennet gibi bahçeyi buraya kurabileceği gelir. Askerde tattığı üzüm ve narı belki de burada yetiştirebilecektir. Bu düşünceyle sevinç içerisinde kayanın dibini kazmaya karar verir.

Bu fikrini gerçekleştirebilmesi hayli zordur fakat bir kere kafaya koymuştur. Harman sonu düğünü olacak kızı, işlerin yetişmesi, kaynatasının itirazı, aralarının bozuk olduğu muhtar, köylünün konuşması, kanunlar derken pek çok engeli kafasından geçirir ve hepsinin üstesinden geleceği inancıyla yola koyulur.

Bu konuyu babasının arkadaşı olan ve her şeyden haberdar olan Berber Hacı’ya danışır. O da kendisine destek verip bir sakınca olmadığını söyleyince gerekli alet edevatı toplayıp Islak Kaya’nın başına geçer. Ferhat misali kazmayla kayayı delmeye çalışır.

Köy sakinlerinden Deli Derviş adında, kimilerinin deli, kimilerininse derviş kabul ettiği bir zat vardır. Köyün imamı Emrullah Hoca himayesinde kimseye zararı dokunmayan bu zat, Çavuş’un oğlunu kayayı delmeye çalışırken gören ilk kişi olur. Niyeti o söylemeden anlar ve o da duasını edip gider. Yine onu kayayı delmeye çalışırken görenler arasında Çerçi Cemil ve Tahsildar Atıf da vardır. Gülpaşa Çavuş’un definecilik geçmişi bulunduğundan oğlunun da define aradığını düşünürler ve bu haberi köye yaymak için hareket ederler. Gülpaşa Çavuş ile nişanlısı Zeynep, beşik kertmesi olmasına karşın birbirlerini sevmişlerdir. Ancak Muhtar Halil’in de Zeynep’te gözü vardır ve kızı sıkıştırmaya kalkar. Bu sebepten dolayı Gülpaşa Çavuş’tan meydan dayağı yer ve bu olaydan sonra iki aile arasında husumet başlar. Çerçi Cemil gelip de define haberini verince Muhtar Halil de ıslak kayanın altını kazmaya karar verir.

Gece yarısı Muhtar Halil ile Çerçi Cemil ıslak kayayı kazmak için epey uğraşır fakat umduklarını bulamazlar. Bu olay, Muhtar Halil’i iyice çileden çıkarır ve Çavuş’un oğlunun başına bir çorap örmek ister. Köyde onun define aradığı haberini herkese yayar. Ama bundan da umduğunu bulamaz, Çavuş’un oğlu kazmaya devam eder. Ancak kazı sırasında çok zorlandığı da olur, dinamit kullanarak patlattığı da. Sonunda amacına ulaşıp suyu çıkarır. Artık cennetten bir köşe saydığı bahçe idealine kavuşması mümkündür.

Yaz gelip de oraya istediği bahçeyi kurmaya çalışınca Muhtar Halil yeniden harekete geçer. Üstelik Çavuş’un oğlunun kayını Şahin, Muhtar Halil’in kızıyla İstanbul’a kaçmış, husumet bir kat daha artmıştır. Muhtar Halil akrabalarını toplayarak Çavuş’un oğluna bu yeni kurduğu bahçede dayak atar, yataklık hale getirirler. Bahçenin nöbetini tutma işi de Deli Derviş’e kalır. Bahçe gerçekten görenleri hayran bırakacak cinstedir. Her tür sebze ve meyveyi yetiştirir. Bir tek narı yetiştiremez, üzüm de istediği gibi değildir ama onun dışında her şey çok güzeldir.

Muhtar Halil, zorbalığını mahkemeye de taşır ve bu bahçenin kendisine ait olduğu iddiasıyla Çavuş’un oğluna dava açar. Buradan da umduğunu bulamaz ve davayı kaybeder. Aynı dönemde Muhtar’ın iki oğlu da İstanbul’a kaçar. Aslında pek çok kişi, zengin bir geleceğe sahip olma umuduyla İstanbul’a kaçmakta ya da göçmektedir. Gençlerin bir bir İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere taşınmasıyla köyün de eski havası, tadı kalmaz. Çavuş’un oğlu ise bunlara aldırış etmez, o, kurduğu cennetten bahçesine adeta âşıktır ve tüm meşgalesi de onu güzelleştirmektir. Bazıları onun tüm ömrünü bu uğurda boşu boşuna harcadığını düşünse de o halinden memnundur.

Çavuş’un oğlu, iki oğlunu da İstanbul’a gitme sevdasından vazgeçiremez ve karısıyla tek başına kalır. Köyde kalanlar zaten çok az kişidir ve bunlar da bakacak kimsesi olmayan, köyde kalmaya mahkûm olanlardır. Kasabaları önce kaza, sonra nahiye, sonra da köy olur. Evler harabeye döner. Kuzular melemez olur. Çok geçmeden Çavuş’un oğlunun hanımı da hastalanır ve tedavilere rağmen kurtarılamaz. Çavuş’un oğlu, bahçeye başı bağlı biridir ve çocuklarının ısrarlarına karşın İstanbul’da durmayıp köyüne döner. Aradan yıllar geçer. Artık iyice yaşlanmıştır. Çok sevdiği bahçesine görmeye bile gidemez hale gelir. Havayı iyi bularak bahçesine gittiği bir gün ayağı kayar ve düştüğü yerden kalkamaz. Köyde kimsesi olmadığı için imdadına yetişen de olmaz. Oracıkta, bahçeyi yapmaya karar verdiği günleri hatırlayarak kar altında kalır ve ölür. Ve bir bahçeye gömülür.

Beyhude Ömrüm Soruları ve Cevapları

Beyhude Ömrüm kimin eseri?

Mustafa Kutlu

Beyhude Ömrüm türü nedir?

Öykü/Hikaye

Beyhude Ömrüm kaç sayfa?

212

Beyhude Ömrüm Yorumları

mustafa kutlu kitapları gibisi yok çok güzel yazıyor adam her kitabını tavsiye ederim

13-12-2016 20:41

sıradan sıkıcı bir kitap

18-12-2016 12:07

ben bütün kitaplarını okudum sayılır çok güzel yazıyor bence

20-02-2017 11:20

tabiki de bu kitap çok güzel
bu kitap hakkında sıkıcı diyenlere söylüyorum ;
'' kardeşim edebiyat zevkiniz yoksa biz ne yapalım.. kitap hakkında yok sıradan yok sıkıcı bir roman okuyup da kendinizi profesör sandınız herhalde..

07-03-2017 19:37

kitabını anlayamadım

16-04-2017 00:10

çoğu kitabını okudum sıra buna geldi bakalım

18-04-2017 01:07

ü
yazar üslup ve anlatım yönünden iyi.fakat bu kitabında o heycanı oluşturamamış,diğer kitaplarını beğeniyle okurken bu kitabında çok çabuk sıkıldım okuyacaklara önerim :d

06-06-2017 23:40

bence çook sıkıcı

27-10-2017 16:18

yazılıda bu kitap çıkacak 209 sayfalı 1kitap,

02-11-2017 16:30

okumam gerekiyodu ama okuyamadım okuyacam en yakın zamanda bugün hatta bitirmem grekirdi

09-11-2017 18:06

özeti bu kadar güzelse kitabı çok gzeldir

09-11-2017 18:15

hiç akıcı değil ve aynı zamanda bir saatten sonra sıkılıyorsun

14-11-2017 20:17

çok güzelllllllllllllllllll

02-01-2018 16:57

kitabın özeti kısaca inanmaktır ve başarmaktır..!

06-01-2018 10:45

ben bir günde bitirdim kitabı gayet güzel bir kitap

09-01-2018 15:40

yarina bu kitaptan sinava girecem. ilk 20 sayfasini okudum. full betimleme. verdiğim 15tlye yazik. çok saçma ve çok skici bir kitap. asla tavsiye etmem.

10-01-2018 18:27

kitaba sıkıcı diyen arkadaşları ciddiye almayınız. kitap gayet güzel bir dille anlatılmış. tamam bazı yerlerde canınız sıkılabilir. normaldir. insanlık halidir ama kitap ilerlerse başka boyut kazanıyor resmen. çok güzel bir kitap kesinlikle okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum!

29-03-2018 23:26

keşke kitap okurken akışkanlığına değil de vermek istediği derse ve sonuca bakılsa.zaten bi kitap okurken sıkılan insan daha okumanın hazzına tam erişmemiş insandır bence.ben çok beğendim.her kitap kendince bir hazinedir ve hiç bir hazine insanı sıkmaz

23-07-2018 12:37

gerçekten çok güzel beğenmeyenler geleceği kara kesin her kitap için böyle düşünüyorlardır tembel olanlar

09-01-2019 23:29

beyhude ömrüm özeti için teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yapabildim

03-02-2020 20:10

önüne engeller çıksa dahi pes etmeyen memleketini ve bahçesini çok seven bir adamın hayatını anlatan akıcı ve güzel bir kitap

Meltem Nurgül • 06-03-2021 16:18

gayet güzel bir kitap hocamız bize sınavda çıkacağı için okumamız gerektiğini söyledi kitabıda 1 haftada okumamız lazımdı maalesef 1 haftada bitiremediğim için özeti okudum çok güzel bir kitap bence

21-10-2021 23:45

hoca beyhude ömrüm ne demek diye sordu bilen var mı?

22-05-2022 23:17

kitabın ana fikri nedir?

19-11-2022 19:16

sınavda çıkan sorular yok mu olanlar paylaşsın ne çıktığını bilelim

23-05-2023 22:21

mükemmel ben beğendim ama biraz karışık

08-10-2023 14:05

karakterleri hakkında da yazı yazın

10-04-2024 21:03

Vatan Yahut İnternet Menekşeli Mektup Rüzgarlı Pazar Hüzün ve Tesadüf Yokuşa Akan Sular Uzun Hikaye Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı Ya Tahammül Ya Sefer İyiler Ölmez Beyhude Ömrüm Mavi Kuş Yoksulluk İçimizde Kapıları Açmak Tirende Bir Keman Dem Bu Demdir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları