Rüzgarlı Pazar

Rüzgarlı Pazar
Kitabın Yazarı:Mustafa Kutlu Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Dergah Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:185 ISBN:9789759953416 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:100,80 TL BKM:120,00 TL D&R:132,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Rüzgarlı Pazar - Mustafa Kutlu

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Rüzgarlı Pazar Özet

Rüzgârlı Pazar, İstanbul’da bulunan bir üst geçidin seyyar satıcılarının hikâyesidir. Bu hikâyede her ne kadar genel olarak üst geçitte geçse de buradaki satıcıların ailelerine, yaşadıkları gecekondu mahallelerine, hatta Anadolu’daki köylerine dek uzanır. Zengin semtler ise bu hikâyede uzaktan göz kırpan bir yabancı konumundadır.

Babası Recep Efendi’nin hastalanması sebebiyle küçük Duran okuldan alınır ve ailesini geçindirmek üzere çalışmaya yollanır. Duran ise bir yakınının –motorcu İsmail’in- motosikletiyle hikâyenin konusu olan üst geçide her sabah bırakılır ve her akşam buradan alınıp eve götürülür. Çünkü duran, bu üst geçitte bulunan tezgahlardan birinde çalışmaktadır. Balonculuk yapmaktadır.

Duran’ın yanında, gözleri görmeyen bir kadın mendil, kalem gibi şeyler satarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Bu kadın Nimet’tir. Hayat zordur, kör de olsan çalışacaksın.

Kimler yoktur ki bu üst geçitte… Bir çingene olan Çiçekçi Cemile eli maşalı bir kadındır ve gizli gizli kumara para yatıran kocasını bile döver. Yetmedi, kocasının peşine düşen hatta onu hırpalayan kumarbazları da döver. Epeyce kilolu bu kadının ağzı da epeyce bozuktur. Hacca henüz gitmese de tipinden ve giyinişinden dolayı Hacı diye bilinen yaşlı bir adam adamotu satmaktadır. Hastalıklara iyi geliyormuş bu ot. Hacı’nın yanında ağrılar için Çin vikisi satan bir adam bulunmaktadır. Üst geçidin yanında bulunan ağacın altında kitapçı ve korsan CD satan iki kişi vardır. Adamın biri ise hem güneş gözlüğü hem de numaralı gözlük satmaktadır. Tabii ki bir de Şapkacı Bacı var. Modayı takip eder ve o zamanların modası neyse ona uygun olarak ucuz şapkalar getirtir. Nimet’e de burada tezgah açtıran aslında Şapkacı Bacı’dır. Çok yardımseverdir.

Nimet ile Duran çok iyi anlaşmaktadır. Duran Nimet Abla’sına sık sık yardım etmektedir. Para üstü çevirme, müşteriye malı uzatma vesaire… Tabii ki Duran, Nimet’in karanlık dünyasında ona çok da iyi arkadaşlık yapmaktadır. Cino adlı kopuğun getirdiği çayları içerler. Tabii ki bu üst geçidin bir de çaycısı var. O kadar satıcı ne yapacak? Asıl adı Gökhan Pak olan Cino, bir kavga vesilesiyle patronu Pala ile tanışır. Bir de üst geçidin ne olduğu belirsiz bir evsizi var. Herkes ona Doktor diyor. Dilenci değildir, çalışmaz ama galiba bu adamın iyi parası var. Doktor da Cino’yu sever. Bunun üzerine çaycı Pala onu çırak olarak yanına alır. Bu böyledir işte.

Nimet, Duran’la arkadaşlık yapmasına yapar ama içten içe canı sıkılır. Genç kızdır, sıkılacak tabii ki. O da sevmek, sevilmek ister şüphesiz. Talih bir gün onun da yüzüne güler. Nimet’in tam karşısına Cesur adlı görme engelli bir genç tezgah açar. Nimet ise heyecanlanır. Zamanla Cesur’la tanışır. Hatta onu çaya bile davet eder. Bu hayatta her şey dengi dengine… Nimet de kendi dengini bulmuştur. Zamanla iki genç birbirlerini çok severler. Evlenmeyi bile düşünürler ama para nerede… Ekmek aslanın ağzındayken, yaşamak bunca zorken onlar kör hâlleriyle ve kazandıkları üç beş kuruş parayla nasıl evlenecekler? Nimet’in destekçisi Şapkacı Bacı ölmüştür. Nimet artık şapkacılık yapmaktadır. Eskisinden de iyi kazanmaktadır fakat bu para dahi yetersizdir.

Onlara arka çıkacak biri çok geçmeden bulunur. Bu, Doktor’dur. Onlara oldukça yüklü miktarfa para bağışı yapar. Düğünleri üst geçitte yapılır. Üst geçit satıcıları bu düğünün asıl konuklarıdır. Herkes üstüne düşeni yerine getirir. Ayrıca Doktor yakınlarda bulunan bir dükkanı da Nimet ile Cesur’a hediye eder. Bu dükkan, bir şapkacı dükkanıdır. Böylece Nimet ve Cesur üst geçitteki tezgahlarından geçip kendi dükkanlarına sahip olma ayrıcalığına kavuşurlar.

Hikâye, yazarın bir gün bir üst geçitten geçip “Ben buradaki garibanların hikâyelerini yazacağım.” demesiyle yazılmış gibidir. Eser, üst geçitte yer alan satıcıların her birinin kısa hikâyesine ayrı ayrı değinir. Nimet ile Cesur’un aşk ve evlilik hikâyesi ise eserin ana noktası gibi görünmesine rağmen öyle değildir. Sadece kitabın tasvirler kitabı olmasını engellemek üzere kurgulanmış basit bir olaydır. Yine de bu hikâyede en çok onların aşk ve evlilik olayı öne çıkar. Yine de eser üst geçit satıcılarının zor yaşamlarına, gecekondu mahallelerinin imkansızlıklarına ve İstanbul’un zenginleri ile fakirleri arasında bulunan uçuruma ışık tuttuğu için oldukça çarpıcı ve dikkat çekicidir. Yazar, gerçekleri okuyucunun gözleri önüne tüm sertliğiyle serer. Bunu yaparken ise rahat, yapmacıksız ve akıcı bir üslup kullanır.

Editör: Murat ASLAN

Rüzgarlı Pazar Soruları ve Cevapları

Rüzgarlı Pazar kimin eseri?

Mustafa Kutlu

Rüzgarlı Pazar türü nedir?

Öykü/Hikaye

Rüzgarlı Pazar kaç sayfa?

185

Rüzgarlı Pazar Yorumları

sıkıcı bir kitap zaten iç karartıcı da bir konusu var hayattan soğuttu

23-09-2022 23:41

kitabın ana fikri nedir

24-04-2023 19:56

banada olay örgüsü lazım onuda ekleyin

29-05-2023 19:36

harika bir kitaptı anlatımı çok iyi önerebilirim

15-06-2023 21:41

kimsede pdf yok mu

07-08-2023 12:32

kitap çok kötü okumanızı tavsiye etmiyorum

12-10-2023 09:15

bence gayet güzel bir kitap oldukça beğendim herkesin okumasını tavsiye ederim

22-10-2023 20:42

örnek sınav soruları arıyorum yok bulamadım

08-03-2024 20:19

Vatan Yahut İnternet Menekşeli Mektup Rüzgarlı Pazar Hüzün ve Tesadüf Yokuşa Akan Sular Uzun Hikaye Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı Ya Tahammül Ya Sefer İyiler Ölmez Beyhude Ömrüm Mavi Kuş Yoksulluk İçimizde Kapıları Açmak Tirende Bir Keman Dem Bu Demdir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli