Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek
Kitabın Yazarı:Harper Lee Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1960 (04-09-2014) Sayfa Sayısı:355 ISBN:9789755706849 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 54

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:162,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:To Kill a MockingbirdÇeviren:Ülker İnceİngilizce:To Kill a Mockingbird Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bülbülü Öldürmek Özet

Scout, henüz 6 yaşında olan küçük bir kız çocuğudur. Abisi Jem ve babası Atticus ile birlikte yaşarlar anneleri Scout daha iki yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Bir de yanlarında aşçıları Calpirnua vardır.

Kitap, küçük kız Scout’un ağzından anlatılır. Scout ve Jem günlerini mahallede türlü türlü yaramazlıklar yaparak oyunlar oynayarak geçirirler bir de sadece yazları Maycomb’a teyzesinin yanına gelen Dill onlara katılır. Bu küçük afacanların en büyük zevkleri kendi içine kapanmış bir aile olan Radley’ler hakkında hikâyeler uydurmak ve onların evinin çevresinde çeşitli macera ve güç gösterisi olan oyunlar kurmaktadırlar. Hatta evin oğlu olan ve Öcü Radley adını verdikleri genç adam en büyük ilgi odaklarıdır.

Scout abisi Jem’i örnek almakta ve mahalledekilerin, Calpirnua’nın ısrarlarına rağmen bir kız çocuğu gibi giyinip yemek yapmayı öğrenmeyi reddetmektedir. Onun için asıl ilgi çekici olan Jem ile birlikte çeşitli maceralara atılmaktır. Babaları Atticus ise avukattır. Her zaman sakin ve bilge tavırlarıyla betimlenir. Aynı zamanda da çok iyi bir babadır. Çocuklarını dinler onlarla konuşur ve her şeyden önce iyi birer insan olmayı öğretir.

Kış gelince Scout okula başlar. Jem onu okulda yalnız bırakır çünkü kendi arkadaşlarıyla takılmak ister. Atticus, Scout’a daha okula başlamadan sık sık okumalar yaptırır. Scout’un da okumaya çok ilgisi vardır çünkü Atticus çok iyi bir okur olduğundan onu örnek alır. Scout’un okumayı bilmesine öğretmeni sinirlenir ve babasına bir daha Scout’a okul dışında okutma yapmaması için haber yollar. Scout okulu hiç sevmez çünkü fazla açık sözlü olduğu için başı hep belaya girer. O kış kasabada da işler yolunda gitmez. Scout ve Jem’in zaman zaman bahçesinde çocukları gibi sevdikleri çiçeklerine zarar vermeme koşuluyla vakit geçirdikleri Bayan Maudie’nin evinde büyük bir yangın çıkar. Bayan Radley ölür. Atticus ise mahkemenin görevlendirmesiyle bir davayı üstlenmek zorunda kalmıştır. Çocuklar daha farkında olmasa bile bu dava Atticus’ta büyük bir tedirginlik yaratmaktadır. Çünkü Atticus bir beyaza karşı bir siyahiyi savunmak zorundadır. Atticus işini özveriyle yapan ve haksızlığa karşı koyarak çocuklarına her zaman örnek olmaya çalışan bir adam olduğundan özellikle de suçsuzluğuna inandığı Tom Robinson’u hakkıyla savunmakta kararlıdır. Tom, Bay Ewell’in büyük kızına tecavüz etmekle suçlanmaktadır. Bay Ewell’ın kötü ünü kasabada bilinmektedir. Çalışmayan, çocuklarına kötü davranan ve ona buna sataşan beş para etmez bir adamdır. Atticus, iki tarafın da ifadelerini dinlediğinde Ewellların ifadelerindeki tutarsızlıklar ortadadır. Ayrıca tıbbi incelemeler de tecavüz bulgusuna rastlamamaktadır. Atticus, ne olursa olsun Tom’un suçsuzluğunu kanıtlamakta kararlıdır. Çocuklar için de kötü günler başlamaktadır. Çünkü babaları bir zenciyi mahkemede savunacaktır. Arkadaşları, mahalleli ve akrabaları tarafından sözlü tacize uğramaktadırlar.

Mahkeme günü geldiğinde Atticus tüm kanıtları jüriye sunmuş ve tanıkların ifadelerinde açıklamaları ortaya koymuştur fakat jüriden Tom’un suçlu olduğu kararı çıkmıştır ve Tom idama mahkûm edilmiştir. Bir beyaza karşı bir zencinin kazandığı hiç görülmese de herkesin vicdanın da bir parça Tom’un suçsuz olduğu fikri belirmiştir. Birkaç kişi dışında hiç kimse açık sözlülükle bunu ifade etmemiştir çünkü onlara göre zenciler bozuk ahlaklıdır ve değişemezlerdir.

Atticus, kararın temyize gideceğini, Tom’un serbest kalma ihtimalinin yüksek olduğunu Tom’a söylese de Tom, kaderinin bir beyaz adamlara bırakılmasına dayanamayarak cezaevinden kaçmaya çalışmış ve vurularak öldürülmüştür. Karısı Helen’e ve üç küçük çocuğuna bu acı haberi vermek Atticus’a düşmüştür.

Herkesin Almanya’da Hitler’in Yahudilere yaptığı eziyetleri kınadığı sırada Scout, Amerika’da zencilere yapılanların da farklı olmadığını fakat kimsenin bunu eleştirmediğini düşünüp çok şaşırmıştır.

Günler normale dönerken Ewell, mahkemede olmasa bile herkesin vicdanında haksız çıkarılmanın hıncını yaşamakta ve Atticus’u pek çok kez tehdit etmektedir. Atticus ise tüm sakinliğiyle Ewell’ı geri püskürtmektedir.

Bir gece ay gökyüzünde bulutların arkasına gizlenmişken Jem ve Scout okuldaki balodan eve dönmektedirler. Scout, gösteri için jambon kılığına girmiş ve dönüşte yalnızca Jem’in yönlendirmesiyle yürüyebilmektedir. Derken birisinin kendilerini takip ettiğini fark ederler ve tam Radley’lerin evinin arka sokağında bir boğuşma başlar. Scout’un hareketleri çok kısıtlı olduğundan üstüne atılan kişiden kendini kurtaramaz ve Jem’e de yardım edemez. Bir boğuşma sesi duyar Jem’in çığlığından sonra bir kişinin daha geldiğini kendilerine yardım ettiğini duyar. Tanımadığı bu adam Scout’u yerden kaldırır. Jem’i de kucağına alarak evlerine doğru koşarlar. Eve vardıklarında herkes onları büyük bir panikle karşılar. Jem kendinde değildir ve kolu ciddi bir şekilde kırılmıştır. Scout ise kostümü sayesinde ciddi bir yara almamıştır. Şerif kostümü incelendiğinde bıçak darbelerini görür fakat kostümdeki tellerin bıçağın Scout’u yaralamasına engel olduğunu söyler. Onlara saldıran Bay Ewell’dır. İki küçük çocuğu öldürecek kadar alçalmıştır fakat boğuşma sırasında bıçağının üzerine düşmüş ve cezasını bulmuştur. Onları kurtaran bu tanımadıkları adam ise Öcü Radley adını verdikleri Bay Arthur’dur.

Küçük bir kızın gözünden yetişkin insanlar olmanın en gülünç, en anlamsız yönlerinin aktarıldığı muhteşem bir eser. Okuma zevki vermesinin yanında akıcılığıyla da elinizden bırakamayacaksınız.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Bülbülü Öldürmek Konusu

Scout’un ağabeyi Jem’in on üç yaşındayken kolu kırılmıştır. Aralarında kolunun neden kırıldığını konusunda farklı nedenler söylerler. Babaları Atticus ikisinin de haklı olduğunu söyler. Evde Jem, Scout, babaları Atticus ve aşçıları Calpurnia ile birlikte Maycomb isimli küçük bir kasabada yaşamaktadırlar. Anneleri onlar küçükken ölmüştür.

Her yaz mahalle komşularının yeğeni Dill gelir ve onunla oynarlar. Bütün yaz komşuları Boo Radley’i dışarı çıkarmak için uğraşırlar. Babaları Atticus bir avukattır ve çok yoğun çalışmaktadır. O yıl Scout okula başlar. Öğretmeni okumayı bildiğini fark edince ona kızar okumasını yasaklar. Okula gitmek istemez, babası akşamları okuyacaklarına söz verince okula gitmeye ikna olur. Ama okulda çok sıkıntı yaşamakta diğer öğrenciler de onunla dalga geçmektedir.

Okula giderlerken önünden geçtikleri bir ağaca birileri hediyeler ve şeker koyar ancak Nathan Radley ağaçtaki o kovuğu çimentoyla kapatır. Dill o yaz yine gelir ama Scout’la çok oynamazlar artık. O da Bayan Maude’nin terasında yaz boyunca ikindi vakitleri oturarak onunla sohbet eder.

O kış ihtiyar Bayan Radley ölür. Bayan Maude’ nin evinde yangın çıkar, çocuklar ve komşular ona yardımcı olurlar. O sıralar Atticus’un zenci bir adamın davasına bakması istenir. Bu duruma Maycomb’ lular çok tepki gösterirler. Okuldaki çocuklar da Scout ve Jem’le dalga geçer. Babaları aldırış etmemelerini ve dik durmalarını söyler. Komşuları Bayan Dubose’dan ikisi de çok korkmaktadırlar ama Bayan Dubose babalarının bu davaya bakmasıyla ilgili laf edince Jem Bayan Dubose’un bahçesindeki çiçekleri yolar ve dağıtır. Babaları özür dilemesini ister Jem den. Bayan Dubose Jem’in her gün gelip kendisine kitap okumasını ister. Scout’ la beraber her gün gidip kitap okur ama Bayan Dubose kısa bir zaman sonra ölür. Babaları Bayan Dubose’ un çok yaşlı ve hasta olduğunu yıllardır ağrılarını dindirmek için morfin kullandığını, artık acılarının dindiğini söyler.

Bir gün Calpurnia çocukları kendi gittiği kiliseye götürür. Çocuklar orda diğer zencilerle tanışır ve onların iyi insanlar olduklarını öğrenir. Babalarının davasına baktığı Tom Robinson Bay Ewell’in kızına tecavüzden suçlanmaktadır. Ama işin aslında kız Tom’ a iftira atmaktadır ama zenci olması sebebiyle kimse inanmaz. O sıralar çocuklara göz kulak olmak için Alexandra Hala gelir. Scout’un bir erkek gibi davranmasını istemez, atık bir hanımefendi gibi davranması gerektiğini söyler, elbise giydirmeye çalışır.

Mahkeme günü gelince tüm Maycomb sanki panayır izlemeye gider gibi mahkemeye izlemeye gider. Gizlice Scout, Jem ve Dill de mahkemeyi izlemeye giderler. Herkesin ifadeleri alınır. Ancak jüri üyeleri Tom’u, tüm deliller aksini gösterse de, suçlu bulur. O dönemlerde bir zenci suçlu bulunursa cezası idamdır. Tom idam edilir. Çocuklar bu duruma çok üzülürler.

Ekim ayının sonlarında okulda bir gösteri yapılacaktır, Scout jambon kılığına girecektir. O gün akşam Jem’ le ikisi giderler. Dönüşte yol çok karanlıktır, Scout kıyafeti çıkarmak ister. O esnada birisi çocuklara saldırır. Daha sonra ise aniden adam durur biri gelir ve onları kurtarır. Çocuklar karanlıktan kimseyi göremezler. Babaları gelir, Jem’in kolu kırılmıştır. Onu tedaviye alırlar. Scout abisi için çok endişelenir. Ama doktor ve babası iyi olacağını söylerler. Bu esnada çocuklara saldıran Bay Ewell’ in ekmek bıçağı karnına saplanmış cansız bir şekilde yerde yatmakta olduğunu görürler. Atticus Jem’ in yapmış olmasından endişelenir ama Bay Ewell çocukları öldürmeye çalışırken ayağı takılmış ve bıçağın üzerine düşmüştür. Bay Tate olayı aydınlatır, kimsenin suçlu olmadığını söyler. Çocukları kurtaransa Boo Radley’ dir. Scout onu görünce çok sevinir. Ağaç kovuğuna hediyeleri koyanın da Boo olduğunu anlar. Scout onunla terasta oturur. Babasına Boo’ nun çok iyi bir insan olduğunu söyler.

Bülbülü Öldürmek Soruları ve Cevapları

Bülbülü Öldürmek kimin eseri?

Harper Lee

Bülbülü Öldürmek türü nedir?

Yabancı Romanlar

Bülbülü Öldürmek kaç sayfa?

355

Bülbülü Öldürmek Yorumları

harper lee favori yazarlarımdan bir tanesi çok güzel yazıyor anlamak için yavaş yavaş sindire sindire okumak gerek o zaman kitabın tadına varabiliyorsunuz

01-06-2015 19:54

sonunda tüylerim diken diken olmuştu muhteşem bir eser

06-06-2015 11:16

yalnız bülbülü öldürmek harper leenin tek romanı çok güzel yazıyor en sevdiğim yazar demen olmuyor :)

03-10-2015 20:10

kitap süper ama isimler çok saçma okummuyor bile daha güzel isim olabilirdi örneğin mert aslı merve v.b.

27-12-2015 17:31

adamın adı boo radley değil arthur radley dir.

14-02-2016 20:23

çok iyi kitaptı iyiki okumuşum 😄

15-02-2016 21:29

kitap çok güzel daha 50 ye bile gelmeden tespih ağacinin gölgesini aldim.

13-03-2016 18:13

yalnız herper lee'nin tek kitabı bülbül'ü öldürmek değil, tespih ağacının gölgesinde kitabıda ona ait :)

Büşra SEZGİN • 19-05-2016 16:08

özette hatalar var radleylerde öien bayan değil bay radley, tom idam edilmez kaçmaya çalışırken öldürülür, bay ewell i radley öldürür baba da şerif de radleyi korumak için ewellin bıçak üsyüne düştüğünü kabul eder şerif çünkü "bülbülü öldürmek günahtır"

30-05-2016 09:34

harper lee çok başarılı .herkese tavsiye ederim.

29-06-2016 14:07

hakkında çok güzel yorumlar yapılan bir kitap lakin şu yukarıda yazan özetten pek birşey anlaşılmıyor açıkçası..bu özete bakıp bu kitabı satın almam doğrusu..

30-06-2016 09:52

kitap çok güzel ama isimler çok zor okunuyo😀

20-08-2016 12:32

o zaman ırk düşmanlığı şimdilerde mezhep düşmanlığı bu düşmanlıklar ne zaman bitecekkkkk

21-10-2016 16:51

özet güzel ama hayalar var idam sahnesi yok hapishaneden kaçmaya çalışırken öldürülür.

05-11-2016 14:57

aynen bende isimleri hafızaya almakta zorlandım. bi dakika o kimdi o nerden çıktı hah o oydu diye okudum yen'i bitirdim kitabı. jem öldürmüş diye düşündüm sonunda scout dedi ya bülbülü öldürmek günahtır diye babası da kabul etti sandım. bu çelişkiyi arıyordum tamda. ayrıca teşbih ağacın gölgesindeyi hemen almam lazım aticus onda değişiyormuş ben beğendim

23-11-2016 22:09

valla neyini beğendiniz neyi beğeniliyor bu kitabın bilmiyorum, kitap dediğin insanı içine çeker, zoraki okudum, tespih ağacının gölgesinde kitabını da çeyreğinde bıraktım. bu kadar durağan bir anlatım olamaz, hiç beğenmedim lee'nin tarzını.

25-11-2016 16:31

muhteşem bir kitap...

Dilara • 06-01-2017 11:28

super ya bayıldım harper lee ❤❤

06-01-2017 18:38

a
yorumlara bakarak kitabı aldım ama hiçte sürükleyici değil sırf para verdiğim için okuyorum 200 ncü sayfadayım olaylara yeni girmeye başladı 100 sayfalık kitap aslında geri kalan 250 sayfa safsatadan başka bişey değil resmen okurken patlıyorum

21-01-2017 21:44

180. sayfada firlatip attim, hayatimda bu kadak slklcl birsey okumamistim.

28-01-2017 15:18

anlatmak istediği şey çok güzel ama içeriği çok sıkıcı scout yerin babasının üzerinden olaylar anlatılsaydı daha güzel olabilirdi çünkü kitap da en güzel yer davanın üstünde durulduğu yerler onun haricinde herşeyi çöpe atabilirsin gerçekten çok sıkıldım okurken

02-02-2017 15:53

kitap sadece tom robinson'un mahkemesinin anlatıldığı kısımda heyecanlıydı, akıcıydı onun haricinde kitabı okumak tam bir işkence.. okunmuyor , akmıyor..
yüze yakın karakter var hangisi kimdi birbirine giriyor. ve sonu tam bir felaket, devamını arıyorsun ,yok.

29-07-2017 14:10

güzel kitap yer yer ağır yer yer sürükleyici sonu beklediğim gibi değildi boo radley yani öcü radley ile karşılaşmalarını daha değişik hayal etmiştim olsundu güzeldi :)

30-08-2017 18:13

bazen bir kitabı okuduğumda diyorum ki;yaprakların arasına girip kahramanlara gerçekten mi ya desem gerçekten mi bu kadar mı dünya güzel! işte bu da öyle bir kitaptı,atticus sen doğrusun! okumadığınız hata.

24-11-2017 13:28

cok guzel kesinlikle okuyun :)

28-11-2017 21:10

kitap müthiş yaa insanı sayfaların arasında kaybediyor sanki kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum

07-01-2018 12:47

filmi de nasıl güzel

06-02-2018 20:40

cok guzel bir kitap okuduk yazar sayesinde

01-04-2018 16:36

50 kişi var ezberleyemiyom kadrosu çok geniş napcaksınız anlamıyorum ki

25-04-2018 00:01

ama yinede güzel amerikan ırkçılığını anlatan eşitliği vurgulayan bir kitap

25-04-2018 00:11

biz bu kitaptan sınav olcaz güzel bir kitap ama

29-05-2018 21:18

güzel olmasına rağmen sıkıcı ama sevdim

17-09-2018 20:21

sıkıcı hiç güzel değil

31-10-2018 23:47

bu kitabı kurgu olarak ikiye ayırıyorum; ilk yarı yani mahkeme sahnesi öncesi ve ikinci yarı yani mahkeme sahnesi ve sonrası. ilk yarı birazcık sıkıcıydı ve gereksiz yere uzatılmıştı ilk yarıda beni kitaba bağlayan tek etken öcü radley karakteri ve o karakterin gizemine olan merakımdı. ikinci yarı çok daha iyiydi uzun bir mahkeme sahnesi vardı ve çok sürükleyiciydi. genel olarak kitabın bu kadar kalın olmasını mantıksız buldum ama çok beğendim beni çok etkiledi ve hayatıma bir şeyler kattı. atticus karakteri kesinlikle favorimdi. kısacası tavsiye edebileceğim bir klask roman.

esma nida. • 02-12-2018 13:44

bülbülü öldürmek, küçük bir kız çocuğu olan scout'un gözünden zencilere karşı genel bakışı ve yapılan haksız muameleleri anlatıyor. kitapta özellikle zencilerle diğer insanların konuşmaları arasındaki farklılıklar dikkat çekiyor. betimlemeleri çok etkileyici olan kitap, çocuklarda bile bulunan ön yargıya da yer veriyor. mahkeme, kuduz köpek, komşularının evinin yanması ve çocukların balodan dönerken yaşadıkları ile ilgili bölümler kitaptaki en etkileyici bölümlerden birkaçını oluşturuyor.

okursayazar • 04-12-2018 18:48

çok güzel olmuş özeti çok işime yaradı teşekkürler.kitabı okumadığım halde çok güzel anladım gerçekten çok işime yarıyacak çok teşekkür ederim.

09-01-2019 21:32

valla beğenemedim.❌çok popüler ama konusu boş.🍁puanım 3/10🎉✨🎈

maNga • 24-02-2019 18:01

olaylar küçük bir kızın bakışıyla anca bu kadar güzel anlatılabilirdi. öyle ki sıcacık bir mahalleye girdiğinizi ve karakterleri birer birer tanıdığınızı hissediyorsunuz.başları biraz sıkıcı olmasına rağmen ilerledikçe içine çeken ve kolay kolay bırakmayan bir kitap.

havva • 25-02-2019 11:48

helal osun helal olsun 10 numra

02-04-2019 08:57

bizim öğretmen bülbülü öldürmek konusu ve kısa özeti diye ödev verdi o yüzden okudum fena kitap değil ama gereksiz uzun daha kısa bir şekilde anlatılabilirdi şimdi kahramanları ve özellikleri şeklinde özetlemem gerek saçma sapan bir ödev

04-11-2019 15:01

bülbülü öldürmek konusu kısaca bu kadar mı buradaki yazıyı yazsak yetiyor mu?

02-02-2020 18:52

iyiki okumuşum dediğim kitapların arasında bir kitap.herksein okumasını tavsiye ederim.

zeynepp • 07-05-2020 16:23

şimdi ilk olarak kitap ilk 50 sayfasında neredeysen tanıtım yapıyor
mayculomb denen kasabanın özellikleri , kendileri arkdaşları okula gidipgelmeleri vs.
scout adında bir çocuk anlatıyor yazar kendisidir. abisi jem ile birlikte aynı okula gider.
evlerinin hemen yanında bir ev vardır ve burda oturan kişiler readley ailesidir.
evden dışarıya hiç çıkmayan tek bir üyesi olan öcü radley kalmıştır.
kendisini uzun zamandır mahalle üyeleri de hiç görmemiştir ama o evde olduklarından emindirler ölmemiştirdeç
ama bazne hiç çıkmayınca scout jem ve scoutun sevdiği çoçuk dill le beraber planlar yapıp eve yaklaşmaya çalışırlar.
ilk defa evin bahçesine girer eve yaklaşırlar tam pencereden bakar ve bir tüfek sesi duyarlar kaçış o kaçış
ilk ve son çabaları bu şekilde hüsran olur. ama herzaman bir şüphe ve korku ile o evin önünden geçip okul yolunda yürürler
scout 8-9 yaşında bir kız çocuğudur. ancak halası alexandra scoutun bir kız gibi davranmadığından şikayetçidir.
bu sebepten dolayı onların evde kalıp scouta kız olmayı öğretmeye hanfendi gibi davranmasını sürekli itici ve sıkıcı tabirlerle uayararak değiştirmeye çalışır
bu sıraca scout ve jem in babaları olan atticus ,,, tom adında bir zencinin avukatlığını üstlenmişti.
cocuklar babalarının bu konu hakkında çok fazla düşündüğünü ve kendini yorduğunu düşünerek takip eder ve iş yerine bürosuna giderler.
işlerin yerinde olduğunu söyleyen baba tekrar çocukları eve gönderir ve ertesi gün duruşma vardır.
ırkçı millet duruşma salonuna akın ederler ve çocuklarda duruşmaya gitmek için planlar yapar ve sonunda giderler.
kitabın neredeyse son 15 bölümünü bu maceralar kapsamaktadır.
duruşmaya iki kardeş ve dill beraber gider ve tüm olayları bir bir kendi gözleri ile görürler.
babaları tecavüz suçu ile üzerine iftira atılmış olan tom adındaki adamı kurtarmak için yoğun çaba sarfetmiş ve bu çabası kasabadaki ırkçı ahaliyi çok rahatsız etmiş kendine bir çoğunu düşman edinirken zenci olan kısmı da kendine hayran bırakmıştır.
targıç toylar dahil mahkeme salonundaki herkes tomun suçsuz olduğunun farkındadır ancak jüri üyeleri de ırkçı olduğu için ne yaparsalarda tom u idam ile yargılanmasının önüne geçemezler.
bunu bilen tom suçsuz olduğu halde ölmek istemediğini ve birgün hapishaneden kaçarken görevliler tarafından 11 el ateş ile ırkçılık kafası ile ateş edip feci şekilde öldürürler.
bu duruma atticus , scout dill ve jem çok üzülürler.
ancak onları çok başkabir dertleri daha vardır.
tomu tecavüz suçu ile suçlayan kızın babası bob ewell , önce atticus a kupmas kurmuş, kininden dolayı ona zarar vermek istemiş ve başaramamıştır.
sonra kinini yenemeyen bob ewell atticus un çocuklarına zarar vermeyi bu şekilde kendini dizginlemeyi istemiş ve bunu okul çıkışı akşam çok karanlık vakitlerde jem ve scout a bıçak ile saldırarak bu planını gerçekleştirmiştir.
ancak tam o anda mahalledeki öcü radleylerin evinin önünde gerçekleşmesi scout ve jem için şükür etmeleri gereken bir şey olmuş ve o sırada evden çıkmyan radley onları kurtarmıştır.
jem kolu kırılarak atlatırken scoutta hiç bir sıyrık olmazken ırkçılık yapan ve iftira atan bob ewell öldürmek için getirdiği bıçağın üstüne düşerek ölür.

30-10-2020 08:17

harper lee biraz da kendi çocukluğundan esinlenerek yazdığı bu romanda ötekileştirilmiş insanların dramını gözler önüne seriyor. 1930'ların alabama'sında insan haklarının hiçe sayılışını anlatıyor. bunu bir çocuğun masum bakışıyla sunarken toplumun diğer üyelerinin yani büyüklerin görüşündeki kusurları da açığa çıkarmış oluyor. ayrıca plutzer ödülüne layık görülmüş bir kitap bülbülü öldürmek...

e.z.a • 26-02-2021 00:06

"istediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma bülbülü öldürmek günahtır" bu söz çok hoşuma gitti kitabın ne anlatmak istediğini çok güzel özetlemiş

17-04-2022 12:11

harper lee'nin bülbülü öldürmek adlı bu kitabın baş kahramanı scout'tır. kitapta scout'un okulda ve arkadaşlarıyla yaşadığı çeşitli olaylardan bahsedilir.scout'ın babası bir avukattır. bayan maude’ nin evinde yangın çıkarve bu davaya scout’ın babası bakacaktır ancak bayan dubose bu davaya bakmasını istemez. atticus zenci olan tom'un bir kıza tecavüzle suçlandığı davaya bakar ve tom bu davada suçlu bulunarak idam edilir.

buyakamoz • 21-04-2022 14:39

bu kitabı abim okuyamadan yarıda bıraktı ama benim en sevdiğim kitaplardan birisi hala abime şaşırım çünkü kitap baştan sona kadar etkileyici çoğu zaman kendimi hafif esintili bir havada scout ile oyun oynuyormuş gibi hissetmeme sebep oldu. dava kısımlarını heyecanla okudum gerçi sonuç pek beklediğim gibi değildi ama "daha başlamadan yüz yıl önce davayı kaybetmiş olmamız demek kazanmaya çalışmayacağız anlamına gelmez." kısmında özellikle etkilendim genelde bu alıntılara bos afilli bulan birisi olmama rağmen keşke bir sürü kitabı olsa da okusam dedirtti.

straosh • 15-05-2022 19:10

kitap neyi anlatıyor okumaya değer mi yoksa sıkıcı mı

23-09-2022 21:33

bülbülü öldürmek neyi anlatıyor? okumaya değer mi?

06-12-2022 21:19

bob ewell'i kim öldürdü acil lazım

09-03-2023 21:53

kitabın karakterleri hakkındada bilgi ekleseniz çok güzel olacak

11-06-2023 23:12

kitabın ana fikri nerede bulamadım sadece konusu ve özeti var

20-09-2023 19:52

scout erkek mi diye soru çıktı

22-12-2023 16:17

aslında çok güzel kitap ama arkadaşlarım pahalı diye alamıyor öyle olunca da özevi buradan yapıyorlar

20-03-2024 20:58

Tespih Ağacının Gölgesinde Bülbülü Öldürmek Tespih Ağacının Gölgesinde Tespih Ağacının Gölgesinde en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları