Simyacı

Simyacı
Kitabın Yazarı:Paulo Coelho Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1996 Sayfa Sayısı:184 ISBN:9789755106820 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 112

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:81,02 TL D&R:102,00 TL BKM:105,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Simyacı - Paulo Coelho

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:O AlquimistaÇeviren:Özdemir İnce

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Simyacı Özet

Kitabın arkasında der ki; İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü.
1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez'den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu.

Romanımızın kahramanı çoban Santiagodur. Çoban olmadan önce aslında babası onun rahip olmasını ve kilise de çalışmasını ister. Ama o bir rahip olup bir yere kapanmak istemez. Farklı yerleri, farklı insanları tanımak ve görmek istediğini söyler. Babasıyla yaptıkları bir konuşmanın ardından babası bunu kabul eder. Ve ona biraz para verir, “bu parayla koyun sürüsü al ve çobanlık yap” der. Bu amaç doğrultusunda bir sürüye sahip olur. Aslında romanda bu şekilde başlar, daha sonra babası ile konuşması anlatılır. Koyunlarına çok bağlıdır ve birbirlerini anladıklarını düşünürler. Ve istediği olmuştur. Çoban özgür ruhlu biridir ve gökyüzü her gece yaktığı ateş ile onun yorganı olmuştur.

Aradan zaman geçer. Koyunlarını kırktırıp, onları satmak için şehre iner bir dükkana girer ve sıra beklemesi söylenir, kapının önünde bekler. Bu bekleyişte bir kız görür, yanına gelir ve konuşmaya başlarlar. Kız koyun kırktıracağı adamın kızıdır. İyi anlaşırlar. Ona hayatını ve okuduğu kitaplardaki hikayelerden bahseder. Çobanın; yatağı olan kapçiği, ufak bir heybesi ve her gün severek okuduğu ve başına yastık yaptığı kitabı bulunurdu.

Kız şaşırır okuma bilir misiniz der?

Romanın yarısındayız ve aslında şu göze çarpar: “Okuyabilmenin şaşılacak ve herkeste bulunmayacak bir şey olduğuna vurgu yapılır.”

Kız şaşırmıştır... burada; "bir çobansınız, okumayı nasıl bilebilirsiniz?"

İleri ki sayfalarda da çoban bankta otururken yanına gelen adam hakkında düşünürken acaba okuma bilmiyor mudur diye iç geçirir. Ve sıklıkla teorik bilgiler de barındıran, bilgi ve okumanın vurgulandığı kısımlar vardır.

Santiago kıza tutulur. O gün koyunları kırkıldıktan sonra adam seneye yine gel kırkalım der. Çobanımız oradan ayrılır ama aklı kız da kalmıştır. Seneye o gün gelene kadar sabırla bekler.

Günler günleri kovalar. Ve son 3 gün kalmıştır. Hazırlıklarını tamamlamak, yeni bir kitap almak için şehre iner bu arada bir rüyayı iki kez aynı şekliyle görmüş ve bu onu etkilemiştir.

Bunu bir rüya yorumcusu kadına yorumlatmak ister. Kadın ilkin para gözce davranır, çoban pişman olur. Çoban anlatınca ise, kadın: “Tamam senden para istemiyorum ama eğer hazinenin yüzde onunu bana verirsen” der. Santiago rüyasında piramitler de olduğunu ve orada bir adamın kendine yardım ettiğini bir hazineye sahip olacağını görmektedir.

Çocuk oradan ayrılır. Saçmalık bunlar oyuna geliyorum diye düşünürken bir banka oturur. Kitabını okumaya koyulur. Yanına yaşlı bir adam gelir. İlkin adama kitabını okumaya çalıştığı ve habire sorular sorduğu için sinir olur. Sonra öğrenir ki adam zengin bir kraldır. Ve ona çobanın tüm hayatını anlatır. Çoban şaşırır nasıl bilebilirsin benim en gizli sırlarımı bile der.
Adam ona hazineyi bulmaya çıkmasını, herkesin bir amacı ve herkes kendi kişisel menkıbesinin peşinde koşmalıdır der ve pek çok öğütte verir. Çoban inanmak istemez ama onca şeyi nasıl bilmiştir? Adam göğsünü açar parlayan elmasların olduğu göğüslüğünden iki taş çıkarır. Taşlardan biri siyah diğeri beyazdır. Bunların ona yol göstereceğini söyler.
Çoban artık bir seçim yapacaktır. Yaşadığı yeri, koyunları ve aşık olduğu ve belki evleneceği kızı bırakıp bilinmez bir yolculuğa çıkacaktır.

Biz roman boyu Santiago’nun bu tarz seçimler yapma durumunda kaldığını ve bu sıralarda aklı ve gönlü ile bir çatışmada kaldığını görüyoruz.

Zor bir düşünme aşamasından sonra yola çıkmaya karar verir. İlk gittiği yer Afrikadır. İnançlı ve umutludur. Bir gümüşçü ile tanışır.Onun yanında çalışmaya başlar. Kristal eşyalar satan adamın işleri kötüyken Santiagonun gelmesiyle iyileşir ve eski ihtişamlı günlerine döner. Çoban 1 yıl orada çalıştıktan sonra hem 2 katı koyun hem de Mısıra gidecek parayı elde etmiştir.

Yola çıkmadan önce yakınlardaki bir ahıra gider nasıl gidilmelidir?

Burada İngiliz diye hitap edilen biri ile karşılaşır bu simyacıyı arayan bir İngilizdir. O bakır madenini altına dönüştüren formülü öğrenmek ister ve buna ömrünü vermiştir.

Ve uzun çöl yolculuğuna başlarlar. Yol boyu İngiliz kitap okurken, çoban etrafı izler.
Çobanın öğrenmesi ve keşfi doğa ile Simyacının ise kitaplarladır.

Yolda haydutların ve gruplar arası savaşlarının yaşanabileceği haberini alırlar ve daha dikkatli olmaya, geceleri ateş yakmamaya başlarlar.

Yolculuk bitmiştir. Bir vahaya gelmişlerdir. İngiliz, simyacıyı bulacağı yere gelmiş ama çobanın mısıra ulaşmasına daha çok yolu vardır. Burada konaklar en azından etraf sakinleşip, daha güvenli hale gelene dek.

Bir gün çoban burada bir kız ile tanışır ona aşık olur. Kızın adı Fatimadır ve ona bir hazinenin peşine düşerek buralara geldiğini anlatır ama onu gördükten sonra bundan vazgeçtiğini onunla burada evlenip yeni bir hayat kurabileceğini söyler. Bu arada çoban gezinirken gökte iki kartalı süzülüp kapışırken görür o yöne baktığında bir an gözünde bir kare canlanır ve burada düşman atlılıları görmüştür.

Bu kısımdan sonra artık biz çobanın olağanüstü davranışlar sergilediğini göreceğiz. Simyacı bunu hisleriyle duyar hemen oraya atıyla gelir. çobanla tanışırlar ve çoban hayat hikayesini ona anlatır. Bunu kabile reisine anlatmasını söyler. Anlatır ve anlattığı daha sonra gerçekleşir ve ona hazine maliyesinden sorumlu olmasını teklif eder.

Tam da bu kısımda Hz.Yusuf ile benzerliği konu edinilir ve yazar bilerek onu hazine maliyesinden sorumluluk unvanını verdirtir çünkü Hz. Yusuf’ta rüya yorumlamakta ve bunun sonucunda zindandan çıkınca ona bu görev verilmiştir lütuf olarak...Çobanımızın durumu artık çok daha iyidir ve sevdiği kızda yanındadır gitmekten vazgeçer ama Fatima ona şunu der: Sen isteklerini gerçekleştir bizim durumumuz seni bu hayalinden ve amacından alıkoymasın biz arap kadınları çöl hayatında erkekleri hep bir yerlere giden ve bazen dönen bazen dönemeyen bir hayata sahibiz ve sabredebiliriz.

Çoban onu çok sevmektedir ama yola çıkmaya karar verir. Bu arada ingiliz, simyacının yanına gittiğinde ona senin keşfetmen lazım şunu şunu dene diyerek ona yol gösterir. Simyacının da özel güçleri vardır. Çobanın yolculuğunda onun yanında bulunup ona çölün dilini, işaretlerini anlamayı öğretecektir. Yolda yine pek çok haydutla karşılaşırlar onlardan da kurtulurlar.

En son Mısıra varış öncesi son aşamayken ikisini yakalarlar ve hırpalarlar artık kaçış yoktur, tüm değerli eşya ve paralarını da alırlar. Simyacı onları ikna için, “Arkadaşım bir simyacıdır ve özel güçleri vardır. Hatta rüzgarın yerine bile geçebilir.” der.

Roman ilahı, El diye sembolize etmiştir. El'inde yardımıyla çok büyük çöl rüzgarı estirir ve oradakileri ikna eder. Bu aşamalar aslında epey uzun geçmiştir. Çoban rüzgarla, ayla, güneşle ve gökyüzü ile tek tek konuşur.

Bu konuşmalar içinde romanının genelinde hakim olan varlığa, yaşamaya dair felsefik konuşmalar yer alır. Aşktan söz edilir bu kısımda da...Oradan ayrıldıklarında sona yaklaşmışlardır. Simyacı onu arkadaşının yanına götürür ve malzemeleri gözünün önünde uygulayarak bakırı altına dönüştürür.

Çoban geri kalan 3 saatlik yolu kendi aşar ve görkemli piramitlere gelir. İhtişamını izler sonra bir şey kalbine ilham olur. Piramitlere yaklaşır aklına yaşadıkları ve sevgilisi gelir ve gözünden yaş gelir. Burayı elleriyle kazmaya başlar, tam bu sırada iki haydut gelir. Onu döverler ve öldürmemeleri için tüm parasını alırlar. Tam bu an da niye orada bulunduğuyla ilgili 2 kez üstüste aynı rüyayı gördüğünü anlatır.

Burada ki adam böyle basit şeylere kanacak kadar boş vaktimiz yok ben de seneler evvel iki kez bir rüyayı üstüste gördüm ama ben koskoca çölü aşacak kadar şaşkın değilim der ve rüyasını anlatmaya başlar....

Rüyası çobanın koyunlarıyla bulunduğu yeri tarif etmekte orada çobanın çoğu kere yattığı tavanı kırık yıldızları izlediği kilisenin içinde firavuninciri çiçeğinin dibinde hazine var demektedir.

Adam bunları söyler ve uzaklaşır. Çoban tebessüm eder...Aslında yaşlı adam en başından beri her şeyi bilmektedir. Hazine geldiği yerdedir ama bunu bilebilmek içinde kendi yaşam sınavını tamamlaması gerekmektedir.

Eve geri döner. Kiliseye firavunincirinin dibine...orayı kazmaya başlar. Ve keşiş rüzgarına söylenir bunca şeyi yaşamadan erişseydim beni bunlardan koruyamaz mıydın en başında..? Hayır diye yanıtlar rüzgar eğer bu yolculuğa çıkmasaydın bunca ihtişamlı ve güzel olan piramitleri göremeyecektin :)

Çoban orayı kazar ve pek çok mücevheratın dolu olduğu sandığı alır içine yaşlı adamın verdiği iki taşı da içine koyar ve bir rüzgar eser sevgilisinden bir öpücük getirir. Geliyorum fatima diyerek, son bulur.

Kitap basit bir kurguya sahipti ve komplike olabilecek karakter, yer, mekan yoktu. Açık, net karakterler, betimlemeden uzak belli başlı şahıslar etrafında dönen, başlangıç yerinin mekan olarak İspanya ve bitiş olarak Mısırın hedef alındığını görüyoruz.
Roman boyu biz yazarın İncil de, eski lahit bölümünden alıntılar yaparak bir kurgu oluşturduğunu görüyoruz. Dini terminolojinin kullanıldığı, hissedilir ölçüde mistizim barındırdığı kadar simya ilmi ve incelikleri denebilecek birkaç özel kavramını da öğreniyoruz.

Ve özellikle hayata dair soru-cevap şeklinde oluşan, bilgi vermek ve düşündürmek amaçlı, benim felsefi anlatıma sahip diyebileceğim bir yapısı da vardı. Ama her şeyden öte acaba sonunda ne olacak düşüncesi kitabı da akışkanlaştırıyor. Kim bilir bu da belki yazarın
taktiğidir ve bu taktik içinde bilimsel, dinsel ve tinsel bilgiler barındırsa da romanı okunabilir kılmış.

Simyacı Konusu

Paulo Coelho’nun dünya klasikleri arasında yer alan romanı Simyacı dünyanın en çok satan romanlarından bir tanesi olmasının yanında en fazla okunması tavsiye edilen romanlarında başında geliyor. Mükemmel felsefik masalımsı hikayesi ile okurlarını kendine bağlayan Simyacı verdiği mükemmel mesajlar ile de kişisel gelişim açısından tam bir başucu romanı.

Kitapta bir çoban olan Santiago’nun hikayesi anlatılıyor. Gezmeyi seven ve bu yüzden çoban olmayı tercih eden ve bununla gurur duyan Santiago ardı ardına Mısır Piramitlerinde kendisini bekleyen bir hazine olduğuna dair bir rüya görür. Bunun üzerine bir falcı çingeneden rüyasını yorumlamasını ister. Çingene de ona Mısır’a gidip hazineyi bulmasını söyler. İlk başta saçma bulsada daha sonra karşısına çıkan ve Kral olduğunu iddia eden yaşlı adam da ona aynı şeyi söyler. Bunun üzerine koyunlarını satıp Mısır’ın yolunu tutar.

Afrika kıtasında daha ilk durağında bir hırsız ile karşılaşır ve tüm parasını çaldırır. Bunun üzerine hayalinden vazgeçmek üzeredir. Fakat geri dönecek parası da yoktur ve bunun üzerine Kristal satan bir tüccarın yanında işe başlar. Zekası sayesinde satışları arttıran çoban geri dönmesi için gerekli olan parayı bir senede toplar. Tam geri dönmeye hazırlanırken bu kez ingiliz bir gezgin ile tanışır. İngiliz Mısır yakınlarındaki bir kasabada yaşayan 200 yaşında olduğu iddia edilen bir Simyacı’yı bulmak için yola çıkmaya hazırlanır. Bunun üzerine çoban da onunla birlikte hayallerinin peşinden gitmeye karar verir.

Kuzey Afrika’da bir savaş vardır ve yol çok tehlikelidir. Fakat kervan sonunda Simyacı’nın bulunduğu kasabaya varır. Fakat savaş nedeni ile Piramitlere gitmek pek mümkün görünmemektedir. Çoban burada bir kıza aşık olur ve aradığı hazinenin o olduğunu sanır ve ona evlenme teklif eder. Fakat bir gün Simyacı ile tanışır ve Simyacı düşüncesinin yanlış olduğunu belirtir ve Piramitleri bulmak zorunda olduğu söyler. Bunun üzerine birlikte Piramitlere doğru yola çıkarlar. Simyacı ile yaptığı yolculuk boyunca ruhunun derinleri ile konuşmayı öğrenen çoban sonunda Piramitlere ulaşır. Ulaştığında ise hazinenin yerini anlar ve bu onun yüzünde bir gülümseme oluşturur.

Simyacı kitabının sonunu yazmıyorum çünkü okuyarak kendinizin öğrenmesini tavsiye ederim. Fakat verdiği mesaj ile aslında sonunu tahmin edebilirsiniz. Her insan hayallerini ve mutluluğu uzaklarda arar fakat aslında onlar hep yanı başımızdadır. Bu mesaj dışında daha bir çok güzel mesaj var kitapta. Yılmadan hayallerin peşinden gidilmesi gerektiği gibi.

Simyacı Soruları ve Cevapları

Simyacı kimin eseri?

Paulo Coelho

Simyacı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Simyacı kaç sayfa?

184

Simyacı Yorumları

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi sonu biraz ani ve şaşırtıcı şekilde bitiyor verdiği mesajlar çok güzel aşkı çok farklı bir şekilde anlatıyor

05-08-2013 21:09

felsefik sıkıyor sonu saçma sapan hikaye akıcı değil rüzgar güneş vs ile konuşma kısmı saçmalıktı zatenonu yapıyor sonra dayak yiyor

16-08-2013 20:25

okudum ama pek birşey anlayamadım.sanırım bir daha okuyacağım :(

Nazlican • 19-09-2013 15:24

keşke özette sonuda yazzaydı merak ettim doğrusu

22-09-2013 15:25

kitabın sonunu merak eden arkadaş git kitabı al oku kitabın da sonunu yazdıktan sonra millet kitabı neden alsın akıl var mantık var ben okudum saçma bir kitap geldi bana

04-10-2013 02:00

osman kara diye bi hca var sayesinde okucaz hocam 13 senelik öğretmenim kimseyii dövmedim seni döverim

04-11-2013 20:31

Ragıp Eşref Filiz'in 'Raul Mendez Ölmeli'si Türkçe okuyanlar için neyse, Simyacı'da Portekizce okuyanlar için odur.
Kısacası: Hiç bitmesin dedirten ince bir kitap...

Thebookexpert • 15-11-2013 19:48

kıtabın yeri ve zamanı

11-12-2013 15:21

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç katıldığı bir programda Türkiye'de Mevlana üzerine yazılan romanları tam anlamı ile Mevlanayı anlatamadığını ama Simyacı adlı kitabın çok güzel ve Mevlanayı anlayabilen birisinin elinden çıktığını söyledi. Bu yüzden bu kitap çok ilgimi çekti, daha önce bi kaç kez elime aldım ama okuyamamıştım, bu kez okuyacam

16-12-2013 10:53

kitabın teması nedir

26-12-2013 13:04

süper ama başı sıkıcı yha :(

02-01-2014 15:12

kitabı şimdi okuyamam yarın yazılım var ,o kitaptan bnde yok ,saat 12:00 ve sonu en önemli yeri :(

12-01-2014 23:34

lütfenn sonunuda yazın yarın yazılım var ve o kitap bende yok .

14-01-2014 20:27

bende okudum ama hiç bişey anlamdm =(

18-02-2014 10:23

Okunması gereken bir kitap bence.Zorla okursanız zevk almazsınız zaten.Kendiniz isteyerek okumalısınız.Okulun verdiği kitapları ben de küfür ederek okuyorum ama aslına bakarsanız haketmiyorlar bu küfürleri.

27-02-2014 18:20

okudum ama bişi anlkamadımm :( ne biçim kitapp buu :P

02-03-2014 20:18

ben okudum bu kitabı çok güzel bir kitap ama sadece özetini okuyarak hiçbir şey anlayamazsın

06-03-2014 17:35

bence super ama kafa karıştırıcı yine de güzeldi

13-03-2014 19:12

keske sonu olsaydi ama okumak daha guzel yani :)

13-03-2014 19:14

aslında pek de güzel bir kitap değil sıkıcı bir kitap

14-03-2014 09:16

Hoca performans ödevi olarak verdi nasıl bi kitap acaba çok kötü gözüküyooo:D

17-03-2014 22:44

ne kadar sürede okudunuzzzzzz

17-03-2014 22:45

Ya ltfn sonunuda yazın lise 1deyim ve yarın edebiyat yazılım var öfff ya :( selman hocaya burdan saygılar bu kitabı bana o sevdirdi

27-03-2014 19:57

Kitap çok güzel yhaa bayıldım :) :)

27-03-2014 19:59

kitabı okumadım edebiyat hocası sınav da soracak ve bizden özet istiyo bu bir sınav sorusu şu anda özet ini internet üzerindn okumaya çalışıyorum yine de bişi anlamadım sınav sorusuda 40 puan bu yüzden de bnm kopya hazırlamam lazım byy ben kaçtımm :)

27-03-2014 21:40

tek kelimeyler ha-ri-ka

05-04-2014 18:42

kitabı aldım okudum çok güzel tavsiye ederim :)))

03-05-2014 22:03

uzun zaman sonra okuyup etkilendiğim ve tabikide tavsiye ettiğim bi eser bu eserin ince versiyonuda var farklı bi olayı anlatıyo okumalısınız bi kitaba bakıp onu anlayamassınız ilk
10 sayfa sıkıcıdır sonra kitabı bırakmıyacaksınız kefilim buna iyi günler BEN ZEYNA ... :)

06-05-2014 15:50

hakulade fefkalade ninde fefkinde

18-05-2014 17:58

wcok guzel bi kitap bayildim ya:-)

28-05-2014 19:35

güzeldi teşekürler

24-10-2014 16:54

Her ne ararsan kendinde ara mekkede tekkede hacda degildir, Hunkar
Haci Bektas'i Veli

26-11-2014 17:12

Bazılarına sıkıcı gelebilir ama bence çok güzel.

27-11-2014 16:22

eh işte ne güzel nede çirkin orta asıl siz emine şenlikoğlunun çin işkencesi kitabını okuyun tam bir saheser

30-11-2014 16:23

15 yıl önce okudum ve çok etkilendim bulursam tekrar okumayı çok isterim süper bi kitap

30-11-2014 23:07

Özet biraz daha kısa olmalı çünkü ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum özeti ingilizce yazmam gerekir

07-12-2014 11:46

iğrenç bir kitap

Umutceliker • 21-12-2014 14:51

igrenççççççççççç
hayatımda okudugum en sıkıcı ve igrenc kıtap yarın yazılım var ve okurken sıkıldıgım ıcın hala okumadım

23-12-2014 18:54

poule coule süpersinnnn ben trbzondan meva

27-12-2014 13:36

çooooooooook güzel okursanız özeti anlarsınız.

27-12-2014 19:20

güzel kitap ama yaa =d

04-01-2015 14:15

simyacı kitabında karşılaştığımız her zorlukta pes etmememizi anlatıyor başları sıkıcı gelsede gerisi güzel...

19-01-2015 22:07

çok guzell bir kitap

22-01-2015 15:44

həyaımdagorduyum ve oxudgum ennnn super kitabdi meslehet gorurem pesman olmazsuz♥♥♥♥♥

04-02-2015 13:14

çok güzel bir kitap okursanız memnun olurum arkadaşlar :)

18-02-2015 20:42

guzel kitap ama özeti tam olarak bu değil😑ben okuokudum ama pek çıkaramadım özetini,biraz karısık🙈beni en çok uzen şey koyunlerini satıp onlara ihtiyacı olmasıni anlamasıydi💕keşke satmasaydı,onlarla konuşuyodu filan 🌈

05-03-2015 14:18

kitabi anlatmak mümkün deyil sanki o dünyanin icindesiniz;;;yolunu kaybedenlere tavsiyem::::

19-03-2015 22:16

arkadaşlar kitabı aldım okuyorum şu an güzel gidiyor kitabı arkadaş kitap evinden aldım 17 tl ye heryerde 12 tl bilginiz olsun

30-03-2015 19:05

çok güzel bi kitap herkese tavsiye ederm
seni seviyom furkan

21-04-2015 15:09

super bi kitap az once bitirdim siz de okuyun

15-05-2015 07:27

merak ettim doğrusu. ilk fırsatta alıp okuyacağım :)

01-10-2015 22:41

bana bu kitabı bir arkadaşım tavsiye etti meraklandım doğrusu alıp okumam lazım özeti mükemmel...

16-10-2015 00:05

öğretmenimiz simyacı özeti istedi o yüzden okudum ve çok beyendim harika bir roman

28-10-2015 23:29

son cümlesini anlamadım piramitlere bakarken hazinesini bulmuştu falan
hazine neydi?

04-11-2015 10:53

hazine hazine işte (altın mücevher vs) :d ama piramitlerin olduğu yerde değil

05-11-2015 23:40

çok güzel kitap okumanızı tavsiye ediyorum ben kasım

05-12-2015 09:57

çok güzel bir kitap bence her zaman okuyun :)

10-12-2015 16:48

çok güzel bir kitap. ben çok beğendim.her zaman okumanızı tavsiye ederim

10-12-2015 17:02

çok hoştur ema ben beğenmedim

21-12-2015 20:31

ben böyle kitapları sevmem aslında roman sever,im bu da yarı roman ama bunda olaylar çok içerikli çok ayrıntılı ve bu kitap tek bölümden oluşmamaktadır bisürü bölümleri var her zaman tam romanlari tercih ederim!!!

03-01-2016 15:29

paulo cehelouya helal olsun çok beğendim

08-01-2016 19:44

arkadaşlar simyacı ne demek tam olarak internette araştırıyordum simyacı yazınca burası çıktı ama bu kitap bilgisi kitap ile aynı mı acaba merak ediyorum

02-03-2016 16:49

15 yaşında okuduğum ve hala aklımda kalan bir kaç kitaptan biridir. şiddetle tavsiye ederim.

28-03-2016 11:34

insanın ic dünyasını anlatan bi kitap.. bence herkes anlamaz ordakı gercekleri ve mesajları...

21-05-2016 10:50

simyacı kitap özeti için çok teşekkür ederim paulo coelho güzel yazmış kitabı ama ben pek birşey anlamadım benim için uzun ve çok felsefi geldi burada kısa özeti okuyunca daha iyi anladım teşekkürler

25-05-2016 23:53

bence kitapın özeti böyle olduğuna göre kimbilir tamamı nasıl güzeldir

29-09-2016 12:58

sıkılarak okuduğum, okuduktan sonra da aklımda tek tük bi'şeylerin kaldığı hayal kırıklığı yaşadığım bir hikaye... sevmedim...

12-10-2016 08:50

sürüklenmeden, sıkılarak okuduğum, bitirmek için inat ettiğim ancak bittikten sonra aklımda tek tük birşeyler kalan bir roman oldu... :( sevmedim.

gunes • 12-10-2016 09:03

ne demeye çalışıyor gazeteyle ne alakası var

06-11-2016 14:27

bu gune kadar okudum en igrec roman

21-11-2016 21:38

bu sene 9 sınıfın 2 yazılısında cıkacak bn siparis ettim içerik süper:-]:-d:-)) zeynam

23-11-2016 20:05

çok güzel bir roman

21-12-2016 18:57

çok güzel bir kitap,(bazen beklentilerin hiç beklemediğin yerde oluyor)

10-02-2017 13:51

ortalama bir kitap... masalımsı bir hikayesi var, ancak belli yerlerde harika mesajlar vermiş. yani, düşünce güzel, anlatım kötü. ayrıca çevirmenin de beceriksizliği, kitabın tadını iyice bozmuş.

17-02-2017 16:33

bizim topkapılı takkeci ibrahim ustanın rüyası nasibi bağdatta iki salkım üzüm kıssasına benziyor

08-03-2017 17:41

benimde sevdiceğim okumuş ve banada tavsiye etti kitabı okudum bitti mükemmel bir kitap teşekkür ederim sevdiceğim :) ...

22-03-2017 11:48

çok güzel ve heyecan verici bir kitap

03-04-2017 13:30

saçma ya biraz ama güzel..

13-04-2017 10:25

güzel ince bir kitap

24-09-2017 15:30

kitap cok guzel olaydan cok dusunce var ve okyucularin biraz okuyup ders cikaracagi felsefesi bir kitap yani kitap bitince bile insani dusunduruyor ve kitap aslinda bize bir hayat dersi veriyor yani herkes okumali

03-02-2018 21:27

ben cok guzel bir kitap oldugunu dusunuyorum

25-02-2018 12:52

paulo coelho nun okudum ilk romanı ve çok sevdim. kitapta çok güzel hayat dersi vermiş. cok begendim yazarin diğer kitaplarını da okuyacağım
biraz edebiyat biraz felsefi biraz fantastik birazda nasihat içerikli masal tadında güzel bir roman.

Arry • 12-03-2018 12:43

tam okumadım ama güzel bir kitaba benziyor

23-03-2018 22:24

çok güzel ve öyle güzel anladimki hayata bakış açım değişti resmen ve performans ödevimde bu kitap verildiği içinde çok mutlu oldum zaten bu sayede okudum ve bi günde bitirdim çok güzel

15-04-2018 14:50

zahir romanını okumuştum güzeldi bununda güzel olduğunu düşünüyorum umarım alıp okurum

21-07-2018 23:25

kitabı çok beğendim. ayrıca kitapta bilgilerde verdiği için 9. sınıf kimya dersinin ilk konusunada yardımcı oluyor benden söylemesi.

Berfin Karal • 05-12-2018 19:32

simyaci kitabını 1 günde bitirdim ve herkese okumasını tavsiye ederim küçük prens hayranları özellikle bu kitao tam size göre bir insanın ne kadar çaba ile bir şeye sahip olacağını anlatıyor kitap okuyacak olanlara iyi okullara

Gonca • 30-12-2018 21:18

ya harika bir kitap ben çok sevdim ama bazi yerleri skici ! olsun yinede okumak çok keyifliydi anlayan herkese tavsiye ederim ❤❤❤

03-02-2019 15:27

şahsen yazarın en hoş kitabıdır. fazla akıcı değildi ama anlamlı bir sonu vardı. ve verilmek istenen mesaj gerçekten güzeldi.✨ okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. ve puanımı 7/10 olarak belirliyorum.🎈
"bir düşü gerçekleştirme olasılığı yaşamı ilginçleştiriyor."
"en iyisini sonraya saklamayın. yarının ne getireceğini bilemezsiniz."
"çünkü kalbiniz her neredeyse, hazinenizi bulacağınız yer orasıdır."
🎀

maNga • 10-02-2019 10:48

içinde güzel bir felsefe barındıran ama asla sıkıcılığa kaçmayan, akıcı, bir sonraki sayfayı merak ederek okuduğunuz bir eser olacak simyacı. herkese tavsiyemdir

Ugur09 • 13-02-2019 21:29

bu kitabı her yaşta farklı anlamalar çıkararak okuyorsunuz. ufuk açan, hayata karşı bakış açınızı değiştirecek bir kitap. aynı zamanda felsefik ve mistik ögeler de barındıran muhteşem bir roman.

havva • 25-02-2019 11:40

kitabın içinde o kadar güzel cümleler var ki... santiago'nun hikayesi beni çok etkiledi. sonunda da ters köşeli bir şekilde bitirdi.dili çok akıcı 2 günde bitirdim ve heyecanla okudum çok sürükleyici.yoruma açık bir kitap,arkadaşımla aynı anda okuduk ama ikimizin de yorumları bambaşka oldu, herkes kendi dünyasına göre yorumluyor. ama evrensel bir kitap bence herkese hitap ediyor, 90dan fazla dile çevrilmesinin nedeni de bu olmalı. kitap mutluğu uzakta aramak yerine yüreğimizde olduğunu santiagon üzerinden anlatıyor.hayat amacımıza ulaşmamızın yolunun yüreğimizi dinlemek ve evrenin bize verdiği mesajları anlamaktan geçtiğini söylüyor.bence simyacı bize düşüncelerimizi nasıl altına çevirebileceğimizi anlatıyor.

Seren • 03-03-2019 18:11

yorumlarda herkes kitabın sıkıcılığından ve hiçbir şey anlamamalarından veryansın etmiş.bence kitabın dili gayet anlaşılır ve olay gayet akıcı yalnızca okuyucunun kendini kitaba vermesine bağlı.kitabı okudukça yani çoban hazineye yaklaştıkça başına gelen olaylar merak uyandırıcı. şimdi ne olacak diye okuyorsunuz kitabi.kitabın konusuna gelecek olursak bir çoban rüyasında mısır piramitlerinin dibinde bir hazine görür ve onu bulmak için yola koyulur.bu sırada kişisel menkıbesini de aramaya çıkmıştır aslında. kitabın ana fikri aradığımız şeyin aslında içimizde olduğudur.bunu bilmeden arar dururuz bulduğumuzda ise bir öze dönüş yaşarız. tüm bunlar yaşanırken başımıza gelen hiçbir şey bizi karamsarlığa götürmemelidir çünkü en karanlık an safak sökmeden önceki andır.ayrıca kitapta evrenin ruhu kavramından sıkça bahsediliyor bahsi geçen yerleri çok sevmiş ve düşündürücü bulmuştum.kitabı okuyanların hayata dair kendini anlamaya dair kendilerinden pek çok pay çıkaracaklarına eminim.

beyza • 26-06-2019 13:01

eğer 17 - 18 yaşlarınızdaysanız evet kitap sıkıcı gelecektir mutlaka. ilk okuduğumda (ki ilk okuldan beri gerçekten çok aktif kitap okuyan biri olarak samimiyetle söylüyorum) çok bunalmıştım. fakat öğretmenimiz istediği için bitirmiştim. belki zoraki olduğu için de bunalmış olabilirim, ama o zaman okuduğumda dahi beni etkileyen kısımları olmuştu. ardından 7 yıl sonra tekrar okumaya karar vererek başladım ve 2 günde bitti kitap! çünkü yaş ve yaşanmışlık itibariyle çok daha farklı algılama olasılığınız çok yüksek kitabı. tavsiyem 25 ten sonra mutlaka okumanız. biraz hayatın gerçekleriyle yüzleşmiş, yol almış, dinginlik kazandığınız vakitte çok farklı anlamlar katacaktır ve çok farklı yollar göreceksiniz eminim. sevgiler...

s.karacan • 23-09-2019 14:22

herkesin anlayamayacağı, kişinin kendi hazinesini, benliğini bulması gerektiğini anlatan güzel kitap. ben de büyük bir tesir bırakmıştı.

Okuyucu • 21-12-2019 23:20

bu kitap ben lise yıllarındayken yayınlanmıştı ve resmen elden ele dolaşıyordu o yıllarda. bu kitabın benim gözümde tek cümleyle özeti şudur :bir insan isterse yapamayacağı hiçbişey yoktur

25-03-2020 02:10

eğer isteyerek okumazsanız başta sıkıcı gelen bir kitap. ortalara doğru sonunda ne olucak artık diyorsunuz fakat sonunda okuduğunuza pişman olamayacağınızı söyleyebilirim. her şeyden önce sabretmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. aslında istediğimiz şeylerin tam da gözümüzün önünde olduğunu fakat aramadan onu bulamayacağımızı anlatıyor. kesinlikle okuyun.

Zehra • 04-05-2020 17:00

insanların nasıl beğenmediğini anlayamadığım bir kitap :d sembolik ögelerle sık sık desteklediği hikayeyi, sade bir anlatımla, akıcı bir dille harmanlamış ve hikayenin ana karakteriyle beraber okurun da hayatına çok güzel şeyler alabileceği ibretler koymuş yazar kitaba. huzur verici de bir havası var. şiddetle tavsiyemdir, okuyun, okutun.

Edalhiyama • 28-05-2020 14:59

paulo coelho'nun simyacı adlı romanı favori kitaplar listemin 1. sırasındadır. tatmak istediğim tüm maceraları tadan, görmek istediğim her yeri gören, hissetmek istediğim tüm duyguları hisseden simyacı, yolculuğunda karanlık yaşantımıza bir meşale yakıyor. hepimiz mutlaka içinden ''işten ayrılıp dünyayı gezsem'' diye geçirmiştir. bu çobanın beni imrendiren öyküsü sanki kristal dükkanından, mısır piramitlerine olan yolculuğumda bir uçak görevi gördü. bu bir günde bitirdiğim ama asla unutmayacağım bir roman...

Rabia DEDE • 11-06-2020 14:45

okumayı seven biri olmama rağmen beni oldukça sıkan, bir türlü ilerleyemediğim ve bitirmekte zorlandığım bir kitap oldu. içeriğine bakarsak güzel mesajlar veren, özellikle de aradığınızı bulmanız için sizi kendi içinize yönlendiren bir eser. fakat bunun için bu kadar çabaya değer miydi bilemedim. yine de okurken ufak genel kültür bilgileri de kattığı oluyor insana. siz daha somut bir hikaye üzerinden ilerlemesini beklerken aslında somutlaştırılmış soyut ögelerle karşılaşıyorsunuz. ana karakter santiago kararsız oluşuyla benim çok fazla sevemediğim bir karakter oldu.

Phoenix • 26-02-2021 23:13

paulo coelho'nun neredeyse tüm kitaplarını severek okurum ama simyacı bambaşka. mutlaka herkese tavsiye ediyorum. kendi halinde bir çobanın zengin olmak için başından geçen olayları anlatıyor. fakat yazarın kalemi o kadar başarılı ki sıradan olayları bile muhteşem bir şekilde anlatıyor. bu kitapta da asıl vermek istediği alt mesaj;bir nasihatnâme,felsefi bir varoluş. fakat yazarın başarılı kalemi ile kitap sizi bir kişisel gelişim yada sıkıcı felsefe okur gibi hissettirmiyor. kitaba kendinizi kaptırıyor ve nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.

Esma dereli • 21-03-2021 08:13

çok eskiden okuduğum bir kitap olmasına rağmen geçenlerde tekrar elime alıp okudum ve ilk okuduğumda ki aynı lezzet ve heyacanı duydum. bir nasihatname,bir varoluş süreci oluşumu. paulo coelho'nun kaleminin her zaman ki muhteşemliği.

Esma dereli • 21-03-2021 18:46

sabredilen her şeyin sonunda çok güzel sonuçlar vardır kitapta bu fikir hakim ve bu durumları düşünürken hayatımda bende yapabilirim hedefleri koymama yardımcı oldu

Hatice Kayadibi • 23-12-2021 21:52

simyacı eserinin türü tam olarak nedir yabancı roman dışında?

29-05-2022 10:29

kitabı özeti çok iyi inş hocaya anlattığımda kalkıp sen özet okudun demez ben yeni okumaya başladım 1 dk olmadan dedim özetini okuyacam allah razı olsun sizden iyiki varsınız <3

31-05-2022 22:28

kitap perfekt özet mükemmel ötesi zaten iyiki özetini çıkardınız 3 saatte okyuyacağım kitabı özetle 3dk da okudup bir tanesiniz çiğdeme saygılarımla <3

Çiğdemimm • 31-05-2022 22:32

simyacı santiago kimdir? karakterin özellikleri gerekli

20-10-2022 18:37

ben kitabın sonunu anlamadım yaa güzel başladı fantastik bir hal aldı sonra evine gitti hazine evindemiymiş yaşadığı şehirdemi anlatacak var mı

17-01-2023 22:52

kitabın konusu bana çok saçma geldi herkesin tavsiye ettiği kitabın konusu çok etkileyici dediği kitap bu mu ben mi yanlış kitabı okudum yoksa bende mi sorun var rüzgar ile konuşması fantastik olayların içine girmesi vs normal mi yani?

19-04-2023 22:44

kitabın sonunu anlamadım

18-07-2023 17:39

simyacı kitabında verilmek istenen mesaj nedir

13-10-2023 21:02

kısa özet yok mu ya kitap kadar özet yazmışsın kitabı bire bir yazsaydın

20-01-2024 22:14

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım Okçu'nun Yolu Şeytan ve Genç Kadın Veronika Ölmek İstiyor Hippi Casus Zahir Portobello Cadısı Aldatmak Simyacı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları