İçimdeki Müzik

İçimdeki Müzik
Kitabın Yazarı:Sharon M. Draper Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:264 ISBN:9789750822038 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 87

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:94,20 TL D&R:112,00 TL BKM:112,00 TL Babil:126,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İçimdeki Müzik - Sharon M. Draper

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Out of My Mindİngilizce:Out of My Mind Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İçimdeki Müzik Özet

11 Yaşındaki Melody doğuştan bedensel engelleri olan, konuşamayan ama içinde kocaman bambaşka dünya barındıran bir kız çocuğudur. Bebekliğinden itibaren ailesinin üzerine titremesi, onunla ilgilenmesi ve ona şefkat göstermesi sayesinde yaşadığı hayatın zorluklarını göz ardı edebilmeyi başarmıştır. Melody ‘nin bebekliğini babası devamlı video kaydına almıştır ve Melody bu videoları izlerken devamlı kendini irdeler. Bu videolarda Melody’nin kolları ve bacakları hiç hareket etmiyor, hiç ağlamıyor ve yastık desteksiz oturamıyordur. Bütün bunlar şu an için de onun açısından devam eden sıkıntılardır. Melody konuşamadığı için birçok insan tarafından aynı zamanda zihinsel engelli sanılmaktadır. Hatta doktoru bile annesine Melody’nin zihinsel açıdan da engeller yaşadığını belirtir. Fakat annesi bunu şiddetle reddeder. O, kızının çevresindeki her şeyi tepki veremese de anladığını bilmektedir. Nitekim öyledir de. Melody olup biten her şeyi anlayabiliyor, analiz edebiliyor ve kendi iç dünyasında bunlara karşılık bile verebiliyordur. Çok kuvvetli bir fotografik hafızaya sahip olan kahramanımız gördüğü her şeyi adeta kafasına kaydeder. Bunun yanı sıra annesinin kazandırdığı bir alışkanlık ile Melody müziğe de oldukça ilgi duymaktadır.

Melody ve ailesinin olağan hayatı bu şekilde devam ederken kahramanımız okula gitmeye başlar. Melody heyecanlandığı, sinirlendiği ya da üzüldüğü durumlarda bir çeşit kriz geçirmektedir. Vücudu istemsiz şekilde sarsılıp garip sesler çıkarır. Okula gittiği bir gün de bu krizlerden birini yaşar. Çünkü öğretmenleri öğrencilerine zaten kapasiteleri yetmeyeceğini düşündüğü için aylardır aynı şarkıları ve aynı dersleri göstermektedir, bu da sonunda Melody’i çileden çıkarmıştır. Yaşanan kriz nedeniyle annesi apar topar okula çağırılır ve durumu öğrenen ve sebebini kavrayan anne sinirden çılgına döner. Çocukların bu denli küçümsenmesini kaldıramaz ve yaşanan olaylardan sona Melody’nin sınıfını değiştirmeye onu normal öğrencilerle aynı sınıfta ders aldırmaya karar verir. Bu Melody için oldukça yıpratıcı bir süreç olacaktır çünkü daha önce böyle bir ortamda hiç bulunmamıştır. Kendisi gibi özel çocuklar dışında hiç arkadaşı olmamıştır ve şu anda bir sınıf dolusu normal öğrencinin arasına katılmak zorunda kalacaktır. Ailesinin de katkılarıyla Melody bu durumu kabullenir ve yeni sınıfında dersler görmeye başlamak üzere okuluna geri döner. Sınıftaki diğer çocuklar için de bu durum oldukça zorlayıcıdır. Çünkü nereden bakılırsa bakılsın Melody’nin şekilsiz duruşu ve tavırları onları ürkütmektedir.

Melody yeni sınıfına alışmaya çalışırken aileye yeni bir haber bomba gibi düşer. Melody’nin annesi hamiledir ve bu durum hepsi için biraz karmaşık duygular ifade etmektedir. Annesi içten içe bu çocuklarının da Melody gibi bir engelle doğmasından çok korkmaktadır. Aynı korkuları Melody de hissetmektedir. Bebek normal doğsa da kendisinden üstün olacağı, onun yapamayacağı şeyleri yapabilecek olması fikri de onu biraz rahatsız etmeye başladı. Annesinin hamileliği sürecinde Melody’nin bakımına yardımcı olmak üzere Bayan V. ,Melody ona böyle hitap ediyor, hayatlarına dahil oluyor. Melody ve Bayan V. arasında çok sağlam bir bağ kuruluyor. Bu süreçte beklenen bebek sağlıklı bir şekilde aileye katılır. Melody dail bütün aile üyeleri onu sevgiyle sarıp sarmalar ve onun bu denli sağlıklı olmasına kendisi bile şaşırsa da en çok Melody sevinir.

Hayatı bu şekilde devam eden Melody’e okulda yardımcı olması üzere bir yardımcı bulunur. Melody onun sayesinde derslere katılım gösterip daha kolay çalışabiliyordur. Ama bu yardımlar ona yeterli gelmez. Aklında sadece düşüncelerini sesli dile getirebilecek bir bilgisayara sahip olmak vardır. Bunu hem yardımcısıyla hem ailesiyle paylaşabiliyordur, çünkü artık önünde Bayan V. ve annesinin onun için hazırladığı minik bir manevra ile hareket ettirebildiği harfleri vardır. Bilgisayar isteği uzun uğraşlar sonucu ailesi tarafından karşılanır ve bu Melody’nin dünyasının değişiminin başlangıcı olur.

Okulda arkadaşları ve öğretmenleri tarafından hafife alınan Melody, okullar arası bilgi yarışması için seçmelere katılmak ister ve gösterdiği üstün başarı ile takıma dahil edilir. Bu herkes tarafından beklenmedik bir gelişmedir. Takıma dahil olmasıyla arkadaşları ile arasındaki ilişkiler gelişmeye başlar en azından Melody için öyle görünmektedir. Ta ki yarışma sabahı arkadaşlarının ve öğretmeninin onu beklemeden yarışmaya gitmek üzere uçağa bindiğini öğrenene kadar. Ne yapıp edip yarışmaya yetişen Melody, orada da harikalar yaratır ve toplum buna büyük ilgi duyar. Bu kız hem çok zeki, hem de bir cihaz ile konuşabiliyor nasıl ilgi çekmesin ki. Yarışma bitiminde arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle yüzleşen Melody onlara da büyük bir ders vermiş olur. Eve döndükten sonra yaşadığı bütün bir seneyi düşünüp taşınan Melody hayatının bundan sonra hiç de eskisi gibi olmayacağına artık daha emindir.

Basit bir dille yazılmış, akıcı olay örgüsüyle okuyucusunu tutan bir kitaptı. Kitabın konusu gereği içinde birçok mesaj barındırmaktaydı. Bir okuyucu olarak engelli bireylere karşı bir farkındalık yarattığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu kitaptan önce tekerlekli sandalyede gördüğüm bir insanın kafasından nelerin geçebileceğini hiç düşünmemiştim ama artık hislerini, duygularını daha farkında olarak yaşıyorum. Kitapta anlatılan karakterlerin betimlemeleri de oldukça iyiydi. Bu başarı benim için kitabı sevdiren en büyük etkenlerden biridir. Çünkü karakterleri kafanızda net canlandırabilmeniz sizi hikayenin içine daha fazla sokuyor. Bu nedenle severek okuduğum ve beğendiğim bir kitap oldu. Dilinin modern düzeyde basit ve akıcı olması da kitabı hızlı okunabilir kılıyor bu nedenle okurken sıkılmıyorsunuz. Bu minicik ama dev kızın hikayesini okumanızı, dünyanıza katmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

İçimdeki Müzik Kitap Özeti

Melody, ilk doğduğu zamanlarda normal bir bebek gibiydi. Ancak zaman ilerledikçe yaşıtlarının yapabildiği şeyleri aynı anda yapamadığını fark etti ailesi. Doktora gittiklerinde Melody'nin özel çocuk olduğunu öğrendiler. Bu duruma çok üzülseler de ellerinden bir şey gelmiyordu. Anne ve babası işe gittikleri zamanlar yan komşuları olan Bayan V, Melody'ye bakma işini üstleniyordu. Melody anne ve babasının Bayan V'ye ne kadar ücret ödediğini bilmiyordu ama bu yaptığının karşılığında ne kadar para verirlerse versinler yetersiz geleceğini biliyordu. Konuşamıyordu, yürüyemiyordu, kendi başına yemek yiyemiyordu. Birinin ona yemek yedirmesi gerekiyordu. Büyüdükçe bu durumdan daha fazla utanmaya başladı. O da kendi başına yemek yemek, yürümek istiyordu. Normal olmak istiyordu. Ancak Melody'nin henüz kimsenin bilmediği bir özelliği vardı. Zihinsel engelli olarak görülse de öyle değildi. Çok kuvvetli bir zihni vardı. Duyduğu kelimeyi, gördüğü bir şeyi asla unutmuyordu. Ne var ki bunu dile getiremiyordu. Derken okula başlama zamanı geldi. Annesi doktora götürdüğünde doktor çok acımasız bir şekilde onu bakım evine verirlerse rahat edeceklerini söyledi. Annesi bu duruma karşı çıkarak onu normal bir okula gönderdi. O okulda kendisi gibi olan kişilerle yani özel çocuklar sınıfındaydı.

O sınıfta her çocuğun farklı bir özelliği vardı. Kimisi zihinsel, kimisi fiziksel engelliydi. Onları bu engelleri bir araya getiriyordu. Her öğretmenleri iyi değildi. Her gelen onlara ABC öğretiyor ilerisine geçmiyordu. Melody, kitap dinlemeyi çok seviyordu. Ancak yeni öğretmeni bunun farkında değildi. Melody'nin de kendisini ifade etmesinin tek yolu bağırmak ve kendini yerlere atmaktı. O da bu sıkıcılıktan kurtulmak üzere bunu yaptı. Annesi okula gelince Melody'nin söylemek istediklerini anladı ve öğretmene söyledi. Ancak öğretmen onu dinlemeyince, ve çocuklar başka öğretmen isteyince öğretmen değişikliği oldu. 5. Sınıfa geçtikleri için artık kaynaştırma öğrencisi olarak normal öğrencilerin olduğu sınıflara ders görmek üzere gidiyorlardı. Melody sadece baş parmağını oynatabilirdi. Bu kadar az hareket ediyor olması diğerlerinin yanında kendisini kötü hissetmesine neden oluyordu. Ancak kısa zamanda öğretmenleri Melody'nin zeki olduğunu anlaşıldı. Bu sıralarda evde de annesinin hamileliği konuşuluyordu. Yeni bir kardeşi olacaktı. Penny, doğduğunda normal bir çocuktu. Ancak ailesi asla ikisini ayırmıyordu. Bu durum Melody'yi mutlu ediyordu. Melody kendisi için bir bilgisayar alınmasını istedi. Kendisi konuşamıyordu ama kendisi yerine o bilgisayar konuşabilirdi. Biraz çabalar sonucu bilgisayarı edindi. İlk kez o bilgisayar sayesinde konuşabilmişti. Baş parmaklarını oynatabildigi için makineyi daha rahat kullanabiliyordu.

Bir zaman sonra okulda Akıllı çocuklar bilgi yarışması olduğu öğrenildi
Bay Dimming, ilk deneme testi yaptığında tek full çeken Melody'ydi. Ancak bunu bir rastlantı olarak düşündüler ve onu önemsemediler. Bunu öğrenen ailesi yarışmaya katılacak kişi seçmelerine katılması için Melody'yi desteklediler. Melody, seçmeleri de kazandı. Herkes ona garip bakıyordu ve o da bu garip bakışlardan gittikçe daha da rahatsız oluyordu. İlk yarışma günü geldiğinde tüm gözler onun üzerindeydi. Yarışmayı Melody'nin her şeyi çok iyi bilmesiyle kazandılar. Ve finale kaldılar. Final için takım arkadaşları bir kahvaltıya gitti ardından da öğle uçağı ertelendiği için sabah uçağı ile yarışmaya gittiler. Melody, uçağın ertelenmesinden habersiz havaalanına gitse de geri dönmek zorunda kaldı. Takım da zaten kazanamadı. Ertesi gün okula gittiğinde bunun hesabını sordu. Ancak kimse geçerli bir neden veremiyordu. Sadece istememişlerdi.

Değerlendirme: Özel çocukların yaşadıkları durumları, çektikleri zorlukları, diğer insanların onları hiç anlamıyor oluşu, çocukların özel çocuklara karşı acımasız tavırları o kadar güzel bir şekilde anlatılmış ki, insanın Melody ile empati kurması sağlanıyor. İlk sayfadan itibaren insanı içine alıp uzunca bir müddet düşünmeye sevk ediyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

İçimdeki Müzik Soruları ve Cevapları

İçimdeki Müzik kimin eseri?

Sharon M. Draper

İçimdeki Müzik türü nedir?

Yabancı Romanlar

İçimdeki Müzik kaç sayfa?

264

İçimdeki Müzik Yorumları

uzun süre önce okumuştum pek hatırlamıyorum ama fena kitap değildi

21-11-2016 20:47

beklediğimden daha kötü bir kitaptı

25-11-2016 20:26

çok güzel bir kitap ben çok beğendim diğer kitaplarını merak ediyorum

18-12-2016 16:30

sınavda nası sorular cıkar

29-12-2016 15:28

evet yaa nasıl çıkar

01-01-2017 17:31

1. si o sharon m. draper
2. si yazar kadın
3. sü maalesef çoksel ile artık sadece 4 yaşındakiler dalga geçiyor.

27-01-2017 17:54

okumadım ama özetine göre güzel kitap

06-02-2017 22:31

bence bütün kitapların özeti çıkarmalar lazım

27-03-2017 19:48

acayip bir kitap bayıldım

23-04-2017 16:23

ben ilk defa okudum ama bayıldım çok güzel ve akıcı oumayanlar okusun

15-05-2017 21:33

sınavdan nasıl soru çıkar
sol ayağıma çok benziyor çok güzel

24-05-2017 22:38

iğrenç bir özet. kitapla arasında bağlantı yok
kitapta uçak gidince yarışmaya katılamıyor burada katılıyor diyo. okumayın. yanlış

26-05-2017 06:14

benim için dünyadaki en güzel kitap payı biçilmez !!!! yazarımızın ellerimize sağlık

05-08-2017 22:13

özette bazı yanlışlar var mesela melody 2. yarışmaya yetişemiyor

05-09-2017 15:26

yalancı melodi uçağı kaçırıyor vasintino gidemiyor takımı da 1. turda eleniyor

03-11-2017 10:32

efsane kitap hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan birisi

26-11-2017 13:24

çok teşekkürler çok yardımcı oldun

30-11-2017 18:58

kitabın ana fikri ve konusu nedir

21-12-2017 20:14

çok güzel bir hikaye

31-12-2017 09:58

kitap özeti yanlış yazılmış melodi 2. yarışa yetişemiyor

01-01-2018 17:57

sen hiç kimseye emir veremezsin ve isteyen herkes okur istemeyen de okumaz sen karisamazsın şiddetle bende sana diyorum hem bazı hataların var icimdeki muzikte

02-01-2018 17:39

cok güzel kitap bayıldım bütün serilerini okudum

09-01-2018 22:50

daha okuyamadım ama güzel bi kitapa benziyo
insanlara çok faydalı bi kitap bence çoğu kişi okumalı çünkü bi çocuğun yaşadığı zorlukları anatıyo

16-01-2018 16:02

kitabın karakterlerinin hepsinin isimlerini bilen var mı?

31-01-2018 20:43

ben çok beğendim hatta duygulandım benimde bir kuzenim aynen böyle oda herşeyi böyle aklında tutuyor ama allaha şükür konuşabiliyor zekası çok küvvetli herşeyi biliyor çarpım tablosu diyelim herşey 8 yaşında bu kitabı alıp kuzenime hediye edeceğim belki oda birgün bu kitabı okuduktan sonra hayatını sever çünkü hep şikayet ediyor keşke doğmasaydım diyor banyoya girmişti kollarını jiletle kesmişti

03-02-2018 15:48

yha biz sınav olucaz ama nasıl sorular çıkar

04-02-2018 09:26

kitabin karakterlerinin adlari

04-02-2018 18:29

çok güzel kitap çok beğendim

07-02-2018 18:59

yaaâaaaaa kitap tan hangi sorular çıkar

08-02-2018 21:31

aşırı derece duygusal bir kitap okunabilir bence çok kötü değil

13-02-2018 17:55

bu kitabın özetinde bir hata var melody öğretmeni ve arkadaşları uçağa binip gitiğinde yarışmaya katılamamıştır lütfen bu hata düzeltilsin
bu kitapla ilgili bir sorum var lütfen cevaplayınız melody nin köpeği var mıydı varsa ismi neydi

18-02-2018 15:11

tek kelimeylen berbat bir kitap bide çok kalınt benim yaşıma uygun değil açıkçası beğenmedim bide yazarın adına bak özeti çok uzun yazanakadar canım çıktı ben bu kitabı hikaye sandım ama romanmış bardaki sefere macera kitabı yazsın :(

23-02-2018 20:14

sol ayağımdan farkı yokki bu kitabın

26-02-2018 23:48

ben bu kitabı okudum , aynı anlattıgın gibi.

13-03-2018 20:56

çooookkkkkk güzel bir kitaptı bu kitabı okuduktan sonra şükretmeyi hatırladım bi yandan melody yerinde olmak isterdim boyandansa yerinde olmak istemezdim

21-03-2018 21:42

aklıma stephen hawking geldi rahmetli ne zeki adamdı

27-03-2018 17:20

bence çooook kötü bir kitap hiç beğenmedim

30-03-2018 16:49

yaaa kitap acayip güzel üç kere okudum bırakamıyorum kitabı çook güzel...

06-04-2018 17:18

çok güzel ilk defa okudum fakat 2 kere daha okuyabilirim

08-04-2018 15:57

çok güzel bir kitap daha yarısındayım fakat okuduğum kadarı ile çok güzel bir kitap .

11-04-2018 19:54

kitap çok güzel

14-04-2018 16:41

kitabı çok beğendim

18-04-2018 21:55

çok güzel olmuş bi kaç yanlış var ama olsun büyütülecek bir şey değil

20-04-2018 07:40

çok güzel birkitap sol ayağımla benzer

22-05-2018 18:42

gercekten tşk ederim daha öncehiç okumadım sonra kitabı aldım sonra araştırırken seni gördüm saol bence daha faz la ödülü hak ediyor bu kitap

29-05-2018 03:34

okudum ve süper ötesi bir ki yaptı herkesin mutlaka okuyup ders çıkarması gereken bir kitap. ve sonu çok duygusal

25-08-2018 12:35

aynı domates suyu bir kitap domates suyu gibi akıp gidiyoruz...

29-09-2018 17:21

çok güzel ama çok izucu

13-10-2018 22:12

cok guzel bir kitap ama sonu uzucu ama kitabi almanizi tercih ederim kitabi bendede var

28-10-2018 16:31

çok guzel ya böyle kitap görmedim bunun devamı varmi

20-11-2018 22:16

içeriği güzel ama biraz sıkıcı

02-12-2018 15:33

başı sol ayağım kitabına çok benziyo♥

06-12-2018 18:52

özeti çok yanlış yazmışlar okumayın bence burdan

31-12-2018 10:15

aynı sol ayağım metni gibi birazda üzücü allah engellilere yardımcı olsun bende sağ elimden engelliyim engellilere duyarlı olalım bu kitabı okuyanlar okumaya karar duyursun çünkü ders çıkarılacak bir hikaye...

20-02-2019 20:07

muazzam bir eser. ayakta alkişliyorum yazari.👏 akicilik desen 10/10... kurgu desen 10/10... genel olarak baksan 10/10😍 tavsiyemdir herkese.🐾

maNga • 21-02-2019 16:20

muhteşem bir kitap okurken ağladım

26-03-2019 19:09

efsane kitap herkes okusun bence👌👌👌

05-05-2019 19:16

özet yanlış uçağı kaçırıyor ve ders vermiyor ayrıca melody nin kardeşinin ismi lenny
akılda kalıcı ve üzüntülü bir kitap

08-06-2019 00:15

çok sevdim bu kitabı teşekkürler ❤❤

02-12-2019 20:40

bu olumsuz yorumlara aldırmayın onlar kitap okumayı sevmeyen ve zorla okuyanlar...kitaba gelince şu ana kadar okuduğum en iyi kitap ve konusu için endişelenmeyin,ana fikri bulup empatiye kapılın.

28-12-2019 22:52

kitapları sevenlere kiraz ağacı ile aramızdaki mesafeyi tavsiye ederim

lisa aydın • 13-01-2020 20:32

beklentilerimi karşıladı.
11 yaşındaki kızın hiçbirşey söyleyememesinden bıkmasını anlatan bir ktap

okurmisHa • 11-05-2020 16:33

özet yanlış kitapla alakası yok sonra bide ikinci yarışmada melodynin arkadaşları yarışma tarihini bilerek yanlış söylüyo o yüzden1. turda eleniyolar
(okumayın)

19-10-2020 20:04

bence çok güzel bir kitap

28-10-2020 23:01

kitap son zamanlardaki en favori kitabim oldu

29-10-2020 14:31

çok güzel bir kitab

31-10-2020 19:35

efsane biraz hata var ama olsun kız kardeşi penny köpeğinin ismi ise buthershols

17-11-2020 19:30

gerçekten güzel ve biraz da ibretlik

14-12-2020 20:34

içimdeki müzik, acaba müzikle ilgili midir, diyerek almıştım. okudukça hani müzik, nerede müzik... bir türlü müzik gelmiyordu. halbuki yanlış açıdan bakıyormuşum kitaba. bu güzel eser, engelli olan bir küçük çocuğun hayata tutunuşunu anlatmaktır. konuşma isteği yanan kahramanımız, bu isteğini gerçekleştirebiliyor mu acaba ? yoksa garip sesler çıkartmaya devam mı ediyor? öğrencilere empati duygusunu kazandırmak için güzel bir eser.

Mahmutandi • 16-12-2020 02:06

iyi bir kitap çok iyi değil çok kötü değil idare eder ama ginede ben beğendim

20-12-2020 19:21

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim bu kitabı 3 kez okudum :)

21-01-2021 13:35

muhteşem,harika ben böyle güzel bir kitap okumadim

02-02-2021 23:42

melody yarışmaya gidemiyor ama yanlış yazmışsınız

14-02-2021 18:35

mükemmel bir kitap öneririm

11-04-2021 20:51

bu özet yanlış melody ikinci yarışa katılamıyor...

01-05-2021 16:04

her çocuğun ne kadar özel olduğunu harika bir kitapla ifade etmiş yazar. empati yeteneğinizi güçlendireceğine eminim. melody ile arkadaş olup onun bu yolculuğunda ona yardım edin ve hayatınızın sonuna kadar onu unutmayın.

nonamelibrary • 18-05-2021 11:23

kitap fena değil çok güzel kitap duygusal ve kitabı okuduğumda sanki insan kitaba dalıyor gibi oluyor yazarın ellerine sağlık çok güzel olmuş

22-05-2021 13:31

bu özet yalan
uçağı kaçırıyor fakat burda yetişiyor yetişemiyor da bu özet yalan arkadaşları onu affetmek için 9. luk kupasını veriyor yanlış özet

05-02-2022 13:22

kitap özeti yanlış melody kaynaşdırma için başka sınıfa götürülüyor

13-04-2022 13:11

sizin özeti çok güzel ama bana kısa özet lazım kısaltılmış halini eklemeniz mümkün mü

21-07-2022 22:51

bukitap okuduğum en iyi kitap bayıldım

03-11-2022 17:20

10kitaptan soru sorcak hoca bence kitap okumak sıkıcı

01-01-2023 22:41

kitabın konusu çok güzeldi bana göre 10 puanı hak ediyor o kadar güzel

29-03-2023 21:17

normal bir kitap ama daha güzel olmasını beklerdim

29-05-2023 20:42

sitenizde özetler çok uzun genelde hoca kısa özet istiyor bilginiz olsun

04-09-2023 17:11

sol ayağım ile birlikte okuduğum en motive edici kitap mutlaka okunması şart okullarda okutsunlar

01-12-2023 20:21

içimdeki melodi kitabını arıyorum aynı kitap mı oluyor

03-03-2024 21:03

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar