Yaban

Yaban
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1936 Sayfa Sayısı:214 ISBN:9789754700060 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 249

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:117,85 TL D&R:122,65 TL BKM:134,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaban Özet

Savaşta sol kolunu kaybeden Ahmet Celal, askeri Mehmet Ali’nin ‘gel seni köyüme götüreyim’ fikriyle kendini Porsuk Çayına yakın bir avuç köylünün yaşadığı köyde bulur. Ömrünün bundan sonraki yıllarında onlarla birlikte yaşama gayesi içindedir. Fakat köylüler onu geldiği ilk günden itibaren içlerine almaz varlığını yadırgarlar. Başta Mehmet Ali’nin annesi Zeynep Kadının, kardeşi İsmail’in ve diğer tüm köylülerin gözünde Ahmet Celal’in tabiriyle Yaban olmaktan öteye gidemez. Her gün tıraş olması, temiz kıyafetler giymesi ve daha birçok Ahmet Celal’in alışkanlığı olan hareketler köylünün garipsemesine sebep olur. Bir gün Mehmet Ali yeniden askere çağırılır ve Ahmet Celal, Zeynep kadının kendisinin evdeki varlığının yük olduğundan şikayetçi olduğunu duyar. Bekir Çavuş’un yardımıyla küçük bir ev alır ve orada yaşamaya başlar. Kendisine yardımcı olan Emeti Kadın, bir garip aşık Süleyman ve eşeği dışında kimsesiz bir adamdır. Köydeki her günü ona yalnızlığını derinden hissettirirken aşk ansızın kapısını çalar. Dolaşmaya çıktığı bir gün başka köyden olan Emine’yi görür. Onun nahif bedeni ve duru güzelliği Ahmet Celal’i amansız bir aşka sürükler. Çok defa konuşmaya çalışsa da kız her defasında korkar ve kaçar. Ahmet Celal kendini her seferinde kızın köyüne giden yolda bulur hatta bu yolda sık sık İsmail’le karşılaşır. Çok sonraları onun ve Emine’nin yavuklu olduğunu öğrenir. Evlenmesinler diye Zeynep kadını bile doldurur fakat İsmail Ahmet Celal’in eskiden tanıdığı sessiz ezilen çocuk değildir. Annesine hatta herkese karşı çıkan bir çocuk olur. Ahmet Celal en son Bekir Çavuş’a evlenmek istediğini söyler. Bekir Çavuş karısı vasıtasıyla Emine’nin halasına haber gönderir fakat Emine ‘varmam ben o yabana’ cevabını verir. Ahmet Celal o dakika sevdasını kalbine gömerken İsmail ve Emine evlenir. Köydeki günleri yalnız ve ıstırap içinde geçerken günün birinde düşman askerleri çıkar gelir. Köyde ne var ne yok yerler bununla da kalmayıp köye ve köylüye zarar verirler. Evler yakılır, kadınlar çocuklar taciz edilir. Ahmet Celal tüm köyün meydanda toplanıp askerler tarafından dayak yediği akşam Emine’ye kaçalım der. Fırsatını buldukları ilk anda da kaçarlar fakat her ikisi de vurulur. Bu noktada Ahmet Celal yazısına son verirken defteri Emine’ye bırakıp yoluna yalnız devam edeceğini yazar.

DEĞERLENDİRME

Konusu Milli Mücadele yıllarının Anadolu’su, köylünün savaşa karşı hali tavrı ve Tanzimatçı Ahmet Celal’in aralarında kendine yer bulma çabası. Yakup Kadri’nin bu eseri oldukça eleştiri alırken Yakup Kadri kitabının ilk birkaç sayfasında eleştirilerine cevap veriyor. Ona göre eleştirilen köylüyü aşağılama meselesini aslında hikayenin içerisinde zaten açıklıyor. Ahmet Celal karakteri çoğu kez köylünün bu halde olmasının aydın kesimin suçu olduğunu söylüyor. Yadırgadıkları her şey için ‘bilmiyorlarsa kabahat kimin? Senin benim’ diyor. Padişahlığı, ağalığı ve şeyhliği de işlerken Anadolu köylüsünün bunlara körü körüne inanmalarını eleştiriyor. Kısaca kendine yeni bir benlik bulacağını ve ölüm kapısına gelene kadar zamanını huzurla geçireceğini düşünüp çıktığı bu yolda köylü ile aralarındaki derin uçurumu fark ediyor. O uçurumu her seferinde aşmak isterken köylü yeni uçurumlar açmaktan geri durmuyor. Yalnızlığını, çaresizliğini ve küçük de olsa bir umudunun oluşunu başarıyla satırlara aktarıyor.

Editör: Leyla Nur Sarı

Yaban Kitap Özeti

Ahmet Celal subay olarak görev yaptığı Birinci Dünya Savaşı sırasında tek kolunu kaybeder. Ülkenin gidişatı da iyi değildir. İstanbul işgal altındadır ve bu durum Ahmet Celal’in canını çok sıkar, İstanbul’da düşman hükmüne şahit olmaya dayanamaz. Askerlerinden biri olan Mehmet Ali’nin Eskişehir’deki Porsuk Çayı yakınlarındaki köyüne gitmeye karar verir.

Okumuş ve aydın bir kişiliğe sahip olan Ahmet Celal, dünyadan bir haber olan bu köylülerin içerisinde, düşünmekten sorgulamaktan aciz kafa yapılarıyla mücadele etmeye çalışmaktadır. Fakat kızdığı şey bu cahil kalmış halk değil yıllar boyu kendi derdine düşüp toplumun gerçekliklerinden uzak kalmış aydınlardır. Ülkenin içinde bulunduğu durum da Ahmet Celal’in hassasiyetini iyice arttırmaktadır. Kurtuluş Mücadelesini desteklemek şöyle dursun kötüleyici konuşmalar köy havasında hakimdir. Ahmet Celal sinirlerine hâkim olmakta zorlanır zaten köyde kendisiyle ilgili izlenimler pek iyi değildir. Aylardır Mehmet Ali ve ailesinin evinde yaşamasına rağmen onlar bile kendisine pek uzak davranmakta ve bütün köy halkı Ahmet Celal’i “yaban” olarak adlandırmaktadır.

Ahmet Celal ise bu köylülerin özgürlükleri hatta canları pahasına kolunu kaybettiğini fark etmelerini ve kendisine minnet duymalarını beklerken köyde işler hiç de beklemediği gibi gider. Sağ yanındaki eksiklik köylü için bir minnet hatırlatıcısı olmaktan çok rahatsızlık uyandırıp kafalarını başka yöne çevirmelerine neden olmaktadır. Ahmet Celal köylüye kızmayıp bu kadar cahil kalmalarını kendisine ve kendi gibi aydınların duyarsızlığına vermektedir. Sabırla Mustafa Kemal Paşa'nın başlattığı Kurtuluş Savaşı'nın ehemmiyetini köylüye anlatmaya çalışmaktadır. Oysa tüm bu çabaların nafile olduğunu düşman askerleri geldiği vakit onlara üç kuruş para kazanma umuduyla yardım edip yol gösteren köylüden öğrenecektir.

Ahmet Celal köydeki insanlardan köyün boğucu havasından bunaldığında Porsuk Nehri boyunca bir geziye çıkmaktadır. bir gün öyle çok yürümüştür ki neredeyse komşu köyün sınırlarına varmıştır. Dere kenarında uzun boylu, bakımsız ama güzel bir vücuda sahip olduğu belli olan ayrıca yemyeşil gözleriyle de insanı büyüleyen bir kıza rastlamıştır. Ahmet Celal kız ile konuşmaya çalışır adı öğrenmeye çalışır fakat kız adeta ürkek bir keçi gibi kaçmaktadır. Ahmet Celal'in bu yabani bir hayvanı andıran kaçış hoşuna gider. Bu karşılaşmadan sonra sık sık o köye doğru gidip gelmeye başlar. ne gariptir ki yol üstünde Mehmet Ali'nin kardeşi İsmail'e rastlar sık sık. Bu garip rastlantı sırasında zaman zaman hiç konuşmadan geçip giderler, zaman zaman da İsmail bir iki dal sigara koparmak umuduyla sohbet açar. İsmail, Ahmet Celal'e sanki yaşını almış küçük bir cüce gibi gelir. Çocuk yaşta olmasına rağmen sanki kırk yaşında bir adam görünümündedir. Tıpkı bu coğrafyanın kurak topraklarına benzeyen cildi de belli ki bu izlenimde oldukça etkilidir. Bir gün çatıda sigara içtiği sırada Ahmet Celal yanına gelir. Belli ki derdi sigara koparmaktır. Konu açılır ve komşu köy yolundaki karşılaşmalara gelir. İsmail, Emine adında bir kızdan bahseder. Tarif ettiği kız belli ki Ahmet Celal’in gönlünü kaptırdığı yabani kızdır. Ahmet Celal, İsmail'e bir güzel azar çeker ve yaşını başını işinin gücünü olmamasını bahane ederek bu işlere uygun olmadığını söyler. İsmail tek laf etmez. Ahmet Celal'in içi içini kemirmekte ve bir şey yapma ihtiyacı hissetmektedir. Konuyu İsmail'in annesi Zeynep Kadın'a açar. Zeynep Kadın bu evliliğe katiyen karşıdır. Emine öksüz bir kızdır ve hiçbir mal varlığı yoktur. Zeynep Kadın bu yoksul kızı gelin olarak almayacağını söyler. Ahmet Celal'in içi bir nebze olsun soğumakla birlikte elini çabuk tutmaya karar verir ve köyde nadir konuştuğu kişilerden biri olan Bekir Çavuş'a konuyu açar. Bekir Çavuş karısıyla haber göndereceğini söyler. Beklenen haber gecikmeli olsa da gelir. Emine "Ben elin yabanına varmam." diyerek kestirip atmıştır.

Ahmet Celal, Bekir Çavuş'un ahırını kiralayıp Mehmet Ali'nin evindeki istenmeyen varlığını sonlandırmaya karar verir. Emeti Kadın adında da bir kadını işlerine yardım etmesi için tutar. Tüm bunlar olurken Emine ve İsmail evlenmişlerdir. Ahmet Celal, İsmail'in çorak toprak gibi tenine Emine'nin tenine yakıştıramaz ve bunu kendine yakıştıran Emine'den tiksinti duyar.

Düşman askeri köye varır. Köylü tepki göstermek şöyle dursun düşmana yol gösterir. Ahmet Celal'in köylüden soğuma ve nefreti iyice artar. Savaşın kazanıldığına ve düşmanın geri çekildiğine dair söylentiler gelir. Bir gün büyük bir gürültüyle düşman askeri köye döner. Çoluk çocuk yaşlı kadın demeden türlü işkenceler eder. Küçük bir köylü çoban çocuğunu vurup öldürür. Köylünün neyi var neyi yok el koyar. Tarlaları talan edip evleri ateşe verir. Yetmez köyün kadınlarının ırzına geçerler. Ahmet Celal buradan sağ çıkış olmayacağının farkına varır ve hengâme sırasında Emine'yi de alıp kaçmaya çalışırlar. Kaçış sırasında vurulurlar. Geceyi köy mezarlığında geçirirler. Emine'nin yarası ağırdır. Ahmet Celal gün be gün yazdığı bu defteri Emine'ye emanet eder ve bilinmeyen bir yöne doğru ilerlemeye başlar. Ahmet Celal’in anılarını yazdığı ve bu Anadolu köyünde yaşadıklarını kayda geçirmek için tuttuğu defteri, Sakarya Savaşından sonra düşmanın yaptığı zulümleri incelemek için Haymana, Mihalıççık ve Sivrihisar etrafına gönderilen “Tetkik-i Mezalim Heyeti” bir ağaç kovuğunda bulmuştur.

Roman Milli Mücadele zamanında aydın ile Anadolu köylüsü arasındaki zihniyet farklılığını anlatmaktadır. Yakup Kadri Osmanoğlu'nun en bilindik romanıdır. Bir anı defterinden yola çıkılarak yazılmıştır.

Yaban için “Bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir” diyen Yakup Kadri, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazdığı Ankara adlı eserinde cevap bulmaya çalışacaktır.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Yaban Konusu

Roman, sağ kolunu kaybetmiş olan Ahmet Celal'in hayatını anlatır. Ahmet Celal Cihan Harbinde kolunu kaybetmiştir. O halinde yanında sadece Mehmet Ali denen arkadaşı olmuştur. Mehmet Ali, Ahmet Celal'e kendi köylerine gelmesini söylemiştir. Ahmet Celal bu olayları unutup, kafasını dinlemek için arkadaşının teklifini kabul etmiştir.

Köye gittiklerinde Mehmet Ali'nin annesi Zeynep Kadın ve kardeşi olan küçük İsmail Ahmet Celal'e pekiyi davranmamıştır. Küçük İsmail daha on dört yaşlarındadır. Fakat yüzü aynen bir yaşlı suratı gibidir, boyu da cücedir. Ara sıra Ahmet Celal'in yanına gelip sigara istiyordu.

Ahmet Celal'e köyde "Yaban" adını takmışlardı. Çünkü köye yabancı yerden gelmişti, yabancıydı diye ona bu adla sesleniyorlardı. O diğer köylüler gibi değildi. Sürekli okuyan, kendine bakan, aydın bir insandı. Bir gün kahveye gidip köylüyü savaş hakkında uyarmak istedi. Mustafa Kemal'in başarılarını anlattı. Fakat köylüler onu ciddiye bile almadılar.

Bunun üzerine Yaban morali bozuk şekilde, köyün kıyısına gidip, kafasını dinlemek istedi. Orda yeşil gözlü, genç ve güzel bir kız gördü. İlk görüşte aşık oldu kıza. Konuşmak istedi; ama kız ondan kaçtı da kızın peşinden gidip, kızı takip etti.

Köyde Cennet adında bir kadın vardır. Bu kadın Süleyman denen adamla evliydi. Fakat başka kişilerle gezip tozuyordu. Köylü artık bu durumdan rahatsız olmuştu. Kadın Süleyman'ı kandırıyor ve Süleyman da eşine hak veriyordu. Köydekiler boşanmalarını isterler. Kadın da buna olumlu yanıt verir. Kadın gidip başkasıyla evlenir ve ondan da boşanır sonunda kötü yola düşer. Bunu duyan Süleyman çok sevinir.

Şeyh Yusuf denen bir şeyh köye gelir. Adamın hastalara okuyunca iyileştirdiğini söyleyenler vardır. Köylüler bu adama çok hürmet eder severlerdi. Yaban bu adama inanmadı ve adamla kavga etti bunun üzerine köylüler, Yaban'ın çarpılacağını söylüyorlardı.

Günler geçti ve Mehmet Ali tekrardan askere çağrıldı. İsmail abisinin evden gitmesiyle daha da hırçınlaşmıştı. Zeynep Kadın'ı da dinlemiyordu. Zeynep Kadın ise bu durumdan Yaban'ı sorumlu tutuyordu. Çünkü Yaban evlerine geldiğinden beri sorunlar çoğalmıştı. Kadın da Yaban'a incitici sözler savuruyordu. Yaban ise bunu pek de takmıyordu.

Yaban yine köylü kızını takip ederken, İsmail’le karşılaşır. İsmail’e nedenini sorduğundaysa Emine denen kız için geldiğini söyler. Bu kız Yaban'ın dere kenarında gördüğü kızdır. Ve İsmail o kızla görüştüğünü söyler. İsmail gün geçtikçe daha da huysuzlaşır evlenmek istediğini dile getirir. Ve aynı evde yaşamayacağını annesine söyler. Depo olarak kullanılan bir ev bulurlar.

Ahmet Celal sonunda bu kızı halasından istemeye karar verir. Bunun için Bekir Çavuş'u gönderir. Bekie Çavuş haber alınca kendisine bildireceğini söyler. Ve Emine cevap olarak '' ben elin yabanına varmam '' diye cevap verir. Bu sırada Yaban Bekir Çavuş'a bu işten vazgeçtiğini, Emine konusunun kapanmasını ister ama adam artık Emine'ye dediğini açıklar. Emine'nin cevabının duyunca adam şok olur.

Ahmet Celal gün geçtikçe daha da sessizleşir. İçine kapanır. Yanında Süleyman'la yaşamaya başlar. Süleyman ise halen karısını affedebileceğini söylemektedir. Cennet'ten başka hiçbir şey konuşmaz. Yaban ona kötü davranmaya başlayınca evden ayrılır.

İsmail, annesi karşı çıktığı halde Emine ile evlenir. Yaban bunu duyunca daha kötü olur. Başka evde yaşamaya başlayan Yaban'ın işlerini Emeti Kadın diye biri yapmaya başlar. Bu kadının bir de küçük yeğeni Hasan vardır. Hasan çoban ve çok saf bir çocuktur.

Bir gün köyde Bekir Çavuş Emine'nin şehit olduğunu sandığı babasını görür. Adamın adı Şerif Çavuştur. Yaban da adamla tanışır. Adam hemen ailesini görmek istediğini bugüne kadar esir hayatı sürdüğünü anlatır.

Bir gün Hasan'ı işkence edilmiş halde bulurlar. Emeti Kadın çığlık çığlığadır. Yaban çocuğu alıp yatağa yatırır ve ölmediğini söyler. Hasan yatakta uyurken düşman askerleri gelir ve Emeti kadından para isterler. Emeti Kadın onlara parasını verir. Adamlar o sıra Hasan'ı yatağından düşürürler ve Hasan ölür.

Öte yandan, Yunanlılar köyleri yağmalar, ateşe verir, halka işkence ederler. Bir gün Ahmet Celaldin bulunduğu köye girerler. Köylüler kaçarak dereye gizlenirler. Savaşmak istemedikleri gibi, M. Kemal’i de Yunan’a saldırmakla suçlarlar. Düşman onları kolaylıkla bulur, yakalayıp köy meydanında öldürür. Ahmet Celal ile Emine de vardır aralarında. Genç subay, bir ara, karışıklıktan yararlanarak Emine’nin elini tutar, birlikte koşmaya başlarlar. Düşman ateş açar, ikisi de yaralanırlar. Zorlukla köyün mezarlığına ulaşırlar. Orada sabaha değin beklerler. Ertesi gün yola çıkacaklardır. Fakat Emine yürüyecek halde değildir, yarası ağırdır. Ahmet Celal yazdığı bir defteri kızın eline sıkıştırır. Bilinmeyen bir geleceğe doğru umutsuzca yürür gider.

Yaban Soruları ve Cevapları

Yaban kimin eseri?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban türü nedir?

Yerli Romanlar

Yaban kaç sayfa?

214

Yaban Yorumları

öğretmen yaban özeti istedi o yüzzden okuyorum daha bitiremedim ama genel olarak sıkıcı diyebilirim pek tavsiye etmiyorum

24-10-2014 21:55

çok hoşuma gitti baştan sonra bir kerede okudum tam bir klask

28-10-2014 01:55

kitap bana çok sıkıcı geldi bağzı yerlerini yazar çok uzatmış

15-11-2014 18:15

öğrenci
icın iğrenç çok akıcı da kita özetini bu

14-12-2014 17:56

guzel
valla yazarın emeğine saygım sonsuz amma velakin çok sıkıcı.5.sayfaya geldiğimde şurama kadar geldi bayılcaktım sonra kitabımı yavasca yere bıraktım hemen actım bu sayfayı yazıyom burdan sagolun varolun gencler

24-12-2014 17:08

hic begen nedim bosuna para kaybı özetini yazı ver burdan

30-12-2014 00:34

çok güzel bir özet olmuş elinize sağlık

31-12-2014 18:56

olum siz nediyonuz anam ağladı bu kitabı bitirene kadar

03-01-2015 14:29

adam ölmüş kitabı ne yapim
üsteki kişi sen beyenmeye bilirsin ama biz beyendik
üsteki kişiler siz romandan ne anlarsınız

04-01-2015 15:22

bence gayet güzel bi kitap anlayana.. :)

04-01-2015 21:16

o senin görüş acın bence hic güzel deyil

07-01-2015 12:46

öncelikle yazarımıza allah rahmet eylesin çok yararlı bir kitap yazmış

07-01-2015 18:21

hep kendi hayatını yazmış hiç savaşları anlatmamış

11-01-2015 13:47

kitap superrrrr
adam çok çok guzel bir roman yazmış

11-01-2015 20:28

siz biraz kitap okuyun ondan sonra yorum yapın

12-01-2015 16:49

kitap cok güzel ama bazı yerleri cokkkk sıkıııcıı

17-01-2015 13:49

hocamiz odev verdi not yukseltecekmis bende kitabi bulana kadr burdan okudum aslnda kitap okumayi sevmem yani romanlari ama hosuma giderse okurum ama yazarin gene de emegine saglik güzel bir kitap olmuş

30-01-2015 21:16

çok güzel bir kitap
hoşuma gidi sizde okuyun hoşunuza gitcektir
çok saglıklı bir kitap sanki uykunuz gelecek gibi bir kitap öyle
herkes bunu okusun lütfen

02-02-2015 12:07

kitabın özeti güzel ama yaban karekteri çok korkak ve vatanını sevmiyen biri çünkü en sonun da köyü yağmalayan düşmanlara karşı savaşmadan kız gibi kaçtı ve vatan için kolunu kaybettiği için gurur duyacağına üzüldü buyüzden yaban karekteri olmasa daha iyi olurdu

02-02-2015 19:18

cook güzel bir kitap

03-02-2015 14:15

çok sıkıcı okuyasım gelmiyordu zorunlu okuduğum için olabilir

16-02-2015 17:18

kitabı çok begendim ama 83 sayfayı tavsiye etmem

17-02-2015 20:20

bn bu kitapı hiç svmedim hiç güzl bir kitap degil zaten zoral okuyoryum kazanırsam baozdaga goturcek hoca yoksa kitabın yuzunu açmam ama ilk 60 sayfasından sonra kitap azcık guzelleşiyor sononda ise eminenin sol bacagı agır yaralı oluyor ve yaban onu bırakıp bilmedi yere vdogru gider...

23-02-2015 19:47

bir kitap ancak bu kadar sıkıcı olur özeti de bu kadar ii olur

05-03-2015 12:28

bu kitap bizim proe ödevimiz hayatımda bu kadar sıkıcı bir kitap görmedim yaaa iğrenç

09-03-2015 15:57

bu güne kadar okudum en sıkıcı kitap

10-03-2015 17:24

kitap cok sıkıcı yaa ben patladim okurken
yarismaya girdim diye okuyorum bu kitabi

02-04-2015 12:44

mecbur olduğu için okuycam yoksa okumam okul işte naparsınnn

06-04-2015 17:53

okuma aliskanligi olmayan insanlar okuyamaz cok guzel bir sekilde donemin anadolu insanini yansitmis

16-04-2015 10:43

bence cok abartiyorsunuz kitap cok guzel hepiniz zorla okumuyosunuz sadece okumak istemiyosunuz

19-04-2015 12:33

bende ilk basladigimda gercekten cok sıkıldim mecvuriyetten okudum. ama ortalarda cok guzel olaylar oluyor bnce sıkıci degil anlayana tabii ki biraz sapiklik var ama :d

19-04-2015 21:39

zaten kitap savaşı analtmıyor o dönemdeki savaşta anadolu köyülülünün ne halde olup bittiğini anlatıyor

28-04-2015 21:05

bence güzel olmuş fakat kitap insanın içini aydınlatır ama ben son güne sğdırdığım için kitabı okumadım burası gayet hoş ve dikkatli yerlere değinmiş teşekkürler yinede :d
bence güzel olmuş fakat kitap insanın içini aydınlatır ama ben son güne sğdırdığım için kitabı okumadım burası gayet hoş ve dikkatli yerlere değinmiş teşekkürler yinede :d

29-04-2015 20:53

bu kitabin türü ne bilen varsa lutfen soylermisiniz

02-05-2015 12:28

kitap aslında çok güzel ancak kitap ta sıkıcı ve anlamsız geliyor
burda çok güzel anlatmış eminim kitaptatda öyledir ancak kitapta sıkıcı geliyor nedense bise ama yazarın eline sağlık

03-05-2015 16:19

çok güzel
kitap harika muhteşem olan üstü
aynen öyle hele bir de yabanıncihan savaşın da kolunu kaybetmesi o daha da açık verici bir durum...

04-05-2015 15:55

ben daha okumadim ama ozet guzel gorunuyor

04-05-2015 20:58

j
kitabın güzel olmadığını iddia edenler sanırım açlık oyunları serisini okumaktan fazla öteye gidememiş olan gençlerdir. yaban bir klaskten ötedir, varlığımızın savaşının acı yönlerini yüzümüze vuran başlıca yapıttır ve başucu kitabıdır. kitaba sıkıcı diyenlere önerim at gözlüklerini fırlatıp kitaba bir türk genci edasıyla okumaya çalışmalarıdır.

07-05-2015 16:41

bence çok sıkıcı bir kitap bu özet tam mı? 91. sayfadayım ilk 20 sayfasında hiç bir şey anlamadığım için devamını da pek anlamış değilim

09-05-2015 16:04

özetinde çok güzel anlatmış ama kitabın kendisi sıkıcı

10-05-2015 11:52

maşallah ben bu kitabı böyle bilmezdim çoook güzel
vayyy

11-05-2015 22:25

çok kafa karıştırıcı olabilir ama güzel bir roman yani

13-05-2015 21:13

sizin gibi insanlar kitabın ne olduğunu bilmez .şu yaşıma kadar okuduğum en güzel kitap

14-05-2015 13:51

çok güzel bir kitap bence sıkıcı değil !

26-05-2015 23:56

"anlayana" güzel bir kitap bence !!!

27-05-2015 13:30

konu çok yavaş ilrliyor ancak dili harika bana tarihi sevdiren bir kitaptı adam dili mükammel akıcı kullanıo okudukça okuyasm geldi

28-07-2015 13:46

kitabına sıkıntıdan ölüyordum ama özeti çok güzel.

28-07-2015 15:07

çok ama çok sıkıcı ve iğrenç bir kitap

13-09-2015 07:25

yarin hoca istiyor son gün bi göz attık burdan kitabın konusu güzel ama biraz sıkıcı

12-10-2015 20:15

çok teşekkür ederim biraz sıkıcı olsana okumaya değer :)

14-10-2015 20:27

kitabı daha okuyamadım ama özetine baktım güzel bir kitaba benziyor:-) :-) :-)

17-10-2015 18:29

ilk 5 sayfayı okudum çoook sıkıcı bi kitap allah razı olsun bu özeti yazana

20-10-2015 17:32

arkadaşlar kitabı okumanıza gerek yok ki,zaten kadir inanır la gülşen bübükoğlu nun yaban filmi var.bence izleyin..

08-11-2015 16:22

kitap çok güzel yanlız bazı yerlerini yazar acayip yatmış bu da kitabın bazı yerlerini sıkıcı yapıyor ama yazarın eline koluna sağlık

15-11-2015 18:20

masalah bes gun okuyorum sadece yazarin ismini ugrendim

24-11-2015 20:20

niye öyle diyorsunuz.özet güzel duruyor.

25-11-2015 19:25

önce kitabı bu sayfadan araştırdım baktım çok sıkıcı bende almadım

26-11-2015 08:58

kitabin sadece başı sıkıcıydı gerisi degildi ama daha güzel kitaplarda var misal kizlara ozgu ipek ongunun kitaplari ozellikle de gulten dayioglunun monun gizemi adli kitabini okumanizi tavsiye ederim:-) :-) :-)
kitabin sadece başı sıkıcıydı gerisi degildi ama daha güzel kitaplarda var misal kizlara ozgu ipek ongunun kitaplari ozellikle de gulten dayioglunun monun gizemi adli kitabini okumanizi tavsiye ederim:-) :-) :-)

03-12-2015 20:26

bence güzel bir kitap ben çok beğendim★★★

05-12-2015 18:58

bu kitap okuduğum en sıkıcı bir kitaptı :(

08-12-2015 18:36

bende okudum ya çok güzel ya bi daha okumak istiyorum herkese tavsiye ediyorum

09-12-2015 16:06

çok sıkıcı ve çok fazla insan ismi vardı.

15-12-2015 23:37

baslari sıkıcı olmasaydı okurdum herralde ortalara dogru guzellesiyo

17-12-2015 18:36

allahım bu nasıl kitap çok sıkıcı:(

19-12-2015 22:15

sıkıcı başlayan bir kitabın bu kadar güzel olacağı aklımdan geçmemişti bile :)

20-12-2015 12:56

mecbur olduğum için okumak zorundaydım . ama sadece özetini okudum ve çok iyi anladım :d

20-12-2015 16:37

güzel bir hikaye herkese okumayı öneririm

22-12-2015 21:28

ben de simdilik okumadim ogretmen idev verdi kitabi da aradim bulamadim okul kutuphanesinde de bitti almislar cogu arkadaslar. umarim guzel bi kitaptir. cok sıkmasa iyi olur cunku zorla okuyacagim...

23-12-2015 20:52

öğretmen yaban kitabının özetini istedi ondan çok işime yaradı teşekkür ederim :d

25-12-2015 21:32

özet güzel ama kitabın tipinde meymenet yok fazla betimleme kullanmış yüksek sesle arkadaşlarıma okuyayım dedim az kalsın dövüyolardı

30-12-2015 18:39

ögretmen kitabın özetini istedi çok sıkıcı yaa:-*:-*

01-01-2016 19:38

kitap süper sıkıcı değil tarih ve aşkın birleşimi kitap süperrrrrrrrrr

02-01-2016 21:00

bu saçma diyenler kendileri yazsın da görelim bence çok güzel bir kitap

03-01-2016 10:08

yaban kitap özeti için teşekkür ederim okudum ama birşey anlamadım

05-01-2016 04:30

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

11-01-2016 18:19

harika bir kitap herkese tavsiye ederimm

11-01-2016 18:49

ilk 50-60 sayfası çok sıkıcı ama sonraları daha güzel bir de bundan sınav olacağım ,_, ;-;

18-01-2016 17:59

tarih hocası istesi proje'siydi valla kitabın sadece 1 sayfasını okudum sonra okumadım ve şimdi bu sayfadayım

18-01-2016 18:32

cook güzel bir kitap hiç de sıkıcı değil bu kadar önyargılı olmayin

18-01-2016 20:05

kitap çok sıkıcı zaten zorunlu okudum hiç tavsiye etmem okuyanın hayatı kararıyor sakin okumayın
zaten zaman kaybı hiç gerek yok

02-02-2016 15:56

çok sıkıçı bir kitap

02-02-2016 20:49

cok guzel bence
siz okumayi sevseydiniz simdi boyle soylemezdiniz ilkinde bende sevmedim ama ozeti okuyunca beyendim hoca beni tebrik edecek

07-02-2016 19:29

kurtuluş savaşını en iyi anlatan kitaplardan biri

09-02-2016 21:53

çok güzel bir kitap tafsiye ederim

10-02-2016 14:34

guzel kitap bide bu arada biri kitap 5.sayfasi guzel demiş kitabin 5. sayfasi yokki ;) :)

14-02-2016 21:26

bnce okumayı seven anlayan biri için kurtuluş savsını anlatan iyi bir kitap

14-02-2016 21:51

kitap okurken edebi bir dil arayan daha doğrusu yeni yeni edebiyat ile tanışan gençlere tavsiye ederim .. tarih ile birlikte dil çok da ağırlaştırılmadan etkili kullanılıyor .. ne kadar erken okunabilinirse o kadar iyi ..

Hülya ben • 17-02-2016 20:50

kitap güzel ama en sonunda emineyi bırakması saçma yani.hani seviyodun sen nerede sevmek kızı yalnız başına bırak git.insan sevdiğinin iyi günündede kötü günündede yanında olmalı.

21-02-2016 15:30

daha 19. sayfadayım okrken başka seylere dalıyom ne okudugumu anlamıyorum

25-02-2016 11:10

çok iğrenç bir kitap bence hic tavsiye etmem

25-02-2016 19:38

arkadaslar kitabi begenmemis olabilirsiniz sonucta herkesin zevki farklidir saygi duyarim. fakat elestirilerimizi yaparken biraz daha dikkatli olalim lutfen. emeğe saygı!

29-02-2016 00:09

kitabın özeti süper

12-03-2016 10:15

çok değişik ve güzel bir kitap böyle kitap sevenlere tavsiye ediyorum

13-03-2016 16:14

bu kitap savaş anlatmak için yazılmamıştır arkadaşlar.sadece türk aydını ile türk köylüsü arasındaki uçurumu anlatmak için yazılmıştır.ayrıca oldukça da sade bir dili var.anladığınıza dua edin derim.kitabı beğenip beğenmemek size kalmış tabi.benim de sıkıldığım yerler oldu.ama kesinlikle pişman olunacak bir kitap deği.tarihimize milletimize ışık tutan her kitap özeldir bana göre.

14-03-2016 19:21

cok begendim herkeze tavsiye ederim

17-03-2016 19:09

kitap iyi ama biraz sıkıcı
kitap iyi ama biraz sıkıcı

24-03-2016 20:51

savaş kitabı sevenler için kaliteli bir kitap

25-03-2016 16:35

çok sıkıcı diyenleri anlarım da çok iğrenç yazanlar neyin kafasında? he bir de çok 'iyrenç' yazanlar.. onları ciddiye bile almıyorum. daha kelimeyi doğru yazamamışken bu romanı yermek trajikomik bir durum. kitabın konusunu anlamayıp savaş yok diyenler hakkında yorum bile yapmayacağım.

kitaba gelirsek şu an hala okumakta olduğum bir kitap. proje ödevim ve zorunluyum okumakta. ilk başta ilgimi çekmese de yavaş yavaş her sayfasında kendine bağlayan bir kitap. zaman geçtikçe daha çok anlamaya ve sevmeye başlıyorsunuz. henüz bitirmemiş olsam da herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
bir de son bir şey diyeceğim. özeti pek sevemedim ama diğer sitelere oranla daha detaylı.
yine de teşekkürler.

26-03-2016 18:37

yazar iyi uğraşmış çok güzel

31-03-2016 10:19

cook sıkıcı hiç tavsiye etmem

31-03-2016 21:51

bence çok güzel bir roman herkesin görüşü kendisine.

02-04-2016 21:44

özetini okuduktan sonra kitabı okumak geldi içimden

03-04-2016 13:56

bu ne ya çok sıkıcı bizim sınıftakiler kitabı almışlar kimsenin okuduğu yok valla internetten bakıp bakıp duruyolar vallahi

07-04-2016 19:33

hoca sözlü notu vereceği için okumaya başladım gerçekten hiç akıcı değil ve çok sıkıcı

12-04-2016 20:38

çok güzel bir kitap herkesin okumsı gerek

14-04-2016 21:58

harika bir kitap. okumayı bilmeyen sizler sıkıcı yazmışsınız. kurtuluş savaşı dönemini anlatıyor ve sıkıcı değil. kitap ful tarih içermiyor adamın hayatını anlatıyor bazı yerleri çok komik ve eğlenceli. tavsiye ederim. okumasını bilenlere...

15-04-2016 00:55

hacam ödev verdi kitap çok anlamlı ve sürükleyici bir kitap yakup kadrinin kitapları harika

15-04-2016 20:14

önce yazarina allahtan rahmet diliyorum
kitap benim icin cok fa guzel değildi sıf hocamiz dedi diye okuyorum

16-04-2016 22:01

kitabın özeti çıkartacağım sizce değiştirerekmi yazmalıyım ?

25-04-2016 21:34

kitabin ilk sayfasinda biraktim vrrenin biraz akli gidik oldugundan guzel filan dedi de ilk sayfasinda intihar edecektim sinav olacagim icin bari ozetini okuyayim dedim

01-05-2016 20:22

yarisina kadar okudum ayni kitap hem performans hem proje odevim ama ben akici degil

02-05-2016 21:25

benim proje ödevim olduğundan yapıyorum yoksa çok sıkıcı bir kitap tavsiye etmem

03-05-2016 10:59

kitabın başı gzel dğil am özeti okuyunca çok gzelmiş.

05-05-2016 13:18

yazar bazı yerleri fazla uzatmıs benim cok hosuma gıtmedi acıkcası

06-05-2016 16:24

öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, yorumları görünce gerçekten çok üzüldüm. türk edebiyatının en önemli yazarlardan olan yakup kadri'nin en güzel eserlerinden biri olan bu kitaba böyle yorumların yazılması hele ki gençlerim böyle yorumlar yazması çok acınası bir durum. 5 sayfa okuyup sıkıcı olduğu için bırakanlara diyecek sözüm yok ama kitabı zorla bitirenler keşke ilk sayfada bıraksaydınız veya kimin zoruyla okuduysanız artık bi özet felan okusaydınız en azından üstünkörü bir bilgi sahibi olmak için. tabi elde edeceğiniz bilgi de ahmet celal ve hayatındaki olaylardan ibaret olurdu aynen bu sayfada verilen özet gibi. keşke kitabı bu kitabın asıl vermek istediği mesajı anlayabileceğiniz zamnlarda okusaydınız da böyle acınası yorumlar yapmasaydınız.

06-05-2016 20:53

özet çok güzel fakat anlamadığım yerler de war ama yinede güzel

08-05-2016 13:26

içinde terbiyesiz bölümler var. öğretmenlerin bu tarz kitapları öğrencilerine okutmaya mecburi kılması mantığa ters!!

08-05-2016 22:21

okumadım ama iyi bir kitaba benziyor

09-05-2016 14:37

çok güzel bi kitap tavsiye ederim
ama gerçekten teriyesizyerler var bir öğrenci olarak öğretmenleri kınıyorum
ayrıca çoksıkıcı bir kitap değil hep yeni olaylar oluyor

10-05-2016 11:46

2 saatte bitirdim 240 sayfasını ben beğendim savaş anları falan var severek okuyunca çabuk bitiyor diyebilirim

10-05-2016 21:49

cok skici vala sirf hoca ozetini istedi diye okuyorum zaten edebi romanlarin hepsi skici

12-05-2016 09:09

bence çok güzel bir kitap zaten yazarın kitaplarındaki anlatımına bayılıyorum

17-05-2016 17:04

kitabın ozeti yerie kendisini okuyun cok sıkıcı

17-05-2016 20:36

roman okumayı severim ama bu roman gerçekten çok sıkıcı yaa

19-05-2016 18:35

hiçbir şey anlamadım.çok sıkıcı bir anlatımı var.proje aldığım için kitabını almak zorunda kaldım.ben kitabını alıp okumanızı tavsiye ederimmm.öyle daha iyi anlarsınız..

19-05-2016 18:42

yaban kitabı bana göre çok güzel ama çogunlugun söyledigi gibi çok sıkıcı

19-05-2016 21:02

bence herkes kitabı ön yargı ile baktığı için sıkıcı geliyo herkese bence ön yargı ile bakmadan odev değilde merak ettiğiniz için okuma düşüncesi ile okunursa iyi kitap benimde ödevin bu kitap ve ben kitabın sadece özetine baktım olayları güzel iyi bir kitaba benziyo yazarın emeğine saygı derim tabiki herkesin kendi düşüncesini aynı şekilde buda benim düşüncem sadece ben rahatsız olursam yazarın fotoğraflarına bakın ordan zaten rahatsız olursunuz😂😂hadi hepinize iyi özetler

19-05-2016 23:02

her şeyden öte yazar bizim atalarımızla ilgili anlatılan şeylerin yanlışlığını halkın bilgisizliğini yani doğruları çok güzel bir uslüpla anlatıyor oyüzden kitaba sıkıcı diyenler eleştirmek laf atmak kolay emeğe saygi

22-05-2016 14:25

kitap başta sıkıcı fln ama sonra düzeliyor o kdr sıkıcı olmuyor yani kuruluş savaşı dönemi koy yaşamını anlatıyor

22-05-2016 21:02

super bir kitap okumalisiniz bence

23-05-2016 19:17

arkadaşlar tamam belki sıkıcı geldi ama sonuçta güzel türk yazarlarımızdan. çok iğrenç falan deyip durmayın. sonuçta sanatsal bir değeri var çok büyük bir kabalık.

24-05-2016 17:49

ya varya hayatimda okuduğum en skici kitap... hayatta okumam ama hocalar sinavda soruyolar ayrica yaban sapik herifin teki yaw... okumak zorunda olunca insan okuyo(özetini)

24-05-2016 21:14

biraz sıkıcı bi kitap ama emeğe sagı !

29-05-2016 22:48

2 dakika telden kafanızı kaldırıp kitaba baksanız ne kadar faydalı olduğunu görürsünüz oturun okuyun ölmezsiniz

30-05-2016 18:18

kardeşim ellerine sağlık çok güzel bi kitap özetide muhteşem sıkıcı diyenlere pek bişey demiyorum onlar hala pamuk prensesi okumaya devam etsinler

02-06-2016 19:35

kitabi okul kutuphanesinde gordum ve aldim. sunu soylemeliyim ki aldigim icin cok mutluyum. o okudugunuz kesmeli bicmeli kitplara biraz ara verip bunu okumalisiniz. en azindan gecmisteki zorluklar hakkinda biraz bilginiz olur.

02-06-2016 20:42

"resimli pofuduk tavşanın maceraları"ndan başka , kitap okumamış olanların eleştirilerini ucuz buldum.
okumayan bir toplum olduğumuzu , ucuz eleştirilerden anlamak hiç zor değil.

06-06-2016 14:11

harika kesinlikle tavsiye ederim.

27-08-2016 12:09

kitap çok sıkıcı

17-09-2016 17:49

hiç beğenmedim yaa hoca bunu verdi . bana göre çok kötü ve iğrenç. tek bir kelime anlamamıştım ama burada okuyunca anladım yinede beğenmedim tavsiye etmem

01-10-2016 09:19

hoca bunu okumamızı istedi. ve soru soracakmış okuyanla sözyleyebilir mi bir işe yarar mı

23-10-2016 07:35

emeğe saygı lütfen! ama gerçekten çok sıkıcı bi kitap! yakup kadri karaosmanoğlu nada allah rahmet eylesin... (kitabı kimseye tavsiye etmiyorum)
allah sorsun makbule hocam gidip bu kitabımı seçtiniz adanadan selamlar!!!!

30-10-2016 14:34

kitapı okulda okumamızı istedilersanki başka kitap kalmamiş gibi ama okudum gercekten cok güzel bir kitap değil :d

09-11-2016 08:37

kitabı anlayana kitap güzel geliyor

09-11-2016 21:10

bu kitabi hergun okuyorum. cok guzel bu kitapin herkesin okumasini tercih ederim
kitap okumayi bilene sıkıcı deil ozeti cok guzel

11-11-2016 23:46

şu güzel kitap değil diyenlerin herhalde kafalarında beyin yerine ne taşıdıklarını düşünemiyorum. kitap kesinlikle muhteşem. okumanızı içtenlikle tavsiye ederim :)

13-11-2016 22:25

ilk önce söze romanının özetini çok akıcı ve güzel yazmışsın :d teşekkür ederim . daha sonra "yaban" gibi türk edebiyatının çok saçma çok kötü çok sıkıcı diyen arkadaşlara geleyim. bu kitap çok güzel bir roman. anlatılan konu yazarın betimlemeleriyle süslenmiş . bu kitabı başladığım zaman çok sıkıcı diyordum bende ama daha sonra söylediğim için bir pişman oldum. siz sevmediniz diye bu kitap güzel değil diyemezsiniz. sıkıyorsa hadi siz yazın da böyle bir kitap görelim. değeri türk edebiyatında önemli bir roman olsun. yapamayacağınız şeyler için boşa sallamayın. siz kötü dediniz diye bu kitap kötü olmayacak. sadece bu yorumları okuyan insanların bu kitaba kötü bakmaması için. sınavlarım olmasa 8 kez yaban'ı sıkılmadan okurum .

deliokur • 23-11-2016 19:42

bence kitap çoook güzel ama bazıları anlayamıyorlarsa o yazarın suçu değil

24-11-2016 19:43

sol kolu olmadiği icin kacti brnce öyle nasl savaşsnki

04-12-2016 02:12

edebiyat yazılışı var inş. yuksek al.ırım

08-12-2016 08:06

kitap özeti isteyen lise öğretmenleri edebiyata ve öğrencilre verdikleri zararı farkedebilseler keşke. illaki bir şey isteyeceklrse çıkarım yorum istesinler kitap hakkında.

kitaba gelince, tek kelimeyle mükemmel bir dönem romanı. anadolu'nun işgal yıllarındaki vaziyetini çok ince betimliyor. tarihe ilginiz yoksa sıkılabilirsiniz

13-12-2016 23:15

kitap çok güzel ama bazı yerlerinde okuyasım kaçıyor sıkılıyorum eline sağlık bu arada özet çok güzel olmuş saolun

15-12-2016 19:19

kitap çokkkkk güzel bayildim adama helal olsun

16-12-2016 12:17

tamam kitap guzel ama kisiye gore bn hic begenmedim
kitabin yarisina gelmeden biraktim

22-12-2016 19:15

zorunda olmasam okumam daha gzl kitaplar var vakit harcamayın bosa

25-12-2016 14:05

zorunda kalmasam hayatta okumazdim böyle saçma biseyi!!

28-12-2016 21:43

bence hiç güzel değil

02-01-2017 18:27

açıkçası kitap hakkında düşündüklerim kısaca kötü bir dil ile yazılmış olmasına rağmen klask türk yaz aşk filmlerine benzeyebilmiş ve emin olun bu kitapta tonla gereksiz olay silsilesi sonucunda saçma sapan biten bir hikaye var 200 sayfa yerine şöyle yazabilir: yaban diye bir adam var bunun arkadaşı var arkadaşı köyüne davet eder yaban gider yaban bir kızı görür sever ancak arkadaşı da o kıza aşıktır ve yaban köyden çeker gider . ve bu kadar işte bide bu kitabın başında sitem girişi gibi bir yer var okuyunca sitem etmesinin çok haksız olduğunu düşündüm.

05-01-2017 20:59

şu son yoruma cevabım bu muhteşem kitabı nasıl bu kadar basitleştirebildin anlamıyorum ve arkadaşı değil arkadaşının erkek kardeşi kıza aşık. ve köyden çekip de gitmiyor. neredeyse tüm yorumları okudum ve gerçekten bir insanoğlu da beğenmez mi. eski türkçe kullanılmış bundan daha güzel bir şey olabilir mi. koyu bir kemalist in yazdığı bir kitabı okumaktan daha zevkli bir şey olabilir mi kitabı yaklaşık üç gün önce bitirdim ve dedim ki bu zamana kadar neredeydin sen. biri de demişki boşa zaman kaybı bu kitabı beğenmiyor gidiyor wattpad da ki ergenlerin aşk kitaplarını okuyor. ya hala inanamıyorum olayları o kadar güzel açıklamış ve o kadar güzel bir dille yazıp anlatmış ki bu kitabı nasıl beğenemezsiniz görüşlerinize saygım olmalı evet ama o bile yok yani neyse ne diyorum ben kitabı sıkıcı bulanlar bu zamana dek hep wattpad okumuştur başka da diyecek bir şeyim yok ellerinize emeğinize sağlık okuyup burada güzelce özetini çıkarmışsınız

nurcan • 08-01-2017 00:14

kitabı daha okumadım. lakin özetten okuduğum kadarıyla gayet usta bir kalemle ele alınmış. yakup kadri karaosmanoğlunun daha ilk defa bu kitabını okuyacağım bakalım güzel mi :)

08-01-2017 13:58

bu kitappp çoooooooook sıkıcı ama özet müko (mükemmel) :d

09-01-2017 22:57

işiniz gücünüz yok gelmiş burda saçma sapan yorumlar yapıyorsunuz... kitabï okuduysanız okudunuz gelip buraya saçma sapan yorumlar yazıpta birbirlerinizin yorumlarını kötülemeyin gidip daha faydalı işlerle uğraşın

11-01-2017 11:40

1.sayfayı okudum sıkıldım
çok sıkıcı ya

11-01-2017 19:57

kitabi daha yeni bitirdim ve süperr ben bu kitabin bu kadar güzel olabileceğini dusünemedim. kitabi beğenmeyenlerin bence beğenmemesinin nedeni hocalarin zoraki bir şekildr okutmak istedigi icindir. okumanizi şiddetle tavsiye ediyorum.

24-01-2017 14:58

çok güzeldi fakat canım çıktı
1.sayfayı okudum sıkıldım
çok sıkıcı ya
bayıldım
falan yani

24-01-2017 17:47

güzel ama bazı yerler çok uzatılmış...

05-02-2017 10:48

ben edebiyat hocamın önerisi üzerine aldım bu kitabı . gayet güzel . durum hikayelerini sevenler okuyabilir.

16-02-2017 23:35

gayet güzel bir kitabtir.

24-02-2017 17:55

çok güzel bir kitap bizde okulda kitap yarışmasına katıldım bu kitabı verdiler bana inşallah hepsini okuyup 1.ci liğe gidecem

28-02-2017 18:49

çok guzel yazar kedimi kitabı oktukca içinde hissetim.

06-03-2017 02:00

gerçekten çok sürükleyici bir kitap

07-03-2017 11:35

kitap çook sıkıcı hiç okuyasım yok bu yüzden özetine baktım ama valla özetini okumak bile çok sıkıcı yaa
çok sıkıcı bee

14-03-2017 19:35

çok sağolun çok işime yaradı

18-03-2017 13:20

nasıl sıkıldım diyebiliyorsunuz ya, ben bu kitabı 5 saatte durmaksızın bitirdim hayatımda bu kadar akıcı bir roman okumadım. noktalama işaretlerinin çok olduğuna bakmayın, öyle bir kullanılmış ki roman adeta kendiliğinden akıp gidiyor ya. hakikaten, siz romandan ne anlarsınız ya? bu inanılmaz esere bike sıkıcı diyebilen insanlar varmış demek. şaheser yaratmış adam. daha doğrusu roman kendi kendini yazmış, duyguların en saf hali ve müthiş yalın bie edebi dil.

04-04-2017 01:16

okumak zorunda olmasaydım asla okumazdim benim tarzım değil hiç beyenmedin pskolojim bozuldu

11-04-2017 11:03

çok güzel bir kitap okumayanlara tavsiye ederim

13-04-2017 19:53

kitabı hiç beğenmedim
ben de yarışma için okuyorum

14-04-2017 07:19

çok güzel bir roman özeti için çok teşşekkur ederim
çok yardimcı oldu ödevimde emeklerinize saglik

18-04-2017 09:54

sürekli kitap okuyan ve kitap okumayı seven biri olara(özeliklede felsefe)yorumum şu : kitaptaki benzetmeler ( yunan mitolojisi vb)güzeldi ama kitap süreli aynı olay örgüsünden bahsediyordu kitabı 3 saate bittirdim ama cidden çok sıkıldım ve sonuda hiç etkileyici değildi ama yazarın andolu halkının cahil almasını aydınlara ve bilgili insanlara bağlaması çok hoştu saygılar

22-04-2017 14:32

birşey anlamadım
ödev için okudum zaten

23-04-2017 21:00

ödev içinn okudum güzel kitap ama sıkıcı yerlerde var

02-05-2017 20:36

konu güzel laf yok ama yazar çok uzatmış ayıp yaa

03-05-2017 20:37

kitap güzel lafa gerek yokk

09-05-2017 17:26

çok güzel bir roman

10-05-2017 22:32

cok guzel bir kitap agladım resmen yani normal olarak

11-05-2017 14:27

bu kitap güzel ama dili biraz ağır fakat bu özet kitabı anlamamı sağladı

15-05-2017 17:49

harika hemen okumaliyim

23-05-2017 08:50

özette olsa güzeldi

24-05-2017 20:28

bizim sınavda cıkacak bu kıtap bence gayet guzel olmus kıtapta guzel

24-05-2017 20:53

adam sonda kaçmış resmen yazıklar olsun

30-05-2017 21:19

sonu çok güzel bitmiş alıp okumak isterim

06-06-2017 23:01

bence cok guzel bir kitap ti

17-08-2017 22:14

güzel ama
2 kere okudum ayni hatayi ikikere farkettim.bir kelime yanliş yazmişsin.

01-10-2017 13:25

fevkalede sürükleyici bir roman sıkıcı veya bezdirici değil halini vermiş adammm

07-10-2017 10:29

çok çirkin bi kitap hiç kimseye tavsiye etmem

09-10-2017 15:21

kitabı beğenenlerin yorumu nekadar önemliyse beğenmiyenlerin de yorumları bi okadar önemlidir

24-10-2017 12:15

gercekten hoca sinavda cikacak dedigi icin okuyorum . kitap sıkıcı degil. okumasini bilene.agata...

30-10-2017 06:55

bence saçmalıyorsunuz harika bir kitap

18-11-2017 15:24

ilk başlarda ne kadar sıkıcı olsa da son 50 sayfası cok güzel

19-11-2017 08:27

aslında kitap güzel değil işime yaradıya o yeter

28-11-2017 16:04

güze bir. kitap. ama biraz korkutucu

29-11-2017 10:55

okumadan kitabın özetini yazıcam

29-11-2017 15:00

kardeşim imla ve yazım kurallarına uyarak yazsanız daha iyi olurmuş yine de ellerinize sağlık

09-12-2017 22:50

çok güzeldi çok beğendim hep heyecan katıyor benim için güzeldi yani

10-12-2017 16:58

sen 17 yaşımsın kitabına tapan,edebiyattan bir halt anlamayan,atatürk'ün görse "ben cumhuriyeti bu nesle mi emanet ettim"diye sorgulayacağı veletler topluluğu kitaba sıkıcı diyor.n'olur böylesine mükemmel bir kitaba çamur atmayın ve kötü çocuk gibi saçma sapan kitaplar okuyun.gerçek sanatla bizi yalnız bırakın.kitaba gelince anlamayana,okumak için okuyana sıkıcı ama kültür sahibi,medeni insanlara göre tam bir sanat eseri.şiddetle tavsiye ederim.

18-12-2017 01:15

güzel kitap bu kitaptan sinav lc yaaaaa

20-12-2017 21:03

çok akıcı bir anlatımı var.ben bir solukta okudum

21-12-2017 21:12

kitap cok guzel cok begendim👍👍👍

30-12-2017 14:54

kitap sınavım vardı çok saolun inş yarın soruları yapabilirim çokkk tşkkk
arkadaşlar bence abartıyorsunuz herkesin zevki farklı beğenmemiş olanların zevkine laf atamassınız ki

02-01-2018 20:44

uf bide bu ezberlce 10 kere yazilcak sunum olarak yapicak anlatilcak ozet offff

03-01-2018 19:32

cok güzel bir kitap tafsiye ederim

03-01-2018 21:45

beyler kitabı kötü yorumlamayı bırakın kitap muazzam derecede güzel siz bunu anlayamıyorsunuz çünkü daha yaşınız bu kitabı anlamaya yetmiyor bunun sebebi ise tamamen öğretmenlerinizin anlayışsızlığı sizin yaşınızdaki olgunlaşmamış ve ergenlik çağına yeni girmiş çocuklar bu kitabı yeterince anlayamayabilir ....

07-01-2018 01:52

okumaya çok üşendim internetten özetini açtım ama yine üşeniyorum
çok uzun yaa ama güzele benziyor daha yarisini okudum

07-01-2018 19:27

hiççç sevmedimm ama öğretmen kitaptan sınav yapıcak👎👎👎👎😡

11-01-2018 15:23

güzel ama biraz sıkıcı -----

13-01-2018 21:11

sıkıcı bir kitap, olaylar gelişirken sona eriyor. eğer özet yazmak zorundaysaniz mükemmel bir site çünkü 7 sorununda hepsinin cevabini barındırıyor teşekkürler.

18-02-2018 15:42

bu kadar kötü bir kitap ancakjonathan swift'in büyükannesinin kitaplığı da olur.

14-03-2018 21:08

kıtap çok sıkıcı oluyo uzatıyoda uzatıyo o yüzden hiç okumak istemedim bende özetine baktım oysa çok güzelmiş birazda üzücü bu sayfayı yaptınız için teşekkürlerimi iletiyorumm ❤❤

22-03-2018 13:12

bu romanda yıllarca yüzüstü bırakılmış olan köylü ile aydın arasındaki uçurum konu olarak alınmıştır

Deniz▪▪▪Şuara • 28-03-2018 19:39

wallaa ne yalan atayım güzel 👍☺

29-03-2018 21:17

çok güzel vallah

09-04-2018 18:44

kitabi anlamadan okumak icin okuyanlar skici diyorlar burada kesinlikle boyle bir kitap degil harika bir kitap milli mucadele donemindeki turk koylusunun halini anlatiyor bir kere sacma ve skici demek bu kitaba kesinlikle bir hakaret olur

11-04-2018 20:42

yaban gerçekten çok başarılı bir kitap. kurgu ayrı bir güzel dil ve üslup desen bambaşka. edebiyat sınavı için okuyup da beğenen bir tek benim heralde çünkü diğerleri burada kötü yorum yapmış. kitabın asıl vermek istediği; bilgisiz, içinde bulundukları halden yani savaştan bir haber ve düşüncesiz bir köylü kısım ile vatan için savaşan aydın bir kısım arasındaki uçurum. geçmişte yazılmış bir kitap olmasına rağmen ve onca yıllar geçmesine rağmen hala böyle gerçek değerlerini bilmeyen, cahil kesim var. ben sadece şunu sevmedim, yazar kitapta köylüleri fiziksel olarak da birkaç yerde kusurlu göstermiş ve fiziksel olarak insanların yargılanması yanlıştı... kesinlikle okunulması gereken bir eser. yukarıdaki yorumlara falan bakmayın hiç de "iyrenç!" değil. okuyun, tavsiyemdir.

esma nida. • 28-04-2018 08:40

kitap çooook sıkıcı okuduğum hiç bişeyi anlamıyorum

28-04-2018 10:59

güzel bir site olmuş. bir süre sonraya kadar hoşçakalın

25-10-2018 00:09

ellerinize sağlık çok güzel bir site olmuş bir süre sonra görüşürüz 😃🌷😃🌷

25-10-2018 00:15

merak uyandırıcı bi anlattığımı olmadığı için okurken sıkılabilirsiniz.

Clairdefemme • 23-11-2018 14:51

yaban,kurgusu ve anlatımı hoş olan bir eser.🍁akıcı ve bir çırpıda okuyup bitirilecek bir kitap.🌷tavsiye ederim.♥

maNga • 25-02-2019 09:32

milli edebiyat yazarlarından yakup kadri karaosmanoğlu'nun yazdığı kurtulu savaşını anlatan bu kitaba bayıldım. sonu acıklı bitiyor o içimi yaktı:(

24-03-2019 12:10

baya iyi okuyun tavsiye ederim

26-03-2019 21:45

kitap sıkıcı ama özeti güzeldi zaten özeti okuyup anladım

30-04-2019 18:43

yaban, ilk köy romanlarından biridir. yazar, milli mücadele döneminde sag kolunu kaybeden ahmet celal'in dinlenmek üzere bir anadolu köyüne gitmesini ve burada yaşadiklarını anlatır. ahmet celal'in penceresinden köy, sakatlarla ve kötürümlerle dolu, ahlaksızlık ve cahilliğin kol gezdiği bir yerdir. öyle ki köylüler, kendilerinden türk olduğundan habersizdir ve kendilerini yalnızca müslüman olarak tanımlamaktadır. hatta, yaşanan milli mücadele de köylülere yabancıdır. şimdi, ahmet celal'in bu gözlemleri, bir kolunu kaybetmenin sonucu olan pskolojik durumdan kaynaklanabilir. fakat yazar, bilinçli olarak köylüleri eleştirmekte ve suçlamaktadır. gerçekten öyle midir? milli mücadele'de bulunmuş yakup kadri karaosmanoğlu, bu romanında ne kadar realist davranmış ve gözlemlerini kullanmıştır? yoksa bu roman, bir ideolojinin propagandasını yapmak üzere çizilen kullanışlı bir tablodan mı ibarettir? roman haklı oldaydı, köyler milli mücadele'ye bu kadar yabancı olsaydı, türk ordusu asker ve cephaneyi nereden bulacaktı? türk ordusunun temel dayanağı türk köylüsü değil miydi? bunlar sorulması gereken sorulardır. hemen belirtelim; tarık buğra küçuk ağa romanında çolak salih karakteriyle yakup kadri'ye güzel bir cevap vermiş, çolak kalmanın vatansever bir insanı milli mücadele'ye katılmaktan alıkoymayacağını, sakatlığın bir engel olmadığını söylemiştir. aydın ahmet celal, köylü salih karşısında vatanseverlik konusunda oldukça zavallı bir konumda kalmıştır.

Murat • 17-08-2019 21:41

yakup ile 1969 yılında ankara'da tanıştım, ve bana bu kitabın orijinalini hediye etti. o dönem için 30 yıl önceden gelen bir kitap olsa dahi, onu hala saklıyor ve çok seviyorum. cumhuriyetin ilk dönemi yıllarındaki aşkın betimlenilmesi ve kırsal yaşam anlamında büyük bir hazinedir.

Ferruh Batırbaygil • 15-10-2019 14:12

kitap çok iyi işime yaradı ama kitapların kapağındaki adamfarklı veyarın sınıvaım var kitabı daha hiç okuyamadım

06-01-2020 23:27

bence hiçde sıkıcı değil. çok güzel bi eser

25-03-2020 02:25

kitabı beğenmeyenler büyük ihtimal 14-17 yaşında ergenlerdir onlara kulak asmayın günümüz gençleri ( ben de dahil) kitapta bahsi geçen anadolu halkı gibi olduğundan yormlarını es geçin ve bu kitabı okuyun tekrar başladım ben okumaya gerçekten okurken sinirleriniz biraz bozulabilir ama çok anlamlı ve biz gençlere yol gösteren bir kitap.

22-08-2020 16:33

bizi savaş yıllarına geri götüren, çok anlamlı konuları işleyen bu kitaba gelen yorumlar beni çok üzdü. sıkıcı bulabilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ancak bu kitap bizi bize anlatıyor. iki yüz sayfa kaç saatinizi çalabilir sizden?

Ceren Kurban • 21-04-2021 21:43

kitap baslarda gercekten cok skici ve bu yuzden az daha kitabi birakacaktim ama ilerledikce olaylar gitgide ilginclesiyor ve kitabi okumasi igrencken birden oldukca iyi oluyor. yani kitabin skici baslangicina dayanabileni oldukca ilginc bir hikaye bekliyor

07-02-2022 21:22

yaban romanının özeti için allah sizden razı olsun sıkıcı bir romana benziyordu okumak istemiyordum ödev için sizin özetinizden faydalanıyorum

02-06-2022 22:52

yakup kadri,yaban romanında köylü ve şehirli insan zihniyetini ele almış ve tabiki her iki tarafın zihniyetini yakinen gözlemlemiş ,her iki tarafta da uzun müddet yaşamış bir yazar.bu kitabı da ne kadar başarılı bı çözümleme yaptığının güzel bir sonucudur.eserinde sanılmasın ki köylü insanlarının cehaletiyle dalga geçiliyor vs tam aksine bu cehaletin içinde ömür geçirmiş insanların en büyük sebeplerinin kendilerinin yani aydın kitlenin olduğunu dile getiriyor defalarca.tabi eser yalnızca köylü cehaletiyle olan savaşını anlatmıyor aynı zamanda milli mücadele yılları zorluklarını da dillendiriyor.en son olarak öznel olarak şu cümlelerle noktayı koymak isterim,yakup kadri bence asıl zor olanın düşmanla savaşmanın değil asıl zor olanın cehaletle savaşmanın olduğunu bariz bir şekilde anlatıyor...ve tabiki romanı okumayı şeksiz tavsiye ederim. çünkü yakup kadri bu kitabında yalınlığını ve sıcak anlatımını bir araya getirerek o yılları en deruni duygularla bize anlatmış

22-06-2022 15:51

güzel özet yazmışsınız ama bana daha detaylı özet lazım

31-10-2022 21:22

kesinlikle muhteşem ben okudum

25-11-2022 19:52

yaban özelti çok güzeldir

22-12-2022 09:42

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi halkın gözünden kurtuluş dönemini çok güzel anlatmış

22-03-2023 22:19

benim proje olduğu icin bunu yazdım okumamışım ama burdakını yazdım inşallah hoca beyenir

10-04-2023 18:43

bu kitap biyografi mi

07-07-2023 16:18

yaban kitabının adı neden yaban diye soru çıktı cevabı bulamadım

10-10-2023 20:38

sitenize çok güzel özeti pdf olarak alabilsek daha güzel olacak seçeneği eklemeyi düşünün

17-01-2024 21:45

geniş özet dediğin böyle olur hazırlayana teşekkürlerimi sunarım

01-05-2024 20:05

Vatan Yolunda Zoraki Diplomat Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Ankara Bir Serencam Atatürk Hep O Şarkı Anamın Kitabı Panorama Hüküm Gecesi Sodom ve Gomore Kiralık Konak Yaban en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar