İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi
Kitabın Yazarı:Charles Dickens Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1859 Sayfa Sayısı:464 ISBN:9789750713392 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İki Şehrin Hikayesi - Charles Dickens

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:A Tale of Two CitiesÇeviren:Meram Arvasİngilizce:A Tale of Two Cities Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İki Şehrin Hikayesi Özet

İKİ ŞEHRİN HİKÂYESİ: “ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK, KARDEŞLİK VEYA ÖLÜM”

“Zamanların en iyisiydi.. En kötüsü de. Akıl çağıydı, budalalık çağı da. İnanç çağıydı aynı zamanda, ama inkâr çağıydı da. Bir taraftan aydınlık, bir taraftan da karanlık bir mevsim yaşanıyordu. Umudun baharıydı, yeisin kışı… Her şeyimiz vardı, ama hiçbir şeyimiz yoktu. Hepimiz doğrudan cennete gidiyorduk ama cehenneme de gidiyorduk. Kısaca o çağ bu devre öyle benziyordu ki, sesi en çok çıkan otoriteler iyisiyle kötüsüyle ikisinin mukayesesinin, sadece üstünlük bağlamında yapılmasında ısrar ediyorlardı…”

İşte bu sözlerle başlıyordu Charles Dickens’ın romanı. Kitabı ilk okumaya başladığınızda bu sözlerden etkileniyorsunuz. Sizi etkisi altında bırakıyor. Dilini bilmediğiniz bir şarkıda kendinize yakın duygular hissetmeniz gibi. Ama kitabı bitirip sonundaki karton kapağı kapatıp, gözleriniz hüzünle bir boşluğa daldığında görüyorsunuz ki... Bu sözler, bu kitabın özeti. Bu sözler, bir zamanın acılarının özeti: İhtilâl Fransa’nın öncesi ve kendisi.

İki Şehrin Hikayesi’ni 1859 yılında Dickens; “All The Year Round” isimli edebiyat dergisinde yayınlamak üzere yazmıştır. Toplam otuz bir haftada yayınlanmıştır. Sonradan kitap haline getirilen bu değerli eser bugüne kadar iki yüz milyondan fazla satmıştır.

Charles Dickens tüm eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de toplumun sorunlarını ele almıştır. Fransız İhtilâli öncesinde küçük insanların gözünden büyük olaylar anlatılır: Halk açlık ve sefalet içindedir. Aristokratlar ve halk arasındaki çizgi, yine aristokratlar tarafından halka uygulanan vergiler, ezici güç gösterileri, işkenceler, adaletten yoksun idam kararları, sudan sebeplerle yargılamalarla günden güne daha çok derinleşmektedir. Öyle ki artık halk bile yargılamaların sebeplerinden vazgeçmiş, birer leş kargası gibi mahkemelere tüneyerek sonuçlanacak mahkemeden çıkan kan kokusundan zevk alacak noktaya gelmiştir. Ve nihayetinde toplum, süregiden yoksulluktan ve yokluktan bıkmıştır…

Roman yedi sekiz kişinin yaşamından kesitler anlatarak Fransız İhtilâli öncesini ve Fransız İhtilâli yaşanırken ki yılların tarih kitaplarında geçmeyen ayrıntılarına ışık tutar. Ve dönüp bakıyoruz ki bu yedi sekiz kişi, o dönemki toplumu oluşturan sınıfların birer örneği gibidirler.

Bay Marki; toplumu ezilmesi gereken küçük farelere benzeten, acımasız, insani duyguları basitlik olarak gören, vicdansız, onu taşıyan at arabasının altında kalan çocuğu bile at arabasına zarar veren bir engel olarak gören ve bunu haykırarak söylemekten utanmayan kan içici bir aristokrattır. Devrimin bir işareti olarak öldürülmüştür.

Charles Darney; Bay Marki’nin yeğeni olup asla ona benzememektedir. Etik değerleri vardır, insana değer verir. Bir aristokrat olarak halkın belini bükerek yaşamaktansa Londra’ya gidip insanlara yardım ederek, kendi emeğiyle ve onuruyla yaşamayı tercih etmiştir. Fakat ihtilâlle birlikte öfke ve intikamla kör olan halk tarafından Marki ailesinden geldiği gerekçesiyle idama mahkûm edilmiştir.

Dr. Alexandre Manette ve kızı Lucia Manette: Önceleri çok saygıdeğer ve çok başarılı bir doktor olan Bay Manette bir aristokratın yolunu kapatmasın diye duruşma olmadan on sekiz yıl hapse mahkûm edilmiştir. Hapishanede geçirdiği yıllar onu psikolojik olarak çok zedelemiştir. Bayan M. İse çok küçükken böyle bir sebeple yitirdiği babasının öldüğünü bilmektedir. Bayan Manette romanda güzelliği, iyi kalpliliği ve babasına duyduğu büyük sevgi ve hoşgörüyle ön plana çıkmaktadır. Varlıklı bir yaşam sürmüştür. Fransa’da dostlarında saklanan (Defarge’lar) babasını almak üzere çıktığı yolculuktan dönerken Bay Darney’le tanışmıştır ve ihtilâl öncesinde evlenmişlerdir.

Jarvis Lorry; bir İngiliz bankasında çalışan iş adamıdır. Manette’ların dostu olan Bay Lorry sahip olduğu etik değerler, nazik davranışlar, ihtiyatlı konuşmalarıyla örnek bir insan ve sadık bir arkadaştır.

Bay ve Bayan Defarge; Aristokratların zulmüyle ailesinden bir tek kendisi kalan Bayan Defarge, tüm acılarını intikam ve öfkeyle bastırmıştır. Elinde ördüğü örgüye döneminin tüm aristokratlarını intikamını alacağı günün hırsıyla ilmek ilmek işlemiştir. Defarge’lar ihtilâlin öncülerindendir. Yaşadıkları onları son derece katı yürekli yapmıştır. “Barış, özgürlük ve eşitlik” çığlıklarıyla gelen ihtilâlin içinde taşıdığı arızaların temsilidirler. “Ezilen, ezer.”, cümlesinin adeta özeti gibidirler.

Bayan Pross; Lucia’nın hizmetçisidir. Romanda Bayan Pross aracılığıyla dönemin hizmetçilerinin, hizmet ettikleri kişilere duydukları sadakat ve bağlılık çok iyi anlatılmıştır.

Sydney Carton; bana göre romanın en değerli kişisidir. Ailesinin acımasızlığından bıkan Bay Darnay; İngiltere’ye giderken, amcası Marki tarafından görevlendirilen bir ajan tarafından İngiltere mahkemelerinde bir vatan haini olarak yargılanmasını sağlamıştır. Avukat Sydney Carton tarafından çok zekice bir savunmayla ajanın delilleri çürütülmüştür. Bu olaydan sonra Manette’lar ve Bay Darney arasında bir arkadaşlık kurulmuş, Bay Carton Lucia’ya aşık olmuştur. Bay Darnay’in Lucia ile evleneceğini öğrendikten sonra ise oldukça asil bir şekilde geri çekilmiş, Lucia’nın arkadaşı olarak kalmıştır. Kimseye bir zararı dokunmayan, yaşamaktan sıkılmış, amaçsız, hayatı daha katlanır kılabilmek için devamlı içki içen, kendini değersiz hisseden, değer görmek için de pek bir çabası olmayan, her gün kendisiyle hesaplaşarak kendine ıstırap çektiren, geçmişini düşünüp bugünkü haline bakarak kendini acımasızca eleştiren bir avukattır. Kitabın sonlarına doğru, ihtilâl mahkemesinin aldığı kararla idama mahkûm edilen Bay Darney’i kurtarmak için, Lucia’ya olan derin sevgisinden dolayı yaptığı plânla damgasını vurmuştur. Böylece yaşadığından ona verilenden çok daha büyük bir değer göreceğini düşünerek, Bay Darney’in yerine hayatını feda etmiştir.

Charles Dickens’ın bu eserinde de dediği gibi, “…Böylesine nefret ve kana susamışlık o ayak seslerinin kaçınılmaz sonucuydu.”

Tarihi tarih kitaplarından okumaktan sıkılanlar için, bir dönemi anlamaya bir dönemin acılarından ve bir dönemi acıtan şeylerden başlamak için, bir dönemi içten içe yaşayarak anlamak için oldukça değerli bir başyapıt “İki Şehrin Hikayesi”.


“Giyotinin açlığını durdurmak mümkün değildi. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik veya ölüm: bu dördünün içinde ölüm, en bildik olan ve en kolay elde edileniydi.”

İki Şehrin Hikayesi Soruları ve Cevapları

İki Şehrin Hikayesi kimin eseri?

Charles Dickens

İki Şehrin Hikayesi türü nedir?

Yabancı Romanlar

İki Şehrin Hikayesi kaç sayfa?

464

İki Şehrin Hikayesi Yorumları

mükemmel bir roman mutlaka okunması gereken bir kitap ödev için okudum ve çok beğendim

24-03-2015 00:39

tam bir klask 10 numara roman

25-03-2015 20:30

kitabın özeti çok güzel olmuş güzel kitap okumaya değer

31-03-2015 20:20

performans ödevim için çok yardımcı oldu teşekkür ederim

09-01-2016 21:45

bence süper bi kitaptı iki şehrin hikayesi yazarı mükemmel bir kitap yazmış yazara teşekkürler

09-02-2016 18:01

çok sıkıcı bir kitap bence iki şehrin hikayesi hangi tarihi olaydan bahsediyor onu söyleyin yeter bana gerisi önemli değil bir de iki şehrin hikayesi konusu lazım çok şey istedim ama kusura bakmayın lazım işte

16-09-2016 17:17

tarih öğrencisiyim hocamız iki şehrin hikayesi özet çalışması istedi ve o yüzden okudum oldukça etkilendiğimi söyleyebilim dönemi anlatan tarih kitaplarında bile bu kadar güzel bilgi içeriği yok okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi oldu

05-11-2016 22:06

benim tarih bilgim hic olmadigi icin sıkilarak okudum ve hicbisey anlamadim

08-11-2016 10:34

süper özet olmuş..

02-01-2017 20:53

100 temel serden okuduğum ilk kitap ve çok begendim

27-01-2017 19:07

kitabın ana fikrini söylebilir misiniz okumak için çok kalın kitap başladım ama sıkıcıydı okuyamadım ana fikir ve karakterler lazım

06-11-2018 21:45

kitabın ingilizce özeti de eklenmiş çok teşekkür ederim çok işimi gördünüz

19-11-2018 17:54

konusu çok güzel eğitici kitapları seviyorum size okurken birşeyler katıyorlar uzun kitap olabilir ama okuyun derim

19-02-2019 00:33

benim anlamakta güçlük çektiğim bir eser. yani akıcı değildi. bu yüzden fazla beğenmedim. puanım 3/10👽

maNga • 19-02-2019 16:35

bana iki şehrin hikayesi özet kısa ve öz bir şekilde lazım buradaki özet de güzel olmuş ama daha kısası lazım karakterler falan olması gerekiyor konuyu betimlemesi gerekiyormuş öyle özet yazabilir misiniz

10-10-2019 15:38

a tale of two cities özeti eklenmiş ingilizce olarak çok mutlu oldum harikasınız

23-01-2020 21:11

özet ödevi için okudum konusu sıkıcı ama verdiği mesaj güzel sanırım o yüzden beğenilmiş anlatımı da güzel karakterler gerçekçi duyguları okura güzel aktarılmış o açıdan güzel kitap

20-03-2022 23:00

detaylı özet için teşekkür ederim kim yazdı ise üzerinde çalışıp yazmış

22-06-2022 21:32

sınav soruları yok mu

30-10-2022 11:56

özet kısa olabilirdi bizim öğretmen bu kadar uzun istemiyor

26-01-2023 22:13

arkadaşlar kitabın teması nedir diye bir soru var kitap teması ne oluyor

27-04-2023 19:26

Zor Zamanlar Bir Noel Şarkısı Antikacı Dükkanı David Copperfield Oliver Twist Büyük Umutlar İki Şehrin Hikayesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Romantik Aşk Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Felsefe Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları