David Copperfield

Charles Dickens David Copperfield
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1850
Sayfa Sayısı:128
ISBN:9755097725
Kitap Puanı:
6 / 10 | Oy: 485 | Yorum: 7
Editör Puanı:5
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:4,21 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

David Copperfield Özeti

Charles Dickens David Copperfield


David Copperfield küçük yaşta kimsesiz kalmıştır. Onun zorlu geçen hayat hikayesini ve sonunda mutluluğa ulaşmasını anlatır. Her zaman mutluluğu kovalamak, olumsuzluklara göğüs germek, pes etmemek kavramlarının önemini okuyucuya vurgular. Kitabı elinize almanızla bitirmeniz bir olacak. Keyifle okumanız dileğiyle.

Küçük David' in hayatı olumsuzluklara daha doğmadan evvel başlamıştır. Annesi David' e hamile olduğu zamanlarda, 1800 yılında İskoçya' da babası vefat eder. Bunun üzerine annesi koskoca dünyada yalnız başına kalır. Ev işlerinde yardımcısı olan Bayan Pegotty ilerde David' e dadı olacaktır. Beklenen gün gelir çatar ve David dünyaya gözlerini açar. Halası Trotwood varlıklı bir kadındır. Ancak en başından beri kardeşi ile David' in annesinin evlenmesine karşı çıkmıştır. Trotwood, David doğduğunda onu götürmek için gelse de erkek çocuk olduğunu duyduğunda bu fikrinden vazgeçer. Çünkü Trotwood erkeklerden nefret eder. Bunun üzerine David dadısı Pegotty ve annesi yeni bir hayata adım atarlar. David büyüyüp okula başlar. Her şey mutlu ve olağan devam ederken bir gün annesi bir adamla eve gelir. Edward Murdstone. David o adama karşı çok önyargılıdır ve asla kalbi ona ısınmaz. Annesi bu adamla evlenmek ister. Bayan Pegotty ve David buna karşı çıksalar da annesi kararlıdır. Gel zaman git zaman Bay Murdstone ile annesi evlenir. Murdstone gerçek yüzünü gösterir ve David' i evinde istemez. Yatılı okula vermeye karar verir. Bayan Pegotty' nin görevine de son verir. Ancak annesinin ısrarı üzerine Pegotty' nin evinde kalmasını kabul eder. David Londra' da yatılı okula verilir.

David Salem yurdunda Steerforth adlı bir arkadaş edinir. Yurda alışır. Salem yurdunda ilk yılını bitirdiğinde dadısının memleketi Yarmouth' a gider. Orada yeni dostlar edinir, balık tutar, Pegotty' nin ailesini çok sever. Sonra evine döner. Eve geldiğinde bir kardeşi olduğunu öğrenir ve çok sevinir. Onunla bol bol vakit geçirir. Ancak annesi çok hastadır ve David okula gitmeden bir gün önce vefat eder. Annesi ölünce Murdstone, David' in okumasına izin vermez ve onu bir arkadaşının yanına çalışmaya gönderir. David bu karara karşı gelemez ve gider. Bir süre çalıştıktan sonra patronu hapse girer. David ortada kalır ne yapacağını bilemez ve halasına gitmeye karar verir. Halası onu yanına alır, korur ve okuluna devam etmesini sağlar.

Ancak okul halasının evine uzak olduğundan, halasının avukat olan bir arkadaşında okul süresi boyunca kalır. Avukatın Agnes adında bir kızı vardır ve David ile birbirlerinden etkilenirler. Avukat sarhoş biridir ve işlerini yürütemez. Yardımcısı işlere bakar ama avukatı dolandırır. David okulu bitince avukat olur ve bu konuda kendini geliştirir.

Bir büroda başka bir avukatın yanında çalışmaya başlar. Avukat David' i çok sever, başarılı olduğunu düşünür. David' de işine ve hayatına alışmıştır. Avukatın Dora adında bir kızı vardır ve David ona ilk görüşte aşık olur. Bunu duyan Dora'nın babası David' i suçlar ona çok kızar ve sinirleri yıpranır. Kalbi buna dayanamaz ve kriz geçirerek ölür. David Dora' ya sahip çıkar ve onu korur. Avukatın yerine geçerek işlerini yürütür. Dora ile evlendikten bir yıl sonra Dora çok hastalanır ve vefat eder. David boşlukta kalır, halasının yanına tekrar döner. Bu arada ilk aşkı Agnes'de sorunlarla mücadele ediyordur. David sarhoş avukatın iyileşmesine ve işlerini yürütmesine yardımcı olur. Bu arada Agnes' e açılır ve duygularını dile getirir. Agnes' de David' i çok seviyordur ve evlenirler. Daha mutlu ve sorunsuz bir gelecek onları bekliyordur.

Yazar: Nisanur Duvarcı

David Copperfield Yorumları

David Copperfield Yorum farklı bir kitap sanıp aldım ama yanılmışım baya kötü bir kitap çıktı

03-10-2016 17:24 !!

David Copperfield Yorum bence güzel bir konusu var oldukça eğitici ve bilgilendirici tabi bakış açınıza göre değişir

06-10-2016 21:17 !!

David Copperfield Yorum yazar çok güzel yazmış çok beğendim bir kerede okuyup bitiriyorsunuz

21-11-2016 08:31 !!

David Copperfield Yorum teşekkür ederim.ödevim vardı ve kitap bende olmadığı için yapamıyordum ama buradan gördüm ve yazdım.

15-01-2017 20:31 !!

David Copperfield Yorum çok heycanlı bence çok güzel
çok heycanlı bence çok güzel

15-01-2017 21:58 !!

David Copperfield Yorum bence hayatın gerçekleri ile dolu bir kitap kimse bu derece mantık ile yazılmış bir kitaba beğenmedim kötü bir kitap dememeli, böyle birşeye asla tenezzül etmemeli bu kitabı okudum gayet güzel bir kitaptır tüm bireylere (yaş önemli değil) tüm bireylere bu kitabı öneririm

25-04-2017 11:01 !!

David Copperfield Yorum ben de okudum ve oldukça etkileyici. hırs kavramını çok iyi izah etmiş diye düşünüyorum.

11-02-2018 23:04 !!

Yorum Yaz

:: Charles Dickens ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.