David Copperfield

David Copperfield
Kitabın Yazarı:Charles Dickens Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1850 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789755097725 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:43,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

David Copperfield - Charles Dickens

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

David Copperfield Özet

David Copperfield küçük yaşta kimsesiz kalmıştır. Onun zorlu geçen hayat hikayesini ve sonunda mutluluğa ulaşmasını anlatır. Her zaman mutluluğu kovalamak, olumsuzluklara göğüs germek, pes etmemek kavramlarının önemini okuyucuya vurgular. Kitabı elinize almanızla bitirmeniz bir olacak. Keyifle okumanız dileğiyle.

Küçük David' in hayatı olumsuzluklara daha doğmadan evvel başlamıştır. Annesi David' e hamile olduğu zamanlarda, 1800 yılında İskoçya' da babası vefat eder. Bunun üzerine annesi koskoca dünyada yalnız başına kalır. Ev işlerinde yardımcısı olan Bayan Pegotty ilerde David' e dadı olacaktır. Beklenen gün gelir çatar ve David dünyaya gözlerini açar. Halası Trotwood varlıklı bir kadındır. Ancak en başından beri kardeşi ile David' in annesinin evlenmesine karşı çıkmıştır. Trotwood, David doğduğunda onu götürmek için gelse de erkek çocuk olduğunu duyduğunda bu fikrinden vazgeçer. Çünkü Trotwood erkeklerden nefret eder. Bunun üzerine David dadısı Pegotty ve annesi yeni bir hayata adım atarlar. David büyüyüp okula başlar. Her şey mutlu ve olağan devam ederken bir gün annesi bir adamla eve gelir. Edward Murdstone. David o adama karşı çok önyargılıdır ve asla kalbi ona ısınmaz. Annesi bu adamla evlenmek ister. Bayan Pegotty ve David buna karşı çıksalar da annesi kararlıdır. Gel zaman git zaman Bay Murdstone ile annesi evlenir. Murdstone gerçek yüzünü gösterir ve David' i evinde istemez. Yatılı okula vermeye karar verir. Bayan Pegotty' nin görevine de son verir. Ancak annesinin ısrarı üzerine Pegotty' nin evinde kalmasını kabul eder. David Londra' da yatılı okula verilir.

David Salem yurdunda Steerforth adlı bir arkadaş edinir. Yurda alışır. Salem yurdunda ilk yılını bitirdiğinde dadısının memleketi Yarmouth' a gider. Orada yeni dostlar edinir, balık tutar, Pegotty' nin ailesini çok sever. Sonra evine döner. Eve geldiğinde bir kardeşi olduğunu öğrenir ve çok sevinir. Onunla bol bol vakit geçirir. Ancak annesi çok hastadır ve David okula gitmeden bir gün önce vefat eder. Annesi ölünce Murdstone, David' in okumasına izin vermez ve onu bir arkadaşının yanına çalışmaya gönderir. David bu karara karşı gelemez ve gider. Bir süre çalıştıktan sonra patronu hapse girer. David ortada kalır ne yapacağını bilemez ve halasına gitmeye karar verir. Halası onu yanına alır, korur ve okuluna devam etmesini sağlar.

Ancak okul halasının evine uzak olduğundan, halasının avukat olan bir arkadaşında okul süresi boyunca kalır. Avukatın Agnes adında bir kızı vardır ve David ile birbirlerinden etkilenirler. Avukat sarhoş biridir ve işlerini yürütemez. Yardımcısı işlere bakar ama avukatı dolandırır. David okulu bitince avukat olur ve bu konuda kendini geliştirir.

Bir büroda başka bir avukatın yanında çalışmaya başlar. Avukat David' i çok sever, başarılı olduğunu düşünür. David' de işine ve hayatına alışmıştır. Avukatın Dora adında bir kızı vardır ve David ona ilk görüşte aşık olur. Bunu duyan Dora'nın babası David' i suçlar ona çok kızar ve sinirleri yıpranır. Kalbi buna dayanamaz ve kriz geçirerek ölür. David Dora' ya sahip çıkar ve onu korur. Avukatın yerine geçerek işlerini yürütür. Dora ile evlendikten bir yıl sonra Dora çok hastalanır ve vefat eder. David boşlukta kalır, halasının yanına tekrar döner. Bu arada ilk aşkı Agnes'de sorunlarla mücadele ediyordur. David sarhoş avukatın iyileşmesine ve işlerini yürütmesine yardımcı olur. Bu arada Agnes' e açılır ve duygularını dile getirir. Agnes' de David' i çok seviyordur ve evlenirler. Daha mutlu ve sorunsuz bir gelecek onları bekliyordur.

David Copperfield Kitap Özeti

Sade dili ile ve akıcı anlatısıyla döneminin en başarılı yazarlarından biri olan Charles Dickens kendi hayatından izler taşıyan birçok eser kaleme almıştır. David Copperfield da daha küçük yaşta zorlukla yüzleşen yazarın hayatından izler taşıyan kapsamlı bir bildungs romandır.

Roman, adından anlaşılacağı gibi David adlı bir çocuğun küçüklüğünden başlayıp yetişkinliğine kadar uzanan uzun bir süreci konu almaktadır. Anlatıdaki bu süreç karakterin gelişimini göz önünde bulundurduğumuzda üç kısma ayrılabilir diye düşünüyorum:

İlk kısım David’in küçüklüğünün ele alındığı dönemdir. Bu kısımda David genç annesi ve dadısıyla mutlu bir hayat sürerken daha sonrasında hayatlarına giren üvey baba ve üvey hala her şeyi altüst eder. David çok küçük bir yaşta şiddet, haksızlık ve kötü bir yurt ortamı ile tanışır. Annesi oldukça saf ve sessiz birisi olduğu için David’i koruyamaz. Onun bu pasif hâli ana karakterin daima kötüye gidecek bir hayatı olacağını düşündürtür. Bence bu kısım David’in daha çocuk yaşta ağır şartlar altında tek başına yaşamaya ve çalışmaya başlamasını da içine alarak kaçışa kadar uzanır.

“Kaçış” diye ifade ettiğim ikinci kısım David’in çalıştığı yerden ölüm pahasına kaçıp öz halasının yanına sığınmasıyla başlar. Bu nokta aynı zamanda romandaki en önemli kırılma noktası sayılabilir bence çünkü o zamana kadar hakkında kötü bir izlenime sahip olduğumuz hala David’i himaye edecek ya da geldiği yere geri yollamak isteyecektir. Halanın bu olayda korumayı seçmesi ana karakterin hayatını yeniden değiştirir. David okula giden, daha düzgün insanlarla düzgün ilişkilere sahip olan, olması gereken hayatı yaşayan birisine dönüşür. İlk kısımda geleceği konusunda ümitsiz olduğumuz çocuk, diğer herkes gibi kimi zaman gençliğinin ateşiyle yanıp tutuşan kimi zaman ise herkesin boğuştuğu meselelerle uğraşan, kısaca diğer tüm yaşıtları gibi olan biridir artık. Bence anlatının çoğunluğu David’in gelişimini okuduğumuz bu kısımdan oluşur ve David’in evliliğini de içine alarak sonlanır.

Son kısım ise kısa olmasına rağmen David’in nasıl olgunlaştığını ve değiştiğini ortaya koyan kısım olarak açıklanabilir. Ayırdığım önceki bölümlerde karakter başkalarının yönlendirmesiyle yol alırken ve onlara göre hayatını şekillendiriyorken bu noktada başkalarının sorumluluğunu alabilen ve onlara yardımcı olabilen birisi olarak karşımıza çıkar. David her ne kadar hâlâ bazı konularda fazla iyimser gözükse de hayatın ve yapılması gerekenlerin farkındadır artık. Bu durum ise okuyucuya tam bir gelişim romanı okuduğunu hissettirmesi bakımından anlamlıdır.

Bana göre David Copperfield eseri anlatıyı bu şekilde bölümlere ayırma olanağı sağladığı için ve okuyucuda daha farklı hisler uyandırdığı için oldukça başarılı bir roman, hatta okuduğum en iyi bildungs roman diyebilirim. Bu görüşümü açacak olursam; öncelikle roman daima kötüye giden olaylar dizesinden oluşmuyor. Başta her ne kadar hayata karşı daima yenilen bir karakteri okuyacakmışız gibi hissettirse de David’in nasıl geliştiğini, sorunların ve çözümlerin nasıl birbirini bulabileceğini görüyoruz. Bu haliyle roman buhranlı bir anlatıdan çok farklı hislerin bir arada olduğu bir şeye dönüşüyor. Ayrıca dikkatimi çeken diğer mesele de şu ki, olaylar sadece ana karakterin etrafında dönmüyor. Romanda birçok karakter bulunuyor ve olabilecek tüm olumsuzlukların baş karakteri bulduğu bir anlatıdan çok diğer karakterlerin hayatında olup bitenlerin de büyük yer kapladığı; hatta David’in sorunlarının değil de onlara dair meselelerin daha çok ele alındığı bir anlatı okuyoruz. Bu durum David’in nasıl savunmasız bir çocuktan başkalarına da katkıda bulunan birisine dönüşebildiğini sunarken bir yandan da romanı sadece ona ait olmaktan çıkartıyor. Böylece her ne kadar kitabın kalınlığı göz korkutsa da ve “Bu kadar ne anlatılabilir?” diye düşündürtse de okumaya başlayınca kalınlığını anlamlandırabiliyorsunuz. Ayrıca çok akıcı bir kitap olduğundan dolayı yorulmadan zevkle anlatıda kaybolup devamında ne olacağını merak ederek okuyabiliyorsunuz. Tüm bu yönleriyle düşündüğümde diyebilirim ki oldukça başarılı ve kesinlikle okunması gereken bir gelişim romanı.

Yazan: Rumeysa Nur Yıldırım

David Copperfield Soruları ve Cevapları

David Copperfield kimin eseri?

Charles Dickens

David Copperfield türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları

David Copperfield kaç sayfa?

128

David Copperfield Yorumları

farklı bir kitap sanıp aldım ama yanılmışım baya kötü bir kitap çıktı

03-10-2016 17:24

bence güzel bir konusu var oldukça eğitici ve bilgilendirici tabi bakış açınıza göre değişir

06-10-2016 21:17

yazar çok güzel yazmış çok beğendim bir kerede okuyup bitiriyorsunuz

21-11-2016 08:31

teşekkür ederim.ödevim vardı ve kitap bende olmadığı için yapamıyordum ama buradan gördüm ve yazdım.

15-01-2017 20:31

çok heycanlı bence çok güzel
çok heycanlı bence çok güzel

15-01-2017 21:58

bence hayatın gerçekleri ile dolu bir kitap kimse bu derece mantık ile yazılmış bir kitaba beğenmedim kötü bir kitap dememeli, böyle birşeye asla tenezzül etmemeli bu kitabı okudum gayet güzel bir kitaptır tüm bireylere (yaş önemli değil) tüm bireylere bu kitabı öneririm

25-04-2017 11:01

ben de okudum ve oldukça etkileyici. hırs kavramını çok iyi izah etmiş diye düşünüyorum.

11-02-2018 23:04

ben sihirbaz olan adamın kitabı diye aldım meğerse farklı birşeymiş ama kitap güzelmiş severek okudum okuduğuma pişman değilim kaza sonucu değerli bir yazar ve kitap tanıdım arkadaşlar sizlere de tavsiye ederim konusu çok hoşunuza gidecek burada da özeti paylaşılmış en azından onu okuyun sonra alıp okumak isteyeceksiniz zaten

07-06-2019 17:48

david copperfield kitap özeti için çok teşekkür ederim ana fikir ve karakterleri de yazsaymışsınız on numara olacakmış yine de işimi gördünüz sağolun

06-12-2019 13:11

kitap özeti çok güzel olmuş karakterleri de biraz daha detaylı işleseymişsiniz tam olacakmış yine de işimi görüyor sağolun

03-11-2021 21:24

kitap çok iyi ama çocukların beynini pert eder o açıdan sakıncalı

15-04-2022 17:14

bende ödevim vardı evimde kitap yok buradan yazdım diyen şahıslardanım ama kitabın özeti çok perfect

15-04-2022 17:16

buradaki kitap ile ilgili inceleme harika olmuş detaylı ve derinlemesine afferim size

28-10-2022 20:19

edebiyat dersinde sürekli charles dickens kitaplarını görüyoruz öğretmen seviyor ama kitapları hep sıkıcı geliyor

26-04-2023 23:41

sihirbaz olan adamın hayatını anlatıyor sandım öyle aldım çok farklı kitap çıktı

25-10-2023 21:26

Zor Zamanlar Bir Noel Şarkısı Antikacı Dükkanı David Copperfield Oliver Twist Büyük Umutlar İki Şehrin Hikayesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları