Antikacı Dükkanı

Antikacı Dükkanı
Kitabın Yazarı:Charles Dickens Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1840 Sayfa Sayısı:558 ISBN:9789753854238 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:90,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Antikacı Dükkanı - Charles Dickens

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Old Curiosity ShopÇeviren:Metin İlkinİngilizce:The Old Curiosity Shop Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Antikacı Dükkanı Özet

Dünya çapında gerçekçi bir romancı olan Dickens, ayrıntılı betimlemenin büyük ustasıdır.

Antikacı Dükkanı, öksüz Nelly ile dedesinin yaşam mücadelesini ve bu mücadelenin çevresinde gerçeklesen olayları konu alır.

Yaşlı adam gece yürüyüş yaparken, adres soran bir kız çocuğuna rastladı. Çocuğun sorduğu adres uzaktı. Bu yüzden yaşlı adam kızı gideceği yere kadar götürdü.

Gittikleri evin kapısını yaşlı bir adam açtı. Bu adam kızın dedesi oluyordu. Torunu Nelly'i bulduğu için sevinen dede, yaşlı adama teşekkür etmek için eve aldı.

Her tarafta antika eşyalar bulunan bu evde bütün işleri Nelly yapıyordu. Nelly'i evine getiren yaşlı adam kızın dedesiyle vedalaşıp ayrıldı. Evine geldikten sonra çocuğu düşünmeden edemedi.

Nelly, öksüz bir çocuktu. Bu yüzden dedesiyle yaşıyordu. Kit ise dükkanda çalışan yardımcıydı.

Dede , küçük torununa bir servet bağışlamak için kumar oynuyor, bu yüzden komşusu Daniel Quilp'e borçlanıyordu.

Daniel Quilp kötü ve çıkarcı bir adamdı. Karısına da kötü davranırdı.

Fred ise Nelly'in abisiydi. Kardeşinin parasının peşindeydi. Bu yüzden arkadaşı Dick Swiveller'i kardeşiyle evlendirmeyi planladı. Bu şekilde servetin tek sahibi Fred olacaktı.

Daniel Quilp, çırak Kit'i yapmadığı bir şeyle suçladı. Yaşlı adam bu yüzden yardımcısını kovdu.

Kit, kovulmuş olmasına rağmen Nelly'e olan sevgisini hiç yitirmedi. Gece yarısı küçük kızın başına bir şey gelmesin diye evini gözetliyordu.

Kötü yürekli Quilp, Brass adında bir hukuk adamı tutmuş, yaşlı adamın eşyalarının üzerine konmaya başlamıştı.

Derken yaşlı adam bir gece ansızın küçük torunu Nelly ile evden kaçtı. Artık ikisinin tek hayali çok uzaklara gitmekti. Kasabaya ulaşana dek yürüdüler.

Quilp onların nereye gittiğini öğrenmek için Kit'i sorguya çekti. Ama Kit'in hiçbir şeyden haberi yoktu.

Dede ve torunu ilk baş bir han da kaldılar.

Bu arada Kit, Bay ve Bayan Garland'ın evinde yardımcı olarak çalışmaya başladı. Burada yaşlı ihtiyarın verdiği paradan daha fazlasını kazanacaktı. Bu yüzden mutluydu.

Yaşlı adam ve torunu kendi mutlulukları için çabalarken Fred, Quilp ve Dick plan yapmaya devam ediyorlardı.

Nelly kasabada Bayan Jarley tarafından iş teklifi alır. Nelly'nin yapacağı iş balmumu heykelleri ile alakalıdır. Bayan Jarley ile birlikte işe tutunurlar.

Daha sonra Nelly kasabaya dedesiyle yerleşir. Bu ikili burada herkes tarafından sevilir. Hayat şartları biraz da olsa düzelir gibi görünse de yaşlı dede ansızın ölür.

Bu durum Nell'i çok üzer. Çevresindeki insanlardan sevgi aramaya başlar.

Bu sevgiyi kilisenin bahçıvanı olan yaşlı adamda bulur. Onu tıpkı dedesi gibi sever.

Çok fazla zaman geçmeden Nelly'de hastalanır. Hastalıktan kurtulamaz ve ölür. Nelly'i dedesinin yanına gömerler.

Ölen kişi yalnız Nelly değildir. Kitabın sonunda Daniel Quilp'te ölür. Kötü adamın bütün serveti karısına kalır.

Kit,çalıştığı evin hizmetçisi olan Barbara ile evlenir. Çocuklarına sürekli Nelly'nin hikayesini anlatarak onu ölümsüzleştirir.

Eserin kurgusu teknik yönden zayıf kalsa da Dickens'in akıcı anlatımı ve güçlü betimlemeleriyle yaklaşık yedi yüz sayfaya ulaşmaktadır.

Dickens'in süslü ve rahat yazım tarzı kitabı sıkıcı olmaktan kurtarmaktadır.

Antikacı Dükkanı Soruları ve Cevapları

Antikacı Dükkanı kimin eseri?

Charles Dickens

Antikacı Dükkanı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Antikacı Dükkanı kaç sayfa?

558

Antikacı Dükkanı Yorumları

558 sayfa mi 700 sayfa mi şimdi kitap anlamadım

06-08-2018 22:57

baskıya göre sayfa sayısı değişiyor içerik hemen hemen aynı sadece sayfanın boyutuna göre sayfa sayısı değişir

04-12-2018 22:26

çok güzel çok etkilendim

17-01-2019 16:52

konusu çok güzel ama anlatım zayıf charles dickensdan beklenen bir kitap değil pek akıcı ilerlemiyor ama konu olarak güzel ele almış

04-02-2020 23:54

bu tür kitaplarsa kaç sayfa sorusu çok saçma bunlar çok eski kitaplar telifi kalkmış kitaplar o yüzden çok fazla baskısı var ve her baskının sayfa sayısı değişiyor dahası bunun ne önemi var pek anlamıyorum ama illaki bakacaksanız yayınevi baskısına göre bakın

02-06-2022 20:53

harika bir romandı bayıldım

18-03-2023 19:41

yazarın diğer kitapları ile karşılaştırınca altta kalan bir kitap olmuş

30-12-2023 21:16

Zor Zamanlar Bir Noel Şarkısı Antikacı Dükkanı David Copperfield Oliver Twist Büyük Umutlar İki Şehrin Hikayesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli