Dönüşüm

Dönüşüm
Kitabın Yazarı:Franz Kafka Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1915 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9789750719356 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 99

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:37,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Dönüşüm - Franz Kafka

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Psikoloji, Fantastik Orjinal Adı:Die VerwandlungÇeviren:Ahmet Cemal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dönüşüm Özet

Bazı insanlar hep yarınlarını bir gün önceden planlar. Ama kimse yarının bize neler getirebileceğini asla tahmin edemez.

Tıpkı Gregor Samsa gibi… Uyandığında bir böcekti. Bu dönüşümü daha önce mi geçirdiğini yoksa uyandığı sabah mı geçirdiğini tam olarak anlayamadım? Çünkü aniden uyandığında geçirseydi, şaşkın olurdu. Önceden geçirseydi de sürekli olan bir üşü olmazdı. Ama vücudunu kontrol edememesinden dolayı yorumlayarak aniden bir sabah uyandığında bu dönüşüm gerçekleştiğini varsaysam; ailesi Gregor’un durumunu biliyor. Ve kurguda oturtamadığım yer burası.

Gregor 5 trenine binip işte olması gerekirken saat 8 ide ve çalıştığı bir firmadan, denetleyici gelmişti. O zamanlarda birçok tembel çalışan olduğundan hastayım deyip bahane edenler çok oluyormuş ve bu yüzden de çalıştığı firmalardan kontrol etmeye geliyorlarmış.

Gregor, beş yıllık çalıştığı bu sürede hiç hastalığını bahane etmemiş olsa da onu da kontrole gelmiştiler. Gregor’un odası da kilitli olduğundan kapı açılmıyordu ve gelen temsilci ise sinir krizi geçirmek üzereydi. Gregor neler olup bittiğini işitip anlayabiliyordu ama sesini karşısında kilere duyuramıyordu.

Nitekim firma temsilcisi gittiğinde Gregor artık tamamen işsizdi ve ailesini O geçindirdiği için maddi sıkıntılar yavaştan başlayacaktı.

Ailesi sanki Gregor’un bu halinden haberdar gibiymiş gibi –ki haberdar olarak bahsediliyor- Gregor’a öğlen ve akşam yemekleri için odasına yemekler bırakıyorlardı. Ve bu işi kız kardeşi yapıyordu çünkü annesi Gregor’u gördüğü anda fenalık geçiriyordu. Ki kız kardeşi bile korkuyordu.

Evdeki çalışanlarda Gregor’un halinden haberdarlardı ve onlarda korkuyorlardı. Hatta evin aşçısı istifa bile etmişti. Zaten ailesinin maddi geliri olmadığından da elbet yakın zamanda çıkarılmak zorunda kalacaktı.

Bayan Samsa örgü örerek, kız kardeşi tezgâhtarlık yaparak ve yıllardır hiç çalışmayan tembel babası da bir bankada görevli olarak çalışsalar da bir türlü maddi durumları düzelemedi. Hatta bu yüzden aile yadigârları olan mücevherleri bile satmak durumunda kaldılar.

Gregor tüm gününü bir odada geçirdiği için kendine yeni bir uğraş olarak duvarlara tırmanmayı adet edinmişti. Ve kız kardeşi de Gregor’un daha rahat hareket edebilmesi için annesiyle beraber eşyaları dışarı taşırken, neredeyse bir an Gregor insan benliğini kaybettiğini düşünmüştü ve bir şekilde eşyaların taşınmasına engel olmuştu.

Kız kardeşi artık ondan gerçekten hem tiksiniyor hem de korkuyordu ve Gregor bu yüzden birisi odaya gireceği sırada kendisini bir battaniyenin altına saklıyordu. Annesini çok özlemişti ve muhteşem keman çalan kız kardeşini konservatuvarda okutma isteyen Gregor, hayallerinden vaz geçmek zorunda kalmıştı.

Ve bir gece oturma odasına gitmek isteyen Gregor, babasının gazabına uğrayarak elma bombardımana tutulmuştu. Çok fazla yara almasa da yine de hareket etmekte zorlanıyordu ve hayatı annesinin yakarışları ile bağışlanmıştı.

Evde kalan diğer hizmetçiyi de işten çıkarmak zorunda kalmışlardı ve onun yerine gündelik ağır işler için eve bir kadın gidi geliyordu.

Evdeki diğer odaları üç adama kiraya vermiştirler ve kendi evlerinde sığıntı gibi yaşamaya başlamışlardı. Ve bir gece yine keman çalan kız kardeşinin yanına gitmek isteyen Gregor, evin yeni misafirleri tarafından hor görülmüş ve misafirler Bay Samsa’ya hiçbir para vermeden evden gideceklerini söylemiştir.

Bunun üzerine deliren Bay Samsa, Gregor ağır yaralar vermiş ve onu odasına postalamıştır. Kız kardeşi ise artık isyan ederek; abisi yüzünden hayatlarının mahvolduğunu duyunca Gregor ağır bir acı hissetmiştir. Ve ardından da son nefesini vermiştir.

Gregor’un ölü böcek bedenini ise eve gelen gündelik kadın bulmuş ve Samsa ailesine söylemiştir. Samsa ailesi ise birkaç dua ederek bu evden tamamen taşınıp yeni bir hayat kurmayı tercih etmişlerdir.

Ben açıkçası Gregor öldüğünde bir gözyaşı dökerler diye düşünmüştüm ama böyle bir şey olmadı. Gregor’un da böceğe dönüştükten sonra kendi düşünceleriyle kendisine dramatize bir ortam yaratmamıştı. Olacağı kişiyi reddetmemiş ve kabullenmişti. Her gün bir şeyler keşfetmek için çabalamıştı. Zaten bu hikâye de Franz Kafka’nın yazdığı romandan sıkılıp bir mola sürecinde yazdığı bir öyküdür.

Gregor her ne kadar ir böceğe dönüşmüş olsa da sanki bir insandan bahsedilirmiş gibi anlatılıyordu. Ne kadar basit bir hikâye gibi dursa da aslında öyle değil. Her nasıl bazı kurgular gerek kötülerin veya ağıza alınmayacak kişilerin yaşam öykülerini anlatıyorsa bu kitapta başka bir canlının yaşam öyküsünü anlatıyor.

Dönüşüm Konusu

Franz Kafka'dan Dönüşüm üzerine....

Modern dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Frans Kafka 1883 Prag doğumludur. Yahudi bir yazar olmasından kaynaklı olarak Nazi döneminde yasaklanan yazarların başında gelir. Eserlerinde ağırlıklı olarak otobiyografik öğelere rastlanır. Yakın arkadaşı Max Brod'dan ölümünden sonra eserlerini yakmasını istemiştir. Ama Max bu isteğini yerine getirmez ve dünya edebiyatında önemli yeri olan eserleri günümüze kadar gelebilmiştir.

Kafka'nın en önemli eseri sayılan Dönüşüm yer yer kendi hayatından da anekdotlar içermektedir. İlk olarak 1915 yayınlanmış ve büyük bir ses getirmiştir. Gregor Samsa'nın bir sabah işe gitmek üzere kalkacağı bir sırada kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak uyanmasıyla başlar öykü. Kitap önceleri 'Değişim' adıyla yayınlanmıştı. Fakat çevirmen Ahmet Cemal, "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşımdır'. O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur." diyerek açıklar.

Kapıyı kilitleyerek uyumayı alışkanlık haline getiren Gregor, annesinin, babasının, kız kardeşinin ısrarlarına dayanamaz ve zorlukla kapıyı açar. Bütün aile oğullarının yeni halini görünce şok geçirir. O sırada işe gelmeme sebebini öğrenmek isteyen patronu da gelmiştir. Artık bu şekilde Gregor'un çalışmayacağı anlaşılmıştır. Böylece Gregor odasından hiç çıkmadan böcek olarak yaşamaya başlar. Ailenin oğullarının çalışmasına çok ihtiyaçları vardır aslında. Çünkü babanın oğlunun patronuna yüklü bir borcu vardır. Evde çalışan birinin eksilmesiyle aile büyük bir maddiyatsızlık yaşamaya başlarlar. Yaşlı baba tekrar çalışmaya başlamak zorunda kalır. Ailenin diğer bir üyesi küçük kız kardeş Grete'dir. Dönüşümün başlarında Gregor'un bakıcılığını üstlenir. Fakat ilerleyen zamanlarda sıkılır ve bilerek odayı temizlememeye ve pis yemekler bırakmaya başlar. Aslında bir hayali vardır. Keman çalmayı çok sever. Bu yeteneğini daha da ilerletip konservatuara gitmeyi amaçlamaktadır. Fakat ailenin maddi imkânsızlığı bu hayalini ertelemeyi zorunda bırakır. Bu arada annesi hiçbir şekilde oğlunu görmek istemez ve babasından da bir kaç kere dayak yer. Aile maddi imkânsızlıklara dayanamaz hale gelir ve eve birbirinden huysuz sakallı üç erkek kiracı alırlar. Adamların hiçbir şekilde pisliğe tahammülleri yoktur. Bir gün kızları Grete keman çalar ve adamlar yanlarında çalmasını isterler. Fakat beğenmezler. Odasında hapis bulunan Gregor bunu fark eder ve kız kardeşini korumak, odasına almak için yemek salonuna girer. Bu kadar büyük bir böceği görmeye dayanamayan kiracılar aileyi dava etmekle tehdit ederler. Aile meclisi toplanır ve Gregor'un artık insan olmadığını eski haliyle hiçbir alakasının bulunmadığını öne sürerek evden atmaya karar verirler. O arada hizmetçi Gregor'un hareketsiz kaldığını fark ederek aileye müjdeyi verir. "Bakın bakın gebermiş! Orada yatıyor işte, kuyruğu tamamen titretmiş!" diyerek ev ahalisini uyarır. Bay Samsa adamların tavrına dayanamaz ve onları kovar. Kitabın sonunda ise ailenin üç üyesi anne, baba, kızları aylardan beri ilk kez evden birlikte çıkarlar ve tramvaya binip kent dışına gezmeye çıkarlar. Artık yeni bir hayata başlamaya karar verirler.

Kitap hacim olarak çok kısa da olsa çok sağlam psikolojik tahlilleri olan bir kitap. Kafka burada sisteme karşı eleştirel bir gözle bakar. Gregor babasının borcunu ödemek zorunda kalan sistemin bir kölesidir. Bu kölelikten kurtulmak için böceğe dönüşmesi gerekmiştir. Ama bu özgürlük ona hiç bir yarar sağlamaz. Gregor böceğe dönüşse de insan olarak ve kendisi olarak kalmaya çalışır. Toplum bunu kabul etmeyince ölmeyi tercih eder.

Dönüşüm Soruları ve Cevapları

Dönüşüm kimin eseri?

Franz Kafka

Dönüşüm türü nedir?

Yabancı Romanlar, Psikoloji, Fantastik

Dönüşüm kaç sayfa?

104

Dönüşüm Yorumları

ödev için okumuştum çok salakça bir kitaptı

30-08-2014 01:50

cok iyi bir kitap ama fakir ailede hizmetcinin ne işi var

16-09-2014 16:06

okumaya deger bir kitap

12-10-2014 15:33

mecburen okudum okadar güzel sayılmaz okumaya bile değmez

29-10-2014 19:54

saçma bir kitap diyemem ama bana hitap etmedi

15-11-2014 11:46

kitabın adı değişim mi yoksa dönüşüm mü bazı yerlerde değişim olarak gördüm çoğu yerde dönüşüm tam anlayamadım iki farklı kitap mı yoksa aynı mı çünkü arka kapaklarını okuduğumda aynı gibi duruyor

29-11-2014 23:40

çok ağır bi kitap benim yaşıma hitap etmiyordu daha çok 21 22 yaşlara daha uygun saçma!

01-12-2014 17:45

sıkıcı
çok saçma bir kitap ben 16 yaşında biri olarak tavsiye etmiyorum

18-12-2014 21:51

okul için zorla gecenin bir yarısında okudum berbat bir kitap hele hele böceklerden tiksiniyorsaniz citirdadi falan daha da iğrenç geliyor

23-12-2014 03:23

şimdiözeti okudum.gerçekten böcük sevmeyen için oldukça mide bulandırıcı bir kitap ama anlamına bakıldığında saçma görünsede muhteşem bir anlam yatıyor altında.böylesi iktidarlara böylesi kitaplar yazılır anca.anlamca süper....

30-12-2014 16:54

özetini okudum güzel bir kitaba benziyor bence

02-01-2015 02:40

daha kötü olamazdı

04-01-2015 11:19

ödev için okudum.. fazlaca sağlam bence
sistem mağduruyuz hepimiz.. kapitalizmin kötü yanı. komunizm de tamamen uygulanamaz. nasıl yaşayacağımızı bir türlü bulamadık.. bence daha iyi ücretli kapitalist sistem, zengini daha az zengin yapan, orta sınıfı yükselten ve fakiri orta sınıf düzeyine kolayca cıkarabilecek sistem lazım. imkansız değil. en az 1500 lira asgari ücret gerekli günümüzde. we ayrıca 10 liraya kahve satan, 5 liraya çay satan modern cafelere restourantlara gitmektense daha iyi ucuz yerlere gidin. popüler paralı zengin cool olmak için 10 liraya bi fincan içmeyin. yapmayın bunu. türk gençliğiyiz biz amerika değil. lütfen.. insanlık için.

13-01-2015 03:25

sağolun çok güzell

18-01-2015 17:25

ödev için okumuştum ama anlayabilene çok güzel pskolojik bir kitap.tavsiye ederim.

03-02-2015 11:33

ödev için okudum fakat hoşuma gitmedi daha sonra kafamda toparlayınca çok sağlam bir konu ...

08-02-2015 13:26

anlatım ve konusu basit gibi görünse de mesajlar verilmeye çalışılmıştır.son derece sade bir dille anlatılmış ve okuyucunun dikkatini dağıtmayacak şekilde anlatılmıştır. yazar bir toplumun içinde kabul görmeyen bir insanın nasıl yokolmaya mahkum olduğunu çok güzel bir dille anlatmıştır fakat ben sonunu daha farklı bir şekilde olacağını düşünmüştüm. okurken oldukça basit konulu ve sıkıcı olduğunu düşündüğüm halde son 10'sayfasından sonra kafamda birkaç takm düşünceler yer almaya başladı ve gereksiz olmadığı kanısına vardım. aslında kitabın yazarı olan franz kafka kitabın kapağının böcek olmamasını istemiştir.bunun nedeni almanca kelime anlamı "ungeziefer" olan kelime "böcek" şeklinde çevrilmiştir. böcek tam olarak bu anlamı karşılamaz, aslı kurban edilmeye uygun olmayan kirli hayvandır.

01-03-2015 22:58

berbat bir kitap ödev için okumuştum kitabın kendisini sakın okumayın burdan özeti okuyun

04-03-2015 20:50

çok ağır bir kitap fakat gerçekten anlayabildiğinizde çok güzel mesajlar var hikayede.

07-04-2015 18:47

çok güzel şeyler ifade ediyor. kitabı okuyunca daha iyi anlaşılıyor.her kitap mutlu sonla biter bu kitap bir başka.....

11-04-2015 16:51

çok güzel bir kitap.aynı gün içinde 2 defa okudum.sistemin insana dayattıklarını anlatıyor.çok saçma diyenler:kendinizi hiç gregor un yerine koydunuz mu.bence rolleri değişin ve oyle konuşun.
çok güzel bir kitap.aynı gün içinde 2 defa okudum.sistemin insana dayattıklarını anlatıyor.çok saçma diyenler:kendinizi hiç gregor un yerine koydunuz mu.bence rolleri değişin ve oyle konuşun.

13-04-2015 23:00

kitap gayet güzel bence.. kötü diyenler kitabın asıl amacını anlamamışlar. önce bir yazarın hayatını okuyup sonra kitabı okuyun derim.

14-04-2015 19:13

anlaşılması çok zor 16 yaşndayım bence bu kitap 20 li yaşlara göre. şuan belki biz algılayamıyoruz ama anlayanlar için zevkli olabilir ilerde bu kitabı tekrar okuycam.

14-04-2015 21:52

tek kelimeyle berbat .yazarın hayal gücü oldukça fazla

21-04-2015 21:46

10 sayfalık hikayeyi 80 sayfada anlatmak buna denir.gereksiz ne varsa eklemiş kafam allak bullak oldu deyimlerden vs.

09-05-2015 21:38

çoğu kişi saçma kitap diyor bence bunu diyenlerin hiçbiri kitabı anlamamış. bir kitabı okurken onun dönemini sosyolojik ve psiokolojik yanını göz önünde bulundurup değerlendirmek lazım. zaten kitap psiokolojik ve sosyolojik mesajlarla dolu. ben bir üniversite öğrencisiym ve son sınıftayım yarın bu kitabı anlatacaz ve yani yaşla falan bir ilgisi yok kitabı anlamanın. bana göre cok sade ve anlaşılır olmuş.

12-05-2015 22:51

geldiğimiz modern toplumda kapitalist sistemin birer kölesi haline gelmişiz 19 yy da bu kapitalist sisteme hizmet etmenin aracı çalışmaktı fakat günümüzde ise kapitalist sisteme hzimet etmenin aracı herşey de var. bunlar; çalışmak, boş zaman, teknolojik araçlar vs vs misal aphone 4 varsa elinde 5 çıktığında hmn onu almak istiyorsun neden ikiside konuşmak için yok muydu? yada işini görmüyor mu 4? sırf hava atmak için bu senin suçun değil sistemin dayatması keza boş zaman alışveriş merkezler!! sen gezmek için çıkıp doğada dolaşabilirsin fakat alışveriş merkezi dediğimiz kapalı mekanlarda bi cafe de oturduğunda bi çay 10 tl sisteme hizmet edip para ödüyorsun vs vs. bnce kitap harikaaa
,

09-06-2015 18:38

ben zevk için okuyacaktım ama yorumlara bakılınca okuma diye çıglık atıyo adeta.
ama her kitap okumaya değer bence

22-09-2015 16:28

güzel ben begendim adamin hayal gucu super mesajları nasılda kamufle etmiş tavsiye ederi

07-10-2015 16:02

ben de 16 yasindayim ama cok guzel anladim bir de guzel bir kitapti bence bence kendinizi gregor un yerine koyun ve sonra yorum yapmaya calisin canlari

birsen (eyser) • 02-11-2015 00:12

cok bos bir kitap odev icin almıstım hicbir sey anlamadm

17-11-2015 21:25

neden bilmiyorum ama konusu oldukça değişik gelmişti arkasını okuduğumda. ancak bir süre sonra kafkanın kendi hayatıyla bağdaştırdığını öğrendim.
evet konusu biraz saçma gelebilir hatta okuduğunuzda 'ne kadar saçma bir kitap okumaya değmez bile' diyebilirsiniz. ancak biraz kafa yorduğunuzda aslında böcek tasfirinin sadece toplumdan dışlanmış kişi olarak yansıtıldığını ve f. kafkanın babasının gözünde bir böcekten fazla olmadığını anlarsınız.
iyi okumalar
neden bilmiyorum ama konusu oldukça değişik gelmişti arkasını okuduğumda. ancak bir süre sonra kafkanın kendi hayatıyla bağdaştırdığını öğrendim.
evet konusu biraz saçma gelebilir hatta okuduğunuzda 'ne kadar saçma bir kitap okumaya değmez bile' diyebilirsiniz. ancak biraz kafa yorduğunuzda aslında böcek tasfirinin sadece toplumdan dışlanmış kişi olarak yansıtıldığını ve f. kafkanın babasının gözünde bir böcekten fazla olmadığını anlarsınız.
iyi okumalar
eğer ödev için okuyacaksaniz hiç okumayin daha iyi... ve şu yorumlariniza dikkat edin. önyargili olmayin

29-11-2015 16:53

herkes neden kötü olduğunu söylüyor bu kitabın siz önce bir baştan sona okuyun ondan sdonra konuşun anlamaya çalışın biraz.

16-12-2015 20:14

bence bu kitap hayal dünyamızın bir parçası olmalıdır

06-01-2016 22:58

bence okurken her zaman normal hayattaki gibi değilde biraz hayal etsek eminim ki bu muhteşem esere hayran kalacağız
ayrıca tam okuyup anlamaya çalışsak böyle önyargılı olmayız

06-01-2016 23:05

ya abi 5.sınıftayım bize sınav olarak çıktı.ben bu kitaptan hiçbirşey anlamadım o yüzden internetten özetine baktım.bu kital ergenler yetişkinler için böyle adaletsizlik olmaz .

13-01-2016 21:44

yorumları okudum da saçma diyen insanları anlamıyorum ve bence onlarda franz kafka gibi büyük bir yazarı anlayamamışlar. kitap son derece harika fakat anlamayanlar olumsuz yorum yapmış. saçma sapan aşk romanları okuyan insanlar lütfen bu kitabı kötülemesin

13-01-2016 23:45

kitap saçma bir kitap değil

28-01-2016 18:40

detay gerektiriyor kitapta rus halkından bahsediyor o dönem insanları makine olarak gördüklerini ve rus ailevi yapısındada aile evlatları bir para makinesi olarak gördüğünü ve evladı çalışamaz hale gelince gözlerinde böcek kadar değeri olmadığnı anlatıyor size tavsiyem bir kitabı anlamak istiyorsanız ilk önce kitabın yazarı ve yaşadığı dönem hakkında bilgi sahibi olun öyle okuyun anlamanız daha kolay olur

28-01-2016 18:46

siz kitaptan ne anlarsınız gelmişsiniz burada berbat diyorsunuz. hiçbir insan özellikle sizin gibiler franz kafka gibi mükemmel bir yazarın düşüncelerini ve hissetiklerini yazdığı bir kitaba berbat diyemez. buna hakkınız yoktur asla ve asla!

04-02-2016 20:46

arkadaşlar, kafka'nın dönüşüm hikayesi, kendi üzerinde hissettiği fiziksel çirkinliğin ruhsal bir dışa vurumudur özetle. gotik edebiyatın yapı taşlarından biridir. eğer hikayeyi anlayamadıysanız, ekşisözlük vs gibi sosyal kaynaklardan yorumlarını okuyup hikayeyi tekrar okuyun. dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan bu başyapıtı anlamadığınızı dile getirmeniz bile acı...

09-02-2016 13:16

buraya kitap iğrençti diye yorum yapanları gülerek okudum.çok güzel bir kitap.bu kadar insanın anlamaması yazık...

23-02-2016 22:11

felsefe sınavı için okudum çok gereksiz bi kitap dönüşüm kitap özeti çıkartmak zorunda olmasam kesinlikle okumazdım

03-04-2016 15:47

dönüşüm kitabı çok güzel ve eglenceliydi teşekkürler franz kafka dönüşüm mükemmel bir kitaptı

06-04-2016 00:45

kitap okumayı severim ama bu kitap değil ki hiçbişey anlamadım

10-04-2016 19:31

yorumlara çok şaşırdım gerçekten. kitap zaten kült bir kitap kendini ispatlamış yani ve harika tahliller ,eleştriler var. gerçekten çok iyi bir kitap..

23-04-2016 10:51

bence kitap saçma değil yetişkinlere hitap ediyo

29-04-2016 14:53

dikkatli detayı ile okuyunca farklı. annesinin önceki ilgisi sonra kalmıyor içeri girmiyor. dönüşüm.pek çok kişi kendi yaşamından birşeyler bulur içinde hayatta yaşamın değişimine uğrayınca en son anne gider denir. bazen en önce anne gider. yaşamında dönüşüm ,değişim olunca çevrendeki kıymetlilerinin mesafesini izlemek. değişim yaşamda var. o böcek olarak anlatılmış siz eksilen yaşamınızdaki maddi değişimlere göre yanınızdaki insanlarınız olur. varlık ve çevre varken başka,yaşanır da özetini kişi kendisi kitap olur. sonra maddi yükenişiniz ,yalnizliğinizdir.en çok öteleyen önce anne olabiliyor.olmadığınız kalıba kayar. değişim yaşamda yaşanırken kim ?hakkın adaletinde sınav deçirir,çeverenizdekiler ya kaybeder , yada kazanır. böcek olmuyor insan ama o böcek gibi olmuş oluyor çevreniz artik uzaklaşmiştir.denirya dostunmu kalmadı cebine bak buda başka yönden özettir.hasta olur çevreniz önceleri üzülür,sonra sıkılır daha sonra uzaklaşır. bu bir dönüşümdür.çok uzun yıllar önce gençken üzgündüm.anneler evlatlarının gözünde kıraliçe olsada anneler evlatlarını ayırı. seçer kimine divan durur kimi evladına beddua eder. bu bir dönüşümdür. değişim kitabı o yıllarda okumuştum şimdi özetini okudum.kitabı okumak başka hangi duyguyla nasıl okuduğumuz anladığımızında önemi farklı. değişim. dönüşüm beni yaşamımda etkili hatırlarım.anneler çok yaşasın da evladını severken de özeldir sevgisi bitince işte dönüşümdür.evlada acıdır yaşam bulutludur hava hep,bazen hep yağışlı. ama biz o değişsede üzülsekte severiz.ya dönüşüm olmadan şefkatle sevse.dünya cennet olur.evladına dünyayı değişim yaşatan anneler mutlaka evlatlarında haklarını anladığında lakin geç olmuş vakit geçmiş olacak .insanı değer verdikleri üzer. kendisi için çok kıymetlidir kardeşleri kıraliçeden öncedir annesi ama değişim.yaşamın zorlaşmasını inceden kırıktır hayata. büyük bir değişim yaşanmış dönüşüm olmuştur. o anda böcek değilsiniz ama o biçimde uzaklaşmışlarsa,yalnızlığı kürk gibi giyer değişimin parçasıdır. artık nasırlaşmış görünen kabuktur. yüreğinde tutunca ya kanar veya hava yağışlıdır yoğun bulutlu tutamaz yüreğindeki gözyaşlarını. yaşamdaki dönüşüm hangi yönde olduğuna bağlı ailede annede değişim frans kafkanın dönüşüm böcek değil yaşamdaki değişimdir.

08-05-2016 00:26

cok guzel bir kitap bunu bana okuturan hocama da cok tessekkur ediyor
um

08-05-2016 18:40

l
insanların menfaatleri bitince o insan ne kadar iyilik bile etse artık değeri kalmıyor.dönüşüm asıl ailede olmuştur.kendi evlatları olduğunu bildikleri halde kendi yaşamlarına ayak uydurmaya çalışmışlar ve gregor samsa'yı düşünmemişlerdir.

15-05-2016 15:22

bu öyküyü ilk okuduğumda orta okuldaydım. okuduklarımdan hiçbir şey anlamamış ve saçma bulmuştum. şimdi üniversitede hocamın tavsiyesi üzerine tekrar okudum ve üzerinde ufak bir araştırma yaptım. öyküde gerçekten derin anlamlar gizli olduğunu fark ettim. sisteme hizmet ettiği sürece var olan birinin yaşadığı dönüşümden sonra ne kadar değersiz ve çıkar aracı olduğunu anlaması üzerine kurulmuş güzel bir öykü. okumanızı tavsiye ederim.

26-05-2016 16:04

iyi bi kitaptır eminim ama bana dönüşüm analizi lazım yani kitabın analizi konusu karakterleri falan işte varsa paylaşın

08-06-2016 09:00

çok saçma okudum ama hiç beğenmedim

13-06-2016 13:01

guzel ama illa okunmasi gerekiyor diyemem

11-07-2016 00:22

bu kitaba kötü diyenler ya böcek fobisi vardır ya da okuduklarındanhiç bir şey anlamamış,vermek istediği duyguları hissetmemişlerdir.çok güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.saygılar...
umut köse

11-08-2016 22:01

nereden çekersen çek nasıl yorumlarsan yorumla berbat bir kitap zaman kaybı

25-08-2016 21:43

franz kafka gibi büyük bir yazarın kitabına kötü demek mi ? güldürmeyin allah aşkına her anlamadığınız kitaba kötü mü diyeceksiniz cidden.içinde derin anlamlar yatan bir kitap bu ve bunu anlamak icin 20 yasinizda olmaniza gerek yok .biraz kafanızı yorsaniz ve kitabin icine girseniz.o dönemde yaşasanız kitabi iyi anlardiniz hatta franz kafkanin diğer eserlerinide okurdunuz.zaman kaybınız varsa eger o da buradan bu kitabın özetine bakmaktır

04-10-2016 16:00

çok saçma bi kitap yazıldıda bunun hakkında soru sorucaklar ama yinede saçma olmasına rağmen beğendim bide fakir ailede hizmetçi napıyor

25-10-2016 21:54

kitap okumaktan nefret eden biri olarak okumakta zorunlu tutulduğum bu kitap mükemmel ötesiydi. çok kısa ama bir o kadar da anlam genişliği içeriyor. kesinlikle okuyun.

03-11-2016 17:52

idare eder ama buna harcanan zamana başka kitaplar okunur

26-11-2016 00:00

bence kafa yorulduğunda guzel bir kitap tabi anlayana sanirim bu yorumlari yapan arkadaslar kitap kavramini ilk kez duyuyorla

27-11-2016 20:24

bence böcek ilacı her şeyi hallederdi

07-12-2016 00:25

kitapta ironi yapıldığından söz ediliyor saçma diyen arkadalar biraz da kendini vererek okumalı bence.

05-01-2017 18:52

buradan emine hocamıza selam gönderiyorum saolsun 3 kitap özeti istedi sağolsun bende son geceye bıraktım :)

10-01-2017 20:13

16 yaşındaki birinin anlayamayacağı bir kitap falan değil. ben de 16 yaşındayım ve gayet anlaşılırdı. eğer gerçekten kitabı anlayarak okuduysanız, kitabın günümüz toplumuna dair çok ince ve güzel noktaları yakaladığını görebilirsiniz. sanırım çoğu insanın kitap okuyorum demesi sadece alaydan ibaret.

05-02-2017 18:57

değişmenin en farklı versiyonlari

08-03-2017 13:33

ewet ilk okuduğumda bende hiçbirşey anlamammıştım ama daha sonra kitapta biraz ilerleyince kitabın içinde ne erin anlamlar olduğunu farkettim franz kafka bu kitapta o dönemi ve o dönemin insanlarını eleştirmiştir insanların artık insanlıktan uzaklaştıgını ve bi annenin evladına bile bu denli kötü bakabileceği hatta onu önce sistemin bi parçası yapıp köle gibi çalıştırıp sonra da işe yaramayacak duruma geldiğinde onu hiçbişey olarak görebileceğini vurgulamıştır

26-03-2017 20:14

kitap için yapılan yorumları okuyorum da kimi demiş çok boş kimi demiş çok güzel. 16 yaşında biri anlayamaz falan. bu kitabı anlamak için franz kafkayı anlamak gerekir. eğer onu bilirseniz gerçekten farklı alemlere yolculuk edebilirsiniz bu incecik kitap sayesinde. ben hazırlık sınıfında okumuştum ve şimdi tez ödevim olarak inceliyorum kitabı. naçizane tavsiyem hangi kitabı okursanız okuyun at gözlüklerinizi -varsa tabi ki- çıkarın. yazarın kitap içinde bıraktığı boşlukları doldurmasını bilirseniz kitaplar gerçekten daha ilgi çekici olacaktır sizin için.

03-05-2017 00:52

bence kitap mükemmeldi
abi bu kitabı anlamak için önce okumayı istemeniz gerekiyor. mesela ben 12 yaşındayım ve anlayabildim o yüzden bu iş yaş işi değil istek işi.

20-05-2017 17:32

ödev için okumuştum. böcek resimlerine bile tahammül edemediğimden okumaktan yana değildim. ama okuyunca kitabı o kadar beğendim ki kaç kere daha okusam bıkmam diyebilirim. pskolojik olarak analizi yüksek bir kitap. herkese tavsiye ederim

20-05-2017 20:00

çok saçma kitap kapağı

29-05-2017 10:58

"16 yaşındayım anlamadım bence 20li yaşların anlayacağı bir kitap" gibi yorumlar yapılmış.kesinlikle doğru değil.ben 13 yaşındayım.ve gayet de güzel bir şekilde anlayabildim.evet başlarda bende anlamakta zorlandım-ama hiçbir zaman anlamsız gelmedi- ancak sonralarında ne kadar mükemmel bi kitap olduğunun farkına vardım.yani kitabı anlamakta için 20li yaşlarda olmak değil öncelikle franz kafka'yı tanımak, anlamak gerekir.

20-06-2017 03:24

5 sayfalık kitabı 90 sayfalık sayfaya aktarmanın israfa neden olmasından başka bir anlamı yok yeni dal

23-10-2017 16:47

okuduğum en berbat kitaptı.kesinlike okumanızı tavsiye etmem.

31-10-2017 17:39

her açıdan tam bir saçmalık

04-11-2017 23:59

ödev icin okudum cok saçma geldi

26-11-2017 18:40

en anlamlı kitap bence adam ailesindeki konumunu değerini anlatmış

28-11-2017 21:57

franz kafkayı tanımazsanız kitabını da anlayamazsınız arkadaşlar öncelikle yazarı araştırın sonrada bu kitabı yazmasındaki amacı bulun derim size

28-11-2017 22:03

gerçekten aşırı saçma bir kitap zorunluluktan okudum hatta okumadım bile internetten özetini okudum ama çok aşırı saçma bir kitap

04-12-2017 20:12

franz kafka'nın hayatından habersiz, gerçeküstücülük akımını bile duymayan yüzeysel cahil kullanıcıların yorumlarıyla dolmuş ne yazık ki burası. kitabı saçma bulanlar çok satanlar listesindeki çöpleri satın alıp çabasızca okuyabilirler.

freyja • 12-12-2017 16:57

sırf ödev için okudum ama çok ta kötü değildi

04-02-2018 13:12

çok mantıksız bir kitap olmuş

08-03-2018 19:51

bu kitabı biraz önce bitirdim ve garip duygular içerisindeyim. kitabı beğendim, beklentimi karşılıyordu; zaten fazlasıyla popüler bir modern klask. hayatımda okuduğum en garip kitap falan olabilirdi. çok tuhaftı. bir böceğe dönüşen adamın duyguları, düşünceleri, yaşadıkları ve ailesinin ona olan tutumu fazlasıyla şaşırtıcı. ama yazarın bu tuhaf olayların arkasında birçok mesaj vermeye çalıştığı kafayı yorarsak anlaşılıyor. eğer yormayıp dümdüz okursak çok saçma geliyor. fazlasıyla zekice kurgulanmış bir kitap...

esma nida. • 23-04-2018 11:10

çok az sayfası olan kısa bir kitap ama içi dopdolu. saçma gelebilir çoğuna fakat çok ağır anlamlar yüklenmiş. yazılış olarak basit bir dil yormayan bir hitap şekli kullanılmış. bence herkesin okuması gereken mükemmel bir kitap. hepimiz birer böceğiz bu hayatta işine yaramadığımız sürece kimsenin umurunda olmayan.

Melek • 17-11-2018 13:24

bence gregor okadar dışlandı ama ona yazık oldu
bence çok güzel ama gregora üzüldüm

Feyruz Alsaid • 07-02-2019 11:08

pskolojiye giriş dersinde hocamız önermişti okumamızı. kafka’nın daha önce de birkaç kitabını okumuştum ama kesinlikle en beğendiğim dönüşüm oldu. kitabı anlamadan okursanız size çok saçma gelecektir ve kafanızda oturmayacaktır. ama bence kafka burda anlayan için çok derin mesajlar vermiştir. gerçekten düşününce ben de kendimi gregor samsa gibi hissettiğim anlar oldu. ve sistemin yıllardır böyle süregelmesi acı bir şey, kafka döneminden günümüze kadar değişen hiçbir şey yok...

Seren • 24-02-2019 20:15

kitap sıkıcı saçma bir kitap değil kitaptaki olayı anlayıp verilen mesajı kavramalısınız

şevval • 09-04-2019 20:43

son derece akıcı ve etkileyici bir kitap olduğunu belirtmeden edemeyeceğim bir kitap. içinde felsefî, edebi ya da sanatsal bir kaygı taşımadan, bir tür masal gibi anlatılan bir hikaye. karakter tahlili de geniş yer kaplamadan başlıyor olaylar ve heyecanlı akışa rağmen bir sonuç vermiyor.
birgün uyandığında böceğe dönüşen bir adam ve onun bu durumu hakkında değişik tepkiler veren ailesi. ve dramatik bir son. bazı şeylerin ne denli basit ve önemsiz olduğunu ortaya koyar gibi.. biraz daha ayrıntılı bir iç dünya tasviri yapılmasını umduğum ancak bulamadığım, buna karşın bir çırpıda okunacak kaliteli bir eser.

okuyanyazar • 18-08-2019 00:58

dönüşüm kafkanın en güzel romanı kusursuz bir konusu var insan pskolojisini çok iyi ele almış konusu bazılarına anlamsız gelebilir anlamaya çalışmak gerekli zaten okurken kitaptaki karakterin yerine koyduğunuzda kendinizi kitabın tadı tam anlamı ile çıkıyor okunması gereken klasklerden bir tanesi

14-01-2020 22:52

ilkokula giden çocuğa bunu okuyacaksın sınavda soracam diyen öğretmenler olduğu sürece bu gelen yorumların ardı arkası asla kesilmeyecek! eğitim sistemimiz berbat

20-10-2020 00:34

kurgu ve gerçekliğin birbirine karıştığı,yazarın kitabı yazarken gerçekten o dönem sıkılmış ve yataktan kalkamaz halde olduğunu ifade ettiği eser.

Esma dereli • 24-03-2021 14:19

franz kafka'nın bu eserini bir solukta okudum. ve ondan sonra kaç defa okudum bilmiyorum. kitabı her okuduğumda içinde farklı anektodlar buldum. gregor aslında içimizde varolan insanlardan birisi. hayat küsmüş, köşe başlarında sokaklarda gregor gibi insanları görebiliriz belki de aradıkları sevgiyi bulamadılar kendilerini de sevmediler ona sevgiyle yaklaşmaya çalışanları elinin tersiyle iter ve hep yalnız kaldılar. franz kafka bu tip insanları büyük bir betimlemeyle anlatmış bizlere. hatta bu eserin araştırırsanız kısa bir filmini de bulabilirisiniz. beğenerek ve sıkılmadan okuyabileceğiniz güzel bir eser.

buyakamoz • 18-04-2022 13:40

kısa özet ekler misiniz iki özet eklemişsiniz ikiside çok uzun birini bari kısa ekleseydiniz

23-07-2022 21:54

kompozisyon ödevi için okudum bu kadar mükemmel bir kitap beklemiyordum hala kitabın etkisindeyim kafkanın kitapları hep böyle mi?

13-11-2022 18:37

dönüşüm kitabından çıkarılan sonuç nedir? tek paragraf lütfen

15-02-2023 22:19

kafka bu fikirleri nereden buluyor dava ve şato kitapları da beni çok etkilemişti bu da çok manyak bir kitap olmuş

21-05-2023 22:59

sonunda ne oluyor adam normal haline dönüyor mu

24-08-2023 19:13

arkadaşlar bu okuyabileceğiniz en etkileyici ve güzel kitaplardan biridir öğretmenler bu yüzden bu kitabın özet ödevini veriyorlar lütfen okumaya çalışın zaten başladıktan sonra bırakamayacaksınız hayata bakışınız değişecek

24-11-2023 21:03

okumaya başlasanız merak edip tamamını bir kerede okuyacaksınız ama tembellik yapıyorsunuz

27-02-2024 23:44

Amerika Bir Köy Hekimi Ceza Sömürgesi Bir Savaşın Tasviri Taşrada Düğün Hazırlıkları Babaya Mektup Milena'ya Mektuplar Dava Aforizmalar Şato Dönüşüm en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları