Bir Savaşın Tasviri

Bir Savaşın Tasviri
Kitabın Yazarı:Franz Kafka Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altıkırkbeş Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (01-12-2014) Sayfa Sayısı:104 ISBN:9786055532680 Kitap Puanı:6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Bir Savaşın Tasviri - Franz Kafka

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Beschreibung Eines KampfesÇeviren:M. Kamil Utku

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Savaşın Tasviri Özet

Hayal gücünün sınırları ulaşılmaz bir yazar olan Kafka, Bir Savaşın Tasviri kitabı ile hayal gücünde ürettiklerini yapıtlarına işlerken de oldukça sıradan, olağan şeylermiş havasında sunarak okuyucularını şaşkınlığa da uğratan bir eser kaleme almış.

Kendisine özgü üslubuyla ele aldığı ilk hikayesi olan Bir Savaşın Tasviri adlı eserinde de birbirinden kopuk görünen birkaç farklı hikaye bulunuyor.

Bir şiirle başlayan kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm ve son bölümde Tanış ile olan olaylar üzerinden düşüncelerini aktarırken ikinci bölümde kısa hikayeciklerden oluşan ve çok farklı konuları işleyen yazılar bulunuyor.

“Ve giysiler içinde insanlar
Gezerler sallanarak çakıl yolda
Üzerlerinde gökyüzü kocaman
Uzaktaki tepelerden
Uzak tepelere”


Bir Savaşın Tasviri kitabının genelinde Kafka’nın diğer eserlerinde de görüldüğü üzere yabancılık, yalnızlık duyguları işleniyor. İlk bölümde de bu yalnızlık duygusu Tanış ile aralarında geçen konuşmaların konusu oluyor. Bir kıza aşık bulunan Tanış ile dertleşiyor. Hayalî gezintilere çıkıyor. Tüm bunlar arasında yaşadığı şehrin ayrıntılı tasvirlerine yer veriyor.

Çin Seddi’nin inşasıyla ilgili bölümde bu seddin parça parça yapılışını anlatıyor. Sonrasında da böyle yapılmasının nedenlerini sıralayarak bunun gerekli olduğunu söylüyor. Parçaları birbiriyle bağlantılı olarak inşa edilen set Kuzeylilerden gelecek tehlikelerden korunmak için yapılmıştır. Yapımından elli yıl öncesinde ise Çin’de mimarlık, özellikle de duvarcılık bilimleri öncelikli bilimler arasında yer almıştır.

Yazar burada Kuzeyli tehlikesi uğruna yapılan setin amacındaki uygunsuzluğu eleştirir. Çünkü ona göre ortada böyle bir tehlike yoktur. Öte yandan bu seddin yapımı sırasında Çin’de bir birlik ve beraberlik havasının oluşması da takdire şayandır. İmparator, yönetim ve savaş eleştirisi de getiriyor yazar.

“Gerçekte işe yaramaz savaş araçları, kuleler, duvarlar, ipek perdeler yapıyoruz…”

Yasalar Sorunu adlı bir başlıkta ise yasalarla ilgili düşüncelerine yer veriyor. “Yasalarımız bilinmez herkesçe, bizi yöneten o küçük soylular grubunun elinde bir sırdır.” Yasalar soylular için konmuş olan ama soyluların yasa dışında tutulduğu bir sistemdir. Bu yüzden bu sistem içinde soyluların yer almadığı bir yasadan söz etmek imkânsızdır. Üstelik kimse buna cesaret de edemeyeceği gibi çoğunluk tarafından da bu durum kabullenilmiştir.

Kent Arması isimli bir diğer başlıkta da Babil Kulesi’nin yapımından ve onun göğe ulaşmak amacından söz ederken de ince bir eleştiri getiriyor.

Hikmetli sözlerin neden mecazlardan kurulu olduğunu anlatırken de mecazlı bir dil kullanıyor.

Bir diğer hikayede, babadan miras kalma ilginç bir yaratıktan söz ediliyor. Bu hayvan yarı kuzu yarı kedi olan bir melezdir. Kendisi ne kuzularla ne de kedilerle ilişki kuramayan, kendisine sahip çıkan bu ev hanesi dışında akrabası olmayan bir hayvandır. Kurtuluşu bir kasabın eline vermekte görülmesine karşın kendisiyle birlikte yaşamaya devam eder.

Akbabayla ilgili bir hikayede de ayakları akbaba tarafından didiklenen bir adamı fark eden diğer bir adam merak içinde buna niçin izin verdiğini sorunca, akbaba tarafından didiklenen adam akbabadan kaçamayacağını hiç değilse ayaklarından başlayarak bir nebze acısını geciktirdiğini söyler. Adam da ona silah getirip akbabayı vurmayı teklif eder. İkilinin arasında geçen konuşmayı anlayan akbaba da oradan uzaklaşır.

Herkesin geceye gömüldüğü anlarda uyanık kalan, uyumayıp nöbet tutan birileri olmalıdır. Herkes yorganına gömüldüğünde uyanık kalan kimse de düşüncelere gömülür.

İlkin dünyayı çok büyük bulan ama sonrasında dünyayı çevreleyen duvarlar olduğunu ve dünyanın giderek daraldığından şikayet eden bir fare ile kedi masalında da fare kedi tarafından yenir. Ve ölmeden önce kedi fareye bir de nasihat verir: öyleyse sen de yönünü değiştir.

Ölümle ilgili bir bahiste de ölüp gitmenin insanın iç dünyasında gerçekleşen bir olay olduğunu ve bunun ne sevindirici ne de acı veren bir durum olduğunu söyler. Ölüp gitmek, herhangi bir olay, herhangi bir doğa olayı gibidir.

Son bölümde de Mezar Bekçisi adlı bir oyun yer alıyor. Burada beklenmesi gereksiz bir mezarlığın bekçisi ve Prens arasında geçen, biraz mizahi bir konuşma yer alıyor.

Yazan: Hamide Eken

Bir Savaşın Tasviri Soruları ve Cevapları

Bir Savaşın Tasviri kimin eseri?

Franz Kafka

Bir Savaşın Tasviri türü nedir?

Yabancı Romanlar

Bir Savaşın Tasviri kaç sayfa?

104

Bir Savaşın Tasviri Yorumları

tüm kafka kitapları gibi bu da çok güzel bir kitap

08-04-2017 22:49

bence okuduğum en kötü kafka kitabı

17-05-2017 18:54

oldukça güzel bir kitap ama birşeyi anlamadım editör değerlendirmede çok güzel kitap demiş ama editör puanı beş görünüyor bir yanlışlık olmasın?

05-02-2019 18:25

bir kafka kitabı okurken sıkılacağım aklıma gelmezdi ama bir savaşın tasfiri pek de güzel kitap olmamış

21-02-2020 23:40

tam bir hayal kırıklığına neden oldu keşke almadan önce yorumları okusaydım

10-11-2022 22:32

kafka ve milena hikayesi bu kitaptamı

24-02-2024 16:27

Amerika Bir Köy Hekimi Ceza Sömürgesi Bir Savaşın Tasviri Taşrada Düğün Hazırlıkları Babaya Mektup Milena'ya Mektuplar Dava Aforizmalar Şato Dönüşüm en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli