Milena'ya Mektuplar

Franz Kafka Milena'ya Mektuplar
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Günlük / Anı
Yayınevi:Sayfa 6
Yayınlandığı Yıl:1952
Sayfa Sayısı:400
ISBN:9751036452
Kitap Puanı:
7.2 / 10 | Oy: 62 | Yorum: 7
Editör Puanı:5
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:20,42 TL
Pandora:24,75 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Günlük / Anı
Orjinal Adı:Briefe an Milena

Arka Kapak Bilgisi

Milena'ya Mektuplar Özeti

Franz Kafka Milena'ya Mektuplar


Franz Kafka'nın Milena'ya Mektuplar kitabında, Milena'ya yazdığı mektuplardan oluşan kitapta, bir türlü buluşamayan ve aşka dönüşemeyen yazışmalar yer alır. İstenilen mutlu son bir türlü gelmiyor kitapta bu da hayal kırıklığına neden oluyor. Olaylardan meydana gelmiş bir kitap olmadığı ve bir durumu, bundan kaynaklanan bir sonu tasvir ettiği için, yavaş ve durağanlaşabiliyor. Ancak Kafka'nın güzel tasviri ve çağın gelişmelerine, aşka, dine, savaşlara olan tespitleri kitabı başyapıtlar arasına koyuyor.

Kafka ve Milena, Prag’da tanışmışlardır. Milena gazetecidir ve iyi derecede Çek diline hakimdir. Kafka ile olan dostlukları, Kafka'nın yazılarını Çekçe’ye çevirmesini istemesiyle başlar. Milena, Viyana’da yaşıyordur ve evlidir. Kafka'nın ise hayatında iki kadın olmuş, nişanlanmış, anlaşamayıp ayrılmışlardır. Mektuplaşmaları önceleri iş görüşmeleri üzerine olsa da ilerleyen zamanlarda her gün mektup yollayacak bir ilişkiye döner. İkisinin de ortak bir özelliği vardır. Hastalardır. Franz Milena'dan önce verem hastalığına tutulmuştur. Hastalığına alışmış ölümü beklerken şans eseri kurtulmuş görünen hayatını yazılarını yazarak sürdürür. Milena onun bu hasta hayatına bir ışık, onun geri kalan hayatına devam etmesi için bir tutanak olmuştur. Ancak aralarındaki engel büyüktür. Milena evlidir. Kafka imkansız aşkına gün geçtikçe bağlanır. Mektuplar’da sık sık Viyana’ya gittiğinde Milena ile geçirdiği dört günden bahseder. Ormanda geçirdiği vakitlerden, gezdikleri yerlerden...

Milena ona sürekli Viyana’ya gelmesini söylese de Kafka her seferinde gitme kararı alıp bir süre sonra bu fikirden vazgeçer. Mektuplarda sıkça geçen konu; Milena’nın hastalığının seyri, yazılar, geçirdiği vakitler, güncel olaylar, savaşlar ve Kafka'nın Viyana’ya gitme hayalleridir. Aralarındaki uzak mesafeden sıklıkla rahatsız olduğunu dile getirir. Hatta bir mektubunda, "Bu havayı solumak için göğsümün bu kadar genişleyip daralmasını anlamak imkansız, bu kadar uzakta olmanı anlamak imkansız." diyerek mesafelerin kendinde oluşturduğu derin acıyı vurgular. Kitap sadece Franz'ın mektuplarından oluştuğu için Milena'nın ona karşı olan hislerinde aşk veya merhamet olup olmadığını anlamak zorlaşıyor. Ancak Milena’nın Kafka’nın hastalığı ile ilgili ciddi endişe duyduğu ve ona çok değer verdiği, bir an önce Viyana’ya gelmesini istediği aşikardır. Kafka'nın ona beslediği yoğun duyguların bir temeli olduğu, Milena’nın da hislerinin olduğu her gün mektuplaşmalarından anlaşılıyor. Uzun mektuplaşmalarının sonunda Kafka sürekli hayalini kurduğu Viyana’ya, Milena’nın yanına gidemez ve görüşemezler. Franz’ın hastalığı ilerler. Bir gece rüyasında savaştan kaçan insanların bir trene bindiklerini, bir adamın ona tren bileti verdiğini ve Kafka bu biletiyle trene binmek için gittiğinde bilette "ölüme mahkum edildi" yazısını görür. Bu rüyadan sonra Franz vefat eder. Milena ile olan dostluklarına şahit olan Max ise bu mektuplara sahip çıkar. Dünya edebiyatına bu kıymetli yazışmalardan oluşan Milena’ya Mektuplar kitabını kazandırır.


Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, çünkü onlarda aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşamaz, hayaletler yolda yalayıp yutarlar onları.

Yazar: Nisanur Duvarcı

Milena'ya Mektuplar Yorumları

Milena'ya Mektuplar Yorum editör hangi akıl ile kafka kitabına 5 vermiş çok merak ettim gerçekten okumuş mu

13-12-2016 20:43 !!

Milena'ya Mektuplar Yorum kafkadan aşk başka oluyor

17-12-2016 23:43 !!

Milena'ya Mektuplar Yorum bu kitap şimdiye kadar sıkılarak okuduğum ikinci kitap neden beni etkilemedi bilmiyorum ç beğenmedim boş ve anlamsız geldi

16-01-2017 10:55 !!

Milena'ya Mektuplar Yorum çok güzel bir kiap

27-02-2017 20:05 !!

Milena'ya Mektuplar Yorum harkulade bır kıtap

16-06-2017 01:58 !!

Milena'ya Mektuplar Yorum güzel kitap ama biraz sıkıcı

04-12-2017 21:18 !!

Milena'ya Mektuplar Yorum güzel kitap aslında ama fazla olay olmadığından dolayı okura çok durağan gelmiş olabilir. ben yine de beğendim.

27-03-2018 23:37 !!

Yorum Yaz

:: Franz Kafka ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.