Don Kişot

Don Kişot
Kitabın Yazarı:Cervantes Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1605 Sayfa Sayısı:292 ISBN:9789750815874 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 25

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Don Kişot - Cervantes

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:El ingenioso hidalgo Don Quijote de la ManchaÇeviren:Reşat Nuri Güntekinİngilizce:El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Don Kişot Özet

İspanya’nın bir köyünde elli yaşlarında, uzun ve ince yapılı Kesada adında bir köylü yaşamaktadır. Kesada, konağında gece gündüz demeden eski zaman şövalyelerini konu alan kitaplar okur. Okuduğu kitaplardan çok etkilenen Kesada şövalye olmaya karar verir ve kendine Don Kişot adını verir. Kılıç, kalkan ve at gibi şövalyeliğin olmazsa olmazlarını tamamlayan Don Kişot ertesi sabah hemen yola çıkar.

Don Kişot atıyla doludizgin giderken bir hanla karşılaşır ve burayı kale zanneder. Kaleyi ele geçirmesi gerektiğini düşünür ve atını kaleye doğru sürer. Hancı durumu fark eder ve Don Kişotu karşılar. Hancı şakacı birisidir ve Don Kişotla alay edip, eğlenir. Don kişota şövalye olması için yanında çokça para, yara merhemi ve bir uşağının olması gerektiğini söyler. Don Kişotla alay eden hancı ona bir zırh giyme töreni hazırlar. Don Kişot artık kendini şövalye olarak görmektedir ve eksiklerini tamamlamak için köyüne döner.

Köyde Sanço ismindeki bir köylüden onun seyisliğini yapmasını ister ve ona emeklerinin karşılığında bir ada hediye edeceğini söyler. Biraz saf olan Sanço bu teklifi hemen kabul eder. Don Kişot eksiklerini tamamlar ve Sançoyla birlikte köyden ayrılırlar. Yolda yel değirmenleriyle karşılaşırlar. Don Kişot onların dev olduğunu savunur ve savaşacağını söyler. Sanço her ne kadar onların sadece yel değirmeni olduğunu söylese de Don Kişot onları dev olarak görür ve saldırır. Yel değirmeninin kanadı Don Kişot’a ve atına çarpar. Sanço hemen efendisinin yanına koşar ve onu yerden kaldırır.

Tekrar yola koyulan Sanço ve Don Kişot buldukları bir çayırda dinlenmeye karar verirler. Onlar yemeklerini yerken birkaç katırcı, onların atlarındaki yükleri çalmaya çalışır. Don Kişot hemen kılıcını çeker ve katırcıların üzerine yürür. Ancak onlarla savaşamaz ve ağır bir şekilde yaralanır. Buldukları ilk hana giren Don Kişot ve Sanço, hancı tarafından tedavi edilir. Kendini daha iyi hissettiğinde yola çıkmak için hazırlanan Don Kişot hancının para istemesi üzerine şövalyeler para vermez der ve hemen uzaklaşır. Ancak Sanço kaçamaz ve hancının arkadaşlarından ağır bir şekilde dayak yer. Hancının elinden kaçmayı başaran Don Kişot ve Sanço başka maceralara doğru yollarına devam eder.

Don Kişot ve Sanço yolda giderken bir atın üzerinde prenses görürler ve Don Kişot Sançodan gidip onu selamlamasını ve Don Kişotun emrine amade olduğunu söylemesini ister. Sanço hızla düşesin yanına gider ve Don Kişotun söylediklerini aynen yerine getirir. Don Kişotun maceralarından bazıları kulağına gitmiş olan düşes gülmemek için kendini zor tutar ve biraz eğlenebileceğini düşünür. Kocası dük ve düşes hemen bu olayı bir fırsata dönüştürürler ve kendilerine eğlence çıkarırlar. Dük, Don Kişot gibi bir şövalyeyi şatosunda ağırlamaktan büyük gurur duyacağını söyler ve onları davet eder. Don Kişot, asillerin isteğini reddetmez ve misafir olmayı kabul eder. Sanço ve Don Kişot şatoda çok iyi ağırlanırlar, Dük ve Düşes her gün bir eğlence düzenler ve Don Kişotla eğlenirler. Dük Sanço’ya bir ada verir ve onu vali tayin eder. Ancak Sanço valiliğe katlanamaz ve köyüne geri dönmek ister. Dük ve Düşes, Don Kişota bir oyun daha oynar ve onun Sanson Caranso adında bir şövalyeyle düello yapmasını isterler. Düelloyu kazanan bir diğerinin isteğini yerine getirecektir. Sanson düelloyu kazanır ve Don Kişotun evine dönmesini ve kılıcını bırakmasını ister. Düelloyu kaybeden Don Kişot, Sanço’yu da alıp köylerine doğru yol alır. Don Kişot bu insanların kendisiyle alay edip eğlendiklerini anlar.

Don Kişot konağına varınca şövalyeliğin kendisine göre olmadığını anlar ve her şeyden elini ayağını çeker. Hasta olup yatağa düşer. Sançonun tekrar maceralara atılma isteğini yerine getiremez ve elinde neyi varsa hepsini yakınlarına bırakır ve hayata veda eder.

Don Kişot Kitap Özeti

Bir zamanlar İspanya’nın eski Mança eyaletinde Senyör Kesada isimli bir toprak sahibi yaşarmış. Senyör Kesada’nın tüm ailesi kırkını aşmış bir kahya kadın, henüz yirmili yaşlarda bile olmayan bir kız yeğenmiş. Senyör Kesada artık emekli sayıldığı için çok fazla boş vakti bulunurdu. Bu boş vakitlerinde şövalye kitapları okur, onlara özenirdi. O kadar çok şövalye kitabı okumuştu ki kitaplarda yazan tüm şövalyelik kurallarına hakim sayılırdı. O kadar çok okudu ki bu şövalye kitaplarından bir zaman sonra artık kendisini devler ülkesinde Şövalyeler içerisinde olan bir ülkede yaşadığını sanmaya başladı. Tabii ilk yapacağı iş kendisini donatmak oldu. Tavan arasında bulduğu eski püskü bir zırh ve alt kısmı yok olmuş bir miğfer buldu. Günlerce zırhı tamir etmek, parlatmak için uğraştı. En sonunda bunu başardı da ancak miğfer için aynı şeyi söylemek mümkün değildi. Yarısı olmayan miğferi tamir etmek için karton kullandı. Günlerce çalıştı. Ancak küçük bir deneme yapması sonucunda günlerce çalıştığı miğfer parçalara ayrılmıştı. Bir sonraki denemesinde yine tamir etti ancak bu defa denemedi. Son olarak bir at bulmak kalmıştı. Ahırında bulunan bir deri bir kemik atına Rosinante adını taktı. Cılız hayvanı kendisi bir küheylan gibi görüyordu. Evet atını da hazırladığına göre şövalye olmaya hazırdı. İlk yolculuğuna koyuldu.

Tam bir gün boyunca gezip dolaşmış ve çok yorulmuştu. Üstelik yolda kendisini görenler gülüyordu. Bu duruma kızsa da henüz bir şey yapmıyordu. Dinlenmek üzere bir hana geldi. Orada da yine kendisine gülen hanımları gördü. Tam atından inip cevaplarını verecekti ki hancı geldi. Hana girdikten sonra kendisine yemek getirilmesini söyledi. Ancak miğferinden dolayı yemek yiyemiyordu. Yine gülünç bir duruma düşmüştü. Sabah olunca handan çıkmak istedi. Ancak ahır da atının yanında birilerini görünce sinirlendi ve suçsuz bir adamın üstüne saldırarak cesaretini ispatladığını düşünüyordu. Sonunda bir düşmana rastlamıştı. Saldırdığı adamın ailesi gelmişti ki hancı hepsini durdurarak şövalye Don Kişot’un bir deli olduğunu söyledi. Ardından da Don Kişot’a Şövalyelik yeminini ettirdi. Ve giderken de seyissiz bir Şövalye olmayacağını da söyledi.

Seyis fikri aklına yatmış olan Don Kişot memleketi Mança’ya dönerek kendisine seyis aramaya başladı. Bunu fırsat bulan yeğeni papaz ile kafa kafaya vererek onu akıllandırmak, evde tutmak için yapılabilecek şeyleri düşündüler. Ancak kısa süre kalan Don Kişot, kendisine seyis Olarak Sanço Panza’yı bulduktan sonra Mança’yı terk etti ve yeni maceralar peşine düştü. Sanço Panza’nın Don Kişot’un peşine takılma sebebi kendisine bir ada ve valilik vaat edilmesiydi. Bu vaadin gerçek olacağına inanan Sanço Panza bu macerayı kabul etmişti. Ancak yolculuk sırasında efendisi hiç suçu olmayan insanlara saldırıyor, olayın aslını anlayınca da büyücüler beni kandırıyor diye bir bahane üretiyordu. En olmadık ve ucuz şeylere çok fazla anlamlar yüklüyordu. Sanço Panza bu duruma bir türlü akıl erdiremiyor, efendisini uyarınca da sen anlamıyorsun diyip geçiştiriliyordu.

Neyse ki Sanço Panza yalnızca alacağı adanın hayaliyle yaşıyor gerisiyle pek ilgilenmiyordu. Bir gün yolda karşılaştıkları bir kral ve kraliçe kendilerini şatolarında ağırlamak istediklerini Don Kişot’un şanını her yerde duyduklarını söyleyerek onları saraylarına davet ettiler. Ancak amaçları dalga geçmek birkaç gün de olsa eğlenmekti. Don Kişot’a çok özen gösterip Sanço Panza ya bir eyaletin valiliğine atadılar. Ardından da valilikte yalan bir savaş çıkarıp kendilerine eğlence çıkardılar. Bunların dalga olduğunu anlamasalar da bu maceranın kendilerini çok yorduğunu biliyorlardı.

Bu şatodan çıktıktan sonra Don Kişot’un arkadaşlarından biri şövalye kılığında karşılarına çıktı ve düello teklif etti eğer Don Kişot kazanırsa sevdiği kızı dünyanın en güzel kızı olduğunu kabul edecekti ama eğer diğer şövalye kazanırsa Don Kişot 1 yıl boyunca evinden çıkmayacaktı. Düello'yu Don Kişot kaybetti ve eve dönmek zorunda kaldı. Bu mecburiyet herkesi oldukça memnun etti. Ancak acı bir gerçek vardı ki Don Kişot ömrünün son günlerini yaşıyordu. Ölmeden birkaç saat evvel aklı başına gelmiş yaptığı yanlışların farkına varmıştı. Vasiyetiyle birlikte kalan tüm malını yeğenine bırakarak hayata veda etti.

DEĞERLENDİRME:

Don Kişot aslında hayalini kurduğumuz, kitaplarda okuduğumuz her şeyin gerçek hayatta olmadığını anlatıyor. İlgi çekici bir konusu ve akıcı bir üslubu var. Okurken zevk aldığım hemencecik okuyup bitirdiğim bir eser oldu.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Don Kişot Soruları ve Cevapları

Don Kişot kimin eseri?

Cervantes

Don Kişot türü nedir?

Yabancı Romanlar

Don Kişot kaç sayfa?

292

Don Kişot Yorumları

tam bir klask çocukluğumun kitabı hem filmlerini izledim hem kitabını okudum gerçekten etkileyici insanın hayata bakışını değiştiriryor

12-05-2015 15:42

mükemmel bir kitap masalımsı ve güzel ödev için verdiler don kişot özet çıkartmamız gerekiyordu ama yapmayı en sevdiğim ödevlerden biri oldu

18-05-2015 21:33

tam bir hayat hikayesi ders niteliğinde sanırım bu yüzden tüm öğretmenler okumak için bu kitabı tavsiye ediyor

20-05-2015 19:49

gerçekten güzel bi hikâye ama daha famkısa olabilirdi çok uzun ama bakın ne diyorlar özet fazla uzun yani sadece o kısmı güzel değil onun haricinde harika olmuş bana göre
:o :-)

16-01-2016 14:00

süper bir kitap herkese tavsiye ederim ben normali de okudum ama onu anlamadığım için bu özeti okudum aralarında fark yok güvenle buradan okuyabilirsiniz hem bu özeti kısa ve çok öz

08-02-2016 11:40

allah bu özeti buraya yazan arkadaşlar razı olsun don kişot özeti gerekiyordu hızır gibi yetiştiniz çok mutlu oldum en kısa sürede kitabı da okuyacağım söz veriyorum

20-10-2016 19:30

mükemmel bir roman bunun sayesinde roman okumayı sevdim don kişot ve yardımcısı çok sempatikti saf ama sempatik konusu zaten mükemmel

06-11-2016 00:02

berbat çünkü sesli olsaymış daha iyi olurmuş
degilmi belki bunu oku yamayanlar açmak istese hiç bir şey anlayamıyacak yani

08-01-2017 22:07

aradığıma göre biraz uzun.

07-03-2017 19:15

bakın ben kısa bir özet beklerken siz nerdeyse 3 sayfalık özet yazmışsınız biraz az yazın hem özet kısa ve güzel yazilanlardir söz hem çirkin hem uzun kusura bakmayın ama sizin ozetinizi begenmedim

19-04-2017 22:18

don kişot un ismi ouixada degilmiydi

22-11-2017 22:35

güzel
çok güzel olmuş
keşke altı sayfalık olsaydı

28-01-2018 20:34

yapana teşekkür ederim efsane olmuş

22-04-2018 16:59

aradım hiç bulamıyorum

23-04-2018 20:07

googlea don kişot özet yazdım burası çıktı ama bu don kişot reşat nuri çevirisi olan mı? ona göre yazmamız gerekiyor diğer çeviriler ile fark var mı acaba hoca illaki reşat nuri olacak demiş

02-07-2019 17:11

don kişot kitabının özeti için çok teşekkür ederim hikayeyi biliyorum ama kitabı okuma fırsatım olmamıştı hoca da don kişot özeti isteyince mecbur sitenizden yazdım hakkınızı helal edin

04-01-2020 20:54

mukemmel bir ozet olmus. okurken hic skici degildi kitabini okurken cok skilmistim. tesekkurler.

amet • 12-03-2022 23:20

ayrıntılı özet lazım sizinki güzel ama biraz daha ayrıntı ekler misiniz kelime sayısı tutmuyor

09-06-2022 21:13

bu özet yapı kredi yayınlarının baskısının özeti mi? yayınevinden yayınevine içerik değişiyormuş diye duydum doğru mu

21-10-2022 18:09

herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan bir tanesi harika bir hikaye keşke tüm okullarda zoraki okutulsa

09-01-2023 23:34

don kişotun serüvenleri benim çocukluk hayallerimdi hayal gücünü ondan öğrendim

06-04-2023 21:01

yapı kredi yayınlarını tavsiye ederim diğer basımlar genel olarak çok kötü tercümeler içeriyor

06-07-2023 19:11

hayal ile gerçek arasındaki inci çizgiyi çok güzel anlatmış imkansızlık ile mücadele iyidir ama gerçekliği var mı yoksa hayallerin ötesindemi bilmek gerek

08-10-2023 19:59

hayal perestlik ile şizofreni arasında ince çizgiyi iyi anlatmış neden bu kadar ünlü olduğunu okuyunca çok daha iyi anlıyorsunuz bize hep yer değirmenleri ile savaşan adam diye anlatılıyor ama bundan fazlası

13-01-2024 23:20

serüvenleri çok iyi vermek istediği mesajların anlaşılması için derin düşünmek gerek

21-04-2024 16:37

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar