Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna
Kitabın Yazarı:Sabahattin Ali Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789753638029 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 431

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:20,00 TL BKM:22,75 TL D&R:23,80 TL Babil:27,56 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kürk Mantolu Madonna Özet

Kürk Mantolu Madonna, Türk Edebiyatı'nın öncü yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin başyapıtlarından biridir. Yazar kitapta Raif Efendi'nin içsel yolculuğunu aşk ile sarıp sarmalayarak okuyucuya sunmuştur. Okunduğunda uzun süreli izler bırakan, mutlaka okunması gereken bir kitap ve aynı zamanda psikolojik tahliller, betimlemeler açısından çok tatmin edici.

Kitap, Rasim'in işini kaybetmesi ve iş arayışına koyulmasıyla başlar. İş aradığı bir gün, eski arkadaşlarından Hamdi ile karşılaşır ve ondan yardım ister. Nitekim Hamdi, müdürü olduğu işyerinde bir iş teklif eder. Rasim, utana sıkıla da olsa bu teklifi kabul eder. Raif Efendi denen yaşlı, sessiz, sakin bir adamla aynı odada çalışacaktır.

Raif Efendi çok az konuşuyor, kendisine verilen çevirileri titizlikle yapıyor ve boş zamanlarında masasının çekmecesinde duran bir kitabı okuyordur. Raif Efendi'nin hastalanıp işe gelmediği günlerden birinde, yapılacak bir çevirinin ona ulaştırılması gerektiğinden Rasim, Raif Efendi'nin evinin yolunu tutar.

İçeri adımını atar atmaz, Raif Efendi'nin içine kapanıklığının sebebini anlamıştır. Bu zavallı, yaşlı adam oldukça kalabalık bir evde sürekli ezilmektedir ve üstelik bu kalabalık ailenin tek geçim kaynağı Raif Efendi'nin üç kuruşluk maaşıdır. Lakin bu defa Raif Efendi çok hastadır. Rasim'den iş yerindeki çekmecesinden eşyalarını getirmesini rica eder. Asıl hikaye, Rasim'in çekmecedeki kara kaplı defteri bulup okumasıyla başlar. Okuduktan sonra defteri yakacağına dair Raif Efendi'ye söz verir. Defter, Raif Efendi'nin hayat öyküsünü anlatmaktadır:

Raif, genç bir delikanlı olmasına rağmen içine kapanık ve oldukça yalnızdır. Tek dostu kitaplarıdır. Babası bir sabun fabrikası işletmektedir ve Raif'in sabunculuğu öğrenebilmesi için onu Almanya'ya göndermeye karar verir.

Raif Efendi, Almanya'ya vardığında bir pansiyona yerleşir ve bir sabun fabrikasında işe başlar. Lakin zamanla fabrikaya daha az uğramaktadır. Her gün parkları, sergileri ve Almanya'nın çeşitli yerlerini sabahtan akşama kadar gezmektedir. Bir gün, gazetede reklamını gördüğü bir sergiye gider ve bir tabloyla karşılaşır: Kürk Mantolu Madonna ile.

O gün ve devamında serginin açılışından kapanışına kadar o tabloyu seyreder. Kürk Mantolu Madonna onu çok etkilemiştir. Yine Kürk Mantolu Madonna'yı seyre daldığı günlerden birinde, yanına bir kadın gelir ve tabloyu birine benzetip benzetmediğini sorar. Raif Efendi utancından kafasını kaldırıp kadının yüzüne bakamadan onu annesine benzettiğini söyler. Ama utancından yalan söylemiştir.

Raif Efendi, pansiyonda kalan bir arkadaşıyla gezerken, sergide konuştuğu kürk mantolu kadına rastlar. Ertesi gün, kadını tekrar görebilme umuduyla aynı yerde onu beklemeye başlar ve geldiğinde onu bir gece kulübü olan Atlantis'e kadar takip eder. İçeri girdiğinde, Kürk Mantolu Madonna ile karşılaşır, keman çalıp şarkı söylemektedir. Kadın şarkıdan sonra gelip Raif Efendi'nin masasına oturur ve adının Maria Puder olduğunu, Kürk Mantolu Madonna'nın ise kendisinin otoportresi olduğunu söyler.

O günden sonra Maria Puder ve Raif Efendi arasında bir arkadaşlık başlar. Maria Puder'in her fırsatta ondan herhangi bir beklentisi olmaması gerektiğini, hiçbir erkeğe bağlanıp aşık olamadığını dile getirmesine rağmen Raif Efendi ona sırılsıklam aşıktır.

Her gün buluşup botanik parkları, sergileri, bahçeleri gezmektedirler. Sonunda Maria Puder de Raif Efendi'ye aşık olduğunu itiraf eder. Fakat her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, onların mutluluklarının da bir sonu vardır. Bir gün Raif Efendi bir telgraf alır. Telgrafta babasının öldüğü, gelip fabrikanın başına geçmesi gerektiği yazılıdır. Raif Efendi, işlerini düzene soktuğunda Maria Puder'i de yanına aldırmak üzere Türkiye'ye döner.

Bir süre mektuplaşırlar fakat birdenbire Maria'dan gelen mektuplar kesilir. Raif Efendi, senelerce ondan habersiz yaşar ve eski içine kapanık haline geri döner.

Yıllar sonra İstanbul'da Maria'nın kuzeni ile karşılaşır. Yanında da küçük bir kız çocuğu vardır. Yıllar önce Maria'nın öldüğünü, küçük kızın ise kendi kızı olduğunu öğrenir Raif Efendi. Kimse kızın babasının kim olduğunu bilmemektedir. Raif Efendi ilk defa kızıyla karşılaşmıştır ve Raif Efendi annesinin kuzeniyle beraber bir trenle uzaklaşmaktadır ondan...

Kürk Mantolu Madonna Kitap Özeti

Sıra dışı bir aşk hikayesidir “Kürk Mantolu Madonna”…

Rasim 25 yaşlarındayken çalıştığı işinden kovulur. Birçok yerde iş bakar, ama bulamaz. Ona iş bulması için arkadaşı Hamdi’den rica eder. Çünkü tek çare o’dur. Hamdi de, onu kendi bürosunda işe alır. Maaşı azdır, ama Rasim buna mecbur olduğu için boyun eğer.

İşinin ilk gününde ona tahsis edilen odada Raif adlı bir beyin olduğunu öğrenir. Herkes Raif Bey için “sessiz, hiç konuşmaz, yıllardır buradayım ama onun hiç konuştuğunu görmedim, yaptığı Almanca çeviriler de son derece kötü” gibi yorumlar yapar. Bu Rasim’in kafasını karıştırır ama kulak asmaz. Raif Bey’le tanışırlar. Ama dendiği gibi kendisi iş dışında hiç konuşmaz. Ama Rasim’de, Raif Bey’e karşı bir sempati oluşmuştur. Çizgili suratında birçok yaşanmışlığın olduğunu düşünür.

Arkadaşı Hamdi, Raif Bey’e sürekli çeviriler vermekte, Raif Bey’de kısa sürede tamamlamaktadır. Genelde herkes, Raif Bey’i azarlar, bağırıp çağırırlar ama Raif Bey hep sessiz kalır. Yüzünde hiçbir durumda sevinç, üzüntü veya şaşkınlık oluşmaz. Bu durum karşısında zamanla Rasim’de onun çekilmez biri olduğunu düşünmeye başlar.

Rasim, Raif Bey’in sürekli çekmeceden çıkarıp gizlice okuduğu bir defter olduğunu görür ve bunu ona sorar. Raif Bey “önemsiz” diyerek onu geçiştirir. Bir gün Raif Bey’in bir çeviri yapması gerekir ama hastalığından dolayı iş yerinde olmadığı için işleri evine Rasim götürür. O zaman, ailesini de tanımış olur ve Raif Bey’in cidden zor bir hayatı olduğuna kanaat getirir.

Bayağı kalabalık bir ailesi vardır ve çok baskıcılardır. Rasim, bunu kapıdan girer girmez anlar. Raif Bey’in üzerinde bir hakimiyet kurmuş gibilerdir. Her işlerini ona yaptırırlar. Ama zavallı Raif Bey’in hiç sesi çıkmaz. O günden sonra Raif Bey ve Rasim, çok iyi anlaşırlar. Beraber alışveriş yaparlar, sohbet ederler, birbirlerine misafir olurlar. Son zamanlarda Raif Bey’in hastalıkları iyice sıklaşmış durumdadır. “Sürekli evden çıkıp gidiyor, hiç kendine dikkat etmiyor, çok ince giyiniyor” diye yakınır kızı. Son hastalığı çok ağırdır Raif Bey’in. Ölüm derecesine gelmiştir. Rasim’i çağırıp o defteri getirmesini ve yakmasını söyler. Ama Rasim merakına yenilip okumaya başlar…

O yıllarda Raif Bey gençliğinde de çok sessiz, arkadaşı olmayan, insanlarla konuşamayan, mülayim bir gençtir. Ama içinde fırtınalar kopmaktadır. “Avrupa’yı merak ediyorum” der defterin her sayfasında. Bir gün eline Avrupa’ya gitme fırsatı geçmiştir. Babası sabuncudur ve Raif’e “Almanya’da işçiler aranıyormuş, oraya git bir sabun fabrikasına gir” der. Raif Bey’de dediğini yapar. Bir pansiyon kiralar ve hayatına burada devam etmeye başlar. Babasının dediği gibi bir sabun fabrikasına girer. İşi rahattır. Sonra bir gün caddede gezerken, bir resim sergisi olduğunu görür. Gayri-ihtiyari içeri girer. Resimleri incelerken çok sıradan olduklarını düşünür. Ta ki, Maria Puder’in Kürk Mantolu Madonna resmine kadar…

Bu resim Raif Bey’de çok büyük etki uyandırır. Adeta aşık olur. Kitap okurken, yemek yerken, işteyken… Hep o resmi düşünür (Resim, Maria Puder tarafından çizilmiş bir otoportredir). Raif Bey, her gün o sergiye gitmekte, sergi kapanana kadar o resmi incelemektedir. O kadar sık gider ki, artık oradaki çalışanlar, Raif Bey’e aşina olmuşlardır. Bir gün Raif Bey, gene dikkatle o resmi izlerken, bir kadın ona sokulup fikrini sorar ama Raif Bey ilgilenmez. Halbuki o kadın, Kürk Mantolu Madonna’nın ta kendisidir. Maria Puder, feminist ve erkeksi bir kadındır. Çok uçarıdır ve canı ne isterse onu yapar.

Bir gece Raif Bey yolda yürürken, bir kadın görür. Kürk Mantolu Madonna’sına benzetir ve peşinden gider ama yakalayamaz. Sonraki gece, aynı yerden geçer hissiyle orada beklemeye başlar ve cidden geçer de. Bu sefer takip eder ve bir gece kulübü olan Atlantis’e girdiğini görür. Peşinden o da girer. Atlantis’te keman çalan, şarkı söyleyen bir kadın olduğunu görür Maria’nın. Gösteri bitince Maria, Raif’in masasına oturur. Ve arkadaşlıkları burada başlar. Beraber birçok şey yaparlar. Yemek yemeye, sinemaya, ormana, botanik bahçelere giderler. Birlikte olurlar. Çok güzel günler geçirirler birlikte. Maria her seferinde Raif’e umutlanmaması gerektiğini, kimseye güvenemediği için sevemediğini söyler. Ama Raif onu kendine aşık edeceğine hep inanmıştır. Ve Maria’da Raif’in bu naif kişiliği karşısında daha fazla dayanamaz ve kendini Raif’in kollarına bırakır. Birbirlerine sırılsıklam aşıktırlar.

Sonra bir gün Raif’e; “Baban öldü, çabuk gel” diye bir telgraf gelir. Bunun üzerine Raif, babasının yanına, Türkiye’ye döner. Maria’yla planlar yapmışlardır. Türkiye’deki işleri yoluna koyup, işleri devralıp gelecektir. Ancak işleri biraz uzar. Maria’yla mektuplaşmaları devam etmektedir. Ancak, Maria’nın mektupları birden kesilir. Aylarca cevap alamayan Raif, merak edip Almanya’ya gider. Komşusu Maria’nın amansız bir hastalığa yakalanıp öldüğünü söyler. Bunu duyan Raif’in hayatı kararmıştır. O günden sonra hayatı hiçbir zaman yoluna girmemiş, başkaları tarafından yönetilmiş bir hayatı olmuştur. Yıllar sonra, Ankara’da Maria’nın kuzeniyle karşılaşır. Yanında bir de kız çocuğu vardır. Maria’nın kuzeni, bu çocuğun Maria’nın olduğunu ve babasının bir Türk olduğunu ama kim olduğunu bilmediklerini söyler. Sonra trenin zili çalar ve küçük kız trene binip uzaklaşır.

Rasim, defteri geri vermek için Raif Bey’in evine gider, ancak Raif Bey çoktan ölmüştür. İşyerine, Raif Bey’in masasına gider, defteri açar ve tekrardan okumaya başlar…

Kürk Mantolu Madonna kitap incelemesi

1948 yılında gözlerini yuman usta kalem Sabahattin Ali'nin en çok okunan kitapları arasındadır Kürk Mantolu Madonna.

İş arayışında olan Rasim bir gün eski arkadaşı olan Hamdi ile rast gelir. Akşam yemeğine davet edilen Rasim önce gitmek istemese de Hamdi tarafından ikna edilip sıkılarak da olsa gider ve orada konu Rasim'in iş arayışına gelir. Hamdi ertesi gün çalıştığı iş yerine gelmesini kendisine bir şeyler ayarlayabilecekleri söyler. Rasim utana sıkıla ertesi gün gidip Hamdi’yi bulur ve yeni işine ilk adımı atmış olur. Raif Efendi diye hitap edilen yaşlı bir çalışanın odasına bir masa atılır ve işte senin odan burası denilir. Oldukça sessiz ve bir o kadar yalnız olan Raif Efendi kendisine getirilen çevirileri yapıp sadece işiyle ilgilenen içine kapanık bir adamdır. Rasim önceleri çok umursamaz fakat zaman geçtikçe orada çalışan diğer çalışanların hatta müdürün bile Raif Efendiye olan tavırları canını sıkmaya başlar. En zor ve uzun çevirileri bile kısa zaman dilimlerinde bitirip teslim eden Raif Efendi hastalanıp işe gelemediği zamanlarda bile işini ihmal etmez ve çevrileri yetiştirir.

Raif Efendinin hasta olup işe gelemediği bir gün, çeviri yapılması gereken evrakların kendisine ulaştırılması gerekmektedir ve bu görevi Rasim üstlenir. Çeviri yapılacak metni alıp Raif Efendinin evinin yolunu tutar. Raif Efendinin ailesi ile karşılaşan Rasim için artık taşlar yavaş yavaş yerine oturmaktadır. Kayınbiraderleri, baldızı, eşi ve çocuklarıyla birlikte oldukça kalabalık bir evde yaşamaktadır Raif Efendi. Fakat bunca kalabalığa rağmen tüm ev halkı sadece Raif Efendinin kazandığı o cüzi maaşla geçinmektedir. Üstüne üstlük birde yaşlı adam ev halkı tarafından ezilmektedir. Tüm gördükleri karşısında Raif Efendinin hayatını iyice merak eden Rasim bu adamı daha yakından tanımak için fırsatlar kollar. İşte o fırsat Raif Efendinin kendisinden bir iyilik istemesiyle eline geçer. İş yerinde bulunan çekmecesindeki eşyalarını getirmesini isteyen Raif Efendi işe gelemeyecek kadar ağır hastadır. Hasta adamı kırmak istemeyen Rasim bu iyiliği kabul eder. İşte asıl hikaye buradan sonra başalar. Rasim, Raif Efendinin çekmecesinde olan kırmızı kaplı defteri bulur. Merak ettiği hayatın tüm detaylarını bu defterden bir solukta okur. Raif efendinin gençliği, babasının sabun fabrikası ve işi öğrenmesi için gönderildiği Almanya günlerini detaylarıyla okur.

Genç bir delikanlı iken de sessiz ve içine kapanık olan Raif Almanya'ya gittiği günden itibaren Almanya'nın her yerini gezip dolaşmaya başlar. Babası işi öğrenmesi ve dönüp Sabun fabrikasının başına geçmesini beklemektedir. Fakat onun pek fazla dikkatini çekmeyen bu öğrenme süreci aşkı bulmasını sağlamıştır. Bir gün gazete kupüründe gördüğü sergi ilanına gitmesiyle hayatı artık eskisi gibi olmaz. Orada tek bir tabloyu saatlerce inceler, karşısına geçip oturur ve gözlerini tablodan alamaz. Kürk Mantolu Madonna. Günler bu şekilde devam eder. Bir gün yine tabloyu dikkatle incelerken bir kadın yanına gelip tablodaki kişiyi tanıyıp tanımadığını sorar. Raif o kadar utanmıştır ki kadının yüzüne bile akmadan yalan söyler. Sergide konuştuğu kürk mantolu kadını yolda gören Raif o kadını tekrar görmek umuduyla aynı yerlerde günlerce dolaşır. Sonunda tekrar gören Raif kadını Atlantis adlı gece kulübüne kadar takip eder. İçeri girer ve içeride bu güzel kadını şarkı söylerken görür. Şarkı bitince güzel kadın gelip Raif'in masasına oturur ve sergide konuştuğu kadının kendisi olduğunu söyler ayrıca tablonun da kendisine ait olduğunu o tablodaki kişi olduğunu söyler. Raif içinse büyük bir utanç başlamıştır. Günler günleri kovalar ve ilk günkü hayranlığını gizleyemediği Maria Puder olan aşkını itiraf eder. Fakat Maria Puder, Raif'i henüz sevmemektedir. Birlikte geçirilen uzun zamanlar sonucu Maria Puder de Raif'e aşık olur. Bir gün gelen telgraf sonucu Raif babasının öldüğünü ve acilen ülkesine dönmesi gerektiğini öğrenir. Maria Puder için kısa bir ayrılık söz konusudur. Daha sonra onu da yanına almak şartı ile Raif Türkiye’ye döner. Bir süre mektuplaşırlar. Fakat bir gün mektupların aniden kesilmesi sonucu Raif Türkiye de yapayalnız kalır. Yıllar geçer ve bir tren istasyonunda Maria’nın pekte samimi olmadığı Almanya’dan tanıdığı kuzeni ile karşılaşır Raif. Fakat bu kuzen Raif ve Maria ilişkisi hakkında en ufak bir bilgiye dahi sahip değildir. Raif Maria’yı sormak ister ama bir türlü lafı oraya getiremez. Bir süre konuştuktan sonra bir bahane ile Maria’yı sorar. Kuzen ise yanında bulunan sarışın kız çocuğunu göstererek Maria’nın kızı olduğunu, babasının kim olduğunu bilmediklerini ve Maria’nın yıllar önce öldüğünü anlatır. Raif o kız çocuğunun kendi kızı olduğunu anlar fakat elinden hiçbir şey gelmemektir. Trenin kalkış saati gelmiştir. Kuzen kız çocuğunu da alıp trene biner. Rauf, Maria ya olan aşkından kalan son hatırayı ilk ve son kez o gün görür ve uzaklaşmalarını izler ...

Kürk Mantolu Madonna Konusu

Türk edebiyat dünyasının en sevdiğim yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin unutulmaz eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna herkesin mutlaka okuması gereken mükemmel bir kitap.

Aşk her zaman hayatımızın kaçınılmaz bir öğesidir ve bazen öyle bir tutkuya dönüşür ki gözlerimiz başka bir şey görmez ve her şeye rağmen tutkularımızın peşinden gider hayatın içinde bir kuru yaprak gibi sürüklenip dururuz.

Kürk Mantolu Madonna kitabı da aşka olan tutkuyu en mükemmel anlatan roman kitaplarından bir tanesi.

Kürk Mantolu Madonna Soruları & Cevapları

kürk mantolu madonna ana fikri nedir?

Kitaptan farklı ana fikirler çıkartmak mümkün fakat temel olarak bakıldığında iki hikayede de ön yargıların hayatımızı ne kadar değiştirdiğini görüyoruz. İlk hikayede yazar Raif Efendi’ye karşı ön yargılı yaklaşıyor ve onu tamamen yanlış tanımasına neden oluyor. Bunun sonunda da ön yargılı yaklaşması sonrası onu geç tanımasının pişmanlığını yaşıyor. İkinci hikayede ise Raif Efendi mektupların kesilmesi sonrası önyargılı davranıp Maria’nın onu terk ettiğini düşünüyor. Bunun pişmanlığını da yıllar sonra yaşıyor. Her iki durumda da önyargı nedeni ile karşısındaki konusunda kolay hükümler verip sonrasında bunun bedelini ağır ödeme durumu vardır.

kürk mantolu madonna basıldığı yer ve tarih nedir?

Kürk Mantolu Madonna romanı ile olarak 18 Aralık 1940 ile 8 Şubat 1941 tarihleri arasında 48 bölüm olarak Hakikat gazetesinde Büyük Hikaye adı ile yayınlanmıştır. Daha sonra 1943 yılında roman haline getirilmiş ve yayınlanmıştır.

kürk mantolu madonna kaç sayfa?

Kitabın ilk baskısı toplam 177 sayfadan oluşmaktaydı. 1943 günümüze bir çok yeniden basılan kitap en son baskısında 160 sayfa olarak basılmıştır.

kürk mantolu madonna nerede geçiyor?

Kitap iki farklı hikayeden oluşuyor. İlk hikaye Ankara’da geçiyor. İkinci hikaye ise çoğunluk olarak Almanya’nın Berlin şehrinde geçiyor. Bunun dışında kısa olarak da Havran'da geçiyor.

kürk mantolu madonna romanının türü nedir?

Kürk Mantolu Madonna romanı bir aşk romanıdır.

kürk mantolu madonna kahramanları kimlerdir?

İlk hikayenin kahramanı yazarın kendisi ve Raif Efendi’dir. Hamdi Bey, yazarın iş bulmasına vesile olan kişidir. Yazar yeni iş yerinde Raif Efendi ile tanışır. İlk hikayede aynı zamanda Raif Efendi’nin karısı Mihriye Hanım, küçük kızı Nurten, büyük kızı Necla, baldısı Ferhunde Hanım, baldızının kocası Nurettin Bey yer alır. İkinci hikayenin kahramanları ise Raif Efendi ve Maria Puder’dir.

Kürk Mantolu Madonna Yorumları

okurken ağladım özellikle sonu çok güzel tavsiye ederim

23-01-2012 03:33

ben sürekli kitap okuyan biri değim. Bu kitabı dil anlatm hocamın tavsiyesiyle okudum ve çok beğendim.Gerçekten çok sürükleyici bir kitap.Herkese tavsiye ederim..

24-01-2012 11:44

bana hissettirdikleri müthişti..

25-01-2012 15:13

Müthişti bence kürk mantolu madonna sabahattin ali nin en iyi romanı diğer kitaplarını da okudum ama beni bu kitap kadar etkileyen olmadı

30-01-2012 13:29

Mutlaka okunması gereken, bir solukta biten, harika bir kitap..

04-02-2012 13:52

çok güzeldi sonunda ağladım ben

05-02-2012 00:32

okuduğum en güzel aşk romanıydı insan kaybedince anlıyor hayat çok acı ama onu acı yapan bizleriz

11-03-2012 10:58

okumak istediğim kitapların başında geliyor kürk mantolu madonna fiyat bana pahalı geldiği için okuyamıyorum kürk mantolu madonna epub yada pdf olarak bulabilirsem okuyacağım bilen varsa ve paylaşırsa beni çok mutlu eder

15-03-2012 20:29

bana çok acil kürk mantolu madonna kitap özeti lazım lütfen okuyan birisi yardımcı olabilir mi? ayrıca özette kürk mantolu madonna karakter analizi olması gerekiyor en acilinden yazana çok dua edeceğim

27-03-2012 21:15

mükemmel kitaptı bence herkes kürk mantolu madonna oku malı ders niteliğinde bir kitap yazmış adam ders olarak da okutulsun bence

23-04-2012 17:30

kitaba baya yorum gelmiş ama kimse kürk mantolu madonna yer zaman mekan bilgisinden bahsetmemiş bana o lazım olayın geçtiği yer ve zaman bilgisini sunabilir misiniz lütfen

02-05-2012 15:22

2gün sonra edebiyat sınavım var ve bu kitaptan sorumluyum özetlerini okudum ama ayrıntılı özet veren bi site var mı?

13-11-2012 20:06

2 gün sonra ki dil ve anlatım sınavında bu kitap sorulacak kitabı bitirdim.İlk başlarından hiç bir şey anlamadım ama sonu müthişti.:D

20-11-2012 20:11

harika bir kitab. Sonunda göz yaslarim hakim olamadim.

27-11-2012 16:56

önce okunmalı ve sonra da VERA - KÜRK MANTOLU MADONNA dinlenmeli!

içime döndüm yine, oysa uzun yollar aldık yabancı bir şehirde seninle beraber........

Hissetmek için kesinlikle dinleyin!

26-12-2012 23:11

Bu kitaba kötü diyebilenler varsa ben onların okuma yazma bildiklerinden şüphe duyarım

02-01-2013 20:43

süperrr ya kıtap okumayı hıc sevmeyen ben bu kıtabı hıc sıkılmadan okudummmm :)

20-01-2013 17:20

Konusu ilgi çekici.Anlatım güzel.Daha ne olsunn :) Sonu da çok güzel bitti hani.

06-02-2013 15:27

çok güzel bi kitap. başları biraz sıkıcı ama sonrası cok güel

16-03-2013 09:19

cok guzel bir kitap arkadaslar ben cok begendim

21-03-2013 14:38

bahsettiğiniz sarkı kitabın hangi sayfasında sözleri

09-04-2013 16:12

başları ve birazda raif efendinin defteri sıkıcıydı ama okuduğum en güzel kitaplardan biriydi Ama raif efendiyi hala çözemedim

30-04-2013 07:58

ya nasıl kitap yardımcı olur musunuz?

16-07-2013 21:35

mükemmel bir kitap yazar karaktersiz iftiracı türkçü düşmanı olsada mükemmel eser yazmış.yazar değersiz ama eseri süper

30-07-2013 01:21

tek kelimeyle süper...

31-07-2013 10:44

çok güzel ....etkisinde kaldığım altını çizdiğim yerleri devamlı okuma ihtiyacı hissettiğim ve işte ben dedirten kitap

20-09-2013 22:01

eminim çok güzel bir kitaptır ama bana kürk mantolu madonna ana fikri hakkında bilgi sunabilir misiniz inceleme ve analiz çıkartmam gerek acil olarak

03-10-2013 23:34

ben daha çok kürk mantolu madonna kısa özet arıyorum buradaki çok uzun daha kısasını bulmam lazım özette kişiler ve özellikleri ile olayın geçtiği yer ve zaman olması gerek

18-10-2013 18:50

bugüne kadar okuduğum en güzel kitap. herkesin okuması gereken bi kitap. tekrar tekrar okumak istiyor insan.

29-10-2013 15:44

okuduğum en güzel kitaplardan biri kesinlikle herkesin okuması gerekir

29-10-2013 23:48

çok güzel bir kitap tavsiye edrim

06-11-2013 20:03

yorumlardan sonra okumaya karar verdim

Ekaya • 24-11-2013 09:58

güzel olmuş be
taam benim tarzım mışş

02-12-2013 13:41

iğrenç ve çok sıkıcı

19-12-2013 11:23

hiç aglamadım mal gibi

24-12-2013 20:23

cok iğrenççç ötesii

15-01-2014 00:24

edebiyattan anlayanların beğeneceği güzel bir kitap

03-02-2014 01:20

Bu kitabin sonu okudugumda bir çocuk gibi hüngür hüngür agladim 2 ay oldu bitireli ama hala etkisi üzerimde

10-02-2014 15:54

güzel ama anlamını bilmediğim kelimeler vardı

11-02-2014 21:33

ÇOK GÜZEL ŞUAN ORTA SYFLARDAYIM AMA HERGÜN BİTİRMEK İÇİN SONU NUN NSIL OLDUGUNU MRK EDYORUM

12-03-2014 13:37

bitirdigim ilk kitap çok güzel

22-03-2014 01:20

müthiş bi kitap herkeze tavsiye edrim...

28-03-2014 19:49

çok etkilendim herkesin okuması lazım

31-03-2014 19:57

+iğrenç bir kitap
-

05-04-2014 12:00

OKUDUĞUM EN İŞE YARAMAZ KİTAM

13-04-2014 12:33

cokk güzelde devamı yok ya :(

21-04-2014 13:49

gibi az uzun olsaydı

23-04-2014 21:34

bence harika bi kitap Sabahattin mükemmel bir eseridir

24-04-2014 23:36

SÜPER BİR KİTAP HERKESE TAVSİYE EDERİM :)

12-05-2014 17:01

çok acıklı ya ağladım yani resmen

12-05-2014 20:58

bence harika bir kitap kim nederse desin ben çok beğendim çok biliyolarsa kendileri bir kitap yazsın başlığı biraz saça olduğu için okumadı arkadaşı ısrar edince oudu iyikide ısrar etmiş bu kitaptan bişey çıkaraayan başka kitaptan hiçbirşey çıkaramaz

13-05-2014 21:39

SÜPER BİR KİTAP HERKESE TAVSİYE EDERİM

14-05-2014 15:56

yaaa özet demiştik

18-05-2014 18:23

bıraz uzun ama thanks

18-05-2014 18:24

Kitabı 2defa okudum biri tavsiye diğeri sınav için ama özette bazı yanlışlar var mesela Raif babası öldükten sonra tekrar Almanyaya hiç gitmiyor.Maria nın öldüğünü 10 yıl sonra Ankara da tesadüfen öğreniyor.ayrıca kitap edebi açıdan çok GÜZEL bir kitap. Anlayabilene

19-05-2014 22:26

Çok saçma kitap

20-05-2014 22:05

aynen bnde bu kitabı edebiyat öğretmnm tavsiyesi üzerine okudum ve çok beğendim. sonra bu kiptan sorular sorularak sınav olduk süper geçmişti. daha sonra okul dergimizde bu kitapla ilgili eleştiri yazısı yazdım."KİTABIN BAŞLIĞI BU KİTAP ANLATILMAZ OKUNUR YAZIYORDU". sizce başlık nasıl olmuşşşşşşş?

22-05-2014 08:51

KİTAP COK GUZEL BURDAN ÖZETI OKUDUM AMA KITAPI ALICAM İNŞ

28-05-2014 22:28

ÇOKKKK ŞAHANE MÜKEMMEL ÖTESİ

29-05-2014 11:51

çok güzel bi kitapmış dil anlatım hocam vesile oldu teşekkürler....

03-06-2014 18:14

kürt mantolu madonna benim ilk okuduğum kitaptı hocamız özet çıkartmamız için ödev vermişti ben de internetten pdf bulup okumuştum çok hoşuma gitmişti severek yaptığım ilk ödevdi diyebilirim herkese tavsiye ederim okumaya değer bir roman

15-06-2014 01:53

her öğrencinin mutlaka okuduğu okumayı seven her sevgilinin mutlaka hediye ettiği tek romandır kürk mantolu madonna şahane bir klask

16-06-2014 21:06

her öğrencinin ödev için okuyup özet olarak kompozisyon yazdığı kitap bir de savaşçı var tabi klask bunlar artık ama kitap süper

18-06-2014 06:55

bize orta okulda okutmuşlardı baya hoşuma gitmişti kısa kitap zaten okumaya değer ama neden kürk mantolu Madonna diyorlar bilmiyorum kürk manto tamam da Madonna nereden çıktı bilmiyorum

Suzi • 19-06-2014 05:37

sabahattin ali klasiği mükemmel bir hikaye teşekkürler

23-06-2014 19:39

sabahattin alinin en güzel kitabı değil ama en tanınan ve en fazla okunan kitabı olduğu kesin diğer kitaplarını da okuyun daha çok beğeneceksiniz

28-06-2014 01:59

gerçekten de mükemmel bir kitap okurken insanın yüreğini ısıtıyor adeta kendinizi romanın içinde hissediyorsunuz.Okumanızı tavsiye ederim

30-06-2014 17:06

Yorumlara bakinca merakim artti

05-07-2014 22:31

ben kürk mantolu madonnayı kaç kez okudum hatırlamıyorum ilk olarak orta okulda hocamız özet ödevi vermiş o zaman okumuş hayran kalmıştım daha sonra 2-3 yılda bir boş zaman oldukça hep okudum duygular o kadar güzel ki insan her okuduğunda yeni anlamlar çıkartıyor tüm gençlere tavsiye ederim

11-07-2014 05:17

yaa bu kitabın pdf yada epub olarak ekitap var mı? acil lazım lütfen kitap çok pahalı alamıyorum ve bu hafta okumam gerekiyor

11-07-2014 05:18

kitabın özetini okudum hayran kaldım tamamını buldum okudum yine hayran kaldım süper yazılmış neden bu kadar geç keşvettim bilmiyorum

18-07-2014 21:35

bu kitabı hala sattıklarına ve hala okunduğuna inanamıyorum çok basit bir hikayesi var ben okurken çok sıkılmıştım zorla ödev için okutmuşlardı

24-07-2014 02:46

sabahattin ali klasiği basit ama çok derin bir aşk hikayesi büyük aşk dediğin kavuamayanlarınki oluyor her zaman

08-08-2014 04:56

Harika bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim.

Yasemin • 12-08-2014 13:24

ben bi şeyi anlamadım cocuk raif beyin miymiş yani

20-08-2014 15:00

bnm çok hoşuma gitti beğenmeyenlerin duygularında sorun olduğunu hatta duygusuz olduklrını düşünüyorum okunması gereken bi kitap
evet çocuk onun

Fatih U. • 25-08-2014 00:49

Bitirdigimde gozyaslarima hakim olamadim okudugum en iyi ask ve tutku romani

31-08-2014 13:00

kürk mantolo madonna özeti okudum ama karar veremedim herkes aşkı anlamak için bu kitabı tavsiye ediyor gerçekten güzel kitap mı?

09-09-2014 02:12

harika bir roman harika bir hikayesi var okurken duygulanıyor insan sabahattin alinin en güzel romanı kürk mantolu madonna özeti istedi hocamız okudum ilk kez ödev yaparken bu kadar mutlu oldum

10-10-2014 02:20

Bu özeti yazan gerçekten iğrenç yazmış hem özet dediğin kısa ve öz olur bu romanın kendisini yazmış resmen

12-10-2014 22:57

yukarıdakı yorumu kım yazdı yhaa dogru demişş

13-10-2014 22:53

merak ettim, ben de okuycam :D

14-10-2014 14:35

on numara bes yildız

22-10-2014 09:20

muhteşem bir kitap tavsiye edermm

25-10-2014 13:57

kıtaptakı ıle ınternettekı ozet olay yanı farklı bıraz

26-10-2014 13:21

Hepsi yalan kitap boyle degil

26-10-2014 19:23

Bazi bolumler onceden anlatilmis

26-10-2014 19:23

Şahsen eski zamanda yazılan kitapları çok okumam. Bilemediğim kelime çokluğu nedeniyle boğulur veya dönemin şartları, karakterlerin düşünce tarzı kafama yatmaz ve bırakırdım lakin Kürk Mantolu Madonna tamamen bu sınıflandırmanın dışında. Okunması gereken, harika bir eser! İlk başları durgun geliyor, iki karakterin bakış açısıyla anlatılıyor gibi ve Raif daha ön planda olmasına rağmen diğerinin hayatına da değinilmiş ilk sayfalarda. Sonra olaya giriyorsunuz, Raif Bey'i anlıyorsunuz... Altını çizebileceğiniz bir sürü kelime var. Kararsız kaldıysanız, okuyun derim. :)

29-10-2014 01:42

Ask en guzel boyle anlatilir. Kim yazabilir bir kuruk mantolu madonna yada kim olabilir bu devirde bir sabahattin ali.

29-10-2014 22:03

ben kitap okumayı pek sevmem ama türkçe öğrettmenimiz yazılı anlatım yaptığı için okudum adı çok değişik ama kitap çok güzel herkese tavsiye ederim

30-10-2014 16:07

Çok güzel bir kitaptı.Son bölümde çok üzüldüm

02-11-2014 16:37

Özeti kitabı yansıtmıyor. Çok önemli olan bazı yerleri değiştirerek aktarmışlar.

02-11-2014 21:01

kitap muhteşem fakat buradaki özetiyle alakası yok . burada hiç bir şekilde duygu yansıtılmamış ve önemli yerler değiştirilmiş bence hiç özetle uğraşmayın direk kitabı okuyun :) ve vera dan kürk mantolu madonna yı kesinlikle dinleyin !! (tabii kitabı okuduktan sonra )

09-11-2014 15:55

Bayıldım
Çok güzel bir kitap

12-11-2014 20:01

Basari olcutu bu olsa hacet .. Elinize yurehinize ve agziniza saglik ustadim.

12-11-2014 20:15

10 numara bir kitap okumanızı tavsiye ederim

16-11-2014 20:13

şiddetle tavsiye ediyorum arkadaşlar bu kitap okunmalı okunmalı ve okunmalı.

18-11-2014 00:57

Evet bende okudum ve günlerce etkisinde kaldım...Raif ve Maria birbirlerini tamamlıyorlardı...Maria ölmeseydi olmazmıydı...Peki ya Raif efendinin çocuğu o neolacak.Aklım çocukta kaldı ...

20-11-2014 17:51

bu kitabın devamı olmalı

21-11-2014 17:14

Özet hatalarla dolu yazan kişi okumamış bence...ve kitaba gelirsek mükemmel ötesi.

30-11-2014 12:43

harikaydı muhtesemdi surukleyıcıydi

30-11-2014 14:00

Tek kelimeyle HARİKA bir kitap ve mutlaka okunmalı.

30-11-2014 22:39

harika bi roman tavsiye ederim gercekten cok güzel

07-12-2014 16:23

Arkadaşlar lütfen yardım edin kürk mantolu Madonna nın sayfa 11den 20ye kadar kelime türlerini bulmam gerekiyo yardım edin noluur performans ödevimde yetişmesi lazımmm

zeyneppp • 07-12-2014 20:15

ilk defa bu kitabın sonunu getirdim pişmanda olmadın

09-12-2014 19:46

iyi iyi yani süper
biliyonuzmu sonu süper tek kelime ile harika 112.sayfadayım sonuna gelmek için çabalıyom buraya kadarsüperse sonunu düşünemiyorum yani
dila

17-12-2014 20:04

edebiyatın dibine vurmuş

17-12-2014 21:05

niye sevenler hiç kavuşmaz
kitapta duyguların yoğun olması güzel kitabı güzel yapan özelliklerden biri ruhsal belirlemelere yerleşmesi
kadının adamı yolun yarısında bırakması kötü ben eğer aşık olsaydim sevdiğim için her şeyi yapardım tabi buna değecek kişiye

25-12-2014 20:23

harika bi kitap sınavda çıkıcak diye özetini okudum şimdi kitabında ortalarındayım sınavlarım bitsin hemen okumaya başlıyorum...

25-12-2014 22:22

gerçekten nacizade kitap

25-12-2014 22:57

vallaha ben kitap okumaktan nefret ederim beklediğim gibi kitapta kötü ama özetten eyvallah kitabı okuyamadım sınavı bu özettten halledecem

30-12-2014 19:19

kitap okunacaksa bence ilk iş türk klaskleri tercihimdir...
kitaplar seviyorum sizi seni merak ettim şimdi yaaaaaaaaaa...

30-12-2014 20:27

20 yaşındayım ve bu zamana kadar hiç kitap okuma isteğim yoktu.ve kitap okurken hep sıkılır bazen yarına bazen en başında bırakırdım.kitaplar benim için sadece yazı topluluğundan ibaretti.ancak bu kitabı okumaya başlayınca içindeki raif karakterini kendime yakın buldum.ve sonuna kadar okudum.ve çok duygusal yönden ağır.çok duygulandım.kitabı sanki okumadım yaşadım.tavsiye ederim..

31-12-2014 00:41

ilk kez bi kitap okurken ağladım harika ötesi

01-01-2015 16:59

arkadaşlar sabahattin ali bu romanını 2 dünya savaşı yıllarında zorunlu olarak 2 kez askere çağrıldığı yıllarda çadırda gaz lambası işışığında yazmış . masası olmadığı için dizlerini kullanmış . keşke öldürülmeyip yaşasaydı ne kadar güzel eserler verebilirdi. ne yazık ki değari bilinememiş bir yazar diğer romanı kuyucaklı yusuf ve hikaeyelerini deokuyun hepsi şahaserdir

02-01-2015 12:31

özetinden ve yorumlardan sonra okumaya karar verdim en kısa zamanda okuyacağım..

02-01-2015 23:56

harika bir kitap özetinden sonra okumaya karar verdim...

04-01-2015 13:18

vala kitabi okadim okumayida hic dusunmuyorum yarin ozetlet verilecek onuda burdan hallederim artik skinti tinne :)

04-01-2015 15:22

gerçekten douygularıma dokundu

04-01-2015 19:16

gerçekten çok güzel bir kitap

05-01-2015 17:50

cok güzel ır kıtap kıtaı aldım ama okumaya üşendım :dd
kıtab guzel okumaya usendım özet daha güzel :dd

05-01-2015 20:39

süper kitap okumanızı tavsiye ederim

şadiye • 05-01-2015 21:22

bu yorumlari okuyan kitabin sonundan baslar
guzel kitap
guzel kitap

06-01-2015 18:57

mükemmel bir kitap...

06-01-2015 23:08

çok güzel bir seri

07-01-2015 14:05

peki bu özet ayrıntılımı önemli yerleri vardır inşallah

07-01-2015 21:20

olağanüstü bi kitap,içinde kendimize ait dersler çıkarabileceğimiz türden bi kitap hala etkisindeyim,bu kitabı okuduktan sonra insanları dış görünüşüne göre yadırgamamayı bi kez daha kanaat getirdim,şiddetle tavsiye ediyorum.

08-01-2015 17:24

1 aydır elimde ama bi turlu okumaya baslayamamıstım ben de bı okuyayım barı kıtabı :)

08-01-2015 19:34

kitap rasim efendi’nin işten atılmasıyla başlar. işten atılan rasim efendi eski bir dostu sayesinde yeni işine başlar. işyerinde dikkatini çeken biri vardır; raif efendi. raif efendi içe kapanık, sosyallikten ve tebessümden uzak biridir. rasim efendi, raif efendi’nin sakinliğinin arkasındaki gerçeği merak eder. davranışlarını izler fakat muvaffak olamaz. bir gün raif efendi’nin işe gelmediğini görür. patronun isteğini yerine getirmek için işe gelemeyen raif efendi’nin evine iş götürür. raif efendi’nin evini gören rasim efendi günleri harcayıp çözemediği bilmeceyi saniyeler içinde çözer. gördüğü şey kalabalık bir aileye, tabiri caizse köle olmuş bir adamdır. raif efendi’nin onlar için bir önemi yoktur. o geçinmek için eve üç kuruş para getirmek zorunda olan bir varlıktır. raif efendi’ye ziyareti sonucunda durumunun beklediğinden daha kötü olduğunu görür. raif efendi rasim efendi’den çekmecesindeki eşyaları ona getirmesini rica eder. rasim efendi’nin dikkatini bir eşya çekmiştir; siyah bir defter. raif efendi’den defteri okumak için izin ister. izin aldıktan müsaade ister ve evden ayrılır. (işte kitap asıl burada başlıyor.) siyah defter bir günlüktür; raif efendi’nin günlüğü. raif efendi köyde yetişmiş bir erkek çocuğuna göre farklıdır. küçüklükten pek sosyal olmamakla birlikte arkadaş diyebileceği kişiler kitap kahramanlarından ibarettir. babası sabun fabrikatörüdür. zeytin bahçeleri ve tıkırında giden işleri vardır. babası raif efendi’yi istediği gibi bulmadığından mıdır bilinmez, baba şefkatini hissettirmemiştir. raif efendi büyür. babası işleri ona devretmeyi düşünerek ondan almanya’ya gitmesini ve orada makineli sabun üretimini öğrenmesini ister. raif efendi, babasının buyruğuna icabet ederek almanya’ya gider. raif efendi almanya’ya gönderilme amacından sapar. eğitim için işe girdiği sabun fabrikasına gitmemeye başlar. sanata olan ilgisi aşikârdır. tabiri caizse bulunduğu çevrede gezilmedik yer bırakmaz. bir gün gezmekte olduğu sergide bir kadın portresine rastlar bu portreden beklediğinden fazla etkilenir. onu etkileyen portrenin çizim şekli ya da resim terimleri içeren konular değildir. portredeki kadındır. serginin açılışıyla portreyi izlemeye başlar ve sergi kapanırken seyrini bitirir. yine rutin haline getirmiş olduğu portreyi seyir halindeyken yanındaki kadın ona portreye neden bu kadar ilgi duyduğunu ve kime benzettiğini sorar. utangaç biri olan raif efendi hem utancından hem de rahatsız edildiğini düşünerek kadının yüzüne bile bakmadan geçiştirmek için birkaç şey uydurur. bir gece pansiyonda tanıştığı alman bayan ile sarhoş olmuş pansiyona dönerlerken yolsa portredeki kadını yani kürk mantolu madonna’yı görür. o gece fırsatı olmadığından kaçırdığı kürk mantolu madonna’yı günlerce aynı yolda bekler sonunda onu görür. takip eder. ve sonunda kürk mantolu madonna mahlaslı kadına ulaşmıştır. bu kadın gazinoda şarkı söyleyen, dans eden bir solisttir. kadının ismi maria puder’dir. kadını tanımadan önce bile seven raif efendi tanıdıktan sonra ona delicesine âşık olur. tanışırlar maria bağlanmak istemez raif efendi’ye aralarında seviyeli bir ilişki olacağını ve asla sevgili olmayacaklarını anlatır raif efendi ise bu şartlara maria’dan ayrı kalmamak için uyar. maria’nın yahudi olduğunu, memleketini, hayat hikâyesini öğrenir. maria’nın rehberliğinde yeni mekânlar ve ortamlar keşfeder. birlikte zaman geçirerek günlerini geçirirler raif efendi artık pansiyona pek sık uğramamaya başlar. onun için sadece maria vardır. fakat bir olay onu bu sevdadan mahrum bırakacaktır. raif efendi pansiyona uğrar ve ona bir telgraf olduğunu öğrenir. telgrafta gayet yalın ve ağır bir anlatımla babasının vefat ettiği yazmaktadır. bu sırada maria hastalanır, onları bir ayrılık beklemektedir. maria memleketindeki annesinin yanına, raif efendi ise vefat eden babasının geride kalanlara bıraktığı fabrika ve malları devralmaya gider. aşkını kalbine gömmeyi aklından bile geçirmeyen raif efendi memlekete dönünce maria ile irtibatı kesmez. memleketinde evinde hissedemediğini, aslında uzun zamandır görmediği bu insanların çoğunu da özlemediğini fark etmiştir. maria’yı memleketine getirme hayalleriyle bürünmüştür. son parası ile evini döşer sadece bu fikri maria ile paylaşma evresi kalmıştır fakat maria mektup göndermemeye başlar. buna bir anlam veremeyen raif efendi gelen mektupları defalarca okuyarak ve onun adını sayıklayarak senelerini harcar. ablalarının korkaklığından faydalanan eniştelerinin ona karşı yaptıkları haksızlıkları çoktan fark etmiştir. çorak, elverişsiz araziler ona verimli topraklar ise ablalarının yani eniştelerinin elindedir. maria ile insanlarla ilişkileri gelişen, kabuğunu kıran raif efendi, tekrar umutsuzluğa kapılarak ayların gelişimini günler içinde gerilemeye mahkûm bırakarak kabuğuna çekilir. raif efendi evlenir, çocukları olur. yıllar geçse de aynı duyguları taşımaktadır. bir gün eşinin ondan bir şeyler almasını rica etmesi üzere alış-verişe çıkar. alış-verişten dönerken almanya’da kaldığı pansiyonda tanıştığı ve maria’nın akrabası olduğunu bildiği bir kadına rastlar kısa muhabbetleri sonucu maria’nın öldüğünü ve kendisinden hamile olduğunu öğrenir. yıkılır. kadın çocuğunun birlikte seyahat ettiği kız olduğu söyler. raif efendi kızı görür. fakat kız ile bayan memleketlerine, kız çocuğunun anneannesinin yanına gittiğini öğrenir. öz kızını ilk ve son kez gördüğünü anlar. hiçbir şey olmamış gibi evine döner. içinde fırtınalar kopmaktadır. artık bundan sonraki hayatını başkaları için yaşayacağını düşünür. ve siyah defter bitmiştir. rasim efendi siyah defteri bir gecede okumuş sabahında ise raif efendi’yi ziyarete gittiğinde naaşı ile karşılaşmıştır. raif efendi’nin onun hayatındaki tesirini düşünmeye başlayarak şirkete döner raif efendi’nin masasına oturarak siyah defteri tekrar okumaya başlar….son

11-01-2015 00:46

ilk başta hiç hoşuma gitmemişti sınav için mecburiyetten okuyodum ama çok güzel bi kitapmiş tavsiye ederim özellikle sonu çok güzel hiç böyle bişey beklememiştim süpriz oldu :)

11-01-2015 14:05

süper bence sonuna bayıldım

11-01-2015 16:24

kadının hasta olduğu yer yok aynı zamanda sadece raif efendi almanyayı terk etmiyor kadında baş ka bi yere gidiyor adı aklımda değil bunun dışında iyi

11-01-2015 23:47

çok güzelbir kitap uzun ama bir günde bitirdim neredeyse çok sürükleyici ve çok muthiş...

14-01-2015 19:17

kitap eski bilinmedık kelimelerle dolu fakat özeti daha iyi :)

15-01-2015 20:41

harika bir kitap okumayanlar hemen okumalı

21-01-2015 21:45

kitabı yeni aldım. daha okumadım. bakalım dediğiniz kadar varmı...

24-01-2015 14:27

sömester de ödevim için okudum. önce çok sıkıldım ancak sonra babam ve anneme sesli okumaya başlaıdm. bilmediğim çok kelime vardı. onları da öğrenmeye baladım. kitabı çok sevdim. herkese tavsiye ediyorum.
yağmur

25-01-2015 14:24

karakter tahlilleri ve anlatım dili çok başarılı. duygu dolu bir hikaye. okuyun derim.

26-01-2015 21:18

kürk mantollu mdonnayı edebiyat hocamız önermiştı süper birşey çok beyendm

27-01-2015 17:43

çok güzel ve çok akıcı bir anlatım var. bir çırpıda okudum

31-01-2015 21:36

gayet zaman kaybı olduğunu düşünüyorum . ayrıca çevirinin sonu yanlış. komşusu öldüğünü falan söylemiyor. 10 yıl sonra kuzeniyle ankarada karşılaşınca kuzeninden ölüm haberini alıyor ve çocuğunu orda görüyor.
***çeviri yanlış bi kelime oldu özet diyecektim.

03-02-2015 22:19

gerçekten güzel kitap

06-02-2015 11:26

çok saolun ama ozetin bazi yerlerinde yanlisliklar var. kuzeni degil almanyadaki kaldigi yerin sahibiyle ankarada alisveristen donerken karsilasir. maria yi sorar ve hamile oldugunu ve dogumda öldugunu ogrenir bunun uzerine kendini asla affetmez ve bu sıkıntiyla yasar tabi buna yasamak denirse.

09-02-2015 18:22

bu kitap kadar duygusal güzel bir kitap yok bende kitap okuyan biri değilim ama bu kitap ufkumu açti hissetirdikleri muhteşem bişi

18-02-2015 17:16

çok güzel ve süper kitap okunmasını tavsiyeederim herkezebence okumalısınığz..
çok güzel bir kitap okumalısnız

20-02-2015 11:00

mükemmel
mütişşş ama ben beğenmedimm bilmiyomm neden bunu piskolojimin bozuk olmasına bırakıyorumm

20-02-2015 11:57

olayların döngüsü o kadar içten ve samimi yalın bir dil ki kürk mantolu madonna hafızalardan silinmeyecek... ölümsüz bir eser...

Emre Çetin • 02-03-2015 13:09

kız arkadaşım'ın yeniden bana mesaj atmasını sağlayan kitaptır bu. bende yeri ayrdır.

04-03-2015 05:23

raif maria'nın öldüğünü 10 yıl sonra ankara'da karşılaştığı akrabasından öğrenmiyormuydu?

04-03-2015 15:57

bu kitap aşktan asla vazgeçilmiyeceğini öğreten bir kitap...tam 8 kez okudum ve hala okuyorum.

05-03-2015 16:20

ilk başta sıkcı geldi ama sonu süperdii okumanzı tavsye ederimm

08-03-2015 13:23

kitap müthiş fakat bu özeti buraya kim yazdıysa berbat özetlemiş hem çok uzun hemde bazı yerleri romanla uyuşmuyor.

10-03-2015 22:40

bu kitapla ilgili ne soru sorulur kitap sınavı için

13-03-2015 16:52

hayatımda bu kadar anlamlı bir kitap görmedim

13-03-2015 19:47

çok güzel bir kitap cok beğendim herkese tafsiye ediyorum.

15-03-2015 15:53

duygular bu kadar mükemmel anlatılabilirdi,okumayı sevmeyen birisi olduğum halde elime aldığım andan itibaren bırakamadım,çok hüzünlü ağlatan bir kitap kesinlikle tavsiye ederim...

23-03-2015 22:35

insanlar bu kadar çabuk vazgeçer mi ya da bu kadar çok aptal olabilir mi cok sacma cokk

24-03-2015 20:02

efsane kitap özet fena deil

08-04-2015 20:49

gerçek bir roman okumak istiyorsanız kesinlikle alın..hayatımda okuduğum ve asla unutamayacağım bir kitap. okuyalı aylar oluyor ama hala etkisinde çıkamadım kitabı elime alınca bile içim bir fena oluyor şimdi bile son üç sayfasına okusam gözyaşlarıma hakim olamadığım bir roman. hala okumadıysanız hiç durmayın okuyun derim

11-04-2015 23:59

çokkk güzel elerine sağlık sabahattin ali beyin

14-04-2015 13:03

muhtesem bir kitap herkese tavsiye ederim

15-04-2015 13:17

arkadaşlarımın tafsiyesi ile okudum çok beyendim herkese tafsiye ederim

24-04-2015 13:20

muhteşem , kitabi bitirene kadar her okuduğum sayfada tüylerim ürperdi

28-04-2015 12:03

arkadaşlar kürk mantolu madonna ana fikri ne acaba bilen biri paylaşabilir mi öğretmenimiz ödev verdi ama kitabı alacak param olmadığı için okuyamadım

29-04-2015 21:11

muhteşemdi ağlayarak bitirdim kürk mantolu madonna olay örgüsü mükemmel olmuş insan elinden bırakamıyor kitabı mutlaka okunması gereken bir kitap

02-05-2015 17:25

okuduğum kitaplar arasında beni en çok şeker portakalı ve kürk mantolu madonna etkiledi bu iki kitabı herkese tavsiye ederim :) :) :)
ben berat

04-05-2015 16:02

kitap gerçekten çok güzel

04-05-2015 21:37

bir kaç günde bitirdiğim bir kitap.çok güzeldi.kitabın etkisinden çok zor oldu çıkmam.çok akıcı.sıkılmadan okuyabiliyorsun...

05-05-2015 13:05

herkesin okumasını tavsiye ederim

08-05-2015 07:52

çok vegendi çok güzel bir kitap okurken agladım sonu öyle biymemeliydi

08-05-2015 19:07

çok güzel çok etkileyici ne biliym insan okurken bile nutku tutuluyo

10-05-2015 22:12

bişey dicem ankaradamı karsılasıyorlar istanbuldamı ve özete yanlışlıklar varmı gercekten

10-05-2015 23:09

:) güzel
çok beğendim çok güzel kitapta sıkıcı gelmişti özeti okuyunca kitabı okumaya karar verdim

11-05-2015 13:36

bence harika bir kitap okunmsanı tavsiye ederim

12-05-2015 18:34

tekrar tekrar ve tekrar okuyorum hiç bıkmadan ilk defa bir kitabı bıkmadın tekrar tekrar okudum müthişti herkese tavsiye ederim

19-05-2015 13:17

çokkk güzel bir kitaptı defalarca okusam hiç sıkılmam

19-05-2015 14:25

on numara bir kitap sonunda ağladım çok acıklıydı en çok beğendiğim kitap edebiyat anlamında çok zevkli kitaba aşık oldum resmen puan verecek olsaydım puanım 100 üzerinden 100😃

21-05-2015 00:43

süper bi roman bayıldm resmen yani sonu hele daha bi güzel herkese tavsiye etmiyorum çünkü okumaları gerekiyor :d

23-05-2015 14:32

aska ınanıp sevdıgını beklemek ve tam aska ınanırken hıc beklenmedik bır olümle karsılasması ve hayattan da vazgeçmesi....
umarım gercekte karsılasmayız.:)

26-05-2015 14:50

10 yıl sonra karsılasıyor tekrardan marianın akrabasıyla ilk kez kızını

12-06-2015 00:26

çok kötü bir kitap içim şişti okurken bana sadece kürk mantolu madonna kısa özet lazım bunun için böyle tüm kitabı okumak zorunda olmak çok kötü

30-06-2015 15:43

içim sisti okurken hiç beğenmedim aptal aşik durumu bence

23-07-2015 16:14

arkadaslar ben 8 e gectim bu kitabi aldim ama biraz agir geldi yine de okumaya devam edecegim ama benim yaşıma gore uygun taviye edebileceginiz kitaplar var mi lutfen

09-08-2015 18:08

ozetinde bile bu kdar etkileniyrsam o kitabi almaliyimmm

14-08-2015 12:16

en iyi başucu kitabıdır kendisi.

duruyuksel • 16-08-2015 15:49

güzel bir kitap fakat geçmiş dönemde yazıldığı için dili biraz ağır :)

Gülay • 18-08-2015 22:41

süper bir eser ölümsüz bir eser şiddetle tavsiye ederim

Beyaz mantolu kadın • 25-08-2015 13:05

ben de hocamın tavsiyesiyle okudum ağlamadım ama gerçekten bayıldım çok beğendim güzel bir roman

27-08-2015 21:40

harika bir roman.. içine kapanan yanlız insanları çok iyi tasvir eden pskolojik tahlillere yer veren ve altını çizdiğim bir çok paragraf olan okunması gereken bir roman...

29-09-2015 15:52

kitap çok hoş ama en nefret ettiğim şey özel eşyaların karıştırılması.. ve rasim de bunu yapıyor..

07-10-2015 19:08

bize 10 sınıflar olarak hepimize ödef olarak ferdi iyiki de vermiş diyorum gözyaşımı tutamadım okarken öretmen bizden kürk mantolu madonna karakter analizi ve yazdım ama verilen iyi ödev buydu çok mutluyum

07-10-2015 19:20

ben hayatimda böyle güzel duygularin ifade edildigi bir kitap bilmiyorum herkese de siddetle tavsiye ediyorum .....

09-10-2015 14:47

siz iyi misiniz?yoksa zevkiniz mi yok?hiç akıcı değildi.sırf okudum demek için okuyacağınız türden bir kitaptı.size öyle kitaplar ve yazarlar tavsiye ederim ki bu kitap çöpe atacaklarınızın arasında bile olmaz.konusu çok klaskti.sıkıcı bir şekilde aynı şeyi dolandırıp durmus.resimde gorup aşık olmalar felan o kadar gereksizdiki arsanız daha kotusunu zor bulursunuz.kesinlikle atmka istedigim bir kitap rafımda yer kaplamasını istemiyorum

25-10-2015 19:25

muhteşem bir kitap gerçektende herkese tavsiye ederim hele sonu apayrı bişey☺

30-10-2015 23:50

tek kelimeyle süperdi bayıldım :)

31-10-2015 14:43

kıtap okumayı sevenler ıcın ıyı ama hıc okumak ıstemıyorum

01-11-2015 17:22

bence çok güzel bir kitap edebiyat hocamin tavsiyesiyle aldim ve çok beğendim harika bir roman

09-11-2015 20:43

ozetin sonu yanlis birlikte trenle gitmiyorlar raif bey turkiyede kaliyor kucuk kiz ve marianin kuzeni almanyaya donuyorlar

11-11-2015 07:52

bayıldım
fevkalade fakat her güzelin altında bir yiğit yatar
ımmm bi düşünmem lazım

ımm bi düşünmem lazım
bunda bayılcak ne var

15-11-2015 16:54

okuduğum kitaplardın arasından en güzeliydi tavsiyee ediorumm :))

21-11-2015 13:05

bence bugüne kadar olduğum en iyi romanı

21-11-2015 20:48

kendimi buldugum nadir kitaplardan biri. digeride yine sabahattin alinin icimizdeki seytandir. cok kitap okuyan biriyim ama bu kitap insanin ruhuna isleyen bir kitap. sadece ask ile degil insanlarin davranislariyla ve ruhlariyla ortaya konulan muhtesem bir eser bence.. sabahattin alinin elerine saglik keske daha cok eser verebilseydi turk edebiyatina ve dunya edebiyatina.

canan • 25-11-2015 13:21

çok güzel bayıldım kitaba çok sürükleyici

25-11-2015 16:59

yaniii bir sabahattin ali kitabıı

02-12-2015 16:41

guzel bı kıtap kıtap okumak cok guzel ama sabahattin ali'nın kitaplarını okumak ayrı bir guzel ve keyıf verici bnm için

02-12-2015 17:53

neden böyle bir başlık tercih etmiş ki...

05-12-2015 16:21

bence bu kitap bir kahve eşliğinde okunmasi gerekir harika bir kitap banada dil anlatim ogretmenim onerdi

05-12-2015 18:24

sonlara doğru hiç bişe anlamadan okudugum ama kitabın sonunda adeta bittiğim neredeyse ağlayacağım bir kitaptı harika harika harikaaa

07-12-2015 20:45

bence de güzel bir kitap

08-12-2015 23:03

daha okumadım ama atılan yorumlara ve çevremin bana anlattıklarına göre çok güzel bir kitap olduğu söyleniyor.

09-12-2015 20:58

kürk mantolu madonna, bana gerçek aşkın olduğunu hissettiren tek kitap. başucu kitabımdır, herkese tavsiye ederim. kimileri maria puder'ın sabahattin ali'nin gerçek aşkı olduğunu söyler. bilemeyiz ne kadar doğru. fakat aşkı ancak yaşamış biri bu kadar samimi ve içten yazabilir diye düşünüyorum. iyi okumalar...

09-12-2015 23:56

çok güzeldi bende ağladım

10-12-2015 19:39

yarın bu kitaptam sınavım var ve o kadar sayfayı okuyamıyorum bu sayfadaki özeti buldum ve çok yararı oldu. emeği geçenlerin ellerine sağlık çok teşekkür ederiz :))))

10-12-2015 20:26

çok güze bir kitap genelde çok kitap okuyan biri deyilim ama bu kitap muhteşem herkese tavsiye ediyorum

10-12-2015 22:02

kitap dil açısından mukemel bir ziyafet veriyor insana. hakikaten hakkkini vermiş yazar aşk ancak bu kadar güzel anlatilir. asksaniz kesinlikle okuyun ama sonuna da fazla takilmayin vessalam.

11-12-2015 00:21

entresan, başları sıkıcı olmasına rağmen genede elinizden bırakamıyacağınız,ama neden bırakamadığınızı bilmediğiniz bi kitap:)en azından bnm için böyle

11-12-2015 03:36

cok guzel bir kitapti özetini okudum . kitabini okumayida isterimm . herkese tavsiye ediyorummm...

11-12-2015 21:36

arkadaşlar eleştiri raporuna neler yazayım sizce

23-12-2015 13:52

gerçekten de çok güzel bir kitap ilk kez bir kitabın sonunda göz yaşlarını tutamadım
gerçekten de çok güzel bir kitap ilk kez bir kitabın sonunda göz yaşlarını tutamadım

29-12-2015 18:31

bâya sıkıcı zorla okudum

03-01-2016 15:37

aşk kitaplarını sevmem ama 20 sayfadan sonra çok güzel bir kitap. herkese tavsiye ederim bir aşk romanına göre bence çok başarılı.

03-01-2016 16:46

kürk mantolu madonna karakterleri hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz lütfen okudum ama pek anlamadım

06-01-2016 09:11

kürk mantolu madonna konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? bu kitabın konusu hakkında komposizyon yazmam gerekiyor öğretmen özellikle kürk mantolu madonna sözleri ve karakterleri hakkında detaylı bilgi istiyor

07-01-2016 05:00

kitap sıradan bir konu olan bir kadın ve erkeğin aşkını anlatıyor ancak yazar dile öyle başarılı kullanmış ve pskolojik tahlilleri o kadar güzel yapmışki kitabı bir başyapıt yapmayı başarmış.

08-01-2016 08:19

cok guzel bir kitap basta biraz sıkıcı gelsede kitabın geneli ve sonu cok ama cok guzeldi

12-01-2016 20:19

unutamadiklarimdan harika bir roman. herkese tavsiye ederim.edebiyattan sanattan anlayan gercek okurlarin cok begendigi begenecegi bir kitap.bir solukta okudum tekrar tekrar okunmali.igrenc sozcugunu kullananlar icinse begendikleri 10 kitaptan en guzel cumleleri yazmalarini isteyecegim.boyle bir yoruma da cok sasirdim.en kotu kitap bile igrenc degildir!kendilerini tanimak isterdim ne kadar igrenclikten uzaklar...

14-01-2016 05:52

sonu süper.
kızına ömründe bir kaç dakika yakın olabilmek...

Özküb • 16-01-2016 00:58

bu kitabın konusunu anlatmaya çalışarak boşa zaman kaybettigimiz apacıktır. kurk mantolu madonna bir adamın bir kadına asık olması, sonradan kadının olmesi vb. birtakım kelimelerle basitleştirilemez. anlamı fazla yogundur, anlamak her babayiğidin harcı değildir. kitabı okuyup bir halt anlamayanlar veya hiç okumadıgı halde popüler olduğu için "supeeer" yazanlar ucuz insanlardır. her bir karakterin derin yasantılarını inceleyen, hayata dair isabetli tasvirler yapan bir başyapıt.

16-01-2016 18:23

bir günde bitirdiğim bir kitap .kitapta anlatılmak istenen okadar çok şey var ki beğenimi sözlerle ifade etmek imkansiz.yazarın eline koluna gönlüne sağlık...

23-01-2016 13:07

çoğu kişi gibi bende popüler bir kitap olduğu için okumuştum. edemi roman sevmeyenler yada edebiyatı sevmediği halde kitap okumayı sevenlerin okumaması lazım. edebi kitap beğenenlere tavsiyem okusunlar.

İrem Araboğa • 24-01-2016 15:36

aslında muhteşem bir kitap ama ağır dili var ve anlatımı çok yavaş olduğu için dayanamadım yarıda bırakıp özetini okudum..

24-01-2016 17:13

wala başta güzel değildi tekrar kitabı baştan okudum çok güzeldi ama ağır ve sanatlı bir dile yazıldığı için biraz sıkıcı geldi ama romanın herpsini okuduğunda çok güzel bir kitap olduğunu göreceksiniz

30-01-2016 14:18

hayatımda okuduğum en güzel kitap çok ama çok güzel bir roman bence herkes okumayı denemeli

31-01-2016 21:36

sabahatin ali 'nin en beğendiğimiz kitabı bu oldu

01-02-2016 00:29

ben bu kitabi hocam sayesinde okudum müthiş bir kitap

02-02-2016 14:04

arkadaşlar kürk mantolu madonna pdf arıyorum satın alabileceğin web sitesi baktım ama kitabı online olarak alıp pdf indirrebileceğim bir yer bulamadım korsan olarak aramıyorum yanlış anlaşılmasın satın almak istiyorum

07-02-2016 03:40

sabahattin ali nin okudugum 2. ukemmel romani 1. si kuyucakli yusuf tu digeri ise kurk mantlolu madonna mukemmel hikayeler ve cok aci insanin kalbine dokunuyor 2. kitabi kahve keyfi ile okudum. ilk defa goz yaslarim bir kitapta akan hayatlar icin akti😤

07-02-2016 23:56

bu kitabı hocam tavsiye etti ben kitabı alamadım ama özetini okudu süpermiş

10-02-2016 17:04

kitap supermos bizim de odevdi okudum cok iyi

12-02-2016 01:36

okuduğum en güzel kitap

doğa uğur • 27-02-2016 16:07

ben okudum ama pek bir şey anlamadım kürk mantolu madonna kısa özet arıyorum bir de sözleri gerekli 10 tane lütfen bir daha okutmayın bana kitabı

01-03-2016 11:43

henuz okumadim ama yapilan yorumlara bakilirsa guzel bir kitap

05-03-2016 19:12

"ben seni deli gibi degil gayet akli başında sevdim"" insanin tekrar tekrar okuyasi geliyor guzel bir kitab...

06-03-2016 08:51

türkçe dersin de verdiler bende gizlşce özetini okudum ama bukadar güzel bir kitabıkeskinlikle okurum

06-03-2016 21:03

çok güzel ve çok duygusal :(

11-03-2016 21:59

sabahattin alinin kitaplari hep aglatiyor bir kalbe sahip oldugunu dusunenler okusun

13-03-2016 13:31

süper yaa bana edebiyat hocam kahraman hoca sayesinde okudum burdan tesekurler

14-03-2016 17:16

okunması gereken mükemmel bir kitap ancak özette bir yanlışlık var. hatırladığım kadarıyla marianın ölümünü almayaya giderek değil ankarada karşılaştığı kuzeninden öğreniyordu raif bey.

14-03-2016 17:50

sabahattin ali farkı harika bir kitap........

15-03-2016 23:21

cok betımlelme var
coooook betımleme var
aynen ha

20-03-2016 21:35

sürekli arıyorum ama bulamıyorum kürk mantolu madonna nerede geçiyor bilen biri paylaşabilir mi lütfen kitabı pdf olarak buldum ama bir soru için tüm kitabı okumak istemiyorum

21-03-2016 12:58

gerçekten çok güzel bi kitap tekrar tekrar okuyasım geliyo

24-03-2016 20:07

igrenç bi kitap çok sıkıcı içeriği war

06-04-2016 18:30

gerçekten çok güzel sahattinali kendi hisettikleriyle bence anlatıyor

08-04-2016 11:13

mükemmel bir roman kürk mantolu madonna ana fikir çıkartmak için okudum çok hoşuma gitti söylenildiği kadar güzel bir kitapmış bende herkese tavsiye edeceğim artık

09-04-2016 20:50

her kitapta alamadığım zevkleri aldırdı gerçekten bu kitap . bütün yazarlar roman yazabilir belki ama o duyguyu katarak yazanlar azdır. bu kitapta o duyguların fazlasıyla katılarak yazıldığı eserlerden.

16-04-2016 01:20

özetini okudim çok beyenfim gerçekden.ben azerbeycanda yaşıyorum ve bu kitapı acaba nasıl bula bilirim diye düşünüyorum. roman sadece mükemmel

19-04-2016 13:17

kitabı okuduktan sonra sizi düşünmeye teşvik edecek. mükemmel diyebileceğim bir kitap. türk edebiyatı kitapları bana hep sıkıcı gelir ama bu kitabı bir solukta okudum ve bitirdim. kesinlikle tavsiye ederim. özellikle sonunda küçük kıza ne oldu diye merak ediyorum. raif ve maria'nın aşklarından doğan minik bir kız çocuğu yaşamını anne ve babasından habersiz geçiriyor. hatıra defteri de raif ve maria gibi maziye gömülüyor.

27-04-2016 19:47

ben bu kitaba bayıldım müthişti...

05-05-2016 09:59

güzel, okunması gereken bir kitap ama abartıldığını düşünüyorum.

08-05-2016 14:09

kitap çok güzel herkese tavsiye ederim

10-05-2016 19:35

güzel ama bazı yerleri sıkıcı

12-05-2016 22:01

gerçekten çok akıcı bir kitap ve okurken duygulanıyo insan

15-05-2016 17:38

"aylarca cevap alamayan raif, merak edip almanya’ya gider." kitapta böyle bi saçmalık yok arkadaşlar. yazan arkadaş kendi kafasına göre yazmış anlaşılan.

17-05-2016 10:09

bu kitabı okuduktan sonra size garanti veriyorum diğer okuyacağınız tüm kitaplar boş gelecek ölmeden mutlaka bu kitabı okumalı insan

18-05-2016 02:21

bu kitabı herkese tavsiye ederim

22-05-2016 16:47

gelmiş geçmiş en güzel kitaplardan biri.

26-05-2016 21:16

bana göre gelmiş geçmiş en mükemmel roman kürk mantolu madonna sözleri zaten sizi alıp uzaklara götürüyor konusu mükemmel ötesi yukarıda kısa özeti var o bile insanı etkiliyor ama kitabı anlatmakta yetersiz mutlaka alıp okuyun alacak gücünüz yoksa kürk mantolu madonna pdf olarak da her yerde var bulup okuyun pişman olmayacaksınız

29-05-2016 01:44

bence de guzel bir kitap ama okuyacak zanam bulamadim

03-06-2016 01:37

kisiligi ve yazdiklari..etkileyici lirik aci ve her sey hayatimda okudugum en guzel kitaplardn biridir ve onu cok seviyorum

18-09-2016 04:21

kitabın ilk bölümü gayet sıkıcı. sonra işler değişiyor. kitaplarda da olsa gerçek aşkı birlikte yaşıyorsunuz. 10 üzerinden 7 iyidir ama fazla abartmayalım. daha iyi aşklar gördüm. ama okuyun tavsiye ediyorum.

25-09-2016 18:13

başında birşey anlamadım ama çok güzel bir kitap

04-10-2016 13:48

sabahattin ali kürk mantolu madonna kitabı ile tam bir şahasere imza atmış tam bir klask tam bir roman okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi yıllardır neden değerini kaybetmediğini okuyunca daha iyi anlıyorsunuz konusu zaten mükemmel tam türk insanını anlatıyor ben de kürk mantolu madonna kitap incelemesi çıkarttım ve burada paylaşmak istiyorum nasıl yapabilirim

17-10-2016 19:13

en kısa zamanda okuyacağım özetini okudum çok etkilendim ismini duyardım ama okuma fırsatım olmamıştı

18-10-2016 07:04

ismail küçükkaya sayesinde sabahattin ali nin kürk mantolu madonna adlı romanın özetini okudum ve çok beyendim ..

18-10-2016 09:50

klask türk merakı başladı...biri pot kırdı kitap ünlü oldu...vay sabahattin ali bu günleri görseydi ağlardı ...

18-10-2016 17:23

kitap zaten ünlüydü biri bi pot kırdı diye olmadı ve üstelik sabahattin ali bugüne kadar okuduğum yazarların birçoğundan daha başarılı ağlanacak hali de yok bu durumun

19-10-2016 08:32

ünlü sarkici madonna'nin biyografisi niteliginde müthis bir eser

Murat Yalcin • 19-10-2016 09:52

çok sıkıcı 130. sayfadayım hala birşey anlamadım saçmalıyor

29-10-2016 20:16

sebahattin ali nin diğer eserlerinide tavsiye ederim.

Seda Taşbozan • 10-11-2016 11:51

boyle bitmemeliydi cok aglidim :(( suana kadar okudugum en guzel kitap

13-11-2016 22:22

beğenmeyenler başa dönsün işe yaramazsa şaşarım

23-11-2016 20:40

masalın sonu tatlı .roma'nın sonu acı biter .tıpkı hayat gibi .yazara yazmış olduğu bu güzel kitap için teşekkür ediyorum

23-11-2016 21:12

o kadar güzel bir kitap ki burdan yazarı tebrik ediyorum ...
kitap bitmesin bitmesin diyordum anca çok da merak edoyordum bitti ama kitabı çook beğendim...

26-11-2016 12:36

bu ne saçma sapan bir kitap

28-11-2016 10:32

yorumları görünce okumaya karar verdim

05-12-2016 21:49

gerçekten çok güzel bir kitap herkese öneririm

rayiha • 06-12-2016 13:04

ençokk kıtapta geçenn hangı bolumm sızlerııı çok etkıledıı

08-12-2016 22:38

çokiyi bir kitap bizim öğretmen normal sınavda soracak yara olur inşallah

09-12-2016 00:00

daha okumadim ozet ve yorumlari okudugumdanda anlasilacagi gibi coooook guzel ama bu hafta sonu okuyacam
slm ben evin suan 11. sinif im edebiyatimizin 10 sorusu bu kitaptan cikicak hala okumadim ama kesinlikle okuyacagim👐👐👋👋

13-12-2016 07:52

kıtap ılklerde cok sıkıcı ama sonradan harıka bır kıtap

15-12-2016 08:37

okumadım ve okumayı hiç sevemeyeceğim bir kitaba benziyor

18-12-2016 15:11

bu kitap sayasinde ön yargili olmamam gerektigini ögrendim bence herkes bu kitabi okumali hayatimda cok uyuk gelismeler yaratti

23-12-2016 12:47

hey yine ben busefer okudum super 11 numara 6 yildiz

23-12-2016 21:51

çok güzel bi kitap herkese tavsiye ediyorum

24-12-2016 15:10

sonunda ağlayasım geldi ama şaka maka bir yana süper bir kitap benden okey aldı

26-12-2016 18:47

hic okumadım ama sizler oyle guzel seyler dediizki umarim okurum

27-12-2016 12:49

sonu yanlış raif almanyaya gitmiyo ankarada arkadaşıyla karşılaşıyo lütven yanlış bilgi vermeyin

30-12-2016 00:27

doğrusunu söylemek istersem;sadece okumak zorunda olduğum için okuyorum.yoksa,hiç okumazdım.

30-12-2016 12:18

müthiş bir kitap ama kitap 46 dan sonra güzel

01-01-2017 18:36

aynen bence guzel bir kitap ama cok kısa

01-01-2017 21:50

özgür hocam sayesinde okudum gelçekten çok güzel okumanızı tafsiye ederim.

08-01-2017 16:25

gerçekten çok güzel bir kitap ama raif biraz çapkın herhalde

09-01-2017 10:35

ğp
süper
ask
içinde her şey var

09-01-2017 11:42

mükemmel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim

09-01-2017 18:27

hayatımda okuyup okuyabileceğim en güzel aşk roman sabahattin ali♥

23-01-2017 23:44

. mükemmel başka da bir şey demiyorum

27-01-2017 16:44

okuduğum en iyi kitap

08-02-2017 23:30

hiç sevmedim. galiba ilk olumsuz yorum benimki olucak ama dert değil. beğenmememin sebebi aşırı sıkıcı ilerlemiyor kitap . yaşımdan dolayı öyle geliyor olabilir ama

15-02-2017 16:51

ya çok guzel bir kitap herkezin okumasini tavsiye ederm

02-03-2017 20:08

yaa kitabi beğenmeyeni veya sıkıcı bulanları anlayamıyorum valla ben bi oturuşta okudum gerçekten mükemmel bir kitaptı herkese de tavsiye ediyorum gerçekten pişman olmuyacaksınız :-)

02-03-2017 22:35

10sayfalık isim ve sifat tamlamaları hangileridir

04-03-2017 20:15

müthiş.bayıldım.harika.diyecek sözcük bulamıyorum...

11-03-2017 21:48

harika bir kitap, akıcı merak uyandırcı olmasıyla bir solukta okudum,okunmasını tavsiye ederim

nesrin • 14-03-2017 16:23

gercekten muhtesemmmm.....

17-03-2017 10:13

hiç okumadım daha ama yorumlara baktım baya be yeni var merak ettim

17-03-2017 18:23

ben bu kitabı bir günde bitirdim nöbetçiydim hocadan bir kitap alayım dedim bana bunu ısrar etti başlığına baktım çok saçmaydi ama okudukça merak a girdim okudum okudum sonrasında yarım saate kadar ağladım herkese tavsiye ediyrom

20-03-2017 00:14

lise zamanımda beni anlatan belkide en güzel kitaptı.

25-03-2017 10:00

kitabın bazı kısımları yanlış düzeltilmesi gereken yerler var bilginize..

28-03-2017 22:10

sınav zoruyla okudum :d ama güzelmiş

28-03-2017 23:37

bende sınav zoruyla okuyanlardan birtanesiyim ama hayatımda büyük yer yaptıgına inandıgım özel kitaplardan birtanesi

06-04-2017 20:14

çok etkilendim hayatım boyunca unutmayacağım bir roman

11-04-2017 20:38

şimdiye kadar etkilendiğim tek kitap

14-04-2017 23:09

ekskler var ama en güzel özet diyebilirim. ellerinize sağlık...

20-04-2017 22:33

mükkkeemmmel bir kitap hayatimda okuduğum en güzel kitap diyebilirim

22-04-2017 19:37

gerçekten çok güzel bir kitap okunayanlara tavsiye ederim

24-04-2017 20:27

benim hayatımda okurum en guzel kitap herkese oneriyorum bunu herkes okumakta mükeleftir

26-04-2017 19:42

mükemmel bir kitap herkese tavsiye ederim

17-05-2017 22:01

harika bir kitap herkese tavsiye ederim

20-05-2017 09:18

çooooooookkkk mükkkemmmel bir kitap sonunda agladım hatta başında bile ağladım çok begendim harika bi kitap kesin okuyun dipnot:raif ölüyo

25-05-2017 10:31

üst üste defalarca okunan ve her okunuşunda bir önceki okumada eksk kalan hazinelerin keşfedildiği roman.

dudusaganak • 30-05-2017 14:48

"seni seviyorum. deli gibi değil, gayet aklı başında olarak."

13-07-2017 19:42

die leiden des jungen werther'in cakmasi. genre olarak günlük-roman sinifina girer. mektup-romanina benzer. hikaye mektup degisimlerinden ya da günlükten kurgulanir. mektup, günlük falan olunca tabii ki büyük bir ihtimalle 'ask' olacaktir. cok abartilmis bir roman.

19-07-2017 01:07

nefis bir kitap, kuyucaklı yusuf gibi...bir çırpıda okunan
bir kitap...

24-07-2017 11:04

harika nefis çok güzel ve acıklı bir kitap sabahattin ali dende kötü bir kitap beklenemez zaten****

06-08-2017 10:26

sabahattin ali'nin tüm romanlarını okudum ve k kesinlikle hepsinin okunmasını tavsiye ederim hepsi birbirinden etkileyici. bu kitaba gelince, kuşkusuz bana göre içlerindeki en sönük kalan kitap bu, ya da şöyle bişey o kadar adı yapıldı ki beklentilerim çok büyüktü hayal kırıklığına uğradım diyeyim ama şunu söylemiyorum okumayın değil, kesinlikle okuyun güzel kitap umarım dedigimi anlamışsınızdır. romanlarından en beğendiğim kuyucaklı yusuf daha sonra içimizdeki şeytan daha sonra da kürk mantolu madonna.

11-08-2017 17:34

mutlaka okunmasi gereken güzel bir aşk romani .

Emine • 10-09-2017 11:53

maria puder'a neden kürk mantolu madonna denmiş

15-10-2017 00:36

bugüne kadar en etkilendiğim kitap herkese tavsiye ederim

24-10-2017 16:05

yıllardır her sene bir kere okurum. yky sayesinde bu kadar popüler olmasına da bir yandan seviniyorum. yoksa unutulan diğer yazarlarımız arasında yer alacaktı sabahattin ali. öyküleri de ayrı şahane tabii anlayana.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 02:48

harika
halkın içinden yazılmış bir kitap müthiş

27-10-2017 18:12

güzel roman tavsiyelik

31-10-2017 23:12

kendi adıma geç keşfettiğim ama her sayfası sürekleyici beni gözyaşlarına boğan bir kitap. mükemmel

Betül PALACI • 02-11-2017 08:58

mükemmel bir kitap herkese tavsiye ederim

05-11-2017 14:59

bence efsane bir kitap okurken gözlerim doldu harika anlatılmaz okunur şiddetle tavsiye ederim
bu hikayeyi kötüymüş gibi değerlendirenler genelde okumadan ön yargıya kapılanlardır ya da okuyup anlamayanlardır

05-11-2017 15:16

sınavda okumamız gerekiyodu özet okudum inşallah işe yarar 😂😂

08-11-2017 10:08

güzel değil harika bir kitap herkesin okumasını tavsiye

ediyorum .

26-11-2017 16:09

ekonomi üniversitesi onlayn mı? :d

27-11-2017 15:52

gerçekten güzel kitap

02-12-2017 18:49

okuyun mutlaka gerçek bi şahaser

05-12-2017 17:58

o zaman niye özetine bakma gereği duyak?

07-12-2017 18:02

güzel olmuş çok iyi

11-12-2017 23:00

100 aldım güzel bir kitapdı ama özeti yetiştiremeyince burdan yazdım

12-12-2017 20:45

tipik şizofren olan birinin hayatı

18-12-2017 15:04

tipik şizofren olan birinin hayatı diyen şahıs. ''kitap okumayı bilmiyorsun''

18-12-2017 17:55

gercekten cook guzel bir kitabb bosa yorumm yaspaan varsa yapmasin coook guzel bir kitap cunkuu

19-12-2017 16:23

liseliler kitabı sınav için okudu 😒😅

21-12-2017 19:18

bu kitabı edebiyat hocamızın tavsiyesi üzerine okudum. önceleri kitap okumayı hiç sevmezdim ama bu kitabı okuduktan sonra düşüncelerim değişti. gerçekten çok nadir rastlanabilen ve mükemmel ötesi bir eser herkese tavsiye ediyorum. :)

26-12-2017 19:08

başlarda guzel ama sonlara dogru sıkıcı ama okuyun bır şey kaybetmessınız

26-12-2017 19:31

çok güzel bir kitaptı.. bayıldım. herkese tavsiye ediyorum.bu sitede yazılanlarda doğru ve güzeldi. teşekkürler.

30-12-2017 09:52

okumak istediğim bir kitap.

31-12-2017 11:07

sahane bir kitap tesekurler hocammmm

31-12-2017 18:34

hoca tavsiye ettigi icin okudum harika bir kitap

07-01-2018 13:00

bir yerde defterin siyah bir yerde kırmızı olduğu söyleniyor. şimdi siyah mı kırmızı mı ?

08-01-2018 22:25

çok güzel bir kitap bayıldım 😀😀😀

09-01-2018 17:36

yarın kitap sınavım var 10 sorudan oluşuyor ve 3 tane kitaptan. bunlar=
sabahattin ali kürk mantolu madonna
vladimir bartol fedailerin kalesi alamut
khaled hosseini uçurtma avcisi

bunlarin hepsini özeti nerede bulabilirim
bu sitede yazan kürk mantolu madonna için işimi görürmü?

10-01-2018 17:37

bu kadar acıklı sonla bitmek zorundamıydı... ağladım... mühteşem bir kitap...
muhteşem bir kitap....

17-01-2018 15:18

tek sefer okumak az geldi üç kez okudum. bir insan bir insanı nasıl böylesine sever diye kendime her defasında sordum kitabı elimden bıraktıktan sonra etkisinden çıkmadan uzun uzun düşündüm hissettim. insanın hislerine dokunan şahane bir sabahattin ali eseri.

Seda Gökçe KAYA • 20-01-2018 22:54

her kitaba iğrenç yazanlara para mı veriliyor yorumlar denetlenmeli bence

21-01-2018 18:17

bu kitabı okuyacağım ama yorumlara da özetle de bakarsan çok güzel bir kitaba benziyor 😍 umarım söylediğiniz gibi güzeldir

05-02-2018 19:17

kitabi anlayayabilseniz gercekten kendinizi verseniz harikaaaa bir kitap.hayata yaptigimiz yanlislari sorgulayip aslinda ne kadar on yargili oldugumuzu ogretiyor kesinlikle herkesin okumasi gereken bir kitap. bu kitabi okumaktan mahrum bir okuyucu olmasin olmasinki hayatin ne oldugunu anlasin

08-02-2018 21:28

yorumlardan sonra okucağım bir kitap oldu güzel kitap tabiki arkadaşım tavsiye etti

09-02-2018 23:48

öncelikle çok cok guzel bir kitap diyerek başlamak istiyorum. başlarinda biraz sıkıldım ama 50 . sayfadsn sonra kitap baya guzeleşti rasim raif beyin defterini okumaya başladığinda kitap baya sürükleyici bir hâl aldı cok beğendim ben. kitabi okuduktan sonra sabahattin ali aslında almanyada yaşadıklarını yazmış olduğunu öğrendim kitap bende cok büyük etkiler bıraktı. gerek ebedi dili , anlatış tarzi herşeyiyle çok güzel sabahattin aliyle ilk tanıştığım kitap diğer kitaplarını da kesinlikle okuyacagim

Arry • 27-02-2018 01:28

gerçekten muhteşem bir kitap sonunda agladım

07-03-2018 19:34

kankamın tavsiyesi üzerine okumaya başladım. raif efendinin defteriymiş kitabın asıl hikayesi. okurken nedense hep tahmin ediyordum böyle bir sonu. o yüzden ne şaşırdım ne de duygulandım. sadece güzel bir eser okumuş olmamanın mutluluğu var.

raif efendinin maria'nın kendisini bıraktığını sandığı anlardaki düşüncelerine hiç mi hiç katılmıyorum. maria bile raif'i başta sevmedi ki ; ya da sevdiğinin farkında değildi. ne zaman raif'in onu öylesine çok sevdiğine inandı o zaman farkına vardı kendi sevgisinin, aşkınında. yani raif maria'dan sonra karısına olmasa da çocuklarına gerçek bir sevgi verebilseydi, eminim ki çocuklarıda onu o kadar çok sevecekti. kendisi kimseyi sevmeyip te tüm insanları onu anlamamakla suçlamakta kesinlikle haksız raif. can yücel'in dediği gibi:
"sevdiğin kadar sevilirsin"

kitabın sonunun daha güzel bitmesini isterdim. maria ile raif aşkını kimsenin bilmemesi o aşkın çok büyük olduğu anlamına gelmiyor. onların ki aşk adı altındaki bencillikti. maria ölmeden önce en azından kızı için kızının babasının raif olduğunu söylemeliydi. şimdi o 12 yaşındaki çocuğun günahı neydi? annesi ile babasının gizemli aşkının bedelini o çocuk ödüyor.

yine de herşeye rağmen sabahattin ali favori yazarlarımın arasına girdi. kitaptaki betimlemeler, dilinin akıcılığı çok güzeldi:)

08-03-2018 20:43

edebiyat sınavı için daha yenilerde okudum ve ba-yıl-dım. hala okumadıysanız alışveriş listenizin başına ekleyin çünkü bu kitabı okuyanlar hayatta bir adım öndedir cidden tek kelimeyle muhteşem. zaten dev gibi bir yazar var ortada ve beğenmemek imkansız; kitabın tadı damağımda kaldı desem yeridir. kitabı bitirir bitirmez yazarın diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz garanti verebilirim.

esma nida. • 04-04-2018 18:20

sadece şunu diyebilirim ki tek kelime ile mükemmel

17-04-2018 22:59

mükemmell.çok sürütleyici..

25-04-2018 15:02

kitap okumayı sevmeyene sevdirdi desem yeterli olmaz mı?

26-04-2018 20:27

kitap cok guzel gercekten hungur hungur agladim bitireli 3 ay oldu neredeyse hala etkisi uzerimde -irfan kemal can

01-05-2018 19:39

adını çok duyduğum için okumaya başladım ama kesinlikle tarzım olmadığını anladım okuyucuyu sıkan bi kitap.orda ki aşka ben aşk demem daha güzel aşklar okumuştur.konusuda çok basit...

03-05-2018 10:53

bu kitap aryamin en sevdiği kitaptir sirf o yuzden bir şans verip okumaya karar verdim. çok beğeneceğime eminim. inşallah umdugumu bulurum:)

CaNSeL • 03-05-2018 19:44

okumadığım bir kitap ve kuşkusuz oki mükemel bir kitap diye bilinir...

Deniz▪▪▪Şuara • 03-05-2018 20:48

çok güzel bi özet benim çok işime yaradı tavsiye ederim

15-05-2018 19:49

gerçekten çok güzel son bölümlerinde ağladim resmen banada 7 8 sene önce dil ve anlatim hocam tavsiye etmişti suan tekrar okudum gercekten ne diyecegimi bilemiyorum

22-05-2018 10:15

çok beğendim. hiç sıkılmadan okunabilecek sürükleyici bir kitap

11-06-2018 16:01

ben 36 yaşındayım ve bu zamana kadar hiçbir kitabı merak edip okumak istemedim ta ki raifi taniyana kadar okuyun ve pismanliklarimizi hayatın tek sınav olduğunu kaybetmeye gelmeyen değerli yaşamı aşkı özlemi anlayın sonunda insan ağlamaktan utanmiyor....ha ben çok sigara içtim cunki onlarla yasadim hissine kapildim

30-08-2018 16:33

ben kitabı sınav olduğu için okuyorum yani zorunlu ama sonradan çok beğendim kitapta konusu olduğu gibi bende önyargılı oldum galiba😂

02-10-2018 20:36

cidden güzel roman tavsiye ederim okuyun pişman olmazsınız.

15-10-2018 19:27

inanılmaz sürükleyici duygu dolu bir kitap. okurken hissettiren başka yerlere götürüyor. sonu ilginç bitiyor. herkese tavsiye ederim okunması gereken harika bir eser.

Melek • 16-11-2018 22:14

çok ama çok güzel bi kitap okuduğum bütün kitapların en güzeli sonu müthiş bişeydi herkese tavsiye ediyorum okumayı sevmeyen birisi bile bence sevicektir.👏👏👏 yazarı tebrik ederim bukadar güzel bi kitap nasıl yazmıs aklım almiyor.

18-11-2018 21:29

kitabı okumayanların daha fazla konuştuğu zamanlarda çok ön yargılıydım. ama okumaya başladığım zaman fazlaca etkilendim ve beni içine çekti, kesinlikle tavsiye ederim ilk başta sıkıcı gelmesine bakılmaksızın okunulması gereken harika bir eserdir.

Ecem • 03-12-2018 13:28

çok güzel çok acayip bir kitap çok derin bir iz bıraktı bir yarada bu kitap açtı yüreğime

15-01-2019 00:02

ne türlü bir okuyucu kitlesine sahip olursa olsun kalitesinden ödün vermeyecek bir sabahattin ali romanı.aşk denince bazen aklıma raif efendi ve maria puder gelir. bence bir aşk, bu kadar ince duyarlılıkla, bu kadar dokunaklı ve yalın işlenebilirdi. bu bağlamda kitap, bir şaheser niteliğinde.

ilayda • 25-01-2019 22:41

sabahattin ali.. yeri bende ayrı olan bir yazar.. kürk mantolu madonna ve kuyucaklı yusuf kitaplarını çok beğeniyorum ayrıca etkileri hala üzerimde..
raif efendi'nin tabloyu gördüğü anda hayran kalışı her gün gidip saatlerce dalıp gitmesi sanki ben yaşıyordum onun yerine. maria ile ilişkileri aşkı için çırpınışları sessiz çığlıkları hepsı bizden bir parça. ben de kızmıştım maria'ya raif efendi gibi malesef öyle olmadığını ben de raif efendi gibi öğrendiğimde çöktüm .. okuyun gerçekten çok güzel ..

seymaakzkl • 03-02-2019 12:40

hani bir hayat hikayesi dinlersin hüzün baştan başa ve bu hüznün bu mutsuzluğun içinde kaybolur ve hatta bu mutsuzluğu bili bile yaşamak istersin. işte kürk mantolu madonna ile sebahattin ali okuru bu hüzün sarmalında gönüllü mutsuzluğu yaşamaya itiyor. bir tek böyle hisseden ben değilimdir diye düşünüyorum. mutlaka okumalı ve mutlaka bu perspektiften hayata, sevdaya, umuda dair düşünmeli derim.

melik yanar • 05-02-2019 16:38

kürk mantolu madonna sabahattin ali'nin okuduğum ilk romanı uzun zaman önce okumuştum. ve uzun zaman etkisinden çıkamadığım bir kitap.hiç sabahattin ali okumamış olan biri ilk bu kitabı okumasını tavsiye ederim.

Belkibirgun • 11-02-2019 23:36

çok naif, çok hoş bir aşk hikayesi okudum. bu muhteşem klasiği herkes okumalı.

Ugur09 • 13-02-2019 21:27

bu kitap içime işledi o kadar harikaydı ki!
kitabın verdiği duygu da çok iyiydi.

Mr. Law • 24-02-2019 12:45

kitapta özellikle eski kelimelerde var ve bu kitaba çok hoş bir esinti katıyor. onun dışında aşk ve umut sabahattin ali'nin elinde her zamanki gibi müthiş bir karmaşa içinde harmanlanmış. kesinlikle okunmalı.

havva • 25-02-2019 11:46

bu romanın sonuna siz olsaydınız ne yazerdınız yazın lütfen

18-03-2019 19:12

aşktan ümiidimizi kesmememizi ve aşka her halde güvenmemiz gerektiğini bize anlatan bir kitap.okuduğum zaman beni derinden etkilemişti.aşkı her zaman ve her durumda beklememizi anlatır.kürk mantolu madonna aslında rasim için imkansızdı ve en başta tabloya aşık olmuştu.gördüğü kadının o olduğunu bile tanıyamamıştı.rasim aşkıyla güzel zamanlar geçirdi fakat şartlar en sonunda da ölüm onları ayırdı.fakat siz yine de aşka inanmaya devam edin...

Edanur Kaynak • 21-03-2019 17:27

kitaplar insanları çok başka diyarlara götürür,başka hayatlara,başka dünyalara sabahattin ali'nin bu eserin de ise çok başka çok sıra dışı bir aşk hikayesi görüyoruz içine kapanık olan raif efendini içinde kalan o büyük aşk hikayesi insanları anlatıyor kitap sevgili okur şimdiler de bulamayacağımız bir aşk hikayesi, ancak insanların şimdi orada burada şurada yaşadığı küçük aşkların büyük acısı yazar taa o günlerden beridir gelen ve hiç gitmeyecek olan aşk hikaye ve acısını anlatır bize maria puderin kendisini çizdiği portreye aşık olan raif efendi resimde ki aşkını bulduğunda ki heyecanını hissedeceksiniz sevgili okur var olun...

14-04-2019 14:22

öncelikle kitabı beğendiğimi belli etmeliyim. başlarda sıkıcıydı gerçekten sıkmıştı ama aldım diye okumaya devam ettim. sonra özellikle kitabı okumaya başladığında rasim, gerçekten yap boz gibi her şey bir bir yerine oturmuştu. rasim iş bulmaya çalışıyor. ve bir arkadaşı sayesinde raif efendi ile aynı odada çalışıyor. raif efendi tercüman , yıllar önce almanya da okumaya gitmiş . kendi halinde sessiz sakin. çok da ipucu vermeyeyim ama bu kitabın sonunda ağlayanlar falan da var . aşk kitabı okumayı sevenler okumalı sonunu da şaşırtıcı ve güzel . herkese tavsiye ederim. şimdiden iyi okumalar.

Sezen • 21-04-2019 14:11

yalnızlığı güzel temada işlemiş sabahattin ali, bu kitabında. dışladığımız, "kırılmaz" dediğimiz bazen de bunu bile düşünmediğimiz insanların da aslında bir dünyasının olduğunu hatırlatan bir kitap. beklenmedik kişilerin neler yapabileceğini, yapmış olduğunu da gösteriyor. velhasıl kelam hepimiz okumalıyız. okumalıyız ki insanlık bir an önce düzelmeli.

Burcu • 11-05-2019 12:13

türk edebiyatının en önemli şahsiyetlerinden birinin akıcı bir romanı. sade ve güzel betimlemelere yer verilmiş, hızlı bir şekilde okunan akıcı ve sayfa sayısının 160 olması sebebiyle de kısa sürede biten çerezlik bir kitap. çok şey katmaz size ama yine de okumadım denilmemesi gereken bir kitap.

Abdullah • 20-06-2019 00:40

bir türlü gerçekleşemeyen aşk. memur raif'in, babasının desteği ile almanya'ya sabunculuk öğrenmek için gitmesi ile başlayan fakat gerçek olmayan aşk. aslında iki karakterde aşık fakat her ikiside iyice tanımadan birbirlerini bir işe girişmek istemeyen bir çift.

Uygar • 27-06-2019 17:17

ah kürk mantolu madonna, bana sevdiğim kişilerin-şeylerin peşini asla bırakmamam gerektiğini öğütledin. sevgi olmayan bir yerde yiter gideriz. sevdiğinin kişinin yanında olmak kadar sevildiğin yerde olmak da paha biçilemez bir şeydir. muhteşem bir trajedi.

İlayda • 26-07-2019 11:34

şimdiki madonna'dan söz etmiyoruz. burada bir dikkat etmek gerekir bence. okumadan yorum yapmak yanlış...

Irem Can • 31-07-2019 08:29

süper bir kitap.sev ginin nekadar büyük bir şey olduğunu bir kez daha anladım bu kitapta.raif efendinin içine kapanıklılığı,sessizliği,mutsuzluluğu...
gerçekten büyük bir aşık.kürk mantou madonnaya olan sevgisi,onunla geçirdiği zamanlar,hastalandığı zaman madonnaya bakmması...tüm bunlar çok güzel ama en sonunda biraz üzüldüm.yanlış anladığı için çok üzülmesi yani madonnanın onu unttuğunu sanması çok üzücü ama en sonunda bir madonnanın onun çocuğunu doğururken öldüğünü öğrendiğinde kahroldu.kitabın sonu biraz acıklıydı ve bir kez daha söylüyorum mükemmel bir kitap.

fatma • 06-09-2019 23:02

duygusallığın olduğu, yalın ve akıcı bir kitap. toplumdan farklı iki insanın biribirini bulup aşklarını merak içinde okuyacağınız çok güzel bir kitap. okudukça mesafelerin sevgiye karşı olmadığı sadakatin olması gerektiğini anladığınız zarif bir kitap. kesinlikle ama kesinlikle vakit kaybetmeden okuyun.

Abdullah • 19-10-2019 14:52

bazen iki insanın tanışması yeni bir hayatın başlangıcıdır. kürk mantolu madonna buna inanmamı sağladı. bana göre her insan bir hikayedir, raif efendi gibi ruhsuz gözükse bile...

Okuyucu • 21-12-2019 23:15

ben severeke ve merakla okudum. anlatılan olaylar gözümde canlandı resmen. başlayınca akıp gidiyor romandaki karakterlerin betimlemesi güzeldi. sonu ise ince ruhlu insanlar için ağlamadan durulmayacak gibi. tavsiye ederim.

Amazone • 10-03-2020 14:23

sabahattin ali bana romanı sevdiren adam. roman karakterlerini öyle tahrir eder ki adamı karşında görürsün. maria puder'i anlatır ve aşık eder okuru o'na. çok güzel roman. mutlak okuyun.

Heduan • 26-03-2020 18:06

son yıllarda insanların sosyal medya oyuncağı olsa da bu kitabın bir baş yapıt olduğunu inkar edemeyiz. bana sabahattin ali'yi sevdiren kitaptır kendisi, aynı zamanda etkileyici bir aşk hikayesi vardır içinde. sonunda ağlatıyor.

Zeynep • 25-04-2020 17:43

gece yarısı kalkıp dolabı karıştırdım ve karşıma bu mükemmel kitap çıktı.
tek bir solukta bitirdim işin açıkçası ve defalarda okunmaya değer bu kitap.
raif efendi ve maria puder'in bitmez tükenmez aşkı beni resmen büyüledi.
her okuduğum zaman farklı yorumlar ve düşüncelere sokan bu kitap bize sabahattin ali'nin mükemmel bir yazar olduğunu tekrar görüyorum

Milel • 07-05-2020 13:32

tereddüdle elime alıp,daha sonra bunca zaman neden okumamışım ki dediğim nadide kitaplardan biri olabilir.herkesin okumasını önerebileceğim derin anlamlar taşıyan güzel bir eser. :)

Sura Sel • 27-08-2020 12:39

muhteşem bir kitap kesinlikle tavsiye ediyorum

01-04-2021 18:43

oldukça etkileyici bir kitap. herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Ala Sude Suna • 05-05-2021 14:33

başları sıkıcı sarmıyor ama sonlara doğru heyecanlı bir hal almaya başlıyor

07-11-2021 13:15

harika bir kitap. herkesin okuması gerekenler arasına girmeli. yazarı kuyucaklı yusuf'tan tanıdım ve bu kitabına da şans verdim. kitapta ön yargılı olmamanın önemini anlıyoruz. sevgi, aşk, bağlılık, dostluk başarılı bir şekilde işlemiş. uygun fiyatlı ve sürükleyici olan nadir kitaplardan birdir bana kalırsa. kesinlikle tavsiye ederim, okuyun okutturun. sonrasında bu başarılı yazarın diğer kitaplarına da şans vermek isteyeceksiniz. değerlendirmemi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Zeynep • 04-04-2022 06:04

zaman zaman duygulandıran harika bir eser

buyakamoz • 15-04-2022 16:01

tam olarak neyi anlatıyor anlatırmısınız

24-07-2022 21:23

arkadaşlar öğretmen bu kitabın yapı unsurları nedir diye sordu tam olarak ne yazmam gerekiyor kitabı okudum ama soruyu anlamadım

14-11-2022 20:15

tek kelimeyle harika saf masum bir aşk ancak bu kadar güzel yaşanır. seven aşık olan herkese tavsiye ettiğim tek roman kürk mantolu madonna.

Çiğdem • 22-11-2022 16:15

okuduğum en güzel masum tertemiz aşk romanı tekrar tekrar okunacak en güzel roman. seven aşk yaşayanlar kürk mantolu madonna adlı romanı okusunlar .

Çiğdem • 25-12-2022 14:01

kitaptan çıkarılan sonuç nedir

25-03-2023 20:14

bu kitabı alıp fotoğrafını paylaşanların yarısı bu kitabı okusaydı türkiye çok farklı bir yer olurdu

28-06-2023 22:13

bana olay örgüsü maddeler halinde lazım o şekilde nerde bulabilirim

03-10-2023 20:39

acil maria puder özellikleri lazım karakter analizi çıkartıyoruz

09-01-2024 23:11

güzel sayfa hazırlanmış detaylı özet arıyordum burada herşey var yazanın eline sağlık

17-04-2024 20:06

Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - 3 Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - 2 Hanende Melek Bütün Şiirleri Kağnı Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Kamyon Çakıcı'nın İlk Kurşunu Yeni Dünya Değirmen Sırça Köşk İçimizdeki Şeytan Kuyucaklı Yusuf Kürk Mantolu Madonna en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar