Sefiller

Sefiller
Kitabın Yazarı:Victor Hugo Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1862 Sayfa Sayısı:2000 ISBN:9789750703270 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 241

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:86,95 TL KitapYurdu:92,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Sefiller - Victor Hugo

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi Orjinal Adı:Les Misérables

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sefiller Özet

Jan Valjean karakteri kitabımızın ana karakteridir. Jan Valjean yoksul bir köylüyken sırf ailesini doyurabilmek için ekmek çalmıştır. Yakalandığı için de kürek cezasına çarptırılmıştır. Sırf karnını doyurmak için çaldığı ekmek yüzünden aç kalmasına sebep olan sistem tarafından cezaya çarptırılmış olması Valjean’a çok ağır gelmiş ve defalarca kaçmaya yeltenmiştir. Her seferinde yakalandığı için ise cezası 19 yıla kadar uzamıştır. Valjean, hapisten çıktığında kendini yollara atmış ve açlığın soğuğun etkisiyle bir yudum su bir lokma ekmek bir sıcak yatak aramak için kapı kapı gezmiştir. Fakat kendisi henüz farkında olmasa bile ünü diyardan diyara yayılmış tüm kapılar Valjean’ın yüzüne kapanmıştır. Bir köpek kulübesine bile sığınamayan Valjean’ın içi iyice öfke dolmuş ve uğradığı haksızlıkları düşündükçe kalbi daha da kararmıştır. Gücünün son noktasına vardığında ona kapısını açan kasabanın psikoposu olmuştur. Psikopos, kalbi aydınlıkla dolu olan, herkesi anlayıp yardım etmeye çalışan, insanların içerisindeki aydınlığa güvenen öyle ki yoldan geçen herkesi evine alıp geceleri evini bile kitlemeyen birisidir. Evdeki hiçbir fazlalık eşyaya tahammülü yoktur, ihtiyaç dışı her şeyi de ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadırlar.

Jan Valjean’ın şansı belki de hayatında ilk kez yaver gitmiş ve yolu psikoposun evine düşmüştür. Psikopos onu evine kabul etmiş ve sıcak yemek yatacak yer vermiştir. Jan Valjean ise içindeki dürtülere engel olamayıp psikoposun evindeki belki de tek değerli şey olan gümüş şamdanı çalarak bu iyiliğe karşılık vermiştir. Yakalandığında ise bilgisi için psikoposa başvurulmuş psikopos ise tüm yüce gönüllüğüyle şamdanı kendisinden çalmadığını, ihityacını görsün diye kendisine hediye ettiğini belirtmiştir. Jan Valjean’ın yüreği öyle bir aydınlanmıştır ki dünyada ne haksızlığa uğrarsa uğrasın başına ne gelirse gelsin iyi bir insan olunabileceğini anlamıştır. Bundan sonraki hayatını ise bu uğurda yaşayacağına söz vermiştir.

Yıllar sonra Fransa’nın kuzeyinde fakir bir kasabada Jan Valjean, Madlen Baba isimli yüce gönüllü zengin bir mücevher imalatçısı olarak yaşamaktadır. Bu fakir kasabayı öyle çok kalkındırmış buradaki fakirlere öyle çok yardım etmiştir ki ona “baba” demişler bir de belediye başkanı olarak seçmişlerdir. Madlen Baba’nın fabrikasında Fantaine isminde bir kadın çalışır ve Madlen Babanın bilgisi olmadan işten atılır. Zavallı Fantaine hancı bir ailenin yanına bıraktığı kızına bakmaları için aileye sürekli para gönderiri. Bu yüzden de hayat kadınlığı yapmaya başlar. Hapishaneye düştüğü bir gün yolu Madlen Baba ile kesişir. Madlen bu zavallı hasta kadına çok acır ve onu hemşirelere emanet ederek kızını kurtaracağına söz verir. Her şey yolunda giderken “D” kasabasında elma çalarken bir adam yakalanmıştır. Herkes onun ortadan kaybolan Jan Valjean olduğundan emindir. Onun Jan Valjean olmadığını bilen tek kişi Madlen Baba’dır. Belki bu olayın gidişatına göz yumsa ömür boyu her duyduğunda ve düşündüğünde beyninin kafasından çıkacakmış gibi olmasına yol açan o isimden sonsuza kadar kurtulacaktı. Madlen Baba, tertemiz bir ahlak anlayışının üzerine kurduğu bu hayatının ikinci yarısını böyle bir haksızlığın üzerinde devam ettiremeyeceğini anladı ve mahkeme günü jürinin önünde gerçek Jan Valjean’ın kendisi olduğunu itiraf eder.
Tutuklanıp hapse gönderilecekken kaçar ve kızını beklerken vefat eden Fantaine’e verdiği sözü gerçekleştirmek için küçük Cosette’yi ona canavarca davranan hancıların elinden kurtarır. Yıllar önce iyiliğinin dokunduğu bir manastırda bahçıvan olarak çalışan adamın yanına sığınırlar. Cosette manastırda okumaya başlar.

Cosette, zengin dedesi tarafından büyütülen Marius’a aşık olur. Marius isyan eden cumhuriyetçilerin safındadır. Jan Valjean da aynı saftadır. Paris kan gölüne dönmüştür ve zaferi Cumhuriyetçiler elde eder. Jan Valjean’a karşı taraftan birini öldürme görevi verildiğinde Jan Valjean karşısındakinin kendisine düşmanlık besleyen ve türlü acımasızlıklar eden Javert olduğunu görür. Javert’in hayatını bağışlar. Marius ağır yaralandığın hayatını Jan Valjean kurtarır. Jan Valjean, Cosette’nin Marius’a gönülden sımsıkı bağlı olduğunun farkındadır. Cosette’nin bir kürek mahkumunun kızı olduğu bilinmesin diye ortadan kaybolur. Marius ise hayatını kurtaranın Jan Valjean olduğunun farkınadır. İki genç birbirlerine kavuştuktan sonra Jan Valjean’ı aramaya koyulurlar. Hayatının son günlerini yaşayan Jan Valjean’ı bulduklarında o son nefesini verene kadar yanlarından ayrılmazlar.

Sefiller bana göre bugüne kadar yazılmış en güzel kitaptır. İyiliğin, her karanlıktan bir dönüş olabileceğinin ve her insanın ne kötülük yaşarsa yaşasın özünde iyi kalabileceğinin anlatıldığı en güzel eserdir. İnsanların bencillik ve bireysel mutluluklarına odaklanıp hep birlikte daha mutlu ve insanca yaşanabileceğine olan körleşmesinin asıl sefillik olduğunu gözlemlediğimiz bir eserdir. İyiliğin nasıl insanın çevresini aydınlattığını kalbi kin ve nefretle dolu Jan Valjean’dan tek bir iyiliğiyle bambaşka bir insan yaratıp bu insanın da bambaşka hayatlara dokunup onların hayatlarına ışık saçmasına şahit oluyoruz.

Dili oldukça akıcı ve anlaşılırdır. Kalın bir kitap olmasına rağmen elinden bırakmak istemeyeceğinizden eminim.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Sefiller Konusu

Dünyanın en ünlü romanlarından bir tanesi olan Fransız yazar Victor Hugo’nun ilk olarak 1862 yılında yayınlanan kitap halen mükemmeliyetini korumaya devam etmektedir. Edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan herkesi derinden etkileyen kitap dünyada mutlaka okunması gereken eserlerden bir tanesidir.
Sefiller 1862 yılında Fransızca olarak yayınlanmıştır. Eser birden fazla ciltten ve birçok kitaptan oluşmaktadır. Toplam sayfa sayısı 1900 olan eser yıllar içinde kısaltılmış ve tek kitap haline getirilmiştir. Halen orijinal haliyle birden fazla kitap şeklinde de bulunabilmektedir.

Sefiller kitabının en önemli yanı içinde gerek dönemin gerek ise günümüzün birçok duygusunu içinde barındırmasıdır. Victor Hugo insan hayatındaki sefilliğin etkisin anlatırken insan hayatında hissedebildiği tüm duyguları kitaba yansıtmıştır. Bunun yanında günlük hayatımızı etkileyen ve özellikle kitabın yazıldığı dönemde insan hayatına yön veren din, siyaset, adalet, aşk ve birçok öğeyi de kitabına yansıtabilmiştir. Tüm bu detay ve bütünlük sonrası da kusursuz bir roman ortaya çıkmıştır.

Victor Hugo Sefiller kitabını yazarken kendi yaşadığı hikayelerden de esinlenmiş ve bazılarını kitaba bire bir aktarmıştır. Kitabın baş karakteri olan Jean Valjean karakterini yazarken kendisine yardımcı olan eski bir mahkum fakat o zamanlar yardımsever bir iş adamı olan arkadaşından etkilenmiştir. Romanda geçtiği gibi bir hayat kadınını tutuklanmaktan kurtarmış ve ayaklanma hikayesinde olduğu gibi eşyalardan barikatlar yaparak direnen gençlere bizzat tanıklık etmiştir.

Sefiller romanının konusu 1815 yılında başlar ve 1832 yılına kadar devam eder. Kitabın ana karakteri olan Jean Valjean kız kardeşinin çocuğunu açlıktan kurtarmak için ekmek çalar fakat bu sırada yakalanır. Hırsızlık suçundan bey yıl mahkum olur. Fakat mahkumiyet sırasında tekrar kaçmaya çalıştığı için cezasını tamamlaması tam 19 yıl alır.

Cezası bitip yeniden özgürlüğüne kavuştuğunda artık Jean Valjean çok farklı biridir. Yeniden hayata tutunmaya çalışır fakat eski bir mahkum olduğu için toplum tarafından dışlanır. Ne açlığını giderebilecek ekmek ne de soğuk günlerde ısınabilecek bir yer bulabilir. Sonunda yolu bir piskopos ile kesişir ve piskopos ona yemek ve yatacak yer sunar. Fakat gerek hapishane döneminde gerekse sonrasında yaşadıkları Jean Vajean’ın tüm duygularını yitirmesine neden olur ve piskoposa ait tüm gümüşleri çalarak kaçar. Fakat bu kadar yük ile yakalanması uzun sürmez ve suçunu onaylaması için piskoposun karşısına getirilir. Piskopos durumu görünce gümüşleri kendisinin verdiğini, hırsızlığın söz konusu olmadığını söyleyerek onun serbest bırakılmasını sağlar. Dahası ona iki gümüş şamdan daha verir ve karşılığında tek bir şey ister. Tüm bu gümüşleri iyi bir insan olma yolunda kullanmasını ister. Bu olay Jean Valjean’ın yok olan duygularını yeniden kazanmasını sağlar.

Yıllar geçer ve Jean Valjean sahte bir kişilik ile iş hayatına atılır ve çok başarılı olur. O artık zengindir ve kasabanın en yardımsever ve sevilen kişilerinden birisidir. Fakat geçmişi onu takip etmeye devam eder ve onun gerçek kişiliğinden sadece polis şefi Javert şüphelenir. Fakat Jean Valjean’ın unvanı nedeni ile elinden bir şey gelmez. Bu zaman diliminde Jean Vajean’ın gelecek hayatını etkileyen bir kadın hayatına girer.

Fantine ufak bir kızı olan fakir bir işçidir. Dönemin ahlak anlayışı babası belli olmayan bir çocuğa pek sıcak değildir ve bu yüzden işi kaybetmek zorunda kalır. Çocuğuna yemek sunabilmek için her şeye yapmaya hazırdır ve ahlak anlayışı nedeni ile dışlanan kadın yine ahlak anlayışı nedeni ile hayat kadınlığına sürüklenir. Günün birinde tutuklanma tehlikesine karşı onu Jean Valjean kurtarır ve hastaneye yatırır. Fakat Fantine yaşadıklarına daha fazla dayanamaz ve ölür. Jean Valjean’dan kızına sahip çıkmasını ister.

Jean Valjean’ın hayatı temiz kalbi nedeni ile bir kez daha değişir. Kendisine benzeyen ve Jean Valjean olduğu iddiası ile masum biri tutuklanır. Kendi yerine başkasının tutuklanmasını vicdanına sığdıramaz ve gerçek kimliğini açıklar. Fakat Fantine verdiği sözü yerine getirebilmek için bir kez daha kaçar ve Cosette’yi himayesi altına alarak yeni bir hayata başlar.

Yıllar tekrar ileri sarar ve Cosette artık büyümüş ve güzel bir kız olmuştur. Jean Valjean kaçak hayatına bir şekilde devam eder fakat polis şefi Javert peşini bırakmaz. Cosette Marius adındaki gence aşık olur. Fakat Javert Jean Valjean’ın izini bulunca birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Bu sırada ihtilal başlar ve Marius ayaklananların arasında yer alır.

Ayaklanma sırasında Javert yakalanır ve esir düşer. İdam edileceği zaman Jean Valjean ortaya çıkar ve idam etme görevi ona verilir. Fakat Jean Valjean Javert’in kaçmasına izin verir. Bu sırada ihtilal sert bir şekilde bastırılır ve Marius yaralanır. Onu ölümden ise yie Jean Valjean kurtarır. Marius’un tüm arkadaşları öldürülür ve Jean Valjean yaralı Marius’u hastaneye götürürken Javert’e yakalanır. Fakat Jean Valjean ölümü göze alarak Marius’u hastaneye götürür ve Javert hiç bir şey yapamaz. Bunun üzerine görevini yerine getiremediği ve duygularını işine karıştırdığı için intihar eder.

Marius iyileşir ve Cosette ile evlenir. Jean Valjean, Javert’e verdiği sözü tutarak teslim olmaya gider fakat Javert’in öldüğünü öğrenir. Bir süre sonra kendisi de hayata veda eder. Bir zamanlar piskoposun ona hediye ettiği iki şamdanı yanından hiç ayırmamıştır ve öldükten sonra da şamdanlar mezarının başucuna konulur.

Sefiller kitap okumayı seven ya da sevmeyen herkesin okuması gereken tam bir klasik. Duygusal yoğunluğu nedeni ile yediden yetmişe herkesi etkilemeyi başarıyor. Bu yüzden olsa gerek yıllar içinde hiç unutulmadı ve bir çok film, dizi, tiyatro ve esere dönüştürülerek tekrar tekrar karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Sefiller Soruları ve Cevapları

Sefiller kimin eseri?

Victor Hugo

Sefiller türü nedir?

Yabancı Romanlar, Tarihi

Sefiller kaç sayfa?

2000

Sefiller Yorumları

özet için teşekkürler güzel oldu kitap çok uzun ve çok sıkıcı okuması çok zor lise öğrencisine neden bu kadar zor bir kitap verirler ki anlamam

13-04-2014 09:49

guzel kitap cook guzel konu guzel yani harika

13-04-2014 12:03

herkesin sahip olması gereken bir eser alıp okuyun ufkunuz genişleyecek

14-04-2014 10:35

kitap ciltler halinde fırsat olsa da hepsini okuyabilsem tek kitap olanı bile uzun ama okurken o kadar çok şey kaçırdığınızı hissediyorsunuz ki tamamını alıp en ince detayına kadar öğrenmek istiyorsunuz mükemmel bir dil mükemmel bir anlatım gerçekten tam bir klask

14-04-2014 21:45

karakterlerin adını yazaydın eydi

15-04-2014 21:21

Jean Valjean: Baş karakter.
Javert: Jean Valjean’ın peşini bırakmayan polis şefi.
Fantine: İşten kovulunca hayat kadını olan, Jean Valjean’ın tutuklanmasından kurtardığı kadın. Jean Valjean’ın daha sonra evlat edineceği Cosette’nin annesi.
Cosette: Fantine’in kızı. Jean Valjean’in himayesine aldığı kız çocuğu.
Marius: Cosette’in aşık olduğu genç. Ayaklanmaya katıldığında Jean Valjean tarafından kurtarılıyor.
Thenardier ve Madame: Cosette’in söz de ailesi olduğunu iddia eden sahtekar ikili.

15-04-2014 21:35

ödev için okumaya çalıştım ama çok uzun çok sıkıcı neresi klask anlamadım

18-04-2014 20:53

arkadaşlar sefiller yazarı kimdir detaylı bilgisini verebilir misiniz? bana kitabın kendisi değil kitabın yazarı gerekli

21-04-2014 19:13

kitap özeti arıyordum buldum birazını okudum hoşuma gitti ama çok uzun ödev yetişmeyecek teşkkürler

22-04-2014 02:17

pdf yada epub olarak yok mu yaa telif hakkı kalktı diye biliyorum ben bu kitabın

26-04-2014 02:37

Çoook uzun ama yinede tşkkrlr

06-05-2014 20:02

bu kitap çooook güzel ben sefiller özeti için okudum ama çok beğendim öğretmenimize teşekkür ederim beni sefiller kitabı ile tanıştırdığı için

09-05-2014 09:02

çok uzun ama güzel:) okuduğum en güzel kitap sefiller romanı ben bayıldım çok duygusal mükememl bir konusu var victor hugo çok güzel yazmış bunun filmini yapsınlar çok tutar

29-05-2014 19:27

Çok uzun yaa bana sefiller kitabının yazarı hakkında bilgi verir misiniz bir de acil olarak sefiller kitap özeti lazım hoca sınav yapacak kitap çok uzun olduğu için okumak istemiyorum

05-06-2014 09:09

hoca ödev olarak verdi kitabın kalınlığını görünce bu okunur mu dedim gittim internetten pdf olarak buldum okumaya başladım sıkıldım sonra öğrendim ki filmleri varmış gittim bir tanesini izledim izleyince okuma isteği de arttı ödevi filme göre yaptım ama yazın okumaya çalışacağım duyduğuma göre kitap filmden daha iyiymiş hoşuma gitti

05-06-2014 21:30

mükemmel bir klask mükemmel bir kitap duygular çok güzel anlatılmış okurken hissedebiliyorsunuz

15-06-2014 05:50

sefiller romani cox sevdiyim romanlardan biridir

15-06-2014 23:36

ders kitabı yerine konulması kötü duygu yoğunluğu çok fazla olan bir hikaye kısaltmalar kitabı bitiriyor güzellik detaylarda saklı ama okunabilir kitap boyutuna getirmek için kalitesinden ödün veriyorlar yazık

Yağmur • 18-06-2014 06:02

özet için teşekkürler ödev vardı hallettik aslında internette pdf var ama çok uzun kitap abi oku oku bitmez böyle iyi oldu süper teşkür

18-06-2014 06:54

Sayfa sayısı nasıl 2000 olur ben aldım 400 sayfa :o

19-06-2014 22:45

hikayenin orjinali 2000 sayfadan oluşuyor yayıncılar kese kese 400 sayfaya kadar indiriyorlar satabilmek için yoksa 2000 sayfalık kitabı kim alacak

21-06-2014 00:39

Sıddetle tavsıye edıyorum....

21-06-2014 20:32

bulabilsem emin olun o 2000 sayfayı okurum benim aldığım yaklaşık 600 sayfaydı elimden bırakamadım fransızca öğrenip orjinalini okuyasım var o derece güzel

24-06-2014 23:26

Aynen yaa bnmde orjinali okuyasm war harika bir kitap

26-06-2014 12:55

Çok güzel tavsiye ederim

26-06-2014 14:43

Zaten 2000 sayfaligi var iletişim yayınları

16-07-2014 03:34

bende okudum cok guzel bı kıtap yenı yenı kıtap okumaya basladım ve ılk okudugum kıtap bu çok ıyı yorumlamslar

04-09-2014 23:39

okumadım ama uzun oldugu ıcın sıkıcı gececek gıbı

08-09-2014 22:00

Bu eseri çox sevirem:-)

07-10-2014 11:12

Müthistiiii ben coook beyendimm herkese tavsiye ederim okunmasi gereken bir kitap kacirmayin!!

Sessizlik en güzel sestir duyabilen icin...Şemsi Tebrizi(Melek) • 12-10-2014 00:26

Kusura bakmayın arkadaşlar kitabı bitire medim ondan girdim

12-10-2014 18:41

BENCE SÜÜÜÜÜÜÜÜPER TAVSİYE

15-10-2014 17:35

ŞU AN ORJİNALİNİ ALIYORM

15-10-2014 17:46

bence çok güzel

02-11-2014 11:46

Olaylar iyi tanitilip anlatilmis ama buradan okuyarak kitabin iyi yada guzel oldugunu anlayamayiz cunku hicbir tavsir yada dil anlatim bicimleri kullanilmamis cok sade diller misli mıslı killanilmis

03-11-2014 17:43

süperrrrrrrrrr çok ama çok tşkkürler :) :) :)

06-11-2014 14:14

valla" ne" yalan" söyliyeyim" bayıldım

07-11-2014 17:36

mükemel bi roman :) :)

09-11-2014 18:21

güzel bir kitap fakat çok uzuuuuuuuuuuuuuun böyle 200 sayfa falan olsa iyi fakat buu 400 sayfa

10-11-2014 16:42

bu kitap iyi ki yazılmış insanlar için örnek bir kitap olduğunu düşünüyorum

29-11-2014 15:19

cok guzel bir kitap.....herkese tavsiye ederim

02-12-2014 19:24

sefiller eserinden bi parca okudum..kitab cok uzun okumaya zamanım yokk.okudugum parcada qavros isimli fakir bi cocuk son kurusunu,kendinden kucuk cocuklara harciyo..

05-12-2014 15:26

Cook isime yardimci oldunuz saolun

06-12-2014 06:49

ben kitap yarışmasına girdim inşallah kazanırım 8 kitap okucaz biri bu çok güzel bir kitap kazanırsam tablet alıyorum dua edinde alım arkadaşlar

13-12-2014 12:58

benim hayatımda okuduğum en güzel kitapp

14-12-2014 19:15

çok güzel bir site harika çok beğendim
çok güzel bir siteye benzer olmuş.bu arada yazdığınız yazılar harika bir anlamı var
bu sute çok sıkıcı olmuş
pardon güzel olmus yazarken şaşırdım
yazdığınız yazılar çoook güzel teşekkür ederim emeğinize sağlık.

16-12-2014 21:37

tek bir yanlış var :
cosette marius'a değil,marius ccosetteye aşık olur... onun dışında çok güzel bir özet çok teşekkür ederim

18-12-2014 22:42

bu kitabı ben de okudum ço iy bir içeriğe sahip

24-12-2014 19:23

bu kitaba bayılıyorum

24-12-2014 20:49

bu kitabı okumayın çünkü fazla güzel

25-12-2014 18:51

bunu okuyanlar bence beğenmiştir çünkü bende okudum kırtasıyeden aldım... :d

29-12-2014 15:12

herkese tavsiye ederim teşekkürler!!!

30-12-2014 13:13

değerlendırmesını yazın

30-12-2014 19:13

çok güzel
çok güzel bir hikaye
çoook güzel bir hikaye teşekur ederim

07-01-2015 18:14

çok güzel bir kitaptı

11-01-2015 19:32

gerçekten güzel bir hikaye aileleri çok ilgilendiriyor.bir adamın ailesini ne kadar sevdiğini görüyorz.

12-01-2015 14:31

sefiller kitabı victor hugo tarafında yazılan en ünkü romandır bu romanı tekrar tekrar okuyorum. ona çok teşekkür ederiz..

14-01-2015 23:09

gerçekten çoooook sıkıcı bir kitap konu için teşekürler

18-01-2015 11:36

dunya klasıklerınden tum romanlardan guzellerıcınden bence ılk 10 sıradaokumayan kalmasın

29-01-2015 19:26

bence 2 yilda bir tekrar tekrar okunasi bir kitap ve konu teşekkürler viktor hugoya hayatimiza bilmediğimiz anlam katmasi nedeyle

30-01-2015 03:40

ewet gerçekten çok güzel bir kitap
<3

06-02-2015 13:05

harika bir kitap
harika

17-02-2015 13:42

sagol dostum ama mairusun dedesi ve babasini bay tenardiyenin n kurtardigini yazmamissn

22-02-2015 13:44

çok güzel bi kitap gerçekten

04-03-2015 20:26

bu kitap bi harika dostumm
gönderen jiyan

05-03-2015 20:46

madam tenardiye nin dış görünüşü nasıl acil lütfen

25-03-2015 08:03

88 syfa 3 günde okudum 2 filmini seyrettim yemin ederim ki çok güzel hemen okuyunn :)

02-04-2015 13:24

hariha bir kitap.... insani duygular,hissler o kadar iyi anlatilmis ki, zamanin lanet olasi zorluklari ki, su an da oyle bir dunyada yasiyoruz ne yazikki...hersey cok guzel anlatilmis...dunya klasklerinden biri muthis bi sey
pardon harika yazicaktim yalnis olmus...

04-04-2015 17:37

bence de harika bir roman bu özeti yazdığınız için size teşekkür ediyorum

07-04-2015 16:47

ozetını okuyunca gercekten guzel bı kıtapmış keske okusaymışım

12-04-2015 21:08

kitabın gerçekten bazı bölümleri çok sıkıcıydı ama genel olarak güzel bir kitap

14-04-2015 21:08

kitapta 37 karakterin adı geçiyor

15-04-2015 21:27

bn bu kitabı severek okudum

17-04-2015 16:26

bence biraz abartmislar bi adam hapisanede ne calisiyorda duz duvara tirmaniyor

20-04-2015 22:22

keşke her kitap bu kadar keyifli olsa

24-04-2015 09:56

kitap gayet iyi okumanızı tavsiye ederim. çok önceden okumuştum.yine okuyucam :)

07-05-2015 22:07

gerçekten okumaya deger muthiş bir kitap ilk günden 100 küsür sayfa okudum hiç sıkılmadan

09-05-2015 10:41

vıctor hugo jean valjan karakteri ile bize umudu, sevgiyi, merhameti bize hissettirmek amaçlalıyor

09-05-2015 12:55

hayatımda en son 2. sınıfta keloglanı okumustum bu kitabı profe ödevi için almıstım ve 2 günde tam 242 sayfa okudum o derece.

10-05-2015 22:10

ben bu kitabı 4.sinifta okudum ve kitaba hayran kaldım bence en iyi kitap tek kelimeyle muhtesemmm

19-05-2015 19:08

süper muhteşem ve harika bi kitap herkese öneriyorum...
sssssüüüüppppeeeerrrrrrrrrr

20-05-2015 15:52

süper bi şey 3 serisi var bende insan doyamıyo

20-05-2015 18:03

böyle bir kitabı ilk defa gördüm.okuduğum kitaplar arasında en iyilerinden biri bu victor hugo yazarda okunmaz mı? ciltler halinde
olması bile okumanıza sınır tanımıyor okudukça okuyorsunuz .

24-05-2015 19:37

herkes diyorya çok uzun ama okumaya devam
lise öğrencisi bile bunu okuyamuyosa bişey diyemem artık

26-05-2015 15:10

coxdan oxumusam indi bele oxumaq xatirlamaq xosuma getdi.tskler...

28-05-2015 08:01

kitabı okumadım ama arka kapak beni etkiledi onun için hemen okuyacagım

29-06-2015 15:16

özetini ve tamamını okudum. zamanım olursa bir kez daha okuyacağım.

04-07-2015 10:15

okuduğum tek ve en güzel kitap diyebilirim. kitap harika, victor hugo çok önemli bi yazar zaten. insan pskolojisini çok iyi anlatmış bu kitapta. sefalet ve sefillik arasındaki en ince farkı anlatmış. valla hiç sıkılmadan kitabı baştan 5 defa okudum :)

SÖZ "gözün arkada kalmasın " (eylül • 07-07-2015 01:19

güzel görünüyor ama çoooook sıkıcı (yazan huri)

08-08-2015 18:14

abi özet için sağol ama kitap ı okursan daha net anlarsın :d

25-08-2015 01:29

cok guzel bir kitab bu kitabi cok duydum ama okuyamdi simdi biliyorum nasi iyibir kitab oldugunu

04-09-2015 09:01

bu kitap bir harika ben küçükken yumurcakta çizgi filmi vardı ama artık yok :(

13-09-2015 23:26

harika bi kitapti betimlemeler, olaylarin gelismesi ve ozellikle jan valjn karekterine hayran kaldim :-) acikcasi daha once de okumadigim icin pismanlik duydum yani kisacasi kitap mohtosom fevkalede.....

23-09-2015 13:03

sefiller,süper bir roman.omudum,tekrar okumayı düşünüyorum.

11-10-2015 01:45

ben daha okumadım ama özetini okudum bence ozete gore harika harika harika harika

20-10-2015 19:44

ya 7.sınıfa gidiyoz güzel ama zor bi kiap veriyola :d

02-11-2015 21:12

çok uzun diyenler...kitap katilleri gibi ...tam bir klask ..başucu kitabı.

zeynep • 09-11-2015 22:24

çok güzel bir kitap birden fazla duyguyu birarada yaşatıyor

16-11-2015 05:45

sefiller hikayesinin olayı

20-11-2015 08:12

biz ortaokuluz ve bu kitap çok sıkıcı

29-11-2015 18:29

o değilde çocuklara hayat kadınlarını niye anlatıyorlar

06-12-2015 18:50

lisedeyiz bu kitabı okuyoruz ve yazılı oluyoruz saçmaaa!!..

06-12-2015 22:47

keşke karekterlerin adı ve özeliklerinide yazsaydı ya :(

13-12-2015 12:19

vallaha kitabi ben gerçekten çok begendim.okumayan varsa hemen okusun tavsiye ediyorum.

13-12-2015 19:40

çok güzel teşekkürler

15-12-2015 17:08

çok güzel bi kitap

21-12-2015 19:56

okunmaya değer bir kitap

23-12-2015 21:21

kitap okumayı sevmiyordum bu sefiller kitanını okuyunca sevmeye başladım size tavsiyem .byy

24-12-2015 07:43

milli egitim tarafından bizden okunması gereken kitap isilmeri verildi her sınıftan 7 kişi kitap okuyo bnde sefilleri seçtim şuan bitti sayılır formunu doldurucam kısacası çok güzel bir kitap heycan verici bence ben merak ederek okuyorum aklimda canladiriyorum zevkli oluyo . kitap okumak mükemmel bir duygu ve kazandırıcı herkeze tavsiye ederim
milli egitim tarafından bizden okunması gereken kitap isilmeri verildi her sınıftan 7 kişi kitap okuyo bnde sefilleri seçtim şuan bitti sayılır formunu doldurucam kısacası çok güzel bir kitap heycan verici bence ben merak ederek okuyorum aklimda canladiriyorum zevkli oluyo . kitap okumak mükemmel bir duygu ve kazandırıcı herkeze tavsiye ederim

26-12-2015 14:04

bunu kim yüklediyse ondan allah razı olsun kitap çok sıkıcı ve insanlara kötü davranılmasını hiç sevmem o nedende dolayı kitabı çok sevmedim ama çok sevenide var tabıkıde.

29-12-2015 01:03

insan kendini bir yerlerde arar yada başka hayartları öğrenmek kend hayaıyla karşılaştırmak ister bu da böyle bir kiytap ki hm kendini bulursun hemde başka hayatları kitabın son sayfalarında gözlerimden yaşlar aktı ... kalbinizle okuyun lütfen

03-01-2016 11:06

4. sınıfa giden biri çok zor

03-01-2016 11:32

sizin en çok hoşunuza giden karakter kim? neden?

06-01-2016 17:41

duyduklarıma göre bu kitap 2000 sayfa 20 yılda yazılmıştır bizim bu okuduğumuz sefiller 2000 sayfalık kitabın özetiymiş =d

10-01-2016 15:24

şiddetle lanet olasıca kitap diyorum

11-01-2016 20:39

çok güzeldi tavsiyem victor hugo nun ellerine sağlık

18-01-2016 19:28

hayatımda okuduğum en iyi romanlardan diyebilirim kesinlikle mükemmel

26-01-2016 21:27

tek kelime ile mükemmel soluksuz okudum nerdeyse :)

fatih38 • 29-01-2016 02:31

bencede çok güzel özetini ben biliyordum zaen

30-01-2016 10:30

kitabin zaman ve mekani ne ?

04-02-2016 20:38

çok uzun bir roman olmasına rağmen süperrrrrr

04-02-2016 21:35

menasiz sadece hayati anlatiyo ben bundan guzelini yazarim!

06-02-2016 11:39

bence güzel bir kitap ders çıkarabileceğimiz çıkarlar var :)

08-02-2016 23:00

sıkıcı bulanlar ıcın soyluyorum bende ılk basta oyle zannedıyordum ama mukemmel bır kıtapmıs

09-02-2016 19:06

kesinlik le okuyun pişman olmazsınız

13-02-2016 11:01

harika herkezin okumasıni tavsiye ediyorum bayıldım

23-02-2016 19:24

güzel ama özetini çıkarmak biraz zor oluyor

29-02-2016 08:03

aynen aynenn
aaa sende mi bugün okuyon bende bugün başladım hoca ödev verdii
,,
hiç okuyasım yok ama okumam şart yaani istemeyerek okuyorum

inşaallah dediğiniz gibii güzel bir kitaptır

29-02-2016 16:01

çok kötü yanlış kitabı okumuşum amma güzel
herkes harika diyor bey bi isimler çok karışık anaşılmıyor hangisi ahmet hangisi mehmet

01-03-2016 17:09

gh
güzel bi roman ama çok uzun

04-03-2016 15:31

çok güzel ve en sevdiğim kitap

05-03-2016 11:03

tşk özet için anlamıyodum orjinal kitabı

05-03-2016 23:35

bence baya guzel ozetlemisler yani helal olsun bir kotabin inceltilmis hali gibi

07-03-2016 21:06

çok kolay 2 günde bitirdim ve hikayesi süperdi neden bu kadar kolay kitap verdiler anlamadım

08-03-2016 15:17

victor hugo sefiller kitabini bgun ozdilekden 2.5 tl aldim =) yorumlara bakdim begenmeyilere inat okucam

08-03-2016 19:28

eminim çok güzel bir kitaptır ama okuyacak zamanım yok sefiller roman özeti paylaşabilir misiniz

08-03-2016 20:46

adeta benim hayatımı anlatmış sefiller romanı benim romanım oldu artık kitaptaki karakterler adeta benim dünyamda da var adam kitabın konusunu benim hayatımdam çalmış resmen mükemmel

14-03-2016 18:08

güzel bir kitap tavsiye ederim

16-03-2016 19:16

süper tek kelime teşekürler

17-03-2016 20:35

off sefiller kısa özet lazım buradaki çok uzun daha kısa yazamazmısınız

21-03-2016 16:46

fena değil
ama bazı yerleri sıkıcı

24-03-2016 21:42

çoook güzel kitap
böyle kitaplara ihtiyacımız var gerçekten çok harika bir kitap teşekkür ederiz victor hugo ve tüm yazarlar

30-03-2016 21:04

bu adamın kitabı süper

30-03-2016 21:23

çok güzel bir kitap sefiller konusu beni çok etkiledi zaten fakirlik gördüyseniz ve türkiyenin kötü dönemlerinde yaşadıysanız kitap sizi çok etkiliyor

11-04-2016 08:32

bu kitap edebiyatta insanlık tarihinde zirveye ulasan kitaptır

13-04-2016 20:41

şimdiki insanların okuyup ibret alınacak bir roman çook güzel.

18-04-2016 09:24

bu romandaki ahlaki mesajlar nelerdir?acill

19-04-2016 21:32

çok güzel bir roman ama hocamız bunu anlatalım diye bize performans olarak verecek

22-04-2016 17:23

gerçekten çok güzel bi kitap.. yıllardır okurum ama hiç sıkılmadan...

27-04-2016 07:29

çok güzeldi yazarına teşekkürlerimi sunuyorum

01-05-2016 13:45

sefilleri çook seviyorum her okudugumda hüzünleniyorum...

02-05-2016 09:26

sefilleri hep merak eymiştim ama herkez karışık ve sıkıcı olduğunu söyledi.yanılmışlar .çok güzel bir kitap 2günde bitirdim şiddetle tavsiy
e ederim

05-05-2016 00:09

çok güzel bi roman özeti icin teşekkürler

05-05-2016 15:53

çok süper bir kitab yaaaaa👍

MeHRiBaN📖 • 06-05-2016 21:34

bu kitapı okuması çok sıkıcı duruyordu ama korusu çok güzelmiş saolun ya proje ödevime baya yardımcı oldunuz

09-05-2016 18:09

bence victor hügo dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biridir. başyapıtı olan sefilleri iki defa okudum, 1934 ten 2013'e kadar olan filmlerini izledim. fakat romandan aldığım tadı ve duyguyu hiçbir zaman alamadım. romanı okurken kendimi sanki olayların içinde zannettim. hele tasvirleri var ki; paris'i anlatırken kendimi pariste sandım.

14-05-2016 23:35

sağolun ama biraz daha uzun olabilir.

23-05-2016 14:50

bu kitab cok guzel daha once 4 kere okudum burada beni en cok aglatan qavrosun hikayesi kozettanin aski

05-06-2016 11:41

sefiller victor hugo nun en güzel romanıdır zaten kitap okuyorum deyip de bu kitabı okumadıysanız pek kitap okuyor sayılmazsınız

07-06-2016 17:24

liseliler bile okumuyosa demissin 8e gectim ben 2000sayfaligini okumamis olsam da 496 sayfaligini okudum
edit: cok guzel kitap tavsiye ederim uzun diyenler okuyun amk 88 sayfaligini da

11-07-2016 15:56

gerçekten güzel bir kitap ama ben sonunun mutlu sonla bitmesini isterdim jean valjean in olmesi benim için biraz üzücü oldu

19-07-2016 10:42

konusu çok güzel etkilendim özeti çok güzel olmuş

26-07-2016 11:35

kesinlikle okunması lazım. ben çok etkilendim. hayatınızı degistirebilecek bir kitap

30-07-2016 23:08

arkadaşlar marius la cosette nasıl tanışıyor ?

17-08-2016 15:56

luksemburq bahcesinde kozetta babasi ile dolasirken marius onu gorup ask oluyor

31-08-2016 11:49

çok teşekkürler vakit geçirmek için okumak güzeldi.....

29-09-2016 13:50

çok quzel bir kitap herkeze tavsiye ederim hariki bir kitap

02-10-2016 13:23

çok guzel en sevdiğim romandan biri

09-10-2016 22:11

sefiller çok sefildiler çok üzüldüm :(

10-10-2016 08:46

cok trajik bir roman olmasının yanı sıra güzel ve akıcı bir ile anlatılmış gecmişin siyasi sosyal ekonomi durumunu göz önüne alınmış

14-11-2016 09:18

arkadaslar dostlar lutfen bu kitabi gecer not almak icin, zorunlu oldugunuz icin veya caniniz sıkıldiginda vakit gecirmek okumayin. yasananlari anlamaya calisin dusunun hissedin jean valjeani cosetteti fanteini. hayatin gormedigimiz yuzuyle tanistiriyor bizi viktor hugo

26-11-2016 00:04

güzel harika kitap okumadım sıkıcı ama sağolun özeti okuyunca çözdüm sefiller kitabını

30-11-2016 17:17

cok kalin ve akici deil o yuzden sıkıcı geliyor

30-11-2016 23:27

bence okuması zor degil 8. sınıf

01-12-2016 13:59

ayy iğrenç bir kitap hiç tavsiye etmem

06-12-2016 08:54

bana okumayı sevdiren kitap dersem abartmış olmam. ilk okuduğumda 10 yaşındaydım ve yaklaşık 400 sayfalık bir çevirisiydi. defalarca okudum. çocukken ara ara açıp istediğim sayfalarını okurdum ve gözümün önüne gelirdi yaşananlar. filmini izleyemedim bile, çünkü hayalimdeki karakterlere tam uymuyorlardı. kesinlikle okunması gereken bir kitap.

ayşe tuba • 14-12-2016 11:19

cok kisa olmamis mi bu kadar uzun ve akici bir roman için

17-12-2016 11:53

güzel ama hoca özetini yaz deyince zor

25-12-2016 18:53

çok sağol sınav sorusu bu kitaptan çıkacaktı senin sayende 92 aldım. (adamsin)

29-12-2016 17:58

sağolun kitabı okudum ama bu sene gene okumam gerekti o yüzden sadece aklımda buğlu olan yerleri hatırlamak için baktımm

10-01-2017 18:06

victor hugoyu okudum çok güzel hayatimda o kadar güzel kitap görmedim vallah

24-01-2017 12:27

kitap çok güzel hem savaşlarla ilgili beğendim

25-01-2017 16:04

ben henüz okumadım ama sayenizde okumaya heveslendim.

26-01-2017 10:34

bordo siyah yayınlarından 5 cilt halinde okudum.insanın hayatta yaşayabileceği duyguları çok güzel ifade etmiş.betimlemeler harika.

28-01-2017 17:50

özeti bu kadar güzelse kitabın kendisi nasıldır tahmin bile edemiyorum.

31-01-2017 00:27

ben ortaokula gidiyorum. okudum ve mükemmel bir kitap

04-02-2017 15:55

herkesin okuması gereken kitap

08-02-2017 20:26

bayılıyorum bu kitaba tam bir klask.

24-02-2017 17:59

kitap okumasını bilmeyenlerin burada yorum yapması çok acı evet klask bir eserdir. kitap okuyanlar bilirler ki sayfa sayısı asla baz alınmaz hiç bir önemi yoktur bazen 50 sayfalık bir kitabı yazara saygısızlık olmasın diye haftalarca elinizde gezdirip bitirmek için uğraşırsınız bazen 400 sayfalık bir kitabı bir güne sığdırmak için delirirsiniz :)

27-02-2017 11:05

öğrencilerime kitabı mutlaka okuturum her seferinde öğrenciler kitabın sayfasının kalınlığından şikayet ederler sonrasında ise bir solukta bitirdiklerini söylerler bir çoğu hayatımda okuduğum en güzel kitaptı der okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum

baturaybozkurt • 28-02-2017 15:43

gerçekten çok güzel bir kitap.sürükleyici ve özgün bir anlatım şekli.

hayro mango • 08-03-2017 17:20

bu kitap o kadar güzel ki anlatılmaz yaşanır...

28-03-2017 18:29

çok güzel tavsiye ederim

01-05-2017 22:56

bu ne ya kitabı kendim okurum daha iyi bu kadar uzun özet mi olur!?
adı üstünde özet bu özet bu kadar uzun olunmaz ki yaa...

02-05-2017 23:44

çok ğüzel tavsiye ederim

13-05-2017 15:55

okumasını bilirsen her insanın bir kitap oldüğünü anlarsın...

21-07-2017 19:35

öğretmenimiz bize vermişti 6.sınıfken okuma listesinde vardı şu an 8'e geçtim 6 da okuduğumdan pek bir şey anlamamıştım ödevim vardı ve okulumun açılmasına son 1 hafta var buradan bakıyorum özet için teşekkürler

08-08-2017 19:35

bu kitabı nerde bula biliriz

12-08-2017 13:38

cok beendim harika bir kitab hem
hekayesi hem yazari

13-08-2017 21:46

muhteşem bir kitap gerçekten.filmini de izledim sefillerin daha doğrusu çizgi filmini:)) harikaydı 😊

10-10-2017 03:08

iyi b


kitap beğendim hocama ödev verdiği için teşekür ediyorum

22-10-2017 18:20

trt radyo tiyatrosu da çok güzel uyarlamış. tabii çok kısaltılmış ama okumaktan gözü korkanlar için demo gibi düşünülebilir.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 02:59

güzel kitap okumadım yarın s inavim var bende özet okuyom ■■■■

10-12-2017 22:32

biz ortaokuluz ve sefillerden sınav olacaktık teşekkür ederim sayenizde anladim

17-12-2017 19:12

çok teşekkürler sınavdan sizin sayenizde !!100!! aldım :d

19-12-2017 19:08

kitabı nasıl indirmeli

30-12-2017 21:07

cok sevdigim kitaplardan biri bu kitap bu kitapin filmine bakmiwdim ve cok sevmiwdim umarim kitapi da guzel olur♡

Babasinin_kizi • 25-01-2018 19:04

artık bu zamanda kimse gerçekten fazla kitap okumuyor hepsi sosyal medya yüzünden kitap okumak gerçekten çok güzel bir şey dir

04-02-2018 22:10

çok sıkıcı bir kitap olaylar çok karışık ama özet için teşekkürler

sağlun

04-02-2018 22:18

kitabı önceden okumuştum,çok güzel bir kitap herkeze tavsiye ederim

05-02-2018 20:37

çok uzun
ama güzel
uzun aptal gibi şey

05-02-2018 23:09

bu yorumlar denetlenmeli bir kitaba nasıl aptal denebilir

06-02-2018 15:39

agliycam yaa çok güzel bi kitap

07-02-2018 21:07

mariusun dedesinin adı ne

13-02-2018 09:16

çok uzun kısa olsa daha iyi olabilirdi bence ama yine de iyi

15-02-2018 15:30

benim ki 4.757 sayfa bu kitabın ozeti tam 47 sayfa sürdü bu kitap derken başka bir kitap

05-03-2018 22:06

çok sevmişem çok begenmişem ha!

12-03-2018 19:50

kitap okumak çok güzel ama sefiller gibi bi kitabı bile okurken zevk alamıyorum menin böyle bi zorunluluk koyması çok saçma bence

09-04-2018 16:24

yav bu kitap masmavi içi çok sayfa dolai
ama güzel kitap

23-04-2018 20:50

muhtesem bir kitap okurken hungur hungur agladim

15-05-2018 09:02

efsane bir kitap olmuş helal olsun

18-05-2018 10:02

irat okul ogrencisiyim sinavda cikicak kitabi alfim okumaya basladim ama bitiremedim asla kitap kisaltilmisini alip okumam ve bu ozeti zorunda kaldigim icin okudum guzel insallah isime yarar bir az kisa oldugu icin ezberlerim diye dusunuyorum ve ezverlersem 100 alirim basit beyse tesekkur ediyorum ozet icin
uzununu okumayanlara oberirim okuyun hos gizel bir kitap

22-05-2018 19:20

anlatmaya gerek yok okuyorsunuz

06-06-2018 11:18

sefiler hikayesi çok güzeldir yorumuma bakanlar okusun

05-01-2019 15:03

özetini okudum ve kitap çok güzel beğendim

_yasemin_ • 18-04-2019 22:41

şu ana kadar okuduğum en güzel kitap diyebilirim.yani kelimeler yetmez anlatmaya.çok etkilendim.herkese kesinlikle tavsiye ederim.jean valjen yoksulluktan ekmek çalmak zorunda kaldı ve bu yüzden kürek mahkumu oldu.defalarca kaçmasından dolayı ise cezası her defasında uzadı.jean valjen in sonradan iyi bir adam olması,insanlara yardım etmesi beni çok etkiledi.özellikle fantin adında zorlu bir hayatı olan kadına yardım etmesi ve kadın öldükten sonra kızı kozete babalık yapması bana göre kitabın en etkileyici bölümüydü.

fatma • 06-09-2019 22:50

bana sefiller özet kısa olarak lazım buradaki çok uzun daha kısa özet yazsanız olmuyor mu?

18-01-2020 23:52

mükemmel bi kitap. sefilliğin ruhuma işlediği hatta okurken bazı yerlerinde ağladığım muhteşem bi başyapıt. kesinlikle herkes okumalı bu kitabı.

25-03-2020 01:58

kitap severlerin mutlaka okuması gereken ve dersler çıkarması gereken yüce bir kitap okurken bazı bölümlerde içiniz gidecek, son bölümünde ağladım

13-04-2020 16:41

her ağnı heycanla okunan , inanılmaz bir kurgu ve olay örgüsüyle yazılmış bir kitap herkesin okuması şart bir kitap

Keremonerrr • 25-04-2020 04:13

orta okulda okuduğum ve başta isimlerin olayların karışıklığından dolayı anlamakta zorlandığım ama kitap bittikten sonra neydi o ya dercesine etkisi altında kaldığım bir kitaptı. aradan yıllar sonra tekrar okuyup bu sefer daha rahat anlamıştım. bir insanı farklı kimliklerle farklı yerlerde görmek her seferinde aynı iyiliği o insanda görmek güzel gelmişti okurken. okumak isteyen arkadaşlarım anlamadığınızı düşünürseniz kitabı yarıda bırakmayın bitene kadar sabredin pişman olmazsınız.

Fadime AYHAN • 12-02-2021 15:10

arkadaşlar sınavda victor hugo 1862 yılında yazmış olduğu roman çıktı sefiller yazdım doğru gibi görünüyor ama başka roman yazmadı değil mi o yılda?

19-10-2021 01:17

sefiller kitabının konusu nedir? sadece kısa özet lazım

21-05-2022 23:01

sefiller ne zaman yazıldı

12-10-2022 23:35

adını çok duyuyorum daha ne anlatıyor bilmiyorum konusu ilgimi çekmiyor ama herkese çok tavsiye ediyor orta okul öğrencisi için uygun bir kitap mı

11-01-2023 21:49

çok harika kitaplarınız var gerçekten sizleri çok seviyoruz ❤️❤️❤️👑
bence victor hugo en etkileyici en güzel kitaplar çok seviyoruz iyiki varsınız ❤️❤️❤️

15-02-2023 21:50

konusu hiçbir zaman ilgimi çekmedi okunması gereken kitap olduğu için okumaya çalıştım ama hep yarım kaldı hikaye bir türlü ilgimi çekecek noktaya gelmedi filmini izleyeyim dedim uyuya kaldım hala neden bu kadar ünlü anlamıyorum

15-05-2023 21:00

bu kitap ilk olarak kaç yılında yazıldı sayfada 1862 yazıyor doğru mu

17-08-2023 18:32

farklı bir özet arıyorum ama bulamadım herkes benzer yazmış

15-11-2023 20:21

6. sınıf türkçe dersi için uygun bir kitap mı

18-02-2024 19:50

6. sınıf örencilere okutacak başka kitap mı bulamadınız çocukların beynini yakarsınız hayata küserler tam ergenlik dönemi iyice depresif bir hale sokarsınız yapmayın

30-05-2024 21:03

Deniz İşçileri Gülen Adam Hernani Bir İdam Mahkumunun Son Günü Notre Dame'ın Kamburu Sefiller en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar