Sefiller

Victor Hugo Sefiller
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1862
Sayfa Sayısı:2000
ISBN:9789750703270
Kitap Puanı:
6.8 / 10 | Oy: 3668 | Yorum: 238
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:8,22 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi
Orjinal Adı:Les Misérables

Arka Kapak Bilgisi

Sefiller Özeti

Sefiller Victor Hugo


Dünyanın en ünlü romanlarından bir tanesi olan Fransız yazar Victor Hugo’nun ilk olarak 1862 yılında yayınlanan kitap halen mükemmeliyetini korumaya devam etmektedir. Edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan herkesi derinden etkileyen kitap dünyada mutlaka okunması gereken eserlerden bir tanesidir.
Sefiller 1862 yılında Fransızca olarak yayınlanmıştır. Eser birden fazla ciltten ve birçok kitaptan oluşmaktadır. Toplam sayfa sayısı 1900 olan eser yıllar içinde kısaltılmış ve tek kitap haline getirilmiştir. Halen orijinal haliyle birden fazla kitap şeklinde de bulunabilmektedir.

Sefiller kitabının en önemli yanı içinde gerek dönemin gerek ise günümüzün birçok duygusunu içinde barındırmasıdır. Victor Hugo insan hayatındaki sefilliğin etkisin anlatırken insan hayatında hissedebildiği tüm duyguları kitaba yansıtmıştır. Bunun yanında günlük hayatımızı etkileyen ve özellikle kitabın yazıldığı dönemde insan hayatına yön veren din, siyaset, adalet, aşk ve birçok öğeyi de kitabına yansıtabilmiştir. Tüm bu detay ve bütünlük sonrası da kusursuz bir roman ortaya çıkmıştır.

Victor Hugo Sefiller kitabını yazarken kendi yaşadığı hikayelerden de esinlenmiş ve bazılarını kitaba bire bir aktarmıştır. Kitabın baş karakteri olan Jean Valjean karakterini yazarken kendisine yardımcı olan eski bir mahkum fakat o zamanlar yardımsever bir iş adamı olan arkadaşından etkilenmiştir. Romanda geçtiği gibi bir hayat kadınını tutuklanmaktan kurtarmış ve ayaklanma hikayesinde olduğu gibi eşyalardan barikatlar yaparak direnen gençlere bizzat tanıklık etmiştir.

Sefiller romanının konusu 1815 yılında başlar ve 1832 yılına kadar devam eder. Kitabın ana karakteri olan Jean Valjean kız kardeşinin çocuğunu açlıktan kurtarmak için ekmek çalar fakat bu sırada yakalanır. Hırsızlık suçundan bey yıl mahkum olur. Fakat mahkumiyet sırasında tekrar kaçmaya çalıştığı için cezasını tamamlaması tam 19 yıl alır.

Cezası bitip yeniden özgürlüğüne kavuştuğunda artık Jean Valjean çok farklı biridir. Yeniden hayata tutunmaya çalışır fakat eski bir mahkum olduğu için toplum tarafından dışlanır. Ne açlığını giderebilecek ekmek ne de soğuk günlerde ısınabilecek bir yer bulabilir. Sonunda yolu bir piskopos ile kesişir ve piskopos ona yemek ve yatacak yer sunar. Fakat gerek hapishane döneminde gerekse sonrasında yaşadıkları Jean Vajean’ın tüm duygularını yitirmesine neden olur ve piskoposa ait tüm gümüşleri çalarak kaçar. Fakat bu kadar yük ile yakalanması uzun sürmez ve suçunu onaylaması için piskoposun karşısına getirilir. Piskopos durumu görünce gümüşleri kendisinin verdiğini, hırsızlığın söz konusu olmadığını söyleyerek onun serbest bırakılmasını sağlar. Dahası ona iki gümüş şamdan daha verir ve karşılığında tek bir şey ister. Tüm bu gümüşleri iyi bir insan olma yolunda kullanmasını ister. Bu olay Jean Valjean’ın yok olan duygularını yeniden kazanmasını sağlar.

Yıllar geçer ve Jean Valjean sahte bir kişilik ile iş hayatına atılır ve çok başarılı olur. O artık zengindir ve kasabanın en yardımsever ve sevilen kişilerinden birisidir. Fakat geçmişi onu takip etmeye devam eder ve onun gerçek kişiliğinden sadece polis şefi Javert şüphelenir. Fakat Jean Valjean’ın unvanı nedeni ile elinden bir şey gelmez. Bu zaman diliminde Jean Vajean’ın gelecek hayatını etkileyen bir kadın hayatına girer.

Fantine ufak bir kızı olan fakir bir işçidir. Dönemin ahlak anlayışı babası belli olmayan bir çocuğa pek sıcak değildir ve bu yüzden işi kaybetmek zorunda kalır. Çocuğuna yemek sunabilmek için her şeye yapmaya hazırdır ve ahlak anlayışı nedeni ile dışlanan kadın yine ahlak anlayışı nedeni ile hayat kadınlığına sürüklenir. Günün birinde tutuklanma tehlikesine karşı onu Jean Valjean kurtarır ve hastaneye yatırır. Fakat Fantine yaşadıklarına daha fazla dayanamaz ve ölür. Jean Valjean’dan kızına sahip çıkmasını ister.

Jean Valjean’ın hayatı temiz kalbi nedeni ile bir kez daha değişir. Kendisine benzeyen ve Jean Valjean olduğu iddiası ile masum biri tutuklanır. Kendi yerine başkasının tutuklanmasını vicdanına sığdıramaz ve gerçek kimliğini açıklar. Fakat Fantine verdiği sözü yerine getirebilmek için bir kez daha kaçar ve Cosette’yi himayesi altına alarak yeni bir hayata başlar.

Yıllar tekrar ileri sarar ve Cosette artık büyümüş ve güzel bir kız olmuştur. Jean Valjean kaçak hayatına bir şekilde devam eder fakat polis şefi Javert peşini bırakmaz. Cosette Marius adındaki gence aşık olur. Fakat Javert Jean Valjean’ın izini bulunca birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Bu sırada ihtilal başlar ve Marius ayaklananların arasında yer alır.

Ayaklanma sırasında Javert yakalanır ve esir düşer. İdam edileceği zaman Jean Valjean ortaya çıkar ve idam etme görevi ona verilir. Fakat Jean Valjean Javert’in kaçmasına izin verir. Bu sırada ihtilal sert bir şekilde bastırılır ve Marius yaralanır. Onu ölümden ise yie Jean Valjean kurtarır. Marius’un tüm arkadaşları öldürülür ve Jean Valjean yaralı Marius’u hastaneye götürürken Javert’e yakalanır. Fakat Jean Valjean ölümü göze alarak Marius’u hastaneye götürür ve Javert hiç bir şey yapamaz. Bunun üzerine görevini yerine getiremediği ve duygularını işine karıştırdığı için intihar eder.

Marius iyileşir ve Cosette ile evlenir. Jean Valjean, Javert’e verdiği sözü tutarak teslim olmaya gider fakat Javert’in öldüğünü öğrenir. Bir süre sonra kendisi de hayata veda eder. Bir zamanlar piskoposun ona hediye ettiği iki şamdanı yanından hiç ayırmamıştır ve öldükten sonra da şamdanlar mezarının başucuna konulur.

Sefiller kitap okumayı seven ya da sevmeyen herkesin okuması gereken tam bir klasik. Duygusal yoğunluğu nedeni ile yediden yetmişe herkesi etkilemeyi başarıyor. Bu yüzden olsa gerek yıllar içinde hiç unutulmadı ve bir çok film, dizi, tiyatro ve esere dönüştürülerek tekrar tekrar karşımıza çıkmaya devam ediyor.


Sefiller Yorumları

Sefiller Yorum özet için teşekkürler güzel oldu kitap çok uzun ve çok sıkıcı okuması çok zor lise öğrencisine neden bu kadar zor bir kitap verirler ki anlamam

13-04-2014 10:49 !!

Sefiller Yorum guzel kitap cook guzel konu guzel yani harika

13-04-2014 13:03 !!

Sefiller Yorum herkesin sahip olması gereken bir eser alıp okuyun ufkunuz genişleyecek

14-04-2014 11:35 !!

Sefiller Yorum kitap ciltler halinde fırsat olsa da hepsini okuyabilsem tek kitap olanı bile uzun ama okurken o kadar çok şey kaçırdığınızı hissediyorsunuz ki tamamını alıp en ince detayına kadar öğrenmek istiyorsunuz mükemmel bir dil mükemmel bir anlatım gerçekten tam bir klask

14-04-2014 22:45 !!

Sefiller Yorum karakterlerin adını yazaydın eydi

15-04-2014 22:21 !!

Sefiller Yorum Jean Valjean: Baş karakter.
Javert: Jean Valjean’ın peşini bırakmayan polis şefi.
Fantine: İşten kovulunca hayat kadını olan, Jean Valjean’ın tutuklanmasından kurtardığı kadın. Jean Valjean’ın daha sonra evlat edineceği Cosette’nin annesi.
Cosette: Fantine’in kızı. Jean Valjean’in himayesine aldığı kız çocuğu.
Marius: Cosette’in aşık olduğu genç. Ayaklanmaya katıldığında Jean Valjean tarafından kurtarılıyor.
Thenardier ve Madame: Cosette’in söz de ailesi olduğunu iddia eden sahtekar ikili.

15-04-2014 22:35 !!

Sefiller Yorum ödev için okumaya çalıştım ama çok uzun çok sıkıcı neresi klask anlamadım

18-04-2014 21:53 !!

Sefiller Yorum arkadaşlar sefiller yazarı kimdir detaylı bilgisini verebilir misiniz? bana kitabın kendisi değil kitabın yazarı gerekli

21-04-2014 20:13 !!

Sefiller Yorum kitap özeti arıyordum buldum birazını okudum hoşuma gitti ama çok uzun ödev yetişmeyecek teşkkürler

22-04-2014 03:17 !!

Sefiller Yorum pdf yada epub olarak yok mu yaa telif hakkı kalktı diye biliyorum ben bu kitabın

26-04-2014 03:37 !!

Sefiller Yorum Çoook uzun ama yinede tşkkrlr

06-05-2014 21:02 !!

Sefiller Yorum bu kitap çooook güzel ben sefiller özeti için okudum ama çok beğendim öğretmenimize teşekkür ederim beni sefiller kitabı ile tanıştırdığı için

09-05-2014 10:02 !!

Sefiller Yorum çok uzun ama güzel:) okuduğum en güzel kitap sefiller romanı ben bayıldım çok duygusal mükememl bir konusu var victor hugo çok güzel yazmış bunun filmini yapsınlar çok tutar

29-05-2014 20:27 !!

Sefiller Yorum Çok uzun yaa bana sefiller kitabının yazarı hakkında bilgi verir misiniz bir de acil olarak sefiller kitap özeti lazım hoca sınav yapacak kitap çok uzun olduğu için okumak istemiyorum

05-06-2014 10:09 !!

Sefiller Yorum hoca ödev olarak verdi kitabın kalınlığını görünce bu okunur mu dedim gittim internetten pdf olarak buldum okumaya başladım sıkıldım sonra öğrendim ki filmleri varmış gittim bir tanesini izledim izleyince okuma isteği de arttı ödevi filme göre yaptım ama yazın okumaya çalışacağım duyduğuma göre kitap filmden daha iyiymiş hoşuma gitti

05-06-2014 22:30 !!

Sefiller Yorum mükemmel bir klask mükemmel bir kitap duygular çok güzel anlatılmış okurken hissedebiliyorsunuz

15-06-2014 06:50 !!

Sefiller Yorum sefiller romani cox sevdiyim romanlardan biridir

16-06-2014 00:36 !!

Sefiller Yorum ders kitabı yerine konulması kötü duygu yoğunluğu çok fazla olan bir hikaye kısaltmalar kitabı bitiriyor güzellik detaylarda saklı ama okunabilir kitap boyutuna getirmek için kalitesinden ödün veriyorlar yazık

Yağmur • 18-06-2014 07:02 !!

Sefiller Yorum özet için teşekkürler ödev vardı hallettik aslında internette pdf var ama çok uzun kitap abi oku oku bitmez böyle iyi oldu süper teşkür

18-06-2014 07:54 !!

Sefiller Yorum Sayfa sayısı nasıl 2000 olur ben aldım 400 sayfa :o

19-06-2014 23:45 !!

Sefiller Yorum hikayenin orjinali 2000 sayfadan oluşuyor yayıncılar kese kese 400 sayfaya kadar indiriyorlar satabilmek için yoksa 2000 sayfalık kitabı kim alacak

21-06-2014 01:39 !!

Sefiller Yorum Sıddetle tavsıye edıyorum....

21-06-2014 21:32 !!

Sefiller Yorum bulabilsem emin olun o 2000 sayfayı okurum benim aldığım yaklaşık 600 sayfaydı elimden bırakamadım fransızca öğrenip orjinalini okuyasım var o derece güzel

25-06-2014 00:26 !!

Sefiller Yorum Aynen yaa bnmde orjinali okuyasm war harika bir kitap

26-06-2014 13:55 !!

Sefiller Yorum Çok güzel tavsiye ederim

26-06-2014 15:43 !!

Sefiller Yorum Zaten 2000 sayfaligi var iletişim yayınları

16-07-2014 04:34 !!

Sefiller Yorum bende okudum cok guzel bı kıtap yenı yenı kıtap okumaya basladım ve ılk okudugum kıtap bu çok ıyı yorumlamslar

05-09-2014 00:39 !!

Sefiller Yorum okumadım ama uzun oldugu ıcın sıkıcı gececek gıbı

08-09-2014 23:00 !!

Sefiller Yorum Bu eseri çox sevirem:-)

07-10-2014 12:12 !!

Sefiller Yorum Müthistiiii ben coook beyendimm herkese tavsiye ederim okunmasi gereken bir kitap kacirmayin!!

Sessizlik en güzel sestir duyabilen icin...Şemsi Tebrizi(Melek) • 12-10-2014 01:26 !!

Sefiller Yorum Kusura bakmayın arkadaşlar kitabı bitire medim ondan girdim

12-10-2014 19:41 !!

Sefiller Yorum BENCE SÜÜÜÜÜÜÜÜPER TAVSİYE

15-10-2014 18:35 !!

Sefiller Yorum ŞU AN ORJİNALİNİ ALIYORM

15-10-2014 18:46 !!

Sefiller Yorum bence çok güzel

02-11-2014 12:46 !!

Sefiller Yorum Olaylar iyi tanitilip anlatilmis ama buradan okuyarak kitabin iyi yada guzel oldugunu anlayamayiz cunku hicbir tavsir yada dil anlatim bicimleri kullanilmamis cok sade diller misli mıslı killanilmis

03-11-2014 18:43 !!

Sefiller Yorum süperrrrrrrrrr çok ama çok tşkkürler :) :) :)

06-11-2014 15:14 !!

Sefiller Yorum valla" ne" yalan" söyliyeyim" bayıldım

07-11-2014 18:36 !!

Sefiller Yorum mükemel bi roman :) :)

09-11-2014 19:21 !!

Sefiller Yorum güzel bir kitap fakat çok uzuuuuuuuuuuuuuun böyle 200 sayfa falan olsa iyi fakat buu 400 sayfa

10-11-2014 17:42 !!

Sefiller Yorum bu kitap iyi ki yazılmış insanlar için örnek bir kitap olduğunu düşünüyorum

29-11-2014 16:19 !!

Sefiller Yorum cok guzel bir kitap.....herkese tavsiye ederim

02-12-2014 20:24 !!

Sefiller Yorum sefiller eserinden bi parca okudum..kitab cok uzun okumaya zamanım yokk.okudugum parcada qavros isimli fakir bi cocuk son kurusunu,kendinden kucuk cocuklara harciyo..

YASEMİN • 05-12-2014 16:26 !!

Sefiller Yorum Cook isime yardimci oldunuz saolun

06-12-2014 07:49 !!

Sefiller Yorum ben kitap yarışmasına girdim inşallah kazanırım 8 kitap okucaz biri bu çok güzel bir kitap kazanırsam tablet alıyorum dua edinde alım arkadaşlar

13-12-2014 13:58 !!

Sefiller Yorum benim hayatımda okuduğum en güzel kitapp

14-12-2014 20:15 !!

Sefiller Yorum çok güzel bir site harika çok beğendim
çok güzel bir siteye benzer olmuş.bu arada yazdığınız yazılar harika bir anlamı var
bu sute çok sıkıcı olmuş
pardon güzel olmus yazarken şaşırdım
yazdığınız yazılar çoook güzel teşekkür ederim emeğinize sağlık.

16-12-2014 22:37 !!

Sefiller Yorum tek bir yanlış var :
cosette marius'a değil,marius ccosetteye aşık olur... onun dışında çok güzel bir özet çok teşekkür ederim

18-12-2014 23:42 !!

Sefiller Yorum bu kitabı ben de okudum ço iy bir içeriğe sahip

24-12-2014 20:23 !!

Sefiller Yorum bu kitaba bayılıyorum

24-12-2014 21:49 !!

Sefiller Yorum bu kitabı okumayın çünkü fazla güzel

25-12-2014 19:51 !!

Sefiller Yorum bunu okuyanlar bence beğenmiştir çünkü bende okudum kırtasıyeden aldım... :d

29-12-2014 16:12 !!

Sefiller Yorum herkese tavsiye ederim teşekkürler!!!

30-12-2014 14:13 !!

Sefiller Yorum değerlendırmesını yazın

30-12-2014 20:13 !!

Sefiller Yorum çok güzel
çok güzel bir hikaye
çoook güzel bir hikaye teşekur ederim

07-01-2015 19:14 !!

Sefiller Yorum çok güzel bir kitaptı

11-01-2015 20:32 !!

Sefiller Yorum gerçekten güzel bir hikaye aileleri çok ilgilendiriyor.bir adamın ailesini ne kadar sevdiğini görüyorz.

12-01-2015 15:31 !!

Sefiller Yorum sefiller kitabı victor hugo tarafında yazılan en ünkü romandır bu romanı tekrar tekrar okuyorum. ona çok teşekkür ederiz..

15-01-2015 00:09 !!

Sefiller Yorum gerçekten çoooook sıkıcı bir kitap konu için teşekürler

18-01-2015 12:36 !!

Sefiller Yorum dunya klasıklerınden tum romanlardan guzellerıcınden bence ılk 10 sıradaokumayan kalmasın

29-01-2015 20:26 !!

Sefiller Yorum bence 2 yilda bir tekrar tekrar okunasi bir kitap ve konu teşekkürler viktor hugoya hayatimiza bilmediğimiz anlam katmasi nedeyle

30-01-2015 04:40 !!

Sefiller Yorum ewet gerçekten çok güzel bir kitap
<3

06-02-2015 14:05 !!

Sefiller Yorum harika bir kitap
harika

17-02-2015 14:42 !!

Sefiller Yorum sagol dostum ama mairusun dedesi ve babasini bay tenardiyenin n kurtardigini yazmamissn

22-02-2015 14:44 !!

Sefiller Yorum çok güzel bi kitap gerçekten

04-03-2015 21:26 !!

Sefiller Yorum bu kitap bi harika dostumm
gönderen jiyan

05-03-2015 21:46 !!

Sefiller Yorum madam tenardiye nin dış görünüşü nasıl acil lütfen

25-03-2015 09:03 !!

Sefiller Yorum 88 syfa 3 günde okudum 2 filmini seyrettim yemin ederim ki çok güzel hemen okuyunn :)

02-04-2015 13:24 !!

Sefiller Yorum hariha bir kitap.... insani duygular,hissler o kadar iyi anlatilmis ki, zamanin lanet olasi zorluklari ki, su an da oyle bir dunyada yasiyoruz ne yazikki...hersey cok guzel anlatilmis...dunya klasklerinden biri muthis bi sey
pardon harika yazicaktim yalnis olmus...

04-04-2015 17:37 !!

Sefiller Yorum bence de harika bir roman bu özeti yazdığınız için size teşekkür ediyorum

07-04-2015 16:47 !!

Sefiller Yorum ozetını okuyunca gercekten guzel bı kıtapmış keske okusaymışım

12-04-2015 21:08 !!

Sefiller Yorum kitabın gerçekten bazı bölümleri çok sıkıcıydı ama genel olarak güzel bir kitap

14-04-2015 21:08 !!

Sefiller Yorum kitapta 37 karakterin adı geçiyor

15-04-2015 21:27 !!

Sefiller Yorum bn bu kitabı severek okudum

17-04-2015 16:26 !!

Sefiller Yorum bence biraz abartmislar bi adam hapisanede ne calisiyorda duz duvara tirmaniyor

20-04-2015 22:22 !!

Sefiller Yorum keşke her kitap bu kadar keyifli olsa

24-04-2015 09:56 !!

Sefiller Yorum kitap gayet iyi okumanızı tavsiye ederim. çok önceden okumuştum.yine okuyucam :)

07-05-2015 22:07 !!

Sefiller Yorum gerçekten okumaya deger muthiş bir kitap ilk günden 100 küsür sayfa okudum hiç sıkılmadan

09-05-2015 10:41 !!

Sefiller Yorum vıctor hugo jean valjan karakteri ile bize umudu, sevgiyi, merhameti bize hissettirmek amaçlalıyor

09-05-2015 12:55 !!

Sefiller Yorum hayatımda en son 2. sınıfta keloglanı okumustum bu kitabı profe ödevi için almıstım ve 2 günde tam 242 sayfa okudum o derece.

10-05-2015 22:10 !!

Sefiller Yorum ben bu kitabı 4.sinifta okudum ve kitaba hayran kaldım bence en iyi kitap tek kelimeyle muhtesemmm

19-05-2015 19:08 !!

Sefiller Yorum süper muhteşem ve harika bi kitap herkese öneriyorum...
sssssüüüüppppeeeerrrrrrrrrr

20-05-2015 15:52 !!

Sefiller Yorum süper bi şey 3 serisi var bende insan doyamıyo

20-05-2015 18:03 !!

Sefiller Yorum muhtesem bir kitap

24-05-2015 16:58 !!

Sefiller Yorum böyle bir kitabı ilk defa gördüm.okuduğum kitaplar arasında en iyilerinden biri bu victor hugo yazarda okunmaz mı? ciltler halinde
olması bile okumanıza sınır tanımıyor okudukça okuyorsunuz .

24-05-2015 19:37 !!

Sefiller Yorum herkes diyorya çok uzun ama okumaya devam
lise öğrencisi bile bunu okuyamuyosa bişey diyemem artık

26-05-2015 15:10 !!

Sefiller Yorum coxdan oxumusam indi bele oxumaq xatirlamaq xosuma getdi.tskler...

28-05-2015 08:01 !!

Sefiller Yorum kitabı okumadım ama arka kapak beni etkiledi onun için hemen okuyacagım

29-06-2015 15:16 !!

Sefiller Yorum özetini ve tamamını okudum. zamanım olursa bir kez daha okuyacağım.

04-07-2015 10:15 !!

Sefiller Yorum okuduğum tek ve en güzel kitap diyebilirim. kitap harika, victor hugo çok önemli bi yazar zaten. insan pskolojisini çok iyi anlatmış bu kitapta. sefalet ve sefillik arasındaki en ince farkı anlatmış. valla hiç sıkılmadan kitabı baştan 5 defa okudum :)

SÖZ "gözün arkada kalmasın " (eylül • 07-07-2015 01:19 !!

Sefiller Yorum güzel görünüyor ama çoooook sıkıcı (yazan huri)

08-08-2015 18:14 !!

Sefiller Yorum abi özet için sağol ama kitap ı okursan daha net anlarsın :d

25-08-2015 01:29 !!

Sefiller Yorum cok guzel bir kitab bu kitabi cok duydum ama okuyamdi simdi biliyorum nasi iyibir kitab oldugunu

04-09-2015 09:01 !!

Sefiller Yorum bu kitap bir harika ben küçükken yumurcakta çizgi filmi vardı ama artık yok :(

13-09-2015 23:26 !!

Sefiller Yorum harika bi kitapti betimlemeler, olaylarin gelismesi ve ozellikle jan valjn karekterine hayran kaldim :-) acikcasi daha once de okumadigim icin pismanlik duydum yani kisacasi kitap mohtosom fevkalede.....

23-09-2015 13:03 !!

Sefiller Yorum sefiller,süper bir roman.omudum,tekrar okumayı düşünüyorum.

11-10-2015 01:45 !!

Sefiller Yorum ben daha okumadım ama özetini okudum bence ozete gore harika harika harika harika

20-10-2015 19:44 !!

Sefiller Yorum ya 7.sınıfa gidiyoz güzel ama zor bi kiap veriyola :d

02-11-2015 21:12 !!

Sefiller Yorum çok uzun diyenler...kitap katilleri gibi ...tam bir klask ..başucu kitabı.

zeynep • 09-11-2015 23:24 !!

Sefiller Yorum çok güzel bir kitap birden fazla duyguyu birarada yaşatıyor

16-11-2015 06:45 !!

Sefiller Yorum sefiller hikayesinin olayı

20-11-2015 09:12 !!

Sefiller Yorum biz ortaokuluz ve bu kitap çok sıkıcı

29-11-2015 19:29 !!

Sefiller Yorum o değilde çocuklara hayat kadınlarını niye anlatıyorlar

06-12-2015 19:50 !!

Sefiller Yorum lisedeyiz bu kitabı okuyoruz ve yazılı oluyoruz saçmaaa!!..

06-12-2015 23:47 !!

Sefiller Yorum keşke karekterlerin adı ve özeliklerinide yazsaydı ya :(

13-12-2015 13:19 !!

Sefiller Yorum vallaha kitabi ben gerçekten çok begendim.okumayan varsa hemen okusun tavsiye ediyorum.

13-12-2015 20:40 !!

Sefiller Yorum çok güzel teşekkürler

15-12-2015 18:08 !!

Sefiller Yorum çok güzel bi kitap

21-12-2015 20:56 !!

Sefiller Yorum okunmaya değer bir kitap

23-12-2015 22:21 !!

Sefiller Yorum kitap okumayı sevmiyordum bu sefiller kitanını okuyunca sevmeye başladım size tavsiyem .byy

24-12-2015 08:43 !!

Sefiller Yorum harika bir kitap

26-12-2015 10:22 !!

Sefiller Yorum milli egitim tarafından bizden okunması gereken kitap isilmeri verildi her sınıftan 7 kişi kitap okuyo bnde sefilleri seçtim şuan bitti sayılır formunu doldurucam kısacası çok güzel bir kitap heycan verici bence ben merak ederek okuyorum aklimda canladiriyorum zevkli oluyo . kitap okumak mükemmel bir duygu ve kazandırıcı herkeze tavsiye ederim
milli egitim tarafından bizden okunması gereken kitap isilmeri verildi her sınıftan 7 kişi kitap okuyo bnde sefilleri seçtim şuan bitti sayılır formunu doldurucam kısacası çok güzel bir kitap heycan verici bence ben merak ederek okuyorum aklimda canladiriyorum zevkli oluyo . kitap okumak mükemmel bir duygu ve kazandırıcı herkeze tavsiye ederim

26-12-2015 15:04 !!

Sefiller Yorum bunu kim yüklediyse ondan allah razı olsun kitap çok sıkıcı ve insanlara kötü davranılmasını hiç sevmem o nedende dolayı kitabı çok sevmedim ama çok sevenide var tabıkıde.

29-12-2015 02:03 !!

Sefiller Yorum insan kendini bir yerlerde arar yada başka hayartları öğrenmek kend hayaıyla karşılaştırmak ister bu da böyle bir kiytap ki hm kendini bulursun hemde başka hayatları kitabın son sayfalarında gözlerimden yaşlar aktı ... kalbinizle okuyun lütfen

03-01-2016 12:06 !!

Sefiller Yorum 4. sınıfa giden biri çok zor

03-01-2016 12:32 !!

Sefiller Yorum sizin en çok hoşunuza giden karakter kim? neden?

06-01-2016 18:41 !!

Sefiller Yorum duyduklarıma göre bu kitap 2000 sayfa 20 yılda yazılmıştır bizim bu okuduğumuz sefiller 2000 sayfalık kitabın özetiymiş =d

10-01-2016 16:24 !!

Sefiller Yorum şiddetle lanet olasıca kitap diyorum

11-01-2016 21:39 !!

Sefiller Yorum çok güzeldi tavsiyem victor hugo nun ellerine sağlık

18-01-2016 20:28 !!

Sefiller Yorum hayatımda okuduğum en iyi romanlardan diyebilirim kesinlikle mükemmel

26-01-2016 22:27 !!

Sefiller Yorum tek kelime ile mükemmel soluksuz okudum nerdeyse :)

fatih38 • 29-01-2016 03:31 !!

Sefiller Yorum bencede çok güzel özetini ben biliyordum zaen

30-01-2016 11:30 !!

Sefiller Yorum bu cok guzel eser ya

31-01-2016 12:53 !!

Sefiller Yorum kitabin zaman ve mekani ne ?

04-02-2016 21:38 !!

Sefiller Yorum çok uzun bir roman olmasına rağmen süperrrrrr

04-02-2016 22:35 !!

Sefiller Yorum menasiz sadece hayati anlatiyo ben bundan guzelini yazarim!

06-02-2016 12:39 !!

Sefiller Yorum bence güzel bir kitap ders çıkarabileceğimiz çıkarlar var :)

09-02-2016 00:00 !!

Sefiller Yorum sıkıcı bulanlar ıcın soyluyorum bende ılk basta oyle zannedıyordum ama mukemmel bır kıtapmıs

09-02-2016 20:06 !!

Sefiller Yorum kesinlik le okuyun pişman olmazsınız

13-02-2016 12:01 !!

Sefiller Yorum harika herkezin okumasıni tavsiye ediyorum bayıldım

23-02-2016 20:24 !!

Sefiller Yorum güzel ama özetini çıkarmak biraz zor oluyor

29-02-2016 09:03 !!

Sefiller Yorum aynen aynenn
aaa sende mi bugün okuyon bende bugün başladım hoca ödev verdii
,,
hiç okuyasım yok ama okumam şart yaani istemeyerek okuyorum

inşaallah dediğiniz gibii güzel bir kitaptır

29-02-2016 17:01 !!

Sefiller Yorum çok kötü yanlış kitabı okumuşum amma güzel
herkes harika diyor bey bi isimler çok karışık anaşılmıyor hangisi ahmet hangisi mehmet

01-03-2016 18:09 !!

Sefiller Yorum gh
güzel bi roman ama çok uzun

04-03-2016 16:31 !!

Sefiller Yorum çok güzel ve en sevdiğim kitap

05-03-2016 12:03 !!

Sefiller Yorum tşk özet için anlamıyodum orjinal kitabı

06-03-2016 00:35 !!

Sefiller Yorum bence baya guzel ozetlemisler yani helal olsun bir kotabin inceltilmis hali gibi

07-03-2016 22:06 !!

Sefiller Yorum çok kolay 2 günde bitirdim ve hikayesi süperdi neden bu kadar kolay kitap verdiler anlamadım

08-03-2016 16:17 !!

Sefiller Yorum victor hugo sefiller kitabini bgun ozdilekden 2.5 tl aldim =) yorumlara bakdim begenmeyilere inat okucam

08-03-2016 20:28 !!

Sefiller Yorum eminim çok güzel bir kitaptır ama okuyacak zamanım yok sefiller roman özeti paylaşabilir misiniz

08-03-2016 21:46 !!

Sefiller Yorum adeta benim hayatımı anlatmış sefiller romanı benim romanım oldu artık kitaptaki karakterler adeta benim dünyamda da var adam kitabın konusunu benim hayatımdam çalmış resmen mükemmel

14-03-2016 19:08 !!

Sefiller Yorum güzel bir kitap tavsiye ederim

16-03-2016 20:16 !!

Sefiller Yorum süper tek kelime teşekürler

17-03-2016 21:35 !!

Sefiller Yorum off sefiller kısa özet lazım buradaki çok uzun daha kısa yazamazmısınız

21-03-2016 17:46 !!

Sefiller Yorum fena değil
ama bazı yerleri sıkıcı

24-03-2016 22:42 !!

Sefiller Yorum çoook güzel kitap
böyle kitaplara ihtiyacımız var gerçekten çok harika bir kitap teşekkür ederiz victor hugo ve tüm yazarlar

30-03-2016 21:04 !!

Sefiller Yorum bu adamın kitabı süper

30-03-2016 21:23 !!

Sefiller Yorum çok güzel bir kitap sefiller konusu beni çok etkiledi zaten fakirlik gördüyseniz ve türkiyenin kötü dönemlerinde yaşadıysanız kitap sizi çok etkiliyor

11-04-2016 08:32 !!

Sefiller Yorum bu kitap edebiyatta insanlık tarihinde zirveye ulasan kitaptır

13-04-2016 20:41 !!

Sefiller Yorum şimdiki insanların okuyup ibret alınacak bir roman çook güzel.

18-04-2016 09:24 !!

Sefiller Yorum bu romandaki ahlaki mesajlar nelerdir?acill

19-04-2016 21:32 !!

Sefiller Yorum çok güzel bir roman ama hocamız bunu anlatalım diye bize performans olarak verecek

22-04-2016 17:23 !!

Sefiller Yorum gerçekten çok güzel bi kitap.. yıllardır okurum ama hiç sıkılmadan...

27-04-2016 07:29 !!

Sefiller Yorum çok güzeldi yazarına teşekkürlerimi sunuyorum

01-05-2016 13:45 !!

Sefiller Yorum sefilleri çook seviyorum her okudugumda hüzünleniyorum...

02-05-2016 09:26 !!

Sefiller Yorum sefilleri hep merak eymiştim ama herkez karışık ve sıkıcı olduğunu söyledi.yanılmışlar .çok güzel bir kitap 2günde bitirdim şiddetle tavsiy
e ederim

05-05-2016 00:09 !!

Sefiller Yorum çok güzel bi roman özeti icin teşekkürler

05-05-2016 15:53 !!

Sefiller Yorum çok süper bir kitab yaaaaa👍

MeHRiBaN📖 • 06-05-2016 21:34 !!

Sefiller Yorum bu kitapı okuması çok sıkıcı duruyordu ama korusu çok güzelmiş saolun ya proje ödevime baya yardımcı oldunuz

09-05-2016 18:09 !!

Sefiller Yorum bence victor hügo dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biridir. başyapıtı olan sefilleri iki defa okudum, 1934 ten 2013'e kadar olan filmlerini izledim. fakat romandan aldığım tadı ve duyguyu hiçbir zaman alamadım. romanı okurken kendimi sanki olayların içinde zannettim. hele tasvirleri var ki; paris'i anlatırken kendimi pariste sandım.

14-05-2016 23:35 !!

Sefiller Yorum sağolun ama biraz daha uzun olabilir.

23-05-2016 14:50 !!

Sefiller Yorum bu kitab cok guzel daha once 4 kere okudum burada beni en cok aglatan qavrosun hikayesi kozettanin aski

Aşk İkizlerim Madhu&RK**Nigar • 05-06-2016 11:41 !!

Sefiller Yorum sefiller victor hugo nun en güzel romanıdır zaten kitap okuyorum deyip de bu kitabı okumadıysanız pek kitap okuyor sayılmazsınız

07-06-2016 17:24 !!

Sefiller Yorum liseliler bile okumuyosa demissin 8e gectim ben 2000sayfaligini okumamis olsam da 496 sayfaligini okudum
edit: cok guzel kitap tavsiye ederim uzun diyenler okuyun amk 88 sayfaligini da

11-07-2016 15:56 !!

Sefiller Yorum gerçekten güzel bir kitap ama ben sonunun mutlu sonla bitmesini isterdim jean valjean in olmesi benim için biraz üzücü oldu

19-07-2016 10:42 !!

Sefiller Yorum konusu çok güzel etkilendim özeti çok güzel olmuş

26-07-2016 11:35 !!

Sefiller Yorum kesinlikle okunması lazım. ben çok etkilendim. hayatınızı degistirebilecek bir kitap

30-07-2016 23:08 !!

Sefiller Yorum arkadaşlar marius la cosette nasıl tanışıyor ?

17-08-2016 15:56 !!

Sefiller Yorum luksemburq bahcesinde kozetta babasi ile dolasirken marius onu gorup ask oluyor

31-08-2016 11:49 !!

Sefiller Yorum çok güzel bir kitap

02-09-2016 12:10 !!

Sefiller Yorum çok teşekkürler vakit geçirmek için okumak güzeldi.....

29-09-2016 13:50 !!

Sefiller Yorum çok quzel bir kitap herkeze tavsiye ederim hariki bir kitap

02-10-2016 13:23 !!

Sefiller Yorum çok guzel en sevdiğim romandan biri

09-10-2016 22:11 !!

Sefiller Yorum sefiller çok sefildiler çok üzüldüm :(

10-10-2016 08:46 !!

Sefiller Yorum cok trajik bir roman olmasının yanı sıra güzel ve akıcı bir ile anlatılmış gecmişin siyasi sosyal ekonomi durumunu göz önüne alınmış

14-11-2016 09:18 !!

Sefiller Yorum arkadaslar dostlar lutfen bu kitabi gecer not almak icin, zorunlu oldugunuz icin veya caniniz sıkıldiginda vakit gecirmek okumayin. yasananlari anlamaya calisin dusunun hissedin jean valjeani cosetteti fanteini. hayatin gormedigimiz yuzuyle tanistiriyor bizi viktor hugo

26-11-2016 00:04 !!

Sefiller Yorum güzel harika kitap okumadım sıkıcı ama sağolun özeti okuyunca çözdüm sefiller kitabını

30-11-2016 17:17 !!

Sefiller Yorum cok kalin ve akici deil o yuzden sıkıcı geliyor

30-11-2016 23:27 !!

Sefiller Yorum bence okuması zor degil 8. sınıf

01-12-2016 13:59 !!

Sefiller Yorum ayy iğrenç bir kitap hiç tavsiye etmem

06-12-2016 08:54 !!

Sefiller Yorum bana okumayı sevdiren kitap dersem abartmış olmam. ilk okuduğumda 10 yaşındaydım ve yaklaşık 400 sayfalık bir çevirisiydi. defalarca okudum. çocukken ara ara açıp istediğim sayfalarını okurdum ve gözümün önüne gelirdi yaşananlar. filmini izleyemedim bile, çünkü hayalimdeki karakterlere tam uymuyorlardı. kesinlikle okunması gereken bir kitap.

ayşe tuba • 14-12-2016 11:19 !!

Sefiller Yorum cok kisa olmamis mi bu kadar uzun ve akici bir roman için

17-12-2016 11:53 !!

Sefiller Yorum güzel ama hoca özetini yaz deyince zor

25-12-2016 18:53 !!

Sefiller Yorum çok sağol sınav sorusu bu kitaptan çıkacaktı senin sayende 92 aldım. (adamsin)

29-12-2016 17:58 !!

Sefiller Yorum harika...

Kaan Can • 01-01-2017 21:19 !!

Sefiller Yorum sağolun kitabı okudum ama bu sene gene okumam gerekti o yüzden sadece aklımda buğlu olan yerleri hatırlamak için baktımm

10-01-2017 18:06 !!

Sefiller Yorum victor hugoyu okudum çok güzel hayatimda o kadar güzel kitap görmedim vallah

24-01-2017 12:27 !!

Sefiller Yorum kitap çok güzel hem savaşlarla ilgili beğendim

25-01-2017 16:04 !!

Sefiller Yorum ben henüz okumadım ama sayenizde okumaya heveslendim.

26-01-2017 10:34 !!

Sefiller Yorum bordo siyah yayınlarından 5 cilt halinde okudum.insanın hayatta yaşayabileceği duyguları çok güzel ifade etmiş.betimlemeler harika.

28-01-2017 17:50 !!

Sefiller Yorum özeti bu kadar güzelse kitabın kendisi nasıldır tahmin bile edemiyorum.

31-01-2017 00:27 !!

Sefiller Yorum ben ortaokula gidiyorum. okudum ve mükemmel bir kitap

04-02-2017 15:55 !!

Sefiller Yorum herkesin okuması gereken kitap

08-02-2017 20:26 !!

Sefiller Yorum güzel bir kitap

16-02-2017 16:06 !!

Sefiller Yorum harika bir kitap

21-02-2017 20:12 !!

Sefiller Yorum bayılıyorum bu kitaba tam bir klask.

24-02-2017 17:59 !!

Sefiller Yorum kitap okumasını bilmeyenlerin burada yorum yapması çok acı evet klask bir eserdir. kitap okuyanlar bilirler ki sayfa sayısı asla baz alınmaz hiç bir önemi yoktur bazen 50 sayfalık bir kitabı yazara saygısızlık olmasın diye haftalarca elinizde gezdirip bitirmek için uğraşırsınız bazen 400 sayfalık bir kitabı bir güne sığdırmak için delirirsiniz :)

27-02-2017 11:05 !!

Sefiller Yorum öğrencilerime kitabı mutlaka okuturum her seferinde öğrenciler kitabın sayfasının kalınlığından şikayet ederler sonrasında ise bir solukta bitirdiklerini söylerler bir çoğu hayatımda okuduğum en güzel kitaptı der okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum

baturaybozkurt • 28-02-2017 15:43 !!

Sefiller Yorum gerçekten çok güzel bir kitap.sürükleyici ve özgün bir anlatım şekli.

hayro mango • 08-03-2017 17:20 !!

Sefiller Yorum bu kitap o kadar güzel ki anlatılmaz yaşanır...

28-03-2017 18:29 !!

Sefiller Yorum çok güzel tavsiye ederim

01-05-2017 22:56 !!

Sefiller Yorum bu ne ya kitabı kendim okurum daha iyi bu kadar uzun özet mi olur!?
adı üstünde özet bu özet bu kadar uzun olunmaz ki yaa...

02-05-2017 23:44 !!

Sefiller Yorum çok ğüzel tavsiye ederim

13-05-2017 15:55 !!

Sefiller Yorum okumasını bilirsen her insanın bir kitap oldüğünü anlarsın...

21-07-2017 19:35 !!

Sefiller Yorum mukemel bir kitap

gökyüzü • 01-08-2017 15:03 !!

Sefiller Yorum öğretmenimiz bize vermişti 6.sınıfken okuma listesinde vardı şu an 8'e geçtim 6 da okuduğumdan pek bir şey anlamamıştım ödevim vardı ve okulumun açılmasına son 1 hafta var buradan bakıyorum özet için teşekkürler

08-08-2017 19:35 !!

Sefiller Yorum bu kitabı nerde bula biliriz

12-08-2017 13:38 !!

Sefiller Yorum cok beendim harika bir kitab hem
hekayesi hem yazari

13-08-2017 21:46 !!

Sefiller Yorum muhteşem bir kitap gerçekten.filmini de izledim sefillerin daha doğrusu çizgi filmini:)) harikaydı 😊

💜 Menekşe 💜 • 10-10-2017 03:08 !!

Sefiller Yorum iyi b


kitap beğendim hocama ödev verdiği için teşekür ediyorum

22-10-2017 18:20 !!

Sefiller Yorum trt radyo tiyatrosu da çok güzel uyarlamış. tabii çok kısaltılmış ama okumaktan gözü korkanlar için demo gibi düşünülebilir.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 02:59 !!

Sefiller Yorum güzel fena deyil

04-12-2017 20:04 !!

Sefiller Yorum güzel kitap okumadım yarın s inavim var bende özet okuyom ■■■■

10-12-2017 22:32 !!

Sefiller Yorum biz ortaokuluz ve sefillerden sınav olacaktık teşekkür ederim sayenizde anladim

17-12-2017 19:12 !!

Sefiller Yorum çok teşekkürler sınavdan sizin sayenizde !!100!! aldım :d

19-12-2017 19:08 !!

Sefiller Yorum güzel

21-12-2017 15:44 !!

Sefiller Yorum kitabı nasıl indirmeli

30-12-2017 21:07 !!

Sefiller Yorum cok sevdigim kitaplardan biri bu kitap bu kitapin filmine bakmiwdim ve cok sevmiwdim umarim kitapi da guzel olur♡

Babasinin_kizi • 25-01-2018 19:04 !!

Sefiller Yorum artık bu zamanda kimse gerçekten fazla kitap okumuyor hepsi sosyal medya yüzünden kitap okumak gerçekten çok güzel bir şey dir

04-02-2018 22:10 !!

Sefiller Yorum çok sıkıcı bir kitap olaylar çok karışık ama özet için teşekkürler

sağlun

04-02-2018 22:18 !!

Sefiller Yorum kitabı önceden okumuştum,çok güzel bir kitap herkeze tavsiye ederim

05-02-2018 20:37 !!

Sefiller Yorum efsanevi :d

05-02-2018 22:24 !!

Sefiller Yorum çok uzun
ama güzel
uzun aptal gibi şey

05-02-2018 23:09 !!

Sefiller Yorum bu yorumlar denetlenmeli bir kitaba nasıl aptal denebilir

06-02-2018 15:39 !!

Sefiller Yorum cok guzel olmus

06-02-2018 22:51 !!

Sefiller Yorum agliycam yaa çok güzel bi kitap

07-02-2018 21:07 !!

Sefiller Yorum güzel bir kitap

09-02-2018 21:56 !!

Sefiller Yorum mariusun dedesinin adı ne

13-02-2018 09:16 !!

Sefiller Yorum çok uzun kısa olsa daha iyi olabilirdi bence ama yine de iyi

15-02-2018 15:30 !!

Sefiller Yorum muhteşem bir eser

19-02-2018 19:17 !!

Sefiller Yorum benimki 2050 sayfa

28-02-2018 01:00 !!

Sefiller Yorum benim ki 4.757 sayfa bu kitabın ozeti tam 47 sayfa sürdü bu kitap derken başka bir kitap

05-03-2018 22:06 !!

Sefiller Yorum çok sevmişem çok begenmişem ha!

12-03-2018 19:50 !!

Sefiller Yorum kitap okumak çok güzel ama sefiller gibi bi kitabı bile okurken zevk alamıyorum menin böyle bi zorunluluk koyması çok saçma bence

09-04-2018 16:24 !!

Sefiller Yorum yav bu kitap masmavi içi çok sayfa dolai
ama güzel kitap

23-04-2018 20:50 !!

Sefiller Yorum muhtesem bir kitap okurken hungur hungur agladim

15-05-2018 09:02 !!

Sefiller Yorum efsane bir kitap olmuş helal olsun

18-05-2018 10:02 !!

Sefiller Yorum irat okul ogrencisiyim sinavda cikicak kitabi alfim okumaya basladim ama bitiremedim asla kitap kisaltilmisini alip okumam ve bu ozeti zorunda kaldigim icin okudum guzel insallah isime yarar bir az kisa oldugu icin ezberlerim diye dusunuyorum ve ezverlersem 100 alirim basit beyse tesekkur ediyorum ozet icin
uzununu okumayanlara oberirim okuyun hos gizel bir kitap

22-05-2018 19:20 !!

Sefiller Yorum anlatmaya gerek yok okuyorsunuz

06-06-2018 11:18 !!

Yorum Yaz

:: Victor Hugo ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.