Sineklerin Tanrısı

William Golding Sineklerin Tanrısı
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1969
Sayfa Sayısı:253
ISBN:9789754582901
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 1023 | Yorum: 59
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:10,40 TL
D&R:10,72 TL
Sözcü Kitabevi:12,00 TL
Pandora:12,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Lord of the Flies
Çeviren:Mina Urgan

Arka Kapak Bilgisi

Sineklerin Tanrısı Özeti

William Golding Sineklerin Tanrısı


SİNEKLERİN TANRISI
Britanyalı bir grup çocuğu nükleer savaşının etkisinden kurtarmak için taşıyan uçak, ıssız bir adaya düşer. Ralph, iyi huylu ve zeki bir çocuktur. Büyüklerin baskısından uzakta kendi hallerinde bu adada yaşayacaklarını düşündükçe mutlu olur. Başlarında onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyecek kimse yoktur. Domuzcuk lakaplı şişman ve gözlüklü çocuk ise tam tersine korkmaktadır. Domuzcuk adada mantıklı olarak düşünebilen tek çocuktur. Adadan nasıl kurtulacaklarını düşünmekte ve adada kaç kişi olduğunu saptamak ve hemen bir iş bölümü yapmaları gerektiğine inanır. Bunun için Ralph’in denizden çıkardığı deniz kabuğunu öttürmesini ve uçaktan kurtulan herkesin toplanmasını sağlamasını ister. Ralph ilk başka pek önemsemese de Domuzcuk’un dediğini yapar ve uçaktan kurtulan çocuklar adanın kıyısına gelirler. Çocuklarla hemen bir toplantı yapılır ve toplantıda deniz kabuğunu kim tutuyorsa onun konuşmasına izin verilir. Böylece toplantıların demokrat bir düzen içinde sürdürülmesi sağlanır. Deniz kabuğunu öttürerek tüm çocukları bir araya toplayan Ralph, bu özelliği sayesinde adanın şefi seçilir. Bu karar Jack’ın pek hoşuna gitmez. Jack kilise korosunun başkanıdır ve kendi grubuna liderlik etmektedir. Jack ve grubu hayatta kalmak için avcılığa önem verilmesini savunurken, Ralph ve Domuzcuk ise kurtulabilmek için devamlı yanan bir ateşin olması ve duman sayesinde gemilerin onları kurtarabileceğini savunurlar. Bu anlaşmazlık nedeniyle adada liderlik bölünür. Jack ve ekibi avcılıkla ilgili konulardan sorumlu, Ralph ise düzeni sağlamaktan yükümlü olur.

Adanın en yüksek yerine ateş yakılmasına karar veren çocuklar bu görevi Jack ve ekibine verirler. Avcılık yaparken ateşi de kontrol edebileceklerini düşünürler. Jack çok istemese de bu görevi kabul eder. Yatacak yer için barınak yapılması, meyvelerin toplanması gibi konular ise Ralph ve diğerlerinin görevidir. Ancak kimse Ralph, Domuzcuk ve Simon’a yardım etmez. Ralph her şeyi tek başına yapmak zorunda kalır. Adadaki diğer çocuklar sürekli olarak denize girip eğlenmekte hiçbir işe yardım etmemektedirler. Kurtulmak gerektiğini düşünmemekte, büyüklerin ve kuralların olmadığı bu adada yaşama düşüncesi onları mutlu etmektedir.

Jack ve ekibinin avcılıkla ilgilendiği bir gün sahilden bir gemi geçer. Ancak ateş söndüğü için adadakileri fark edemez. Bunun üzerine Ralph ve Domuzcuk hemen dağın tepesine çıkarlar ve Jack ile yüzleşirler. Ralph ateşin adada en önemli şey olduğunu savunurken, Jack ona aldırmaz ve avladığı domuzdan yemesini söyler. Ancak aralarındaki gerilim başlamıştır bile.

Tam bu sıralarda, küçük çocuklar yılan gibi bir canavardan bahsederler. Her ne kadar Jack ve Ralph onlara inanmasa bile, onlarda gizli gizli korkar canavardan. Bir gece dağın tepesine ölü bir paraşütçü düşer ve rüzgarın etkisiyle paraşüt şişip hareket eder. Çocuklar bunun korktukları canavar olduğuna emin olurlar. Jack ve Ralph ne kadar korksalar da dağa gidip canavara bakmanın en doğru yol olduğuna inanırlar. İkisi de korktuğunu birbirine itiraf edemez, kendilerini en güçlü olarak göstermek isterler. Dağın doruğuna ulaşan Jack ve Ralph artık canavarı inkar edemezler ve korkudan sahile hızla koşarlar. Bir daha hiçbir çocuk dağa gitmez ve ateş yakılamaz. Ateşin sahilde devam etmesi gerektiğini düşünen Ralph ve Domuzcuk bu düşünceyi uygulamaya koymakta başarılı olamazlar.
Canavarın kabul edilmesiyle birlikte Jack ve Ralph arasındaki gerilim artar. Jack, Ralph’in adayı koruyamayacağını iddia eder ve onu korkaklıkla suçlar. Kendisinin avcılık yetenekleri sayesinde herkesi koruyabileceğini söyler ve kendi topluluğunu yaratmak ister. Başlangıçta oy alamasa bile adadan ayrılır ve ormana gider. Büyük çocukların tümü ve küçüklerden bir kaçı Jack’ın yüzü boyalı vahşi kabilesine katılır ve böylece demokratik düzen yerle bir olur. Domuzcuk ve Simon, Ralph’i terk etmezler ve onun şeflik görevine devam etmelerini isterler. Ralph, Domuzcuk’un zekasının farkına varır ve şefliği onun yardımı sayesinde yapabileceğini anlar.

Adada canavar olmadığına sadece Domuzcuk ve Simon inanmaktadır. Simon bunu kanıtlamak için dağın tepesine çıkar ve canavar sandıklarının ölü bir paraşütçü olduğunu anlar. Bu haberi vermek için hemen ormana koşar. O sırada Jack ve ekibi gene bir domuz avlamışlar ve şölen tadında ayin yapmaktadırlar. Simon bir anda kendini bu kabilenin oluşturduğu halka içinde bulur. Jack ve ekibi Simon’ı canavar sanar ve kan dökme isteğine yenik düşüp onu vahşice öldürürler. Artık adada iyi ve kötü diye bir şey kalmaz. Jack ve adamlarının Domuzcuk’un gözlüğünü çalması ise bardağı taşıran son damla olur. Hakkını aramaya giden Ralph ve Domuzcuk dikkate alınmaz ve Domuzcuk adanın en kötü kişisi olan Roger tarafından öldürülür. Artık Ralph için kaçış avı başlatılır ve tüm ada ateşe verilir. Ralph, yakalanırsa Jack ve diğerleri tarafından öldürüleceğinden emindir. Ralph için her şeyin bittiği, ölümle burun buruna geldiği sırada dumanı gören bir askeri gemi adaya çıkar ve çocukları adadan, Ralph’i de ölümden kurtarır.

Sineklerin Tanrısı, saf ve temiz olan çocukların bile ne kadar vahşileşebileceğini, hırslarının esiri olabileceğini göstermektedir. Her insanın içinde hem iyilik hem de kötülük vardır. Zamanla insanlar içinde yatkın olana eğilim gösterirler. Sorgulamayı ve düşündürmeyi sağlayan Sineklerin Tanrısı basit bir konuya sahipmiş gibi görünüp içinde çok şey barındıran değerli bir eser.

Sineklerin Tanrısı Yorumları

Sineklerin Tanrısı Yorum okuduğum en sıkıcı kitaplardan bir tanesi iyi ki kısa yoksa zor biterdi

12-05-2015 15:47 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum bence gayet güzel hakkini yememek lazim kitabin

28-11-2015 20:32 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum herkesin okuması gereken mükemmel bir kitap

18-12-2015 13:44 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum çok sıkıcı bir kitap fakat sonlarına doğru kitap çok garip bir konuya sarılıyor...

07-01-2016 11:42 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum gercekten guzel bi konuya sahip bir eser

13-01-2016 00:19 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum çok kötü bir kitap sakın okumayın

08-02-2016 21:23 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitap ta ki anlatılan konu çok güzel ele alınabilecek bir konu.ancak bence yazar iyi bir şekilde kitabı anlatamamış.ve bir de kitap nobel edebiyat ödülü almiş..

09-02-2016 22:28 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum ben ce güzel bi kitap

16-02-2016 01:34 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum henüz kitabı okumadım ama kitap beni sadece özetiyle bile çok etkiledi.eminim ki çok güzel bir kitaptır.

17-02-2016 21:01 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum cok hoş kitap sineklerin tanrısı konusu zaten insanı çok etkiliyor elinden bırakamadan okudum ve çok beğendim arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim

26-02-2016 21:46 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitap ana tema olarak çok güzel ve anlamlı ama yazar iki cümlede anlatabileceklerini on sayfada anlatınca işler sarpa sarıyor...

17-03-2016 16:17 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitabı düz bir şekilde okuyup alttaki anlamı kitabın size ulaştırmasınızı bekleyemezsiniz, anlamı aramalısınız. kitap faşizm ve demokrasinin çatışmasının mükemmel bir yansıması...

22-03-2016 04:05 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitabı okudum çok güzel

23-03-2016 20:43 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum bence harika bir kitap

29-03-2016 19:36 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum arkadaşlar sinek tanrısı kim ☺

06-04-2016 21:28 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum arkadaslar ck guzel kitap okuyun

16-04-2016 17:16 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum bence okudugum guzel kıtaplardan bırısıydı arkadaşımla bu kıtaba bayıldık kıtap okuma yarısmasına katılacagız sans dıleyın
bence okudugum guzel kıtaplardan bırısıydı arkadaşımla bu kıtaba bayıldık kıtap okuma yarısmasına katılacagız sans dıleyın

05-05-2016 15:29 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kesinlikle çok güzel bir kitap. alegorik bir eser olduğu için bazı kısımların anlaşılması zordur fakat kitabı dikkatlice okuyup, özellikle karakterlerle ilgili kısımları önemserseniz gerçekten etkileyici bir kitap olduğunu anlarsınız. kitabı okuduktan sonra mina urgan'ın eleştirisini okumanızı da tavsiye ederim, böylece kaçırdığınız ya da önemsemediğiniz ayrıntıları fark edersiniz.

13-05-2016 23:09 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitapta halisülasyon gören çocuğun adı ne

17-05-2016 14:23 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitaptan hiçbir sey anlamadım bana sineklerin tanrısı özet gerekli bir de karakter analizi ile ana fikir olması gerekli paylaşan arkadaşa şimdiden çok teşekkür ederim

17-05-2016 19:12 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum bence güzel ama fazla uzun
bu kadar laf kalabalığın gerek yok

23-05-2016 22:07 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitabın ingilizcesini okudum az öncede türkçesini ancak ikisindede simon'ın öldüğü yeri yakalayamadim. genel olarak okunacak onca kitap varken okunmamasi gereken bir kitap. 10 yaşında isen oku :)

Emre kuzu • 04-06-2016 10:10 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitabın başı biraz sıkıcıydı ama jack ve ralph'ın tarafını tutanlar ayrıldıktan sonra kitap fena halde sürükleyici hale geldi. insan ırkının doğası gerçekten böyle mi?

31-08-2016 15:21 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum okunması gereken bir kitap iyilik ve kötülük..

09-09-2016 01:03 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum gayet güzel bir kitap hikayenin devamını bekliyor insan

18-09-2016 02:54 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitapta çok betimleme var başları çok karışık güzel bi kitap değil

27-10-2016 19:38 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum ya bu ne biçim özet

23-11-2016 20:59 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitap sıkıcı diyen arkadaşlarım. bu bir dünya klasklerinden ayrıca belirtmek isterim ki herkesin genel kültürünün gelişmesi mağbedinde okuması gerek

05-12-2016 02:53 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum arkadaşlar kesinlikle katılmıyorum. tamam belki kitabın başı biraz sıkıcı olabilir fakat hem dünya edebiyatı açısından hem de kendinize birşeyler katmak açısından muhteşem bir kitap. okumanızı tavsiye ederim.

12-12-2016 18:08 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum betimlemelere sık yer verilmesi ve olayların biraz düşük bir hızda ilerlemesinden dolayı biraz sıkıcı fakat belirli bir yerden sonra kitaba bağlanıp bir çırpıda bitirme isteiği geliyor. filminden de faydalanabilirsiniz :)

12-12-2016 20:55 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum hiç beğenmedim yazarın kitaptaki üslübü da insanların ilgi odağı olmamış

07-01-2017 15:36 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum çok iyi bir kitap okurken hiç sıkılmadım beğenmeyenler ise edebi kitaplara alışkın olmadıkları için beğenmemişler

11-01-2017 15:28 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum çok güzel kitap okumak eylenceli

11-01-2017 16:21 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kimine göre iyi kimine göre değil.... ben okumadim
ya okurum ya da okumam...

27-01-2017 12:40 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum harika

15-02-2017 22:04 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum sineklerin tanrı'sı güzel kitap ama çok betimleme var ve insanı sıkıyor sayfayı konuyu anladıktan sonra geçiniz bütün sayfaları okumanızı önermem

12-03-2017 20:18 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum özeti okuyarakda güzel demeyin okuduğunuzda 1 sayfalık olayı 5 sayfada anlattığını anlarsınız ama sizin seçiminiz

12-03-2017 20:23 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum ben kitabi okumadim ozetine baktim da neden ismi simeklerin tanrisi hala anlamadimm?

13-03-2017 22:03 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum ne çok guzel ne de çok kutu idare eder

16-03-2017 11:40 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum ilk sayfaları çok sıkıcı ama sonradan sevilen ve okuma hevesi veren bi kitap

09-04-2017 16:05 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum harika bir kitap okumanızı tercih ederim

12-04-2017 08:11 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitap çooooooook güzel

10-05-2017 20:52 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum hg
kitap hoş ve sürükleyici

17-05-2017 20:09 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum daha okumadımda okuycam adı neden sineklern tanrısı

21-08-2017 23:13 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitap cok guzeldi felsefi dusunceler barındırıyordu ınsanı sorgulamaya yöneltiyor

20-10-2017 12:08 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum guzel bi anlatim

03-12-2017 17:02 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum daha okumadı ama güzel kitap diyorlar

05-12-2017 11:29 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum ne garip ismi var:)) "sineklerin tanrisi'

CaN✿ • 12-12-2017 17:54 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum yaaa hem garip hem iğrenç nerden buluyorlar böyle saçma kitapları yaaaaaaaaaa ben kesinlikle tavsiye etmiyorum arkadaşlarrrrr
yaaasa nesi güzel arkadaşlar

16-12-2017 14:02 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum hem çok ilginç hemde güzel bir kitap

17-12-2017 13:23 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum fena değil okunabailir

17-12-2017 20:50 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum inanılmaz derecede çok güzel <3 bence hepinize kitabın tamını okumanızı tavsiye ediyorum

21-12-2017 17:32 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum kitabı okudum ve beğendim😀😀

24-12-2017 18:46 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum okudumda sinek tanrısı kim acaba?

03-01-2018 12:23 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum çok süper bir kitap herkese tavsiye ederim :)
süper

18-01-2018 12:09 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum harika bir kitap çok heyecanli😊😊

06-02-2018 20:43 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum sineklerin tanrısı şeytan şeytan of valla bunu da mı anlamadiniz

07-02-2018 04:05 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum bazı betimlemeler gereksiz onun dışındaokunması gereken ders çıkarılacak bir kitap

07-02-2018 20:23 !!

Sineklerin Tanrısı Yorum evet sıkıcı bir kitap ama konusu da çok güzel ama sıkıldım.

12-02-2018 17:10 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.