Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Kitabın Yazarı:Grigory Petrov Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Koridor Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1923 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789944983990 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 128

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:36,95 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özet

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, kurgusal bir romandan daha çok ders verir nitelikte bir kitap. Okuduğunuzda insanı sorgulatan ve okudukça ülkemizi, kendimizi, yaşayışımızı sorgulatan bir eser. Ayrıca ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün okulların müfredatında okutulmasını istediği bir kitap olması bakımından da önemlidir. Çok etkilenerek, ders alarak okudum.

Beyaz Zambaklar Ülkesi bataklıklar ve kayalıklar ülkesi olarak adlandırılan 2 milyon nüfuslu Finlandiya’nın tüm halkın aydınından, köylüsüne, subayından, memuruna, din adamlarından, öğretmenlerine kadar herkesin birleşerek ülkeyi kalkındırmalarını anlatıyor. Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabının yazarı Grigory Petrov kitabı baş karakter Snelman’ın ağzından anlatmış ve kitap bölümlerden oluşarak anlatılıyor.

Finlandiyalılar 1811 yılına kadar İsveç hakimiyeti altındaydılar. Bütün iktidar, ticaret ve sanat, okullar ve hatta kilise bile İsveçlilerin elindeydi. Yönetici ve aydın kesimi oluşturanlar, öğretmenler, doktorlar, memurlar ve subayların tamamı İsveçliydi. Bu insanlar Finlandiyalılara üstten bakıyorlardı. Bu durum Finlandiya halkının kültürel gelişimini de etkilemekteydi.19. yüzyılın sonlarına kadar kültürel gelişimleri sadece temel okuma yazma becerileriyle sınırlıydı. Fakat Rusya 1808 yılında Finlandiya’nın yarısını ele geçirdi ve Rus Çarı eskiden sahip olunan tüm hakların aynı kalacağı sözünü verdi. Bu olay ile beraber kendi kültürlerini özgürce geliştirme olanağı elde ettiler. Fin kültürünü geliştirmek için önderlik etme görevini Johan Wilhelm Snelman üstlendi.

Snelman yeni nesil Fin aydınlarının en parlak temsilcilerinden biriydi. Finlandiya’nın gelişmesi için adeta seferberlik ilan etmişti. Bu göreve öncelikle aydınlarla konuşarak başladı. Onlara aydın olunmanın halka üstten bakmak olmadığını, kendileri ne kadar bilgiliyse halkında öyle olması gerektiğini, öğrendikleri her şeyi halka da anlatmaları gerektiğini söylüyordu. Toplumun alt kesimlerini daha iyi bir hayat kurmak için ne yapmaları gerektiği konusunda eğitmeliydiler. Aydınlardan sonra ise sırada öğretmenler vardı. Yaz boyunca konferanslar veren Snelman öğretmenleri işlerini iyi yapmaları konusunda nasihatler veriyordu.

Din Adamlarını da bu hedef doğrultusunda çok önemli kişiler olarak görüyordu Snelman. Dinsizliği halkın sahip olduğu bütün kutsal değerlerin ölmesi olarak tanımlıyor ve bu maneviyat ruhunun ölmemesi adına ve insanların umutlarını kaybetmemeleri adına din adamlarına çok iş düşüyordu. Din adamları çocukları ve gençleri bir araya getirerek, onları etkilemeye ve inanç aşılamaya çalıştılar. Bunu yaparken de zekayı, bilimi ve hayatın zevklerini aşağılayıp küçümsemediler.

Yönetimde ise Finlandiya ve Rusya arasındaki anlaşma çerçevesince yeni hükümlerin yazdığı yeni bir anayasa 1816 yılında kabul edildi. Böylece parlamento yeniden faaliyete başladı. Finlandiya’nın her yerinden devlet memurları Helsinki’ye akın ettiler. Böylece İsveçli devlet adamları yerine Finlandiyalı memurlar geçmiş oldu. Snelman’ın memurlara çağrısı ise şöyleydi: Vatandaşlarımızın yasalara saygılı veya daha fazlası olan derin adalet duygusuna sahip bireyler olarak yetiştirilmesi için bize yardımcı olun.

En büyük değişimlerden biri ise Ordu’da oldu. İsveçliler döneminde kışladaki askerler içki içer, kumar oynarlardı. Halkla ilgili olan hiç bir konuyla ilgilenmezler ve kaba davranırlardı. Snelman ve arkadaşları bu konuyla ilgili de bir yenilik yaptılar. Subaylara konferanslar vererek askeri eğitimin öneminden bahsettiler. Artık tüm aileler oğullarının askere gidip iyi terbiye almalarını istiyorlardı. Çünkü kışlada bilimden kültüre kadar iyi bir bireyin sahip olması gereken tüm özellikler anlatılıyor, askerler eğitiliyordu.

Bu ve bunun gibi birçok özelliğin değişmesi ve gelişmesi bu küçük ülke adına çok büyük adımların atılmasına sebep oldu. En alt kesimden en üst kesime kadar tüm insanlar çok çalıştı. Bataklıklar ve kayalıklar ülkesi olarak adlandırılan Finlandiya’da insanlar kayalıkların üstüne verimli topraklar yerleştirdiler ve buralarda tarım yapmaya başladılar. Üretim yaptılar, okullar açıldı insanlar okumaya başladılar. Bu ve bunun gibi birçok etken sonucu şuan da Finlandiya refah ve eğitim düzeyi çok yüksek bir gelişmiş ülkedir.

Yazan: Ilgın Kocaman

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde 1923 yılında Sırpça olarak basılmıştır. 1928 yılında ise Türkçe’ye çevrilmiştir. Türkiye ile birlikte pek çok ülkede büyük yankı uyandırsa da ülkemizdeki ününe Atatürk’ün kitabı okuyup beğenmesi ve müfredata konulmasını istemesiyle kavuşmuştur. Atatürk kitabın askeri okullarda ders programına dâhil edilmesini istemiş ve uzun yıllar boyumca zorunlu kaynak olarak okutulmuş. 1960 yılında General Cemal Gürsel önderliğinde gerçekleşen askeri darbeden birkaç ay sonra, darbe sürecinde yer alan subayların dünya görüşü ve eğitim seviyelerini değerlendirmek üzerine anket yapıldı. “Sizi en çok etkileyen kitap hangisidir?” Sorunlusuna askerlerin büyük bir kısmı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” cevabı vermişti. Kitabın ilk kısmında Petrov’un yaşamından ve Rusya’daki imparatorluğun temellerinin sarsılmış nedenlerinden ve yönetimsel hatalardan bahsedilmektedir. Hatta özerk Finlandiya’yı kapsayıcı seçim mevzuatı ve zorlu doğal ve tarihi koşullarda elde ettiği önemli iktisadi başarılarıyla Rusya İmparatorluğunun üstünde tutmaktadır. Petrov’a göre devlet meseleleri sadece bakanlar, krallar veya devlet adamlarıyla değil ülke topraklarında bulunan her vatandaşı ilgilendiren mesele olduğu ve her vatandaşın ülke sorunları, ülkenin kalkınması vb. konular üzerine düşünmesiyle çözülecektir.

Kitapta bataklık ve kayalıklar arasında yer alan, doğal kaynak fakiri bu küçük ülkenin ayağa kalkarak yoksulluktan kurtulması; siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmiş bir refah toplumuna dönüşmesinin hikâyesi anlatılmaktadır. Ülkenin ilerlemesi çalışma Şevki ve heyecanıyla dolup taşan, bencillikten uzak insanları, yorulmak bilmeden halkın eğitimine katkıda bulunan toplum önderleri sayesinde elde edilmiştir. Neden Finlandiya? Çünkü Petrov Finlandiya’yı diğer ülkelere göre daha iyi tanıyordu. Uzun süre bu ülkede yaşamış ve her tarafını baştanbaşa dolaşmıştır. Her zaman Finlandiya’ya karşı derin bir hayranlık, sıcaklık ve yakınlık duygusudur.

Snelman Finlandiya’nın gelişiminde önemli yere sahip aydınlardan birisidir. Snelman Fin halkının kırılma döneminde önemli görevler üstlenmiştir. Süratle değişen zamanın taleplerine uyum sağlayarak bir fikir hareketine önderlik etmiştir, bu sadece güçlü iradeye sahip insanların yapabileceği bir şeydir. Snelman aydınlara halkın zekâsını, vicdanını, irade ve enerjisini uyandırmak ve harekete geçirmenin görevleri olduğunu, halkın düşünme yeteceğini ve yaşamlarını daha iyi bir şekilde kurmak için eğitmenin asli görevleri olduğunu ifade etmiştir. Snelman, “ Karanlık köşelerde canlı kandiller yaktım ve daha iyi aydınlatmaları için onlara yap takviyesi yaptım” sözlerini sık sık dile getirmiştir.
İsveç yönetiminin yıllarca Finlandiya’yı karanlığa sürüklediğini devlet kollarına işe yaramaz adamlarını yerleştirdiğini adeta bir zehirli sarmaşık gibi ülkeyi içerden tükettiğini ifade etmiştir. Finlandiya halk oylaması sonucu Rusya yönetimine katıldı. Bu birleşme sayesinde kendi kültürlerini özgürce geliştirme olanağı elde ettiler.

Kışlaların yapısını ve toplumdaki kışla algısını değiştirmeye karar verirler. İsveç yönetimindeyken askere gelen gençler okuma yazma bilmemekte ve toplumsal konulardan bir haber davranmaktadırlar. Toplumsal reform ile birlikte bu algı değiştirilmiş kışlalar yeniden şekillendirilerek eğitim ve kültürel alanda insanların kendilerini geliştirebilecekleri kurumlara dönüştürülmüştür. Tatlı kral lakaplı Yarvenin’in ve kötü yollara sapıp sayısız suç işlemiş olan çocukluk arkadaşından da kitapta bahsedilir. Yarvenin ve arkadaşlarının akıllarındaki sınırları kaldırarak işlerini büyütüp ülkelerine nasıl faydalı bireyler olduklarına değinilir. Yarvenin’in çocukluk arkadaşı ise kötü işler yapmasını bir toplumun bireyler üzerinde ne derece etkili olduğu, iyi anlayış ve yaklaşımın bireylerin kaderini belirlediğine değinilir.

Aslen İsveçli olan Papaz McDonald’ın fikirlerine de eserde değinilmiştir. McDonald: Din, insanların kalbinde dua etme arzusu, gerçeğe erişme ihtiyacı ve sevgi duygusu uyandırmalı. Basit ve kolay yoldan zengin olma heveslisi bir insan olan vergi tahsildarı din adamına dönülebiliyor. Bizdeki durum içler acısı ve korkunç bir alay konusudur. Bizde havari rütbesine sahip insanlar vergi tahsildarına dönüşüyor. Para biriktirmek, daha çok gelir elde etmek, aylak, tembel ve karnı tok yaşamak dışında kendilerini hiçbir şey ilgilendirmiyor. Onlar insanların kalbinde inanç ateşi yakmaya muktedir değiller. Bunu yapmak istemiyorlar ve yapmıyorlar. Onlar dini cansız dogmalar yığınına, yüzlerce kural, başlık ve önermelerden oluşan inanç gramerine dönüştürmüşler. McDonald, bu sözleriyle tepki çekse de zamanla sözlerinin kıymeti anlaşılacak ve var olan yapıdaki çürümüşlükler bu sözlerin ışığında iyileştirilecektir.

Eserde bir devletin küllerinden doğuşuna toplumu oluşturan yapılar tek tek incelenerek şahitlik edilmektedir. Üstten alta doğru başlayan yenileşme ve iyileşme hareketleri sonucunda bataklığa saplanmış olan bir milletin kır çiçeği gibi yeniden doğuşu konu edinilmiştir. Görülen odur ki; değişim ilk olarak kalplerde ve zihinlere başlamalıdır. Toplumdaki her birey gönlündeki ateşi yaktığında koca bir topluluk aydınlanacak ve dış günlere ihtiyacı olmadan kendi ışında büyüyüp gelişecektir.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Soruları ve Cevapları

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kimin eseri?

Grigory Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde türü nedir?

Yabancı Romanlar

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kaç sayfa?

240

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Yorumları

ben ödev için okumuştum biraz sıkıcı gelmişti

12-05-2015 15:41

mükemmel bir roman okunması gereken klaskler arasında yer alıyor

21-05-2015 23:53

ben bu kitabı kitap sınavı için okumuştum çok çokkk sıkıcı bir kitap

29-05-2015 20:38

hiç güzel bir roman değil sıkıcı bunaltıcı ............
ay beyaz zambaklar ülkesine bayıldım zz..

12-10-2015 20:24

gercekten güzel bir kitap
cok sıkıcı bir kitap...

20-10-2015 17:27

beyaz zambaklar ülkesinde kitabı bana hediye edildi saçma bir hediye gibi geldi ama kitabın konusu çok hoşuma gitti

20-10-2015 19:41

daha özetini okuyarak çok etkilendim ne olursa olsun mustafa kemal'in önermiş olması tek başına bir okuma nedenidir bence

07-11-2015 00:56

cok güzel bir kitap.

08-11-2015 13:23

kesinlikle okunması gereken bir kitap çok güzel

14-11-2015 18:23

aslında çok güzel kitap olduğu kadar biraz sıkıcı olabilir ama tabikide herkese önereceğim kitaptır

16-11-2015 15:49

kitap güzel ama başlangıcı saçma

19-11-2015 15:20

bu kıtaptan cıkarabılecek cumlelerı bırı yazsın suraya ya okumak ıstemıyom ben

06-12-2015 19:14

çok güzel bir roman😇✌

12-12-2015 19:21

yorumlara güzel diyen arkadaşlar bende bunun özetini okudum öyle olduğunu düşünmüyorum gerçekçi olun bence bu kitaba güzel diyenler ögretmen olmalılar

15-12-2015 14:31

ilk basta biraz sıkıcı geliyor fakat okudukça okuyası geliyor insanın gayet basarılı bir roman

17-12-2015 15:26

tarih sevenler icin guzel gelebilir ama ben macera seviyorumm yani sıkıcı

22-12-2015 03:22

ne olursan ol ama biraz gerçekçi ol bn bunu sıkıcı buluyorum😔😔😔

27-12-2015 22:06

aslında çok güzel bir kitap . ama sıkıcı olduğu için fazla dokunmuyor 💣🔪🔫

28-12-2015 18:20

bana beyaz zambaklar ülkesinde özeti lazım uzun yada kısa farketmez içinde ana fikir ve konusu olsun yeterli lütfen acil

03-01-2016 11:07

sıkıcı diyen arkadaşlara kısmen katılmakla beraber bu kitabın sürekleyici bir kitap okumak amacıyla okunmaması gerektiği bence açık.bu kitabı okuyanlar az biraz kendilerini vererek okurlarsa kesinlikle çok sayıda önemli bilgi edinip kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır.üstelik bence bu kitap okuyanlara,milleti için her türlü fedakarlığa hazır insanlar için küçük de olsa bir yerden başlanabileceğini,atılan bir adımın ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor.kitapta da dikkat edilebileceği gibi bir insanın ne kadar değerli olduğu ve o tek insanın bile neler başarabileceği görülüyor.bu kitap,kendisini geliştirmek ve yapabileceklerini görmek isteyenler için ciddi şekilde tavsiyemdir.

10-01-2016 13:25

sıkıcı ama toplumun iyiliği için yazılmış bir kitap unutmayalım arkadaşlar

11-01-2016 00:07

gerçeği söylemek gerekirse biraz sıkıcı ama toplumun kalkınması için güzel birşey
harika bir sanat eseri

19-01-2016 15:38

ozetini okudum biraz guzel sanki

29-01-2016 20:48

kitap boş zamanlarda eğlence için okunucak bir kitap değildir.derin ve toplum için gerçekten gerekli bilgiler içermektedir.kitabın bölümlerinde sıkça konu tekrarı yapılmaktadır ancak bu tekrarlar kitabın savunduğu düşüncelerin akla iyice işlenmesi içindir.benim tavsiyem okuyun gitsin yaw.

30-01-2016 13:48

cok sıkıcı bir kitaptı beyaz zambaklar ülkesinde özet olarak bence hiç okumayın zamanınızı boşuna harcamayın konusu çok saçma sapan okurken kitabı yırtmak istedim o derece işkence gibiydi

07-02-2016 13:51

kitaplar en iyi arkadaslardir ne kadar sıkıcı olursa olsun hayat merdivenine önüne en onemli basmagı koyarlar onunla guc bulur onunla yasarsin her kitap ozeldir çünkü her kitap beni bana farklı anlatır
kitaba sıkıcı deyip bir kenara fırlatmayın bir toplum nasıl kalkınır anlamaya calisin fikirleri,sevgiyi,egitim askini biraz anlam verin

07-02-2016 20:26

bn daha okumadım ama yorumlara baktım
yorumların %99,99 u skici kelimesinden oluşuyor
benim de kitap sınavım var

21-02-2016 15:22

hayatımda okuduğum en sıkıcı roman😔😔

01-03-2016 09:18

gerçekten kitap güzel ama başları biraz sıkıcı insanın okuyası gelmiyor. ama siz kitabın özetini çok iyi çıkarmışsınız konu tamamen anlaşılıyor.

20-03-2016 20:06

kitabın baş sayfaları çok sıkıcı ama okudukça insanı hecanlandırır

23-03-2016 07:22

kuran-ı kerim'den sonra en çok okunan kitap haline geldi cümlesini okuduğumda gözlerim doldu resmen.o zamanki ruh şimdi nerede...

24-03-2016 19:23

bir ölkə müstqəqil yaşamaq istəyirsə əvvəlcə müstəqillik nədir öyrənməlidir.və bu cəhətdən super kitabdır.

03-04-2016 16:10

başta zorla okumaya başladım çünkü zorunluydu . fakat okudukça ipginiz artiyor ve devam etmek isteği basiyor. kendini milletini oldugun durumu ve olmak istediğin durumu düzeyi sorgulama fırsatı verior. akıcı ve sürükleyici olmasi zevkli kilior bunu . şayet bir millet veya bir toplum doğru kararlar ve kaliteli bir yaşam isteği varsa bu kitaptan çok ders cakartabilir. sifirdan zirveye yükselen bir ülkenin mücadelesi ve sonunda bunun meyvesini hakkıyla ve iradesiyle toplayan bir toplumun hikayesi bu kadar başarılı olabilir. teşekkürler

04-04-2016 01:36

grigory petrov beyaz zambaklar ülkesinde romanını ne zaman yazmış? hangi yıl yani?

04-04-2016 02:31

arkadaşım çook merak ediyor şimdi kütüphaneye gidip bakmaya gideceğiz😘😘

26-04-2016 11:17

ben bu kitabı sınav için okudum ve kitap çok harika bir orman miş teşekkürler herkese👍👍👍

26-04-2016 20:51

hikaye güzel olmasına güzelde çok sıkıcı bir hikaye
herkeze teşekür ederim

26-04-2016 20:56

bence on numara bir kitap herkese tavsiye ediyom

02-05-2016 14:18

kitap okuma yarışması için okudum yarım altın kazandım

20-05-2016 20:34

bu benim fikrim ama valla okuyamaıdm kitabı o kadar sıkıcı yani öğretmen ödev verdi özetini çıkarcaksınız diye yarın vermem lazım bu yüzden şuan özeti yazıyorum hiç bana göre değil ve ayrıca hiç sürükleyicide değil tavsiyem değil :( ama okumak istiyosanız on küçük zenci diye bi kitap var baya sürükleyici tek solukta okunacak bir cinayet romanıdır tavsiye edilir:)

23-05-2016 20:45

aşırı sıkıcı iğrenç bir kitap. kitabı okurken sanki felsefe sorusu çözüyon okadar sıkıcı

30-05-2016 18:13

gayet güzel ilk baslarda sıkıcı bi kital ama daha sonradan fin halkınin gelişme sürecinde verdigi çaba ve gayret etkileyici.

27-06-2016 23:51

kitap okumayı bilmeyen arkadaşlar kitabı sıkıcı bulmuş galiba.düşünün bir kere büyük deha atatürk bu kitabı askeri okullarda okutulmasını istemişse vardır bir gerekçesi degilmi ben okumadım ama okuyacağım çünkü merak ediyorum yapılan yorumlara da kulak asmıyorum.,

21-08-2016 13:32

hala okumamış olmanın üzüntüsü içindeyim

30-09-2016 15:07

bende okuyacam kitabı
okumak üzereyim

10-10-2016 21:06

ılgın kocaman arkadaşımıza çok teşekkür ederim acil olarak beyaz zambaklar ülkesinde kitap özeti gerekiyordu imdadıma yetiştiniz okumak isteyenlere nok olarak söylemem gerek aşırı sıkıcı bir kitap bir haftadır okumaya çalışıyorum her defasında uyuya kalıyorum hiç tavsiye etmem

16-10-2016 05:54

ertelenen bir kitap oldu benim icin ozetine bakayim belki okuma istegim gelir dedim iyice sogudum,sıkıcı...

16-10-2016 20:23

kadınlar kolu olarak okumamız tavsiye edildiği için okudum şunu söylemek isterim atatürk muhasır medeniyetler seviyesinden bahsettiğinde ulus olarak çok çalışmamız gerektiğinden bahsetmişti bu kitabı tavsiyesi boşuna değil örnek almamız dersler çıkartmamız içindi kitap okumaktan aciz yada kitapları sıkıcı bulacak zekaya sahip insanlarla ancak bu kadar oluyor ama çok şükür ki okumanın önemi her gecen gün daha çok anlaşılıyor kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum çıkaracak çok ders örnek alınması gereken çok konu var

22-11-2016 22:53

gerçekleri yazdiğı için mi sıkıcı buldunuz ödev olduğu!içinmi bilmiyorum ama. ülkemiz neden geri kalıyor anladım sayenizde....

23-11-2016 17:15

finlandiya'nın eğitimdeki başarısını görünce bu kitabı merak etmemek mümkün değil. özellikle atatürk' ün bu kitabı okuyup hayran kalması... tek solukta okuyacağıma eminim.

02-12-2016 18:31

kitabı okuyanlar okumaya üşendimde bana kitap özeti verirmisiniz

12-12-2016 18:26

kittap ssınaavvı olalarr ssınavdaa nne çııkttı bbizziim yyaarınn sıınav var

21-12-2016 20:29

arkadaslar siz kendiniz ozetini cikattiysaniz fotosunu attiniz

31-12-2016 10:55

çok güzel ama sıkıcı

05-01-2017 10:10

ben ödev için girmiştim ama çok beyendim özeti yazan kişinin eline sağol
iyi ki yazmışsın ben beyendim 😊😊😊

05-01-2017 22:13

bence çok eğlenceli bir kitap

11-01-2017 19:42

ben bu kitabi bilseydim hic okumazdim :-(

07-02-2017 19:43

odevim icin okudum ama iyi

09-02-2017 17:47

atatürk'ün okunmasını istediği kitaplardan biri.düşünmeden bir an önce okunmalı !!

28-02-2017 09:57

gercekten cook sıkıcı ama guzel bir kitap

09-03-2017 22:19

ilk başı berbat sonrası güzel

10-03-2017 15:54

okunması gereken kitaplardan.

10-03-2017 18:49

ben kitabı az önce okuyup bitirdim. özetini de şöyle bir okuyup pekiştirdim... bu ülkenin fakir insanlarına umut olmanız dileğiyle...

03-09-2017 14:40

sıkıcı bulanlara; uyduruk amerikan tommiks, teksas, swing, zagor kitaplarını serbestçe okur, yozlaşır, itaatli suya sabuna dokunmayan sadakatli birey olur rahat edersiniz . o kadar dimi ya

12-09-2017 10:27

ilk kitabım 3defa okudum

29-09-2017 18:28

açıkçası bende sınav için okuyacaktim ama yorumlar 😐 ve özeti de biraz sıkıcı gibi 🙆 ben macera kitaplarını seviyorum 🙎

01-10-2017 20:16

beyler bu kitap tarih ile ilgili olup mukemmel ogütler veren bir kitap sevmeyenlere bu kitabi anlayarak okuyup tekrar okumalarini rica ediyorum ben cok mukemmel buluyorum okumakta fayda var.

11-10-2017 21:06

kitap çok güzel insana vatan, millet yani manevi değerleri aşılayan, bir milletin uygarlık düzeyine gelmesi için ülke içinde bulunan tüm aydınların seferber olmasıyla...bataklığı cennete dönüştüren bir avuç vatanseverin akıl almaz devrimidir.

04-11-2017 11:18

bence çoook sıkıcı bir kikap sınav mecburetiyle okudum

02-12-2017 11:42

ya bir kitap bu kadarmı sıkıcı olur kitapta 30. sayfaya kadar okudum hiçmi sürüklemez bir kitap

07-12-2017 23:10

hayatımıza yön verecek olan kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum .elverişsiz ve imkansızlığa rağmen oturup hallerine acımak yerine çalışarak el birliğiyle sen, ben demek yerine biz diyerek hep birlikte çalışıp birbirlerine bir şeyler katıp ülkesinin refahını geliştirmeye çalışan finlandiya halkını anlatır. bize de hocamız sınav için önermişti iyi ki önermiş .büyük bir zevkle okudum

10-12-2017 16:51

sıkıcı bulanlar savaş veren kendilerini vatanlarına adayanları anlayamamışlar...hayat hep gülmek eğlenmekten ibaret değil..atamın önerdiği bir kitap yok olmak üzre olan bir toplumun ayaklanıp bugün örnek alınan hale gelmesi..çok çabuk tüketen okumayan araştırmayan bir toplum olduk ne yazıkki...

10-12-2017 18:59

yarın bu kitaptan sınav olucaz offff çok sıkıcı

13-12-2017 18:14

biraz daha kısa olsaydı iydi

13-12-2017 19:47

yukarıda ki yorumların büyük çoğunluğu; bu kitabın neden okunması gerektiğini apaçık ortaya koyuyor. sadece ödev yapacağım, roman beni uçursun daldan dala kondursun hayal aleminde yaşayayım diye okuyan arkadaşlar bir kez daha vatansever nasıl olunur sorusunu her sayfada kendilerine tekrar tekrar sorarak okusun bence ,

14-12-2017 14:45

daha nasıl gerçekçı olunur ki.. kurgu değil gerçek..magazinsel olsa hiç sıklımazdınız eminim..

19-12-2017 20:41

kitap gayet iç açmayıcı

20-12-2017 11:58

hayatımda gördüğüm en sıkıcı kitap. başlarında iki sayfada bir uykum geldi sonlara doğru hakkını yemiyeyim akışkandı. ben tarih öğrencisi olduğum için ders sınavında çıkacağı için okudum. okuyana kadar da öldüm😣

24-12-2017 18:36

şu anda bede okuyacağım bıraz sıkıcı ama malesef zorunlu yarın sınavımvar bu kitaptan

25-12-2017 22:51

bence insanların birbirini daha iyi anlayacagı bir roman

05-01-2018 00:26

gerçekten 1.sayfasından 10. sayfasına kadar aynı konudan bahseden, 50 sayfa boyunca bir adamın toplantıda konuştuklarını anlatan bunaltıcı sıkıcı bit kitap. sonlarına doğru konuyu toparlasada gerçekten çok skici

07-01-2018 12:26

neresi sıkıcı en güzel kitap

10-01-2018 19:52

paşam okumamızı önermiş tavsiye etmiş türk gençliğine sözünü dinlemek düşer neden finlandiya olamadık diyenlere bazı yorum sahipleri örnek gösterilebilir

18-01-2018 03:46

atam türk gençliğine ne kadar güveniyormuşki bu kitabı önermiş şimdikilerde gençleri çocukları susturma derdinde

21-01-2018 18:30

çok güzel bir yazardır kendisi
ben kitabı hiiç sevmedim anca tarihten bahsedip duruyor yaa
ama yazarının seviyorum
ben bu kitapla yarışmaya katıldım türkiye 2. oldum ve kupa verdiler ve de tam altın verdiler ..... ben başarırım diyorsanız her şeeyi başarırsınız iye düşünüyorum....

26-02-2018 14:29

bu kitap biraz sıkıcı
bazı yeri güzel 😊

04-03-2018 21:10

neresi güzel çok sıkıcı ve uzzun

04-04-2018 15:12

klask severlere önerim

15-04-2018 19:32

arkadaslar cook guzel bir kitap herkezin okumasini oneririm..

29-04-2018 21:21

çok güzel .bilgilendirici bir kitap

01-05-2018 19:06

güzel ama daha iyi olabilirmiş. özet için tşk ederim

10-05-2018 21:51

bende sinav için okudum normal kitabı çok sıkıcı

27-05-2018 21:58

hikaye guzel ama sıkıcı

12-07-2018 16:14

birtakım sosyal mesajlar veriyor vermesine de öyle çok da bişey değil yani.. okuyup bitirebilmek için gerçekten çelik gibi sabır gerekiyor..

26-09-2018 15:23

sıkıcı değildi bence insanın içindeki napolyonların , robinsonların ortaya çıkmasına yardım eden bir kitap okuduktan sonra kendime "ben neden yapamayayım?" sorusunu sordum ve cevabını bulamadım çünkü inanırsam gerçekten yaparım , yaparız ülkemiz için kendimiz için en iyisini istiyorsak çaba sarfetmeliyiz. kitap bana "yapabileceklerimin" olduğunu gösterdı.

07-10-2018 22:09

bir tek insanın çabasıyla ülke domino taşı gibi birbirini etkilemiş atatürk de bu etkiyi, o zor şartlarda kendi ulusu için çabaladı ya gelinen nokta içler acısı umut ediyorum ki yeniden doğuş olsun bu ülkede..

10-10-2018 00:21

yiyeceklerinde en sevdiklerimiz zamanla bize zarar verenlerdir.kitaplarda eğlenceli aşklı ihtiraslı alavereli dalavereli olunca güzel geliyor eğitici olunca sıkıcı geliyor diyen arkadaşlara yazdım

07-11-2018 06:18

bence dünyanın en güzel kitabı kesinlikle hiç kimseye önermiyorum hayatımda bu kadar sıkılmamıştım haytımdan 1 saat çalındı geri verin

21-11-2018 16:21

atatürk’ün başucu kitaplarından.

Clairdefemme • 23-11-2018 14:48

sıkıcı bir kitap olmasından bahsedilmiş sürekli fakat burda verilen olaylardan çok mesajlara bakmak gerek.öyle can sıkıntısından oturulup okunulacak bir kitap değil.anlatılanları anlayamayacağını düşünen lütfen okumasın ve skici diye yorum yapmasın

03-12-2018 21:59

berbat ötesi berbat hayatımda daha beter bir kitap okumadım okumamda işşallah nefret nefret nefret ettim...berbat...

17-12-2018 17:32

sıkıcı. bir. kitap😑

08-01-2019 19:47

çoooook sıkıcı ama konusu güzel

12-02-2019 21:05

bir öğretmen olarak bu kitabı severek okudum. özellikle eğitimcilerin okuması gereken, ufuk açıcı ve farkındalık yaratan bir kitap.

Ugur09 • 13-02-2019 20:47

tüm okullar da öğrencilere okutulması gereken bir kitap.

Belkibirgun • 13-02-2019 22:10

harikaydı.🌠akıcı ve konusu da güzeldi.🎉puanım 8/10🎈🌷

maNga • 25-02-2019 09:28

bir ülkenin savaş, yakım yıkım olmadan nasıl geliştiğini nasıl seviye atladığını gösteriyor herkesin okuyup bir şeyler çıkarması gereken bir kitap.

şevval • 09-04-2019 20:21

bence okunması gereken, tartışmaya açık bir kitap ✨

13-04-2019 22:22

finlandiya'nın eğitimi neden bu kadar iyi dediğimiz de bu kitap her şeyi açıklamaktadır. kesinlikle okumalısınız!

Irem Can • 31-07-2019 08:30

super super super 10 numara 5yıldız

10-10-2019 19:28

yarın sınavımız var :sss o yüzden bakmaya geldim bu ara buraya gelnce tekrardan aradan 5 sene gçmiş olur :ss

11-11-2019 21:07

ingizce ödevim için okudum ders alınması gereken bir kitap ülkemizi geliştirebiliriz.

08-12-2019 11:39

sırf ödev diye okudum berbat bir kitap

16-10-2020 10:22

ödev için almadım fakat bence hiç sıkıcı değil aksine herkesin okuması gereken bir kitap bir çok lask okmuş biri olarak söylüyorum aralarındaki en güzellerden biri küçük bir suominin nasıl dev bir eğitim merkezine dönüştüğü anlatılıyor

15-01-2021 16:09

çok akıcı değildi bence

21-01-2021 13:41

kesinlikle okuduğum en saçma mantıksız bi o kadar da sıkıcı bunaltıcı bir kitap kitap

29-01-2021 18:21

ülkemizin ve ülkelerin gelişmesi için yanlışa yanlış diyebilen, kendini ve vatanını geliştirmek için emek veren bilinçli bir halka ihtiyacımız var. ben tek başıma ne yapabilirim dememek lazım. o zaman bilinçsiz, umursamaz bir halk oluruz. hükümetin kaderi halka, halkın da kaderi hükümete bağlıdır. karşılıklı bir durumdur bu. tek bir konuşma sayesinde bile insan hayatını degistirmeye karar verebilir. mesele bakış açısını değistirebilmekte. eğer bakış açımızı değiştirebilir. ve bunu başka insanlara da aşılarsak durum çok farklı olabilir. kitapta bahsi geçen yumurtacı çok hoşuma gitti. pazarda yumurta satan bir adam etkilendiği konuşmalar sayesinde bakış açısını değiştirmeyi başardı ve sonucunda hem kendi hem de vatanı için çok önemli şeyler yaptı.

07-02-2021 14:31

atatürk'ün askeri okullarda okutulması zorun dediği bir kitap. bence yalnız askeri değil tüm okullar,ögretmenlerin ve anne babaların okuması gereken çok değerli bir kitap. finlandiya eğitim olarak neden dünyada bir numara olduğunu hep merak etmiştim. başarılarının tüm sırlarının açıklandığı bu kitabı yalnız okumak değil hayata geçirmeyide becerebilsek keşke.

Esma dereli • 21-03-2021 16:10

ne biliyim ben beğenmedim.diyolag olarak:
- ne kadar seviyorsunuz yüzdelik dilim olarak?
- yüzde 1. o da o kadar emek verilip yapılmasına verdim.😑 begenmedimmm. o kadar okudum bunaldım.

14-08-2021 17:31

56 yıl önce, mezun olurken ögretmenlik diplomamızın yanında okul müdürümüz bir genç ögretmenlerin tümüne beyaz zambaklar ülkesinde isimli bu kitabı armagan olarak vermisti. o zaman okudugumda degerini pek de algılayamadıgım bu eseri 56 yıl sonra tekrar okuyunca, osmanlı'nın bıraktıgı yoklar ülkesi anadolu'da bir finlandiya yaratılabilecegini atatürk'ün kavramıs oldugunu daha iyi anladım. aklıma hemen ismail hakkı tonguç ve köy enstitüleri projesi geldi! atatürk'ün ömrü uzun olsaydı ve anadolu'nun hemen her kösesine mantar gibi dikilen bu kutsal kurumların devamı gelseydi türkiye'nin bugün ne hale gelmis olabilecegi geldi bir an gözümün önüne...

11-04-2022 17:42

özeti sıkıcı olunca kitap sıkıcı gibi geliyor olabilir ama yine de okunması gereken ve hiç sıkıcı olmayan bir kitap sizede öneriyorum.(ben 7. sınıfım ve çok beğendim.[tek öğretmenler sevdiğini söylüyor bence çok sıkıcı diyenler sadece özetini okumuş sadece])

10-05-2022 22:55

açıkçası zor okudum aslında harika bir roman ama belli bir kültürel bilgi gerekiyor yoksa hem anlaması zor oluyor hem de okuması çünkü kitapta geçen karakterleri deyimleri bilmiyorsunuz ve birden hikayeden kopuyorsunuz

12-09-2022 11:52

romandan daha çok ders kitabı gibi hatta tarih kitabı gibi alıp okuyacaksanız bunu bilerek okuyun finlandiyanın gelişimini ele almış ders anlatır gibi anlatıyor sürükleyicilik yok yaptıkları etkileyici ama okuma keyfi olarak çok kötü bir kitap

28-11-2022 22:38

kitabin girisi cok ilginc bugunden bakinca. ataturk'un tavsiye ettigi kitap, bugun ataturkculuk savunuculunda bulunanlari tarumar ediyor. moskova'daki devlet tiyatrosunun mese agacindan yapilan temellerinin yuz yil sonra binayi tasiyamayacak duruma gelerek, duvarlarda catlaklar olusturmasini ve bir sey yapilmazsa duvarlarin ve binanin cokecegi metaforunu kullanarak, uluslar da gecmiste kurulduklari temelleri degistirmezlerse, bu binalar gibi cokuyorlar, cokecekler diyor. ataturk'culuk temelleri artik ulkeyi tasiyamiyor diye anladim ben de. tek basina bir kurt sorunu bile bunu anlatiyor bize. okunsa cok sey ogreten kitaplardan, okumaniz dilegiyle.

20-02-2023 16:14

aslında sıkıcı bir kitap ama içerik olarak örnek alınabilir sanırım o yüzden tavsiye ediyorlar yoksa okunacak türde bir roman değil

24-05-2023 23:29

kitabın türü roman değil düzeltin

29-08-2023 17:22

konusu değil ama anlatımı çok sıkıcı ben daha iyi yazılmış bir kitap bekliyordum konusuna bakınca neden tavsiye edildiğini anlıyorsunuz ama anlatım olarak olmamış ders kitabı tadı veriyor

03-12-2023 20:09

atatürkün sevdiği ve tavsiye ettiği kitap bu mu

07-03-2024 18:21

İdealist Öğretmen Beyaz Zambaklar Ülkesinde en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları