İdealist Öğretmen

Grigory Petrov İdealist Öğretmen
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Koridor Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1925
Sayfa Sayısı:88
ISBN:6059702621
Kitap Puanı:
6.3 / 10 | Oy: 18 | Yorum: 1
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:6,98 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Çeviren:Ayser Ali

Arka Kapak Bilgisi

İdealist Öğretmen Özeti

Grigory Petrov İdealist Öğretmen


O gün Moskova Üniversitesi’nde herkes şaşkındır. Çünkü üniversitenin genç ve başarılı matematik profesörü Raçinski, üniversitedeki görevinden ayrılıp, kariyerinden vazgeçip, köyüne gidip orada öğretmen olmak için istifa eder.

Raçinski aynı zamanda hatırı sayılır üne sahip bir bilim insanıdır. Birçok kitap yazmıştır, kitapları farklı dillere çevrilmiş ve herkes tarafından gıptayla okunmuştur. Kendisi gibi başarılı öğrenciler yetiştirmiş, genç yaşına rağmen kendi gibi üç öğrencisini de profesör yapmıştır. Herkes onun daha matematik ve bilim dünyasına katacaklarının olduğunu düşünür ve bu sebeple onun fikrine karşı çıkarlar. Fakat o tüm itirazlara rağmen kafasına koyduğu gibi Maarif İdaresi’ne istifa dilekçesini verir ve Tatevo köyündeki görevi için yola çıkar.

Köye geldiğinde köylüler ona tepkilidir, kimse maddi manevi Raçinski’yi desteklemez. Çünkü yıllardır küçümsenen, kandırılan ve ezilen köylüler onun iyi niyetli gelişinin altında sebep ararlar. Raçinski onları bir araya toplayıp amacının çocuklara eğitim vermek olduğunu anlatmaya çalışsa da onlar adamın delirdiğini yahut eğlence amaçlı köye geldiğini düşünürler, ciddiye almazlar. Hiç kimse tarafından amacı anlaşılamayan Raçinski tek başına geldiği bu köyde belli ki tek başına da mücadele edecekti.

Raçinski çocuklara eğitim vermeye başlamıştı, herkes ona deli gözüyle bakmasına rağmen. Fakat okul binası bakımsızlıktan kirlenmiş durumdaydı. Çocuklar yeni öğretmenlerinin dersine geldiklerinde temiz ve düzenli görebildikleri tek yer öğretmen masasıydı. Raçinski masasını temizlemiş, düzenlemiş ve masanın üzerine içinde çiçeklerin olduğu bir saksı koymuştu. Raçinski’nin çiçeğin çok seven öğrencilerin de o gün ilk dersleri buydu, temiz ve düzenli olmak. Hep birlikte okulun çevresini temizlediler ve o günden sonra okula hep yıkanmış, temiz öğrenciler olarak geldiler.

Yıllarını bu köye veren Raçinski birçok şeyle mücadele etmiştir ve etmeye devam ediyordur. Bunların başında içki gelmektedir. İçkiden vazgeçmek köylüler için en zorudur. Raçinski en çok içkiden onları uzak tutmak için uğraşır, içki içerek çocuklarına da kötü örnek olduklarını, sağlıklarına zarar verdiklerini her fırsatta anlamaya çalışır. Bazen başarılı olur bazen olumsuz sonuçlar alır fakat o bu emelinden asla vazgeçmez. Köylerde onun gözüne çarpan üç başarılı çocuk vardı. İlki Beloe köyünden resim yapmak konusunda başarılı olan Bogdanov, ikincisi Zaboletya köyünden kimya yetenekleri kuvvetli (onun da ismi aynı) Bogdanov ve üçüncüsü Tatevo köyünden dini konularda yetenekli olan Vasilev.

Köy okulundan mezun olan Bagdanov daha sonra liseyi bitirerek Güzel Sanatlar Akademisi’nden başarıyla mezun oldu. Rusya’nın en büyük ressamlarından biri olur.

Kimya başarısıyla bilinen Bagdanov Moskova liselerinden birini başarıyla bitirdi. Yaşıtlarının çok üstünde bir bilgi ve başarısı vardı. Erken yaşta üniversiteyi bitirdi ve kimya alanında başarılı çalışmaları sayesinden ödüller aldı. Zabolotni lakabıyla ünlü bir bakteriyolog oldu.

Vasilev kutsal kitapları ezbere bilen ve din adamı olma isteğini her seferinde dile getiren bir çocuktu. Vasilev dini okulu bitirdikten sonra akademiye başlamış ve daha öğrencilik yıllarında fabrikalardaki işçilere tavsiyeler veren konuşmalar yapıyordu. Okulunun bitmesine son bir sene kala okulu bırakır ve Petrograd şehrinde çalışmaya devam eder. Söyleşilerini artık sadece işçiler değil, mühendisler, öğrenciler ve aristokratlar da dinlemeye başlar.

1917’de devrim olur. Çarlık Rusya’sı yıkılır. Şiddet olayları ortaya çıkar. Yapılan katliamlarda Vasilev ölür. Zabolotni lakabıyla ünlü bilim adamı Bogdanov taşra istasyonunda katledilir. Raçinski, tüm bunlar olmadan önce zaten vefat etmiştir.

İdealist Öğretmen, öncelikle tüm öğretmenlerin, sonra öğrencilerin ve bir ülke nasıl daha refah seviyelere çıkar bunu öğrenmek isteyenlerin okuması gereken nadide bir eser. Kitap yazarın hayatını anlattığı, gerçekçi olduğu için çok daha fazla etkileyici.

Yetmiş sayfadan oluşan kısa bir kitap fakat bana göre biraz daha uzatılıp, daha fazla detay verilse sanki daha çok etkileyebilirmiş okurunu. Ama dili akıcı ve basit, herkesin okuyup rahatlıkla anlayacağı ve kendisine derin anlamlar çıkaracağı bir olay örgüsü var.

Sadece bir öğretmenin hayatını ve ideallerini değil o dönemin Rusya’sında yaşananları, zorlukları ve o zorluklara rağmen neler yapılabildiğini görüyoruz kitapta. Petrov’a göre tüm kötülüklerin başı bilgisizlik, eğitimsizlik. Eğer istersek, eğer çalışırsak her şeyi başarabiliriz. En kıymetli madenler derinlerdedir ve o madene ulaşmak için çok çalışmak gerekir. Ben İdealist Öğretmen kitabını okurken başından sonuna kadar sanki Atatürk’ün ağzından bir şeyler dinliyormuş hissine kapıldım.

Yazar: Seda Gökçe KAYA

İdealist Öğretmen Yorumları

Yorum Yaz

:: Grigory Petrov ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.