Fareler ve İnsanlar

Fareler ve İnsanlar
Kitabın Yazarı:John Steinbeck Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1937 Sayfa Sayısı:110 ISBN:9789751412386 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 117

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:56,95 TL BKM:57,00 TL KitapYurdu:65,31 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim Orjinal Adı:Of Mice and MenÇeviren:Ayşe Eceİngilizce:Of Mice and Men Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fareler ve İnsanlar Özet

Fareler ve İnsanlar, George ve Lennie adında iki yakın arkadaşın hikâyesini anlatmaktadır. George yapı olarak ufak tefek ama aklı başında, Lennie ise onun aksine iri yarı ama aklı kıt birisidir. George ve Lennie çiftliklerde çalışarak hayatlarını sürdürmektedir. Fakat Lennie’nin yaptıklarından dolayı başları sürekli belaya girer ve hiçbir işte dikiş tutturamazlar. Lennie’nin en büyük zaafı yumuşak ve tüylü olan şeyleri okşama isteğidir, bu zaafı onları her seferinde zor durumda bırakır. En son ayrıldıkları işlerinden de bu sebepten ayrılmışlardır, daha doğrusu kaçmışlar.

Lennie bir gün eski çalıştıkları çiftlikte bir kızın elbisesine dokunmak isterken kızı korkutur, kız bağırdıkça o da panikler ne yapacağını bilemez ve kızı tutar bırakamaz. Kızın çığlıklarını duyan etraftaki adamlar George ve Lennie’nin peşine düşerler. Kaçarken tüm geceyi bir su kanalında geçirmek zorunda kalırlar ve böylece yine işsiz kalmış olurlar. Daha sonra Kaliforniya’da bir çiftlikte iş olduğu haberini alırlar ve yola çıkarlar. Bindikleri otobüsün şoförü tüm yolu gitmeye üşendiği için onları kandırır ve yarı yolda bırakır, bu nedenle yolun geri kalanını yürümek zorunda kalırlar. George Lennie’nin elinde ölü bir fare sakladığını fark eder, yine fareyi sevmek isterken öldürdüğünü anlar ve elinden alır çalılıkların ardına fırlatır. Lennie’yi gittikleri çiftlikte konuşmaması konusunda uyarır çünkü konuşursa patron onun saf olduğu anlar ve onu işe almak istemez. Fakat Lennie aklı kıt olmasına rağmen kas gücü fazla olan birisidir.

Çiftlikte işe başlayacakları gün patronun oğlu Curley kafayı Lennie’ye takar. Curley kısa boylu çelimsiz bir adamdır bu yüzden uzun boylu iri yarı adamlardan hoşlanmaz. George Lennie’yi Curley ile kavga etmemesi konusunda defalarca uyarır çünkü başları belaya girerse oradan da kaçmak zorunda kalacaklar, hayalleri için gereken parayı kazanamayacaklardır. Lennie ve George’un en büyük hayali kendilerine ait bir çiftlik sahibi olmaktır. Küçük bir arazi alıp, içine hayvanlar koyup, kendi topraklarını kendileri ekip biçmek hiçbir patrona hesap vermemek isterler. Bu hayalleri için de yeni başladıkları çiftliğin patronunu ve oğlunu sevmeseler de katlanmak zorundalardır. George ve Lennie’ye çiftlikle yakın davranan ilk kişi Candy’dir. Candy bir elini kaybetmiş, yaşlı köpeği ile çiftlikte temizlikçi olarak çalışan yaşlı bir adamdır. Köpeğini yaşlandığı ve işe yaramadığı için kimse çiftlikte istemez ve bir gün onu öldürürler. Candy de bir gün beni de işe yaramaz diye öldürürler, size birikmiş paramı veririm beni de çiftliğinize ortak edin der ve artık onların hayali üç kişilik olmuş olur.

Çiftlikte erkeklerin peşinde dolaşan bir kadın vardır, Curley’nin karısı. Curley ile severek evlenmediği için çiftlikte erkeklerle konuşmak, onlarla sürekli yakın olmak, arkadaşlık etmek ister. Lennie o kadını her gördüğünde hayranlıkla izler, gözlerini ayıramaz. George da onu her defasında Curley’nin karısından uzak durması konusunda uyarır.

Lennie bir gün herkes kapının önünde oyun oynayıp eğlenirken, ahıra yavru köpeklerin yanına gider. Fareye yaptığı gibi köpeklerden birini de okşarken öldürmüştür, onu saklamaya çalışırken yanına Curley’nin karısı gelir. Sohbet etmeye başladıkları sırada Lennie kadına zaafından söz eder ve kadın saçlarını okşaması için ona izin verir. Lennie kadının saçlarını okşarken kendini kaybeder ve elinden kurtulmaya çalışan kadının yanlışlıkla boynunu kırarak öldürür. Korkudan ne yapacağını bilemez ve çiftlikten kaçar gider.

Curley ve diğer çiftlik çalışanları kadının öldüğü görünce Lennie’nin yaptığını anlarlar ve George ile birlikte onu aramaya çıkarlar. George, Lennie’yi diğerlerinden önce bulur, yanına oturur ve ona her zaman anlattığı hayallerini anlatmaya başlar. Lennie hayallerini dinlerken en mutlu olduğu anında George yapması gerekeni yapar ve dostu Lennie’yi yaşadığı şeylerden kurtarır…

Steinbeck bu kitabı Burns’un “İnsanlar ve fareler hiçbir zaman hayallerini gerçekleştiremezler.” Sözünden yola çıkarak yazmıştır. Kitap yoğun duygusallık, yoksulluk, masumiyet, saflık, dostluk duygularını içinde barındırıyor. Aynı zamanda 1930’lu yılların Kaliforniya’sında yapılan ırkçılık ayıbına da vurgu yapılmış. Steinbeck her kitabında olduğu gibi bu kitabında da kendi hayatındaki deneyimlerinden faydalanmış. Küçük insanların, küçük hayallerini ve o hayallere ulaşmak için çekilen zorlukları ama asla istedikleri hayatı yaşamamalarını en iyi şekilde anlatmış. Yahya Kemal’in “İnsan hayatta hayal ettiği müddetçe yaşar.” Sözünün tam karşılığı olan bir kitap diyebiliriz bu kitap için. Yazarın betimlemeleri yine her zaman olduğu gibi son derece yalın fakat etkileyici. Her yaştan insanın rahatlıkla okuyacağı, herkesin kendince bir anlam çıkarabileceği güzel bir eser. Kimine göre harika bir dostluğu, kimine göre kendi hayatını yaşamak için üzerindeki külfetten kurtulmaya çalışan bir adamı anlatıyor. Ben bu kitapta çaresizliği, çaresizliğin getirdiği mecburiyetleri ama her şeye rağmen bir insan bir insanı nasıl sevebilir onu gördüm. Okuyup yorumlamak size kalmış fakat mutlaka okunması gereken değerli bir klasik eser diyebilirim.

Fareler ve İnsanlar Konusu

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü Amerikalı ünlü yazar John Steinbeck’in Gazap Üzümleri ile birlikte en tanınan romanı olan Fareler ve İnsanlar okurlarına tam bir arkadaşlık dramı sunuyor.

İlk olarak 1937 yılında yayınlanan ve çok tartışılan roman zamanla hak ettiği değeri gördü ve okunması gereken romanlar listesinde yer almayı başardı. Halen tartışmalara neden olan, bazı ülkelerde yasaklanan ya da sansüre uğrayan kitap adını fareler ile ilgili bir şiirden alır.

Kitabın ana iki karakteri olan Lennie ve George birbirine kardeş gibi yakın çok iyi dosttur. Lennie zihinsel engelli, uzun boylu ve çok güçlü bir kişidir. George ise aklı başında Lennie’ye göz kulak olan biridir. Lennie’nin yaptıklarından dolayı başları sürekli belaya girer ve o yüzden sürekli seyahat etmek zorunda kalırlar. En büyük hayalleri yeterince para biriktirip kendilerine ufak bir çiftlik almak ve hayatlarını orada devam ettirmektir. Çiftliklerinde her türlü sebzenin yanında hayvanlara da bakmak isterler ve Lennie özellikle tavşan sahibi olmak ister. Lennie’nin en büyük zayıflığı ise güzel ve yumuşak şeyleri çok sevmesidir. Tavşanları da bu ister ve hatta sırf yumuşak olduğu için cebinde ölü fare taşır.

Son yaşanan olaydan sonra Lennie ve George yeni bir çiftlikte işe başlarlar. Fakat çiftlik sahibinin oğlunun kısa boy takıntısı vardır ve bu yüzden uzun boylu kişileri hiç sevmez. Bu yüzden daha ilk günden kafayı uzun boylu olan Lennie’ye takar. Fakat onların huzurunu kaçıran başka bir şey daha vardır. O da çiftlik sahibinin güzel karısıdır. Güzelliği ile Lennie’yi daha ilk görüşte etkiler ve George Lennie’den ondan uzak durmasını ister. Fakat çiftlikte yalnızlıktan bunalan ve sohbet edecek birilerini arayan kadın George ve Lennie’yi pek rahat bırakmaz.

George kişiliği ile Lennie de gücü ve çalışkanlığı ile çiftlikte çalışan herkesin beğenisini kazanır. Çiftlikte bir elini kaybetmiş Candy adında yaşlı bir adam vardır. Kendi gibi köpeği de çok yaşlıdır ve bu yüzden köpek çiftlikte istenmez. Bir gün köpeği alırlar ve silah ile başının arkasından vurarak öldürürler. Candy bir anlamda çok sevdiği köpeğinde kendi geleceğini görür. Bir gün onu da işe yaramadığı için bir kenara atacaklarını düşünür ve Lennie ile George’nun küçük çiftlik hayallerine kulak misafiri olur. Birikmiş parasını da ortaya koyarak onlara katılmaya karar verir ve üçlü artık hayallerine birkaç ay uzaktadırlar.

İşler yolunda giderken George’un korktuğu başına gelir. George ortalıklarda yokken Lennie’nin samanlıkta ziyaretine güzel kadın gelir. Lennie kaçmak istese de sadece sohbet etmek isteyen kadın onu etkiler. Yumuşak şeylerden hoşlandığını öğrenince de Lennie’nin saçlarını okşamasına izin verir. Lennie kendini kaybeder ve kadını bırakmak istemez. Korkan kadın çığlık atıp kaçmak isteyince de Lennie daha çok korkar ve yanlışlıkla kadının boynunu kırarak öldürür. Kötü bir şey yaptığının farkına varıp kaçar ve çiftlik sahibinin oğlu tüm çiftlik çalışanlarını alarak peşine düşer.

Herşeyden çok yaklaştığı hayallerini kaybettiğinin farkına varan George Lennie olmasa nasıl bir hayatı olacağını sorgulamaya başlar. Bu çiftlikte de daha fazla kalamayacağı bilir ve herkesten önce Lennie’yi bulur. Ona küçük çiftlik hayallerini tekrar anlatır ve Lennie’den nehre ve ötesine bakarak o anlatırken hayal etmesini ister. Lennie ona söyleneni yapar. George Lennie’nin arkasına geçer ve yapması gerekeni yapar….

Fareler ve İnsanlar Soruları ve Cevapları

Fareler ve İnsanlar kimin eseri?

John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim

Fareler ve İnsanlar kaç sayfa?

110

Fareler ve İnsanlar Yorumları

sonu çok kötü bitiyor ne olursa olsun arkadaşını öldürmesi saçma

08-06-2014 01:07

kitabı okumadın sen sanırım oku anlarsın.çok guzel bir masum trajedi

... • 10-06-2014 10:29

sonu daha farklı olabilirdi ama genel olarak mükemmel bir roman

10-06-2014 20:57

EVET HERKES KİTAOLARIN SONU İYİ BİTSİN İSTER SONSUZA KADAR MUTLU AMA GERÇEKLER OKADAR MUTLU DEĞİL BENCE OLMASI GEREKEN GİBİ OLMUŞ SONUNU Bİ DÜŞÜN ONU VURMASA O MASUM SAF DEV KİM BİLİR DAHA HANGİ CANLILARA ZARAR VERİRDİ ELİNDE OLMADAN.

... • 11-06-2014 10:48

basit bir konusu var ödev için okudum pek hoşuma gitmedi neden klask olmuş anlamadım

16-06-2014 04:59

harika bir kitap fareler ve insanlar kitap özeti çıkartmak için okudum ve çok beğendim başucu kitaplarımdan bir tanesi oldu

15-12-2014 21:43

güzel bi kitaptı ödevim için özet çok iyi oldu.

01-01-2015 22:03

bana göre fareler ve insanlar okunabilecek en güzel kitaplardan bir tanesi mükemmel bir konusu ve mükemmel bir anlatımı var

04-01-2015 18:43

irenc diyenler romandan anlamiyor bu bir dunya klasigi !!!

21-01-2015 23:34

ben begendim arkadaslar saolun cok yardimci oldu

03-02-2015 14:23

gerçekten çok iyi bir kitap etkileyici bir konusu var

02-04-2015 17:03

kitap bence harika herkese tavsiye ederim

06-04-2015 15:53

harika bir kitap özetiydi thank you

09-04-2015 23:51

harika ama kotu bitti yaaaaa

20-04-2015 00:13

gerçekten okunması gereken çok güzel bir kitap gerçi kötü sonla bitmese daha iyi olurdu

26-04-2015 14:26

çok güzel süper bir kitaptı fareler ve insanlar konusu biraz sıkıcı ama sonunda şok etkisi yarattı bende nasıl olur derken oldu gerçekten farklı bir son ile bitebilirdi belki ama çok acı verici olmuş böyle

11-05-2015 18:57

fareler ve insanlar kaç sayfa acaba? sınav sorusu olarak çıkabilir bir çok baskısı görünüyor

20-05-2015 15:16

kitabin sonu acikli olsada insanda bir etki birakiyor..harika bir kitap bence
her şey mutlu sonla bitmez

21-05-2015 21:11

kitap çok güzel okunmasını tavsiye ederim arkadaşlık bu muydu evet buydu sonu çok üzücüydü

22-05-2015 07:08

biraz sıkıcı bi kitaba benziyor

24-05-2015 20:27

akıcı bir özet teşşekkürler

25-09-2015 23:42

okumadım ama bu yorumlardan da hiç birşey anlaşılmıyor.

21-10-2015 13:51

çok açıklı bitti sonu

24-10-2015 20:45

ben zehra özetini anlatıyım isteyenler söylesiin ..........
çok acıklı bir sonu var haklı değilmiyim sizce???
george milton ve lennie small bunlar çok iyi arkadaştırlar lennie small ın bunlar önceki çalıştıkları yerden kaçma sebebleri lenni nin o çiflikteki kıza kırmızı elbisesinin yumuşak olduğu için bırakmaması dır sonrada biyerde saklanıp kaçtılarrrrr
devamınıdaaaa siz okuyunn çok güzel kitap herkese öğrenirim vakıflarorta okulunda okuyorum 7.. sınıftayım

24-10-2015 21:05

cok guzel ama oldurmesi sacma geldi

16-11-2015 13:58

ben bu kıtabı aldım fareler ve insanlardan yazılı oldum
ve cok guzelllllll igrenc dıyenler romandan anlamıyor

18-11-2015 22:02

cok begendim sonlari cok duygisaldi♥♡

23-11-2015 09:04

bu romandan daha önce sınav olan var mı varsa fareler ve insanlar soruları paylaşabilir mi bizim de sınavımız var

30-11-2015 22:31

değişik bir kitap süpher

09-12-2015 09:10

hayatımda okuduğum en güzel kitap hayatımda bu kadar güzel bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum bu kitap beni gerçekten çok derinden etkiledi herkese tavsiye ederim hatta sonunda ağladım bile bu kitabı okuyalı 1 yıl oldu ve hala aklımdan çıkmıyor

17-12-2015 23:21

kitap çok güzelde fareler ve insanlar başlığı olmamışş sadce iki defa fare adı geçt.ii

25-12-2015 10:17

insan olmak kolay deildir hele ki 'insansa 'yasanabilecek bir toplum düzeni yoksa.kitabı özetleyen cümledir zaten

30-12-2015 12:53

güzel ama biraz daha uzun olmalı bnce

03-01-2016 17:03

kitabın adı fareler ve insanlar olmasaymış dedin de olay farenin adının kitapta geçmesi değil,güçsüz olan fare ile güçlü olan insanların arasındaki durumdan söz ediliyor.yoksa tavşanlar ve insanlar,kediler ve insanlar da olurdu...
bence çok güzel ve akıcı bir kitaptı,okumanızı tavsiye ederim.

eceşen • 03-01-2016 20:14

ama ben okudum george öldürmese diğerkiler acı çektirerek öldürecekdi bunuyapması zorunluydu

06-01-2016 23:50

arkadaşlar kitabın sonunu birazdaha açıklayabilecek varmı

12-01-2016 20:13

güzel kitap ama hoca zorla okutturunca tadı kalmıyor 15 tatilde tekrar zevkle okumayı düşünüyorum...

14-01-2016 20:33

arkadasini oldurmesi bana da cok sacma geli kitabi okudum harika bir kitap.

24-01-2016 18:10

biraz sıkıcı ama çok harika bir kitap

01-02-2016 11:02

bence cok güzel bır kıtap sız ne anlarsınız kıtap okumaktan sonu güzel olmayabılır ama genel olarak süper bır kıta
bence cok güzel bır kıtap sız ne anlarsınız kıtap okumaktan sonu güzel olmayabılır ama genel olarak süper bır kıta

10-02-2016 12:59

gerçekler her zaman güzel değildir işte en gerçek örneği

06-03-2016 19:46

john steinbeck fareler ve insanlar kitabını ne zaman yazmış?

07-03-2016 19:58

bana fareler ve insanlar kitap incelemesi gerekli paylaşabilecek biri var mı

23-03-2016 19:01

fareler ve insanlar ana fikri nedir arkadaşlar?

24-03-2016 14:11

arkadaslik dostluk mu yoksa altında yatan çıkar ilişkisi mi? çok iyi bir kitap.

24-03-2016 17:24

bence çok kötü bir kitapti hocalarim ve arkadaşlarim hiç ama hiç beğenmediler bende dahil bunu yazan çok kötü karakterdirrrrrrr
iğrenççççççç

07-04-2016 18:33

çok guzel kitap allah razi olsun

11-04-2016 20:11

çok güzelmiş muhteşem bayıldım
ben hayatımda böyle kitap görmedim
kitaba aşık oldum
ben mücahit keskin
samsun alaçam çpl

13-04-2016 13:43

kitap bence güzel ama farelerle ne alakası var

20-04-2016 18:55

daha 2 gün önce okudum güzel kitap

27-04-2016 09:51

fareler ve insanlar kitabı çok uzun ama çok da güzel bir tek sonunu beğenmedim öldürmemesi gerekiyordu

02-05-2016 20:44

bu kitabın 5 sdayfa özetini çıkarmam lazım bu çok kısa

04-05-2016 20:46

katılıyorum süper kitap

21-05-2016 09:54

kitap çok güzeldi beya ben çok beğendim buradaki fareler ve insanlar özet de çok güzel olmuş yazan arkadaşı tebrik ederim mutlaka okunması gereken bir eser

23-05-2016 13:26

ve benim ilk romanım!! ahh bu kitap bana neler ögretmedi ki dostluk mu arıyorsunuz iste bu kitapta var! sevgi mi arıyorsunuz iste bu kitapta var!saflık mı arıyorsunuz iste bu kitapta!kesinlile okuyun okutturun!!

Tuzlu Vanilya • 26-05-2016 09:30

çok güzelde arkadaşını öldürmesi saçma

26-05-2016 21:59

hiç yaşımıza uygunn olmadığını düşünüyorum çünkü içinde küfür çok fazla

29-05-2016 18:48

ne olursa olsun sonadek arkadasi icin savasmali idi,oldureceklerse de birlikde olerdiler....adam ne yapdiysa elinde olmadan yapmis zaten,onu sirf kendi hayalleri mahf oldugu icin oldurdu

31-05-2016 14:21

kitap gerçekten güzel fakat okunma yaşı olarak okullarda bence erken okutuluyor.zaten yazarın bu kitabı yazdığı yaşa bakılırsa ortaokul öğrencilerinin bakış açısının yazarla aynı olamayacağı bir gerçek. arkadaşını öldürmesi tamamen arkadaşının iyiliği için acısız ölüm. adamlar yakalasa acı içinde öldürecekler hapise girse hayvan gibi davranacaklar hertürlü acıyı görecek leninin tekbaşına kaçmasını sağlasa yine yaşıyamıycak acı içinde ölüm bekliyor birlikte kaçamazlar ikisi birden yakalanınca yine acı içinde sevmek bazen karşındakinin acı çekmemesi için en büyük acıyı çekmeyi göze almaktır

14-07-2016 13:53

muhteşem bir kitaptı,sadece muhteşem..o iğrenç diyenler lütfen çeksin gitsin.muhteşem bir kitap,muhteşem bir son.

01-09-2016 19:52

john steinbeck çok farklı bir yazaar.. kafa olrak.. kesinlikle güzel.. alınaacak dersler var !!

02-09-2016 20:36

çok güzel bir kitaptı kitabın sonu beni şok etti böyle bitmemesi gerekiyordu hikaye ne güzel gidiyordu yazar neden böyle bir son ile bitirmiş ki anlamadım

07-10-2016 20:51

6 yıl önce okuduğum etkisinde kaldığım ve sonunda beni derinden bu kitap,okumak isteyipte okuyamaya cesaret edemediğim kitaplar arasında yer aliyor.cesaret edemeyişimin nedeni:o sonu birkez daha yaşarmişcasina etkisinde kalmamak için.

17-10-2016 09:55

kitabın adı neden fareler ve insanlar biri açıklayabilir mi?

20-10-2016 18:54

sonu saçma değil lennie george'nin başını belaya sokuyor ondan öldürdü.

25-10-2016 20:37

çok guzel vav guzel kitap

01-11-2016 15:51

bence cok guzel bir kitap sacma bulanlara gelsin bu lafim demekkı dusunme kabiliyetiniz yok dusunun ne anlatilmak isteneni kavrayın sonra sacma sapan yorumlarınızı yapın oda yorum yapabilecekmisiniz

28-11-2016 17:30

bence çok güzel bir kitap ve bende okuyorum okumanızı tavsiye ederim.

06-12-2016 17:17

yani biraz sıkıcıydı ama profesyonelce yazılmış

29-01-2017 20:34

en sevdiğim kitaplardan biri:))hocamın tavsiyesiyle okumuştum iyi ki okumuşum profesyonel bi kitap:))

17-02-2017 17:35

güzel bir kitap ama sonu biraz kötü bitti

19-02-2017 15:00

çok güzel bir kitap kendim seçip almıştım.ancak osonu beni bitirdi yaa resmenağladım erkek olmama rağmen

25-03-2017 15:25

güzel bir kitap çok beğendim

25-03-2017 18:54

kitabı 2 defa okudum sınav olacagımız için bugun burdan okudum 100 aldım

05-04-2017 11:00

kitap çok güzel ama mutsuz son

06-04-2017 20:12

kitap ın akışı güzel mantıklı

10-04-2017 15:42

fareyle bir ilgisi yok bence çok saçma.

23-04-2017 21:29

güzel kitap lennie eğlenceli

04-05-2017 21:53

en iyi planları farelerin ve insanların / sıkça ters gider…

18-06-2017 19:29

gerçekkten çok sade bir dil ile yazılmış. fakat çok başarılı olduğunu düşündüğüm bir kitaptır. hiç sıkmadı.

30-07-2017 14:43

gerçekten güzel bir hikaye

18-10-2017 16:48

hocamın bana hediye ettiği kitaptı okudum çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.

28-10-2017 10:40

sonu çok güzel bitiyor ben ağlamıştım eğer o vurmasaydı daha çok acı çekerdi

29-11-2017 15:46

efsane olcak kadar dolu bi kitap değildi ama kendini okutuyor .hayallerine ulaşamayacaklarını tahmin edebiliyodum lakin biraz o yönde çabalarlar falan hayal etmeleri konusu biraz daha doldurulsaydı sonunda ki ölmesii daha çarpıcı olurdu ..şaşırttı sonu fakat daha yabancı gelebilirdi sonu..kitaptan film olmuş değilde film kitap olmuş gerek ykmuş gibi hissettirdi

12-12-2017 22:45

başları çok sıkıcı hala sıkıcı

27-12-2017 21:50

hoş bir kitap değil ayrıca çok klişe sonu çok saçma aslında sadece sonu değil fareler ve insanlar adlı romanın her bölümü saçma

04-01-2018 16:26

bağlantı kurun.ihtiyar ne dedi 'köpeğimi benim vurmam gerekirdi.o'nun vurması çok ağır'.ihtiyarın ayrılamadığı ve kendine ait olan tek şey.georgre'nin bu düşünce ve acı çekmemesi için arkadaşını vurdu.kitapta dostluk,karşılıksız sevgi,bağlılık,fedakarlık,ve belkide en önemlisi sahip çıkma ve koruma vefası var.

11-01-2018 23:31

sonu hiç iyi değil

07-02-2018 21:31

öğrencilere yarayacak düzeyde özetler daha iyi olur

11-02-2018 22:22

ya sonunda tam olarak ne oluyo

08-03-2018 20:24

son 30 sayfasında bıraktım ödev için zamanım yetmedi bende özete bakayım dedim sonun böyle bittiğini görünce baya üzüldüm ben hiç kitap okumam ama güzel bir roman

18-04-2018 21:45

bence güzel olmuş

14-05-2018 19:20

hayat masum insanlara karşı hep böyle acımasız mıdır? aklıyla değil de yüreğiyle hareket edenler her seferinde zarar görmek zorunda mıdır? insanlar ne ara bu kadar cani oldu?.. fareler ve insanlar romanı oldukça sade bir dile ve duygusal satırlara sahipti. içerisinde çok güzel bir dostluk barındırıyordu; lennie karakteri favorimdi. çok güzel bir hayata sahip olabilecek bir adamın, önüne engeller koymasına rağmen dostundan vazgeçmemesinden bahsediyordu. hayallerden bahsediyordu kitap. o asla gerçekleşmeyecek hayallerimizden. lennie'nin öyle büyük bir hayali yoktu aslında. birkaç tavşana sahip olup onları bahçesinde yetiştirdiği yoncalarla beslemek istiyordu. dedim ya; hayat masumlara acımasız. olmadı işte. herneyse, ben bu kitabı gerçekten çok sevdim. aklınızda en ufak bir umut varsa kitaba karşı, hiç kaçırmayın derim. keyifli okumalar...

esma nida. • 22-06-2018 21:56

yaklaşık iki hafta önce okumaya başlayıp sonradan devam etmeyi unutmuştum. bugün kütüphanemde görünce kitabı, kaldığım yerden devam ettim okumaya. ilk sayfalarını okuduğumda gerçekten kitabı beğeneceğimi hiç düşünmemiştim. adeta "millet ne buldu acaba kitapta?" merakım yüzünden okumaya başladım tekrar. şu kitabı okurken geçen bir buçuk saatin nasıl geçtiğini bile anlamadım. ve insanların bu kitapta ne bulduğunu çok güzel bir şekilde anladım diyebilirim.
baştan söyleyeyim ben lennie'yi değil george'ı sevenlerdenim. onun lennie'ye sahip çıkması, koruması, sabretmesi büyüledi beni... ah be george olmasaydı sonunuz böyle:( madem ki lennie'ye kıyabildin. kendine de sıksaydın bi'tane.

konusunun robert burns'ın "to a mouse" şiirinden ilham aldığı söylenen, hayallerini gerçekleştirememiş insanların kitabı... çok çok güzeldi.

Miharistanin Arzu'su • 05-07-2018 11:20

buraya kitabı okumadan araştıranlar da bakıyo keşke spoiler vermeseydiniz okumamistim

21-10-2018 17:36

çok güzel bir kitap ilk başlarda fazla ilgi çekici gelmiyordu ama okudukça bırakamıyorum herkesin okuması gereken bir kitap en yakın arkadsaş dost bildiğinin seni günün birinde arkandan vurması anlatılıyor "iyi kalpli olmak için akla ihtiyaı yoktur" 😉 kitabı okuyunca bu cümlede söylemek istediğimi anlayacaksınız

Kitap kurdu • 06-12-2018 20:28

ben kitabı beğendim ilk başta ismi dikkatimi çekmişti merak edip almıştım ana okuduktan sonra neden bu ismi aldığını anladım ve konusu beni etkiledi okurken kitaptaki duyguları hissettim ve sonu beni çok şaşırttı genel olaraksa çok sevdiğim bir kitap olarak aklımda kaldı.

Dilara • 12-12-2018 20:54

çok güzel bir kitaptı. george ve lennie asla unutmayacağım kitap karakterlerinden oldu.

Ugur09 • 13-02-2019 21:31

dostluğu bu kadar sıcak, samimi gerçek duygularla ütopik olayları da gerçek dostluğun içinde eriterek harika bir şekilde anlatan başka roman olamaz. tek kelimeyle harika

havva • 25-02-2019 12:15

kesinlikle alınıp okunması gereken bir kitap. sayfa sayısının az olması sebebiyle hızlı bitiyor. zamanında pek fazla odaklanarak okumasam bile aklımda kaldığını görüyorum, bu durum sevindirici. okumamı sağlayan şey ise edebiyat sınavının bu kitaptan olmasıydı, siz böyle bir sebep olmadan da okumalısınız.

Abdullah • 20-06-2019 00:47

kitap bittiğinde çok kızmıştım böyle bir son beklememiştim sonra zamanla üstüne düştükçe anladım ki bazen değer verdiğimiz insanlar başkalarından zarar görmesin diye canları pahasına onları kendi ellerimizle korumalıyız.

İlayda • 26-07-2019 11:32

allah bu fareler ve insanlar kitabının özetini yazanın kalemini altın etsin bu kadar sıkıcı bir kitabı okumuş üzerine bir de üşenmemiş bizler için kısa özet yazmış çok büyük sevaba girdi bilsin arkadaş

12-01-2020 21:39

kitabı anlayamayan insanların kötü diye yorum yapmaları çok saçma zaten bence kötü yorum yapanların çoğu ya kitabı okumamış ya da kitabı anlamamış

19-11-2020 15:40

hayatın gerçekleriyle yüzleşmenizi sağlayan güzel bir kitap. her ne kadar sonunun böyle bitmesini beklemesem de etkileyici bir hikayeydi. iki arkadaşın başından geçenlere şahit olduğumuz olay örgüsünde arkadaşlık adına da güzel çıkarımlar yapılabileceğini düşünüyorum. insana dair, insanın diğer ögelerle ilişkisine ve sahip olduğu duygulara dair güzel noktaların üzerinde durulmuş. akıcı bir dile sahip, kısa zamanda okunabilecek bir kitap olmasıyla da sıkıcı hale gelmiyor. mutlaka herkesin okumasını öneriyorum.

Phoenix • 26-02-2021 23:38

hayatımda okuduğum en guzel kitaplardan biriydi. okadar akıcıydı ki. zaten cok ince bir kitap. yazarın dili de çok akıcıydı. tam olarak dünyanın gerçeklerini anlatıyor. olay örgüsü ,karakterlerin davranışları bana birçok sey hatırlattı. özellikle sonu o kadar etkileyiciyd ki bir süre etkisinden çıkamadım. herzaman beklenen bir son olmamalı. tam olarak gerçek hayatı yansıtmış bence. kesinlikle herkesin okumasi gereken kitaplardan. hemencecik bitiyor zaten. çok akıcıydı. yazarın diğer kitapları da çok güzeldi.

Elfb • 01-06-2021 12:59

bence güzel ama guzel sonla bitseydi daha güzel olurdu

25-11-2021 17:26

sıkılmadan okuyacagınız guzel bir eser

buyakamoz • 15-04-2022 16:02

george ve lennie’ nin hikayesini bulacağını bu kitapta lennie tüylü şeylere igisi olan biri ve bu alışkanlığından dolayı hep yanlış anlaşılıyor bir kızı masumca severken çevredekiler onu farklı algılıyor . bazen sevgisini tüylü hayvanlara karşı gösteriyor.ve onları severken ölümüne sebep oluyor. ayı yavrusunu severken öldürür mü atasözü tıpatıp lennie ile örtüşüyor. george ise tüm bu yaşananlara rağmen lennie'yi hiç bir zaman yanlız bırakmıyor. birlikte bir çiftlik kurmanın hayalini kuruyorlar ve bu hayalleri bir gün gerçek oluyor tabi lennie' nin bu zaafı çiftil hayatlarında da başlarına iş açıyor. dostoyevski'nin bu eserini sıkılmadan okuyacaksınız.

buyakamoz • 18-04-2022 14:07

kitabın en başından beri lennie'ye karşı bir sevgi besledim belki de onun saflığı içimi çok ısıttı bilemiyorum ama sonlara doğru hayallerine kendileri dışında insanları da kattıkça sinirlendim çünkü aynı zamanda içimde kötü bir his belirmeye de başlamıştı. sanki onlar birisine söylediğine hayallerinden uzaklaştıklarına daha da emin oluyordum. özellikle curley'nin karısıyla lennie yalnız kaldığında ne olacağını bilmek korkunçtu. her şeye rağmen george'un lennie'yi vurmamasını dilerdim ağlamaktan harap oldum

straosh • 15-05-2022 19:03

george & lennie karakterleri muhteşem sonunda ağlayacaktım

21-09-2022 21:55

çok güzl bir kitap.kitabın başlıgı harika bir düşünce ili koyul muş okunması gereken kitaplar arasında olmalı bence aybüke yaşar mehmet emin zekiye üstünel ortaokulu

25-09-2022 20:53

fareler ve insanlar ne zaman yazıldı?

15-12-2022 16:12

özet kısa olsa iyiymiş kitap kadar özet yazmışsınız ha kitabı okumuşuz ha özeti pek farkı kalmamış

16-03-2023 21:50

kitabın adının fareler ve insanların olmasının nedeni adamın önce fareleri sonra da kızı öldürmesi mi

16-06-2023 22:01

kitabın konusunu bir tek ben anlamadım sanırım tamamda sonunda arkadaşını neden öldürdü kaçabilirlerdi farklı hayat kurabilirlerdi son çözüm öldürmekmiydi bunun okura ne gibi bir mesajı olabilir ki zorda kalınca vazgeç en yakın dostunu gebert mi

23-09-2023 20:37

aslında okuyucuya hitap eden bir kitap değil uzmanlığı pskoloji olanlar daha iyi anlıyor zaten kitabı ünlü yapanda buradan çıkıyor okuyucu için basit bir hikaye ama detaylı incelendiğinde değeri daha iyi anlaşılıyor o yüzden bazı okurlarda hayal kırıklığı yaratması normal

26-12-2023 20:59

sonu anlamsız yazılmış böyle bitmesine gerek yoktu nereden böyle bir son yazmış anlamadım

03-04-2024 16:16

Al Midilli Yukarı Mahalle Tatlı Perşembe Cennetin Doğusu Sardalye Sokağı Bitmeyen Kavga Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında Gazap Üzümleri İnci Fareler ve İnsanlar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları