İnci

İnci
Kitabın Yazarı:John Steinbeck Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1947 Sayfa Sayısı:102 ISBN:9789755705866 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 36

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:56,95 TL KitapYurdu:65,31 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İnci - John Steinbeck

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The PearlÇeviren:Tomris Uyarİngilizce:The Pearl Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İnci Özet

John Steinbeck’in İnci adlı kitabını Tomris Uyar’ın çevirisi ve önsözüyle okuyorsunuz. Mükemmele yakın bir coğrafyada geçen hikâyenin kahramanlarının Kino ve Juana olduklarını söyleyebiliriz. Fakir bir yerleşim yerinde yaşayan bu çifti, yaşadıkları kritik bir kriz bir arayışa itecektir. Bu gelişme, tüccarlar ve yaşantıları açısından, onların hayatlarının bir dönüm noktası gibi gözükse de yaşam, onları başladıkları noktaya geri döndürecektir. Çocuklarını kaybetmiş olarak… İnsanların umutları belki de sahip olduklarından daha değerli gibi gözükse de insanı insan yapan değerleri sorgulayan bir başyapıt!

Her şey bu mükemmel atmosferde felaketlerin aynı zamanda en büyük umutları da beraberinde getirmesiyle başlar. Çocuklarını akrep sokunca, farklı ırktan olduğunu bildikleri bir doktor tarafından çocukları ölüme terk edilince, Kino yaşamlarını değiştirecek bir inci aramaya koyulur ve onu bulur. Kitap pek çok mistik öge barındırsa da, insanın dürtüleri ve kibrinin oluşturduğu bir alt ve üst sınıfın kalıpları içinde, kendilerinin ördükleri bir tür dönüşümün kırılma anlarında, insanların nasıl kendilerini zehirlediklerini ve yok ettiklerini başarıyla resmetmiş. Kitapta güçlünün çok güçlü olduğunu; insanların kader, büyü gibi kalıpları alın yazısından hareketle değerlendirerek, umut ettikleri dünyayı sadece hayal edebildiklerini ve her şeyin bir tür tek yönlü yolun akışı içerisinde yaşandığını okumaktasınız.

İnci, Kino’nun umutları, çocuğunun sağlık ve eğitim giderleri için bir ışık olsa da, hırsızlar ve aç gözlü tüccarlar için de birden fazla anlama gelir. Kolonilere benzeyen; bir tür aç ve yoksul çakallara benzetilen kasabalılar da bu hırsızlardan çok farklı değildir. Kino, inciyi elden çıkarmak için tüccarlara gittiğinde, onunla ilgili dedikodular da kasabanın içerisinde çok hızlı şekilde yayılmaktadır. Ağız birliği yapan tüccarların düşük fiyatları ve kapital sistemin çok alıcılı tek merkezden yönetilen para akışı da kitapta eleştirilerden payını alıyor.

Fiyatlar karşısında Kino, inciyi satmaktan vazgeçer. Ağır büyü ve lanet yargıları olan Juana, bir gün inciyi Kino uyurken denize atmaya yeltenir. Kino uyanır ve Juana’yı döver. Bu arada erkek ve Tanrı arasında bir tür toplumsal yergi görüyoruz. Erkek o kadar güçlü tasvir edilir ki, kadın da bir o kadar da çaresizliğe bürünür. Kino artık hırslarına yenik düşmüş ve mutlu bir geleceğin hayaliyle kör olmuştur. Kino o gün bir adamı öldürür. Kardeşinin yardımıyla kaçmaya başlarlar. Sayfalarca süren bir kaçış sonrası Kino pusuya yatar. Onu takip edenleri alt eder. Fakat çocuğu artık yaşamıyordur. Hem de Kino için hazırlanmış mermilerle… Çocuğunu öldüren Juana’yı sürekli tedirgin eden kötü şans mıydı? Yoksa Kino’nun elinde kendini çok zengin edebilecek inciye sahip olmasına rağmen mutlu yarınların hayallerine ulaşamaması mıydı? Fakirlerin ve yoksulların kaderleri hep kötü şansla mı sarılıdır? Kino bütün bu cevapsız soruların ardından kasabaya döner ve inciyi denize atar. Artık ne kötü bir şans ne de umutlu bir gelecek vardır.

İnci ve yer altı madenleri için sömürülen Afrika’daki kolonileri anımsamamak elde değil. Kitaptaki tasvirlere göre bir işçi sınıfının içerisinde olan Kino; Juana ve ailesine karşı ayrı bir diktatörlük kurmuştur. Kino, George Orwell’in Hayvan Çiftliği’nde olduğu gibi, inci onun eline geçtiğinde, pek çok şeyi ve ailesini umuduyla yaşadığı yarınlar hırsıyla yok etmiştir. İnci tüccarları ve doktor, güçlülerin sürekli ezdiği bir zümreyi sembolize eder. Bunlar aynı zamanda ırk üstünlükleri ile büyü, kötü şans ve din diyerek efsane sayılan yaşanmış olayların isimsiz ölenlerinin de katillerini sembolize ederler. Ne kadar gerçek ne kadar efsane bilinmez ama insanların kör eden aç gözlülüğü ve hırslarının uğruna en yakınındakileri ölüme sürükleyebilecekleri başarıyla tasvir edilmiş.

Karamsar bir tablo gibi gözükse de insanların doğuşlarından itibaren yanlarında taşıdıkları ve hiç bitip tükenmeyen umudun, insanları en çok da kendi kendine, başkalarına ihtiyaç duymadan nasıl öldürdüğünü anlatan bir türkü, hem de kara büyüden pek iyice!

İnci Konusu

İnci, Amerikalı yazar John Steinbeck'in en iyi eserlerinden biridir. Yazar diğer tüm eserlerinde olduğu gibi İnci'de de gerçekçi bir yazım dili kullanmıştır. İnci, Fareler ve İnsanlar'dan sonra John Steinbeck'in en sevilen ve en çok ses getiren eseridir. Eser, Steinbeck'in de doğduğu Güney Amerika'nın Salinas kasabasında geçmektedir. Steinbeck'in eserinde taşralı insanların çektiği sıkıntılardan ve dolayısıyla da kendi hayatından esinlendiği söylenmektedir.

Bana göre İnci, hayatım boyunca okuduğum en iyi romanlardan bir tanesiydi. Yaklaşık bir- bir buçuk saat içinde tek oturuşta bitirdiğim bir kitap oldu. Bitirmeden elimden bırakamadım diyebilirim. Kitap inanılmaz akıcı bir anlatıma sahipti. Ayrıca konusu da çok ilgi çekiciydi. Kısa bir kitap da olduğundan okumayı seven herkese tavsiye ederim. Benim gibi sizin de çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Kitabın genel olarak özeti ise şöyle:

Kino, Salinas kasabasında yaşayan ve dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan eski bir kayıkla geçimini sağlayan taşralı fakir bir balıkçıdır. Yaşadığı bölgede büyük bir inci resifi olan La Paz adlı bir bölge vardır ve Kino da arada sırada bu bölgede inci aramaktadır. Kino'nun Juana adında bir eşi ve Coyotito adında bir de çocuğu vardır. Coyotito henüz minicik bir bebektir.

Kino'nun Juana ile birlikte kahvaltı yaptığı bir sabah, Coyotito'yu aniden akrep sokar. Kino akrebi hemen öldürür fakat Coyotito'yu çoktan sokmuştur bile. Juana hemen oğlunun omzundan akrep zehrini emip tükürmeye başlar. Coyotito'nun omzu kızarıp şişmeye başlamıştır ve gittikçe daha kötüleşmektedir. Kino ile Juana Coyotito'yu doktora götürmeye karar verirler. Fakat oldukça açgözlü, zalim bir adam olan doktor, paraları olmadığı için Coyotito'yu tedavi etmeyi reddeder ve evinin kapısından kovdurur.

Bunun üzerine Kino yanına karısı ve oğlunu da alarak inci aramaya çıkar. Amacı para edecek büyük bir inci bulup oğlunu tedavi ettirmektir. Juana belki bir faydası olur diye yosundan bir bulamaç hazırlayıp Coyotito'nun omzuna sürer. Bu sırada Kino ise hayal ettiğinden çok daha büyük bir inci bulmuştur. Martı yumurtası büyüklüğünde, kocaman bir inci bulmuştur. Eve gitmek için yola çıktıklarında ise yosun bulamacının işe yaradığını, Coyotito'nun omzundaki şişin indiğini görürler. Artık iki kat daha fazla mutludurlar.

Kino'nun daha önce görülmemiş büyüklükte bir inci bulduğu tüm kasabaya yayılmıştır. Öyle ki, Kino daha evine varmadan doktorun bile bu olaydan haberi olmuştur. Eve vardıklarında, tüm komşuları İnci'yi görmek için eve toplanmıştır. Kino'nun ağabeyi ve karısı da onları evinde karşılarlar. Kino inciyi satıp ilk olarak Juana ile kilisede evlenmeyi, uzun vadede ise Coyotito'yu okutup onu bu sefil hayattan kurtarmayı düşünmektedir. Ağabeyi ile oturup ne yapacağını konuştukları sırada sabah onları kapıdan çeviren doktor çıkagelir. İnciyi duyunca koşa koşa Kino'nun evine gelmiştir. Doktor sabah geldiklerinde evde olmadığını, akrebin soktuğu çocuğu tedavi etmeye geldiğini söyler. Elbette ki yalan söylemektedir. Kino başta Coyotito'nun iyileştiğini artık doktora ihtiyaç duymadıklarını söyler. O da doktorun sahtekarlığının farkındadır. Fakat doktor, çocuk iyileşmiş gibi görünse de akrep zehrinin sonradan etki gösterebileceğini, hatta ölüme bile yol açabileceğini söyler. Kino ve Juana doktordan şüphe etseler de cahil olduklarından boyun etmekten başka çareleri yoktur. Çocuklarının ölmesi riskini göze alamamışlardır. Doktor hemen harekete geçer, çantasından beyaz bir toz çıkarıp kapsüle doldurur ve çocuğa verir. Eğer geç kalmamışsa bir saat sonra çocuğun hastalanacağını, kendisinin de gelip tekrar bir ilaç vereceğini söyler. Dediği gerçekleşir de. Kino ve Juana bir saat boyunca kaygıyla çocuğun başında beklerler. Kino inciyi kulübenin içinde bir yere gömmüştür. Doktorun asıl amacı da incinin yerini öğrenmektir. Bir saat sonra Coyotito'nun yüzü kızarıp şişmeye başlar. Bu sırada doktor tekrar gelmiştir. Çocuğa bir ilaç daha verir ve onu iyileştirir. Amacını gerçekleştirmiş, Kino'yu gözleyerek incinin yerini de öğrenmiştir.

Gece olduğunda, Kino bir aralık bir ses duyar. Kulübenin içinde biri vardır. Hemen ayağa kalkıp bıçağıyla adamı yaralar fakat karanlıkta kendisi de hafif yaralanmıştır. Juana çok endişelenir, incinin başlarına kötü şeyler getireceğini düşünmektedir. Kino ise incinin başlarına neler getireceğinden habersizdir.

İnci Soruları ve Cevapları

İnci kimin eseri?

John Steinbeck

İnci türü nedir?

Yabancı Romanlar

İnci kaç sayfa?

102

İnci Yorumları

bu adam hikayeleri güzel buluyor ama çok sıkıcı yazıyor arkadaş

01-10-2015 20:19

çok hüzünlü bi içeriği var bir de kitap çok gzl insanı kendine çekiyor çok gzl bayıldım

29-11-2015 21:02

yazar tüm kitaplarında bir dönemde yaşayan insanların zorluklarını baş kaldırı olarak anlatıyor adamı iyi yazar yapan zaten bu bazıları bu yüzden onu anlamakta zorlanıyor fakat dönemi iyi bilmek gerekiyor

03-02-2016 19:48

inci kitabının karakterleri hakkında detaylı bilgi nerede bulabilirim?

17-03-2016 10:47

inci kitabının özeti lazımdı okudum en kötü kitaptı

26-03-2016 19:33

çok güzel kitap çok begendim

07-04-2016 19:11

çok güzel kitap bence

21-05-2016 21:10

numan şalvarcıoğlu seni çokkkk seviyorummm
burda değil biyere içimi dökmek istedim arkadaşlar
neyse kitap güzel ama bazı yerleri çok sıkıcı uzun uzun anlatmışlar

27-10-2016 17:59

çok güzel ve insanı duygulandıran bir roman

28-10-2016 21:59

kitabın özetini gzl yazmış
bu adam as yazıyo grsşz

17-11-2016 20:59

biraz daha yazsanız ne olur ki

25-11-2016 21:10

arkadaşlar kitap şahaneydi, keşke biraz daha uzun olsaydı.

04-12-2016 01:50

biras daha yazsanız ne olur ki

08-12-2016 17:39

çok güzel olmuş bayıldım

16-02-2017 21:39

bani bu kitabı okumaktan kurtardınız tesekkue ederim

02-03-2017 20:27

diyelimki kitabın bir cümlesi şu: '' hayat güzeldir'' bu cümleyi okuyup diğer cümleyi okuduğumda ilk okuduğum cümleyi unutuyorum.jo
hn steinbeck bu sefer olmamış

08-03-2017 19:32

cok guzel ve karanlık bir kitap

3ksadece • 08-03-2017 20:27

çok güzel bir kitap
yarın ben bundan sınav olucam

23-03-2017 19:46

abi kitap güzel ama biraz sıkıcı

23-03-2017 21:03

çok güzelmiş bu kitap

24-03-2017 10:24

biraz sıkıcı kitap ama güzel

29-03-2017 20:17

korkutucu ve cok kısa
bebege noldu hem oldumu

01-11-2017 11:24

çok güzel bir kitap ama biraz sıkıcı

04-11-2017 22:21

bence hayatimda okuduğum en güzel kitap.ve bebek öldü.herkeze halide nusret zorlutuna:benim küçük dostlarimi öneriyorum.

06-11-2017 21:09

kitap harika olduğu gibi özetide harika olmuş

Mavi yeşil hayat • 29-11-2017 18:28

bu kitabın birinci sayfasını 50 kere okumuşumdur ama yine de hiç bir şey anlamadım!!!

04-01-2018 21:36

bu sitede genel olarak özetler çok iyi oluyor kitabı anlıyorsun ama bu olmamış hiç ayrıntılar yok bunda soruları yapamıyorum.

13-05-2018 16:20

kitap çok güzel okul hayatımda da okumuştum

22-10-2018 19:26

harika okumanızı tavziye ederim ben okudum

07-11-2018 10:23

inci kitabı özeti için çok teşekkür ederim zor buldum sayenizde buldum çok yardımcı oldu

14-06-2019 21:02

yazarokur ben size ne kadar teşekkür etsem azdır türkçe özet zaten ekliyorsunuz üzerine bir de the pearl özet ingilizce olarak eklemişsiniz allah sizden razı olsun

16-12-2019 22:44

bir kitabın konusunun beni bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştim yokluktan varlığa geçişte aç gözlülüğün nelere mal olabileceğini mükemmel anlatmış haran kaldım kitaba okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi

13-03-2022 13:18

inci kitabının karakterleri ve özellikleri lazım

17-07-2022 00:41

iki tane özet eklemişsiniz harika olmuş ikisinden tek özet çıkarttım öğretmen kopya olduğunu anlamaz

25-12-2022 23:19

özeti kısa yapar mısınız

23-06-2023 22:03

olayın geçtiği yer ve zaman sorusunun cevabı ne

21-12-2023 22:35

Al Midilli Yukarı Mahalle Tatlı Perşembe Cennetin Doğusu Sardalye Sokağı Bitmeyen Kavga Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında Gazap Üzümleri İnci Fareler ve İnsanlar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları