İnci

John Steinbeck İnci
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1947
Sayfa Sayısı:102
ISBN:9755705866
Kitap Puanı:
6.3 / 10 | Oy: 769 | Yorum: 33
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:9,36 TL
Sözcü Kitabevi:9,60 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:The Pearl
Çeviren:Tomris Uyar

Arka Kapak Bilgisi

İnci Özeti

John Steinbeck İnci


John Steinbeck’in İnci adlı kitabı Tomris Uyar’ın çevirisi ve önsözüyle okuyorsunuz. Mükemmele yakın bir coğrafyada geçen hikâyenin kahramanları Kino ve Juana diyebiliriz. Fakir bir yerleşim yerlerinde yaşayan bu çiftin fakirlikleri yaşadıkları bir kritik kriz sonrası bir arayışa itecektir. Bu gelişme tüccarlar ve yaşayışı tarafından hayatlarının dönüm noktası gibi gözükse de yaşam onları başladıkları noktaya geri dönmelerini sağlayacaktır. Çocuklarını kaybetmiş olarak… İnsanların umutları belki de sahip olduklarından daha değerli gibi gözükse de insanı insan yapan değerleri sorgulayan bir başyapıt!

Her şey bu mükemmel atmosferde felaketlerin en büyük umutlarını getirmesiyle başlar. Çocuklarını akrep sokunca farklı ırktan olduğunu bildiği bir doktor tarafından çocuğu ölüme terk edilince yaşamını değiştirecek bir inci aramaya koyulur ve bulur. Kitap pek çok mistik ögeler barındırsa da insanın dürtüleri ve kibrinin oluşturduğu bir alt ve üst sınıfın kalıplarını kendileri ördükleri bir tür dönüşümün kırılma anlarında insanların nasıl kendilerini zehirlediklerini ve yok ettiklerini başarıyla resmetmiş. Güçlünün çok güçlü olduğu insanların kader, büyü gibi kalıpları bir tür alın yazısından umut ettikleri dünyayı sadece hayal edebildikleri, bir tür tek yönlü yolun akışı içerisinde yaşanan bir efsane okuyorsunuz.

İnci, Kino’nun umutları çocuğunun sağlık ve eğitim giderleri için bir ışık olsa da hırsızlar ve açgözlü tüccarlar içinde birden fazla anlama gelir. Kolonilere benzeyen; bir tür aç ve yoksul çakallara benzetilen kasabalıda bu hırsızlardan çok farklı değildir. Kino inciyi elden çıkarmak için tüccarlara gittiğinde dedikoduları da kasabanın içerisinde çok hızlı şekilde yayılmaktadır. Ağız birliği yapan tüccarların düşük fiyatları ve kapital sistemin çok alıcılı tek merkezden yönetilen para akışı da kitapta eleştirilerden payını alıyor.

Fiyatlar karşısında Kino satmaktan vazgeçer. Ağır büyü ve lanet yargıları olan Juana bir gün inciyi Kino uyurken denize atmaya yeltenir. Kino uyanır ve Juana’yı döver. Bu arada erkek ve Tanrı arasında bir tür toplumsal yergi görüyoruz. Erkek o kadar güçlü tasvir edilir ki kadın da bir o kadar da çaresizliğe bürünür. Kino artık hırslarına yenik düşmüş ve mutlu bir geleceğin hayaliyle kör olmuştur. Kino o gün bir adamı öldürür. Kardeşinin yardımıyla kaçmaya başlarlar. Sayfalarca süren bir kaçış sonrası Kino pusuya yatar. Onu takip edenleri alt eder. Fakat çocuğu artık yaşamıyordur. Hem de Kino için hazırlanmış mermilerle… Çocuğunu öldüren Juana’nın sürekli tedirgin eden kötü şans mıydı? Yoksa Kino’nun elinde çok zengin edebilecek inciye sahip olmasına rağmen mutlu yarınların hayallerine ulaşamamasıydı? Fakirlerin ve yoksulların kaderleri hep kötü şansla mı sarılıdır? Kino bütün bu cevapsız soruların ardında kasabaya döner ve inciyi denize atar. Artık ne kötü bir şans ne de umutlu bir gelecek vardır.

İnci ve yer altı madenleri için sömürülen Afrika’daki kolonileri anımsamamak elde değil. Kitaptaki tasvirlerde bir işçi sınıfının içerisinde Kino; Juana ve ailesine karşı ayrı bir diktatörlük kurmuştur. Kino, George Orwell Hayvan Çiftliği gibi inci onun eline geçtiğinde pek çok şeyi ve ailesini umuduyla yaşadığı yarınlar hırsıyla yok etmiştir. İnci tüccarları ve doktor güçlülerin sürekli ezdiği ve ırk üstünlüğünün büyü, kötü şans ve din diyerek efsane sayılan yaşanmış olayların isimsiz ölenlerinin katillerini sembolize eder. Ne kadar gerçek ne kadar efsane bilinmez ama insanların kör eden aç gözlülüğü ve hırslarının uğruna en yakınındakileri ölüme sürükleyebilecekleri başarıyla tasvir edilmiş.

Karamsar bir tablo gibi gözükse de insanların doğuşlarından itibaren yanlarında taşıdıkları ve hiç bitip tükenmeyen umudun insanları en çokta kendi kendine başkalarına ihtiyaç duymadan nasıl öldürdüğünü anlatan bir türkü hem de kara büyüden pek iyice!

Yazar: Şeyhzade Bilgin

İnci Konusu

İnci, Amerikalı yazar John Steinbeck'in en iyi eserlerinden biridir. Yazar diğer tüm eserlerinde olduğu gibi İnci'de de gerçekçi bir yazım dili kullanmıştır. İnci, Fareler ve İnsanlar'dan sonra John Steinbeck'in en sevilen ve en çok ses getiren eseridir. Eser, Steinbeck'in de doğduğu Güney Amerika'nın Salinas kasabasında geçmektedir. Steinbeck'in eserinde taşralı insanların çektiği sıkıntılardan ve dolayısıyla da kendi hayatından esinlendiği söylenmektedir.

Bana göre İnci, hayatım boyunca okuduğum en iyi romanlardan bir tanesiydi. Yaklaşık bir- bir buçuk saat içinde tek oturuşta bitirdiğim bir kitap oldu. Bitirmeden elimden bırakamadım diyebilirim. Kitap inanılmaz akıcı bir anlatıma sahipti. Ayrıca konusu da çok ilgi çekiciydi. Kısa bir kitap da olduğundan okumayı seven herkese tavsiye ederim. Benim gibi sizin de çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Kitabın genel olarak özeti ise şöyle:

Kino, Salinas kasabasında yaşayan ve dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan eski bir kayıkla geçimini sağlayan taşralı fakir bir balıkçıdır. Yaşadığı bölgede büyük bir inci resifi olan La Paz adlı bir bölge vardır ve Kino da arada sırada bu bölgede inci aramaktadır. Kino'nun Juana adında bir eşi ve Coyotito adında bir de çocuğu vardır. Coyotito henüz minicik bir bebektir.

Kino'nun Juana ile birlikte kahvaltı yaptığı bir sabah, Coyotito'yu aniden akrep sokar. Kino akrebi hemen öldürür fakat Coyotito'yu çoktan sokmuştur bile. Juana hemen oğlunun omzundan akrep zehrini emip tükürmeye başlar. Coyotito'nun omzu kızarıp şişmeye başlamıştır ve gittikçe daha kötüleşmektedir. Kino ile Juana Coyotito'yu doktora götürmeye karar verirler. Fakat oldukça açgözlü, zalim bir adam olan doktor, paraları olmadığı için Coyotito'yu tedavi etmeyi reddeder ve evinin kapısından kovdurur.

Bunun üzerine Kino yanına karısı ve oğlunu da alarak inci aramaya çıkar. Amacı para edecek büyük bir inci bulup oğlunu tedavi ettirmektir. Juana belki bir faydası olur diye yosundan bir bulamaç hazırlayıp Coyotito'nun omzuna sürer. Bu sırada Kino ise hayal ettiğinden çok daha büyük bir inci bulmuştur. Martı yumurtası büyüklüğünde, kocaman bir inci bulmuştur. Eve gitmek için yola çıktıklarında ise yosun bulamacının işe yaradığını, Coyotito'nun omzundaki şişin indiğini görürler. Artık iki kat daha fazla mutludurlar.

Kino'nun daha önce görülmemiş büyüklükte bir inci bulduğu tüm kasabaya yayılmıştır. Öyle ki, Kino daha evine varmadan doktorun bile bu olaydan haberi olmuştur. Eve vardıklarında, tüm komşuları İnci'yi görmek için eve toplanmıştır. Kino'nun ağabeyi ve karısı da onları evinde karşılarlar. Kino inciyi satıp ilk olarak Juana ile kilisede evlenmeyi, uzun vadede ise Coyotito'yu okutup onu bu sefil hayattan kurtarmayı düşünmektedir. Ağabeyi ile oturup ne yapacağını konuştukları sırada sabah onları kapıdan çeviren doktor çıkagelir. İnciyi duyunca koşa koşa Kino'nun evine gelmiştir. Doktor sabah geldiklerinde evde olmadığını, akrebin soktuğu çocuğu tedavi etmeye geldiğini söyler. Elbette ki yalan söylemektedir. Kino başta Coyotito'nun iyileştiğini artık doktora ihtiyaç duymadıklarını söyler. O da doktorun sahtekarlığının farkındadır. Fakat doktor, çocuk iyileşmiş gibi görünse de akrep zehrinin sonradan etki gösterebileceğini, hatta ölüme bile yol açabileceğini söyler. Kino ve Juana doktordan şüphe etseler de cahil olduklarından boyun etmekten başka çareleri yoktur. Çocuklarının ölmesi riskini göze alamamışlardır. Doktor hemen harekete geçer, çantasından beyaz bir toz çıkarıp kapsüle doldurur ve çocuğa verir. Eğer geç kalmamışsa bir saat sonra çocuğun hastalanacağını, kendisinin de gelip tekrar bir ilaç vereceğini söyler. Dediği gerçekleşir de. Kino ve Juana bir saat boyunca kaygıyla çocuğun başında beklerler. Kino inciyi kulübenin içinde bir yere gömmüştür. Doktorun asıl amacı da incinin yerini öğrenmektir. Bir saat sonra Coyotito'nun yüzü kızarıp şişmeye başlar. Bu sırada doktor tekrar gelmiştir. Çocuğa bir ilaç daha verir ve onu iyileştirir. Amacını gerçekleştirmiş, Kino'yu gözleyerek incinin yerini de öğrenmiştir.

Gece olduğunda, Kino bir aralık bir ses duyar. Kulübenin içinde biri vardır. Hemen ayağa kalkıp bıçağıyla adamı yaralar fakat karanlıkta kendisi de hafif yaralanmıştır. Juana çok endişelenir, incinin başlarına kötü şeyler getireceğini düşünmektedir. Kino ise incinin başlarına neler getireceğinden habersizdir.

İnci Yorumları

İnci Yorum bu adam hikayeleri güzel buluyor ama çok sıkıcı yazıyor arkadaş

01-10-2015 20:19 !!

İnci Yorum çok hüzünlü bi içeriği var bir de kitap çok gzl insanı kendine çekiyor çok gzl bayıldım

29-11-2015 22:02 !!

İnci Yorum yazar tüm kitaplarında bir dönemde yaşayan insanların zorluklarını baş kaldırı olarak anlatıyor adamı iyi yazar yapan zaten bu bazıları bu yüzden onu anlamakta zorlanıyor fakat dönemi iyi bilmek gerekiyor

03-02-2016 20:48 !!

İnci Yorum inci kitabının karakterleri hakkında detaylı bilgi nerede bulabilirim?

17-03-2016 11:47 !!

İnci Yorum inci kitabının özeti lazımdı okudum en kötü kitaptı

26-03-2016 20:33 !!

İnci Yorum çok güzel kitap çok begendim

07-04-2016 19:11 !!

İnci Yorum çok güzel kitap bence

21-05-2016 21:10 !!

İnci Yorum numan şalvarcıoğlu seni çokkkk seviyorummm
burda değil biyere içimi dökmek istedim arkadaşlar
neyse kitap güzel ama bazı yerleri çok sıkıcı uzun uzun anlatmışlar

27-10-2016 17:59 !!

İnci Yorum çok güzel ve insanı duygulandıran bir roman

28-10-2016 21:59 !!

İnci Yorum kitabın özetini gzl yazmış
bu adam as yazıyo grsşz

17-11-2016 20:59 !!

İnci Yorum biraz daha yazsanız ne olur ki

25-11-2016 21:10 !!

İnci Yorum arkadaşlar kitap şahaneydi, keşke biraz daha uzun olsaydı.

04-12-2016 01:50 !!

İnci Yorum biras daha yazsanız ne olur ki

08-12-2016 17:39 !!

İnci Yorum harika bir kitap

05-01-2017 15:00 !!

İnci Yorum çok güzel bir kitap

16-02-2017 10:13 !!

İnci Yorum çok güzel olmuş bayıldım

16-02-2017 21:39 !!

İnci Yorum çok beğendim

27-02-2017 22:41 !!

İnci Yorum bani bu kitabı okumaktan kurtardınız tesekkue ederim

02-03-2017 20:27 !!

İnci Yorum diyelimki kitabın bir cümlesi şu: '' hayat güzeldir'' bu cümleyi okuyup diğer cümleyi okuduğumda ilk okuduğum cümleyi unutuyorum.jo
hn steinbeck bu sefer olmamış

08-03-2017 19:32 !!

İnci Yorum cok guzel ve karanlık bir kitap

3ksadece • 08-03-2017 20:27 !!

İnci Yorum çok güzel bir kitap
yarın ben bundan sınav olucam

23-03-2017 19:46 !!

İnci Yorum abi kitap güzel ama biraz sıkıcı

23-03-2017 21:03 !!

İnci Yorum çok güzelmiş bu kitap

24-03-2017 10:24 !!

İnci Yorum güzel bir kitap

24-03-2017 11:11 !!

İnci Yorum biraz sıkıcı kitap ama güzel

29-03-2017 20:17 !!

İnci Yorum coyotito ya noldu?

27-08-2017 01:25 !!

İnci Yorum korkutucu ve cok kısa
bebege noldu hem oldumu

01-11-2017 11:24 !!

İnci Yorum bebek öldümü

01-11-2017 11:34 !!

İnci Yorum çok güzel bir kitap ama biraz sıkıcı

04-11-2017 22:21 !!

İnci Yorum bence hayatimda okuduğum en güzel kitap.ve bebek öldü.herkeze halide nusret zorlutuna:benim küçük dostlarimi öneriyorum.

06-11-2017 21:09 !!

İnci Yorum kitap harika olduğu gibi özetide harika olmuş

Mavi yeşil hayat • 29-11-2017 18:28 !!

İnci Yorum guzel kitap begendim

02-01-2018 22:55 !!

İnci Yorum bu kitabın birinci sayfasını 50 kere okumuşumdur ama yine de hiç bir şey anlamadım!!!

04-01-2018 21:36 !!

Yorum Yaz

:: John Steinbeck ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.