Al Midilli

Al Midilli
Kitabın Yazarı:John Steinbeck Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2023 Sayfa Sayısı:97 ISBN:9789750531392 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:86,38 TL D&R:88,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Al Midilli - John Steinbeck

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Bülent O. Doğan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Al Midilli Özet

Carl Tiflin, on yaşındaki oğlu Jody’e Şerif’in açık arttırmasından bir zamanlar bir gösteri topluluğuna ait olan al bir midilli tayı alır. Jody, adını Gabilan koyduğu tayını okul arkadaşlarına göstermek için sabırsızlanmaktadır. Ancak tay henüz yular tutmayı bilmediğinden onu okula götürmek yerine okul arkadaşlarını çiftliğe getirmek durumundadır Atı ve kırmızı sahtiyan eyeriyle arkadaşlarının hayranlığını kazanan Jody, o günden itibaren hem evdeki sorumluluklarını hem de atının sorumluluğunu büyük bir hevesle yerine getirir. Çiftlik çalışanı ve sığırtmaç olan Billy Buck’ın anlattıklarını dikkatle dinler çünkü Salinas’ta atlar konusunda Billy’nin üstüne yoktur. Atı da yarışmalarda her seferinde birinci olmaktadır. Billy’den yular tutmayı, eyerlemeyi, hayvanı geme alıştırmayı, toynaklarını yağlamayı ve törpülemeyi öğrenen küçük çocuk, üç hafta sonra Şükran Gününde artık büyüyen atına binebileceğini öğrenir. Jody, her ne kadar büyük günün gelmekte olduğuna sevinse de içten içe yağmur yağma olasılığından korkmaktadır. Daha önce çamur yüzünden binicinin, atın üzerinden kayıp altına girerek bacağını ya da kalçasını kırdığına şahit olduğundan elinden aynı durumun başına gelmemesini dilemekten başka bir şey gelmez. Fakat korkusu gerçekleşecek gibidir. Yeni otlar bitene kadar aralıksız yağan yağmurların ardından ortaya çıkan güneşi görünce uzun süredir kapalı kalan atının hava almasını isteyen çocuk, Billy’nin de o gün yağmur yağmayacağı konusundaki kendinden emin haline güvenerek Gabilan’ı ağılda bırakarak okula gider. Yine de gitmeden önce Babası Carl ile pınara dökülen yaprakları temizlemek için yamaca gidecek olan Billy’e olur da yağmur yağarsa onu içeri alacağına söz verdirmiştir. Ancak öğle saatlerinde başlayan sağanak Billy’i haksız çıkartır. Küçük çocuk okuldan kaçarak midillisini eve sokmayı aklından geçirse de yağmurun atlara zarar vermeyeceği düşüncesindeki Billy’e güvenerek derslerinin bitmesini bekler. Dersler nihayet bittiğinde yağmurun oluşturduğu ufak çamurlu dereleri aşarak buz gibi şiddetli rüzgâr ve sağanak yağmur altında eve ulaştığında Gabilan’ı ağılda sefil bir halde bulur. Su içinde kalan postu nedeniyle tir tir titreyen zavallı midilliyi çuvallarla iyice kuruladıktan sonra önüne sıcak lapa koyarak eve dönen Jody, Billy Buck’a kızgın ve kırgındır. Kendine oğlana karşı mahcup hisseden Billy, gün geçtikçe kötüleşen atı iyileştirmek için elinden geleni yapar. Fakat Jody, kapanmış ve çapaklanmış gözlerinden, postunun kuru ve ölgün duruşundan atının çok yakında öleceğini anlar. Başında beklerken uyuyakaldığı bir gece de Gabilan, ahırdan kaçarak son kez oğlanın onu gezmeye çıkardığı tepelere gitmeye çalışırken can verir. Bu can verişe şahit olan Jody, tüm öfkesini yemeğinin hazır olmasını bekleyen büyük akbabadan çıkarır.

Carl Tiflin, Billy Buck’ın da ısrarıyla yeni bir tayın oğlu için gerekli olduğuna karar verir ve kısrakları Nellie’yi Jess Taylor’ın aygırı Sundog ile çiftleştirmeye karar verir. Doğacak olan tay da oğlunun olacaktır. Nellie’nin yaklaşık bir sene sürecek hamilelik döneminin ardından doğacak taya binmek için de iki sene beklemek zorunda kalacak olan Jody, bu tayı da kaybedeceğinden dolayı oldukça gergindir. Sekiz ay geçip Nellie’nin karnı gittikçe belirginleştiğinde gerginliği daha da artar. Doğum günü geldiğinde tayın ters geldiğini fark eden Billy, söz verdiği üzere tayı sağ salim Jody’e teslim etmek için Nellie’yi alnına vurduğu bir çekiç darbesiyle öldürür ve minik kara tayı annesinin karnından sağ salim çıkarıp oğlana teslim eder.

John Steinbeck, kendi çocukluk anılarından esinlenerek yazdığı dört bölümlük bu epizodik romanı ilk kez 1949’da Lewis Milestone yönetmenliğinde izleyici karşısına çıkmış, ardından da 1973’teki yeniden uyarlamada üç dalda Emmy Ödülünün sahibi olmuştur.

Editör: Pınar Tufanlı

Al Midilli Soruları ve Cevapları

Al Midilli kimin eseri?

John Steinbeck

Al Midilli türü nedir?

Yabancı Romanlar

Al Midilli kaç sayfa?

97

Al Midilli Yorumları

çok sıkıcı bir kitap

01-09-2023 19:22

bu adamın kitapları bize göre değil ama ısrarla okutuyorlar

20-05-2024 20:13