Tatlı Perşembe

Tatlı Perşembe
Kitabın Yazarı:John Steinbeck Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2020 Sayfa Sayısı:263 ISBN:9789755706436 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:65,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Tatlı Perşembe - John Steinbeck

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Sweet ThursdayÇeviren:Dost Körpe

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tatlı Perşembe Özet

Birinci Dünya Savaşının zuhur etmesiyle Sardalye Sokağı sakinleri savaş için farklı yerlere görevlendirilir. Savaş bittiğinde çoğu kişi yaralı kalmış veya ölmüştür. Konserve fabrikaları, balıkları serbestçe avlayarak kendi aralarında savaş açar. Doc, askere alınır. Orada zührevi hastalıklar alanında çavuş olarak çalışır. Western Biyoloji Laboratuvarını da Yaşlı Jingleballicks’e emanet eder. Doc, savaş bitiğinde laboratuvarına gelir. Yaşlı Jingballicks’in hiç laboratuvara uğramadığını öğrenir. Dora Flood uykuda ölünce Ayı Sancağı Lokantası, ablası Fauna’ya miras kalır. Fauna, sistemli bir şekilde burayı işletir. Çalıştırdığı kızların falına bakar. Onların evlenip yuva kurmasını sağlar. Mack, Oakland’deki silah fabrikasında çalışır. İkinci gün bacağını kırar. Üç ay sonra yan gelip yatar. Eddie, askere muayene sonucu alınmaz. Eddie, La Ida Kafe’de çalışmaya devam eder. Doc’un yardımcısı Hazel, üniversitede astrofizik bölümüne yazılır. Okuduğu bölümü Doc’a sormak istemektedir. G.I belgesi almaya hak kazanırken akademik çalışanlar bir yanlışlık olduğunu fark eder. Öğrenciler onun okumasını istese de bu kanuna aykırıdır. Sardalye Sokağı’nın bakkalı Lee Chong bakkalını Joseph and Mary adında yaşlı bir adama bırakır. Ardından güzel bir yere taşınır. Lee Chong’a nazaran bu yaşlı adam çok kurnazdır. Bu adam Doc ve Mack’in gözünde şık giyinen bir şanssızdır. Sardalye Sokağı sakinleri yeni misafirlerine alışmaları pek zaman almaz. Bir bilim adamı olan Doc, kendini ispat etmeye çalışmakta ve bu çevresinde alay konusu olmaktadır. Hayata karşı bir tatminsizlik duyan Doc, çevresinde anlaşılmaz duruma gelir. Doc’un kadınlarla da arası iyidir. Laboratuvarına şık giyimli kadınların geldiği görülür. Bir gün yine bu kadınlardan biri geldiğinde Doc ile konuşacak bir şey bulamayan kadın sıkılır. Doc, hep makalesi üzerine düşündüğü için ahtapotlar üzerinde çalışmaktadır. Suzy adında işsiz kalmış bir kız vardır. Golden Poppy Restoranı’na gelir. Burada iş aradığını söyler. Ella adında bir kız bu restoranda çalışmaktadır. Joe Blaikey adında bir polis bu kızı görünce paraya ihtiyacı varsa verebileceğini söyler. Suzy çalışmak istediği için bu parayı kabul etmez. Suzy son çare olarak o dönemin genelevi olan Ay Işığı Lokantası’na başvurur. Fauna, onu işe almak istemez. Çünkü diğer kızlara benzememektedir. Yüzü asık ve hazırcevap olan Suzy’yi Fauna sonunda işe alır. Doc’un kendi iç dünyasına kapanması ve bunalıma girmesi yakın dostları tarafından fark edilir.

Mack, yine bir parti düzenleme planına girişir. Fauna’ya danışmaya geldiklerinde Fauna, Doc’un evlenmeye ihtiyacı olduğunu söyler. Mac’in diğer bir sıkıntısı da taşınan Lee Chong’un yerine Joseph and Mary’nin gelmesi olur. Lee Chong’un Yoksul Palas’ı bu adama devretme düşüncesi Mack ve arkadaşlarını oldukça düşündürmektedir. Mack ve arkadaşları uzun bir süredir kira borcu da ödememişlerdir. Her an bir bildirim kâğıdı gelir diye korku içerisinde yaşarlar. Joseph and Mary’nin Yoksul Palas’ın kendisine devredildiğinden haberi olmadığını düşünerek bir plan yapmaya koyulurlar. Doc, için bir çekiliş düzenlemeye karar verirler. Bu durumu Joseph and Mary’e anlatırlar. O da bu duruma sıcak bakar ve yardım etmeye karar verir. Hileli düzenledikleri çekiliş biletlerini satarlar. Heyecanla çekiliş gününü beklerler. Fauna, Suzy’yi Doc ile evlendirmenin uygun olacağını düşünmektedir. Suzy’ye bir kek vererek onu Doc’a vermesini ister. Doc’un laboratuvarına gelen Suzy, tartışır. Doc’un kaba biri olduğunu ve makalesini yayımlayamayacağı için alay konusu olduğunu söyler. Doc, Suzy’ye kızsa da doğru söylediğinin farkındadır. Fauna, başarısız geçen bu buluşmadan sonra yeni bir buluşma ayarlar. Bu buluşmada Suzy’yi özenli bir şekilde süslerler. Suzy’yi Doc o halde görünce laboratuvara gitme bahanesiyle güzel kıyafetlerini giyip gelir. Güzel bir akşam yemeği yerler. Sonraki gün çekiliş düzenlenir. Çekiliş Doc’a çıkar. Doc şaşırır. Çünkü Yoksul Palas Joseph and Mary’ye değil de Mack ve arkadaşlarına bırakılmıştır. Mack ve arkadaşları satıp da evsiz kalmasınlar diye bunu onlara söylememiştir. Mack, bunu duyunca duygulanır.

Arkadaşlarına söylenmemesini ister. Zor durumda kaldıklarında arkadaşları Yoksul Palas’ı satmak isteyecekleri için Mack arkadaşlarına söylemez. Suzy, gelinlik içerisinde bir kraliyet hanımefendisi edasıyla salona gelir. Fakat kendisini samimiyetsiz hissetmesi ve genelevde çalıştığı için evlilik onuruna dokunur. Salonu oracıkta terk eder. Fauna, Suzy’nin peşinden gidip azarlar. Suzy, fabrikanın bir kazanını kendisine ev olarak döşer. Joe Blaikey’den de ödünç para alır. Suzy, Golden Poppy’de çalışmaya başlar. Suzy, artık onuru ve gururu için ayakta durmaktadır. Fauna, onun demir evine gelip halini gördüğünde acır. Ona ne zaman isterse gelebileceğini söyler. Doc, dayanamayıp Suzy’nin demir evine gelir. Ona üzülür.

Doc’a Bilim Akademisi’nde makalesini okuması için kâğıt gelir. Hazel, Doc’un kolunu kırar. Suzy de Doc’a yardım etmek için onunla ahtapot avına çıkar. Romanın sonu umutlu bir şekilde biter.

Değerlendirme

John Steinbeck’in 10 Haziran 1954 yılında yayımladığı romanıdır. Sardalye Sokağı’nın devamıdır. Roman, Kara Perşembe olarak anılan 1929 yılı dünya bunalımını anlatır. Bozulan dünya piyasası insanların yaşam alanını etkiler. Bu durum öyle bir hal alır ki insanlar evsiz kalır. Fabrika kazanı ve boruların içini ev olarak döşeyen insanlar dünyaya bir nebze olsun umut kırıntısı bırakmaktadır. Romanda Sardalye Sokağı’nın her şeye rağmen dostluk ve mutluluk pırıltısını görürüz.

Yazan: B. Öğretmen

Tatlı Perşembe Soruları ve Cevapları

Tatlı Perşembe kimin eseri?

John Steinbeck

Tatlı Perşembe türü nedir?

Yabancı Romanlar

Tatlı Perşembe kaç sayfa?

263

Tatlı Perşembe Yorumları

kitaba harika bir yorum katmışsınız emeğinize sağlık 😍

13-07-2020 11:55

kitabın konusu ne

02-10-2022 22:05

perşembeyi beklerken kitabı ile aynı mı

29-11-2023 22:03