Gazap Üzümleri

Gazap Üzümleri
Kitabın Yazarı:John Steinbeck Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1939 Sayfa Sayısı:556 ISBN:9789751410412 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:25,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gazap Üzümleri - John Steinbeck

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Grapes of WrathÇeviren:Belkıs Dişbudakİngilizce:The Grapes of Wrath Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gazap Üzümleri Özeti

Amerikalı yazar John Steinbeck'in ilk kez 1939 yılında yayınlanan ve şüphesiz ki yazarın en büyük eseri addedilen Gazap Üzümleri ilk yayınlandığında Amerika'da şok etkisi yaratmış, büyük ses getirmiştir. Aynı zamanda Gazap Üzümleri Steinbeck'e Pulitzer ödülünü de kazandırmıştır. 'Büyük Buhran' döneminde tarımın kapitalistleşmesiyle yoksullaşan ve toprakları ellerinden alınan çiftçi ailelerinin ayakta kalma mücadelesini ve batıya göçlerini anlatan kitapta kapitalizm eleştirisi büyük yer kaplıyor.

Kitap oldukça uzun olduğundan biraz yavaş ilerlese de kesinlikle okunmaya değer olduğunu düşünüyorum. Şüphesiz ki Gazap Üzümleri, okunduğunda insana bir şeyler katan kitaplardan. Aynı zamanda Steinbeck'in benzersiz kaleminden çıkan öykü, adeta okuyucuyu yirminci yüzyıl Amerika’sına sürüklüyor.

Tom Joad hapisten çıktığında, iki yıldır başını belaya sokmamak için her türlü sese ve olaya kapadığı gözleri ve kulaklarını ilk defa açmıştır ve her şeyin bundan sonra daha iyi olacağı kanısındadır. Bir kavgada kendisine durduk yere sataşan genç bir oğlanı kafasına kürekle vurarak öldürmüş, iki yılda tek bir vukuatı olmayınca da iyi halden şartlı tahliye edilmiştir. En kısa zamanda ailesinin yanına dönmekten başka bir derdi kalmamıştır artık. Çıkarken yeni bir takım kıyafet de vermişlerdir üstelik. Bir an önce ailesine kavuşabilmek için hemen yola koyulur. Planı yürüyerek gitmek ve eğer rastgelirse bir kamyona otostop çekerek yoluna devam etmektir. Ailesinden iki yıldır tek bir haber almamış ve tek bir mektup göndermemiştir. Kendisi de babası da mektup yazacak kadar okuma yazma bilse de babası hiçbir zaman mektup yazmayı seven bir insan olmamıştır. Sadece resmi belgelere yazı yazan Tom Joad, oğluna da tek bir mektup yazmamıştır.

Yoluna devam ettiği sırada, bir kamyona rastlar ve aslında kamyon şoförü yanına kimseyi alamayacağı konusunda ne kadar ısrarcı da olsa Tom keskin zekası ve sivri dili sayesinde adamı ikna etmeyi başarır. Bir süre kamyonla yol aldıktan sonra kamyon şoförü o kadar gevezeleşir ki, Tom hapisten yeni çıktığını ve birini öldürdüğünü söyleyerek adamı korkutur ve kamyondan inip yoluna yürüyerek devam eder.

Evine az bir mesafe kaldığı sırada Tom Joad, yolun kenarında oturan bir adamla karşılaşır. Bu adam Joad'ların oturduğu kasabanın eski papazıdır. Papazlığı bıraktıktan sonra tuhaf bir adam olup çıkmıştır ve o gün de orada yalnız başına oturmaktadır. Eski papazı da alıp evine koyulan Tom, sonunda eskiden kasabasının olduğu yere ulaştığında yıkıntılardan ve bolca sessizlikten başka bir şey bulamaz. Kendi evlerinin yerinde de yeller esmektedir.

Bir süredir giderek kuraklaşan toprak, zaman geçtikçe çatlamaya devam etmekte, Amerika'nın doğusuna bir türlü yağmur yağmak bilmemektedir. Bu nedenle de halk fakirleşmiş, bankadan topraklarına karşılık borç almak zorunda kalmıştır. Banka da koca koca traktörler getirtip insanları kendi topraklarından attırmıştır. Joad ailesi de babanın kardeşi John Amca'nın evine taşınmıştır. Tom tüm bunları öğrendiğinde ağzı açık kalır. Hala orada yaşamaya devam eden eski bir komşusundan öğrendiğine göre ailesi şu sıralar diğer yüzlerce aile gibi Kaliforniya'ya göç etme hazırlığındadır. Söylenenlere göre Kaliforniya'daki meyve sebze bahçelerinde çalışmak üzere binlerce işçi gereklidir. En azından renkli el ilanlarında yazan budur.

Tom sonunda papazla birlikte ailesinin yanına ulaştığında, tüm aile yol hazırlığı içindedir. Tüm eşyalarını maliyetlerinin yirmide biri fiyatına satıp, elde ettikleri parayla eski, küçücük bir kamyon almışlardır. Tom'u sapasağlam karşılarında gördüklerinde sevinçten hepsinin ağzı kulaklarına varır. Onu almadan Kaliforniya'ya girmek zorunda kalmadıkları için memnundurlar. Tüm hazırlıklarını tamamlayıp yola çıktıklarında, hepsinin aklında batıdaki portakal bahçelerinde çalışıp bahçe içindeki beyaz boyalı evlerden birine sahip olmak, doyasıya yiyip içmek vardır. Gördükleri el ilanlarından akıllarında kalan bunlar olmuştur. Fakat bu yolculuğun ve sonrasında Kaliforniya'nın önlerine ne gibi zorluklar çıkaracağından habersizdirler.

Gazap Üzümleri Konusu

Dünyanın gelmiş geçmiş en çok okunan yazarlarından bir tanesi olan Pulitzer ve Nobel Edebiyat ödüllü John Steinbeck’in en önemli eseri kabul edilen Gazap Üzümleri yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiştir.

İlk olarak 1939 yılında yayınlanan ve dönemde yaşanan ekonomik krizin etkilerini yoksulların gözünden anlatan roman insanların gerçekler ile de yüzleşmesini sağlamıştır. Yoksulların seslerini duyurmada zorlandığı ve kapitalizmin başlangıç dönemi olarak kabul edilen yıllarda kapitalizmin zararlarını ve fakirlerin sesini duyuran roman bu sayede yazara Pulitzer ödülünü kazandırmıştır.

1930lu yıllarda başlayan ve Amerika’yı da etkisi altına alan ekonomik kriz döneminde çıkış arayan küçük çiftçiler bankalar tarafından dolandırılır ve ellerindeki tüm toprakları kaybedeler. Fakirlik git gide daha da artar ve çiftçiler zenginlerden hiçbir destek göremedikleri gibi ellerindekileri de açgözlülere kaptırırlar. Bunun üzerine toprağı bol olan Kaliforniya’ya yeni bir yaşam için göç etmeye başlarlar fakat onları zorlu bir yolculuk beklemektedir. Bu yolculuk boyunca birçok aile parçalanırken yeni bir göçmen ailesi de oluşur.

John Steinbeck Gazap Üzümleri ile kusursuz bir kitaba imza attı ve dünyanın gerçekler ile yüzleşmesini sağladı. Bu yüzden bir taraftan büyük tepki alırken diğer taraftan milyonlarca insana ulaşmayı başardı. Yoksulların, fakirlerin, göçmenlerin kitabı olarak kabul edilen eser günümüzde hala en fazla okunan eserlerden biri olmayı başarıyor.

Gazap Üzümleri Yorumları

kitabı yeni bitirdim ama neden bu kadar övüldüğünü bir türlü anlamadım sıradan sıkıcı bir kitap

05-10-2015 12:12

bence muhteşem bir kitap

22-10-2015 11:49

kusursuz bir eser olmuş yazana helal olsun

26-10-2015 13:29

bunu okuyan öncelikjle hayatta biraz acı çekmesi lazım . steinbeck tam bir şah eser bir ailenin toprağının elinden alındıktan sonra nasıl yollara düştüğünü ve 5 krş a nasıl saatlerini verdiğini anlatan .. konuşamıyorum 29 ekonomik buhran bankalar lobiler toprak sahipleri motorlar . muazzam bir eser... ayrıntı çok düşündürücü.

18-06-2016 14:46

cok guzel bir kitap

28-07-2016 17:41

yıllar yıllar önce okuduğum bir kitaptır ama o kadar güzel anlatılmış ki o yoksulluk düşününce burukluğunu içimde hissederim:(bence kesinlikle okunmalı..

03-09-2016 21:20

30 yıl önce 16 yaşımda okuduğum en iyi, insana gerçekten bir şeyler katan ideallerin nasıl provake edilebildiğini anlamamı sağlayan gerçek, mükemmel bir eser

14-01-2017 00:09