Çalıkuşu

Çalıkuşu
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1922 Sayfa Sayısı:409 ISBN:9789751000122 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 79

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:105,00 TL Babil:110,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çalıkuşu Özet

Türk Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin'i birçok eseri film ve dizilere konu olmuştur. Bunlardan biri de Çalıkuşu'dur. İstanbul’daki eğitiminin ardından Anadolu'ya öğretmenlik yapmaya giden Feride'nin hayatını konu olan bu eser adeta Yeşilçam filmleri tadında. Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabının konusu ise şöyle;

Subay babası ve hasta annesiyle yaşayan Feride oldukça hırçın ve yaramaz bir kızdır. Hiç diğerlerine benzemez ve oldukça hareketlidir. Babası subay olduğu için beraber çok vakit geçirememişler ve annesi de vefat edince o teyzeleri ile yaşamaya başlamıştır. Teyzesi Besime Hanım'ın iki çocuğu vardır. Kamran ve Necmiye. İstanbul'a yerleştikten sonra Feride'yi yatılı Fransız okuluna vermişler ve on yıllık yatılı okul süreci başlamıştır. Feride okulda çok ders dinlemediğinden ve bir gün hocalarından kaçarken ağaca tırmandığından ona hocası Çalıkuşu adını vermiştir. O günden itibaren adıyla değil lakabıyla çağrılır olmuştur. Feride kimseden çekinmez fakat sadece kuzeni Kamran'a karşı bir çekimserliği vardır. Bu nedenle onunla hep çekişir ve atışırlar. Ayrıca okuldaki arkadaşları onun hiçbir zaman evlenemeyeceğini söyleyince o da kendince bir aşk senaryosu yazmıştır. Bütün herkese kuzeni Kamran ile birbirlerini sevdiklerini anlatmıştır. Arkadaşları pek inanmasa da birden Kamran'ın okula ziyaretlerini ve getirdiği hediyeleri görünce inanmaya başlamışlardır. Kamran’ın okula gelmesi ise şu olaydan dolayı olmuştur. Feride yine bir gün ağaca tırmanıp dalında oturduğunda aşağıdan gülüşme sesleri gelmiş ve baktığında kuzeni ve dul Neriman'ı çok yakın bir şekilde görmüştür. İstemsizce ses çıkarmış ve bunun üzerine Neriman koşup gitmiş Kamran ise Feride'yi uyarmıştır. Feride bir şey söylemesin diye de sürekli onun yanına gitmiş bu da Feride'nin oyunu için iyi olmuştur.

Günler geçtikçe iki kuzen çok yakın olmuşlar birbirlerini sevmeye başlamışlardır. Feride bu durumu akrabası Müjgan ile paylaşmış, Müjgan da Kamran'a söylemiştir. Bunun üzerine Kamran da Feride’ye aşkını ilan edip evlenmek istediğini söylemiştir. Kısa sürede nişanlı olmuşlardır. Fakat bir gün eve gelen yaşlı bir kadın Feride'yi görmek istemiş ve ona tanıdığı bir kızın kuzeninden hamile kaldığını ve kanıt olarak da Kamran'ın yazdığı bir mektubu yanında getirmiştir. Feride bunu gördüğü gibi hemen evden kaçıp gitmiş ve iş aramaya başlamıştır. Gizlenmek için annesinin dadısının yanına gitmiş ve orada kendine bir iş bulmuştur. Zeynel’i köyünde öğretmen olacaktır.

Öğretmenlik yaptığı yeri seven çalıkuşu bir günlük tutmaya başlamıştır. Burada öğrencilerini, yaşadıklarını anlatmıştır. Hatta bir tane kız çocuğunu anne gibi sevmiş ve onu evlatlık olarak almıştır. Feride Zeynel’i köyünden ayrılıp Anadolu'da bir yere geçmiş fakat burada da çok durmamıştır. En sonunda iş aramak için gittiği maarif nazırı ona iş teklifinde bulunmuştur. Kızları için Fransızca dersleri vermesi karşılığında evinde kalabilecek ve maaş alabilecektir. Daha sonra bu bey Feride'yi nikahına almış ve bir gün günlüğünü de bulmuştur. Onun Kamran'a olan sevgisini öğrenmiş ve küçük bir oyunla onu Kamran'a göndermiştir. Ayrıca günlüğün içine bir mektupta yazarak çalıkuşunu hiç bırakmamaları gerektiğini eklemiştir. Kamran ve Feride birbirlerini gördükten sonra herkesin de desteğiyle tekrar nişanlanmışlar ve evlenmişlerdir.

Çalıkuşu Kitap Özeti

Romanın başkişisi Feridedir. Küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Babası asker olduğu için ona bakamayacağından onu yaz aylarında teyzesine emanet etmekle birlikte yatılı okula yazdırmıştır. Feride'ye bu okulda öğretmenleri " Çalıkuşu" adını vermiştir. Çünkü hep ağaçlarda gezmektedir. Diğer kızlar gibi değildir. Ancak çalıkuşu adının bir anlamı daha vardır. Yükseklerde uçamayan, özgürlüğüne kavuşmak isteyen ancak olduğu yerden de kopamayan anlamına gelir. Başkişi Feride teyzesinin oğlu Kamran'a aşıktır. Kamran oldukça nazik, sessiz tam bir beyefendidir. Kamran'da Feride’yi sevmektedir ancak açılamaz. Feride lise çağına geldiğinde ailesi de bir şeylerin farkındadır. İkisinin arasındaki aşkı bilirler. Ve nişanlanırlar. Derken Kamran yurt dışına gider. Düğün zamanı gelir. kamran askerden dönmüştür. Tam düğün gecesi bir kadın gelir ve kamranla sevgili olduklarını anlatır. Bunları duyup yıkılan feride düğünden kaçar. Ve ülkenin farklı kesimlerinde öğretmenlik yapar. ve her ilde ona bir isim takılır. Örneğin bursa da ipekböceği gibi..

Bursa’da zeyniler köyünde öğretmenlik yapmaya başlar. Buradaki okul mezarlığa bakmaktadır. Feride o gün düzeni değiştirmeye karar vermiştir. Derken görev yaptığı yerlerden birinde bir çocuğu da evlat edinir. Ve aynı zamanda görev yaptığı köylerde semtlerde güzelliği, sakinliği ve namusuyla gözde olmuştur. Evli barklı genç yaşlı tüm erkekler onun peşindedir. Aradan yıllar yıllar geçer köşke teyzesine geri döner. Orada kamran ı tekrar görür ve hala ona aşıktır. bir gece kuzeninin ona getirdiği mektupta her şey açıkça yazmaktadır . Resmen ilan ı aşk edilmiştir. Feride dayanamaz okuduklarından sonra kamran a koşar. Aşkını da saklamaz olmuştur. kamran ise onu aldatmış olsa da unutamamıştır. Her ne olursa olsun evlenirler. Bu romanda ideal öğretmen tipi olarak gösterilen Feride aslında hiç de göründüğü gibi değildir. Onun tek yaptığı gerçeklerden özellikle de kamran dan kaçmaktır. Ancak kaçsa da yine kendisini kamran da bulur. Bu romanda yabancı lise, fondan kutusu, salıncak önemli simgelerdir. Çalıkuşu ve kafes özgür olamayışın, fondan kutusu aşkın, sevginin, ipekböceği çekingenlik ve zorluğun sembolüdür. Roman daha çok aşk romanı niteliğindedir. Çünkü hiçbir idealist öğretmen aşkının ihanetini sebep gösterip olduğu yeri terk etmek için eğitimi bahane edemez. İdealist öğretmen tiği asla bu değildir. Burada özgürlük ve esirlik, aşk ve ihanet, karşı değerdir.

Bana göre ise roman idealist öğretmen tipi olarak anlatılan Feride'den çok aşık bir Feride'nin gerçeklerden kaçışını yansıtır. Her şeyden önce kutsal bir meslek olan öğretmenlik bu biçimde lanse edilmemelidir. Romanda başkişi olan Feride özünde korkaktır çünkü asla bir şeylerle yüzleşmez ancak kaçar, dik başlılığı bile korkaklığının esiridir. Kendi özünde iyi niyetli ve yardımsever olsa da yaptığı çok yanlıştır. Ki roman sonunda da kaçtığı aşkına kavuşmuştur. Roman kendi içinde barındırdığı simgelerle görebilene çok şey anlatmaktadır. İçinde pek çok yanlışlık barındırır bana göre. Ancak yine de roman akıcı ve eğlencelidir.

Yazan: Ecesu Nil Özkurt

Çalıkuşu Kitabının Özeti

Feride henüz çok küçükken annesini kaybederek öksüz kalır. Bir subay olan babası, Feride’yi İstanbul’daki anneannesinin yanına götürür. Tekrar göreve dönmek zorunda kaldığı için onu yatılı bir Fransız okuluna yazdırır. Feride bu okulda okurken babasının vefat ettiğini öğrenir. Çok geçmeden de anneannesini kaybeder. Böylece Feride, teyzesinin bakımına muhtaç kalır.

Feride okulda uçarı bir çocuk olarak ün salar. Fransızca’da ve derslerinde başarılıdır ancak okulun kurallarını her fırsatta çiğner. Sık sık ağaçlara çıktığından dolayı Çalıkuşu lakabıyla ünlenir.

Feride’nin teyzesinin Kâmran adında bir oğlu vardır. Feride’den birkaç yaş daha büyük olan bu genç oldukça yakışıklıdır. Sarışındır ve bir kadın kadar narindir. Aynaya bakmayı sever, sağlığına dikkat eder ve iyi giyinmeye çalışır. Feride Kâmran’la her ne kadar atışsa da onu içten içe sevmektedir. Teyzesinin konağına gelen bir dulun Kâmran’ın ilgisini çekmesi Feride’yi kızdırır. Dul ile Kâmran’ın bir gece vakti bahçede beraber yürüdüğünü hatta birbirlerine yakınlaştıklarını bir ağaç tepesinden gören Feride kahkahalar atarak kendi varlığını hissettirir. Dul ile Kâmran ise yalnız olmadıklarını anlayınca sessizce birbirlerinden uzaklaşırlar. O günden sonra Kâmran, Feride’nin okulunu sık sık ziyaret eder ve henüz 13 yaşında olan kuzenine kutu kutu çikolata getirir. O zamana dek bir sevgilisi olmayan Feride, Kâmran’ı arkadaşlarına nişanlısı olarak tanıtır. Bu yalan, Feride’nin içinde gün geçtikçe gerçeğe dönüşür. Kâmran’a gerçekten âşık olur. Kâmran da bu uçarı kıza karşı boş değildir.

Bir gün Feride ile Kâmran nişanlanır. O dönemde Kâmran’ın yurtdışında bir memuriyetle görevlendirilmesi hususu gündeme gelir. Kâmran bu konuyu Feride’ye danışır. Feride de onun yurtdışına gitmesini teşvik eder, dört yılın hızlı geçeceğini ve bu sürede kendisinin de okulu bitireceğini söyler. Kâmran yurtdışından dönünce de evleneceklerdir.
Kâmran yurtışına gider, dört yıl kalır ve geri döner. Zaman çok hızlı geçmiştir. Artık düğün hazırlıkları başlar. Bu sırada bir kadın, Kâmran’ın Avrupa’da bir sevgili olduğunu Feride’ye söyler. Kâmran, hasta bir kadınla aşk macerası yaşamıştır. Ona mektuplar göndermiştir. Bu sırrı haber alan Feride evden kaçar, Anadolu’da öğretmen olarak görev alabilmek için başvuruda bulunur.

Feride ilk olarak bir ilçede görevlendirilmiştir ama bu görevlendirmedeki bir hata sebebiyle onun öğretmenliği askıda kalır. İlçe Milli Eğitim Müdürü de bir hileyle Feride’yi Zeyniler adındaki bir köye öğretmen olarak yollar. Feride burada, ahırdan bozma bir okulda, köy çocuklarına yaklaşık beş ay boyunca ders verir. Burada, bir jandarma erinin yaralanması dolayısıyla köye gelen Doktor Hayrullah ile tanışır. Bu babacan adam, Feride gibi bir kızın Zeyniler’de ne aradığını sorar. Feride idealist düşüncelerinden bahseder ama Doktor Hayrullah gün görmüş bir adamdır. Feride’nin bir gönül macerası dolayısıyla bu ücra köşeye saklandığını hemen anlar.

Çalıkuşu Feride kısa bir zaman sonra Zeyniler’deki okulun kapanması üzerine ilçeye döner. Burada Fransızca öğretmeni olarak görevlendirilir. Güzelliği ve gençliği dolayısıyla yöre halkının ilgisini çekmesi sebebiyle başka bir yere tayin edilir. Burada da gençlerin ilgisini çeker. Evlilik teklifleri alır. Evli adamlar bile eşlerinin üstüne Feride’yi kuma olarak almayı düşünürler. Bir subay, Feride’den faydalanmak ister. Onun tuzağını anlayan Feride kendini kurtarır ama bir kere adı çıkar. Bunu temizlemek için Feride İzmir’e göç eder. Bir süre özel Fransızca öğretmenliği yapan Feride daha sonra Kuşadası’na öğretmen olarak görevlendirilir. Savaş çıkınca Feride’nin görev yaptığı okula ordu el koyar. Bu sırada Feride’nin yolu bir kez daha Doktor Hayrullah ile kesişir. Feride, Doktor’un teşviki ile okulda hastabakıcılık yapar. Savaş bitince okullar tekrar açılır. Bir gün Feride rahatsızlanır ve Doktor Hayrullah beyin yardımlarıyla iyileşir. Feride’nin Doktor Hayrullah ile olan yakınlığı dedikodulara neden olur. Doktor Hayrullah ise Feride’yi dedikodulardan korumak için onunla evlenmeyi teklif eder. Feride de bu teklifi kabul eder. Ne var ki onların evliliği gerçek bir evlilik değil, ancak bir düzendir. Doktor Hayrullah’a göre Feride’nin şüpheli bir bekar olarak görülmesindense evli olarak görülmesi daha iyidir. Bu evlilik, bir baba kız ilişkisi olarak devam eder. Hayrullah Bey Feride’nin aşk macerasından haberdardır. Ölmeden evvel Feride’ye kapalı bir zarf verir ve onun ailesinin yanına dönmesini, hatta yeni dul kalan Kâmran ile buluşmasını vasiyet eder. Feride bu vasiyeti yerine getirir. Doktor Hayrullah’ın emrettiği gibi zarfı Kâmran’a verecektir ama buna cesaret edemez. Arkadaşı Müjgan’dan bunu rica eder. Müjgan zarfı Kâmran’a iletir. Zarfta Hayrullah Bey’in mektubu ile Feride’nin günlüğü vardır. Bu günlük, geçen iki üç yıl boyunca Feride tarafından tutulmuş bir macerayı, kendisi ile Kâmran’ın aşk macerası ile Feride’nin Anadolu izlenimlerini içermektedir. Mektuptaysa Hayrullah Bey, Feride’nin Kâmran’a ne kadar âşık olduğunu, Feride ile kendisinin evliliğinin de ancak bir düzen olduğunu anlatır. Kâmran’a Feride ile evlenmesini söyler. Artık Kâmran bu fırsatı kaçırmayacaktır. Kâmran, eniştesi ile birlikte Feride’ye bir tuzak kurar ve Feride’nin haberi olmadan onunla nikahlanır. İzmir’e dönmeye hazırlanan Feride ise kendisini bir anda Kâmran’la evli olarak görünce önce şaşırır, sonra tarifsizce mutlu olur.

Roman, Servetifünun döneminin aşk romanları gibi başlasa da kısa sürede toplumsal eleştirilere rastlanmaya başlar. Osmanlı’nın son dönemlerinde bir kadının memur olarak Anadolu’da yaşamasının ne kadar zor olduğu gözler önüne serilir. Memuriyet hiyerarşisindeki yolsuzluklara, ahlaksızlıklara ve tembelliklere dikkat çekilir. Anadolu’nun eğitim açısından ne kadar geri olduğu sezdirilir. Buna rağmen pek çok öğretmen, maaşları ve imkânları her ne kadar oldukça az olsa bile idealist bir şekilde amaçları uğruna çalışmaktadır. Roman, Feride’nin romantik macerasının idealist bir öğretmenliğe dönüşünü anlatır. Reşat Nuri’nin kullandığı dil oldukça dikkat çekicidir. Anlatım yöntemleri de okuyucuyu sürükleyici bir okuma serüvenine çekmek için ustaca kurgulanmıştır. Uzun zamandır Çalıkuşu romanı, Türk klasikleri arasında kabul edilir. O, bu konumunu sonuna dek hak etmektedir.

Editör: Murat ASLAN

Çalıkuşu Konusu

Türk edebiyat dünyasının klasikleri arasında yer alan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabı ilk olarak 1922 yılında yazılmış bir romandır. Daha sonra defalarca yeniden kitap haline getilirmiş, bir çok sinema filmine konu olmuş ve son olarak dizi olarak da izleyenlerin karşısına gelmiştir.

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu hikayesini ilk olarak İstanbul Kızı adında bir tiyatro oyunu olarak yazmıştır. Daha sonra hikaye kitap haline getirilmiş ve büyük beğeni toplamıştır.

Çalıkuşu kitabı içerik olarak Feride adındaki genç bir kızın hatıralarını anlatır. Osmanlı’nın son zamanlarında Anadolu’da geçen hikayede Feride’nin başından geçen hikayeler bir İstanbul masalı şeklinde sunulmaktadır.

En fazla okunan Türk romanlar arasında yer alan Çalıkuşu hersin okuması gereken ve kütüphanesinde bulundurması gereken değerli bir eserdir.

Çalıkuşu Soruları ve Cevapları

Çalıkuşu kimin eseri?

Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Çalıkuşu kaç sayfa?

409

Çalıkuşu Yorumları

kitabını uzun yıllar önce okumuştum dizisini de çok seviyorum ama dizisinin kitap ile alakası yok rating için biraz saçmalıyorlar ama yine de güzel

13-02-2014 01:14

dizisi güzel daha kitabını okumadım

13-02-2014 08:36

Kitabi okumusam gozeldi dizide cok gozel ve muhtesem

Calikusu • 13-02-2014 11:56

kitap da dizi de mükemmel

Zaman Kimseyi Beklemez.... • 13-02-2014 21:24

kitabı çok önce okumuştum çok güzeldi herkes okumalı

15-02-2014 22:43

kitabını okudum harika fakat diziyi abartmışşlar

21-02-2014 20:04

Kitabi okumak istiyorum dizisi kadar güzel olacağına hiç şüphem yok

21-02-2014 21:07

kitabı çok güzel mesela selim diye bir karakter yok yani saçmalıyor dizi

26-02-2014 18:41

aydan şenerin oynadığı çalıkuşu dizisi aynı kitap gibi derlenmiş

26-02-2014 18:43

dizi saçmalamıyor tam tersi dizi ve karakterler süper .ben kitaptan çok diziyi sevdim.

26-02-2014 21:17

çalıkuşu reşat nuri güntekin²in yazmış olduğu eserlerden biri.Dizisi farklı olsada dizi izlenmeye değer.

Seher Yeli • 26-02-2014 21:45

dizisi de kitabı da mükemmel

27-02-2014 17:44

dizisi kadar füzeldir inşallah

28-02-2014 15:45

dizisi kadar güzeldir inşallah AMİN......

28-02-2014 15:45

fahriye evcen ve burak özçivit çok yakısıyorlar

Seher Yeli • 04-03-2014 15:20

bence fahriyeyle burak gerçekte sevgili olmalılar insalah bu yorumu görurler
.<3

Seher Yeli • 04-03-2014 15:23

Muhtesem bi ikili olmuslar cok uyumlular MAASALLAH!tek kelime ile MUHTESEM

07-03-2014 14:37

kitabi wu anda okuyorum.2.ksmi bitirmeme 12 sayfa kaldi.mükemmel bi kitap.baylyorum.okudukca gözlerimin doldugunu farkediyorum.

24-03-2014 18:02

keşke diziside kitabı gibi olsaydı ama malesefkı gunumuze uyarlandığı ıcın dizisi kıtabına çok ama çok az benzıyo . karakterler karakter ısımlerı sadece aynı dıye bılırım dizisi için ama kıtabı 3 günde bıtırdım ve cok guzeldı ..

Zuzu • 25-03-2014 21:02

evet okudukca eski calikuwunda daha güzel iwlendiini farkediyorum.aydan wener ne kadar mükemmel canlandrmwti feridei.fahriye de güzel ama sanki bawka.ama bu onun sucu degil tabiki.senarist ne isterse oyuncu onu yapar

27-03-2014 19:44

kitabı okumadım ama dizi muhteşem

04-04-2014 10:32

inanlmaz müthiw bi kitap.3 hafta önce bitirmiwtim.gercekten cok güzel.en cok da GÜLBESEKER i cok cok sevdim dedii ksm süperdi.

14-04-2014 13:04

ben niye beğenmedim o zaman kitabın konusu güzel ama içindeki neden saçma aynı olması gerekirken farklı farklı bölümler varrr

19-04-2014 14:08

bu dizinin devamı gelmeli zaten ucu açık bi final oldu kafalarda soru işareti bırakan bir bölüm bir çok soruyu arkasında bırakıp final yapamaz SEZON FİNALİ sayılıp devam etmeli bence

21-05-2014 20:24

diziyi izlemedim ama
kitabı okumak çok istiyorum

28-05-2014 12:03

aydan şenerin oynadığı kadar güzel değildi bu çalıkuşu dizisi bikere en başta hikayeyle alakası yoktu hem hiç bi dizi de zaten kitabını okumak kadar güzel olamaz

22-06-2014 22:38

10 numara 5 yıldızlı bir kitap okuduklarımın en iyisi desem diğerlerine ayıp olur en iyilerden birisi
Fatih bunu beğendi:)

13-08-2014 04:18

Arkadaslar ben kitabib kendisini okumak isdiyorum ozetlerini diyil.nasil yapa bilirim?

17-08-2014 20:36

okuduğum en iyi roman desem diğerlerine ayıp olur en iyilerinden birisi

Fatih U. • 26-08-2014 00:59

çokgüzel bir kitap tavsie

03-10-2014 11:16

bekni başka hiç bir kitap bu kadar etkilememişti Resmen içinde kayboldum

03-12-2014 21:43

resat nuri gültekinin eserleri cok guzeller..calikusu dudakdan kalbe,kavak yelleri,aksam gunesi gibi eserlerini okudum.en beyendiyim dudakdan kalbe. nuri gultekinin eserlerini annem cok sever..

05-12-2014 15:31

çok güzel herkese tafsiye ediyorum

09-02-2015 18:10

hiç güzel değil hiç beğenmedim tavsiye etmem okumayın

07-04-2015 15:00

"klask" vardır, tam anlamıyla adı gibi klasktir, okumak için harcadığın emeğe ve zamana değer. "klask" vardır sadece klask diye anılır. okumak için harcadığın emeğe ve zamana acırsın. bende harcadığım emeğe ve zamana acıdım.

ne yazık ki bu kitapta klask diye anılan, boşa zaman kaybı bir kitap. herşeye rağmen güçlü bir insan kalan bir genç kızın -idaelist- hikayesi olabilir, dili sürükleyici olabilir, ihanetle yarım kalmış basit bir aşk hikayesi olabilir, nasıl desem bir yorumda görmüştüm ergenlere hitap edebilir. ama ben beğenmedim. o yorumu yapan her kimse doğruyu söylemiş.

beklediğim gibi çıkmadı. abartıldığı kadar da yok... kitabın arka yüzünde bahsedildiği gibi "önceleri her gittiği yerde kurtuluş savaşı'nın etkileri görülür." cümlesi sizi aldatmasın. sakın bu romanı, milli mücadele romanı sanmayın. milli mücadele soslu aşk romanı isteyen, halide edib adıvar'ın ateşten gömlek adlı romanını okuyabilir.

eleştirim biraz ağır ve sert oldu :d eserin fanları bana kızmasın, ben sonuçta düşüncelerimi belirttim.

kitapkurdu_89 • 24-04-2015 14:26

kitapi okudum dizi 2 tane var birisi eskidien cekilmis biriside yenilerden fakat yeniyi biraz abartmislar ama eski daha guzel

31-07-2015 02:23

kitabinida okudum muthis ne yalan soyliyim cok roman okumadim bu yuzden en bi svediyim
dizisini de izlemistim yeni dizisinide gecmisde olan dizisinide ikiside cok guzeldi ama yeni olani biraz farkli cekmisler orda romanda haylaz calikusudan bahsediyor cok zaman ama dizide ask cokdu ama yinede hayatmda gorduyum en guzel diziydi caliusum benim kamran ferride aski superi en bi sevdiklerim can senliklerim onlar benim ya herkeze tavsiye ederim hem dizilerini hem kitabini

GuLuSunU KeLeBeK GoRsE ÖmRu UzAr...zeynep... • 19-10-2015 12:08

müthiş bir kitap eski filmi de güzeldi yeni diziside güzeldi zaten reşat nuri güntekin eserleri müthiş.

25-10-2015 12:30

suana kadar resat nurinin 7kitabini okudum. calikusu gercekten guzel bir kitap ama diger kitaplarida en az onun kadar guzel. ben bir kadin dusmani , dudaktan kalbe ve aksam gunesinide siddetle tavsiye ederim. ben muhtesem buldum

canan • 25-11-2015 13:41

çalıkuşu dizisini çok seviyordum şimdi çalıkuşu kitap özetini de okudum içim parçalandı keşke kitaptaki gibi devam etseydi

05-01-2016 04:30

kitabi ilk okudugumda anlamadim ama sonrasi cok guzeldi

08-01-2016 20:28

daha detaylı özet bekliyoruz lütfen kitap çok uzun ve sıkıcı bir türlü bitiremedim özeti olursa çok iyi olur teşekkürler

09-01-2016 03:36

kitap dizisinden nefret ederdim ancak kitap mükemmel

28-01-2016 11:26

harikaa bir kitap muhteşem...
neyy diziside harika sallama çocukk

01-03-2016 16:17

diziyle alakası olmayan ama çok güzel bir kitap

doğa uğur • 04-03-2016 10:12

resat nuri guntekin super yazmis o yazdiig ellerine saglik valla bu kadar guzel roman okumadim ben:)) cok seviyorum caliksuumu feridemi kamranimi paparyam benim feridem:)) sizi seviyorum kamferim:)) roman super

27-03-2016 20:39

valla kitapların hepsi güzel
çalıkuşunu 3 kezbitirdim
dizisini izlemedim

12-05-2016 17:29

çalıkuşu kitap özeti için teşekkürler kitabı okudum ama bana çok karmaşık geldi konusu da pek hoşuma gitmedi fazla abartılı geldi eski türk filmleri gibi

21-05-2016 22:12

harika bir kitap okurken kendimi kitabın içinde hissettim
tavsiye ederim
okuyun
kitap insanı alıp götürüyor
ben bu kitabı okumadan önce kitap okuma alışkanlığım yoktu
şimdi bu kitap sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazandım
reşat nuri güntekin e teşekkür ederim

03-06-2016 11:15

çokgüzel ve anlamlı bir kitap

16-12-2016 14:35

kitap çok güzel herkese tavsiye edrim
kitabın mutlu sonla bitmesi çok güzel

24-12-2016 13:32

çok güzel ve öğretici bir kitap

02-01-2017 16:36

seneler once bakmistim calikusuna defalarca, cok guzel bir diziydi kitabini da aldim okudum seneler gecti ben halen kitabi ara ara okurum harika bir kitab resat nuri guntekinin bir cok kitabini okudum hepside cok guzeldi

16-01-2017 22:45

çok muazzam aşkı iliklerine kadar yaşayacağınız bir kitap...
mükemmel demek yetmiyor..kitabı anlatıcak kelime yok...
filmide güzeldi...
👉çalıkuşu👈

26-02-2017 15:34

bu romanı en az 4 kere okudum. gerçektende çok güzek roman:)

09-03-2017 02:03

bence filmi daha güzel yani bence

29-03-2017 15:40

çok beğendim yaa 😙😙😄😄

28-04-2017 23:53

mükemmel bir roman tam bir klasik türk edebiyatının en değerli kitaplarından bir tanesi zaten filmi ve dizisi yapılmasından belli böyle bir eser bir daha zor yazılır

24-05-2017 21:14

dizisi de kitabıda güzel ama birbiriyle alakası yok.

01-06-2017 09:15

diziye bayiliyorummmm çok guzel fahriye ve burak

02-07-2017 22:51

en sevdiğim roman:) dili biraz ağır olduğundan aynı sayfayı birkaç kere okurdum. dolayısıyla kitabıda 3-4 kere okumuş kadar oldum. diziyle alakası yoktu. diziden daha muhteşem bir kitap:) kamranın evlenmesine kızsamda sonunda feridenin günlükleri sayesinde kavuşmalarına çok sevinmiştim. sadece keşke munise ölmeseydi diyorum. feride kamranla evlendiğindede munise ona "aba" demeye devam etseydi

KıRK YıLDa BiR GiBiSiN • 04-08-2017 12:44

bu kitabı çokk seviyorum en sevdim ve çokk beyendim kitaplardan biri mükemel mükemel bir kitap diyorum herkess okumalı😊

18-09-2017 20:58

kitabını okumadım ama dizisi gibiyse güzeldir😍

16-10-2017 07:25

bu kitabi az once bitirdim o kadar guzel bir basyapit ki kelimelerle anlatilmasi mumkun degil cok surukleyici bir kitap insana cok sey kazandiriyor cok etkilendim bende ki degeri cok yuksek olacak ve herkesin kutuphanesinde mutlaka bulunmasi gereken bir eser iyiki almisim iyki okumusum

07-01-2018 16:22

"çalıkuşu" mustafa kemal atatürk'ün en sevdiği romandır ve savaşta çadırında bile baş ucundadır...

29-05-2019 00:30

arkadaşlar çalıkuşu 120 sayfalık kitabın özeti ile bu kitabın özeti aynı mı acaba hoca bizden 120 sayfalık olanı okumamızı istedi de kitap sayfa ile değişir mi anlamadım hikaye aynıdır her halde buradakini yazsam oluyor mu?

05-12-2019 13:47

reşat nuri güntekin zaten edebiyatımızın en önemli kalemlerinden. ruhu şad olsun. kitapta kullanılan o dil zaten beni benden aldı bitirdi. allahım o şekilde bir terbiye, uslup, saygı, görgü sahibi olaydı bu toplum ne kadar güzel olurdu. belki vardı fakat kaybettik bilmiyorum. özellikle 1970lerden sonra başlayan bir yozlaşma sonucunda berbat bir noktaya vardık. her neyse kitap en başta bir uslup öğretiyor. okuyanın kabalıklarını bir güzel yontar öyle bir kitap. sonra, sabrı, zorluklar içinde yaşarken bile eğlenmeyi, hayat sevincini aşılıyor. inkilap yayınlarından çıkan versiyonunda kitabın arka sayfasında kurtuluş savaşı sonrası gibi bir yorumda bulunulmuş. böyle bir hata nasıl yapılmış bilmiyorum. kitap osmanlının son dönemlerinde geçiyor belli ki. onun dışında bir türk klasiği. okumadan olmaz. bitirdiğinizde siyah beyaz fevkalade bir film izlemiş gibi oluyorsunuz.

23-03-2020 11:19

bu kitap sinemaya da uyarlanmış mükemmel bi kitap gerçekten. beni çocukluğuma götürdü

25-03-2020 02:28

çok güzel romanların sonunun hep böyle mutlu sonla bitmesi dileğiyle

27-10-2020 14:12

ne zaman sıkılsam açar okurum

15-04-2021 22:21

reşat nuri günteki'nin filmlere konu olmuş aşk hikayesi.

buyakamoz • 15-04-2022 16:13

roman özeti için teşekürler umarım benden başkası bunu kullanmaz

26-07-2022 22:32

dizisini severek izlemiştim o yüzden okumadım aklımda kaldığı kadarı ile özet yazdım öğretmen dizinin özetinimi yazdın diye sordu yerin dibine girdim kitabın içeriğini değiştirip neden dizi yapıyorsunuz anlamıyorum

15-11-2022 20:05

tam bir masumiyet romanı o günlerin türkiyesine yazık olmuş bir de günümüzün kitaplarına bak

14-02-2023 22:32

bizim zamanımızda okullarda mutlaka okutulurdu artık okutmuyorlar anlamış değilim eğitim sistemimiz kötüye gidiyor

18-05-2023 21:52

filmi var dizisi var kitap online mevcut buraya farklı farklı özetler yazılmış hala ödev yapamayanlar var

21-08-2023 20:17

çok güzel yazılmış bir eser defalarca okumuşumdur her okuduğumda farklı bir cümlede farklı bir mana bulurum

14-11-2023 16:52

bir öğrencinin okuyabileceği en güzel eserlerdendir çok güzel bir hikayesi vardır bu kitabı bari okuyun

15-02-2024 20:41

kitabın adı neden çalıkuşu olmuş bir nedeni var mı soruyu cevaplamam gerekiyor

23-05-2024 18:13

Leyla İle Mecnun Değirmen Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu Gökyüzü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları