Miskinler Tekkesi

Miskinler Tekkesi
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1946 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789751002281 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:24,03 TL Pandora:27,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Miskinler Tekkesi - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Miskinler Tekkesi Özeti

Reşat Nuri Güntekin'in en kaliteli eserlerinden biri olan Miskinler Tekkesi, büyüklerinden kalma bir meslek olan dilenciliği seçmiş bir karakterin hayatını bizlere anlatıyor. Yazarın büyük bir özenle yazdığı bu kitap okurlarına güzel bir hikaye sunuyor.

Karakterimizin küçük yaşlardan itibaren yaptığı taklitlerle dilenciliğe özentiliği vardır. Daha küçük yaşlarda iken oyun oynamak yerine oturmayı tercih eden miskin bir karakterdir. Gençlik yıllarına ulaştığında ise havalı, cesaretli bir insana dönüşür. Gördüğü rüyalar da daha da cesaretlenmesine sebep olur. Bir gün mahallelerinde bulunan bir evde yangın çıkar. Karakterimiz bu yangını söndürmek için eve gitmek ister ama bacısı izin vermez. Evde hiçbir şeyden habersiz oyun oynarlarken arada birileri yukarı çıkıp yangının durumuna bakarlar. Ancak bu umursamaz davranışları sonucu evleri yanar ve evsiz kalırlar. Daha sonra başka bir eve taşınırlar. Karakterimiz bu evden pek hoşnut kalmaz. Ancak komşu evin kızı Mesrure'ye gönlünü kaptırır. Mesrure'ye aşkını itiraf etmek ister ama edemez. Çünkü karakterimizin yüzü güzel olmasına rağmen kafası oldukça büyüktür. Başka yollar aramaya başlar. Bazen akşamları Mesrure'lere gider, şiirleri çok seven babasıyla tanışır. Mesrure'nin babası şiirleri çok sever. Babası ondan çok etkilenir. Sonunda karakterin teklifi bir şekilde Mesrure'ye ulaşır ve Mesrure kabul eder. Ancak meşrutiyet yıllarında dayısı yüzünden evleri dağılır. Karakterimiz, büyükannesi ve bacısı başka bir eve taşınırlar. Babaannesi ölür, bu sırada Talat adındaki bir memurla tanışır. Talat ona eğitim görmesi için bir yer önerir, o da oraya başlar. Bazı nedenlerden dolayı Sinop'a gider, köylü mektupları yazmaya başlar. Mecbur İstanbul'a gider. Talat'la karşılaşır. Talat ona tekrar yardımcı olur, karakterimiz bir mektepte katip ve yazı hocası olarak işe başlar derken askerlik çağı gelir. Ancak kafasının büyüklüğünden dolayı durmadan ertelenir, sonunda alınır. Ancak yol sırasında kargaşadan dolayı geri döner. İzmir'de tedavi olmaya gider, ancak parası olmadığından taburcu olamaz. Taburcu olduğunda ise dilencilik yaparak ilk parasını kazanır. Dilenciliği baya geliştirerek zengin olur, iş aramaya başlar. Sonunda kendi parasını kendi kendine kazanır ve buna çok sevinir.

İnsanoğlunun kişisel özellikleri değişemeyebilir, ailesel bir özellik olabilir ya da bir alışkanlık olabilir. Ancak önemli olan bu kötü alışkanlıkları uymak değil, bunlardan kurtularak yeniden kişilik sahibi olmaktır. Demek istediğim buradaki kitap karakterimiz gibi sonradan da olsa en erken vakitte kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmaktır asıl önemli olan.

Şahsen Miskinler Tekkesi kitabın gerçekten okunması gereken, kitaplıklarda bulunması gereken bir eser olduğuna inanıyorum. Güzel dersler veren bu kitap, miskin karakterimizin hayatıyla bizi farklı bir eser sunuyor. Çok başarılı bir hayatı olan yazar Reşat Nuri Güntekin kitaptaki olayları, karakterleri, yaşananları oldukça gerçekçi bir biçimde vermekle beraber okurları sıkmamakta, gayet akıcı ve olağan bir kitap ele almıştır. Kitap zaman olarak karmaşık bir zaman diliminde yazıldığı için karakterimiz de kitapta bu olaylardan etkilemekte, bu da tarihi olayların edebiyata olan etkisini göstermektedir.

Kısacası önemli olan; gereksiz bir hayat sürmektense kaliteli bir hayat sürmek için kötü alışkanlıklardan kurtulmak sizin için güzel bir adımdır, sizi bir adım öne taşımakla beraber anlamlı bir hayat sunar. Farklılıklar zenginliklerimizdir...

Miskinler Tekkesi Yorumları

güzel bir roman

14-10-2017 01:00

klask reşat nuri kitabı konusu oldukça güzel tavsiye ederim

17-01-2019 20:36