Değirmen

Değirmen
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1996 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9789751001825 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Değirmen - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Değirmen Özet

DEĞERLENDİRME

Eser, Reşat Nuri Güntekin’in kısa öyküsüdür. Mizahla anlatılan hikayede olayların bir anda nasıl büyüdüğünü, siyasetteki entrikaları ve psikolojik tahlilleri görüyoruz. Dili biraz ağır olsa da anlaşılmayacak kadar değildi fakat bazı okuyucular eski Türkçe kelimelere aşina olmadığı için çabuk sıkılabilir. Bence üslup okuyucuya yönelikti. Yazar bilinmesi gereken her detayı vermiş gereksiz betimlemelerle okuyucuyu sıkmamıştı. Çocukluğundan itibaren Anadolu’yu gezen Reşat Nuri, halkı da onların sorunlarını da bildiğini eserinde kanıtlamış. Mizahla aktarılmış öyküde dönemin Osmanlı’sına değinilmiş, olaylar silsilesiyle tek solukta okunabilecek bir eser. Bir şans verilmeli.

ÖZET

Sarıpınar Kaymakamı Halil Hilmi Efendi, Ömer Bey’in evinde eğlencedeyken malmüdürünün zelzele oluyor demesiyle telaşlanır. Kimse hissetmemiştir ancak ikinci kez zelzele olduğunda herkes telaşla kaçışır. Oluşan izdiham merdiveni çökerttiğinde Halil Hilmi Efendi ve birkaç kişi yaralanır. Bu olay Halil Hilmi Efendi hasta yatağında yatarken dallanıp budaklanır ve sanki büyük bir zelzele olmuşta Sarıpınar yok olmuş gibi anlatılır. Gazeteler olayı abarttıkça abartır Mutasarrıf Hamit Bey hasta kaymakamın yerine bir vekil göndertir. Halil Hilmi Efendi’nin ise birkaç kırığı dışında hiçbir şeyi yoktur. Olup bitenleri öğrendiğinde gelen vekilin yerini alacağını ve kovulacağını düşünür. Vekil Eşref adında genç bir adamdır. Her lafında orada olmak istemediğini söyler. Halkın dedikodusuna göre Mutasarrıf kızını ona vererek aileden olmasını sağlamak ve kaymakamı yerine geçirmek niyetindedir. Halil Hilmi Efendi gerçeğini öğrenene kadar Eşref’ten korkar ancak Mutasarrıfın kızı bile yoktur. Eşref halkın sevgisini kazansa da Ömer Bey’in evinde eğlencedeyken Bulgar kızını kıskandığından kavga çıkartır. Adı çokta iyi anılmıyordur artık. Bulgar kızı vaktinde Halil Hilmi Efendi’nin de dikkatini çeken biridir. Zelzele günü Bulgar kızı önünde dans etmiş kaymakam bundan etkilenmişti. Hasta yatağındayken yanına bile çağırtmış onu düzgün bir kadın olması için uyarmıştı. Karşılığında Bulgar kızının ağlayışından başka bir cevap alamamıştı.

Sarıpınar’daki zelzele o kadar yayılır ki Avrupa devletleri bile yardım gönderir. Komisyon kurulur yardım heyeti gönderilir ancak Sarıpınar’da yardım edilecek hiçbir şey yoktur. Gönderilen paralar zelzeleden mağdur olan halka dağıtılmak istenir fakat herkes parayı almak için türlü bahaneler uydurur. Zelzelenin sebep olmadığı olaylar öyleymiş gibi gösterilir. İşler iyice çıkmaza girer. Vali derhal Mutasarrıfın Sarıpınar’a gitmesini emreder. Hamit Bey ilçeye geldiğinde onu Belediye Reisi Reşit Bey misafir eder. Birkaç gün ilçeyi gezen mutasarrıf olayın abartıldığı kadar olmadığını görür. Artık o da çıkmazdadır. Bütün suçu kaymakama yükleyerek meseleyi halletmek ister fakat bu kez de vali ilçeye gelir. Meselenin çok büyüdüğünü şehzadenin ve İngiliz muhabirlerin Sarıpınar’a geleceğini söyler. Herkes kara kara ne yapacağını düşünür. Çareyi bulan mühendis Deli Kazım olur. Kazım, ilçede pek sevilmeyen bir adamdır ancak vali onun fikrini beğenir. Validen aldığı güçle Şehzade gelmeden önce görünür yerdeki birkaç binayı yıktırır. Bazı evlere oturulamaz raporu yazdırıp içinde yaşayanlara evin önünde kamp kurmalarını söyler. Nihayet şehzade ve komite ilçeye geldiğinde şehzade gerçekten de bir zelzele olduğuna inanır. Halkın haline ve ilçenin durumuna çok üzülür. Halil Hilmi Efendi onu sürgün edeceklerini düşünürken şehzade ona kahramanlığından dolayı Osmani nişanı verir. Toplanılan paralarla sağlam yeni binalar yapılır. İlçe eskisinden çok daha güzeldir. Zelzele olayı kimse koltuğundan olmadan kapanır.

Editör: Leyla Nur Sarı

Değirmen Soruları ve Cevapları

Değirmen kimin eseri?

Reşat Nuri Güntekin

Değirmen türü nedir?

Yerli Romanlar

Değirmen kaç sayfa?

144

Değirmen Yorumları

10 numara özet bir tek burada bulabildim ödevden kurtardınız beni

02-03-2022 14:05

değirmen yazarı reşat nuri güntekin mi yoksa sabahattin ali mi bize verilende sabahattin ali yazıyor

21-12-2022 17:29

sabahattin alinin de değirmen adında bir öyküsü var ikisi birbirinden farklı

26-08-2023 23:11

Leyla İle Mecnun Değirmen Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu Gökyüzü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu