Leyla İle Mecnun

Leyla İle Mecnun
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:271 ISBN:9789751000101 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:165,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Leyla İle Mecnun - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Leyla İle Mecnun Özet

Esere ismini veren Leyla ile Mecnun bölümünde Kazım Bey dostlarını evinde ağırlar. Birlikte ümitsiz bir aşka düşmek hakkında müzakere etmeye başlarlar. Rıza Bey aşk derdinin çaresi visaldir der. Vecdi Bey ise aşkın en etkili ilacının ayrılık olduğunu savunur. Diğerleri de ona hak verirken ellili yaşlarındaki Mazhar Bey insanın sevdiğinden ne kadar uzaklaşırsa onu o kadar sevdiğini savunur. Eğer yakınında olursa insan doğası gereği münasebetsiz tatsız şeyler yapacak ve kişi bunu görerek soğuyacaktı. Mazhar Bey yaşadığı bir olayla düşüncelerini pekiştirmek ister. Üç sene önce büyük biraderinin oğlu Ziya'nın ümitsiz kara bir sevdaya düştüğünü anlatır. Bu kadın Mazhar Bey'in komşusudur. Mazhar Bey ismini vermek istemediği için kadına Leyla demeyi tercih eder. Ziya'ya Leyla'nın nesini sevdiğini sorar. Ziya Leyla'yı insan olarak görmeyecek kadar büyülenmiş bir haldedir. Mazhar Bey'de hemen aklındaki mi uygulamaya başlar. Ziya'yı kendi evine yerleştirir ve Leyla'yı her gün görmesini sağlar. Başlarda Ziya bundan çok memnunken giderek soğumaya başlar. Leyla'nın dışarıya gösterdiği ve kendi evinde ortaya çıkan kişilik bir değildir. Mazhar Bey tüm bunları Ziya'nın görmesi için elinden geleni yapar. En sonunda Ziya Leyla'nın o kadar da büyülü gelmediğini sıradan olduğunu söyleyerek sevdasından vazgeçer. Mazhar Bey anlatmayı bitirir. Dostlarına ümitsiz aşka düşmüş yeğenini böyle tedavi ettiğini söyler.

Bir diğer kısa hikâye olan Masum bir Hile bölümünde de Ahmet Naci ve Hüseyin Cemal adında iki arkadaş var. İkili çocukluktan beri arkadaşlar. Ahmet Naci, Hüseyin Cemal’in şirketinde çalışmaktadır ve bir gün Ahmet, Hüseyin Cemal'e artık evlenmesi gerektiğini söyler ve şirkette çalışan Leman Lebib Hanım'ı önerir. Leman seni seviyor diyerek aklına sokar. Aynı şekilde Leman Hanım'a da giderek Hüseyin Cemal sizi seviyor der. Ikisi de üç ay sonra kendilerini nikah masasında bulurlar. Ahmet Cemil düğün sırasında yaptığı planı ve nasıl uyguladığını anlatır. Birbirlerine meyilli olduklarını sanan çift aslında Ahmet Cemil'in yakıştırması ile akıllarına soktuğunu anlarlar. Ahmet Cemil'e mutlulukla teşekkür ederler ancak Ahmet Cemil bunu tek bir niyetle yapmıştır. Leman'a aşıktır onu kaybetmekten korktuğu için ve onu daha sık görmek için Hüseyin Cemal'le evlendirir.


Değerlendirme

Reşat Nuri'nin kısa kısa öyküleri ve birkaç da oyununun yer aldığı eserdir. Sıcak samimi hikâyelerdi. Aşk, dostluk temaları ön planda tutulmuştu. Roman denildiğinde Reşat Nuri'nin ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz hikayelerini ilk kez okuma fırsatım oldu. Eğlenceli, düşündüren hatta zaman zaman hüzünlendiren duygudan duyguya sokan tatlı hikayelerdi. Genç yetişkin dediğimiz ve ortaokul seviyesinden başlayan yaş grubunun okuyabileceği düzeyde bir eser olduğunu düşünüyorum. Kimilerine göre hikâyeler basit ve klasik gelse de ben aynı fikirde değilim. Zaten hikâyenin bir roman kadar detaylı olay örgüsünün olamayacağını biliyoruz. Bu yüzden olayların hızlı gelişip hızlı sona ermesi bizi şaşırtmamalı. Ya da bunu basit bir eser olarak nitelendirmemeliyiz. Bazı öyküleri beklenmedik bir sonla biterken bazıları çok belliydi. Kısa bir zamanda elime aldım ve bitti. Gayet de keyifliydi. Ben yazarların yalnızca bir eserlerine bakılarak eleştirilmesine karşıyım. Reşat Nuri, Türk edebiyat yazımında önemli yere sahip bir yazar. Benim de hep severek okuduğum ve tavsiye ettiğim yazarlar arasında olacak.

Editör: Leyla Nur Sarı

Leyla İle Mecnun Soruları ve Cevapları

Leyla İle Mecnun kimin eseri?

Reşat Nuri Güntekin

Leyla İle Mecnun türü nedir?

Yerli Romanlar

Leyla İle Mecnun kaç sayfa?

271

Leyla İle Mecnun Yorumları

sonunda aradığım leyle mecnun özeti süpersiniz

21-02-2023 20:13

sanırım tüm yazarlar bir leyla mecnun kitabı yazmış eserin gerçek sahibi kim belli değil

05-06-2023 18:54

leylayla mecnun hakkında en güzel hikayeyi reşat nuri yazmış

26-03-2024 23:11

Leyla İle Mecnun Değirmen Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu Gökyüzü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu