Ateş Gecesi

Ateş Gecesi
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1942 Sayfa Sayısı:326 ISBN:9789751000130 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ateş Gecesi - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ateş Gecesi Özet

Reşat Nuri Güntekin'in Ateş Gecesi romanında; Kemal ile Afife'nin birbirine olan aşkları, birbirlerine kavuşamamaları usta bir dille anlatılmıştır.

Aydın'dan Milas'a inen posta arabasında beş kişiydiler. İçlerinden biri Milas'a sürgüne gönderilmiştir. Sürgüne gönderilen bu beş kişi değil de; arabanın içinde olması gerekirken on yedi yaşlarında delikanlı arabanın yanında yürüyerek yola devam etmektedir. Yorulana kadar yürür, yorulunca arabacının yanına oturur. Milas'a gelince olanları Kaymakam ve arkadaşları karşılar. Kaymakam bu çocuğun sürgün yediğini düşünemez ve duyunca da çok şaşırır. Bu çocuk, okulundan alınarak Milas'a getirilmiştir. Bu çocuğun adı ise Kemal Murat'tır. Kaymakam onu Rumların olduğu mahallede yaşayan ihtiyar kız Matmazel Varvar'ın yanına kiracı verir. Kemal, abilerinin aksine şakacı ve geveze bir çocuk olduğu için, babası tarafından sürekli ayıplanır. Bu yüzden başta kurtulamayacağından korksa da; özgürlük güzel gelir. Kaymakam, ona bir mühendisin yanında nafia kondüktörlüğü işi bulur. Aynı zamanda neden sürgün edildiği bir sırdır. Bu iki durum; Kemal'i, saygın ve büyük biri olarak göstermektedir. İşin aslı; büyük kardeşi bir şehzadenin saraylısı ile evlendiği içindir, duyulursa itibarı zedelenir.

Kilise mahallesi; kışın çamur, yazın güneş ve toz deryası haline gelen bir meydanın etrafına dizilidir. Gündüzleri; erkekler ve genç kızlar işe, çocuklar ise kilisenin mektebine giderler, mahallede yalnız kadınlar ve ihtiyarlar kalır. Akşam ise; çocuklar meydana dökülür, evlerdeki işler kapı önlerine taşınır, genç kızlar en yeni elbiselerini giyip delikanlılara kur yaparlar. Kemal'in ise kızlara yanaşmaması olgun ve ağırbaşlı bir genç olarak göstermektedir. Bu da kızları daha çok tahrik ederek ona çekmektedir. Vakitsiz eve döndüğü bir vakit Matmazel Varvar, Stematula ile onun çamaşırlarını ütülemektedir. Stematula; mahallenin en serbest ve şamatacı kızıdır. Bir o kadar da mahallenin en güzelidir. Bir akşam dönerken Rina'ya denk gelir. Bu olay üç gece böyle tekrarlar. Sonra Stematula, ne zaman Kemal'in yanında birini görse o kızı Kemal'e kötülemeye başlar. Bu olaylardan bir hafta sonra ateş yortusu gecesidir. Mahalle olduğundan daha kalabalıktır. Rina ise birkaç gündür yoktur. Belki gelir diye o da geceye katılır. Ateşten atlayan kızların arasında biri Kemal'in ilgisini çeker. Diğer kızlara göre çekingen durmaktadır. Kemale onun Yunanistan'dan gelen bir misafir olduğu söylenir. Fakat o günden sonra Stematula gerçeği Kemal'e söyler. Kız doktor Selim Bey'in kardeşidir. İzmir’de bir tüccar ile evlidir.

Bir gün annesi ve babası, önce abisini gidecekken; annesinin denizde rahatsızlığı ile önce Milas'a gelirler. Annesi ve babası Kemal'in yanmış çehresi ve sertleşmiş yanakları ile üzülürler. Doktor Selim Bey ise Kemal'in babasını Girit'ten tanımaktadır. Kemal'in babası, Girit'te Binbaşı iken onlara çok yardımı dokunmuştur. Onları bir akşam yemeğe çağırır. Babası ile Selim Bey konuşurken; annesi ile de Küçük ve Büyük Abla ilgilenmektedir. Kendisini oldukça yalnız hisseder. O gece fark eder ki: Afife'nin evliliğinde yolunda olmayan şeyler vardır. Çocuğu olmasına rağmen yanında değildir. Bir süre sonra annesi ve babası gider. Onlar gidince büyük bir buhrana düşen Kemal, kendini dağlara, tepelere vurur. Kayaların üstünden atlarken düşerek ayağını kırar. Yirmi gün kımıldamadan yatması gerekir. Doktor Selim Bey, onu evine götürerek; Afife'nin gelince kaldığı odaya yerleştirir. Büyük Abla, ona çok iyi bakmaktadır. Kaymakam ise her gün uğrayarak ona kitaplar getirir. Afife, bir gece çıkarak gelir. Küçük Abla Afife de Kemal'e bakmaya başlar. Kemal ise Afife'ye gün geçtikçe ilgi duymaya başlamıştır.

Selim Bey'in, kontrolü sonucu iyi olduğunu söyleyerek kilise mahallesine geri döner. Ama Afife'nin yanından ayrıldığı için anında pişman olur. Kemal, döndükten sonra bir gün evde değilken, Ablalar gelmiştir. Bundan cesaret alarak ertesi gün Selim Bey'in yanına gider ama beklediği ilgiyi onda bulamaz. O gün Büyük Abla ile karşılaşır, Abla onu yemeğe davet eder. O günden sonra çeşitli bahaneler ile evlerine gitmeye başlar.

O senenin sonunda Afife ile kocası arasında bir anlaşma olur. Afife'nin kocası Rıfkı Bey Milas'a gelir. Rıfkı Bey aile ile oldukça iyi anlaşmaktadır. Kemal, Afife gidecek sanıp; kendini öldürme planları yaparken, Rıfkı Bey bir anda geldiği gibi ortadan kaybolur. Bununla beraber o ay gelen misafir ile Kemal daha çok sıkıntıya düşer. Gelen misafir uzaktan bir akraba Kemal Bey'dir. Afife'ye ablası gibi Fofo diye seslenmekte ve onunla şakalaşarak konuşan biridir. Bu kadar yakınlık Kemal'i üzmekte ve başka düşüncelere itmektedir. Kemal'in hali gittikçe kötüleşmektedir. Bir gün Selim Bey'lere giden Kemal, Kemal Bey'in gittiğini öğrenir. Daha da sevindirici olan ise evlenecek olmasıdır. Kemal oldukça rahatlamıştır.

Kaymakam ise Kemal'in bu durumunu anlar. Ailemi düşünüyorum bahanesiyle dertli gezen Kemal Afife'ye aşık olmuştur. Bir gün yakın mahallede bir düğüne gidilir. O düğünde Afife'ye duygularından bahseder. Afife ise onun ablası olduğunu söyleyerek; bu durumu kimsenin duymayacağının sözünü alır. Bu olaydan sonra Kemal, Afife'ye bir iki kere mektupla ulaşmaya çalışır ama karşılık alamaz. Temmuzda Meşrutiyet İnkılabı ile Kemal'in sürgün hayatı biterek Milas'tan ayrılır.

Sürgünden döndükten sonra yurt dışında eğitimini tamamlayıp dönmüştür. Parti ise ona İstanbul'da bir iş vermiştir. Büyük Abi Suriye'de kumandan, Küçük Abi ise Harbiye nezaretinde ehemmiyetli bir mevkidedir. Babası Balkan Muharebesinde kaybetmişlerdir. Annesi ise hastalıklarına rağmen hayata tutunmuş ve hayattadır. Sürgünün üstünden on yıl sonra bir gün, annesini ziyarete gittiğinde misafirleri olduğunu öğrenir. Misafir ise Afife'dir. Afife artık fakirdir. Çünkü kocası, vapur kazasında, Selim Bey ise Balkan Muharebesinde tifodan ölmüştür. Büyük Abla ise hasta yatmaktadır. Büyükanne ölünce de çocuğunu Milas'a yollamışlardır. Büyük evi satarak Milas'tan küçük bir ev alarak orada yaşamaktadırlar. İstanbul’da çocuğunu Kuleli İdadisine bırakmaya gelmiştir. Kemal'in annesi ise Afife'yi bir türlü bırakmamaktadır. O gece Afife ile yürüyüşe çıkan Kemal, Afife'nin de kendisine boş olmadığını öğrenir. Fakat Kemal kendinde o ilgiyi bulamaz. Yine de gidene kadar ona anlayışla yaklaşmayı düşünür. Fakat günler geçtikçe Kemal de Afife'ye bir arzu duymaya başlar.

Bir gün tayyarelerin sesi ile ışıklar kapatılır ve kilere saklanırlar. Kemal ise Afife'yi arar. Onu da oraya götürürken Afife'nin düşme tehlikesi ile göğüs göğüse gelirler. Bu gece aşklarının büyük hedefine ulaşmışlardır.

O gece Afife hazırlanmış, Kemal'in yanına gelir. Kemal başta Afife'nin hep böyle olduğunu düşünse de; aslında kaybetme korkusundan dolayı ilk kez onun için süslendiğini anlar. O geceden sonra sabah Afife, onu yolcu etmeye gelmesini ister. Kemal geleceğini söylese de gitmez. Yıllar geçtikten sonra Kemal'in ailesinden kimse kalmaz. Belki de Afife de çoktan ölmüştür. Yıllar sonra o geceye döndüğünde o tutulmamış vaade ait hasretinde hafif sükun alametleri hisseder.

Reşat Nuri Güntekin aşkı, Ateş Gecesi romanında o zamanın şartlarını, o zamanın dili ve üslubuyla çok güzel işlemiş. Kütüphanelerimiz de olması gereken kitaplardan olan Ateş Gecesi kitabında, sonu beni beklediğim kadar etkilemedi. İçimde bir yerlerde hep Afife ve Kemal'i beklemesi kalacak. Daha farklı ve mutlu bir son olmasını dilerdim. Fakat edebi yönü fazla olan bu kitap dili, üslubu anlatımı ile beni etkiledi ve bana çok şey kattı. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.

Yazan: Nilay Alakuş

Ateş Gecesi Soruları ve Cevapları

Ateş Gecesi kimin eseri?

Reşat Nuri Güntekin

Ateş Gecesi türü nedir?

Yerli Romanlar

Ateş Gecesi kaç sayfa?

326

Ateş Gecesi Yorumları

mükemmel bir roman beğenerek okudum hikayeyi çok güzel ele almış

07-01-2018 10:38

okurken sıkıldım pek akıcı bir hikayesi yok buradaki özet güzel olmuş işime yarar ama kitabı tavsiye etmem

05-11-2018 20:44

allah sizden ateş gecesi özeti için razı olsun çok işime yaradı

22-05-2019 19:03

reşat nurinin en kötü romanlarından bir tanesi belki de dönem farkındandır ama aşk hikayesi bana çok çocukça geldi gereksiz yere uzatılmış uzatıldıkça da duyguları kaçmış gibi yine de zevkler tartışılmaz

16-03-2022 15:54

kitabın kahramanları kimler?

12-10-2022 20:06

kitabın konusunu tek paragraflık yazar mısın

17-06-2023 23:01

biraz uzun ama başarılı bir özet teşekkür ederim

09-04-2024 23:07

Leyla İle Mecnun Değirmen Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu Gökyüzü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli