Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1930 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789751026491 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:18,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaprak Dökümü - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaprak Dökümü Özeti

Reşat Nuri Güntekin’in ilk olarak 1930 yılında yayınlanan kitabı olan Yaprak Dökümü daha sonra tiyatro oyunu, film ve dizi olarak karşımıza çıkmış bir eserdir. Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü romanı ile Cumhuriyet döneminde Batılaşma hareketinin aileler üzerinde etkisini okurlarına yansıtmıştır.

Yaprak Dökümü romanının ana karakteri olan Ali Rıza Bey geleneklerine ve ahlak değerlerine çok bağlı bir aile babasıdır. Memur olan Ali Rıza Bey, beş çocuğunu da alıp Trabzon’da İstanbul’a gelir. Bu onun hayatında büyük değişikliklere neden olacak olan olayların başlangıcıdır.

Ali Rıza Bey İstanbul’a gelince Muzaffer Bey’in yanında işe başlar. Bir süre sonra kızlarının arkadaşı olan Leman Ali Rıza Bey’den ona da iş bulmasını ister ve bunun üzerine Ali Rıza Bey patronunu ikna edip Leman’ın alıştığı yerde çalışmasını sağlar. Fakat Leman ile Muzaffer Bey yasak bir ilişki yaşar ve Leman hamile kalır. Bunun üzerine Ali Rıza Bey patronunun Leman ile evlenmesini ister. Kabul görmeyince de namus değerlerine karşı olduğu için işten ayrılır.

Ali Rıza Bey’in işsiz kalması ve eve para getirememesi İstanbul hayatına ayak uydurmaya çalışan ailesi için pek hoş karşılanmaz. Evin geçimini oğlu Şevket sağlamaktadır. Fakat o da işlerinde evli bir kadın ile yasak bir aşk yaşamıştır ve onunla evlenmek ister. Oğlunun ısrarcı olması nedeni ile Ali Rıza Bey buna onay verir fakat Şevket’in aşk yaşadığı Ferhunde eğlenceye ve rahat hayata alışık biridir. Evin kızları olan Necla ve Leyla da zamanla Ferhunde’ye uyup eğlenceye düşkün hale gelmeye başlar. Böylece evin çocukları arasında da dağılma yavaş yavaş başlar.

Aile içinden ilk kayıp ailenin büyük kızının Adapazarı’nda yaşayan bir adam ile anlaşarak evlenmesi ile başlar. Ferhunde, Necla ve Leyla’nın eğlence anlayışı zamanla ailenin üzerine büyük bir yük bindirir. Karısının isteklerini karşılamakta zorlanan Şevket çalıştığı yerden para çalar ve bu yüzden hapse girer. Böylece ailenin bir ferdi daha kopmuş olur.

Babasının arzuladığı lüks hayatını karşılayamayacağı gören Necla Suriye’li bir adamla evlenir fakat adamın kendini zengin göstererek kendisini kandırdığını görür. Babasından yardım ister fakat babası ona yardımcı olmaz. Böylece Necla da mutsuz hayatına devam etmek zorunda kalır.

Leyla da Necla gibi kendisine arzuladığı hayatı sunacak birini arar ve bir avukat ile birlikte olur. Avukat onu tam anlamı ile kabul etmez ve Leyla metres hayatı yaşamaya başlar. Ali Rıza Bey bunu öğrenince Leyla’yı evden kovar. Daha sonra onu affeder ama onunla aynı evde yaşamaya gönlü razı gelmez. Bunun üzerine evi kızına bırakıp Adapazarı’na diğer kızın yanına gider. Fakat Burada da kızın mutsuz olduğunu görür. Bunun üzerine Ali Rıza Bey hayata dair tüm umudunu kaybeder ve hastalanarak hastaneye kaldırılır.

Yaprak Dökümü kitabı Ali Rıza Bey’in gözünden okurlara tam bir aile dramı sunuyor. Kolay hayatın bir aileyi nasıl dağıttığını ve hatalara sürüklediğini dönemin değerleri ile birlikte okuyoruz.

Yaprak Dökümü Yorumları

dizisi çok güzeldi kitabını okumadım

26-11-2016 20:31

yaprak dökümünün kitabı olduğunu bilmiyordum dizi güzeldi kitap ile aynı mı çok merak ettim

29-11-2016 07:58

kitabı çok daha güzel

14-12-2016 14:12

dizi güzeldi romanı sıkıcı geldi yarıda bıraktım

15-01-2017 17:43

arkadaşlar kitabın ana fikri ve karakterleri hakkında bilgi verebilir misiniz

04-02-2017 22:01

tam bir klask bir kerede okudum bitirdim çok beğendim filmini yapsınlar bunun

20-02-2017 18:27

çok güzel bir konusu var hocamız yaprak dökümü özeti istediği için ödev olarak okudum ama yine de çok beğendim

16-03-2017 20:37

bize de hocamız okuttu ama çok beğendim diziye kanmayın kitap çok güzel

16-05-2017 20:53

kitaptaki karakterler çok başarılı gerçekçi olmuş tebrik ederim

14-06-2017 20:05

bu fahriye de reşat nuri güntekin in romanlarının dizisinde oynuyor hep😄dizisi güzeldi kitabı okumadım.insallah kitabı da okurum

16-10-2017 07:27

dikkatli okumayanlara konusu sıkıcı geliyor ama paragraflardaki anlamları kavrayabilmek için yavaş ve dikkatli okumalısınız ondan sonra romanın değerini anlıyorsunuz

13-11-2018 17:03

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi neden klask olduğunu okuyunca daha iyi anlıyorsunuz

03-01-2019 19:27

çok güzel bir site yapmışsınız yaprak dökümü kitap özeti için de teşekkür ederim

18-06-2019 15:50

Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Acımak Çalıkuşu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Çocuk Kitapları Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Deneme Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları