Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İnkılap Kitapevi
Yayınlandığı Yıl:1930
Sayfa Sayısı:160
ISBN:9751026491
Kitap Puanı:
6.5 / 10 | Oy: 15 | Yorum: 10
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:20,67 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi

Arka Kapak Bilgisi

Yaprak Dökümü Özeti

Yaprak Dökümü Reşat Nuri Güntekin


Reşat Nuri Güntekin’in ilk olarak 1930 yılında yayınlanan kitabı olan Yaprak Dökümü daha sonra tiyatro oyunu, film ve dizi olarak karşımıza çıkmış bir eserdir. Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü romanı ile Cumhuriyet döneminde Batılaşma hareketinin aileler üzerinde etkisini okurlarına yansıtmıştır.

Yaprak Dökümü romanının ana karakteri olan Ali Rıza Bey geleneklerine ve ahlak değerlerine çok bağlı bir aile babasıdır. Memur olan Ali Rıza Bey, beş çocuğunu da alıp Trabzon’da İstanbul’a gelir. Bu onun hayatında büyük değişikliklere neden olacak olan olayların başlangıcıdır.

Ali Rıza Bey İstanbul’a gelince Muzaffer Bey’in yanında işe başlar. Bir süre sonra kızlarının arkadaşı olan Leman Ali Rıza Bey’den ona da iş bulmasını ister ve bunun üzerine Ali Rıza Bey patronunu ikna edip Leman’ın alıştığı yerde çalışmasını sağlar. Fakat Leman ile Muzaffer Bey yasak bir ilişki yaşar ve Leman hamile kalır. Bunun üzerine Ali Rıza Bey patronunun Leman ile evlenmesini ister. Kabul görmeyince de namus değerlerine karşı olduğu için işten ayrılır.

Ali Rıza Bey’in işsiz kalması ve eve para getirememesi İstanbul hayatına ayak uydurmaya çalışan ailesi için pek hoş karşılanmaz. Evin geçimini oğlu Şevket sağlamaktadır. Fakat o da işlerinde evli bir kadın ile yasak bir aşk yaşamıştır ve onunla evlenmek ister. Oğlunun ısrarcı olması nedeni ile Ali Rıza Bey buna onay verir fakat Şevket’in aşk yaşadığı Ferhunde eğlenceye ve rahat hayata alışık biridir. Evin kızları olan Necla ve Leyla da zamanla Ferhunde’ye uyup eğlenceye düşkün hale gelmeye başlar. Böylece evin çocukları arasında da dağılma yavaş yavaş başlar.

Aile içinden ilk kayıp ailenin büyük kızının Adapazarı’nda yaşayan bir adam ile anlaşarak evlenmesi ile başlar. Ferhunde, Necla ve Leyla’nın eğlence anlayışı zamanla ailenin üzerine büyük bir yük bindirir. Karısının isteklerini karşılamakta zorlanan Şevket çalıştığı yerden para çalar ve bu yüzden hapse girer. Böylece ailenin bir ferdi daha kopmuş olur.

Babasının arzuladığı lüks hayatını karşılayamayacağı gören Necla Suriye’li bir adamla evlenir fakat adamın kendini zengin göstererek kendisini kandırdığını görür. Babasından yardım ister fakat babası ona yardımcı olmaz. Böylece Necla da mutsuz hayatına devam etmek zorunda kalır.

Leyla da Necla gibi kendisine arzuladığı hayatı sunacak birini arar ve bir avukat ile birlikte olur. Avukat onu tam anlamı ile kabul etmez ve Leyla metres hayatı yaşamaya başlar. Ali Rıza Bey bunu öğrenince Leyla’yı evden kovar. Daha sonra onu affeder ama onunla aynı evde yaşamaya gönlü razı gelmez. Bunun üzerine evi kızına bırakıp Adapazarı’na diğer kızın yanına gider. Fakat Burada da kızın mutsuz olduğunu görür. Bunun üzerine Ali Rıza Bey hayata dair tüm umudunu kaybeder ve hastalanarak hastaneye kaldırılır.

Yaprak Dökümü kitabı Ali Rıza Bey’in gözünden okurlara tam bir aile dramı sunuyor. Kolay hayatın bir aileyi nasıl dağıttığını ve hatalara sürüklediğini dönemin değerleri ile birlikte okuyoruz.


Yaprak Dökümü Yorumları

Yaprak Dökümü Yorum dizisi çok güzeldi kitabını okumadım

26-11-2016 20:31 !!

Yaprak Dökümü Yorum yaprak dökümünün kitabı olduğunu bilmiyordum dizi güzeldi kitap ile aynı mı çok merak ettim

29-11-2016 07:58 !!

Yaprak Dökümü Yorum kitabı çok daha güzel

14-12-2016 14:12 !!

Yaprak Dökümü Yorum dizi güzeldi romanı sıkıcı geldi yarıda bıraktım

15-01-2017 17:43 !!

Yaprak Dökümü Yorum arkadaşlar kitabın ana fikri ve karakterleri hakkında bilgi verebilir misiniz

04-02-2017 22:01 !!

Yaprak Dökümü Yorum tam bir klask bir kerede okudum bitirdim çok beğendim filmini yapsınlar bunun

20-02-2017 18:27 !!

Yaprak Dökümü Yorum çok güzel bir konusu var hocamız yaprak dökümü özeti istediği için ödev olarak okudum ama yine de çok beğendim

16-03-2017 20:37 !!

Yaprak Dökümü Yorum bize de hocamız okuttu ama çok beğendim diziye kanmayın kitap çok güzel

16-05-2017 20:53 !!

Yaprak Dökümü Yorum kitaptaki karakterler çok başarılı gerçekçi olmuş tebrik ederim

14-06-2017 20:05 !!

Yaprak Dökümü Yorum bu fahriye de reşat nuri güntekin in romanlarının dizisinde oynuyor hep😄dizisi güzeldi kitabı okumadım.insallah kitabı da okurum

💜 Menekşe 💜 • 16-10-2017 07:27 !!

Yorum Yaz

:: Reşat Nuri Güntekin ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.