Akşam Güneşi

Akşam Güneşi
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1926 Sayfa Sayısı:432 ISBN:9789751026606 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:35,01 TL Pandora:45,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Akşam Güneşi - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Akşam Güneşi Özeti

Cumhuriyet döneminin en önemli yazarlarından bir tanesi olan Reşat Nuri Güntekin’in ilk olarak 1926 yılında yayınlanan romanı olanı Akşam Güneşi zaman içinde dili sadeleştirilmiş olarak tekrar yayınlanmıştır. Yeni yayınlanan kitap konu itibari ile aynı olsa da bazı değişikliklere uğramıştır.

Akşam Güneşi romanının ana karakteri olan Nazmi hayata şansız başlayan biridir. Daha çocuk yaşta annesini kaybetmiştir. Daha sonra da babası hastalanmış ve o da hayatını kaybetmiştir. Genç yaşta yetim kalan Nazmi bunun üzerine İstanbul’a amcasının yanına gelmek zorunda kalmıştır. Ailesiz büyümesinin de etkisi ile haylaz bir çocuk olarak yetişmiş fakat oldukça zeki bir öğrenci olmuştur.

Amcası Nazmi’nin en iyi eğitimi alması için elinden geleni yapar fakat Nazmi geleceği konusunda çok kararsızdır. Kararsız geçen yıllardan sonra subay olmaya karar verir ve bunun üzerine Harbiyeye başlar. Gençlik döneminde de hayatı dolu dolu yaşamaya devam eder. Onun için en büyük değişim ise Paris’e gitmesi ile başlar. Paris hayatını çok seven ve işinden daha çok eğlenceye yönelen Nazmi amcasının da desteği ile hayatını gece dünyasında geçirir.

Nazmi işten izin alarak amcasının yanına İstanbul’a gelir. Kısa ziyaretten sonra geri dönüş yoluna geçtiğinde de yine hayatını tamamen değiştirecek bir maceranın içine sürüklenir. Dönüş yolunda trende eski arkadaşı olan İbrahim ile karşılaşır. İbrahim de Nazmi gibi askerdi fakat farklı bir yöne yönelmişti. İbrahim Nazmi’yi birileri ile tanışmak ister. Bunun üzerine ikili gizli bir yere giderler ve Nazmi burada devletin bütünlüğünü korumak için Avrupa’daki hareketlenmelere mani olmaktır.

Nazmi başta vatanseverlik uğruna bunu kabul eder fakat zamanla kararından pişmanlık duymaya başlar. Fakat artık çok geçtir ve bir çatışma sırasında Nazmi ciddi bir şekilde yaralanır. Nazmi bu yaralanma sırasında çok fazla kan kaybeder ve bakıma muhtaç hale gelir. Bunun üzerine askerlikten emekli edilir.

Nazmi hareketli geçen hayattan sonra bakıma muhtaç duruma düşmesi ile hayata küser. Bunun üzerine babasının çiftliğine geri döner. Burada ona çocukluktan beri aşık olan Şükran ile evlenir. Şükran Nazmi’yi çok sevdiği için ona bakmaya razı olur.

Nazmi bir süre sonra amcasının ölüm haberini alır. Bunun üzerine amcasının kızı Jülide Nazmi’nin yanına gelir. Jülide Avrupa görmüş eğitimli bir kızdır ve bu yüzden Nazmi ile iyi anlaşmaktadır. Nazmi ile Jülide arasında zamanla bir bağ oluşur fakat Jülide yaşı gelince bir İstanbul beyefendisi ile evlenir ve Nazmi’nin evinden ayrılır. Bunun üzerine Nazmi’nin durumu daha da kötüleşir ve hayata veda eder.

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi kitabı ile okurlara hayatın oynadığı oyunlara rağmen hayat dolu bir hayat yaşamaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Her ne kadar hikayenin akışı kitabın baskılarına göre değişse de kitabın ana fikri hep aynı kalmıştır. Çocuk yaşta ailesini yitiren, hayata küsmek yerine hayatı dolu dolu yaşayan, daha sonra hayatın oynadığı bir oyun ile hayata küsmek zorunda bırakılan, fakat yine bir şekilde hayattan tat almaya çalışan bir adamın hikayesi okurları oldukça derinden etkiliyor.

Akşam Güneşi Yorumları

klask reşat nuri güntekin kitabı oldukça sade bir konu anlatımı var hikayesi de sade ama çok akıcı kendisini okutuyor okurken sıkılmıyorsunuz sevdiğim romanlardan bir tanesi

14-04-2017 19:18

çok güzel bir roman

17-05-2017 18:54

karakterleri kimdir söyler misiniz lütfen

17-02-2018 13:50

çok sıkıcı bir kitap tavsiye etmem hoca akşam güneşi özet ödevi verdi o yüzden okumaya başladım ama ilk 50 sayfadan sonra sıkıntıdan devam edemedim bıraktım allahtan burada özeti buldum çok sağolun kötü kitap

29-05-2019 18:24