Gizli El

Gizli El
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1920 Sayfa Sayısı:142 ISBN:9789751000095 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gizli El - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gizli El Özet

Kitabın ana karakteri olan Şeref, 24 yaşında bir delikanlıdır. Mezun olduktan sonra Gemlik'te maliye memuru olarak göreve başlar. Ancak bu monoton yaşam onu sıkmaya başladığı için yaşamını değiştirmek istiyordur.

Çok büyük hedefleri olan Şeref, memuriyetin kendisine istediklerini kazandırmayacağını bildiği için sıkıntılı bir dönemden geçiyorken emekli bir askeri doktor olan Doktor Cemil Bey ile tanışır ve Doktor Cemil Bey de Şeref'i eski bir saray paşası olan Aziz Bey ile tanıştırır.

Aziz Bey ile tanışmaya muvaffak olan Şeref'in hayatı değişmeye başlar. Kısacası Şeref'in, Aziz Bey ile tanışması hayatının dönüm noktası olur.

Aziz Bey, çiftlik sahibi olmasına rağmen işlerle alakadar olmayan, keyfe keder bir yaşam süren 65 yaşlarında bir beydir. Aziz Bey'in Seniha adında bir kızı ve Adnan adında bir oğlu vardır. Seniha, Fransız mektebinde okumuş, kültürlü, sade bir yaşam tarzını benimsemiş, temiz bir genç hanımdır.

Şeref, Seniha'nın kardeşi Adnan'a ders vermeye başlar ve bir müddet sonra eve gelip gitmesinin neticesinde Seniha ile Şeref aşık olurlar. Ancak Şeref, birbirlerinden farklı yaşam tarzlarına sahip oldukları düşüncesiyle iş için tayini çıktığı bahanesini öne sürerek Seniha'dan uzaklaşmaya çalışır. Bu ayrılık süreci içerisinde trafik kazası geçirir ve gözlerini açtığında Doktor Cemil Bey'in evinde olduğunu fark eder. Doktor, Şeref'in cebinde Seniha'nın fotoğrafını bulur ve babası Aziz Bey'e giderek gençlerin evlenmeleri konusunu açar. Bu isteği kabul görür ve Şeref ile Seniha evlenirler.

İki genç balayı için İstanbul'a giderler. Bir müddet orada kalan çift Aziz Bey'den aldıkları bir mektup üzerine Gemlik'e geri dönerler.

Aziz Bey'in kumar tutkusu yüzünden çiftlikte işlerin bozulduğunu ve borcu olduğunu öğrenen Şeref, duruma el koyar ve işlerin başına geçer. Bu esnada 1. Dünya Savaşı başlar ve Şeref askere çağrılır.

Şeref, askerlik yaptığı sıralarda Miralay Murat Bey ile tanışır ve onun sayesinde kurye olarak çalışmak üzere yurt dışına gönderilir. Ancak yapılan iş maalesef onu doğru yoldan ayırır. Şeref gün geçtikçe zenginleşir. Kazandıkça hırslanır.

Hırslandıkça daha çok kazanmak için çalışır. Bir kısır döngüye girmiştir adeta...

Zengin olduktan sonra memlekete dönen Şeref, karısı Seniha ile birlikte İstanbul'a taşınır.

Ancak yaptığı yasadışı işler neticesinde yoldan çıkar ve bir de eğlence hayatına dalar. Gözü hiçbir şey görmüyordur. Elbette ki bu durum Seniha ile aralarının açılmasına ve bir de hapse düşmesine neden olur. İki ay kadar bir süre hapis hayatı yaşayan Şeref, para cezası ödeyerek hapisten çıkar.

Hapisten çıktığında onu karşılamaya karısı Seniha ve kayınpederi Aziz Bey gelir. Şeref onlarla barışır ve aradaki buzlar erir.

Reşat Nuri Güntekin'in başka eserlerini okumuş biri olarak bu kitabı diğer eserleri kadar çok sevdiğimi söyleyemem. Sade bir dil kullanan yazar, kitabın okunmasını her ne kadar kolaylaştırmış olsa da diğer kitaplardaki akıcılığı maalesef bulamadım.

Bu yüzden diğer kitaplara oranla bu kitabı bitirmekte zorlandım.

Ancak kitap verdiği mesaj açısından son derece güzel bir konuya sahip. Hırslı olmanın zararlarını ve hırsın insanın başına neler açtığını görebilmemizi sağlıyor. Bu da benim açımdan artı puan diyebilirim. Çünkü mesaj veren kitapları okumaktan büyük bir haz alıyorum.

Ayrıca yazarın kitapları mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen bu kitabı okumakta ve bitirmekte biraz zorlanmış olsam da yazarın kitaplarını okumaktan keyif alıyorum.

Yazan: Meral SEZER

Gizli El Soruları ve Cevapları

Gizli El kimin eseri?

Reşat Nuri Güntekin

Gizli El türü nedir?

Yerli Romanlar

Gizli El kaç sayfa?

142

Gizli El Yorumları

özet için çok teşekkür ederim ödevi sizin sayenizde yaptım okuyacak zamanım yoktu

19-10-2021 19:54

kapakta düş gücü demiş ama bana çok gerçekçi bir hikaye gibi geldi bana göre hayattan bir hikayeden esinlenilerek yazılmış

24-11-2022 13:36

karakterleri neden eklemediniz

19-07-2023 23:18

yaprak dökümü daha güzeldi

26-04-2024 21:49

Leyla İle Mecnun Değirmen Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu Gökyüzü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu