Tanrı Misafiri

Tanrı Misafiri
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1995 Sayfa Sayısı:174 ISBN:9789751001054 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:195,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Tanrı Misafiri - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tanrı Misafiri Özet

Tanrı Misafiri
Hacı Ali efendinin babasının zamanından tanıdığı softa bir tanıdığı vardır. Bu softa zamanında kendi evlerinde çok yemek yemiş, çok kalmıştır. Babasının hatrına Hacı Ali efendi de babası vefat ettikten sonra bu softaya hürmet etmeye, evinin kapısını açmaya devam etmiştir. Bu softanın İlyas adında bir üvey oğlu vardır. Softa vefat ettikten sonra İlyas, Hacı Ali Bey'in evine misafirliğe gelmiştir. 2,3 gün sonra İstanbul'a gideceğini söylemesine rağmen haftalar boyu kalmaya devam etmiştir. Hatta evin kızı olan Müzeyyen'i de kendine eş diye istemiştir.

Daha fazla dayanamayan Hacı Ali efendi İlyas'a İstanbul'dan iş bulur ve evden bir an önce yollar, evde de sadece evin hizmetlisi olan Elif'i bırakarak ailesiyle birlikte şehir dışına çıkar. Ancak geri geldiğinde evde İlyas ile Elif'i evde yakalar ve İlyas'ı da Elif'i de evden kovar. Kovma sırasında ayağı kırılan İlyas'a bakmak yine Hacı Ali Bey'e kalmıştır.

Yaseminli Yuva

İnayet Seza adında çapkın bir şair vardır. Bir dostunun verdiği davette, dostunun tanıştırdığı evli bir hanıma göz koyan İnayet, Pakize'yi elde etmek için türlü yalanlar ve dolaplar çevirmeye başlar. Pakize, Müeyyet ile 8 yıldır evlidir. Şimdiye kadar da mutlu bir evlilikleri olmuştur. Ancak İnayet, şiirlerle, yarım kalmış aşk hikayeleriyle, kendisini çok iyi bir aşık gibi tanıtarak Pakize'yi kendisine aşık etmeye başlamıştır. Pakize, Müeyyet'in kendisine şiir okumadığı, şair olmadığı gibi nedenlerle Müeyyet ile kavga etmeye başlamıştır.

Müeyyet, Pakize'nin bir başkası tarafından baştan çıkarılmaya başladığını anlamış ve kim olduğunu anlamak üzere harekete geçmiştir. Ve ararken bu kişinin İnayet olduğunu öğrenir. Birkaç gün daha başbaşa kalmalarına izin verir. Ancak Pakize buluşmak üzere İnayet'e bir mektup yazar. Yaseminli Yuva da, İnayet'in eski sevgilisini son gördüğü yerde kendisi ile de son kez görüşecektir. Bu mektubu ele geçiren Müeyyet, buluşma gününde bir şaire döner. Ve Pakize ile gün boyu gezer, dolaşır. Buluşma saati geldiğinde ise Yaseminli Yuvaya götürerek, İnayet'in aşık değil amacının farklı olduğunu Pakize'ye göstermiş olur. Pakize yaptığı hatanın farkına varır. Ve Müeyyet'in omuzunda ağlamaya başlar.

Deniz Banyosu

Doktor Bey, eski dostu İbrahim Bey'in yanına uğramıştır. İbrahim Bey'in yeğeni Arif, Doktor Bey'in öğrencisidir. Doktor Bey, İbrahim Bey'e yeğeninin okula pek az geldiğini az önce de yolda bir kadınla beraber gördüğünü söyler. İbrahim Bey onca para döküp, tıp okuması için çabaladığı yeğeninin çapkınlık peşinde olduğunu duyunca sinirlenir ve yeğeni Arif gelir gelmez hesap sormaya başlar. Arif ise yengesi ile birlikte olmadığına yemin ederek büyük bir pot kırar.

Münzevinin Esrarı

Şeyh Nihani diye bir adam vardır. Bu şeyhin ermiş olduğu söylentisi dolaşır. Afet adında anne ve babasını genç yaşında kaybetmiş teyzesiyle birlikte fakirlik içinde yaşayan zenginlik meraklısı bir genç kız, trende yolculuk ederken Vuslat adında zengin, alımlı bir kadına rastlar. O kadına kendisinin de zengin olmak, istediği her şeyi almak istediğini ancak bunu nasıl yapması gerektiğini bilmediğini anlatır. Vuslat da eğer şeyh'e giderse o yolu göstereceğini söyler. Buna inanan Afet, şeyhin yanına gider. Bir gece orada kaldıktan sonra ne olduğunu anlamadan teyzesinin evine geri döner.

Yanakların Taksimi

Halit Bey ve Ferhunde Hanımın 40 yaşından sonra Cevat adında bir çocukları olmuştur. Ancak Halit Bey Cevat'ı ne zaman öpse Ferhunde Hanım, çocuğun yanağının sigara koktuğunu bu yüzden kendisinin öpemediğinden şikayet etmektedir. Halit Bey de sağ yanağı benim sol yanağı senin olsun diyerek çözümü bulur. Akşam yemeğinden sonra evin aşçıbaşısından tatlı isteyen Cevat karşılığında sol yanağını ( annesinin öpeceği yanak) öptürmek zorunda kalır. Ve babası misafirleri ile birlikteyken babasının yanına giderek aşçıbaşı annemin yanağını öptü diyerek yanlış anlaşılmaya sebebiyet verir.

Gece Ziyaretçileri

Rakım Bey bir gün evde namaz kılarken kız kardeşi Resmiye, eve aceleyle gelerek kendi kızı olan Lamia ve Rakım Bey'in kızı olan Muazzez'in sevgilileri olduğunu ve her gece onları eve aldıklarını öğrendiğini söyler. Namus derdine düşen Rakım Bey, her ikisinin sevgilisini de bulmaya niyetlidir. Ancak kendi kızı olan Muazzez'in sevgisi olan Tevfik Fikret vefat etmiştir. Rakım Bey Nikah kıyılmadan ölmesine çok üzülür.

Su Çekme, Bulaşık Yıkama

Murat, evin beyidir. Çok sakin biri olmasına rağmen bazen sinirden inadı tutar. Yine bir inat gününde karısına yanlışlıkla " boş ol" der. Sonrasında barışmak için karısı evin işlerini de yapacağına dair bir kağıt imzalaması şartıyla bu evliliği yeniden yapmayı kabul eder. Murat mecbur kabul eder. Ancak daha sonra su çekerken kovayı sürekli düşürmesi, süpürge yaparken evi dağıtması gibi nedenlerle anlaşma bozulur.

Şapka Duası

Nadir Bey oğlu Nihat ile birlikte bir vapur gezisine çıkar. Nihat gemiden aşağı denize bakmaktadır. Nadir ise gemide tanıştığı, yanında oturan Ahmet Bey ile konuşmaktadır. Bir ara oğlu Nihat'ın şapkasını saklayıp ondan sonra ise şapka Duası okudum diye kandırarak şapkasını geri verir. Çocuk bunu görünce Ahmet Bey'in, Nadir Bey'in ve kendisinin şapkasını denize atarak babasından şapka duasını okumasını ister.

Bir Aile Meselesi

Bir telgrafhane de çalışan telgraf katibi Edirne'nin bir köyüne yeni atanmıştır. Orada çalışırken dairenin hademesi Ramazan Ağa, herkese kötü davranmaktadır. Telgraf katibi, bu adama gösterilen sabrın nedenini anlamamaktadır. Bir gün türkü söyleyerek işini yaparken, Ramazan Ağa kendisini azarladığı zaman daha fazla dayanamaz ve Ramazan Ağa'yı yaka paça dışarı atar. Sonradan müdürün odasından tokat sesleri gelmektedir. Buna müdürün neden ses çıkarmadığını çalışma arkadaşları açıklar. Ramazan Ağa daire müdürünün babasıdır.

Medeni Günahlar

Biri ev sahibinin kızını ister, oğlu parlak bir gençtir. Ancak ev sahibi oğlan da birçok kusur bulur. Oğlanın yalan söylememesini, içki sigara kullanmamasını, ciddi olmayan gönül münasebetlerine girmeyişini, hak yemeyişini kusur olarak görür ve kızını vermek istemez. En sonunda da misafir " Hakikaten biz iki ayrı asrın adamlarıyız..." Cümlesi ile evden gider.

Bir İstifa

Bir öğretmen öğrencilerinden mutlu oldukları anılarını yazmalarını ödev verir ve nasıl yapacaklarını göstermek üzere birkaç öğrencinin en mutlu anılarını anlatmasını ister. Ancak öğrencilerin çoğunun durumunda olmadığı için en mutlu hikayeleri bile en acı hikayelerdir. Öğretmen ders çıkışında müdüre giderek istifa eder.

Neler Göreceğiz?

Şehper hanım, avukat olmuştur. Müvekkili olan Faik Bey, kayınvalidesi olan Adile Hanımı dövmekten yargılanır. İlk başta Şehper hanım çok katı bir şekilde Faik Bey'i savunsa da sonradan eşini aldatması üzerine kayınvalidesi Adile hanım onu uyardığı için Adile Hanımı dövdüğünü öğrenince Faik Bey'i savunmaktan vazgeçer.

Bir Centilmen

Ziya Bey, bir genç grubu ile karşılaşır ve Roçilt adındaki kişinin çok güzel bir kadını, sözünü tutabilmek için nasıl reddettiğini anlatırlar. Ziya Bey, Roçhilt'i tanıdığı için altında başka bir şey olduğunu anlar ve Roçhilt'in yanına giderek nedenini sorar. Roçhilt ise nedeninin altında bulunan iç çamaşırlarının müsait olmadığını söyler.

Porselen Çay İbriği

Mürtaza efendi, çalıştığı dairenin başı olan Mümeyyiz Bey'in evlenen kızına düşük maliyetli hediye aramaktadır. Tüm çarşıyı aramasına rağmen bulamaz. Eski bir dostunu görür sonra. Bu dostu kırık, porselen bir çay İbriği satar kendisine. Yol da kırılmış gibi olur diyerek aklına girer Mürtaza Efendi'nin. Karısı ise Mümeyyiz efendilere yollarken Bekçiyi tembih eder. Ve büyük bir pot kırar.

Hatıra Defteri

Nezihe ve Seniha Hanım, kocalarının kendilerini aldattığından şüphelenmektedir. Nezihe hanım, arkadaşı Seniha'ya dert yanarken, Seniha, kocasının hatıra defterinden bahseder. Nereye gittiğini oradan öğrendiğini söyler. Bu defteri okuyunca aldatma şüpheleri ortadan kalkmıştır. 1,2 hafta sonra Nezihe'nin kocası da aynı hatıra defterinden bırakmaya başlar. Nezihe ile Seniha'nın eşleri birbiriyle aynı taktiği uygulayarak eşlerini aldatmaktadır.

Kesatlık

İki arkadaş, yol üstünde yağ satan bir adam görürler. Bu yağı almak isterler ancak en başta arkadaşlardan birinin köyün nerede? Gibi sorduğu sorular yağ satan amcanın canını sıkar. Ve yağları satmaktan vaz geçer. Arkadaşlardan biri İstanbul'a gittikten sonra diğeri yağ satan amcayı, yağ alacak müşteri yok diye dert yanarken görür.

Bir Modern Genç Kız

Bir tren de sabah herkes tuvalet kuyruğunda beklerken içeriye giren biri uzun süredir çıkmamıştır. Artık herkes içerideki kişinin öldüğünü düşünürken içeriden modern bir genç kız çıkar.

Sinema, Çocuk ve Sokak

Ailecek sinemaya gitmeye karar veren ailenin en küçük çocuğu yaşı tutmadığı gerekçesiyle içeriye alınmaz. O çocuğun bilet parasını yanına veren baba, çocuğa sokakta oynamaya yollayarak sinemaya girer. Akşam eve dönüldüğünde abisiyle filmi ve kendisinin yaptıklarını konuşurlar.

Biçilmiş Kaftan

Reşit Hüseyin, yakın arkadaşı vefat ettikten sonra onun kız kardeşi olan Leman'a kendi kardeşi yerine koyar ve kendini kardeş vekili olan eder. Bir gün Leman, kendisine gelerek patronu Muhittin Bey'e aşık olduğunu ancak ondan evlilik teklifi alabilmesi için Reşit Hüseyin'in Leman'a aşık rolü kesmesini ister. Reşit isteneni yapar. Plan başarılı olur. Leman ile Muhittin evlenmeye karar verir. Ancak Reşit işin sonunda Leman'a aşık olmuştur.

Bir Artist

Lokantaya bir kuruş veren bir adam, on lira verdiğini iddia eder. Lokantacı bir kuruş verdiği konusunda ısrar edince polis çağırılır. Polis geldiğinde müşteri paraların seri numaralarını kaydettiğini söyleyerek polise gösterir ve kendisini haklı çıkarır. Restorandan çıktıktan sonra insanları nasıl kandırdığını arkadaşına anlatır.

Diplomasız Doktor

Bir mühendis olan Hüseyin edip bey, arkadaşı Hüsnü Bey'in ricası üzerine doktor rolüne girerek Hüsnü Bey'in eşini kandırır. Eşi ise bir başkasına giderek onu doktor diye önerir. Ve olay mahkemeye taşınır. Mahkemede Hüsnü Bey her şeyi açıklar ve Hüseyin Edip Bey aklanır.

Hasta Çocuk

Küçükken çok neşeli olan çocuk 2 yaşına geldiğinde bir hastalığa yakalanır ancak bu hastalığın tedavisi yoktur. Ailenin de ilk başlarda maddi durumu kötü olduğundan çare bulamazlar. Biraz zaman sonra aileye bir miras kalır ve zengin olurlar. Baba inatla çocuğu güldürmeye çalışır ancak hiçbir oyuncak hiçbir eşya o çocuğun neşesini yerine getiremez. Biraz zaman geçer çocuk sokaktan geçen, kendisinden daha kötü durumda olan bir dilenci görür ve onu yanına çağırarak döver. Ondan sonra ise çocuk kendisinden daha güçsüz birini ezmenin gururuyla eski neşesine kavuşur.

Bir Gümrük Kaçakçılığı

Adamın bir arkadaşı Fransa'ya bir halı götürmesini rica eder ancak Fransa'ya halı götürme yasağı vardır. Görevli kişiye onun seccade olduğunu söyleyen adamı tasdiklemek için başka bir müslüman çağırılarak doğruluğu tasdiklenir ve adam sahte bir namaz kılarak halıyla birlikte Fransa'ya gider.

Değerlendirme:

Reşat Nuri Güntekin, tüm eserleriyle edebiyatımıza damga vurmuş bir yazardır. Bu eseri de yine diğerleri gibi küçük ve güzel hikayelerinden oluşan mükemmel bir eseridir. Çok akıcı ve çok güzel ilerliyor. Okunması gereken eserler arasında

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Tanrı Misafiri Soruları ve Cevapları

Tanrı Misafiri kimin eseri?

Reşat Nuri Güntekin

Tanrı Misafiri türü nedir?

Öykü/Hikaye

Tanrı Misafiri kaç sayfa?

174

Tanrı Misafiri Yorumları

reşat nuri güntekin'in çoğu eserini çok severim. çok da severek okuduğum bir yazardır. bu kitabı da diğer kitapları gibi harika. özet de çok iyi olmuş emeğinize sağlık

04-08-2021 12:01

soru cevap kısmı biraz saçma olmuş diyeceğim zaten sayfada var ama mantıklı gibide bizim sınavda çıkan sorular da tanrı misafiri kimin eseri türü nedir sayfa sayısı nedir ana fikri nedir şeklinde sanırım öğretmenler kolaya kaçmak için bunları soruyor öğrenciler de okumak yerine kolaya kaçıyor böyle devam!

06-04-2022 22:51

içinde küçük hikayeler var o yüzden okuması kolay ve keyifli

08-01-2023 20:05

reşat nurinin küçük hikayeleri güzeldir

28-09-2023 23:10

Leyla İle Mecnun Değirmen Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu Gökyüzü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu