Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar
Kitabın Yazarı:Dostoyevski Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1864 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789750713163 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 28

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:8,43 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yeraltından Notlar - Dostoyevski

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Zapiski iz podpolya (Записки из подполья)Çeviren:Ergin Altay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeraltından Notlar Özeti

Kendini gerçek dünyadan soyutlamış birinin iç çatışmalarının, kızgınlıklarının, kırgınlıklarının, başkaldırışlarının ve daha yaşadığı birçok duygunun anlatıldığı bu kitapta kahramanımız kırklı yaşlarından, gençliğine bir bakış atar ve onun kendi dünyasına '' yeraltına'' sığınmasının nedenlerini bir sohbet havasında açıklar.

İnsanların arasında hiçbir zaman kendine yer edinememiştir ve içi en çokta öfkeyle doludur. Diğerlerinden daha zeki olduğunu düşünür ve yer edinemeyişinin sebebi de kendince budur. Fakat öyle zaman olur ki kendini bir böcekten daha değersiz görür. İnsanların ondan iğrendiğini düşünür ve kendi de bir bakıma herkesten iğrenmektedir. Genel itibariyle insanları küçümser ancak aynı zamanda da onlardan korkar. Bakışlarını daima insanlardan kaçıran biridir ve kendini '' hasta bir adamım ben '' diye tarif eder. Ancak kendi içinde çelişkileri de fazlasıyla devam eder. Ona göre insan ne kadar erdemli, dürüst, mantıklı ve insan sever olsa da nihayetinde nankördür. Çıkarlarını daima ön planda tutan insanları da eleştirmeyi ihmal etmez ve kişisel çıkar nedir diye düşündürür. Ona göre bu değişken bir kavramdır, bazen mutsuzluk bile insanın çıkarına olabilir. İnsanların bile bile çıkarlarını bir kenara itip kendi iradeleriyle farklı yollara saptığından bahseder, yani çıkardan da önce kendi bildiğini okuma inadı insanlarda daha baskındır der. Ona göre çekilen acıya bile zamanla bağışıklık kazanılmaktadır ve verilen tepkiler değişmektedir.

Kendine güvenemeyen biri olduğunu söyler ve sebebini de bilinçli oluşuyla açıklar. Ancak bu ifadesiyle bile çoğu zaman çelişir. Okul arkadaşlarını ve iş arkadaşlarını tamamen hayatından çıkarmıştır, kendi dünyasında kalabilmek için. Onların kendisini hiçbir zaman anlamadığından, hep hor görülen, alay edilen kişi olduğundan yakınır. Arkadaşlarının bu tavrının sebebini yine onlardan zeki oluşuna, onların kendisi gibi düşünemediğine bağlar. Hepsi daha küçük bir çocukken edebiyatın, sanatın, bilimin değil rütbenin peşindedirler ve bu hepsinden nefret etmesi için yeterlidir.

Herkesten kaçıp kitaplara sığınır. Okuduğu kitaplardan, karakterlerden etkilenir ve asla gerçekleşmeyeceğini bildiği hayaller kurar ve sonra bunları hayal etmekten bile utanır. Düşündüğü, hissettiği hiçbir şeyi açığa vuramaz ve bu onu daha çok hırpalar. Aklı, bilimi, mantığı, sorgular ve gereksizliğinden bahseder ancak ardından bazı itiraflarda da bulunur. Uygarlığın insan üzerindeki etkilerinden bahseder ve ona göre uygarlık sadece insanın duygularındaki çeşitliliği artırmıştır.

Bir gece küçük bir meyhanenin önünden geçerken içerde kavga ettiklerini görür ve birini camdan aşağı atarlar. Tuhaftır ki o adamın yerinde olmak ister ve kavgaya karışmak için içeri girer. Ancak hiçbir şey yapamaz ve öylece dikilir. Bu arada dışarı çıkmak isteyen bir subay ona çarparak ilerler. Bu onun gururunun kırılmasına sebep olur ancak kavga çıkaracak cesareti kendinde bulamaz ve öfkesini içine atıp sessizce çıkar. Ama olayı ve hissettiklerini asla unutamaz. Her gece gururunu kurtarmanın planlarını yapar. Bir caddede tekrar subayla karşılaşırlar ve yine yol vermek zorunda kalan kendisi olur. Bu onu daha çok öfkelendirir ve yıllarca o subaydan nefret etmeye devam eder. Ve bir gün kendince gerekli hazırlıkları yapmış, şefinden borç almış kıyafetlerini yenilemişken tekrar karşılaşırlar subayla. Bu sefer kararlı davranarak yoldan çekilmez ve çarpışırlar. Ona göre artık gururunu kurtarmıştır.

Bazen birilerine ihtiyaç duyar, arkadaşlarının arasına girmeye çabalar ve ne yazık ki hep hüsranla sonuçlanır. Çünkü beceremez diğerlerine benzemeyi. Kafasında onlardan çok farklı bir dünyası vardır. Yine birilerine ihtiyaç duyduğu bir anda okul arkadaşlarıyla karşılaşır ve zorla onların planlarına dahil olur. Ama işler yine olması gerektiği gibi ilerlemez. Bir veda yemeğidir ve dahil olduğuna çoktan pişman olmuştur. Onu aşağılayışlarına tahammül edemedikçe içmeye devam eder ve sarhoş olup her şeyi berbat eder. Arkadaşlarıyla aralarında geçen tatsız konuşmalardan sonra onu bırakıp giderler ve gururu fazlasıyla incinir. Kendince intikam planları kurar, onların peşinden gitmeye karar verir ve yapamayacağını bildiği şeyler düşünür.

Gittiği yerde bir kızla tanışır, aralarında geçen bazı konuşmalardan sonra kıza ev adresini verir. Eve gittiğindeyse çoktan pişman olmuştur. Gelmemesini dilese de her gün onu bekler, aşık olduğunu kendine dahi itiraf edemez. Ona göre aşk, evlilik birinin diğerinin üzerinde üstünlük kurma hakkı kazanmasıdır. Bir sabah yardımcısı Apollo ile fena halde tartışırken kız çıkagelir. Ve bu durum onu daha da öfkelendirir. Sözleriyle, tavırlarıyla ona da kendisine de yeterince acı çektirir ve başlamadan biter her şey.

Okurunu da kendisi gibi çelişkilerde bırakan ve hayatı, insanı, yaşanılan duyguları sorgulatan isimsiz kahramanımız hikayesinde her şeyiyle olumsuz bir karakter olduğunu bilir ve ona göre gerçek hayatta herkeste bu karakterden bir parça şeyler vardır. Okurken çelişkileriyle şaşırtsa da sonunda kendisine hak verdirmeyi başarır. Yazar, belki de kendimize itiraf edemediğimiz çoğu duyguyu okuruna etkili bir şekilde anlatabilmiştir.

Yeraltından Notlar Yorumları

mükemmel bir eser

10-07-2015 21:40

adam güzel yazmış baya güzel yazmış

18-07-2015 22:58

dostoyevski kesinlikle okunması gereken bir yazardır

Beyaz mantolu kadın • 25-08-2015 13:22

yeraltından notlar dostoyevski nin en güzel eserlerinden bir tanesi ve okunması gereken bir roman sıkıcı bulmanız saçma

17-03-2016 16:08

çox qəşəy maraqli əsər kitabi alib oxumaq istərdim

13-04-2016 13:51

acaba albert camus yabancı adlı romanını yazarken, yer altından notlar adlı romandan etkilenmiş olabilirmi ? diye düşündüm.çok güzeldi.

17-04-2016 22:06

ben ailemle yeraltından notlar tiyatro sunu izledim çok güzeldi oyuncu olmak istiyorum

25-04-2016 20:11

cok güzel bir roman herkese tavsiye ediyorum

02-05-2016 14:13

bende çok beğendim süpiş dostum o yeee

06-05-2016 18:24

berbat bi eserr yazarın kafasını merak ettim doğrusu

12-05-2016 19:59

bu kitabı okumayı çok istiyorum yardımcı ola bilecekmisiniz bana

01-08-2016 03:30

resmen beynim ağridi. bune böyle ya. hep çelişki hep aldatmaca. ruh bozukluğu. delirdigi bi çağı çevirip çevirip kufretmek istemişse de yapamamış. aslında herkesde bu yanılgılardan var. ama dikkatimi çekti sesleniş hep beyler yada baylar. cinsiyette sadece erkek seslenişi var.

26-08-2016 19:18

ben bu romani com beyendim leyla liyida da bu romantic beyeniyo ten kelmeyle mukkemmel

06-09-2016 14:16

çok ağır bir roman o kadar kitap okudum dostoyevski anlamakta zorlanıyorum

3ksadece • 19-10-2016 06:08

bence biraz karışık bile olsa insanın ruh dünyasını anlatan muhteşem bir kitap tavsiye ederim

10-11-2016 21:45

insan pskolojisini rahatlıkla cozebilen bir okur

14-11-2016 22:54

cok guzel bir kitap insan hayatini cozmus bir yazar👍

11-12-2016 21:51

hayatımda gördüğüm en berbat en rezil kitap

23-04-2017 14:12

insanları saçmaşeyleresürükleyebilir

06-01-2018 19:48

aslında kendimize bile itiraf etmedimiz duyguları anlatır gibi .sanki karekterler arasında bendende bi parça varmış gibi hissetriyor .

12-01-2018 14:33

herkezin dediği gibi kitap çok karmaşık ama her kitapta olduğu gibi içerisinde ders alınması gereken nasihatler var

13-02-2018 18:21

ben okuyorum hiç ğüzel deyil okumazdım ama ögretmen zorla okutuyor bir de özet yazıyorum ahhhh ögretmenim

05-04-2018 18:29

kitap başlarda sıkıcı gelebilir ama sonrası harika bence devam edin ve sabredin kitap okumak sabır işidir

27-04-2018 20:03

çok güzel bir roman sanki beni anlatıyor .
bayıldım!

14-05-2018 19:34

bence çok karışık ve kötü

08-10-2018 18:25

olumsuz yorum yapanlara anlam veremiyorum. bu kitabı okumak için bir ilginizin olması gerekir ki kitap okumayı sevmeyen kişiler bile saçmasapan yorumlar yapıp gerçek okuyucu değerini düşürüyor. sanırım dostoyevski okuyup anlamak bir ayrıcalık özellikle günümüzde.

Elif • 09-02-2019 00:12

bir dostoyevski eseri. muazzam bir kitap. olumsuz yorum yapan kişilerin bu kitabı inceliğinden dolayı çerezlik gördüğünü düşünüyorum. oysaki okuma öncesi rahat ve adapte olmalıyız. yeraltı kısmı insanı biraz zorlasa da olay örgüsünün başladığı yerlerde akıcılık başlıyor. okumayan kalmamalı. puanım 9/10...

maNga • 09-02-2019 13:32

üstadın en değerli eserlerinden biri, belki de en değerlisi. bu kitabı okurken, dostoyevski'nin o derin, o karmakarışık, o karamsar düşüncelerinde kaybolmamanız imkansızdır. çelişkiler göreceksiniz ama her bir çelişkinin aslında mantıksal bir açıklaması olduğunu da anlayacaksınız. başyapıt diyebileceğim bir eser, kesinlikle okunası.

Barbaros Onur Ulaş • 19-03-2019 04:38

İnsancıklar Kumarbaz Budala Öteki Karamazov Kardeşler Yeraltından Notlar Beyaz Geceler Suç ve Ceza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Gizem Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Çocuk Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Psikoloji Kitapları Fantastik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları