Delikanlı

Delikanlı
Kitabın Yazarı:Dostoyevski Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:674 ISBN:9789750512698 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:191,25 TL KitapYurdu:194,44 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Delikanlı - Dostoyevski

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Ergin Altay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Delikanlı Özet

Kitabın ana karakterinin ismi belirtilmemiş sadece soyadı olan Dolgorukiy denmektedir. Kitap üç bölümden oluşmaktadır.

1. Bölüm

Dolgorukiy, şu an da yirmi bir yaşında olan büyüdüğü yerden ayrı Moskova'da lise okumaktadır. Kendi annesini de çok yakından tanımamaktadır. Biyolojik babası ayrı, kimlikte yazılı olan babası ayrıdır. Geçmiş zamanda annesi Sofya zorla Makar İvanoviç Dolgorukiy ile evlendirilmiştir. Köle geldikleri evin beyi olan Versilov ile bir ilişki yaşar ve Dolgorukiy olur. Üvey babası onları bırakır ve gider arada sırada ziyarete gelse de kendisinden bir iz bırakmaz. Dolgorukiy ise annesinden ayrılarak başka bir aileye verilir. Küçüklüğünde annesini yalnızca birkaç kez görmüştür. Babası Versilov ise hep hayallerini süsleyen, hep yakın olmak istediği ama hiç başaramadığı ve bunun hırsını çıkarmak isteyen ülküsü olan ve o ülküsünün peşinden gitmeye kararlı olan bir gençtir.

Ülküsü okulu bırakıp, kendi ihtiyaçlarından kısarak zengin olmaktır. Okulu bırakacağını bir mektupla annesine haber verince babası Versilov tarafından Petersburg'a çağrılır ve Petersburg'a gider. Petersburg da Versilov kendisine bir iş bulmuştur. Prens'in yanında çalışacak ona yoldaşlık edecektir.

Versilov'un kazanmak istediği bir miras davası vardır. Eğer bu davayı kazanırsa sefaletten kurtulacak, refaha erecektir. Davanın sonuçlanacağı gün Dolgorukiy, ülküsünü gerçekleştirmek için evden gitmekte kararlıdır. Ancak arkadaşı Kraft'ın kendisine vermek istediği bir mektup bulunmaktadır. Mektubu alır ancak mektupta Versilov'un alacağı davada miras hakkının olmadığı yazmaktadır. Eve gidince Versilov'un davayı kazanmış ve mutlu olduğunu görür. Ve hemen küçükken yaşadıklarını, çevresindeki kişilerin onunla dalga geçmesini, içinde tuttuğu şeylerin bir kısmını onlara anlatır ve ardından evi terk eder.

Küçük bir odaya yerleşir ve Prens'in yanındaki işte çalışmaya devam eder. O odaya geçmeden önce Versilov'a o mektubu vermiş, Versilov ise mirastan vazgeçmiştir. Prens'in evinde Prens Sokolskiy ile tanışır. Sokolskiy, Versilov'un kendisine yazdığı mektupları ona gösterir. Prens Sokolskiy'in evinden çıkarken kız kardeşi Liza'yı da görür. Birbirlerine bir ömür dost kalma sözü verirler.

2. Bölüm

Dolgorukiy, Prens Sokolskiy ile dost olmuştur. Ancak Prens Sokolskiy bu dostluğun, Dolgorukiy'in kız kardeşi Liza ile ilişkisi yüzünden olduğunu, Dolgorukiy'in bu ilişki nedeniyle Prens Sokolskiy'den para aldığını düşünüyordu. Dolgorukiy'in bu ilişkiden haberi olmadığını anlayınca çok üzülür ve Dolgorukiy'i yanına çağırarak ondan özür dileyip her şeyi anlatır.

Dolgorukiy, Versilov ile arasını düzeltmiş, ilişkileri gittikçe daha da iyi bir hale gelmektedir. Versilov onu düzenli olarak ziyaret eder, sohbet eder, vakit geçirmeye başlamıştır. Dolgorukiy bu bölümde yalnızlıktan kurtulur hem bir baba hem bir dosta sahip olur.

Dolgorukiy, ülküsünden vazgeçmiş, Prens Sokolskiyle beraber kumar oynamaya başlamıştır. Kardeşi Liza hem abisinin hem de sevgilisinin oynamasına karşıdır. İkisi de Liza'yı daha fazla üzmemek için kumarı bırakmak zorunda kalır. Liza hamiledir.

Katerina Nikolayevna'ya ait olan mektup Dolgorukiy'in elindedir. Katerina Nikolayevna ilk başlarda sadece bu mektubun gidişatını öğrenmek için Dolgorukiy ile yakınlaşır. Ancak Dolgorukiy, Katerina Nikolayevna'ya karşı derin duygular beslemeye başlamıştır ki sonunda mektup yüzünden olduğunu anlar ve onunla konuşur. Onunla geçen konuşmasında da Katerina Nikolayevna, mektup için ona yakın davrandığını itiraf eder. Dolgorukiy, Katerina Nikolayevna'ya mektubun Kraft'ta olduğunu Kraft'ın ise intihar etmeden önce mektubu onun gözleri önünde yaktığını söyler. Dolgorukiy içini babası Versilov'a döker. Versilov ise mektubun Dolgorukiy'de bulunduğunu anlar ve nefret ettiği Katerina Nikolayevna'ya karşı kullanmaya karar verir. Yazdığı bir pusula ile durumu açıklamış, nefret ettiğini bir kez daha kanıtlamıştır. Versilov'un bu hareketini öğrenen Dolgorukiy'in Versilov'a olan sevgisi aniden tükenir.

Dolgorukiy, bu olayın üstüne gittiği kumarhane'de hırsız ilan edilir. Bunların acısına dayanamaz ve olduğu yerde, karların üstüne, düşer bayılır. Küçüklük arkadaşı olan Lambert, onu donmaktan kurtarır ve evine alır. Bilinci biraz yerine gelince annesinin evine gelir. Orada Prens Sokolskiy'nin suçuna karşılık polise teslim olduğunu, kumarhane de ise aklandığı haberini alır. Ancak Prens'in haberi kendisini yıkar ve on gün baygın yatar.

3. Bölüm

Dolgorukiy iyileşmeye başlamıştır. Bu sırada yan odada biyolojik babası olan Makar İvanoviç Dolgorukiy gelmiştir. Oldukça yaşlanmış birkaç gün içinde ölümü beklenmektedir. Tüm aile Makar İvanoviç Dolgorukiy'i mutlu etmek için uğraşır. Birkaç hafta sonra Makar İvanoviç Dolgorukiy ölür. Makar İvanoviç'in öldüğü gece Versilov ve Dolgorukiy konuşurlar. Versilov bilmesi gereken çoğu sırrını anlatır Dolgorukiy'e.

Ertesi gün Versilov aniden ortadan kaybolur herkesin aramasına rağmen Makar İvanoviç'in cenazesine gelir. Ve başka bir ülkeye gideceğini, onları bıraktığını söyler ve gider. Bu sıralarda Katerina Nikolayevna'ya ait olan mektubu Lambert ve Versilov'un kızı Anna Andreyevna bularak, Katerina Nikolayevna'yı küçük düşürmek, mirastan mahkum etmek ve para bulmak için ararlar. Dolgorukiy'e içki de içirseler Dolgorukiy bu mektubu onlara vermez.

Versilov gitmeden önce son kez eski aşkı Katerina Nikolayevna ile görüşür. Bu görüşmeyi gizliden gizliye Dolgorukiy de izler ve bunun acısıyla Katerina Nikolayevna'nın canını yakmak ister. Lambert'e gider mektubu kullanalım der. İçer içer, iyice sarhoş olduktan sonra Lambert mektubu Dolgorukiy'den çalar ve yerine boş bir kağıt koyar. Ertesi sabah Dolgorukiy uyandığında mektup hala kendisinde olduğunu düşünür. Ve Lambert'e dün gece olanların saçma olduğunu, unutulması gerektiğini söyleyerek evine döner. Aile dostları ve çok yakınları olan ancak kendisinin pek anlaşamadığı Tatyana Pavlovna'nın evine giderek, mektubun kendisinde bulunduğunu bu mektubu Katerina Nikolayevna'ya vermek istediğini söyler. Tatyana Pavlovna hemen Katerina'yı çağırır. Ancak işler istedikleri gibi gitmez. Lambert'in karısı Alfonsina gelerek Tatyana Pavlovna ve Dolgorukiy'i evden uzaklaştırır, Katerina Nikolayevna eve gelir ve Lambert Katerina'yı tehdit eder ve silah çeker bu sırada oyunu anlayan Dolgorukiy Tatyana Pavlovna'nın evine geri dönmüş olayları izlemektedir.

Lambert Katerina'ya silah çektiği an Versilov ve Dolgorukiy aynı anda çıkarak silahı alırlar Versilov Katerina'yı vuracağı sırada Dolgorukiy engel olur. Versilov omuzundan vurulur. Mektup ortadan kalkmış, herkes huzura kavuşmuştur. Katerina Paris'e giderek orada yaşamaya başlar. Versilov ise ailesinin yanına dönmüştür. Tatyana Pavlovna ise Dolgorukiy üniveriste eğitimini alsın diye çabalar.

Değerlendirme:

Dostoyevski'nin içinde siyaset bulunmayan sayılı romanlarından biri olan delikanlı, çok akıcı, sonlara doğru çok heyecanlı olan bir roman. Genç delikanlı Dolgorukiy'in acılarını, düşüncelerini hissettirebilen etkileyici bir roman.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Delikanlı Soruları ve Cevapları

Delikanlı kimin eseri?

Dostoyevski

Delikanlı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Delikanlı kaç sayfa?

674

Delikanlı Yorumları

dostoyevski'nin her eseri çok iyi bu eseri de yine en iyilerinden. özet de çok iyi olmuş emeğinize sağlık

21-05-2020 04:12

karakterleri de ekler misiniz?

12-06-2022 22:17

kitabın konusunu tek paragraf olarak yazar mısınız

24-03-2023 22:17

bölüm bölüm yazmışsınız elinize sağlık

13-01-2024 15:13