Kumarbaz

Kumarbaz
Kitabın Yazarı:Dostoyevski Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1941 Sayfa Sayısı:243 ISBN:9789750515477 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kumarbaz - Dostoyevski

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Ergin Altay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kumarbaz Özet

Dostoyevski’nin kendinden bir parça kattığı düşünülen Aleksi İvanoviç karakteri; sizleri ruletin, kartların dünyasında bir kumarbazın yaşamına alıp götürüyor. Ruletin kırmızıya veya sıfıra gelmesi mi yoksa gelmemesi mi canınızı daha fazla yakacak sorusunun cevabını ararken kendinizi tutkuların ve ihtirasın yokuşunda bulmamanız elde değil.

Aleksi İvanoviç Roulettenburg’a geri dönmesiyle başlayan roman General’in yanında öğretmenlik yapan Aleksi İvanoviç için bir başlangıç gibi gözükse de aslında yolun sonudur. Oraya geldiğinde iki emin olmadığı şey geçmişinden onu götürmek için gelir: Rulet masası ve Polina!

Polina sevip sevmediğine şüphe duyduğu bir kadın. Rulet masası da son kuruşuna kadar yanından ayrılmadığı bir umut kapısıdır. Entrika dolu Kumarbaz kitabında onun gözlerine inanmamasını sağlayacak sezgileri İvanoviç’i yanıltmayacaktır.

General gırtlağına kadar borçludur. Tek umuduysa halasının ölmesi ve mirasıyla borçlarını ödeyip düze çıkmaktır. Pek yakında halasının General için hazırladığı sürprizden haberi yoktur. Sefil ve aşağılanmış İvanoviç Polina’nın verdiği parayla dengeleri değiştirmek için kumar masasına oturur ve adeta devleşir. General İvanoviç’in kumar yeteneğiyle onun borçlarını kapatabileceğini düşünmektedir.

General’den başka onunla aynı fikirde olan insanlarda vardır. General’in Fransız’a olan borçları ev genelinde bilinen bir hal almaya başlamıştır.(Kitapta Fransız ve Rus denilerek anılan karakterler vardır.)Blanche, General’in sevgilisidir. Güç ve para tutkunluğu giderek artarken biran önce evlenip saygınlık kazanmak için evlenmeyi beklemektedir. Bütün işler halanın ölmesine bağlanmıştır.

İvanoviç Polina’ya olan duygularında git gel yaşarken ölmesi beklenen hala eve gelmektedir. Üstüne üstlük General’in beklediği mirası İvanoviç’in desteğiyle kumara yatırmaktadır. Başlarda kazandığı zaman sesini çıkarmayan General, Blanche ve Astley kaybettiklerinde aynı soğukkanlılığı koruyabilecekler midir?

Blanche için arzuladığı saygınlık ve para onun için kördüğümler haline gelmektedir. General’in bütün umutları tükenmekte aşağı sınıftan olan İvanoviç’e parasını kurtarması için yalvarmaktadır. Hala bütün servetini ‘’sıfır’’(Rulette gelmesi düşük ihtimali olan getirisi yüksek oyun aracıdır.) diyerek harcamaktan çekinmemekte ve durmadan oynamaktadır.

Zaman ve para ters orantılı şekilde akarken son guldenini bile düşünmeden harcayabilecek bir adam haline dönüşen İvanoviç, çevresindeki insanları günden güne kaybedişini fark etmemekte ve kazanma duygusu yerine daha fazla oynamak ve daha fazla kazanmak ihtiyacı gün ve gün artmaktadır.

Hala para kaybettikten bir süre sonra İvanoviç’i bunun sorumlusu tutar. Kumarın bazen kaybedip bazen kazanabileceğin gerçeğini unutur. Parası azaldıkça General ve diğerlerinin gözünden de gitgide umutsuzluk okunmaktadır. En sonunda Hala herkesi şaşırtan bir tavırla geri dönmeye karar verir. Hala’nın gidişinden kısa bir süre sonra İvanoviç bir yerden tahmin edemeyeceği bir parayla tekrar kumara girer. Zarlar onun için gelmiştir. İhtirasları onu Blanche ile parayı yemek için bir yolculuğa çıkarır. Parası bitip geri döndüğünde Polina bir hastalığın esiri olmuştur. İvanoviç’in elindeyse şansından başka bir şey kalmamıştır. Borç batağında ki General nasıl davranacaktır? Blanche saygınlık kazanabilecek midir? Bir ayağı çukurda diğer ayağı kumara batmış hala için gelecek nasıl şekillenecektir? Zavallı Polina tutkuyla bağlandığı İvanoviç için sadece bir yan karakter olarak mı kalacaktır? Kumarbaz’ın şansı bu seferde dönecek midir? Bütün bu soruların cevaplarını Dostoyevski’nin Kumarbaz adlı yapıtında entrika ve heyecanla okuyabilirsiniz.

Dostoyevski bu kitabında insan ömrünün acılarını ve ölümlerin dışarısında kendisini özgür hissettiği tek yerin kumar masası olduğunu okura yansıtmaktadır. Her şartta yeniden dirilmek için kartların ve ruletin başına geçen karakter için şans kaderin kendisidir. Son söz Dostoyevski’den:

‘’Ama doğrusunu söylemek gerekirse aslında Polina da bensiz yaşayamazdı. Bana ihtiyacı vardı… Ama yoksa bu bir soytarıya duyulan ihtiyaç mıydı?’’

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Kumarbaz Soruları ve Cevapları

Kumarbaz kimin eseri?

Dostoyevski

Kumarbaz türü nedir?

Yabancı Romanlar

Kumarbaz kaç sayfa?

243

Kumarbaz Yorumları

güzel bir kitaptı babamında zamanında kumar sorunu vardı o yüzden beni fazla etkiledi diyebilirim zamanında böyle büyük bir yazarında böyle bir sorunu yaşaması ve bunu bu kadar mükemmel kurgulaması hayranlık verici

19-10-2016 23:48

son zamanlarda dostoyevskinin tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum dilleri biraz ağır geliyor ama yine de adam mükemmel yazıyor kumarbaz kitabı da okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesiydi

30-10-2016 19:40

mükemmel bir kitap dostoyevskiden de bu beklenirdi

03-11-2016 20:09

tam bir dostoyevski klasiği mükemmel yazılmış mükemmel bir romandı

22-11-2016 09:34

çok güzel :-):-);-)

16-01-2017 20:27

daha uzun kumarbaz özeti var mı ana fikir olacak yer zaman olacak ve karakter analizi olacak hoca detaylı istiyor

22-02-2017 19:30

bu kitapta dostoyevski kendisini mi anlatmış acaba?

07-04-2017 17:30

yazar bu kitapta kendisini mi anlatmış? bizi verilen sorulardan bir tanesi bu merak ettim

05-06-2017 19:26

dostoyevskinin en ünlü romanlarından bir tanesi kendisi de kumarbazdı o yüzden konuyu da mükemmel ele almış

04-11-2018 16:59

mükemmel bir roman bir kerede okudum sizlere de tavsiye ederim zaten dostoyevskinin bir romanını okuduktan sonra diğerlerini de okumak istiyorsunuz

15-11-2018 17:55

romanın konusunu özet olarak söyleyebilir misiniz?

09-01-2019 17:37

ben anlamadım dostoyevski kumarbaz mı? kendi hayatını yazmış diye duydum kitaptan pek anlamadım sıkıcı bir kitap

26-05-2019 21:54

kumarbaz özet ödevi olmasa okumazdım bir de bu zamanda kumar ile ilgili kitap ödevi verilmesi de saçma adam kendi hastalığını anlatmış işte dostoyevski diye tutturdular okuduk pek birşeye benzemiyor konusu zaten saçma

04-12-2019 13:34

dostoyevski kumarbaz romanı ile kendisini mi anlatmış sınavda böyle bir soru vardı anlayamadım

09-03-2020 22:18

aleksi isimli bir öğretmen almanya'da her gün kumar oynanan bir otelde kalıyor ve olay burada geçiyor. kumarın verdiği hissiyatı, neler olacak heyecanını yansıtıyor dostoyevski.

e.z.a • 26-02-2021 00:29

dostoyevski'nin kumarbaz adlı bu esrin adın da anlaşılacağa üzere kumar tutkusu. aleksi ivanoviç kumar tutkunu birisidir. polina adında bir kadına aşıktır. kumar tutkusu onu hiç bir şekilde vazgeçiremez. gırtlağa kadar borca saplanmıştır. tek çıkar yol halasından beklediği yüklü mirasıdır. onun ölümünden kalan parayla tüm kumar borcunu kapatabilecektir. polina bir gün amansız bir hastalığa yakalanır. ancak aleksi kumar tutkusundan hiç bir zaman vazgeçmez. sevdiklerini bile bu uğurda kaybetmeye razıdır.

buyakamoz • 20-04-2022 16:32

Yoksullar Ecinniler Delikanlı Ezilenler Yeraltından Notlar İnsancıklar Kumarbaz Budala Öteki Karamazov Kardeşler Beyaz Geceler Suç ve Ceza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Leyla ile Mecnun Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Felsefe Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları