Beyaz Geceler

Beyaz Geceler
Kitabın Yazarı:Dostoyevski Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1848 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789750710339 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:17,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Beyaz Geceler - Dostoyevski

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Orjinal Adı:Бе́лые но́чи, Belye NochiÇeviren:Sabri Gürses

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beyaz Geceler Özet

Beyaz Geceler adlı öyküsünde Fyodor Dostoyevski, okuyucuya kitap kapağında da belirtildiği gibi 'bir hayalperestin anılarını' sunuyor. Dostoyevski'nin bu akıcı eseri, bir çırpıda okunacak cinsten.

Kitabın ana karakteri olan yazar Petersburg'da hizmetçisiyle yaşayan, kendini insanlardan soyutlamış fakat tüm sokakların ona ait olduğunu düşünen hayalperest bir adam. Eğer şehrindeki insanlar mutluysa neşelenen, üzgünse hüzünlenen bir hayalperest.

Yaz geldiğinde şehirdeki insanlar yazlıklarına gitmeye başlar. Bu nedenle de kahramanımız kendini çok yalnız hisseder. Bu nedenle dolaşmaya başlar. O kadar çok yürür ki, şehir dışına çıkar. Bu kez de kırlarda dolaşmaya başlar. Gece olduğunda şehre geri dönerken, nehir kenarında korkuluklara yaslanmış ağlayan bir kız görür. Kızın yanına gider, fakat kız ürküp caddenin karşısına geçtiğinde bundan vazgeçerek yürümeye devam eder. Fakat az sonra sarhoş bir adamın kızı rahatsız ettiğini gören kahramanımız, kızın yanına gider ve onu kurtarır. Bunun üzerine kız ona minnettar olduğundan konuşmaya başlar ve yürümeye devam ederler. Kızın adı Nastenka'dır ve on yedi yaşındadır. Kahramanımız Nastenka'ya evine kadar eşlik ederken, ona nehir kıyısında neden ağladığını sorar. Nastenka kendisini tanımadığını, eğer tanıyabilirse neden ağladığını da anlatacağını söyler. Böylece ertesi gece yine aynı yerde buluşmak üzere sözleşirler. Kahramanımız çok mutludur, ilk defa bir kadınla bu kadar yakınlaşmıştır. Çok heyecanlanmıştır, ertesi geceyi sabırsızlıkla bekler. Ertesi gece geldiğinde, konuşmaya başlamadan Nastenka bir uyarıda bulunur, kendisine asla aşık olmamasını ister ondan, böylece arkadaş olabileceklerdir. O da bunu kabul eder ve böylece aralarında bir arkadaşlık başlar. Kahramanımız hikayesini anlatmaya başlar. Ne kadar yalnız olduğunu, sekiz yıldır Petersburg'da yaşamasına rağmen hiç arkadaşı olmadığını, günlerini evinde tek başına hayal kurarak geçirdiğini söyler. Konuşmasını bitirdiğinde Nastenka ona kendisini asla bırakmayacağını söyler. Böylece kendi hikayesini anlatmaya başlar.

Nastenka küçük yaşta annesi ve babası öldüğünde, kör ninesiyle kalmıştır. Bir keresinde ninesinin sözünü dinlemediğinden, ninesi iki yıldır Nastenka'nın elbisesini kendininkine iğneleyerek onu yanında tutmaktadır. Bu nedenle o da kendi yalnızlığına mahkum olmuştur.

Başka bir gelirleri olmadığından, evlerinin tavan arasını kiraya veren Nastenka ve ninesi, geçen yıl tavan arsını genç bir adama kiralamışlardır. Kiracı, bir keresinde Nastenka'ya kitap yollar, sonra bir keresinde de onu ve ninesini operaya götürür. Fakat bir daha da hiç uğramaz. Nastenka genç adama aşık olmuştur. Fakat adam bir iş için Moskova'ya gideceğini söylemiştir. O gece Nastenka eşyalarını bir bavulda toplar ve tavan arasına çıkar. Fakat genç adam bunu kabul etmez. Kendisini beklemesini, bir yıl sonra döndüğünde eğer hala istiyorsa kendisinden başka biriyle evlenmeyeceğini söyler. Böylece ertesi sabah gider.

Genç adam şehre döneli üç gün olmuştur fakat hala Nastenka'ya gelmemiştir. O gece Nastenka bunun için ağlamaktadır işte. Kahramanımız, Nastenka'nın hikayesine gerçekten çok üzülür, onu teselli etmeye çalışır. Fakat olanlar ortadadır işte. Yine de Nastenka'ya sözlüsüne bir mektup yazmasını, mektubu ona iletebileceğini söyler. Nastenka çoktan bir mektup yazmıştır zaten. Kahramanımız, mektubu Nastenka'nın verdiği adrese götürür fakat sonraki iki gün boyunca mektuba cevap gelmez. Nastenka buna çok üzülmüştür. Kahramanımız Nastenka'nın üzüntüsü karşısında daha fazla kendini tutamaz ve Nastenka'ya ona aşık olduğunu söyler. Nastenka çok şaşırır. Bunu beklemiyordur. Fakat sonra onun sevgisine bir önem vermeyen birini beklemek yerine kendisini seven ve değer veren birini tercih edeceğini fark eder. Nastenka da ona kendisini sevdiğini söyler. Böylece bütün gece evlilik planları yaparak dolanıp dururlar. Geç saatlerde kahramanımız Nastenka'yı evine bırakırken, karşıdan bir adamın gelmekte olduğunu görürler. İşte bu odur, sonunda gelmiştir. Nastenka adamın kollarına atılır, sonra geri dönüp kahramanımızı öper ve genç nişanlısıyla uzaklaşırlar. Çok üzülmüştür, fakat Nastenka gitmiştir işte. Ertesi gün Nastenka, bir mektup gönderir. Hep dost kalacaklarını söylemiştir mektubunda. Kahramanımız, mektubu ağlaya ağlaya defalarca okur.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Beyaz Geceler Soruları ve Cevapları

Beyaz Geceler kimin eseri?

Dostoyevski

Beyaz Geceler türü nedir?

Öykü/Hikaye

Beyaz Geceler kaç sayfa?

96

Beyaz Geceler Yorumları

dostoyevskinin okuyabildiğim tek kitabı çünkü diğerleri gibi uzun değil kısa ve okunuyor adam güzel yazmış uzun olmasa digger kitaplarını da okurum

07-07-2015 20:59

dostoyevskinin romanları gibi öyküleri de çok iyi çok beğendim

15-07-2015 18:16

çok iyi bir kitap bir kerede okudum

24-12-2015 21:37

sürükleyici bir kitap sevdim

25-05-2016 03:02

dostoyevski üstadımızın yazdığı en akıcı ve anlaması en kolay eserlerinden. bu yüzden talebi biraz daha fazla. kitaptaki esas duygular yalnızlık, hüzün ve hayal kırıklığıdır. oldukça güzeldir. benim puanım 9/10. söz konusu dostoyevski olunca beğenmeden edemiyorum doğrusu. bence siz de okumalısınız.
"biliniz ki yanlış insanlara duyulan sevgi çabuk unutulur" 💔
size bol kitaplı günler...🤗✨

maNga • 09-02-2019 13:39

gelin olduğun gün, onunla birlikte yürürken siyah saçlarını süslediğin narin çiçeklerden tekini bile soldurabilir miyim? asla, asla! göklerin her zaman açık olsun... gerçek bir sevgi ,saf ,karşılıksız belki o gün gökyüzü kararmıştı nastenka o adamla gittikten sonra hiç güneş doğmayacaktı belki de ama sevgi karanlıkta kaldığında bile sevdiğin için aydınlığı istemektir.
en masum sevginin anlatıldığı roman sonunda okuyucuyu hüzünlendiriyor ve insana yalnızlığın ne demek olduğunu gösteriyor.

canan.e • 06-03-2019 00:23

beyaz geceler kitap özeti için teşekkür ederim konusu ilginç geldi ama okurken sıkıldım pek de birşey anlamadım o yüzden sizin özetinizden faydalandım

18-03-2020 21:01

sürükleyici bir kitap okurken hiç sıkılmadım

ceyda28 • 14-04-2020 19:32

ben iş bankasından okumuştum, içindeki hikayelerden kitaba da adını veren beyaz geceleri beğenmiştim en çok. garip bir şekilde hem okuyana huzur veren hem de üzen bir havası var. olayların samimiyeti ve anlatımın sadeliğine borçluyuz bunu sanırsam. hikayenin sonundaki cümle de beni okuduğum tüm kitaplarda en çok etkileyen sözlerden biridir. dostoyevski'nin diline alışmak için de güzel bir başlangıç eseri olur bence. kesinlikle tavsiye ederim.

Edalhiyama • 28-05-2020 15:35

kitabın tam adı olan beyaz geceler bir hayalperestin anılarından kitabı en iyi anlatan cümle hayalperestin hayata bakışı beni çok etkiledi dostoya yakışan bir kitap

17-04-2022 15:32

beyaz geceler ne anlatıyor

29-10-2022 19:42

Yoksullar Ecinniler Delikanlı Ezilenler Yeraltından Notlar İnsancıklar Kumarbaz Budala Öteki Karamazov Kardeşler Beyaz Geceler Suç ve Ceza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları