İnsancıklar

İnsancıklar
Kitabın Yazarı:Dostoyevski Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1846 Sayfa Sayısı:184 ISBN:9789750716089 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:9,58 TL D&R:10,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İnsancıklar - Dostoyevski

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Бедные людиÇeviren:Sabri Gürses

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İnsancıklar Özet

Dostoyevski’nin İnsancıklar kitabı, bugüne kadar gelmiş Budala, Beyaz Geceler, Kumarbaz gibi eserlerin yeşerip filizlenmesini sağlayan can suyudur. Ne kadar toplumun ve insanların kirli ruhlarıyla fazlaca kirletilmiş olsa da…

Bir kısım eleştirmen genç yaşında zirve eserini verdiğini söyledi. Bir kısmı da ileride büyük bir yazara dönüşeceğini sanatından vazgeçmemesi gerektiğini söyledi. Olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri alan bu kitap, tartışmaların ardında yüz yetmiş ikinci (2017) yaşına doğru ilerliyor. Pek çok kitaba imza atmış Dostoyevski’nin paltosu pek tabi İnsancıklar’dır.

Dostoyevski’nin İnsancıklar kitabının sadece adının altmış yıldan fazla tarihi bulunuyor. Ruşça Бедные люди olan kitabın adını çevirmen Sabri Gürses’in anlatımıyla ‘’zavallı ya da fakir insanlar’’ yerine Yaşar Nabi Nayır veya Nihal Yaluza Taluy’un(Tahmin ediliyor.) bulmuş olduğu İnsancıklar halkın zihninde yer alarak bugüne kadar gelmiş, kabul görmüş ve edebiyatımızda iz bırakmıştır.

İnsancıklar, Varvara Alekseyevna ve Makar Alekseyeviç arasında geçen mektup ve yazışmalarla fazlaca okuyucuyu sarar ve içine çeker. Alekseyeviç’in küçük odalarla ve orada yaşayan insanlarla örülü mutfağın yanında ki perdeyle ayrılmış odasına, pencerenin yanında olduğunu düşündüğü bir siluete olan aşkı bu mektupların ve yaşama kaynağının tek sebebidir.

Alekseyiviç’in Nuh’un gemisine benzettiği bu küçük pansiyon bozması yerde pencerenin hafif kıpırdamasında bile Güvercin’i Varvara Alekseyevna’yı görme umudu onu mutlu etmektedir. Varvara Alekseyevna’nın yaşamı ise ölümlerle örülü bir dramdan ibarettir. Mektuplar ilerledikçe ölümlerin pek çoğunu sakladığı tozlu kâğıtlardan çıkarır ve Alekseyeviç ile paylaşır. Kiminde bir tanıdığı, kiminde hayalleri, kiminde de umutları uçup giderek hayata veda eder. Varvara için acı veren günler dirilir ve Varvara yaşayan bir ölüye dönüşmeye başlar.

Kitap ilerlerken Varvara’nın babasını kaybetmesinin ardından annesiyle birlikte sığındığı günler ve peşini bırakmayan etrafını kol kanat gerdiği sandığı güvenli ellerin, bir l*ş yiyici akbabanın pençesi olduğunu her adımında hisseder. Zamanın içerisinde zavallı bir insana dönüşürken artık insan bile değildir, insancıktır. Yoksulluk ve güçsüzlük kaderin zulmünü ona bir tasma gibi giydirir. (Özellikle bu düşünceleri Haziran mektuplarında edindim.)

Mektuplar ardı ardı arkası kesilmeden gidip gelirken Alekseyeviç karakteriyle Varvara karakterinin görüştüklerini de anlamaya başlıyoruz. Alekseyeviç ile yakınlaşmaya başladıkça yaşamının o gençlik yıllarından ölümle örülü kara kaderinin içerisinde daha da samimi mektuplaşmalar başlamaya başlar. Samimiyetleri ve dostlukları arttıkça Güvercin’in acılarına da daha güçlü bir içtenlikle ortak oluyoruz.

Kitap genel olarak Varvara karakterinin hayatına ve geçmişine odaklı ilerliyor. Bazı gizli semboller ve işaretler o dönemde dahi Dostoyevski’nin ne kadar güçlü bir yazar olduğunu gösteriyor. İnsancıklar adlı kitapta Varvara’nın annesinin babasına ‘’Güvercin’’ demesi ile Alekseyeviç karakterinin Varvara’ya aynı hitabı sürekli kullanması Elektra kompleksini güçlü bir şekilde çağrıştırıyor.(Elektra kompleksi, kız çocuğunun babasını annesinden kıskanıp onu bir düşman olarak görmesi olarak kısaca anlatılabilir. Freud anlayışında yer alan bu görüşün kökenleri Yunan mitolojisine dayandığı öngörülmektedir.) Kitabın gizil bir akışı olduğunu da şiddetle düşünüyorum.

Dostoyevski’nin İnsancıklar kitabının, diğer kitaplarından farklı olarak para kazanma amacı kaygısıyla yazılmadığını hissediyorsunuz. Kumar ve miras endeksli direkt bir hikayede karşılamıyor sizi. Alekseyeviç adlı karakterin çevresindeki herkesi kötüleyip, yoksul olarak küçümsediği bir toplumda sürekli hediyeler aldığı Varvara’nın gitgide hüzünlenmesi kitabın hayal kırıklıkları ve insanların yanlarında taşıdıkları geçmişleri arasında git gel yazışmalarını da her sayfada merakla ve hüzünlenerek okuyorsunuz. İnsancıklar, kitabı edebiyat dünyasını yerinden oynatsa da Dostoyevski külliyatının ilk olması dolayısıyla en önemli eserlerinden bir tanesi. Ama Belinski yerine ülkemizden bir yayıncıya gitseydi şuan Dostoyevski patlamış mısır edebiyatı türlerinin tüketildiği ekosistemimizde hatırlanmazdı. Pek tabi bu durumda Dostoyevski’ye üzülmemiz gerekiyor!? (Belinski bir eleştirmen ve Dostoyevski’yi ilk keşfedenlerden; bizim eleştiri Dünya’mıza baktığımızda ise her geçen gün bir Gogol, bir Dostoyevski keşfedecek cesur insanların aramızda olduğunu görüyorum ve onları umutla selamlıyorum!)

Son söz Dostoyevski’nin İnsancıklar kitabından:

‘’Odaları hep sessiz sakin olur, sanki içeride kimse yaşamıyormuş gibi.’’(Sayfa 39)

Yazan: Şeyhzade Bilgin

İnsancıklar Yorumları

yaşasın dostoyevski! yaşasın insancıklar!

3ksadece • 04-06-2017 21:59

güzel bir kitap ama anlatımı ağır konusu etkileyici

18-07-2017 02:37

kitabi okurken makar devuskinin keske varvarinin akrabasi olmasaymis dedigim bir kitaptir. onca mucadele ve yoksulluktan sonra sonun boyle bitmesi kotu oldu. dostoyevski benim icin buyuk yazar.

06-09-2018 02:00

dostoyevskinin suç ve ceza kitabı harika okumanızı tavsiye ederim

05-05-2019 20:06

öksüz bir kız ve onun babası gibi görüp sevdiği bir memur olan ve bu kıza aynı şekilde sevgi besleyen fakir, hatta zaman zaman sefalete düşen iki "insancık" arasında geçen olaylar zinciri anlatılıyor. bunlar da karşılıklı mektuplar üzerinden anlatılıyor. mektuplasma olayı da biraz tuhaf gelmişti zira bu iki şahıs camları birbirine bakan evlerde oturmakta ve görüşme imkanı da bulunmakta. mektup yazarak birbirlerini rahatlatıyor ya da içlerini döküyorlar. burada çoğunlukla fakirlikten ve sefaletten yakınma durumu söz konusu. rus edebiyatının sıklıkla dem vurduğu bir konu, bu iki tuhaf insan arasındaki saf sevgi ile anlatılıyor. hiçbir menfaat gözetmeden yapılan iyilikler ve birbirlerine olan nazik davranışlarıyla gönül kazanan bir eser.

okuyanyazar • 18-08-2019 01:14

dostoyevski’nin ilk romanı. yaşlı bir adamla genç bir kız arasındaki mektuplaşmalardan oluşuyor. yaşlı adam, genç kızı himayesi altına almış durumda. ikisi de oldukça fakir ama birbirleri için sürekli fedakarlıklarda bulunuyorlar.
insanlar hayatta kalmak için sabahtan akşama kadar çalışıyorlar bu kitapta, hoş, gerçek dünya hiç de farklı değil zaten. kazandıkları da iki kuruş. sonra bir evin ufacık bir odasında uyuyorlar. sonra yine çalışıyorlar. sonra yine uyuyorlar. bir çorap, bir kazak dikiyorlar. bir ayakkabı yaptırıyorlar. sonra yine yatıp kalkıyorlar.
hayat. bu işte. bu kadar.

13-12-2020 20:09

Ecinniler Delikanlı Ezilenler Yeraltından Notlar İnsancıklar Kumarbaz Budala Öteki Karamazov Kardeşler Beyaz Geceler Suç ve Ceza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli