Gogol

Gogol Kimdir

Tam adı Nikolay Vasilyeviç Gogol, 31 Mart 1809 yılında Ukrayna’nın Soroçinski köyünde doğmuştur. Çocukluğunun yoğun köy hayatının etkisinde geçmesi, ileriki yıllarda yazacağı eserleri de etkilemiştir. Edebiyata ilgisi gençlik yıllarında başlayan Gogol’un ilk ciddi eserleri, yazdığı halk hikâyeleridir. Her konuda Gogol’un yanında olan çok yakın arkadaşı Puşkin, Gogol’un yazım hayatını da oldukça etkilemiştir. Gogol’un en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen “Ölü Canlar” yazılmadan önce ona bu fikri veren kişi yine Puşkin idi. Fakat “Ölü Canlar” yazılırken Puşkin ölür. Bu durumdan oldukça etkilenen Gogol, yine de 1842 yılında iki önemli eseri olan Ölü Canlar’ın birinci cildini ve Palto’yu yayınlar. Puşkin’in ölümünden sonra da dimdik ayakta duran Gogol, daha önce de aldığı sert eleştirilere karşılık olarak Ölü Canlar’ın ikinci cildini yazmış ama beğenmediği için yakmıştır. Eserlerinin bazıları sahneye de aktarılan Gogol, hayatının son zamanlarında yazdığı yazıları yüzünden arkadaşları tarafından yalnız bırakılmış ve bu yüzden depresyona girip hasta olarak 43 yaşındayken 4 Mart 1852 yılında vefat etmiştir.

Gogol Romanları & Kitapları & Eserleri:

Masallar, Müfettiş, Palto, Ölü Canlar, Burun, Bir Delinin Hatıra Defteri, Portre, Eski Zaman Beyleri, Taras Bulba, Fayton, Kumarcılar, Dava, Evlenme, Petersburg Hikayeleri, Dikanka Yakınlarındaki Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları


8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gogol Kitapları

Petersburg Öyküleri Petersburg Öyküleri

Rus edebiyatının öncü yazarlarından olan Gogol, Petersburg öykülerinde aslında bize komedi altındaki dramı açıkça gösteriyor.

Puan: 8.2 | Yorum: 3

Taras Bulba Taras Bulba

1835 yılında Nikolay Vasilyeviç GOGOL tarafından kaleme alınan bu eserde üç öykü ve bir romanı işlemektedir.

Puan: 9.2 | Yorum: 11

Palto Palto

Palto, Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol'un ilk olarak 1842 yılında yayımlanmış olan uzun öyküsüdür.

Puan: 8.8 | Yorum: 21

Bir Delinin Hatıra Defteri Bir Delinin Hatıra Defteri

Üçüncü öyküde kitabında adını aldığı "Bir Delinin Hatıra Defteri" anlatılır. Buradaki delide tıpkı palto hikayesindeki Akaki gibi fakirdir ve çalıştığı yerdeki albayın kızı Sofi'ye aşıktır.

Puan: 7.2 | Yorum: 15

Ölü Canlar Ölü Canlar

Kitabımızın yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol, 19. Yüzyılın ilk dönemlerinde yaşamış, gerçekçi akımı benimsemiş Ukrayna asıllı biridir. En önemli ve ünlü eseri Ölü Canlar’dır.

Puan: 8.1 | Yorum: 21

Fayton Fayton

Fayton Nikolay Gogol’un 1836’da yayımladığı kısa öyküdür. Gogol hem Rus toplumunu, hem de tüm toplumları mizahı ile kaleme alıyor.

Puan: 8 | Yorum: 3

Müfettiş Müfettiş

Müfettiş, Puşkin’in kendisinin de bir araştırma için geçtiği Nijniy Novgorod’ta il yönetimini denetlemek için gönderilen bir müfettiş sanıldığını anlatması üzerine kaleme alınmıştır.

Puan: 8.5 | Yorum: 5

Gogol ile ilgili yorumlar

romanları mükemmel ötesi palto ve bir delinin hatıra defteri tam klasik mutlaka okuyun

18-11-2016 23:28

adamın kendine has tarzı var güzel yazıyor

14-04-2017 19:22

ölü canları tavsiye ederim en güzel kitabı

05-09-2017 19:34

palto efsane bir roman ölü canlar, bir delinin hatıra defteri, kumarcılar petersburg hikayeleri diğer okuduğum romanları çok iyi yazıyor

03-02-2019 17:56

en önemli eseri hangisi acaba değişik yerlerde araştırdım bazıları ölü canlar demiş bazıları palto demiş bir kaç yerde fayton ve bir delinin hatıra defteri yazıyordu tam karar veremedim

26-11-2019 15:42

gogolun ilk adi nikolay mi vasilyevic mi sinavda cikti ben nikolay yazdim burada da o yaziyor ama emin olmak istedim

14-10-2021 21:47

taras bulba kitabını hiçbir yerde bulamıyorum buradada yok

29-11-2023 22:34