Fayton

Fayton
Kitabın Yazarı:Gogol Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Tema Yayınları Yayınlandığı Yıl:1836 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9786051212845 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:21,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Fayton - Gogol

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Çeviren:Nihal Yalaza Taluy

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fayton Özet

DEĞERLENDİRME

Fayton Nikolay Gogol’un 1836’da yayımladığı kısa öyküdür. Gogol hem Rus toplumunu, hem de tüm toplumları mizahı ile kaleme alıyor. Gerçekçiliği ve mizahı ile Rus edebiyatının öncüsü kabul ediliyor. Ardından gelen birçok yazara ışık olmuş önemli bir yazardır. Bu kısa öyküsünde de dönemin insanlarını başarılı bir şekilde anlatmış hatta kullandığı ustaca betimlemeleri ile anlattıklarını desteklemiştir. Gogol gibi önemli bir yazarın yazdıklarını okumaktan büyük bir keyif aldım.

ÖZET

Kitap Nevski Bulvarı ve Fayton adlı iki kısa öyküden oluşuyor.

Nevski Bulvarı’nda Piskarev ve Pirogov adında iki adamın yaşadıklarını anlatıyor.

Piskarev bir sanatçıdır ve Nevski Bulvarı’nda dolaştığı sırada bir kadın görür. Ondan çok etkilenir ve takip eder onu fark eden kadın önünde oldukları eve girmesi için işaret eder. Piskarev kadının dediğini emir gibi kabul eder ve arkasından eve girer. Fakat evde birçok kadın ve erkek vardır. Piskarev ortamı kısa süre inceledikten sonra oranın bir günah yuvası olduğu düşüncesi ile öfke ve şaşkınlıkla evden çıkar. Ardından geçen günlerde kadını düşünmeye hatta rüyalarında görmeye devam eder. Bir rüyasında ise bir adam onu hanımefendisinin çağırdığını özel fayton gönderttiğini söyler. Piskarev kadını yeniden görebilecek olmanın heyecanı ile faytona biner. Daha önce geldiği eve getirilir. Fakat ev Piskarev’in o gece dikkat etmediği kadar büyüktür.

İçeride gösterişli elbiseleri ile kadınlar ve soylu takımları ve üst sınıf konuşmaları ile beyefendiler vardır. Piskarev kalabalığın içinde kadını görür ve ona doğru gider. Üzerinde ise her yanı boya olmuş kıyafeti vardır. Utanır fakat geri adım atmaz. Kadın da Piskarev’i görünce yanına gelerek onunla konuşmaya başlar. Ona gördüğü gibi bir kadın olmadığını alt sınıftan olmadığını söyler.

Piskarev rüyasından uyandığında öyle etkilenir ki adeta gerçeklikle bağı kopar. Aşık olmuştur kadını rüyalarında görmek için uykuya teslim olur. Günler Piskarev için böyle geçip giderken kadınla konuşmaya karar verir. Ona evlenme teklifi edecek o işi yapmasına gerek kalmadığını söyleyecektir. Cesaretini toplar ve kadının evine gider. Düşündüklerini bir bir söyler fakat kadın onu alaycı bir tavırla karşılar. Diğer kadınlar da Piskarevle alay etmeye başladığında Piskarev yine öfkeyle evi terk eder. Çok üzülmüş yataklara düşmüştür. Bu aşkın onun sonunu getireceğinden emindir. Odasına kapanır kapıyı kimseye açmaz. Bir haftanın sonunda kırarak girilen odada Piskarev’in cansız bedeni bulunur.

Pirogov’da Piskarev ile Nevski Bulvarı’nda dolaştığı sırada sarışın bir kadından etkilenir ve onu takip eder. Ona arsızca şeyler söyler. Kıdemli bir subaydır ve toplumda oldukça saygı gören bir sınıftandır. Konumunun verdiği cesaretle kadına olan sözlerini de rahatlıkla söyleyebilmektedir. Fakat kadın evlidir Schiller adında Alman bir kalay ustasıdır. Kadına yaklaşmak için Schiller’dan bir çift mahmuz yapmasını ister. Sürekli eve gelip gitmeye başlayan Teğmen Pigorov Schiller’ın dikkatini çeker. Artık ondan kurtulmak için bir an önce mahmuzu yapıp vermek istiyordur. Pigorov’da bu sırada sarışın kadını etkilemeye çalışır fakat başarılı olamıyordur. Bir pazar günü Schiller’ın evde olmadığı vakitte Pigorov kadının yanına giderek onunla dans eder. Daha fazlasını isteyerek öpmeye başlar. Kadın öfkeyle ona direnirken içeri Schiller ve diğer iki esnaf arkadaşlı girer. Pigorov’u kollarından ve bacaklarından tutarak dışarı atarlar. Pigorov baştab unu albayına iletmek ve onları cezalandırmak istese de bu kararından vazgeçer.

Diğer ve kitabın asıl öyküsü olan Fayton’da ise ıssız bir kasabanın süvari alayı askerlerinin gelmesi ile canlandığı anlatılıyor. Olay kasabaya tuğgeneralinde gelmesi ile verilen yemekte başlıyor. Tüm askerler, kıdemli subaylar ve üst sınıf askerler hatta toprak sahipleri bile yemeğe katılıyor. Bu toprak sahiplerinin içinde ise seçimlerde kendini tanıtmış herkese sesinin duyurmuş olan Çertokutski vardır. Eski bir subaydır. Gösterişli faytonları ve kendine has giyimi vardır. Yemekten sonra kahve içmek için dışarı çıkan general ve albayın konuşmalarına şahit olur. Bir attan bahsediyorlardır. Getirilen at incelenirken Çertokutski de beğenilerini sunar. Bu ata uygun faytonu olup olmadığını sorar ve evlerine gelip kendisinin faytonuna göz atmalarını ister. General teklifini kabul edip diğer subaylarının da geleceğini söyler. Çertokutski mutlulukla onları onaylar fakat bir an önce eve gidip hazırlıklara başlaması gerektiklerini söylemelidir. Subayların baskısına dayanamayıp onlarla birlikte kağıt oynamaya başlar. İçiyor şakalar yapıyordu. Sabaha karşı evine döndüğünde ise yarın akşamki yemek aklından tamamen çıkmıştı. Gün doğduğunda karısı onu uyandırmayarak bahçeye çıktı. Saatlerce uyuyan Çertokutski ancak general ve askerlerinin eve girdiği sırada karısının sözlerine uyandı.

Çertokutski telaşlanıp ne yapacağını düşündü. Uşağına evde olmadığını söylemesini istedi. Kendisi de faytonun olduğu garaja girerek içine saklandı.

Uşak denileni yaparak efendisinin evde olmadığını söyledi. General öfkelenerek en azından faytonu görmeden gitmeyeceğini söyledi. Askerleri ile faytonun yanına gitti. Onu inceliyor ve Çertokutski’nin anlattığı kadar güzel olmadığını söylüyordu. Askerleri de onunla aynı fikirdeydi. İçine de bakmaya karar verdiklerine kapısını açtılar. İçeride boylu boyunca uzanmış üzeri örtüyle örtülmüş Çertokutskiyi gördüler. General alaycı bakışları ile ona baktıktan sonra üzerini örtüyle kapatıp askerleriyle birlikte oradan ayrıldı.

Editör: Leyla Nur Sarı

Fayton Soruları ve Cevapları

Fayton kimin eseri?

Gogol

Fayton türü nedir?

Öykü/Hikaye

Fayton kaç sayfa?

104

Fayton Yorumları

mükemmel yazılmış bir kitap hoşuma gitti ki ben kitap okumayı seven biri değilim öğretmenin zoru ile okudum

14-10-2021 21:45

inceleme için teşekkürler tam istediğim gibi olmuş

21-07-2022 21:44

garajdaki giz özeti neden yok

27-04-2023 21:34